PDA

View Full Version : "ΙΡΑΝ …λοξοδρομώντας με 4 γαλαζοελικόφρονες"


Uriah Heep
08-02-2011, 23:10
Υπάρχει και η άλλη "ματιά" ενός ταξιδιού...


Η λοξή!


4 BMWδάκηδες με ξώβυζα (GS) και …1 Aφρικάνος.

Είναι δυνατόν να έχουμε καλά ξεμπερδέματα?


ΠΡΟΣΟΧΗ!

Αυστηρώς ακατάλληλον.

Όσοι αναγνώστες δεν μπορούν να κατέβουν στα έγκατα του χιούμορ, ας αλλάξουν thread.

Σε περίπτωση που επιμένουν να το διαβάσουν, ενδείκνυται να γυρίζουν τις σελίδες με τσιμπιδάκι για να μην μολυνθούν.

2008

...αμέσως μετά το ταξίδι.

Uriah Heep
08-02-2011, 23:15
Όλες αυτές τις μέρες, στύβοντας το μυαλό μου για το γράψιμο του ταξιδιωτικού, άρχισα να αισθάνομαι σαν την πρώτη φορά, που πιτσιρικάς επισκέφθηκα το ######### της γειτονιάς μου, συνοδευόμενος από 4 μαντράχαλους συμμαθητές μου.

Η κατάσταση ήταν από "φρικαλέ" έως απελπιστική! Μία χοντρέλο πουτ@να, ξαπλωμένη σαν κύτος σ΄ένα τεράστιο κρεββάτι...
.
.
...κι εγώ να πλησιάζω γυμνός, σαν να βρίσκομαι σε γύρισμα ντοκιμαντέρ του National Geographic, σχετικό με την αναπαραγωγή του θαλάσσιου ελέφαντα!
Πως να "σου ΄ρθει" δηλαδή?

Τζίφος η δουλειά!

Έτσι λοιπόν, μέχρι και σήμερα, παρά τις προσπάθειες διαπιστώνω ότι δεν διακατέχομαι από κανένα συγγραφικό λίμπιντο, μιας και σ΄αυτή την περίπτωση 4 άλλοι μαντράχαλοι περιμένουν να "ολοκληρώσω" ενώ το ταξίδι το κάναμε #########!

Παρακαλώ, μη διακόπτετε...Αφήστε με να ...ολοκληρώσω!

Uriah Heep
08-02-2011, 23:18
Είναι γεγονός ότι το κλίμα, δεν είναι το ίδιο μ΄αυτό της αναχώρησης. Και χωρίς κέφια ΔΕΝ κάνω τίποτα στη ζωή μου!

Να κάτσω, δηλαδή, να γράψω ένα ταξιδιωτικό ανούσιο και βαρετό, σαν συνέντευξη της Βάνας Μπάρμπα για το shopping therapy, το μέντιουμ Ιμπραήμ από την Κωνσταντινούπολη και τρίχες περμανάντ...
.
.
...όχι ΔΕΝ είναι του δύσκολου χαρακτήρα μου!
Ούτε μπορώ να κριτικάρω το ταξίδι για λογαριασμό των υπολοίπων εν είδει ρουλεμάν μιας καλορυθμισμένης μηχανής...
.
.
...διότι ενώ η μηχανή βαρούσε πιράκια σ΄όλο το ταξίδι, προς το τέλος βάρεσε μπιέλα!

Διότι, κύριος, το ταξίδι με παρέα είναι δύσκολο πράγμα. Είναι σαν το συνοικέσιο...
.
.
..."πάρτο το κορίτσι, είναι καλό και σιγά-σιγά θα το αγαπήσεις!"
Τόσο καλά!

Έχουμε μασήσει πολλά στρέμματα ταξιδιωτικού γκαζόν και το κατέχουμε το θέμα.

-"Και γιατί μας ζαλίζεις τον έρωτα, ρε φίλε? Πές μας επί τέλους τι έγινε?" Θα μΕ πεις.

-"Σιγά-σιγά, θα καταλάβεις από μόνος σου. Διότι άλλος γουστάρει το καζάνι της πραγματικής ζωής να ξεχειλίζει και να παρακολουθεί με μάσκα και αναπνευστήρα κι άλλος να απαιτεί γκρουμ για να του ανεβάζουν τις μπαγκαζιέρες στα ξενοδοχεία..." Θα σΕ πω.


Στη φωτό, σε εξαιρετικό τσαγάδικο-ναργιλερί στο Ισπαχάν...
Ο/Η Uriah Heep έχει επισυνάψει την παρακάτω εικόνα:

Uriah Heep
08-02-2011, 23:23
Για να βρεις συνταξιδιώτες για ένα παρόμοιο ταξίδι πρέπει να κάνεις τάμα για λαμπάδα δίπλα στο εικόνισμα των εν Νικοπόλει Αρμενίας 45 μαρτύρων!

Άσε που για να πάρεις το πράσινο φως από τη σύζυγο για ταξίδι στην Περσία...
.
.
...πρέπει να πληρώσεις τέτοιο τίμημα, που δεν πλήρωσαν ούτε οι Πέρσες στις Θερμοπύλες!

Κι όμως φτάσαμε στο ξεκίνημα του ταξιδιού, 5 τον αριθμό.

Όμως γιατί ρε παιδιά δεν διαβάσατε προσεκτικά, την ονομασία του προϊόντος "Αλήτικη περιπλάνηση στα παζάρια της Μ. Ανατολής..." και τις οδηγίες χρήσεως?


Στη φωτό, το σήμα κατατεθέν του Ιράν. Ισπαχάν! Το τζαμί στην Πλατεία του Ιμάμη.

Uriah Heep
08-02-2011, 23:28
Σ΄αυτή τη φαντασμαγορική χώρα της γκλαμουριάς, η έννοια "αλήτικη" φαντάζει ως νεφελώδες ιδεολόγημα!

Διότι μετά το πρώτο βράδυ, σε απίθανο αλήστου τριτοκοσμικής βρώμας #########ξενοδοχείο σε επαρχιακή κωμόπολη της Τουρκίας...
.
.
...οι adv συνταξιδευτές μας, δηλώνουν ότι δεν γουστάρουν άλλους παρόμοιους ...παραδοσιακούς ευαγείς οίκους για διανυκτέρευση!

Μετά το δεύτερο παζάρι...
.
.
...δεν γουστάρουν παζάρια!

Αργότερα, τους κουράζει η συναναστροφή με ντόπιους...

Η συνεννόηση γίνεται ...απαιτώντας, με ειρωνική διάθεση, από τους Ιρανούς να μιλάνε μόνο Αγγλικά!

Δεν το δοκιμάζετε και στη Γερμανία ή τη Γαλλία?


...λογικό, λοιπόν, είναι το ταξιδάκι μας να εξελίσσεται σαν πυρσοφεγγύς παρτούζα.

Φωτό. Qazvin. Δεν χρειάζεται σχόλια!

Uriah Heep
08-02-2011, 23:30
Από την αρχή του ταξιδιού, τα πράγματα ήτανε ζόρικα!
Το μαύρο σύννεφο με την Πασχαλινή βροχή είχε πεισμώσει για τα καλά!

Που να ξέραμε ότι θα μας πήγαινε γ@μιώντας επί 3000 χλμ χεράκι-χεράκι σαν να συνόδευε καινούργια γκόμενα!
Όταν μετά από 2500 χιλιόμετρα φτάναμε τα σύνορα με το Ιράν, η εικόνα του χιονισμένου όρους Αραράτ με τα 5.400 μέτρα, τυλιγμένου στα μαύρα σύννεφα, αναβόσβηνε σαν χριστουγενιάτικο δέντρο από τις αστραπές...
Ο "φωτεινούλης αγκαλίτσας", αν θυμάστε το σχετικό παιχνίδι!

Η ομάδα, όμως , ομολογώ ότι ήταν κάτι παραπάνω από αποφασισμένη και σιδηρόκωλη.
Είχε και τα (πολύ) καλά της! Δεν καταλάβαινε τίποτα.

Η ζωή έχει και τις γλυκές αντιφάσεις της!

Στη φωτό βρισκόμαστε καμιά 100αριά χιλιόμετρα από τα σύνορα του Ιράν...
.
.
...το σύννεφο που λέγαμε.

Uriah Heep
08-02-2011, 23:33
Ξαναγυρίζουμε στο πρώτο βράδυ. Γκολτσούν.
Μιά μικρή κωμόπολη. Ψάχνουμε για κατάλυμα. Σ΄ένα βενζινάδικο συναντάμε τον Κεμάλ, ο οποίος αναλαμβάνει τα πάντα!

Βρίσκει ξενοδοχείο, κλειστό πάρκιν (γιατί η προοπτική του να αφήναμε τις μηχανές στο βενζινάδικο του φίλου του, επέδρασε στους adv σαν αναδρομικός εφιάλτης), κεμπαπ-άδικο που έκλεινε, το ξανάνοιξε, έφερε την παρέα του να μας κάνει παρέα, συνεχίσαμε σε μπαρ 1ου ορόφου με την τσακαλαρία του, για μπύρες Efes Pilsen και bras de fer.

Τελείωσε η βραδυά, κερνώντας μας παγωτό με επίδειξη δικάβαλων καγκουριών από φίλους του Κεμάλ με ZZR 1100 φτιαγμένο, που τη στιγμή της ...κορύφωσης, έφαγε τη τούμπα με αποτέλεσμα να σπάσουν και κάτι μπουκάλια μπύρες που είχε κρεμασμένες σε σακούλα στο τιμόνι (μουσκεύοντάς τον) και να φύγει με μούτρα σαν ξυνισμένο γιαουρτλού κεμπάπ...

Οι φίλοι του, είχαν προσφερθεί αρχικά να μας βρουν και χασίς, κάτι που αρνηθήκαμε διακριτικά.
Το δωμάτιο στο ξενοδοχείο που μας βρήκε, ήταν 6κλινο με 3 κουκέτες (πάνω-κάτω σαν το στρατό) και εξωτερική φρικαλέ τουαλέτα! Απίθανη κατάσταση!


Στη φωτό ο Τούρκος κάγκουρας φίλος του Κεμάλ, χαμογελά θριαμβευτικά νικώντας τον Κώστα στο bras de fer...
.
.
...μετά την τούμπα με το ZZR έφυγε σαν να τον κατούρησε ουρακοτάγκος!

Uriah Heep
08-02-2011, 23:42
Γι΄αυτό δεν θέλω να γράφω ταξιδιωτικά...
.
.
... χάνεις τον ύπνο σου, πλημμυρίζεις στην αλληλογραφία...
.
.
...κι άμα το πράμα έχει "αίμα", σπάνε και τα τηλέφωνα!

Διότι, το έχω πει επανειλλημένα εγώ κύριος! Ο αναγνώστης θέλει "αίμα"! Ούτε πανέμορφα τοπία, ούτε καλλιτεγνικαί φωτό!
Μόλις έκλεισα το τηλέφωνο!
-"Τι έγινε ρε? Τι έπαθες?"
-"Βλέπεις να έπαθα τίποτα ρε μ@λ@κα? Τα πράγματα είναι απόλυτα φυσιολογικά! Αν δεν ήταν έτσι ...τότε θα είχαμε το παράξενο!"
-"Αφού έχεις σαλτάρει σαν φρικιό των Εξαρχείων..."
-"Μη βιάζεσαι κολλητέ! Άλλος τελικά σαλτάρισε...Αλλά κλείστο το ριμάδι βραδιάτικα και άφησέ με να ...ολοκληρώσω!"

Σ΄αυτό το σημείο, πρέπει να τα κάνουμε λιανά!

Εμένα ΔΕΝ μΕ χαλάει τίποτε από τα παραπάνω... Ούτε τα luxurious ξενοδοχεία με breakfast...continental, ούτε που δεν γουστάρανε να λιώνουν σόλες σε παζάρια και σκέφτονταν μόνο σε πιό restaurant θα φάνε καλά, ούτε η ροή του ταξιδιού, η μέση ωριαία ταχύτητα, οι επιλογές του στυλ "να πάρουμε ταξί, να μας δείξει τ΄αξιοθέατα",ούτε η συνεννόηση στα ..."Αγγλικά" κλπ κλπ

Έχω σφίξει τα δόντια και έχω κάνει ...μεγαλύτερες θυσίες!
Επί παραδείγματι, επί 22 χρόνια η σύζυγός μου με ...σέρνει στους βούρκους των Ritz Carlton και των απανταχού Sheraton...και δεν λέω κουβέντα!
Είμαι υπομονετικός κι ανεκτικός άνθρωπος...
.
.
...για χάρη της έχω συναναστραφεί -κατ΄εξακολούθησιν-με βουλευτές, μεγαλοεπιχειρηματίες, εφοπλιστές, ακόμα-ακόμα μέχρι και με ...καθηγητές Ελληνικών Πανεπιστημίων! Έτσι είναι ...άμα αγαπάς τη γυναίκα σου!

Το φλυτζάνι ράγισε, όταν την 15 μέρα, μέσα στη βροχή στο ξεροβόρι (όπως θα περιέγραφε κι ο Σπύρος Ζαγοραίος), ορμονική τε και ορχιφορούσα adv, άνοιξε ...απλά το γκάζι, "ξεβράζοντας" ροπές άνω των 110Nm/85lb/ft...
.
...και χάθηκε στα βάθη της Ανατολίας, έτσι απλά...
.
...δι' ασήμαντον αφορμήν, κε Πρόεδρε, εγκαταλείποντας την παρέα χωρίς την παραμικρή εξήγηση!

Tea for five, προετοιμασίες μηνών, καθημερινά καλαμπούρια...
.
...τα σβήνουμε όλα έτσι για πλάκα! Ούτε το ARIEL με μπλέ κόκκους, για δύσκολους λεκέδες δεν έδρασε τόσο αποτελεσματικά!

Δικαίωμα του καθένα, να κάνει ότι γουστάρει!

Απλά, λοιπόν, κι εγώ δεν μπορώ να προσποιούμαι έρωτα ως Ουκρανή και εχέμιθος θεραπαινίς, γράφοντας ταξιδιωτικά στα φόρουμς κι ακόμα χειρότερα να παρουσιάσω, επί πληρωμεί, στο περιοδικό ΜΟΤΟ το ταξίδι, δημιουργώντας πλασματική εικόνα ...σαν πετυχημένη συνταγή της Βέφας Αλεξιάδου!

Πόρνος των Ταξιδιωτικών ΔΕΝ θα γίνω ...τώρα στα γεράματα!

Στη φωτό ο Κεμάλ, μας κερνάει παγωτά.

Uriah Heep
08-02-2011, 23:49
Το ταξίδι είχε πολλά χιλιόμετρα...
Χτυπούσαμε 700άρες-800άρες τη μέρα.
Κάθε πρωί φόρτωμα τις μηχανές και βουρ για άλλα μέρη! Καταπληκτικό συναίσθημα!

Οι μόνες άσφαιρες μέρες ήταν ένα 3ήμερο στο Ισπαχάν, 1 στην Καππαδοκία και 1 στην Κωνσταντινούπολη. Το περιθώριο των 3 εβδομάδων πιστεύω ότι ήταν επαρκές για σιδηρό####υς ταξιδευτές, αυτή την περίεργη βιοποικιλότητα...
.
.
...που της αρέσει, απλά, να ταξιδεύει!

Βάλε το ταξιδιωτικό αερόμπικ της φαντασίας, στους μήνες της προετοιμασίας...
.
...βάλε το ίδιο το ταξίδι...
.
...βάλε και μετά την επιστροφή, το διαρκές ψυχικό χαλάρωμα λές και επιστρέφεις συνεχώς από ημίωρη χειμερινή κολύμβηση...

Τότε είναι που ξεκινά και η περιπλάνιση στα ταξιδιωτικά εντευκτήρια του μυαλού, μέχρι να αρχίσεις να σχεδιάζεις το επόμενο...
.
...τι άλλο τελικά να ζητήσεις απ΄τη ζωή?

Και δεν κινδυνεύεις, τραβώντας το ταξίδι για μήνες, να την "ψωνίσεις", να #######ς καμία κάλαμον και ν΄αρχίζεις να αισθάνεσαι σαν απόλυτος γνώστης της ζωής και της ...Αλήθειας!

Όχι το ταξίδι, εμένα, ΔΕΝ μΕ το χαλάει τίποτα! Τα στραβά, τα θεραπεύω με ...απλό λευκοπλάστη.
Θα ρολάριζα ευτυχισμένος στους δρόμους της Μ. Ανατολής με τη "Βασίλισσα", ακόμα κι αν έμενα μόνος...
.
.
...κάτι που δυστυχώς ή ευτυχώς δεν έγινε!

Φωτό. Οι ταμπέλες "Προσοχή στις καμήλες" δεν μπαίνουν για ...πλάκα!

Uriah Heep
08-02-2011, 23:59
Μετά το Γκολτσούν και τον Κεμάλ, φύγαμε για την κεντρική Ανατολία ...στα βάθη της Τουρκίας.

