PDA

View Full Version : SNAFU...Η μαλ...α μου...


Edouard
04-02-2011, 00:17
Βασικά καλησπέρα σας...
Σύντομη περιγραφή:

Για να φτάσω στο PARKING που αφήνω την καλή μου, πρέπει να περάσω από μία μικρή παράκαμψη από πολύ ωραίο κοκκινόχωμα...Έλα όμως που σήμερα με την βροχή είχε γίνει παχιά παχιά λάσπη...

Βάλτε τώρα την απειρία μου, την κουλαμάρα μου, την κούραση μετά από 12 ώρες δουλειά και θαυμάστε αποτέλεσμα...

http://img844.imageshack.us/img844/3227/1stkk.jpg

http://img98.imageshack.us/img98/4557/2ndsd.jpg

http://img98.imageshack.us/i/2ndsd.jpg/

Δέχομαι κάθε είδος χλευασμού, καθώς και ένα σετ χέρια DESPRES ή COMA, ά και φυσικά συμβουλές για το πως να ξεκολλήσει...Το αφήνω να στεγνώσει? Το παλεύω με την λάσπη? Σκάβω? Πείτε κάτι...

:hmmm:

commander
04-02-2011, 00:20
...

nikos-x
04-02-2011, 00:22
. . . Πας στην κοπή της πίτας στο Σοφικό, κερδίζεις δύο - τρία πλυσιματάκια και χαλαρωωώνεις ;)

ΥΓ: Δεν βλέπω τις φωτογραφίες :D

Ο.Κ. Τώρα, βλέπω

gnik
04-02-2011, 00:25
Φωνάζεις 2 παλικαράκια περαστικούς, την τραβάτε και έφυγεεεεεεεεεεεεες:D

teo71
04-02-2011, 00:26
Άστην έτσι....:sm7:

Πολύ ωραία είναι... Στο φυσικό της περιβάλλον....:sm7:

Edouard
04-02-2011, 00:28
Είναι να μην βάλεις Karoo μετά για κάθε ημέρα?

vasorfa
04-02-2011, 00:28
βρες κατι ...να γεμισεις απο κατω τον τροχο....πεττες...ξυλα.....και βαλτην σιγα σιγα...,MHN TO KANEIΣ μονος,μην σου πεσει.....αν θες βοηθεια χερια....τηλέφωνο στο προφιλ μου....

Arkas
04-02-2011, 00:33
Φωνάζεις 2 παλικαράκια περαστικούς, την τραβάτε και έφυγεεεεεεεεεεεεες:D
Έτσι!
Ερώτηση: η μηχανή είναι ακόμα εκεί; :Απορία:

danaos
04-02-2011, 00:34
Ειναι λιγο σκληρο αλλα ειναι ο μονος τροπος να βγει απο λασπη και αμμο οταν εισαι μονος σου....
κουνα την αριστερα δεξια συνεχεια μεχρι να λασκαρει ο πισω τροχος λογικα θα ακομπησει κατω ο boxer (δεν παθενει τιποτα πιστεψε με) μετα βαλε του ενα κοματι ξιλο ή πέτρα σηκωσε την και εφυγες
Δοκιμασμενο πολλες φορες ιδικα στην αμμο...

Edouard
04-02-2011, 00:35
Σκέφτομαι να το αφήσω να στεγνώσει λίγο, να βάλω κάτι πλάκες και ξύλα, που φαίνονται στις φωτός και να το παλέψω...Ευχαριστώ πολύ για την προσφορά.

Sakis
04-02-2011, 00:35
Φωνάζεις 2 παλικαράκια περαστικούς, την τραβάτε και έφυγεεεεεεεεεεεεες:D


Ακριβώς έτσι ξεκόλλησα και γω με την ίδια μηχανή και σε χειρότερο βούλιαγμα.
Κάθησα επάνω έβαλα μπρος, λίγο γκαζάκι και 2 άτομα με τράβηξαν από τις πλαϊνές πίσω χειρολαβές της σχάρας

Edouard
04-02-2011, 00:36
Ναι...Εκεί είναι...Και το stand κλειστό...Έχει χωθεί στρην λάσπη...

danaos
04-02-2011, 00:37
Σκέφτομαι να το αφήσω να στεγνώσει λίγο, να βάλω κάτι πλάκες και ξύλα, που φαίνονται στις φωτός και να το παλέψω...Ευχαριστώ πολύ για την προσφορά.


