PDA

View Full Version : Πίνακας Ποινών Κώδικα Οδικής Κυκλοφορίας


riko46
24-03-2009, 22:22
Πταισματικές παραβάσεις Κ.Ο.Κ. (Ν. 2696/99) - Πρόστιμο Τροχονόμου
I. Point System - Ερωτήσεις + Απαντήσεις

Ερώτηση: Στους πόσους βαθμούς ποινής μου παίρνουν το δίπλωμα (άδεια οδήγησης);
Απάντηση: Με την συμπλήρωση είκοσι πέντε [25] βαθμών

Ερώτηση: Μου στέλνουν ειδοποίηση όταν συγκεντρώσω κάποιο βαθμό ποινών;
Απάντηση: Ναι. Με τη συμπλήρωση δέκα πέντε [15] βαθμών ποινής θα σας σταλεί ειδοποίηση

Ερώτηση: Για πόσο διάστημα μου αφαιρείται το δίπλωμα αδήγησης;
Απάντηση: Εξαρτάται: 1. Αν η άδεια οδήγησης σας αφαιρείται για πρώτη φορά το διάστημα αφαίρεσης της άδειας οδήγησης είναι έξι [6] τουλάχιστον μήνες. 2. Αν ο ίδιος παραβάτης - οδηγός συμπληρώσει το όριο των [25] βαθμών ποινής και άνω, για δεύτερη φορά εντός πενταετίας από την επαναχορήγησή της, η άδεια οδήγησης αφαιρείται για διάστημα ενός [1] έτους. 3. Αν συμπληρώσει το όριο των [25] βαθμών ποινής και άνω, για τρίτη ή περισσότερες φορές εντός πενταετίας από την προηγούμενη επαναχορήγησή της, η άδεια αφαιρείται εκ νέου για διάστημα δύο [2] ετών κάθε φορά μετά τη δεύτερη.

Ερώτηση: Ποιος είναι ο χρόνος παραγραφής των τροχαίων παραβάσεων που υπάγονται στο Point System
Απάντηση: Ο χρόνος παραγραφής των τροχαίων παραβάσεων που υπάγονται στο Point System είναι δύο [2] χρόνια για τους επαγγελματίες αυτοκινητιστές και τέσσερα [4] χρόνια για όσους έχουν ερασιτεχνική άδεια οδήγησης

Ερώτηση: Με ποιο τρόπο θα γίνει η επανεξέταση για να αποκτήσω και πάλι την άδεια οδήγησης που μου πήραν;
Απάντηση: Η επανεξέταση [θεωρητική και πρακτική] οδηγού του οποίου η άδεια αφαιρέθηκε με το Σ.Ε.Σ.Ο. , θα γίνεται μετά από προηγούμενη υποχρεωτική, θεωρητική και πρακτική, εκπαίδευση [για όσες από τις άδειες οδήγησης έχει καθιερωθεί] σε αριθμό μαθημάτων ίσο με το 50 % των προβλεπόμενων για τους υποψήφιους οδηγούς , με ιδιαίτερη έμφαση σε ύλη ή τομείς ανάλογους των παραβάσεων που καταγράφηκαν στο έντυπο αφαίρεσης της άδειας οδήγησης.

Ερώτηση: Τι ισχύει για τους νέους οδηγούς ;
Απάντηση: Για τους νέους οδηγούς, οι οποίοι δεν έχουν συμπληρώσει τριετία από την ημερομηνία έκδοσης της πρώτης άδειας οδήγησης, κατηγορίας Α ή Β, οι βαθμοί ποινής προσαυξάνονται, για κάθε παράβαση, κατά τρεις (3).



II. ΠΟΙΝΕΣ

http://www.glavopoulos.gr/kok/poines.htm

Arkas
24-03-2009, 22:46
:yz:yz:yz

chrisdim
24-03-2009, 22:58
Εχω την εντίπωση ότι έχει αλλαξει ο τιμοκατάλογος με νεότερο νόμο εδω και 2-3 χρονια
Παράδειγμα η μή ύπαρξει πινακίδων τιμωρείται με 300 € και όχι με 33€.
Θα το κοιτάξω και θα σας πω

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
24-03-2009, 23:03
Εχω την εντίπωση ότι έχει αλλαξει ο τιμοκατάλογος με νεότερο νόμο εδω και 2-3 χρονια
Παράδειγμα η μή ύπαρξει πινακίδων τιμωρείται με 300 € και όχι με 33€.
Θα το κοιτάξω και θα σας πω


Ναι, έχει αλλάξει πέρυσι ....:hmmm:

EOD-K9
24-03-2009, 23:17
:sm7::sm7:

πελάτες μου

skippybi
26-03-2009, 19:34
:sm7::sm7:

πελάτες μου
:sm7::sm7::sm7:

danaos
26-03-2009, 20:06
Εχω την εντίπωση ότι έχει αλλαξει ο τιμοκατάλογος με νεότερο νόμο εδω και 2-3 χρονια
Παράδειγμα η μή ύπαρξει πινακίδων τιμωρείται με 300 € και όχι με 33€.
Θα το κοιτάξω και θα σας πω

Σωστα εγω πηγα να την "πατησω" οταν με σταματησαν με το ΗΡ και δε ειχα πινακιδα. Ευτυχως τους εξηγησα "οτι ειχα κατεβει απο το βουνο αργα την πρηγουμενη μερα και μπλα μπλα μπλα...." και με αφησαν
.......διαφορετικα..:yz:yz:yz:yz