Πρωί-πρωί είχαμε κι ένα κουφό και αστείο περιστατικό. Οδηγώντας στην μοναδική autostrada της Τουρκίας για Άγκυρα, τους έχασα!
Πως όμως?
Είχε κολλήσει στην παρέα, ένας Τούρκος με GS1200 και την διακριτική στολή του Τάγματος του Κυανού Έλικος...
.
...ξέρετε, από εκείνους που είναι παντελώς ίδιοι στην εμφάνιση! Είχαμε 3...
.
...ο Τούρκος μας έλειπε!

Έλα όμως που είναι τόσο απελπιστικά ίδιοι, σε βαθμό που μόλις βγαίνει ο Τούρκος από την autostrada, βγαίνω κι εγώ, βρίζοντας για τους άλλους που υποτίθεται ότι δεν πρόσεξαν την έξοδο και συνέχιζαν ίσια!
Μετά από 700-800 μέτρα σταματάμε στα διόδια.
Έπρεπε να βγάλει ο Τούρκος το κράνος, να ξεκαλωδιωθεί από τα ηχεία και πάσης ορδής περισπούδαστες ηλεκτρονικές συσκευές, για να μου εξηγήσει στα ...τούρκικα ότι πήγαινα λάθος, αλλά άμα συνέχιζα από τον επαρχιακό θα την ξαναεύρισκα την άκρη...

Άκρη δεν εύρισκα γιατί ο δρόμος για δεκάδες χλμ είχε τσιμεντένιο διαχωριστικό και αφού επικοινώνησα τηλεφωνικά με τα παιδιά, τους ενημέρωσα ότι θα ακολουθούσα άλλη διαδρομή για να συναντηθούμε στο Sivas μετά από καμιά 500αριά χλμ.
Μετά από κανένα 2ωρο, ξαναβρεθήκαμε, όλως τυχαίως, σε βενζινάδικο που σταμάτησα για βενζίνη, ενώ αυτοί έπιναν τσάι σε παρακείμενο ρεστωράν...

Αργότερα διασχίζοντας τα εκπληκτικά και άγρια τοπία της Ανατολίας στους σχεδόν έρημους δρόμους, με ταχύτητες αρκετά υψηλότερες των ορίων, φάγαμε την πρώτη κλίση!

2 αργόσχολοι πεινασμένοι πλιατσικολόγοι της ...υπερήφανης Tουρκικής Τrafic Police, αφού μας έδειξαν σε ...βίντεο τις ατομικές μας επιδόσεις στην ταχύτητα, μέσα στο παρακμιακό πνεύμα της όπερας της πεντάρας του Μπρεχτ...
.
...έπαιξαν κι αυτοί γρυλίζοντας μια κακόγουστη παράσταση συμπληρώνοντας τις 5 κλίσεις, ελέγχοντας όλα μας τα έγγραφα, επί μία ώρα, για να μας προτείνουν από μόνοι τους σαν λιγούρικες βδέλες την πληρωμή του μισού ποσού ...χωρίς απόδειξη!

Αυτή ήταν μόνο η αρχή, γιατί στην επιστροφή, αποκτήσαμε ...μία πλούσια και ακραδάντως τραγική πείρα, εις βάρος του πορτοφολιού μας!

Αργά το απόγευμα φάγαμε το χαλάζι...

Uriah Heep
09-02-2011, 00:01
...και μετά το χαλάζι, σε μιά πόλη ονόματι Εrbaa, ζήσαμε σκηνές Long Way Round!!!

Με την πρόθεσή μας και μόνο να μείνουμε για διανυκτέρευση εκεί, ανέλαβε περιπολικό της Αστυνομίας να μας συνοδεύσει στο κέντρο της πόλης με αναμμένα τα φώτα και τα ρέστα και να μας πάει στο πιό "in" ξενοδοχείο!

Έγινε λαϊκό προσκύνημα κατά την εκφόρτωση των αποσκευών μας, μέχρι που μας οδήγησαν από άλλο δρόμο της πόλης στην πίσω αυλή του ξενοδοχείου σε φυλασσόμενο πάρκιν με κλειστό κύκλωμα τηλεόρασης...
.
...άσε που ποιός θα ήταν αυτός που θα ακουμπούσε μηχανές που μπήκαν στην πόλη με ταρατατζούμ και περιπολικά?

Μεγαλεία πράγματα σΕ λέω μεγάλε!

Τότε ήταν, μεγάλε, που οι συνταξιδευτές μου άρχισαν να σκέφτονται ...μεγαλόπνοα!

-"Αυτό είναι ξενοδοχείο... Εγώ σε άλλο σαν το χθεσινό, δεν ξαναπάω!"

Άλλα όπως έχω ξαναπεί, σ΄αυτή τη ζωή έχω πάρει την "κατρακύλα" με διάφορους τρόπους...

Uriah Heep
09-02-2011, 00:04
Εδώ πρέπει να αναφέρω και τις πολύ καλές κινήσεις που έκανε ο Κώστας (liberec) κατά την προετοιμασία, σχετικά με ενημερώσεις της Ελληνικής Πρεσβείας στην Τεχεράνη για το ταξίδι μας, χρήσιμα τηλέφωνα, εξασφάλισε δωρεάν σέρβις για όλες της Βαυαρές, εκπτώσεις για ελαστικά και χορηγία από την Cosmote.

Επειδή, δεν θα "έπιαναν" τα τηλέφωνα στο Ιράν, η Cosmote μας έκανε 5 δωρεάν συνδέσεις για όλο το διάστημα του ταξιδιού μας...
.
...κάτι εξαιρετικά σημαντικό για την μεταξύ μας, κυρίως επικοινωνία!

Ευχαριστώ δημόσια τον υπεύθυνο κ. Κώστα Λιαμίδη, που πήρε την πρωτοβουλία γι΄αυτή την χορηγία, έστω κι από τα ποστ αυτού του "Αντιταξιδιωτικού".

Πολύ σημαντική κίνηση, πολύ μεγάλη η εξυπηρέτηση!
Ευχαριστούμε!

Uriah Heep
09-02-2011, 00:07
Στα υψίπεδα της Ανατολίας συναντήσαμε κι έναν Σκοπιανό που πήγαινε με ποδήλατο στο ...Πεκίνο!

Με το που "έκοψε" τις adv μου πέταξε το δράκο...

" Αυτές είναι μηχανάρες! Η δικιά σου δεν πιάνει μία μπροστά τους!"

Τι του απαντάς τώρα του τύπου?

Άσε μη χαλάσω το ...La minore κι είμαστε ακόμα στην αρχή του ταξιδιού...σκέφτηκα.

Ήπιαμε καφέ μαζί, τα είπαμε και αλληλοευχηθήκαμε για καλή συνέχεια!

Εντελώς μεταξύ μας,
.
.
...το ποδήλατο ΔΕΝ μου φάνηκε να έχει βλάβη.

Ξέρετε, υπάρχουν ορισμένοι "ποδηλάτες" που ...

Uriah Heep
09-02-2011, 00:10
Εκτός από Τούρκους, Τσέτες, Κούρδους, Ιρανούς, Αζέρους, Τουρκμένους και τινές ακόμη ευγενείς ράτσες...

...είχαμε κι άλλου είδους θαυμαστές της μπαβαρέζικης φίρμας!

Uriah Heep
09-02-2011, 00:12
Και αισίως αργά το βράδυ της 3ης μέρας, καταβρεγμένοι και ταλαιπωρημένοι, αφού παίξαμε την παράταση...
.
.
...περάσαμε στα πέναλτυ μπας και περνούσαμε για διανυκτέρευση στο Ιράν!

Με τους Τούρκους συνοριακούς, στρατιώτες, τελώνες κλπ ανταλλάξαμε εκατέρωθεν φιλοφρονήσεις και κολακευτικά σχόλια για την φιλία των λαών μας, τόσο πειστικές και αληθινές...
.
.
...που θύμιζαν κολακείες Αθηναϊκού θίασου που έρχεται στη Θεσσαλονίκη και αποκαλεί τους Βορρειοελλαδίτες ...δύσκολο και απαιτητικό κοινό!

Uriah Heep
09-02-2011, 00:14
Περάσαμε στο Ιράν και διανυκτερεύσαμε στην συνοριακή πόλη Μaku.
Οι Ιρανοί είναι από άλλο έργο, οι άνθρωποι...
Εκπληκτικοί, φιλικοί, απίστευτα εξυπηρετικοί και επικίνδυνα ενθουσιώδεις και εκδηλωτικοί!

Γυρίζοντας από ένα μπακάλικο μετά τα μεσάνυχτα στο ξενοδοχείο, μιάς και όλα τα εστιατόρια ήταν κλειστά, με προσπερνά μέσα στην πόλη παιχνιδιάρης Ιρανός με πάνω από 100χλμ/ώρα ξυστά, στους 3-4 πόντους από τις αλουμινένιες μπαγαζιέρες και για να με "διασκεδάσει", στα 20-30 μέτρα μπροστά μου κάνει τέτ α κέ κλείνοντάς μου τελείως τον δρόμο και χαμογελώντας μου ...ναζιάρικα!

Ο Μάκης από πίσω που ακολουθούσε, βλέποντας τη φάση είχε κοκκαλώσει και δεν πίστευε πως γλύτωσα...

Την άλλη μέρα ένας τύπος βγαλμένος από ξεπεσμένο αμερικάνικο φιλμ νουάρ, ανέλαβε να μας βγάλει Ιρανικές πράσινες κάρτες, που για τον ένα μήνα της ισχύος είχαν 4 αποκόμματα ...δηλ. για 4 ατυχήματα, έτσι για να μη τρέχουμε συνεχώς στην Ασφαλιστική...
.
.
...μας εξυπηρέτησε στο πρώτο μας φουλάρισμα σε βενζινάδικο (0,28-0,30 euro/ l) και μας γνώρισε στον φίλο του, ο οποίος συστήθηκε σαν υποδιευθυντής του Lonely Planet υπεύθυνος για την περιοχή του Maku!
Για τέτοια μεγαλεία μιλάμε!

Από την ώρα που πατήσαμε το πόδι μας στο Ιράν, ήμασταν συνεχώς περικυκλωμένοι από ...θαυμαστές!

Uriah Heep
09-02-2011, 00:17
Το Ιράν εκτός από εκπληκτικούς ανθρώπους έχει και εκπληκτικά τοπία...

Μιά άλλη διαφορετική, άγρια ομορφιά!

Όσο για τις οικολογικές, βιοκλιματικές κατοικίες, οικολογικά ανακυκλούμενα οικοδομικά υλικά και τινές ακόμη ματαιόσπουδες τάσεις της σύγχρονης αρχιτεκτονικής...
.
.
...αφιερώνω την φωτό.

Uriah Heep
09-02-2011, 00:18
Φύγαμε από το Μαku με κατεύθυνση προς την Tabriz...

Uriah Heep εν Ταυρίδι! Για φαντάσου!

Ψάχνοντας , χαμένοι στα σοκάκια για ξενοδοχείο...

Uriah Heep
09-02-2011, 00:20
Επειδή είδατε τα σοκάκια, φανταστήκατε και #########ξενοδοχείο?

Αφού τάπαμε παραπάνω...

...glitter, glam and glory my friend!

Uriah Heep
09-02-2011, 00:22
Επειδή βρισκόμαστε σε τουρκόφωνη ιρανική πόλη και πιθανόν διάφοροι σκληροπυρηνικοί δεν μπορούν χωρίς την τούρκικη χέστρα...
.
.
...η πατέντα ήταν αναγκαία!

Uriah Heep
09-02-2011, 00:25
Απογευματινή βόλτα στην πόλη. Επίσκεψη στο πρώτο παζάρι στο Ιράν!
Χτισμένο πριν 1000χρόνια!
Τα περισσότερα από τα 7000 μαγαζιά που υπάρχουν σήμερα, χτίστηκαν τον 15ο αιώνα! Γεμάτο τσαγιερί και ναργιλερί...

Ιδανικό μέρος για να κάνεις ...νιρβάνα, παίζοντας κομπολόι ή καπνίζοντας ναργιλέ ή σουλατσάροντας στις παραμυθένιες στοές...

Όταν όμως προέχει το "που θα φάμε?" γκρεμίζεται η παραμύθα, έρχεσαι βιαίως στην πραγματικότητα, αποδεχόμενος την αναπόφευκτη ευδαιμονίζουσα φθορά του ...περντέ πιλάφ και του τοπ κεμπάπ!

Αφήνουμε λοιπόν τα παζάρια και παίρνουμε ταξί για να μας πάει να φάμε!
Αφού ο Μάκης πήρε πληροφορίες για καλό ρεστοράν από συνάδελφό του φαρμακοποιό, μπήκαμε 5 άτομα σ΄ένα ταξί και ξεκινήσαμε για μία άλλη απρόσμενη περιπέτεια...

Φωτό . Παζάρι στην Ταμπρίζ...

Uriah Heep
09-02-2011, 00:28
Οι Ιρανοί καλοί και χρυσοί αλλά στην οδήγηση είναι άπαιχτοι, αέρινοι, ανένταχτοι, απερίγραπτοι!
Άμα δεν ζήσεις τις σφήνες και το μπέρδεμα στις πλατείες και διασταυρώσεις δεν έχεις καταλάβει τίποτα. Πλασάρονται όλοι με μαγικό τρόπο, κορνάροντας, περνώντας με κόκκινα και στοπ, αυτοκίνητα, ποδήλατα, πεζοί , λεωφορεία, κάρα, καρότσια με χαμάληδες...
.
.
...ένα διαρκές κυκλοφοριακό ####μπάρεμα που αγγίζει τις παρυφές της οδηγικής ψυχοπαθολογίας!

Το βράδυ εννοείται δεν ανάβει κανένας φώτα!
Αν χρειαστεί ...τρώς τη φλασιά από τη νταλίκα, που προσπερνάει στο αντίθετο ρεύμα και χωρίς φώτα, την τελευταία στιγμή απλά για να προλάβεις να το "ρίξεις" στα χωράφια...

Η τυφλή προσπέραση δε, είναι το "must" κάθε οδηγού που σέβεται τον εαυτό του, την οδηγική και θρησκευτική παράδοσή του...
.
.
...τα πάντα είναι "γραμμένα" από τον Αλλάχ!

Αφού πήρε πληροφορίες λοιπόν, ο Μάκης από ένα συνάδελφό του φαρμακοποιό για καλό ρεστοράν, μπήκαμε για πρώτη φορά σε Ιρανικό ταξί...
.
.
...που να κυκλοφορήσεις με τη μηχανή βράδυ!

Μπήκαμε και οι 5 σ΄ένα στενάχωρο ταξί, κυριολεκτικά ο ένας πάνω στον άλλον και είδαμε "πίσω από το παρπρίζ", ιδίοις βλεφάροις την γλυκιά τρέλλα που βαράει τους οδηγούς πίσω από το τιμόνι!

Η παραβαρδάριες ληστοσυμμορίες των πεοφορούντων και θρασύτατων ταξιτζήδων, θα φάνταζαν σαν ντροπαλές παρθένες, σε μία αναμέτρηση διεκδίκησης προτεραιότητας σε διασταύρωση στην Ταμπρίζ!

Κάποια στιγμή είναι επόμενο να φρακάρεις τελείως σε κάποια πλατεία...
.
.
...κι όταν λέμε φρακάρισμα, εννοούμε κανονικό με UHU!

Ακίνητοι για κανένα δεκάλεπτο! Κανένας να μην υποχωρεί, σαν μάθημα κυκλοφοριακής αγωγής στο βάλτο των κροκοδείλων!

...και έβρεχε κιόλας...
.
...και είχαμε φρακάρει και μεταξύ μας στο πίσω κάθισμα, με μουδιασμένα πόδια, χέρια, ####μέρια...
.
...τέτοια ώρα τέτοια λόγια!

Παρόλα αυτά ρίξαμε το γέλιο της αρκούδας μέχρι να φτάσουμε...

Uriah Heep
09-02-2011, 00:31
Μιά αναμέτρηση των δικών μας μπακαλο-εκζέκιουτιβ γύφτων με ...ανλίμιτεδ Ιρανούς έμπορες στο φόρτωμα του Datsun, θα είχε εξαιρετικό ενδιαφέρον!

Uriah Heep
09-02-2011, 00:39
Ανυποψίαστη η παρέα, στην κεντρική πλατεία της Ταμπρίζ, πριν μπει στο ταξί...
.
...χαμογελά στο φακό, σκεπτόμενη την ώρα που θα επεδίδετο σε ερωτικούς ηρωϊσμούς με τα κεμπάπ στην ταβέρνα που μας είχαν συστήσει!

Δεν είχαμε όμως ευνοϊκό ωροσκόπο και παρ΄όλη την περιπέτεια με το ταξί, το υπερβατικού κιτς ρεστοράν που μας συνέστησαν είχε γαμήλια δεξίωση. Ας μη σχολιάσω ντυσίματα και στραμπουληγμένες αραμπέσκ γκλάμορους εμφανίσεις, γιατί θα έχουμε ολονυκτία...

Η παρέα ξεθεωμένη, απαγοητευμένη και πεινασμένη βγαίνει στο πεζοδρόμιο και ζητάει απελπισμένα την βοήθεια των περαστικών και μετά από κάμποση ώρα, ζητά γονατιστή τη βοήθεια του Αλλάχ!

Από κάποιο ιντερνέτ καφέ, προσεφέρθη νεαρός καθηγητής πανεπιστημίου, ευγενέστατος και προθυμότατος και μας οδήγησε μετά από αρκετό περπάτημα σε παραδοσιακή καλή Ιρανική ταβέρνα για το πρώτο μας κεμπάπ!