αμα την αφησεις να στεγνωσει ειναι χειροτερα γιατι ειναι πυλος και θα γινει πετρα δεν θα βγαινει με τιποτα...οτι παθαμε ακριβως την κυριακη στον αγωνα...

CPretenteriS
04-02-2011, 00:41
Ειναι λιγο σκληρο αλλα ειναι ο μονος τροπος να βγει απο λασπη και αμμο οταν εισαι μονος σου....
κουνα την αριστερα δεξια συνεχεια μεχρι να λασκαρει ο πισω τροχος λογικα θα ακομπησει κατω ο boxer (δεν παθενει τιποτα πιστεψε με) μετα βαλε του ενα κοματι ξιλο ή πέτρα σηκωσε την και εφυγες
Δοκιμασμενο πολλες φορες ιδικα στην αμμο...

Ακριβώς αυτό !!! Σωστός ο Ντάνυ !!!

Sakis
04-02-2011, 00:41
Στη λάσπη τα πάντα βουλιάζουν και γλυστράνε δοκίμασα και εγώ με ξύλα και πέτρες.
Ένα μικρό τραβηγματάκι από 2 άτομα και βγήκες αμέσως.

commander
04-02-2011, 00:43
Αυτό που είπε ο Δαναός προ λίγου .την ξαπλώνεις και τις βάζεις ότι βρεις από κάτω πέτρες ξύλα την ανασηκώνεις και έφυγες .Βέβαια θα έχεις γίνει χάλια από τη λάσπη
Αλλά τη να κανείς ….

john68
04-02-2011, 00:46
Για να καταλάβω.
Τώρα γράφεις από τον δρόμο ;;;;;;;;;;;:Απορία:

Edouard
04-02-2011, 00:47
Nice...Αύριο πρωί...

ε, όχι και έτσι...Κόλλησα 5 μέτρα από εκεί που την αφήνω...

yns
04-02-2011, 00:48
Ωραία πατέντα! Κατάργησες το stand! :sm7::sm7:

danaos
04-02-2011, 00:48
Στη λάσπη τα πάντα βουλιάζουν και γλυστράνε δοκίμασα και εγώ με ξύλα και πέτρες.
Ένα μικρό τραβηγματάκι από 2 άτομα και βγήκες αμέσως.


Οταν την γυρεις στο πλαι και ακουμπησει ο μποξερ στο εδαφος ######....η πισω ροδα εχει ερθει σχεδον στο επιπεδο της λασπης ή της αμμου. απο ΚΑΤΩ υπάρχει κενο.εκει βάζει πετρες χοντρες και αγριες . Οταν την ξανα σηκώσεις η ροδα ακουμπαει πανω σε αυτες και ειναι προσωπο πλεον με το επιπεδο της λασπης με γρηγορες κινησεις βαζεις μπροστα και με σταθερο γκαζι και οχι σπινιαρισμα οσο μπορεις τοτε φευγεις ευκολα...
δεν το παιζω εξυπνος προς αποφυγη παρεξιγισεων...
απλα τοσα χλμ μεσα στις λασπες μου εχει τυχει πολλες φορες...
ασε που αυτοι που κρατανε απο πισω γινοντε χαλια στο σπινιαρισμα....
αυτα.

geolag
04-02-2011, 00:48
Βγάλε τη λάσπη γύρω από τη ρόδα ώστε να ελευθερωθεί λίγο και αφού βάλεις κάποιο σκληρό ξύλο κάτω από τη ρόδα προσπαθείς να την βγάλεις.
Σκέψου και τη λύση να την τραβήξεις με ιμάντα με κάποιο αυτοκίνητο.

danaos
04-02-2011, 00:54
Βγάλε τη λάσπη γύρω από τη ρόδα ώστε να ελευθερωθεί λίγο και αφού βάλεις κάποιο σκληρό ξύλο κάτω από τη ρόδα προσπαθείς να την βγάλεις.
Σκέψου και τη λύση να την τραβήξεις με ιμάντα με κάποιο αυτοκίνητο.


αυτο πως ακριβώς γίνετε? :D

Sakis
04-02-2011, 00:55
Οταν την γυρεις στο πλαι και ακουμπησει ο μποξερ στο εδαφος ######....η πισω ροδα εχει ερθει σχεδον στο επιπεδο της λασπης ή της αμμου. απο ΚΑΤΩ υπάρχει κενο.εκει βάζει πετρες χοντρες και αγριες . Οταν την ξανα σηκώσεις η ροδα ακουμπαει πανω σε αυτες και ειναι προσωπο πλεον με το επιπεδο της λασπης με γρηγορες κινησεις βαζεις μπροστα και με σταθερο γκαζι και οχι σπινιαρισμα οσο μπορεις τοτε φευγεις ευκολα...
δεν το παιζω εξυπνος προς αποφυγη παρεξιγισεων...
απλα τοσα χλμ μεσα στις λασπες μου εχει τυχει πολλες φορες...
ασε που αυτοι που κρατανε απο πισω γινοντε χαλια στο σπινιαρισμα....
αυτα.

Δαναέ δεν θα τα χαλάσουμε:) για το πως θα βγει το παλικάρι,
το ζητούμενο είναι, να μπορέσει να βγει όσο το δυνατόν πιο γρήγορα.
Εγώ την δική μου εμπειρία ανέφερα

danaos
04-02-2011, 01:05
Αν ειναι δυνατον να τα "χαλασουμε" για αυτο το θεμα μην τρελαθουμε τελειως!!! Προς θεου!!
Και εγω την αποψη μου εγραψα και τιποτα αλλο...
ας βγει το παλικαρι απο εκει να τελειωνει η ταλεπωρια του και ερθει και ελικοπτερο να τον βγαλει...:sm7::sm7:
να εισαι καλα φιλε

gandreas
04-02-2011, 01:36
Βγάλε την προτού ξεραθεί η λάσπη, μετά θές γερανό:sm7:
Σκέψου μερικοί θα έμπαιναν σκόπιμα να την λερώσουν για να το παίζουν μάχιμοι:sm7:

Translatoras
04-02-2011, 05:21
Να καταθέσω και εγώ τη δική μου ιδέα.

Την εφάρμοσε ένας μπάρμπας επάνω στο Φλαμπουράρι Ιωαννίνων και πέρναγε μέσα από τις λάσπες ΑΕΡΑ με ένα ΜΖ.

Βρες ένα σκοινί, αν είναι δυνατόν κάπως άγριο (τριχιά δηλαδής), και τύλιξε σφιχτά την πίσω ρόδα, καλύπτοντας εγκάρσια το ελαστικό και περνώντας το μέσα από τις ακτίνες.

Δεν χρειάζεται να καλύψεις όλη την περίμετρο αρκεί να το έχεις σφίξει αρκετά ώστε να μην παρασυρθεί και πληγώσει τις ακτίνες ή μπλεχτεί στον άξονα.

Με τον τρόπο αυτό δημιουργείς "τακούνια" τα οποία σκάβουν σαν τρελά.....

Ξέρω ότι είναι λίγο ακραία λύση και δύσκολα εφαρμόσιμη (ειδικά με τη μηχανή ήδη κολλημένη) αλλά την έχω δει να δουλεύει και τολμώ να την αναφέρω.

Ελπίζω να μην χρειαστεί να καταφύγεις σε τέτοια μέτρα και να έχεις ήδη ξεκολλήσει αναίμακτα.

:):):)

gepol
04-02-2011, 07:39
Είμαι σχετικά κοντά σου, έχω τετρακουνητο, τηλέφωνο στο προφιλ...

(μην ανησυχείς για στέγνωμα λάσπης ακόμα, με αυτον το καιρό....)

geolag
04-02-2011, 07:52
αυτο πως ακριβώς γίνετε? :D
Παίρνεις ένα φτυαρι και σιγα σιγά από τα πλαινά της ρόδας βγάζεις οση λάσπη μπορείς ώστε να ελευθερώσεις όσο πιο πολύ γίνεται τη ρόδα.Το ξύλο που έγραψα δεν μπορείς φυσικά να το βάλεις ολόκληρο κάτω από τη ρόδα αλλά ένα μικρό μέρος ώστε να μην βουλιάξει και άλλο οταν ξεκινήσεις.Το ίδιο που κάνεις όταν μείνεις και στην άμμο.:cool:

FANISGS
04-02-2011, 10:36
βγαλε την πισω ροδα και παρε την υπολοιπη μηχανη!!!!!!!!:D:D:D:D:D:D:D:D-πλακα κανω.φωναζεις δυο περαστικους και καθαριζεις.το 2004 οταν με το βαραντερο επεσα επειδη εκανα αναστροφη σε ανηφορικο δρομο στην καρπαθο διπλος κιολας δεν εκανα τιποτα.απλα περιμενα 5 λεπτα περασε ενας ιταλος με μια γουρουνα και τη σηκωσαμε.

basilis76
04-02-2011, 12:23
Βασικά καλησπέρα σας...
Σύντομη περιγραφή:

Για να φτάσω στο PARKING που αφήνω την καλή μου, πρέπει να περάσω από μία μικρή παράκαμψη από πολύ ωραίο κοκκινόχωμα...Έλα όμως που σήμερα με την βροχή είχε γίνει παχιά παχιά λάσπη...