Στο Ιράν τέρμα οι μπύρες...
.
.
...αριάνι (ξυνόγαλο) για συνοδευτικό ποτό!

Uriah Heep
09-02-2011, 00:45
Στην κεντρική πλατεία της Ταμπρίζ...

η φωτό με τα ανυποψίαστα χαμόγελα του προηγούμενου ποστ!

Uriah Heep
09-02-2011, 00:47
Ο λογαριασμός έγινε με σύγχρονη αριθμομηχανή...

Uriah Heep
09-02-2011, 00:48
...και παρά την μικρή για μας αξία του γεύματος, περίπου από 4 ευρώ έκαστος, η ποσότητα των ιρανικών χρημάτων που αντιστοιχούσε στα εκατοντάδες χιλιάδες ριάλ...
.
.
...μας ανάγκαζε να βγάζουμε γερά μάτσα ...κάτω από το τραπέζι!

Uriah Heep
09-02-2011, 00:50
Qazvin...

...που αλλού?

Μα φυσικά, στο παρακείμενο του ξενοδοχείου, ξεπατωμένης αραβοκιτς διακόσμησης ρεστωράν!

Και τι δε θά 'δινα να δω τη φάτσα του βαθύνου εκπονήσαντα το έκτρωμα της διακοσμητικής αυτής ...τσουλήθρας!

Βαρύγδουπο ποντικέ γυαλιστερό πλακάκι στους τοίχους, μπαρόκ τεράστιες κορνίζες με σποτάκια(!!!) να διακοσμούν πίνακες απεικονίζοντες φρούτα, λάμπες "neon" ξεφωνημένων αποχρώσεων να σηματοδοτούν την τουαλέτα, κίτρινα "μίνι" τραπεζομάντηλα με φυμέ τζάμι στα παράταιρα τραπέζια...
.
.
...μια αρχιτεκτονική παρά φύσιν παρτούζα, ιδιαζόντως απεχθής, αποπνέουσα μια βαρύγδουπη κίβδηλη αυθεντικότητα!

Κεμπάπ, κεμπάπ, κεμπάπ!

Ουδεμία γαστρονομική ευρυχωρία στο μενού...
.
.
...ουδεμία αξιοποίηση του χρόνου παραμονής μας στην Qazvin, πέραν του σαβουρώματος της ήδη πλούσιας σε κυβικά εκατοστά γαστέρας!

Το ανέμπνευστον της ταξιδιωτικής μας περιπέτειας...

Δε βαριέσαι! Σε κάποια άλλη ζωή θα τη δούμε την Qazvin!

Πάμε παρακάτω...

Uriah Heep
09-02-2011, 00:57
ΟΥΑΟΥ!!!!!!!!!!!!!!!!

Uriah Heep
09-02-2011, 00:59
...και η αλήτικη περιπλάνηση συνεχίζεται...
.
.
...ακόμη πιό αλήτικη, σΕ λέω!!!

Φτάνοντας στο Ισπαχάν κλείσαμε 2 "αλήτικες σουϊτες" σε πανάκριβο για τα Ιρανικά δεδομένα ξενοδοχείο!

Tι Long way round, μΕ λες , προκάτ μεγαλεία, εύνοια και λεζάντα!

Έλα στο Ισπαχάν να μΕ δεις ...θα σΕ πω! Τάχαμε όλα...
.
.
...μόνο κομμωτήριο δεν μΕ πήγανε, για πιστολάκι και ανταύγειες!

Το Ισπαχάν πολύ καλό!
Μαγική πόλη! Παραμυθένια παζάρια, χαλιά, εικόνες, αρώματα, τσάγια, ναργιλέδες...

Με το που αρχίσαμε να ξεφορτώνουμε τα μπαγκάζια έξω από το ξενοδοχείο, κάποιος μας μιλάει Ελληνικά...
.
...ήταν ο "Γιώργος".
Ιρανός αλουμινάς, δούλευε στην Κύπρο.
Τον απέλασαν όταν τον έπιασαν στην Ελλάδα, αφού του άδειασαν τις τσέπες από χρήματα, κινητό και ότι πολύτιμο είχε κάτι ελλειπόρχεα τσογλάνια...
.
.
... περνώντας τον μέσα από ναρκοπέδιο και αφήνοντάς τον στην Τουρκία!

Εξαιρετικό παιδί. Κάναμε κάθε βράδυ παρέα, οδηγώντας μας σε εστιατόρια, τσαγιερίες-ναργιλεδάδικα και το τελευταίο βράδυ μας έκανε το τραπέζι στο σπίτι του αδελφού του!

Στη φωτό, ο "Γιώργος" με τη σπασμένη μύτη...

...στην αρχή μας είπε ότι την έσπασε στο μποξ! Αφού συναντήσαμε πολλές κυρίως κοπέλες "παίκτριες του μποξ με σπασμένες μύτες" στους δρόμους, το μάθαμε το μυστικό!

Uriah Heep
09-02-2011, 01:01
Αυτές οι ...βλοσυρές φάτσες των "πνευματικών ηγετών" του Ιράν πάντα με μαγνήτιζαν!

Είχα την ευτυχία και χαρά να συναντώ σε κάθε γωνία, παρόμοιου τύπου γιγαντοαφίσες...
.
.
...μα τόσες πολλές, λες και ήταν αυτοφυείς!!!

Uriah Heep
09-02-2011, 01:03
Πολύ κίνηση και τζερτζελές στο Ισπαχάν! Γεμάτοι δρόμοι, πολύβουα μαγαζιά, ευχάριστοι και ανοιχτοί άνθρωποι...
.
.
...παρ΄όλα αυτά, δεν θα το πρότεινα σε κάποιον που πάει σε μιά ξένη χώρα, για να ...γ@μήσει!

Οι φαιδροβλοσυρές φάτσες στις γιγαντοαφίσες, έχουν επιβάλει τόσο απάνθρωπα σκληρούς νόμους και κανόνες για τις σχέσεις των 2 φύλων, που αρκεί ένα αγκάλιασμα σε δημόσιο χώρο από ανύπαντρους, για να οδηγηθούν στο "τμήμα" να τους τουλουμιάσουν, αμφοτέρους, στο ξύλο και για ενθύμιο και διαπόμπευση να τους σπάσουν και τις μύτες!

Αν σε πιάσουν με ναρκωτικά πάς απλά φυλακή...
.
.
...αν σε πιάσουν με αλκοόλ πάς φυλακή, αφού υποδείξεις στο χρωματολόγιο του αστυνομικού...
.
.
...την απόχρωση (π.χ. μπλέ, σικλαμέ κλπ) που θέλεις να σου κάνουν τη μάπα σου, από το ξύλο!

Ότι πρέπει για καμάκι μεγάλε!

Uriah Heep
09-02-2011, 01:05
Πέρα από τα παζάρια και τις ατμοσφαιρικές τσαγιερί που με εντυπωσίασαν, πέραν του αναμενόμενου, το πρώτο βράδυ περπατήσαμε -ΕΠΙ ΤΕΛΟΥΣ- και σε άλλα ενδιαφέροντα μέρη.

Το Ισπαχάν διασχίζεται από τον ποταμό Zayandeh. H γέφυρα Chubi με τις 33 αψίδες χτίστηκε το 1602! Στο teahouse δίπλα στο ποτάμι θα συναντήσετε πολλές και πανέμορφες γυναίκες...
.
.
...δυστυχώς ο αυστηρός θρησκευτικός νόμος, τις αναγκάζει να ...φαντάζουν σαν φαντάσματα!

Οι περισσότερες από τις φωτογραφίες και κυρίως οι πολύ καλές είναι δουλειά του Νώντα!

Uriah Heep
09-02-2011, 01:06
Παραμυθένιες στιγμές στο Ισπαχάν!

Uriah Heep
09-02-2011, 01:08
Οι δρόμοι και οι πολλές γέφυρες του Ισπαχάν σφύζουν από ζωή...
.
.
...πραγματική ζωή! Προσωπική επαφή ανθρώπων.

Όχι μέσω της τηλεόρασης και της άποψης που ξεβράζει καθημερινά το εδώ πολιτιστικώς άξεστο κατιναριό, μέσω των prime time παραθύρων!

Uriah Heep
09-02-2011, 01:10
Οι πλατείες γεμάτες κόσμο, που κάθεται σε παρέες πάνω σε χαλάκια για να κάνει πικ νικ -εξαιρετικά δημοφιλές- καθημερινά ή να πιεί τσάι στα πάρκα!

Ακόμα και στις όχθες του ποταμού πάνω στο γκαζόν, κάθονται παρέες, οικογένειες, φίλοι, φίλες και συζητούν μέχρι αργά το βράδυ!

Uriah Heep
09-02-2011, 01:12
Τα χαλάκια γι΄αυτό έγιναν γνωστά από το Ισπαχάν!
Τα χρησιμοποιούσαν για να κάθονται παρέα ή οικογενειακά στα πάρκα...
.
.
...και όχι για προκλητικές επιδείξεις, στις πολλαπλών λουτροκαμπινέδων μεζονέτες, των ανιάτως λιγούρικων "born again" κοσμοειδώλων!

Uriah Heep
09-02-2011, 01:13
Η αλήτικη περιπλάνηση συνεχίζεται σε χλιδάτο ρεστωράν του Ισπαχάν...

Uriah Heep
09-02-2011, 01:15
Από την είσοδο φαινόταν το πράγμα...
.
.
...αυθεντικό, αρχοντικό, πολυτελές και καλόγουστο γι΄αυτό που αντιπροσώπευε!

Uriah Heep
09-02-2011, 01:16
Μετά ακολούθησε ...

ΤΣΑΪ ΣΤΟ ΙΣΠΑΧΑΝ!!!!!!

Σε αυθεντικό παραδοσιακό tea-house...

Uriah Heep
09-02-2011, 01:18
H βραδυά ήταν καταπληκτική!

Είχαμε φτάσει στο Ισπαχάν, είχαμε βολτάρει το απόγευμα στους πολύβοους δρόμους, περπατήσαμε στην εκπληκτική γέφυρα, φάγαμε σ΄ένα μοναδικό για το στυλ και την κλάση του -έντιμο- ρεστωράν (ας μην είμαστε μηδενιστές) και καταλήξαμε χαλαρωμένοι στο αυθεντικό τσαγάδικο-ναργιλερί σε σοκάκι που μας ο οδήγησε ο "Γιώργος"...
.
.
...ο στόχος επετεύχθη!

"Tea for 5" όπως γράφουνε και τα εκπληκτικά, προσωπικά (με τα μικρά μας ονόματα στην πλάτη), T Shirts, που μας χάρισε ο Νώντας στην αρχή του ταξιδιού.

MARK
09-02-2011, 01:19
Στο καλύτερο μας έκοψες,περιμένουμε τη συνέχεια αγωνιωδώς ;)

Uriah Heep
09-02-2011, 01:22
Ισπαχάν...

Όταν μιλάμε για ατμοσφαιρικά παζάρια στυλ Bazar-e Bozorg του 16ου αιώνα και ατμοσφαιρικά καταγώγια ναργιλεδάδικα-τσαγάδικα μέσα στους λαβύρινθους της αγοράς...
.
.
...δεν βήχουμε!

Uriah Heep
09-02-2011, 01:24
Εδώ ο πιό prive' χώρος...
.
.
...όπου μπορούν να καθίσουν και γυναίκες, εννοείται που να συνοδεύονται, για τσάι ή ναργιλέ.
Το ότι ο χώρος είναι πιό prive' δεν σημαίνει ότι το ζευγάρι μπορεί να επιδοθεί σε τρελλίτσες...
.
.
...γιατί με το λογαριασμό, θα σου 'ρθει και το χρωματολόγιο μαζί!





Ξέρετε ....αυτό με τις μπλέ και σικλαμέ αποχρώσεις!

Uriah Heep
09-02-2011, 01:25
Τέτοιες οροφές ...δεν βλέπετε κάθε μέρα.

Η αγαπημένη μας τσαγιερί...

Uriah Heep
09-02-2011, 01:27
Άν και η επιγραφή είναι σαφής...
.
.
...άντε εσύ τώρα να καταλάβεις, ότι από αυτή την άσχετη πόρτα μπαίνεις σ΄αυτόν τον μαγικό κόσμο που είδατε παραπάνω!

Uriah Heep
09-02-2011, 01:29
Μέχρι και το αφεντικό στο μαγαζί είναι από άλλο αιώνα!

Όσες φορές πήγαμε στο ναργιλεδάδικο για τσάι, ναργιλέ και τζουραλίκι (ένα πιατάκι με σιροπιαστές δίπλες), ο τύπος μεταξύ πληρωμών και κουβεντούλας με τους πελάτες, με ένα σκεπάρνι τεμαχίζει κομμάτια λευκής ζάχαρης για το τσάι, εκτός από την κίτρινη την κρυσταλιζέ...

Τα θυμάμαι και μπλοκάρω...
.
.
...τι να σχολιάσει κανείς?

Uriah Heep
09-02-2011, 01:32
Και πάλι φαγητό!

Αυτό όμως ήταν διαφορετικό. Μια πραγματική εμπειρία, από τις καλύτερες στιγμές του ταξιδιού!

Ο Γιώργος μας κάλεσε στο σπίτι του αδελφού του για τραπέζι. Ξυπόλητοι καθίσαμε στο σαλόνι και η μητέρα του με την αδελφή του μας σέρβιραν αυτοκρατορικά μπολ με φρούτα, μπανάνες, μήλα, μούρα κλπ, μεγάλα βάζα με ξηρούς καρπούς ποτήρια με χυμούς και τα τοιαύτα...

Έλα όμως ...που για πρώτη φορά δεν είχε περάσει από ντονέρ-άδικο, κεμπαπάδικο για ...ορεκτικό(!) η παρέα, όπως τις άλλες μέρες και μετά από καμιά ώρα αρχίσαμε να κοιταζόμαστε στα μάτια!
Ρε μπας και δεν έχει φαϊ εδώ?
Ρε μπας και κάνουν έτσι τα τραπέζια οι Πέρσες?

Και ενώ διάφορα παρόμοια κυλιόμενα ερωτήματα συμπερασματικής λογικής περί των σχετιζομένων της γαστέρας Περσικών εθίμων, βασάνιζαν το μυαλό μας...
.
.
...ο Νώντας έριξε τη χαριστική βολή, απευθυνόμενος στον Θωμά:
-"Μάγκες δεν έχει φαγητό... Έρχεται με το σαμοβάρ να μας σερβίρει τσάι!"

Τα δευτερόλεπτα που ακολούθησαν ήταν δραματικά...
.
.
...καθώς δραματικά άρχισε να κατεβαίνει η στάθμη των ξηρών καρπών στα μπωλ...μετά τις αναπάντεχες εξελίξεις!

Μετά τα απανωτά ρεκόρ σπασίματος-φαγώματος αμυγδάλων ανά δευτερόλεπτο, ήπιαμε το τσάι και ενώ περιμέναμε τη συνέχεια για κανέναν αργιλέ...
.
.
...άρχισαν να στρώνουν το τραπέζι!

Και να φέρνουν φαγητά σε ασημένια σερβίτσια...
.
...και να φέρνουν μοσχαρίσια μαγειρεμένα κεμπάπ...
.
....και να φέρνουν και κοτοπουλίσια...
.
...και να φέρνουν και ψαρικά...
.
και δώστου και σαλάτες...
.
...και ...πάρτε και πίττες...
.
...πιέτε και σπιτικά αργιάνια με τις κανάτες...
.
...και να τρέχει κρύος ιδρώτας σε όσους χόρτασαν με αμύγδαλα και φυστίκια!

Φωτό. Ανυποψίαστοι οι καλεσμένοι το ρίχνουν στα φρούτα και στους καρπούς...

Uriah Heep
09-02-2011, 01:35
Απαγοητευμένοι οι καλεσμένοι,που δεν βλέπουν και δεν μυρίζουν φαγητό, πνίγουν τον πόνο τους εξαϋλώνοντας τους ξηρούς καρπούς και τα φρούτα!

Uriah Heep
09-02-2011, 01:36
Το τραπέζι μετά από πολύ ώρα "στημένο"...

Uriah Heep
09-02-2011, 01:38
Παρόλο που είχε γίνει το κακό με τους ξηρούς καρπούς και τα φρούτα...
.
.
...σφίξαμε τα δόντια και τα τιμήσαμε τα φαγητά!








ΥΓ Το θλιμένο βλέμμα του Θωμά ...δεν χρήζει περαιτέρω σχολίων!

Uriah Heep
09-02-2011, 01:40
Στο Ιράν οι γυναίκες μόνο μαγειρεύουν και σερβίρουν...
.
.
...δεν κάθονται στο τραπέζι ούτε στο σαλόνι!

Η οικοδέσποινα, η σύζυγος του αδελφού του "Γιώργου" ήταν ...κρυμένη καθ΄όλη τη διάρκεια του δείπνου!
Απαγορευόταν να εμφανιστεί στους καλεσμένους...

Η συνέχεια είχε τσάι, ναργιλέ, τα γνωστά!

Uriah Heep
09-02-2011, 01:41
Όλος ο ...θίασος επί σκηνής!