Βάλτε τώρα την απειρία μου, την κουλαμάρα μου, την κούραση μετά από 12 ώρες δουλειά και θαυμάστε αποτέλεσμα..http://img98.imageshack.us/img98/4557/2ndsd.jpg

http://img98.imageshack.us/i/2ndsd.jpg/

Δέχομαι κάθε είδος χλευασμού, καθώς και ένα σετ χέρια DESPRES ή COMA, ά και φυσικά συμβουλές για το πως να ξεκολλήσει...Το αφήνω να στεγνώσει? Το παλεύω με την λάσπη? Σκάβω? Πείτε κάτι...

:hmmm:
ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΧΛΕΥΑΣΩ ΕΧΩ ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ.ΚΑΛΑΜΙΕΣ ΒΛΕΠΩ,ΚΟΚΚΙΝΟΧΩΜΑ, ΤΟ ΠΑΡΚΙΝΚ ΣΟΥ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΖΟΥΓΚΛΑ ΜΕΣΑ?

Albatros
04-02-2011, 12:31
Που είναι η ομάδα κρούσης του Φόρουμ????
Τιιιιιιιιι δεν έχουμε!!!!!!!!!!!
να τώρα τα αποτελέσματα...
:D:D:D
Αυτό το πρόγραμμα οδικής βοήθειας της μαμάς δεν επεμβαίνει σε τέτοιες περιπτώσεις???
:hmmm:

MARK
04-02-2011, 13:35
:oοοοoh::(:oοοοoh:

GEO_K
04-02-2011, 13:43
αμα την τραβηξουν δυο ατομα βγαινει χαλαρα φιλε;)

zitsos
04-02-2011, 14:58
λοιπον ακου τη εκανα εγω μπορεις να το δεις σε βινταιο ...ετσι κανουν στο ντακαρ οταν κολανε στην αμο...καπος βαρβαρο αλλα ειναι η μονη ληση!! βαζεις στα πλαινα μια πρωστασια και την ξαπλωνεις κατω κατω......τωτε την γηριζεις οσο χριαζετε για να μεταφερεις την πισω πλευρα σε ενα ποιο σκληρω εδαφως που εχεις κανει εση απο πετρες η σε ενα στεγνω σιμιο εκτος απο την τριπα που εχεις σκαψει μετα την σηκωνεις και φευγεις!!!;)

kostasx
04-02-2011, 15:30
Τελικά την ξελάσπωσες :Απορία:


Και μία ερωτησούλα προς τους λασπομένους..
αν χρειαστεί να ρυμουλκείσουμε μια μοτο, από που την δένουμε :Απορία:

gepol
04-02-2011, 15:33
Και μία ερωτησούλα προς τους λασπομένους..
αν χρειαστεί να ρυμουλκείσουμε μια μοτο, από που την δένουμε :Απορία:

Είναι πάρα πολύ επικίνδυνη η ρυμούλκηση.........

gsmaniac
04-02-2011, 15:46
Είναι πάρα πολύ επικίνδυνη η ρυμούλκηση.........
στην χωματινη βολτα μας στον ταυγετο,χρειαστηκε να ρυμουλκησουμε ενα gs,για 30 χλμ περιπου.......δυσκολο αλλα οχι ακατορθωτο;)

vasorfa
04-02-2011, 15:57
στην χωματινη βολτα μας στον ταυγετο,χρειαστηκε να ρυμουλκησουμε ενα gs,για 30 χλμ περιπου.......δυσκολο αλλα οχι ακατορθωτο;)



Να συμπληρώσω οτι δεν συνιστάτε....ΕΚΤΟΣ....ειδικών συνθηκων.....:):)

και με ΤΡΟΜΕΡΗ προσοχη......;);)

gsmaniac
04-02-2011, 15:59
Να συμπληρώσω οτι δεν συνιστάτε....ΕΚΤΟΣ....ειδικών συνθηκων.....:):)