Όχι όλος ακριβώς...
.
.
....οι δύο γυναίκες που έκαναν όλη αυτή την ετοιμασία, δεν έπρεπε να φωτογραφηθούν!






Είναι τρελλοί αυτοί οι Πέρσες!

Uriah Heep
09-02-2011, 01:45
Περσέπολις.

340π.Χ. ..........Ο Μέγας Αλέξανδρος ανεβαίνει τη σκάλα που οδηγεί στα ανάκτορα του Ξέρξη.

2008μ.Χ..........Ο Uriah Heep ανεβαίνει τη σκάλα που οδηγεί στα συντρίμμια των ανακτόρων του Ξέρξη.

Δεν άφησε τίποτα όρθιο! Εξαιρετική δουλειά κατεδάφισης!
Άν ζούσε θα δουλεύαμε πολύ καλά παρέα...
.
.
...θα του ανέθετα μερικές κατεδαφίσεις ..."ανακτόρων" κάποιων "υποκειμένων" που έχω στο μυαλό μου, αλλά δεν βρίσκω θαρραλέο κατεδαφιστή να τις αναλάβει!

Uriah Heep
09-02-2011, 01:55
Συνεχίζεται...

egefalikos
09-02-2011, 02:27
Μπράβο ρε Βασίλη, μ'έχετε ταξιδέψει σε μέρη φανταστικά εσύ και η κούκλα σου η Αφρικάνα!!!

ntinopoulos
09-02-2011, 02:55
υποκλινομαι!απιστευτες εμπειριες!
:sm4:

Στο Ιράν οι γυναίκες μόνο μαγειρεύουν και σερβίρουν...
.
.
...δεν κάθονται στο τραπέζι ούτε στο σαλόνι!



ειναι χρονια μπροστα οι ανθρωποι σας λεω!:D

egefalikos
09-02-2011, 03:02
ειναι χρονια μπροστα οι ανθρωποι σας λεω!:D[/QUOTE]



:sm8::sm7:

mrdaellis
09-02-2011, 04:01
:sm8::sm4:

Uriah Heep
09-02-2011, 08:01
Δεν ξέρω άμα έβγαλε και ο Μέγας Αλέξανδρος καμιά ...αναμνηστική, εδώ στην είσοδο, πριν τα κάνει σκόνη και θρύψαλα!

Uriah Heep
09-02-2011, 08:12
Και σύ ρε Ξέρξη ...τί τα 'θελες κάτι ..."είμαι ο βασιλιάς των βασιλιάδων, όλων των χωρών που συμπεριλαμβάνουν όλες τις φυλές των ανθρώπων, σε όλα τα μήκη και όλα τα πλάτη....κλπ κλπ".

Τώρα, δεν ήξερες ότι θα τα μάθει ο δικός μας και θα τα πάρει στο κρανίο?

Από την άλλη πάλι άμα το δεις, γιός βασιλιά ήτανε, μ@λ@κίες έλεγε!

Εδώ η κάθε καρικατούρα συνοικιακού κοσμοπόλιταν...

...άμα τη συνάψει δανείω δια Cayen, εκστομίζει πιό χοντρές κουβέντες, στην ιδιογλωσσία της κοινωνικο-ψυχοπαθολογικής του μιζέριας!

Uriah Heep
09-02-2011, 08:19
no comments!

Uriah Heep
09-02-2011, 08:24
Μετά την καταστροφή της Περσέπολης ...
.
.
...ας ασχοληθούμε και λίγο με την καταστροφή του δικού μας ταξιδιού.

Σειρά είχε το Shiraz!
Με το που βρίσκουμε, με τη μία, ξενοδοχείο...
.
...πάμε να φάμε,
.
...το φαϊ,
.
...που θα φάμε,
.
...κανένα καλό παραδοσιακό εστιατόριο μήπως ξέρερε?

Ρε παιδιά, δεν περιμένατε μέχρι την 31 Μαϊου να πάτε στο "1ο Φεστιβάλ Μπουγάτσας Σερρών" να ρεφάρετε γαστρονομικά? Η ζωή των απογόνων του Μεγαλέξανδρου είναι αβάσταχτη χωρίς φαϊ!

Όση παπαρολογία και ν΄αναπτύξεις, όσο και να ξεκατινιαστείς για τ΄αξεσουάρ της μπαβαρέζας σου...
.
...η ώρα η άτιμη δεν περνάει με τίποτα!

Αλλά έπρεπε να φτάσουμε λίγο έξω από τον ...Persian Gulf για να πάμε να ξαναφάμε κεμπάπ?

Το ταξίδι είναι, πιθανόν, μια ζωτική αυταπάτη!
Κάνεις 5000χλμ για να φτάσεις στην άκρη της Περσίας και εξακολουθείς να κάνεις, ότι και οι μεταλλαγμένοι καναπεδάνθρωποι, αλλά δηλώνεις και "adventurer" δια παν ενδεχόμενον.

Είναι ελαφρώς ακατανόητο ...με όλο αυτό το πάθος της φυγής του νεοέλληνος για ταξίδια!
Πολύ χαριτωμένα, ορισμένοι το αποκαλούν και "δραπέτευση"...

Συμφωνώ απόλυτα!
Προφανώς προσπαθείς να δραπετεύσεις από τον μικρόκοσμο που αιχμαλώτισες τη ζωή σου. Κι αν το βλέπεις και σαν δραπέτευση...
.
.
...δεν γλυτώνεις με τίποτα! Θα τον κουβαλάς μαζί σου, ακόμη κι αν φτάσεις στο Πακιστάν...
.
.
...τρώγοντας κεμπάπια!

Διότι άμα συνταξίδευα με τον Εξωραϊστικό Σύλλογο Κυθηρίων "Η Μυρτιδιώτισσα"...
.
.
... η βραδιά μου στο Shiraz πιθανόν να είχε περισσότερη αδρεναλίνη!

Πήρα την κατάσταση στα χέρια μου, το επόμενο πρωί! Ξυπνάω στις 6.30'. πίνω καφέ και φεύγω ρωτώντας για το παζάρι γενικώς. Από τα καλύτερα πρωινά του ταξιδιού!
Άρχισα με μία φρέσκια πίττα από τον μικρό φούρνο μέσα στα σοκάκια του παζαριού...
.
.
...μόνο για πάρτι μου!


Για τους άλλους, θα φρόντιζε αργά το πρωί το luxury hotel μ΄ένα πλούσιο breakfast continental...

Uriah Heep
09-02-2011, 08:29
Ακόμα δεν άνοιξαν τα μαγαζιά στο παζάρι και οι αχθοφόροι μεταφέρουν τα εμπορεύματα με καρότσια, μέσα στο λαβύρινθο του παμπάλαιου παζαριού

Uriah Heep
09-02-2011, 08:32
Όσο περνάει η ώρα οι μαγαζάτορες ετοιμάζουν τις πραμάτιες τους...

Uriah Heep
09-02-2011, 08:38
Εκτός από τα Hondos Center και τα 40 ενωμένα εργοστάσια, με ευρύχωρο πάρκιν και παιδότοπο, τις πιστωτικές κάρτες και τα καταναλωτικά δάνεια της μουσταλευριάς,
.
.
...υπάρχουν κι αυτές οι αγορές.



Ατέλειωτες στοές...
.
.
...να χάνεις συνεχώς τον προσανατολισμό σου!

Uriah Heep
09-02-2011, 08:40
Πέτυχα τις αγοραπωλησίες των χαλιών, τη στιγμή που πολύ νωρίς το πρωί καταφθάνουν οι άνθρωποι που τα φτιάχνουν από τα χωριά και πουλάνε τα 2-3 κομμάτια που έχουν, σε κάτι περίεργους δρόμους έξω από το παζάρι...

Αυτά τα αγοράζουν διάφοροι χοντρέμπορες, τους οποίους και ακολούθησα. Αυτοί στη συνέχεια τα στιβάζουν σε τεράστιες αποθήκες έξω από το παζάρι.
Η αγοραπωλησία γίνεται κυριολεκτικά στο δρόμο, ανοίγοντας το χαλί πάνω στην άσφαλτο και πληρώνοντάς το ντράγκατις.

Στην κυριολεξία έφτασα στην πηγή...

Uriah Heep
09-02-2011, 08:43
...και βραδυνές τουαλέτες, παρακαλώ!

Uriah Heep
09-02-2011, 08:44
...καθώς επίσης και μόδα για κλασσικές κομψές Περσίδες!

Uriah Heep
09-02-2011, 08:45
Το ΄δα κι αυτό!

Υπαίθρια ναργιλέ-tea house στο πίσω μέρος του παζαριού!

Σαν να λέμε ...καντίνα ένα πράγμα.

Uriah Heep
09-02-2011, 08:47
Κατά το... Dakar ή Tenere' (ονομασίες ερήμων) που βαφτίστηκαν ορισμένες μηχανές περιπέτειας, η εικονιζόμενη πήρε το όνομά της από την έρημο Kavir του Ιράν!

Uriah Heep
09-02-2011, 08:55
Εναλλακτικά έχουμε και την ...Safar 125! Για ακόμη μεγαλύτερες συγκινήσεις!
.
.
.
.
.
.
Τι να την κάνεις, μεγάλε, την πολυοργασμική adv με τα ...βοηθήματα περιπέτειας?

Άσ' το καλύτερα! Μην την κοντράρεις σε κανα off road αμμώδες τοπίο,
.
.
...γιατί θα σε περάσει από πάνω και οριζοντίως και καθέτως!

Uriah Heep
09-02-2011, 08:57
Και για να μην τρέχετε στην Τouratech και καθυστερείτε με τις παραγγελίες εξοπλισμού περιπέτειας, βαλιτσών κλπ....
.
.
....το κατάστημα διαθέτει πλήρη ετοιμοπαράδοτη γκάμα, σε όλα τα μεγέθη, χρώματα, γούστα!

Uriah Heep
09-02-2011, 08:59
Το φρούριο μέσα στο κέντρο της πόλης.

Άλλος πύργος έχει ΤΗΝ κλίση...
.
.
...κι άλλος τ΄όνομα!

Uriah Heep
09-02-2011, 09:01
Επόμενος σταθμός η πόλη Yazd. Έχουμε φύγει πλέον ανατολικά, κινούμενοι στο Νότιο Ιράν.

Εδώ οι γνώμες για την επόμενη πορεία του ταξιδιού συνέπιπταν θετικά! Όλοι θέλαμε, την επόμενη μέρα, ξεκινώντας από τη Yazd να "τραβήξουμε" προς βορρά και να διασχίσουμε την έρημο Dasht-e Kavir γύρω στα 500 χλμ.

Η ιδέα της άγριας ερημικής φύσης αποτελούσε πλέον κοινό στόχο...

Μέχρι το Shiraz η εντύπωσή μου για το κοινό ταξίδι ήταν απογοητευτική!

Ένοιωθα ότι δεν τους αρέσει αυτό που αρέσει σ΄εμένα, αλλά ο εκμηδενισμός μέσα σ΄ένα διαρκές διερχόμενο τίποτα.
Μια αφηρημένη ταξιδιωτική μανούρα, με την ιδέα της συμμετοχής σ΄έναν ταξιδιωτικό τζερτζελέ χωρίς στόχο!
Ένα περιπετειώδες δήθεν...

Είναι κι αυτή μία σεβαστή άποψις!!! Γι΄αυτό και συνεχίζεις παρέα...

Είμαστε ένα ταξιδιωτικό "τζακ ποτ". Που θα πάει? Κάπου κάποτε θα κληρώσει!

Αλλά είπαμε και παραπάνω... "το ταξίδι με παρέα είναι γάμος με συνοικέσιο"...
.
.
...υπομονή!

"Κλήρωσε" στη Yazd!
Η πόλη ήταν ο πρώτος λαχνός του ταξιδιού. Στο λίγο χρόνο που είχαμε από το απόγευμα και μετά, την απολαύσαμε!

Μια από τις παλαιότερες πόλεις στον κόσμο! Με εκπληκτικά γραφικά χωμάτινα σπίτια. Μείναμε σε παραδοσιακό ξενοδοχείο, που είναι ότι καλύτερο για να νοιώσεις την παράδοση και την αύρα αυτής της ιστορίας...
Στην κυριολεξία ο αίθριος χώρος του παραδοσιακού ξενοδοχείου, με την ανάλογη διακόσμιση ήταν αρκετός για να σε υποβάλλει...

Uriah Heep
09-02-2011, 09:03
Η είσοδος του ξενοδοχείου ήταν μέσα στο λαβύρινθο του παλιού παζαριού!

Uriah Heep
09-02-2011, 09:04
Ακολουθήσαμε αυτόν τον μακρύ διάδρομο για να φτάσουμε στην καρδιά του παραδοσιακού συγκροτήματος, στην κυριολεξία στο κέντρο της παλιάς αγοράς!

Uriah Heep
09-02-2011, 09:05
Μετά το δείπνο στο αίθριο, η βόλτα στην παλιά πόλη ήταν βγαλμένη από παραμύθι...

Uriah Heep
09-02-2011, 09:09
Μία από τις καλύτερες βραδυές στην Περσία!



και



...αργά το βράδυ, στους έρημους δρόμους...

Uriah Heep
09-02-2011, 09:11
Επιστρέφοντας αργά το βράδυ στο ξενοδοχείο, μπήκαμε στους έρημους λαβύρινθους του παζαριού, ψάχνοντας την πόρτα του ξενοδοχείου...

Uriah Heep
09-02-2011, 09:14
Ερημιά, κλειστά τα κεπέγγια...



Την πέσαμε στο έρημο αίθριο για να παραγγείλουμε δροσιστικούς χυμούς και ναργιλέ για τους ενδιαφερόμενους...




Και για να έρθετε στη θέση του Νώντα που τραβάει τον αργιλέ, ξαπλάροντας πάνω στο χαλί στο ατμοσφαιρικό αίθριο...

Uriah Heep
09-02-2011, 09:24
Ξύπνημα νωρίς...

Πρέπει να περάσουμε τα 500 χλμ της ερήμου Dasht-e Kavir πριν βραδιάσει και να αντιμετωπίσουμε το κομμάτι των 200 χλμ στη μέση που δεν υπήρχε ψυχή -και εννοείται κάποιο πρατήριο βενζίνης- στην περίπτωση που κάτι πήγαινε στραβά και δεν θα μπορούσαμε να κάνουμε το τελευταίο φουλάρισμα...

Η έρημος ανεξαρτήτως κυβικών εκατοστών, Βαυαρικής ή μη καταγωγής, καλής ή μη διαχείρισης του φαίνεσθαι, αν δεν τη σεβαστείς κόβει ημικώλια!

Δεν θα κάναμε κανένα κατόρθωμα.

Μιά ασφαλτάδα καρφί ήτανε! Απλά οι θερμοκρασίες που επικρατούν, η ξεραήλα και το άγριο και απάνθρωπο τοπίο έκαναν να νοιώθει η παρέα ...ότι εκτός από τις πιστωτικές και τις νέες βελτιώσεις στα νέα μοντέλα που ακόμα δεν ήρθαν...
.
.
...υπάρχει κι αυτή η συγκίνηση στη ζωή!


Και εκτός από τα στεγαστικά, τα κεμπάπ και τα μπούτια των παρουσιαστριών πρωινάδικων...η ζωή αποκτά ενδιαφέρον μ΄αυτό το άγριο Τίποτα!

Την έρημο...
.
.
...αυτή την αίσθηση και το δέος που νοιώθεις για τη φύση και δεν μπορεί να κοστολογηθεί με τα τελευταία χρηματοδοτικά προγράμματα, τα ABS, τα traction control και την τεχνολογική σαλαμούρα που "λούζει" τον σύγχρονο μοτοσυκλετιστή!


Φωτό. Είπαμε και πιό πίσω και το ξεχάσατε! Τα σήματα προσοχή στις καμήλες, ΔΕΝ μπαίνουν για πλάκα! Από την απέναντι πλευρά στον έρημο δρόμο έρχεται κι ένα αυτοκίνητο...

Uriah Heep
09-02-2011, 09:28
Συνεχίζεται...

MARK
09-02-2011, 09:36
Όλο στο καλύτερο μας κοβείς Βασίλη :(

adventure
09-02-2011, 10:11
:rolleyes: :rolleyes:

Uriah Heep
09-02-2011, 15:38
Όλα πήγαν καλά! Κάποια στιγμή μπήκαμε και μέσα στην έρημο για να πάρουμε ..."μεζέ"...

Φωτό. Τα παιδία παίζει!!!

Uriah Heep
09-02-2011, 15:40
Να λέμε, όμως, τα πράγματα με τ΄όνομά τους.

Η έρημος Dasht-e Kavir δεν πιάνει μία συγκριτικά με τη Σαχάρα!

Μιλάμε για τελείως διαφορετικά πράγματα. Η χαρακτηριστική ψιλή άμμος σαν πούδρα που δημιουργεί αμμόλοφους και μαγικές εικόνες, επικίνδυνες καταστάσεις αλλά και ψυχικές υπερβάσεις, δεν υπάρχει!

Παρ΄όλα αυτά ήταν μιά εμπειρία!