και με ΤΡΟΜΕΡΗ προσοχη......;);)


εννοειται....δεν το καναμε για πλακα:p
στα 1400 μετρα υψομετρο και χωμα βρισκομασταν..:cool:

Hekima
04-02-2011, 16:09
Τελικά το παλικάρι βγήκε έμαθε κανείς?:)

vasorfa
04-02-2011, 16:41
Τελικά το παλικάρι βγήκε έμαθε κανείς?:)


:sm7::sm7::sm7:Σιγα μην εχει βγαλει το μοτορι....αφου καθε τρεις και λίγο μπαινει και παιρνει νεες συμβουλες!!!:sm7::sm7::sm7:

Hekima
04-02-2011, 16:55
:sm7::sm7::sm7:Σιγα μην εχει βγαλει το μοτορι....αφου καθε τρεις και λίγο μπαινει και παιρνει νεες συμβουλες!!!:sm7::sm7::sm7:

Από χθες το βράδυ ακόμη δεν το έβγαλε?

siraxanz
04-02-2011, 19:41
Πάντως ο μόνος ενδεδειγμένος τρόπος είναι αυτό που είπε ο Ντάνυ,
αλλά κάποιοι η δεν ξέρουν να διαβάζουν
η δεν καταλαβαίνουν διαβάζοντας τι είναι γραμμένο:mad:
και γράφουν ότι του λαλεί του Χατζηστεφανή:(

Από τα χρόνια τα παλιά που λέει και το άσμα:

όταν βουλιάζει ο πίσω τροχός γρεμίζεις τη μηχανη

τέντα κάτω

ξάπλα κάτωωω

κατάχαμα κάτω

κάτω κατω κατω στον κάτω μαχαλά:sm7:

η πως αλλιώς να το γράψει κανείς???: την ξαπλώνεις στο πλάι να ακουμπήσει στη γη όλη η μηχανη,

ω του θαύματος η πίσω ρόδα τι κάνει???

όποιος το βρεί κερδίζει μαντολάτο Ζακύνθου.

Η μοτο ειναι ελεύθερη με τη ρόδα εκτός λακούβας, γούβας, αμμούτσας, κ.λ.πολλά:)

Γεμίζεις την οπή με σκληρά αντικείμενα οπου βρίσκονται στην περίμετρο σου
και σιγούλια-σιγούλια την σηκώνεις όρθια και....

καβαλάς και γίνεσαι Λούης(ο γνωστός ολυμπιονίκης του πάλαι ποτέ)

μερικα σχετικα video:

εδώ βλέπετε πως ξεκολάνε τον πίσω τροχό αν δεν ηταν σε ποτάμι θα την ξαπλωναν κάτω και θα ξεκόλαγε με την μία!

YouTube - Stuck KTM LC4 at Devil's Creek

και αφού έψαξα κανα μισάωρο στο σωλήνα βρήκα και το αμερικανάκι που έπαθε τα ίδια με τον δικό μας η περίπου τα ίδια..
η τεχνική που σας περιγράφω είναι από το 7 και μετά!:p

το αμερικανακι : YouTube - F798GS offroad and stuck in mud.

Hekima
04-02-2011, 20:02
[QUOTE=siraxanz;308890]Πάντως ο μόνος ενδεδειγμένος τρόπος είναι αυτό που είπε ο Ντάνυ,
αλλά κάποιοι η δεν ξέρουν να διαβάζουν
η δεν καταλαβαίνουν διαβάζοντας τι είναι γραμμένο:mad:
και γράφουν ότι του λαλεί του Χατζηστεφανή:(

Από τα χρόνια τα παλιά που λέει και το άσμα:

όταν βουλιάζει ο πίσω τροχός γρεμίζεις τη μηχανη

τέντα κάτω

ξάπλα κάτωωω

κατάχαμα κάτω

κάτω κατω κατω στον κάτω μαχαλά:sm7:

η πως αλλιώς να το γράψει κανείς???: την ξαπλώνεις στο πλάι να ακουμπήσει στη γη όλη η μηχανη,

ω του θαύματος η πίσω ρόδα τι κάνει???

όποιος το βρεί κερδίζει μαντολάτο Ζακύνθου.