Πιθανόν μία prive' 24ωρη συνεδρία με καμήλα, στην έρημο Καβίρ, για ένα ναρκισσευόμενο αυτοείδωλο, με διογκωμένo Εγώ, στους 55 βαθμούς του Αυγούστου...
.
.
...να αποτελούσε και την μοναδική λυτρωτική θεραπεία, στην επιδημική ανίατη αρρώστια που πλήττει τις σύγχρονες παραδουλεύτρες της ταξιδιωτικής διανόησης...

Uriah Heep
09-02-2011, 15:44
Και συνεχίζουμε...
Μετά την έρημο που?

Πριν πολλά χρόνια είχα δει ένα ντοκιμαντέρ στη ΝΕΤ, για τα ψαροχώρια της Κασπίας Θάλασσας και τους ψαράδες οξύρρυγχου, το ψάρι από το οποίο βγαίνει το χαβιάρι.
Το πιό ποιοτικό παγκοσμίως.
Εννοείται ότι ορκίστηκα, ότι άμα βρεθώ ποτέ σε κείνα τα μέρη, να πάω να τα δω και να το δοκιμάσω...

Άμα κολλήσει της γριάς... τα γνωστά...
Άμα κολλήσει όμως του γέρου ...είναι χειρότερα τα πράγματα!

-"Πάμε στην Κασπία"τους λέω.
-"Τι να πάμε να κάνουμε? Θάλασσα είναι, θάλασσα έχουμε και στην Ελλάδα. Και πιό ωραία!" μΕ λένε.
-"Ναι αλλά είμαστε 250 χλμ από την Κασπία και δεν την επισκεπτόμαστε κάθε μέρα!" τους λέω.
-"Και τι να δούμε δηλαδή, τουριστικά μέρη? Αυτά δεν θα έχουν αντιπροσωπευτικές εικόνες από το Ιράν..."μΕ λένε...

Τι να τους πεις κύριε Πρόεδρε?
Άντε εγώ κόλλησα για Κασπία...
.
.
...οι υπόλοιποι μήπως είναι κολλημένοι στα τουριστικά κλισέ του στιλ ...κελεμπία-κεμπάπ-ναργιλές?

Σαν να λέμε ...λίγο κρασί, λίγο θάλασσα και τ΄αγόρι μου?

Από την άλλη, άμμο έχει και η παραλία στην Επανωμή.
Βάζεις μέσα τη "μπέμπα", τρως μερικά γιαουρτλού κεμπάπ (παραγγελιά) στη ταβέρνα του Μπαρμπά Θωμά, χτυπάς κι ένα ναργιλέ κάτω από κανά φοίνικα που είναι και της μοδός...
.
.
...και γλυτώνεις και τα 10.000χλμ να δεις την έρημο Dasht-e Kavir!

Πως να τις πείσω, κύριε Πρόεδρε, τώρα εγώ αυτές τις λυσσασμένες καρδιές για περιπέτεια?

Τα επιχειρήματα του τύπου "πάμε να φάμε κανένα ψαράκι, γιατί από τα πολλά κοτοπουλέ και μη κεμπάπ θα πάθουμε γυναικομαστία και στο επόμενο παζάρι θα ψάχνουμε για σουτιέν..." δεν ήμουν σίγουρος ότι θα έφερναν αποτέλεσμα.

Και τους το γυρνάω στο "σι μπεμόλ"...

"Εγώ θα πάω Κασπία, ο κόσμος να γυρίσει τούμπα!"

Δεν μπορώ να πω σεβάστηκαν τα χρόνια μου ...και μετά την έρημο, βουρ για Κασπία μονοκοπανιά!
Από το Yazd καμιά γεμάτη 800άρα. Απίθανη ορεινή διαδρομή.
Έγινε "πατητά" μετά την υπερδιέγερση της ερήμου...

Αργά το βράδυ φτάσαμε στο Sari, στην Κασπία.

Φωτό. Αυτή η αλητεία δεν έχει όρια, τέλος πάντων! Το ξενοδοχείο στο Σάρι...

Uriah Heep
09-02-2011, 15:50
Μπαίνοντας κουρασμένοι αργά το βράδυ στο Σάρι, για να μη χάνουμε χρόνο έκανα την κλασσική κίνηση.
Σταματάω ένα αυτοκίνητο με νεαρά παιδιά για να μπορούμε να συνεννοηθούμε πιθανόν στ΄αγγλικά και τους ρωτάω για καμιά ψαροταβέρνα.
Αυτοί βάζουν τ΄αλάρμ και μετά από καμιά 5-10 χλμ μας πηγαίνουν συνοδεία στην πιό κοσμική ψαροταβέρνα της περιοχής.
Οι παρκαδόροι κατ΄εξαίρεση μας αφήνουν να παρκάρουμε στο πιό προνομιακό μέρος προφανώς αυτό που κρατούν καβάντζα για κανέναν επίσημο...

Αρχίζει και γίνεται χαμός! Πάνω από 30 άτομα, μικροί μεγάλοι, μας την πέφτουν για να φωτογραφηθούν μαζί μας, οι ίδιοι και οι γυναίκες τους, να μας μιλήσουν και να μας ...αγγίξουν!

Μεγαλεία πράγματα μεγάλε...
Στιγμές long way round και βάλε...

Να φανταστείς, μεγάλε, ότι διαγκωνίζονταν ακόμα και για την Άφρικα!!! Τέτοιο πράμα σΕ λέω!!!

Αφού μας "φυγάδεψαν", τα παιδιά που μας οδήγησαν στο μαγαζί, καθήσαμε στο τραπέζι να φάμε.
Κάθησαν και τα παιδιά δίπλα μας, εξηγώντας μας τα πιάτα και τα ρέστα.
Κατέβηκα κάποια στιγμή με το ασανσέρ στο προαύλιο που ήταν παρκαρισμένες οι μηχανές για να πάρω κάτι από την μπαγκαζιέρα και βλέπω να υπάρχει ουρά, για να στήνονται και να φωτογραφίζονται δίπλα τους οι θαυμαστές μας!!!

Εκεί κατάλαβα πως αισθάνονται οι stars!

Ήδη όμως είχαν αρχίσει να κουράζονται από τις εκδηλώσεις θαυμασμού και λατρείας οι συνταξιδευτές μου και άρχισαν να συζητούν ...πως να ξαποστείλουμε τους νεαρούς από το τραπέζι γιατί, όντως κουρασμένοι, θέλανε την ησυχία τους!!!

Και εδώ είναι το πρόβλημα!

Πως να καταλάβει κανείς, ότι η εμπειρία του ταξιδιού ήταν αυτά τα παιδιά στο Σάρι και όλη αυτή η κατάσταση που δημιουργήθηκε μέχρι νά καθήσουμε να φάμε...

Κουρασμένος-ξεκουρασμένος μ΄αυτούς θα κάνεις παρέα, απ΄αυτούς θα μάθεις πράγματα για τη ζωή τους, αυτοί θα αποτελούν το "ρεφραίν" στο κομμάτι Σάρι του ταξιδιού μας...
.
.
...διαφορετικά κάτσε βλέπε τον Αρναούτογλου να βαυκαλίζει την ανία σου, τον μικροαστισμό του καναπέ και του tele-menu, του ...νάχαμε να λέγαμε και γόπες να φουμέρναμε!

Με το ζόρι δεν γίνονται ορισμένα πράγματα.
Ή ΖΕΙΣ αυτή την πρωτόγνωρη κατάσταση ή επικεντρώνεσαι και πάλι ...στο φαϊ!

Τελικά τι θέλει κανείς από ένα ταξίδι?

Αυτό είναι ένα θέμα για διατριβή παραψυχολογίας!
Πιθανόν να μην μπορεί να δώσει απάντηση ούτε ο ...Αυτιάς!

Για την ιστορία, η παρέα των 4 νεαρών περίμενε να φάμε και μας οδήγησε στο ...αλήτικο ξενοδοχείο της παραπάνω φωτογραφίας.
Αφού μας βοήθησαν στο κουβάλημα των μπαγκαζιών μας μέχρι το χώρο της ρεσεψιόν, μας φίλησαν σταυρωτά έναν-έναν κι έφυγαν διαβεβαιώνοντάς μας ότι αν θέλαμε οτιδήποτε όσο βρισκόμασταν στην περιοχή του Σάρι ήταν στη διάθεσή μας...

Με πολλή λύπη βλέπω ότι ΔΕΝ έχουμε ούτε μία φωτογραφία απ΄αυτή την παρέα...

Από την περιοχή, η μόνη διαθέσιμη είναι αυτή που ...τρώμε breakfast continental!

Uriah Heep
09-02-2011, 15:56
Tελικά βρήκα μερικές κουνημένες.

Εδώ ο κόσμος που βγαίνει από το πάρκιν για να ξεπαρκάρουμε τις μηχανές, λίγο πριν φύγουμε από το μαγαζί.


Αποθέωση! Δείτε τη χαρά στο πρόσωπο αυτού του ανθρώπου που αφού με φωτογράφησε, τον φωτογραφίζω εγώ...
.
.
...και όπως συνέβαινε πάντα μας ...ευχαριστούσαν που τους φωτογραφίζαμε!

Uriah Heep
09-02-2011, 15:59
Την επόμενη μέρα ξεκινήσαμε coast to coast την Κασπία. Κάποια στιγμή μπήκαμε σε μιά αμμουδιά για να πιούμε έναν "καραβίσιο".
Εκεί χαλαρωμένοι πίνοντας τον καφέ μας υπό τους ήχους των κυμάτων της θάλασσας, ακούμε ένα θόρυβο...
.
.
...πλακώνουν 2-3 παπάκια, το ένα δικάβαλο σκάζοντας τα μοτέρ στην τελική τους και μπαίνουν με ...χίλια στην άμμο!

Τα γνωστά!

Μας είχαν μυριστεί από κάποιο ψαροχώρι και ήρθαν να κάνουν τις καγκουριές τους για να μας εντυπωσιάσουν.

Εδώ είναι που "ξεφτελίζεσαι" τελείως...
Είναι σαν τη γνωστή ιστορία στο βουνό, που με πανάκριβες μοτοσυκλέτες και εξοπλισμούς, αμορτισέρ, ειδικές τεχνικές και πίστη ότι γράφεις καινούργια κεφάλαια στη δίτροχη περιπέτεια...
.
.
...πετάγεται νεαρός που "φέρνει" σε Νεπαλέζο πωλητή cd και σε προσπερνάει σαν σταματημένο με σαγιονάρα, ξεκράνοτος και χαμογελαστός και σε περιμένει κανένα χλμ παρακάτω για να θαυμάσει τη μηχανή σου και να σε χαιρετίσει εγκάρδια, ανυποψίαστος γι΄αυτό που συμβαίνει!

Φωτό. Ο τύπος γαζώνει στην άμμο και κάποιος άλλος πιάνει τελική παράλληλα στο κύμα (εκτός φωτό)...

Uriah Heep
09-02-2011, 16:04
Χαλαρές στιγμές στην ακροθαλασσιά στην Κασπία Θάλασσα...

Uriah Heep
09-02-2011, 16:12
Σταματήσαμε σε ψαροχώρι για να δοκιμάσουμε το γνωστό χαβιάρι...

Εκεί διαδραματίστηκαν παράλογες ιστορίες!
Καθόμαστε σε ένα γραφικό μαγαζί, κυριολεκτικά πάνω στη θάλασσα.
Ένας νεαρός δίπλα στον ιδιοκτήτη συνεννοείται μαζί μας στ΄αγγλικά.
-Θέλουμε χαβιάρι.
-Δεν έχουμε, αλλά μπορώ να σας βρώ!
-Σαλάτες, αράβικες λαγάνες και τα τοιαύτα?
-Βεβαίως!
Γνώριζα, ότι δεν βρίσκεις εύκολα χαβιάρι στο Ιράν γιατί όλο πάει για εξαγωγή.
Αφού διαπραγματευτήκαμε την πανάκριβη τιμή που μας είπε, γύρω στις 10 φορές, έφυγε αφού το προπληρώσαμε να το φέρει εντός ημιώρου.

Παραγγείλαμε τσάι, δεύτερο τσάι, ναργιλέ...
.
...που να φανεί ο νεαρός!

Μετά από 2 ώρες κι αφού είχαμε εκνευριστεί εμφανίστηκε με τις ζεστές λαγάνες, τις σαλάτες και το χαβιάρι.

Τελικά αποδείχθηκε ότι το μαγαζί, σέρβιρε μόνο τσάι και ναργιλέ και ο νεαρός δεν ήταν σεβιτόρος ούτε είχε καμία σχέσει με το μαγαζί...
.
...απλά είχε αναλάβει να οργανώσει όλο το ιδιόρυθμο γεύμα σαν μεσάζων!

Αφού μας χτύπησε αλύπητα στο λογαρισμό για τα τσάγια και τον ναργιλέ, ο ιδιοκτήτης του μαγαζιού, διαπιστώσαμε πόσο ομφαλόψυχοι, αεριτζήδες και κηφήνες είναι οι άνθρωποι στα τουριστικά και πιο αναπτυγμένα μέρη σε σχέση με τους αγνούς ανθρώπους της ηπειρωτικής χώρας.

Μέχρι να συνειδητοποιήσουμε την υφέρπουσα πολυπλοκότητα συμπεριφορών και νοοτροπιών, είχαμε φύγει σαν μαδημένα κοτόπουλα!
Παρά τον εκνευρισμό και την καθυστέρηση, εκείνο το πρωινό ήταν μιά εμπειρία.
Δεν έχει σημασία, αν ήταν καλή ή κακή...
.
.
...οι ζόρικες εμπειρίες "γράφουν" καλύτερα...
.
...άλλωστε τι θα θυμόμασταν από ένα συνηθισμένο γεύμα με άλλο ένα πετυχημένο κεμπάπ?

Φωτό. Ο γλοιώδης νεαρός με την επηρμένη συνοικιακή αλαζονεία, μαζί με τον ιδιοκτήτη της παραθαλάσσιας τσαγιερί, σχεδιάζουν πως θα "ξεσκίσουν" τους εν βουλιμία δυτικούς δοκιμαστές ωών οξυρρύγχου!

Uriah Heep
09-02-2011, 16:14
Έχουν έρθει τα χαβιάρια, οι σαλάτες και οι ζεστές αράβικες πίττες!

Τα καταβροχθήσαμε ακρατείς και λαίμαργοι!

Uriah Heep
09-02-2011, 16:16
Αυτό τελικά ήταν το μαύρο χαβιάρι της Κασπίας...
.
.
...όταν έβλεπα το ντοκιμαντέρ, πριν από πολλά χρόνια, θα ήταν αδιανόητο να φανταστώ πως θα έφτανα σ΄αυτό το μέρος και υπό ποιές συνθήκες...
.
.
...η ζωή είναι απίθανη τελικά!

Uriah Heep
09-02-2011, 16:18
Όση ώρα μείναμε στο συγκεκριμένο μέρος, ο κόσμος τόριχνε στις βαρκάδες με διάφορους τρόπους...


Με μεγάλες βάρκες...



...ή με μικρές!

Uriah Heep
09-02-2011, 16:24
Κασπία...
...και μετά?
Τίποτα! Αρχίζει η επιστροφή, βάζοντας στόχους, χρονοδιαγράμματα και ####διαγράμματα...Σήμερα πάμε εκεί, αύριο οπωσδήποτε πρέπει νάμαστε εκεί...
.
...με μέση ωριαία θα κάνουμε στάση εκεί...
.
...γιατί μεθαύριο το πρωί, οπωσδήποτε πρέπει να έχουμε περάσει τα σύνορα του Ιράν, για να πάμε Καππαδοκία!

Και δώσ' του οδήγηση βραδιάτικα, και δώσ' του μεσάνυχτα να ψάχνουμε για ξενοδοχεία, με αποκορύφωμα, να διανυκτερεύσουμε για δεύτερη φορά στις ίδιες πόλεις, την Ταμπρίζ και την Κασβίν!
Λες και δεν υπάρχουν άλλες πόλεις, κωμοπόλεις στην Περσία! Να φύγουμε όπως-όπως...
.
...τέτοιο "στραμπουληγμένο" πρόγραμμα δεν έχει ούτε το εκδρομικό του ΤΕΒΕ!

Το ΄χω γράψει πολλές φορές αλλά θα το ΄χετε ξεχάσει...
"Άμα θες να κάνεις το Θεό να γελάσει, πες του τα σχέδιά σου για το μέλλον!" Σρι Μαχαράζ

Εδώ δεν έχουμε ξεκαθαρίσει, αν θέλουμε να ταξιδεύουμε σαν άνθρωποι...
.
.
...ή απλά να υπάρχουμε σαν άτομα, σ΄ένα ταξιδιωτικό αφρόλουτρο!

Φεύγοντας βράδυ από την Κασπία, κατεβήκαμε νότια στο δρόμο για την Τεχεράνη και πετύχαμε την "επιστροφή των εκδρομέων προς το Κλεινόν Άστυ" ...

...όπως θα περιέγραφε ρεπόρτερ ελληνικού καναλιού, με κουλτούρα και φαντασία αυτιστικού κουνουπιδιού.
Δεν έχουμε ξαναδεί τέτοιες προσπεράσεις!
Για τα πρώτα 50-60 χιλιόμετρα σε ορεινά στροφιλίκια, οι ενθουσιώδεις Πέρσες οδηγοί, με αποφασιστικότητα πιλότου καταδιωκτικού, εκτελούσαν κάτι 2πλές-3πλές τυφλές προσπεράσεις στο αντίθετο ρεύμα, με σβηστά τα φώτα...
.
.
...που θα ανάγκαζαν τον κλασσικό αρειμάνιο μυστακοφόρο, βαθυχαιτήεντα και ορχιφορούντα Έλληνα νταλικιέρη, να "μαζευτεί" σαν χαμηλοβλεπούσα ναζιάρα γατούλα, περιμένοντας τα μεσάνυχτα, μέχρι να περάσει ο κίνδυνος!

Να μη τα πολυλογώ. Φτάσαμε αργά το βράδυ σε μια πόλη κοντά στην Τεχεράνη. Κι επειδή τα ψάρια και χαβιάρια της Κασπίας μας χαλάσαν τη ...ρέγουλα, σταματήσαμε σε σουβλατζίδικο για κοτόπουλα, λουκάνικα και τινές ακόμη υγιεινές και διαιτητικές τροφές...
.
...για να πάρουμε τη ρεβάνς!

Δυστυχώς δεν βρήκαμε ξενοδοχείο, παρά τις προσπάθειες του σουβλατζή που άφησε το μαγαζί του, για να μας βοηθήσει και μιας ασύλληπτης συμμορίας ποδηλατών!
Ενώ ο σουβλατζής κανόνιζε να διανυκτερεύσουμε σε ...στρατόπεδο και δύο άλλοι Ιρανοί μας πρότειναν να μας παραχωρήσουν κάποια άδεια μαγαζιά σε μία έρημη γειτονιά για δανυκτέρευση,
πάρθηκε η απόφαση στις 1 το βράδυ να την κάνουμε για Κασβίν, γύρω στα 100-120 χλμ. και να ξαναπάμε στο ίδιο ξενοδοχείο που είχαμε μείνει πριν μιά βδομάδα.

Τώρα θα μΕ πεις, που αφήνεις ρε φίλε μιά adv 20.000 ευρώ?
Μα άμα αυτή ΔΕΝ σΕ αφήνει να κάνεις adv ταξίδι και αποζητάς συνεχώς την σιγουριά του φυλασσόμενου πάρκιν του luxurius ξενοδοχείου, γιατί να σκάσεις τα 20.000 ευρώ?
Προσπαθώ να βρώ λύση σ΄αυτά τα φιλοσοφικά ερωτήματα...

...ακούγοντας Tom Waits.

Το "Rusted brandy in a diamond glass" (μουχλιασμένο μπράντυ σ΄ένα διαμαντένιο ποτήρι) μΕ κάνει να χαμογελάσω...
.
.
...ότι πρέπει για μουσική υπόκρουση του ΑΝΤΙΤΑΞΙΔΙΩΤΙΚΟΥ.

Φωτό. Στο μικρό σουβλατζίδικο για σαβούρωμα, λίγο πριν ξεκινήσουμε για Κασβίν.

Uriah Heep
09-02-2011, 16:28
Φτάσαμε στην Κασβίν στις 2.30' τα ξημερώματα. Δωμάτια ελεύθερα για διανυκτέρευση δεν υπήρχαν.
Ο ξενοδόχος προσπάθησε, μάταια, να μας βρει σε άλλα ξενοδοχεία. Ήταν όλα γεμάτα!

Με μεσολάβηση του ξενοδόχου μείναμε στις Ολυμπιακές εγκαταστάσεις, προφανώς σε δωμάτια αθλητών της Ιρανικής Ολυμπιακής ομάδας.
Ο ξενοδόχος κάλεσε ένα ταξί για να το ακολουθήσουμε, έτσι ώστε να μην ταλαιπωρηθούμε άλλο νυχτιάτικα.

Κερδίσαμε λίγες ανούσιες ώρες για την επιστροφή...
.
.
...χάσαμε πολλές σημαντικές στιγμές, από τον ανεπανάληπτο χρόνο παραμονής μας στο Ιράν!

Φωτό. Οι Ολυμπιακές εγκαταστάσεις που διανυκτερεύσαμε...
...με το αζημίωτο φυσικά!

Uriah Heep
09-02-2011, 16:32
Αλλαγές λαδιών για την "Βασίλισσα" και την 1150 του Θωμά...

...στο κτίριο που διανυκτερεύσαμε!

Uriah Heep
09-02-2011, 16:33
Βρήκα 2 φωτό από την πρώτη βραδιά στο #########ξενοδοχείο στο Γκολτσούν.
Για να πάρετε μία ιδέα για την εμπειρία του 6άκλινου στο 3Χ3 δωμάτιο, με εξωτερική φρικαλέ τουαλέτα!


Τα βλέμματα ...σκοτώνουν!

Uriah Heep
09-02-2011, 16:36
Πριν κοιμηθούμε, αργά το βράδυ, διέκοψα για λίγο από τη τσόντα τους 2 νεαρούς Τούρκους ιδιοκτήτες στο δωμάτιο-ρεσεψιόν, για να μπω σε μοτοσυκλετιστικό φόρουμ.

Uriah Heep
09-02-2011, 16:37
O Θωμάς δεν χαμπαριάζει από τίποτα!

Παντός καιρού...

Uriah Heep
09-02-2011, 16:40
Και πάνω στο γκαϊλέ να προλάβουμε να φτάσουμε, την επόμενη μέρα, στη συνοριακή πόλη Μακού...
.
...δώσαμε λαβή για σχόλια στους adv Γαλαζοελικόφρωνες!

Έμεινα από βενζίνη...
Ευτυχώς έμεινε και ο Θωμάς 1 χλμ πιό πίσω, γιατί τη ντροπή από την καζούρα δεν θα την ξέπλενε ούτε ο ποταμός Zayandeh του Ισπαχάν!

Στην προσπάθειά μας να προλάβουμε, πήγαινα με 140+ ταχύτητα που η "Βασίλισσα" καίει το κάτι τις παραπάνω. Άμα το συνδυάσεις με τον κόντρα πολύ δυνατό άνεμο και τις αλουμινένιες βαλίτσες, που όταν πατούσα συμπλέκτη, το μηχανάκι φρενάριζε σαν να άνοιγε πίσω αλεξίπτωτο, λογικό ήταν να γίνει το κακό!

Με 90χλμ/ω "βγάζω" 450χλμ, με 110-130 "βγάζω 380 περίπου...
.
...που να φανταστώ ότι θά έμενα στα 258, κύριε Πρόεδρε?

Φυσικά, όταν έχεις σκάσει 20 χιλιάρικα, προσπαθείς να δικαιολογήσεις την επιλογή σου!
Τι περίμενες να μΕ πουνε, μεγάλε?
Είναι σαν να περιμένεις να βρεις συμπόνια και παρηγοριά, στο λάκκο με τους κροταλίες!

Κατ΄ευθείαν οτοστόπ ένα φορτηγό που το πλήρωμά του, με ανάγκασε να τρώω καθ΄όλη τη διάρκεια των 50 χλμ κολοκυθόσπορα και να πίνω τσάι!

Στη φωτό το ...βενζινάδικο

Uriah Heep
09-02-2011, 16:44
Και εννοείται με την δίωρη καθυστέρηση που είχαμε, δεν φτάσαμε στο Μακού. Σταματήσαμε στην Ταμπρίζ για διανυκτέρευση και το απαραίτητο κεμπάπ ...μέσα στο χώρο του ξενοδοχείου!
Όχι! Δεν ζήτησαν από τη ρεσεψιόν το dvd με τ΄αξιοθέατα της πόλης, γιατί είχαν κάνει την προηγούμενη βδομάδα τη σχετική βόλτα για την εύρεση-εκκένωση παραδοσιακού κεμπαπάδικου.

Σιγά...
Δεν σας είπα τι έγινε με τον Θωμά που έμεινε κι αυτός πίσω μου.
Αυτοκίνητο με κούρδους, σταματάει στον Μάκη που φύλαγε στο δρόμο τη μηχανή μου. Τον ρωτάνε αν χρειάζεται τίποτα και ο Μάκης τους εξηγεί την κατάσταση, ενημερώνοντάς τους ότι άλλη μία μηχανή πρέπει να έχει μείνει παραπίσω. Κάνουν αναστροφή και γυρίζουν κόντρα στο ρεύμα από την βοηθητική λωρίδα και φτάνουν στον Θωμά. Ανοίγουν το ρεζερβουάρ τους και με το λάστιχο που είχε ο Θωμάς, δια παν ενδεχόμενον, μία γυναίκα από την παρέα, ρουφάει με το στόμα και φτύνοντας στο τέλος βενζίνη, του βάζει μερικά λίτρα για να συνεχίσει!

Απίστευτες ιστορίες!

Μία από τις 50 φωτογραφίες που μ΄έχουν απαθανατίσει οι συνταξιδευτές μου με το μπετόνι!
Ο Uriah Heep εξηγεί στην παρέα, πως αρκεί να τοποθετήσει ένα 43άρι ντεπόζιτο στην "Βασίλισσα" (με 500-600 ευρώ από την βιοτεχνία του Cuneo στην Ιταλία) και τέρμα οι αυταπάτες, οι μαξιμαλισμοί και τα fame stοry της βαυαρέζικης αυτονομίας!

Uriah Heep
09-02-2011, 16:45
Φτωχικά παραδοσιακά χωριά στο δρόμο της επιστροφής, που λέγαμε, για Ταμπρίζ.
Χωμάτινα σπίτια που κατοικούνται εδώ και αιώνες, στις περισσότερες αραβικές και Β. Αφρικανικές χώρες.

Uriah Heep
09-02-2011, 16:47
Την επόμενη μέρα φύγαμε καρφωτοί για Μακού, τελευταίος φτηνός ανεφοδιασμός και σύνορα Ιράν-Τουρκίας.
Αυτή τη φορά είχε λιακάδα και πλησιάζοντας στα σύνορα, είδαμε με δέος το χιονισμένο Αραράτ!

Uriah Heep
09-02-2011, 16:49
Περάσαμε τα Ιρανικά σύνορα γρήγορα και χωρίς προβλήματα.
Τις διατυπώσεις στα Τουρκικά, ανέλαβε κούρδος αεραδόρος που "εκινείτο" στα γραφεία σαν να τον είχες αλλοίψει με σαπούνι!

Καθώς οι τουρκάλες του πούλμαν άρχισαν να διαμαρτύρονται για το "βίσμα", ο "αέρινος" άνθρωπός μας κατάφερε συμφωνία ...1 δικό μας προς 3 δικά τους.
Σε καμιά ώρα είχαμε καθαρίσει με τους 4 ελέγχους τελωνείων κλπ
Μην αρνηθείτε τις υπηρεσίες τους. Δεν το μετανοιώσαμε ούτε στο "πάνε", ούτε στο "έλα".

Uriah Heep
09-02-2011, 16:51
Όση ώρα περιμέναμε στα σύνορα, γνωρίσαμε 2 Τούρκους μηχανόβιους...
Έναν κανονικό κι έναν του γνωστού Τάγματος ..... GS 1200adv.....
.
.
...τα γνωστά, με τη γυναίκα του, που πήγαιναν στο Ιράν.

Uriah Heep
09-02-2011, 16:53
Oι διαδικασίες στα σύνορα τελείωσαν. Μπήκε και η τελευταία σφραγίδα και καταφθάνει ο Μάκης με τον αέρινο διεκπεραιωτή πάνω στα μπαγκάζια!

Μπαίνουμε στην Τουρκία. Στόχος να μπούμε όσο γίνεται πιό μέσα στην Ανατολία, ώστε την επομένη να φτάσουμε στην Καππαδοκία...

Uriah Heep
09-02-2011, 16:56
Ο καιρός ήταν απαίσιος! Χιόνια στα υψίπεδα που διασχίζαμε, θερμοκρασίες 2-4 βαθμοί, βροχή και χαλάζι.
Μετά από καμιά 200αριά χλμ μέσα στην Τουρκία η παρέα γίνεται μικρότερη.
Ο Νώντας φεύγει "καρφί" για Ελλάδα. Οι υπόλοιποι 4 βάζουμε στόχο για διανυκτέρευση το Erzincan, μιά τυπική τουρκική επαρχιακή πόλη, φουλ στις τούρκικες σημαίες. Παρά την προκατάληψη που μας μετέδωσε ο Κεμάλ σχετικά με την συμπεριφορά των κατοίκων της Ανατολίας προς τους Έλληνες, τα πράγματα κύλισαν ευχάριστα.
Σε ταβέρνα που μας υπέδειξε ο ιδιοκτήτης του ξενοδοχείου γνωρίσαμε τον "Voyager"!
Έναν Τούρκο, σωσία του Τσάρλυ Μπούρμαν, που με το που άκουσε ότι ήμασταν ταξιδευτές, άρχισε να μας αποκαλεί ενθουσιασμένος "voyagers", είχε σουρώσει κι από τις μπύρες ...
.
.
...και μιά με το "voyagers" μιά με το "γείτονες Έλληνες" πέρασε ευχάριστα η βραδιά...

Φωτό. Erzincan

Uriah Heep
09-02-2011, 16:58
Ξεκινάμε το πρωί για Sivas, Kayseri (Καισαρεία) και τα χωριά της Καππαδοκίας. Στην Καισαρεία συναντήσαμε έναν Τούρκο, τον Sami.
Περσινή internetική γνωριμία από το Horizons Unlimited. Δεν είχα ιδέα τι τύπο θα συναντούσαμε...

45άρης συμπαθέστατος, πολυάσχολος μπίζνεζμαν. Διεύθυνε ένα τεράστιο εργοστάσιο επίπλων στην βιομηχανική ζώνη της περιοχής.
Μας πρότεινε να μας φιλοξενήσει σπίτι του. Η πρόθεσή μας όμως ήταν να συνεχίσουμε άλλα 80 χιλιόμετρα για την Καππαδοκία.
Μας κέρασε τσάι στο γραφείο του και σε κάποια στιγμή, έβγαλε από την βιβλιοθήκη του, ανάμεσα από διάφορους φακέλλους έναν ιλουστρασιόν τόμο, παίρνοντας ένα πονηρό ύφος όλο υπονοούμενα και δείχνοντάς τον μας εμπιστευτικά!
Κι ενώ εγώ ήμουνα σίγουρος ότι κρατούσε τον κατάλογο με τα τηλέφωνα των πιό εχέμυθων δίμετρων σπαστών διαφορικών της Γείτονος, με πτυχίο μπαλέτου ...
.
.
...ανοίγοντας βασανιστικά το βιβλίο με κινήσεις χορού τζάζ διαπιστώσαμε ότι επρόκειτο για το manual της BMW GS 80!

Ο Σάμι τελικά είναι ένας εκπληκτικός τύπος που φέρνει σε Ρομπέρτο Μπενίνι, χαμογελαστός, φιλικότατος, εξαιρετικός!

Αφήνει τη δουλειά του, φοράει ένα μοτοσυκλετιστικό μπουφάν ζεσταίνει την 80άρα GS που την έκανε μετατροπή σε 100άρα και μας συνοδεύει γύρω στα 80-90 χλμ μέχρι την Καππαδοκία.
Εκεί με την βοήθεια φιλικού του τουριστικού γραφείου, μας εξασφαλίζει απίστευτα χαμηλές τιμές για τα καλύτερα παραδοσιακά καταλύματα , σε μία φανταστική τοποθεσία! Αφού σιγουρεύτηκε ότι βολευτήκαμε άψογα και ήμασταν ευχαριστημένοι, μας αποχαιρέτησε και γύρισε στη δουλειά του.
Η μαγεία της υγιούς χρήσης του internet!

Φωτό. Περιμένοντας τον Σάμι να ετοιμαστεί, στον προαύλιο χώρο του εργοστασίου.

Uriah Heep
09-02-2011, 17:02
Ο Σάμι λίγο πριν μας αποχαιρετήσει, στεναχωρημένος που δεν μπόρεσε να καθίσει μαζί μας, επειδή δύο επαγγελματικά ραντεβού του δέσμευαν τον χρόνο.

Uriah Heep
09-02-2011, 17:03
Ο reserve' χώρος που παίρναμε το πρωινό και το δείπνο...
Η Καππαδοκία είναι τοποθεσία ...από άλλο πλανήτη!

Uriah Heep
09-02-2011, 17:06
Τελευταία μέρα στην Καππαδοκκία...

Τελευταία μέρα με τον Κώστα και τον Μάκη, γιατί από αύριο χωρίζουν οι δρόμοι μας. Αυτοί θα κατευθυνθούν δυτικά προς την Σμύρνη, κι εγώ με τον Θωμά προς την Constantinople...

Τελευταία μέρα και για την μελέτη μου πάνω στις αντιδράσεις της βιοποικιλότητας ιδοκτητών BMW GS...

Στη φωτό ο Uriah Heep χαλαρώνει στο δεντρόσπιτο-τσαγιερί-ναργιλερί παρέα με τον Θωμά.
Από το μυαλό του περνούν κινηματογραφικά, όλες οι φάσεις αυτού του δύσκολου εγχειρήματος και σκέπτεται την χαρά του ανθρωπολόγου Δρα M. Hennenberg καθηγητού Ανθρωπολογίας στο Πανεπιστήμιο του Κέιπ Τάουν, μόλις πάρει στα χέρια του τις σημειώσεις και παρατηρήσεις του...