Η μοτο ειναι ελεύθερη με τη ρόδα εκτός λακούβας, γούβας, αμμούτσας, κ.λ.πολλά:)

Γεμίζεις την οπή με σκληρά αντικείμενα οπου βρίσκονται στην περίμετρο σου
και σιγούλια-σιγούλια την σηκώνεις όρθια και....

καβαλάς και γίνεσαι Λούης(ο γνωστός ολυμπιονίκης του πάλαι ποτέ)

μερικα σχετικα video:

εδώ βλέπετε πως ξεκολάνε τον πίσω τροχό αν δεν ηταν σε ποτάμι θα την ξαπλωναν κάτω και θα ξεκόλαγε με την μία!

και αφού έψαξα κανα μισάωρο στο σωλήνα βρήκα και το αμερικανάκι που έπαθε τα ίδια με τον δικό μας η περίπου τα ίδια..
η τεχνική που σας περιγράφω είναι από το 7 και μετά!:p

Συγνώμη που παρεμβαίνω σαν συνοδηγός αλλά δεν είναι πάντα εφικτό να την ξαπλώσεις στη γη, θέλω να πω δεδομένων των συνθηκών ανάλογα λειτουργείς. Σεβόμενη την γνώση σου και την εμπειρία σου απλώς να πω ότι όταν βούλιαξε η δικιά μας στη λάσπη σχεδόν σκεπάστηκαν οι ρόδες αν την ξαπλώναμε στη γη εντελώς όπως λες θα βούλιαζε όλο το πλαϊνό της, ο τροχός θα έβγαινε αλλά θα έμπαινε όλη τελικά μέσα. Μετά θα είχαμε θέμα πως να την ξεθάψουμε, πως να την πλένουμε στην ερημιά για να μπορέσουμε να ανεβούμε να φύγουμε και ότι άλλο προέκυπτε. Μόλις είδαμε τα 2 παλικάρια δεν σκεφτήκαμε τίποτε άλλο από το τράβηγμα. Ούτε 5 λεπτά δεν πέρασαν και πηγαίναμε ήδη στο βενζινάδικο για πλύσιμο η μηχανή ήταν σε άθλια κατάσταση τα λάστιχα της δεν πατούσαν σωστά η λάσπη είχε μπει παντού. :)

ckk
04-02-2011, 20:20
Πάντως ο μόνος ενδεδειγμένος τρόπος είναι αυτό που είπε ο Ντάνυ, ............................................................................................................ίδια..
η τεχνική που σας περιγράφω είναι από το 7 και μετά!:p

το αμερικανακι : YouTube - F798GS offroad and stuck in mud. (http://www.youtube.com/watch?v=VuW2wDK-uZI)


Μάχιμο τον βρήκα...

yns
04-02-2011, 20:29
Από τα αγαπημένα μου βίντεο... Και προσέξτε, είναι το 650 και ΟΧΙ το 800!!! ;)

gandreas
04-02-2011, 20:32
Ναι αλλά δεν είναι 1200. Λογικά μόνο με τρακτέρ βγαίνει:rolleyes:

Σκέψου να την ξαπλώσεις και να σφηνώσει και ο κύλινδρος:sm7:

Edouard
04-02-2011, 20:56
Καλησπέρα...Βγήκα, βγήκα...

Η λύση που δούλεψε...Ξάπλωμα, σπασμένες πλάκες στην τρύπα και κάτω από τον μπροστινό τροχό, αφαίρεση λίγης λάσπης με φτυάρι και έξοδος...

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση ανταπόκριση και την βοήθεια...

siraxanz
04-02-2011, 21:49
Καλησπέρα...Βγήκα, βγήκα...

Η λύση που δούλεψε...Ξάπλωμα, σπασμένες πλάκες στην τρύπα και κάτω από τον μπροστινό τροχό, αφαίρεση λίγης λάσπης με φτυάρι και έξοδος...

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση ανταπόκριση και την βοήθεια...

Τέλος καλό όλα καλά:)

siraxanz
04-02-2011, 22:12
Συγνώμη που παρεμβαίνω σαν συνοδηγός αλλά δεν είναι πάντα εφικτό να την ξαπλώσεις στη γη, θέλω να πω δεδομένων των συνθηκών ανάλογα λειτουργείς. Σεβόμενη την γνώση σου και την εμπειρία σου απλώς να πω ότι όταν βούλιαξε η δικιά μας στη λάσπη σχεδόν σκεπάστηκαν οι ρόδες αν την ξαπλώναμε στη γη εντελώς όπως λες θα βούλιαζε όλο το πλαϊνό της, ο τροχός θα έβγαινε αλλά θα έμπαινε όλη τελικά μέσα. Μετά θα είχαμε θέμα πως να την ξεθάψουμε, πως να την πλένουμε στην ερημιά για να μπορέσουμε να ανεβούμε να φύγουμε και ότι άλλο προέκυπτε. Μόλις είδαμε τα 2 παλικάρια δεν σκεφτήκαμε τίποτε άλλο από το τράβηγμα. Ούτε 5 λεπτά δεν πέρασαν και πηγαίναμε ήδη στο βενζινάδικο για πλύσιμο η μηχανή ήταν σε άθλια κατάσταση τα λάστιχα της δεν πατούσαν σωστά η λάσπη είχε μπει παντού. :)

Αγαπητή φίλη κάνεις πολύ καλά που παρεμβένεις,

άλλωστε ο διάλογος είναι δημιουργικός όταν δεν παρεμβένουν τα εγώ μας:)

Αν είσασταν σε τόσο λασπερό έδαφος που θα βούλιαζε όλη η μηχανή

φυσικά καλά κάνατε και δεν θα την ξαπλώσατε κατω,

αλλά το άλλο που λες για λάσπη και λερώματα δεν ισχύει;),
εαν χρειαστεί θα κυλιστείς μέχρι τα ρουθούνια στη λάσπη :sm7:
μην με βάζεις να σου δείξω άλλο βιντεο δεν προλαβαίνω να ψάξω.

Νοητά φέρε τον άντρα σου στη θέση που βρεθήκατε μαζί

αλλά μόνο του τελείως αλλά καιχωρίς τα 2 παλληκάρια!

Η μόνη ελπίδα είναι αυτή που είδες στο βίντεο!

Τελος τπτ δεν αποκλείετε ο αυτοσχεδιασμός είναι απαραίτητος ανάλογα τι μας τυχαίνει.
Εδώ είχαμε να αντιμετωπίσουμε συγκεκριμένο θέμα γιαυτό και μίλησα
κάπως απόλυτα για να γίνει αντιληπτό το ποστ του Danaos:)!

Να αναφέρω εδώ αν και ειναι off topic ότι κάποτε ζήτησα και εγώ βοήθεια εδώ μέσα
και είμουν σε πολύ δυσκολη θέση σε ένα δάσος στην Αυστρία, κοντα στο Imst.
Με τις οδηγίες από το φόρουμ μπόρεσα να επισκευάσω
το κομμενο σύρμα γκαζιου στην παλιά μου μηχανή 1150
και δεν χάλασε η απόδρασή μου στις Άλπεις.
Θέλω να πω ότι η σωστή οδηγία στο σωστό timing σώζει πολλά!!!:)

siraxanz
04-02-2011, 22:17
Μάχιμο τον βρήκα...



και όχι μόνο αλλά είδες υπομονη να στήσει κάμερα να το μοιραστεί μαζί μας κλπ:)

Επίσης μεγάλη εντύπωση μου έκανε το σχοινί, αναλύοντας το,
συμπέρανα ότι το έκανε επειδή ηταν μόνος για να μην επιστρέφει
η μηχανή στην τρύπα και να την απομακρύνει απο το δύσκολο σημείο.
Κάθε λίγο μάζευε τα μπόσικα :sm7: μάχιμος, ψύχραιμος αλλά και έμπειρος.

gemara
05-02-2011, 10:15
και όχι μόνο αλλά είδες υπομονη να στήσει κάμερα να το μοιραστεί μαζί μας κλπ:)

Επίσης μεγάλη εντύπωση μου έκανε το σχοινί, αναλύοντας το,
συμπέρανα ότι το έκανε επειδή ηταν μόνος για να μην επιστρέφει
η μηχανή στην τρύπα και να την απομακρύνει απο το δύσκολο σημείο.
Κάθε λίγο μάζευε τα μπόσικα :sm7: μάχιμος, ψύχραιμος αλλά και έμπειρος.

"Use the flex of the tree" η φράση του. Φλεξιμπίλιτυ στα ελληνικά που λέμε και όλοι πρέπει να έχουμε για να βγαίνουμε από τις δύσκολες καταστάσεις! ;)

siraxanz
05-02-2011, 11:36
Ετσι μπράβο Γ πολυ καλα το θετεις