Αν θυμάσθε...
Συμμετέχοντες

1. Κώστας (liberec)..........................................BMW 1200 GS Adventure
2. Nώντας (Nontas).........................................BMW 1200 GS Adventure
3. Μάκης (ΑΤΕΝΙΣΤΗΣ).....................................BMW 1200 GS Adventure
4. Θωμάς (TOMASKTM).....................................BMW 1150 GS


5. Βασίλης (Uriah Heep)
Συνοδός, ειδικός ερευνητής-παρατηρητής της βιοποικιλότητας ιδιοκτητών
BMW GS
...................................................................Africa Twin 750

Uriah Heep
09-02-2011, 17:09
Η μέρα περνάει χαλαρά, βολτάροντας με τις μηχανές μας στα χωριά της μοναδικής Καππαδοκκίας...

Uriah Heep
09-02-2011, 17:12
Και λέω "μοναδικής" γιατί υπάρχει και το Kandovan η αυτοαποκαλούμενη Καππαδοκία του Ιράν!
Εδώ, οφείλω να ομολογήσω ότι μου διέφυγε η επίσκεψή μας στο Καντοβάν, 50 χλμ μακριά από την Ταμπρίζ, ύστερα από επίμονη πίεση του Νώντα.
Όντως, περάσαμε ένα πολύ ευχάριστο πρωινό στα 2500μ στο πολύ εντυπωσιακό παραδοσιακό χωριό!

Και ξαναγυρίζω στο "μοναδική" ...
Γιατί άμα δεις την Καππαδοκία, όλα τ΄αλλα φαντάζουν σαν συνοικιακές ατραξιόν με τιμώμενο πρόσωπο τον Γιώργο Βαρεμένο!

Άλλα είναι τα Παρίσια... και άλλα τα Νέα Ρύσια, μεγάλε!

Uriah Heep
09-02-2011, 17:13
Άποψη ολόκληρου του χωριού Καντοβάν.

Uriah Heep
09-02-2011, 17:15
Kandovan...που λέγαμε...



....κορίτσιαααααααααααααα οι BMWriders!!!!!!!!!!!!!!!!

Uriah Heep
09-02-2011, 17:16
Αυτά είναι!

Τόλμη και γοητεία!

Την πέσανε στον Κώστα σαν κώνωπες καθέτου εφορμήσεως!!!

Τι να το κάνεις όμως μεγάλε?
Σκέψου το χρωματολόγιο!

Uriah Heep
09-02-2011, 17:19
Πάλι πίσω στην Καππαδοκία.

Εκτός από τις παραδοσιακές ...μεζονέτες, έχει και πολυόροφες κατακόμβες παρακαλώ!

Εδώ έχουμε κατεβεί οκτώ επίπεδα από κατακόμβες! Προχωρώντας σκυφτοί στις χαμηλοτάβανες στοές και σήραγγες που συνδέουν τους "ορόφους"...
.
...το απόλυτο κρησφύγετο!

Τι ζητάω μ΄αυτούς τους μαντράχαλους εδώ κάτω?

Δεν γινόταν να κατέβω με την Σκλεναρίκοβα?

Uriah Heep
09-02-2011, 17:20
Και χαλάρωμα με τσάι-ναργιλέ στο Goreme...

Πασάδες σΕ λέω!

Uriah Heep
09-02-2011, 17:24
Μετά την τελευταία επίσκεψη της στο Salon de Beaute' της PRObike, η "Βασίλισσα" περνάει την πιό φορμαρισμένη της φάση!
Οι συνομήλικές της που έχουν πάθει ...στρές από την τεμπελιά, δεν ξέρουν τι να υποθέσουν!

Σε μία δίτροχη μπακαλοκοινωνία που περνάει μονίμως ταξιδιωτική κλιμακτήριο, όντως φαντάζει παράδοξο!
Μέχρι και μπουρδοβριθείς προβληματισμοί "αφοδεύονται" σε bavaro-forum για το αν η Africa μπορούσε να ακολουθήσει τις σύγχρονες Ιέρειες της μοτοσυκλετιστικής περιπέτειας...

Τα πράγματα είναι πολύ απλά...
.
...οι άνθρωποι ζουν σ΄ένα συλλογικό παραλήρημα, κυνηγώντας με Σταλινικό πάθος, να εξολοθρεύσουν το προφανές.

Ακόμη-ακόμη και οι συνταξιδευτές μου ΔΕΝ γνωρίζουν ότι είχα μαζί μου GPS!
To οποίο φυσικά ΔΕΝ χρειάστηκε να το "κρεμάσω" στη βάση του, ποτέ και πουθενά! Όπου προτίμησε συνταξιδευτής μου το GPS, από τον Ιρανό που σταμάτησε εθελοντικά να βοηθήσει, αγνοώντας τον υποτιμιτικά...
.
.
...αντί για Τουρκία, κατευθύνθηκε προς Τουρκμενιστάν!

GPS!!!
Το ανέκδοτο του ταξιδιού! Και ο έσχατος πωλητής μπρόκολου στη λαϊκή, θα τα πήγαινε περίφημα, ρωτώντας στις διασταυρώσεις αν δεν καταλάβαινε τις ταμπέλες!
Κι όμως, η κοινωνία των λόμπυ και των χόμπυ έχει δεχτεί τόσο βαθειά το ...δάχτυλο μέσα της που μερικοί προσθέτουν και βαζελίνη για να το ευχαριστηθούν!

Φωτό. Η "Βασίλισσα" αγναντεύει την εξωπραγματική θέα του τοπίου της Καππαδοκίας...

Uriah Heep
09-02-2011, 17:27
Το πρωί μετά το ειδυλλιακό breakfast στην Καππαδοκία, αποχαιρετιόμαστε με τον Κώστα και τον Μάκη.
Η απεργία βενζίνης μας αναγκάζει να χωρίσουν οι δρόμοι μας. Είναι αναγκασμένοι να κάνουν 850 χλμ για να προλάβουν το καράβι που φεύγει από την Σμύρνη στις ...6.30΄
Ο υποχρεωτικά γρήγορος ρυθμός τους, προκάλεσε 2 καθυστερήσεις για παραβάσεις του ορίου ταχύτητας!
Δυστυχώς, χάσανε το καράβι για μισή ώρα!
Δεν ξέρω αν έπρεπε να βάλω το "δυστυχώς" μπροστά στην προηγούμενη φράση...
.
...αυτό θα μας το πούν οι ίδιοι!

Γιατί εγώ πιστεύω ότι ΑΥΤΟ είναι το ταξίδι. Αυτό το 24ωρο που βρέθηκαν στη Σμύρνη ...κατά λάθος!

Μπορεί εγώ με το Θωμά, να μην βιαζόμασταν, αλλά από δική μου βλακεία τη φάγαμε την κλίση για υπέρβαση ορίου ταχύτητας...
.
...δεν είδα τον Σπήλμπεργκ με την κάμερα, γιατί μόλις πριν 5-10 χλμ είχαμε περάσει από άλλο μπλόκο αλλώβητοι και χαλάρωσα πηγαίνοντας μπροστά...

Νωρίς το απόγευμα φτάσαμε στην Constantinople και παρά τις καρυκευμένες με απογοητευτικά σχόλια για τον γολγοθά του να μπεις και να βγείς από το κέντρο, φτάσαμε με τη μία, σε 15 λεπτά το πολύ, μέσα στην πλατεία Ταξίμ!

Φωτό. Με τον Κώστα, χαλαρές στιγμές στα χωριά της Καππαδοκίας, μάλλον στο Ushisar

Uriah Heep
09-02-2011, 17:29
Περάσαμε ένα χαλαρό, υπέροχο διήμερο στην Constantinople με τον Θωμά. Ο καιρός μας βοήθησε να την περπατήσουμε για τα καλά...

Φωτό. Στάση στο Καράκιοϊ για σάντουιτς με τηγανητό ψάρι στο Βόσπορο...

Uriah Heep
09-02-2011, 17:30
Παζάρια ...φυσικά!

Uriah Heep
09-02-2011, 17:32
Εδώ όμως σταματώ!
Ένα ΑΝΤΙΤΑΞΙΔΙΩΤΙΚΟ που σέβεται το ύφος και το ...ήθος του, δεν γίνεται να συνεχίσει δείχνοντας τουριστικά αξιοθέατα!
Υπάρχουν πιό "αρμόδια" Ταξιδιωτικά, να σας μεταφέρουν τις απίθανες εικόνες που διαπέρασαν τους αμφιβληστροειδείς μου στα ατελείωτα χλμ που έκανα είτε μόνος είτε με τον Θωμά...
.
...λιώνοντας στην κυριολεξία σόλες!

Σταματώ μπροστά στο τραμ!

Μήπως σκέφτηκα να βάλω τέλος στη ζωή μου γιατί δεν φούσκωσε η ταξιδιωτική μαγιονέζα?
Ή ορκίστηκα να με πατήσει τραμ άμα ξανακαλέσω συνταξιδευτές στο επόμενο ταξίδι μου?

Εκτός από το πάνελ της Κατερίνας Καραβάτου που θ΄αναλύσει το θέμα στο μεσημεριανό Κους-Κους ...
.
.
...θα προσπαθήσω αργότερα να το αναλύσω κι εγώ με το ..."κλείσιμο" του ΑΝΤΙΤΑΞΙΔΙΩΤΙΚΟΥ!

Αμέσως μετά θα ...παραδωθώ στο πλησιέστερο Αστυνομικό Τμήμα...

Uriah Heep
09-02-2011, 17:34
Για το διάστημα που θα ακολουθήσει μέχρι το κλείσιμο του ΑΝΤΙΤΑΞΙΔΙΩΤΙΚΟΥ, απολαύστε το στιλάκι του αϊλαβιάρη Ιρανού...
.
.
...μοντέλου εσωρούχων!

Απίθανη φωτό που "τσίμπησε" ο Νώντας.

lovely...κι από μένα!

Uriah Heep
09-02-2011, 17:40
Έχω κατηγορηθεί πολλές φορές για τις φευγάτες επιλογές μου, σε όλες τις φάσεις της ζωής μου!

Καλά, … που πας με τους BMWδάκηδες? Ούτε που τους γνωρίζεις… μΕ είπες.
Δηλαδή, εσύ πιστεύεις ρε μεγάλε, ότι όταν έμαθα για τον Μάκη ότι είναι ιδιοκτήτης δύο (2) BMW GS1200, μιας απλής και μιας adv, πίστεψα ότι έχω να κάνω με χιππίζοντα τύπο ή με παιδί των λουλουδιών? σΕ είπα.
Και γιατί τους διάλεξες για συνταξιδευτές? μΕ ξαναείπες.
Θα σε πω στο τέλος….
Άσε με επι τέλους να …ολοκληρώσω! σΕ ξαναείπα.
Η δίτροχη, κυρίως διαδικτυακή, κοινωνία πλήττεται κατά το πλείστον, από μία ανίατη σοβαροφάνεια.
Σοβαροφάνεια=μανδύας της ημιμάθειας και υπερβολής! Διαβάζει ο άλλος εκστασιασμένος κάποιο "ταξιδιωτικό" , κάνει σχόλια αναρριγώντας από συγκίνηση, πέφτοντας στα γόνατα και κλαίγοντας σαν μικρό παιδί εκστασιασμένος!
Κι εκεί που περίμενες να βάλει την άλλη μέρα μπρός τη μηχανή και να δραπετεύσει …αλαλάζοντας προς το άγνωστο, παραγγέλνει κι άλλη πίτσα, πετάει κι ένα ταξιδιωτικό dvd και το απολαμβάνει…
.
.
…γλύφοντας τα δάχτυλα των μπροστινών του ποδιών!

Αυτά είναι μεγάλε! Και σου ‘ρχεται την άλλη μέρα με κλαψιάρικη φωνή, σαν καψουροτράγουδο του Γονίδη, για να σου πεί για το νέο αξεσουάρ που αγόρασε προσφορά και με 10 άτοκα κλίσματα, "τα φράγγα …γαμώτ! Που είναι τα φράγγα για κανένα ταξιδάκι …γαμώτ!"
Και δώστου υπερβολικά σχόλια θεοποίησης και μυθοποίησης της απλής …βόλτας εις ασφαλείς τριτοκοσμικάς χώρας, εκλιπαρόντας τους ταξιδεύοντες, να του επιτρέψουν να σνιφάρει "ολίγη" από ανταπόκριση …για να μπορεί να αναπνέει μοτοσυκλετιστικά!

Μη τα λες έτσι! Θα κάνεις εχθρούς! μΕ είπες.
Για 10 καλαμπούρια ας κάνω και 100 εχθρούς, είπε κάποιος μεγάλος...
Δεν με φοβίζει η εκδίκηση των …αγέλαστων!
Με ενδιαφέρουν οι λίγοι που έχουν χιούμορ και εν μέρει συμφωνούμε! σΕ είπα πάμπολες φορές!

ΑΝΤΙΤΑΞΙΔΙΩΤΙΚΟ γράφουμε μεγάλε…
.
.
…δεν παρουσιάζουμε συνταγή για ρεβιθοκεφτέδες σε πρωινάδικο!

Uriah Heep
09-02-2011, 17:48
Έχω παρακολουθήσει πάμπολλες "επιστημονικές ημερίδες" περί ταξιδίων, σε καφενεία, μεζεδοπωλεία και λοιπούς ακόμη ευαγείς χώρους…
Χόρτασα να συζητώ με μαέστρους ταξιδιωτικής μπουρδολογίας…
Βαρέθηκα να αμύνομαι στον "κακοήθη όγκο" των εκτοξευτών κουφόνοης κινδυνολογίας, του στιλ "τρελλός είσαι? Θα σε σφάξουν εκεί που πας …που θα αφήσεις την οικογένειά σου!" …
Με κούρασαν τα αφυδατωμένα απρόσιτα σχέδια για ταξίδια, από σπινθηροβόλους εμπνευστές που …γνωρίζουν πολύ καλά ότι ΔΕΝ θα τα πραγματοποιήσουν…

Βαρέθηκα τη μοτοσυκλετιστική κίνηση της Θεσσαλονίκης της …ΔΕΘ ή καλύτερα της …DEATH ταξιδιωτικής περιπέτειας!
Κουράστηκα από τις μεταεμμηνοπαυσιακές συνήθειες συνομηλίκων μου και μή μοτοσυκλετιστών, να επιδίδονται αποκλειστικά σε μασοχάψες … άνευ χιλιομέτρων!

Γι΄αυτούς ακριβώς τους λόγους ήμουνα δεκτικός μέχρι μυελού οστέων σε αποφασιστικούς συνταξιδευτές, που ήθελαν πραγματικά να ταξιδέψουν…

Φωτό. Ο ορισμός του χειροποίητου! Μπατίκ. Ο μάστορας κοπανάει τα σχέδια με τη σφραγίδα και το μελάνι… Ο Uriah Heep κοπανάει ακόμη για λίγο, με σφραγίδα και χωρίς …μελάνι!

Uriah Heep
09-02-2011, 18:07
Όλοι όσοι συμμετείχαν, ήταν αποφασισμένοι σαν μουτζαχεντίν …να κάνουν τις οποιεσδήποτε υπερβάσεις για να ζήσουμε το όνειρο!

Οι δύο προϋποθέσεις που έθεσα στον εαυτό μου …
1ο Να μπορέσουν όλοι να βρίσκονται παρόντες, στο προσκλητήριο της εκκίνησης και
2ο Να είναι σιδηρό####ι, γιατί “no miles….no smiles”…...
...είχαν ικανοποιηθεί με το παραπάνω!
Όλα τ΄άλλα ήταν λεπτομέρειες !
Όπως πρέπει να αντιμετωπίζεις θετικά τα απρόβλεπτα του ταξιδιού…
.
…έτσι πρέπει να δέχεσαι και τις όποιες διαφορετικές επιλογές, συνήθειες, χούγια των συνταξιδευτών σου!
Πρέπει να γνωρίζεις καλά το… ταξιδιωτικό “by pass”. Άμα γουστάρεις να κάνεις μόνο το δικό σου, πάνε μόνος σου, μεγάλε!

Αυτοί που ψάχνουν την τέλεια παρέα για ταξίδι με βάση το κινέζικο ωροσκόπιο …
.
...θέλουν, απλά, να έχουν άλλοθι, για να μη το κάνουν!

Κι άμα ξέρετε κανένα που να την βρήκε, δώστε μου τη διεύθυνσή του, να του στείλω μία κούτα τρίγωνα Πανοράματος!

Ως γνωστόν ή άγνωστον οι επιλογές μου θα ήταν πολύ διαφορετικές σ΄αυτό το ταξίδι.
Ως άγνωστον για τους πολλούς, υπέθετα και φανταζόμουν ότι θα ήταν διαφορετικά τα πράγματα…
Και τι έγινε δηλαδή? Αυτό που μέτρησε, ήταν η προσωπική μάχη που κέρδισε ο καθένας, με συγκινητικό τρόπο ορισμένες φορές, για να έρθει στο ταξίδι και το ότι δεν χαμπάριαζε από χιλιόμετρα,καιρούς, βροχές, χαλάζια!

Στην παρέα ήμασταν 3 "δύσκολοι" τύποι, Βασίλης, Κώστας, Νώντας και 2 εξαιρετικά παιδιά ο Μάκης κι ο Θωμάς.
Πέρασα πολύ καλά με όλους. Κάναμε καλή παρέα! Δεν είναι η ώρα να πάρω βελόνες πλεξίματος και να πλέξω το εγκώμιο του καθένα ξεχωριστά, γιατί δεν επιτρέπεται να γίνει κάτι τέτοιο από τις γραμμές ενός ΑΝΤΙΤΑΞΙΔΙΩΤΙΚΟΥ!
Εκτός αυτού, άμα συνεχίσω ακόμα να γράφω , η γυναίκα μου δεν θ΄αργήσει να μου το "σκάσει" το μπλάστρι στο κεφάλι.
Είμαι σίγουρος ότι ήταν άτυχη στιγμή, η αποχώρηση του Νώντα!
Ακόμα εξακολουθώ να πιστεύω ότι δεν υπήρξε ούτε ο σοβαρός λόγος ούτε η ανάλογη αφορμή.


Κώστα, Μάκη, Νώντα, Θωμά (με ηλικιακή σειρά), σας ευχαριστώ που ανεχτήκατε το σκληρό "ύφος" αυτού του αντι-ταξιδιωτικού.
Άλλωστε γνωρίζετε καλύτερα απ' οποιονδήποτε εδώ μέσα, ότι όλα είναι χιούμορ...


.........................................................................................................................................................


Μερικές μέρες μετά την επιστροφή, πήγα στην PRObike για ψιλοσέρβις 10.000χλμ και μοχαμπέτι. Έβλεπα τα αυτοκόλλητα "Tea 4 five"... ήταν κανονικά στη θέση τους, μετά τόσες χιλιάδες χιλιόμετρα, τόσες βροχές, χαλάζια και αέρηδες!
Ίσως κάποτε φθαρούν και ξεκολλήσουν…
.
…ποτέ όμως δεν θα φθαρούν οι αναμνήσεις μου από αυτό το ταξίδι...
.
...και το logo "tea 4 five" που κόλλησε στην καρδιά μου από αυτή την περιπέτεια…
.
…δεν θα φθαρεί και δεν θα καταφέρει τίποτα να μου το ξεκολλήσει!


..........................................................ΤΗΕ ΕΝD

Neo
09-02-2011, 18:12
Τι να πω. Όλα είναι δρόμος...

Να είστε καλά και να το ξανακάνετε, μαζί ή χώρια θα περάσετε όμορφα.

Μπράβο για όλα.

HECTOR
09-02-2011, 18:17
Οπως παντα απλα σε ευχαριστω που με ταξιδεψες.........

MARK
09-02-2011, 18:47
Φίλε Βασίλη ότι και να γράψω δεν αποτυπώνει αυτά τα συναισθήματα που πραγματικά μας μετέφερες.Τα δικά σας συναισθήματα.Μας ταξίδεψες άλλη μία φορά μέσα από τα μάτια σου και τον απίστευτα γλαφυρό γραπτό σου λόγο.Ο Θεός να σε έχει καλά να το επαναλάβεις ξανά και ξανά...Σε ευχαριστούμε........

nikos-x
09-02-2011, 19:51
Το ΄χω γράψει πολλές φορές αλλά θα το ΄χετε ξεχάσει...
"Άμα θες να κάνεις το Θεό να γελάσει, πες του τα σχέδιά σου για το μέλλον!" Σρι Μαχαράζ[/FONT][/SIZE]

Όχι μόνο το 'χεις γράψει, αλλά το 'χεις πει και στην Μελέτη, όπως και για το νέο σου: Αντί Αντιταξιδιωτικού βιβλίου. . .

YouTube - Sarantis is Anorexic? - Interview A' Xoris Tampou with Maria Mpekatorou 20/01/2009

Βασίλη, μας έκανες κόμπους την γλώσσα :sm7:

Να είσαι πάντα καλά και να σε απολαμβάνουμε σε όλο σου το Αντιμεγαλείο σου

gsmaniac
09-02-2011, 20:50
οι πληροφοριες μου απο κοινους θεσσαλονικιους φιλους.....ειναι οτι ο Βασιλης ειναι,ενας ανθρωπος με πολυ χιουμορ και ωραιες αποψεις για την ζωη,τα ταξιδια,τα ξυδια,κλπ.......:)
αυτο που δεν μπορω να καταλαβω,ειναι οτι επρεπε να φτασει στο ΙΡΑΝ.....για να καταλαβει οτι οσοι καβαλαμε gs,ειμαστε ΦΛΩΡΟΙ:D:D:D

tsompanis
09-02-2011, 22:24
φίλε Βασίλη ένα σου λέω μόνο
..
..
































http://i54.tinypic.com/19um8z.jpg

nikos-x
09-02-2011, 23:02
φίλε Βασίλη ένα σου λέω μόνο...

Φίλε μου καλέ, καλέ μου φίλε. . . πολύ ορμόνη βρε παιδί μου :sm7:

Έχω κι εγώ τέτοια. . .αλλά εσύ δεν πιάνεσαι. . . ή καλύτερα, παραπιάνεσαι :p

Μην φταίνε τα κεμπάπια;
Μην φταίνε τα σουβλάκια;
Μην φταίνε τα κοψίδια;
Ή να 'ναι απ' τα κοτόπουλα; . . . Που λέει κι ο Βασίλης :sm7:

Doc
09-02-2011, 23:22
Βασίλη, καλώς και μετέφερες το "αντιταξιδιωτικό" και εδώ.

Είναι ένα θαυμάσιο κομμάτι. Διαφορετικό από τα άλλα, κλασικά οδοιπορικά.

......... αλλά όπως είπες, σε μία τέτοια ταξιδάρα - και ήταν ταξιδάρα! - είναι λογικό να συμβούν και μερικές διαφοροποιήσεις, ασυμφωνίες γούστων. Με τα καλά τους και τα κακά τους....

Anyway, σίγουρα όλοι έχουμε τις καλύτερες αναμνήσεις για ένα ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΟ ταξίδι.

Πολλές οι ημέρες, πολλά τα χιλιόμετρα. Εύχομαι να μπορέσω να κάνω ακόμα πολλά τέτοια ταξίδια.

Αυτά.


insallah και Πανηγυριώτισσα, σε ότι και να καβαλάμε, σώοι και με εμπειρίες να επιστρέφουμε

Κώστας/Doc/liberec

nontas
10-02-2011, 00:47
ΠΑΝΤΑ ΤΕΤΟΙΑ! :sm7:

nikos-x
10-02-2011, 01:53
ΠΑΝΤΑ ΤΕΤΟΙΑ!

Γεια σου φαγανούλη :sm7:

yns
10-02-2011, 03:59
Όλη η ρακή που βγάλαμε στο καζάνι το Νοέμβρη δεν φτάνει για να σε κεράσω... Αυτό με τα βυζιά που έβαλε ο Κώστας παραπάνω υπολόγισέ το να το "λέει" η... Samantha Fox...

tsompanis
10-02-2011, 09:51
Όλη η ρακή που βγάλαμε στο καζάνι το Νοέμβρη δεν φτάνει για να σε κεράσω...

θα σε αβαντάρω εγώ βρε...με το ΚΤΕΛ :sm7::sm7::sm7:

Strats
10-02-2011, 09:57
Βασίλη, θα ήθελα πάρα πολύ να μου δοθεί η ευκαιρία κάποια στιγμή να γνωρίσω τη σύζυγό σου! Να γνωρίσω από κοντά τον άνθρωπο που κατάφερε να σε κρατήσει δίπλα της για μια ολόκληρη ζωή!!! :D

Σ’ ευχαριστώ κι εγώ με τη σειρά μου για άλλη μια φορά για τα συναισθήματα που μου χάρισες με αυτό το αντιταξιδιωτικό σου :)

Uriah Heep
10-02-2011, 15:40
οι πληροφοριες μου απο κοινους θεσσαλονικιους φιλους.....ειναι οτι ο Βασιλης ειναι,ενας ανθρωπος με πολυ χιουμορ και ωραιες αποψεις για την ζωη,τα ταξιδια,τα ξυδια,κλπ...







Ώστε τέτοια λάσπη μΕ ρίχνουν οι φίλοι μου?

Τα γυναικεία σουτιέν έχουν μέγεθος…
.
.
…η συκοφαντική κομπορτεμάν των φίλων μου, δυστυχώς, ΔΕΝ έχει!





αυτο που δεν μπορω να καταλαβω,ειναι οτι επρεπε να φτασει στο ΙΡΑΝ.....για να καταλαβει οτι οσοι καβαλαμε gs,ειμαστε ΦΛΩΡΟΙ:D:D:D




...για τέτοιο ...ελεεινό υποκείμενο μιλάμε!:rolleyes:

Uriah Heep
10-02-2011, 15:54
Όλη η ρακή που βγάλαμε στο καζάνι το Νοέμβρη δεν φτάνει για να σε κεράσω... Αυτό με τα βυζιά που έβαλε ο Κώστας παραπάνω υπολόγισέ το να το "λέει" η... Samantha Fox...


Με τις ρακές που μΕ έχεις τάξει, αισθάνομαι υπόχρεος μέχρι μυελού οστέων!!!

Αν μου έστελνες την Samantha στον Χολομώντα, να την φιλοξενήσω μερικές μέρες,
.
.
.
…μπας και ανταποδώσω στο ελάχιστο?:sm7:

mototraveler
10-02-2011, 22:39
...για τέτοιο ...ελεεινό υποκείμενο μιλάμε!:rolleyes:



στιγνή δολοφονική γραφή!

γείτονα είσαι μεγάλη λέρα...:sm7:

Uriah Heep
10-02-2011, 22:49
γείτονα είσαι μεγάλη λέρα...:sm7:


Επι τέλους,
.
.
.
.
.
.
.
...άρχισε η αυτοεκτίμησή μου ν΄ανεβαίνει!




Σ΄ευχαριστώ για το compliment!:sm8:

paschalis
10-02-2011, 23:02
Βασιλη το'χει το ονομα σου μΕ φαινεται και σε τραβα ανεξελεγκτα ανατολικα!!
Απολαυσε το!!
(και εμεις μαζι σου if you don't mind)

Arkas
11-02-2011, 00:13
"Φιλοκαλούμεν γαρ μετ' ευτελείας και φιλοσοφούμεν άνευ #######ς."

Sakis
11-02-2011, 01:54
ΠΑΝΤΑ ΤΕΤΟΙΑ! :sm7:

Καλώς το γειτονόπουλο
καλά είσαι Νώντα?:);)

Sakis
11-02-2011, 01:58
οι πληροφοριες μου απο κοινους θεσσαλονικιους φιλους.....ειναι οτι ο Βασιλης ειναι,ενας ανθρωπος με πολυ χιουμορ και ωραιες αποψεις για την ζωη,τα ταξιδια,τα ξυδια,κλπ.......:)





Ώστε τέτοια λάσπη μΕ ρίχνουν οι φίλοι μου?

Τα γυναικεία σουτιέν έχουν μέγεθος…
.
.
…η συκοφαντική κομπορτεμάν των φίλων μου, δυστυχώς, ΔΕΝ έχει!







...για τέτοιο ...ελεεινό υποκείμενο μιλάμε!:rolleyes:


Δηλαδή όπως λέμε "ότι πεις θα χρησιμοποιηθεί σε βάρος σου" ένα πράμα:D:D:D

pkar
11-02-2011, 12:05
Δεν νομίζω οτι θα υπάρχει κάποιος εδω μέσα που να μην έχει πεθάνει απο την ζήλεια του Βασίλη !!!
Ένας απο αυτούς είμαι και εγώ !!!
:yz

Μπράβο παιδιά !!
:sm5::sm8:

nontas
11-02-2011, 12:36
Καλώς το γειτονόπουλο


καλά είσαι Νώντα?:);)


Αρτιμελής και ευδιάθετος όπως πάντα! Απολαμβάνω τον Βασίλη σε στιγμές συγγραφικού οίστρου-)

Uriah Heep
12-02-2011, 12:55
Δια της παρούσης, σας ευχαριστώ όλους όσους που με τα πολυβιταμινούχα σχόλιά σας, τιμήσατε κι αυτό το ολικής αλέσεως ταξιδιωτικό κατά-πόνημα.


Doc και Nonta, είσαστε ο ορισμός του χιούμορ, του αυτοσαρκασμού,
.
… μασίφ μηχανόβιοι που δίνετε αξία στην όποια μηχανή οδηγάτε,
.
…και tefal σε όσα χαριτωμένα προσάπτονται στην φιλομπαβαρέζικη βιοποικιλότητα.



Καλούς δρόμους σε όλους και ταξιδέψτε με λύσσα!

makisf800gs
15-02-2011, 02:06
Παρ'ολίγον... ξάδερφε, σου βγάζω το καπέλο συγγραφικά και ταξιδιωτικά! Σε διαβάζουμε 2-3 νυχτες εδω με την σύζυγο και είμαστε μονίμως με πλατιά χαμόγελα! Εύχομαι η ορεξη σου για ταξίδια να είναι μεταδοτική! Εύγε σε όλα τα παιδιά του ταξιδιού! Μάκης;)

Ταξιδευτης
15-02-2011, 15:04
Επι τέλους,
.
.
...άρχισε η αυτοεκτίμησή μου ν΄ανεβαίνει!

Δηλαδη εγω τωρα που ηθελα να πω οτι εισαι απο τα καλυτερα παιδια που ειχα την χαρα να γνωρισω πανω σε 2 ροδες τι να κανω τωρα;

Παλιοτομαρο Βασιλη, πρωτη μουρη των ταξιδιωτικων γκλαμουροπεριπετειων σου βγαζω το καπελο ρε και λεγε οτι θες! Διαβαζοντας το "αντι"ταξιδιωτικο σου ηταν σαν να το εγραφα εγω κατα καιρους! Γουσταρουμε τη διαδρομη και οχι τον προορισμο, αγαπαμε το μοναχικό ταξίδι, διψάμε για τα αναπαντεχα καθε λογης που βαζουν τη νοστιμια σε στεγνους προγραμματισμους, βγαζουμε καντηλες με καθε λογης στυλιζαρισματα και "χλιδες"... Δεν ηταν τυχαιο που τα "χνωτα και οι σκιες" μας ταιριαξαν απο την πρωτη στιγμη ρε φιλε (και ας μου ριχνεις καμια 10αρια κεφαλια ατιμε ψηλεα!).

Παιδια, εχω την χαρα να εχω πιει και μερικα ποτηρακια κρασι με τον αδερφο Βασιλη και σας λεω οτι ανθρωποι αυτου του χαρακτηρα, της καλλιεργειας, της ευγενειας και βαθυτατου χιουμορ σπανιζουν!

Βασιλη μου να εισαι καλα να ταξιδευεις με την Βασιλισσα σου παντα και να μας χαριζεις την ανεπαναληπτη καυστικη πενα σου!

ΥΓ. Στο συγκεκριμένο ταξίδι σκεφτόμουν σοβαρά να έρθω και γω αλλά ο Θωμάς είχε τις αντιρήσεις του σκεπτόμενος οτι η μηχανή (Aprilia Pegaso) που είχα τότε δεν θα τα κατάφερνε. Δεν ήθελα να τον κακοκαρδίσω και δεν επέμεινα αλλα διαβάζοντας τα παραπάνω δεν θα είχα κανένα πρόβλημα τελικά... Ουδεν κακο αμιγες καλου: έτσι και αλλιώς θα ήμασταν πολλοί για τα γούστα μου...

Uriah Heep
17-02-2011, 13:38
... σου βγάζω το καπέλο...


Κι εγώ που περίμενα να μου βγάλουν ...το σκαλπ,
.
.
...μ΄αυτά που σέρνω στους BMWδάκηδες!


Γειά σου Μάκη, ξάδελφε της ξαδέλφης της συζύγου μου!:)

Uriah Heep
17-02-2011, 13:52
Ειμαι απο αυτους τους παλιορομαντικους που πιστευουν οτι ΟΛΕΣ οι μηχανες ειναι καλες ανεξαρτητα απο μαρκες...



Το μεγαλο μου παθος ειναι τα ταξιδια...



Οντας μονιμα ...βλαμμενος στον εγκεφαλο προτιμω να ταξιδευω μονος ...






Ειμαι φανατικος του καμπινγκ....






Ειμαι ο περηφανος κατοχος μιας λατρεμενης Honda RC36II του 1996 (γνωστη και ως VFR750) που ακουει στο ονομα Αυρα και με συντροφευει σε ολα μου τα ταξιδια.



Διαβάζοντας το curriculum vitae στη ρεσεψιόν,

.
.
…σκέφτηκα ότι κάποιος φούρνος θα γκρεμίστηκε μετά πατάγου!




Σε μια pasterised και homogenised κενωνία άψογων μοτοσυκλετιστικών κομμώσεων*, ένας εραστής μιας ώριμης Βέφας 750, φάνταζει παράξενος σαν …τροπικό πτηνό!




Mετά το love affair με την πολυοργασμική Ducati, η σχέση σου με την cult VFR, κόντρα στα hot spot της μοδός, δείχνει ανένταχτο μοτοσυκλετιστή στα “comme il faut” του μοτοσυκλετιστικού δογματισμού.

Πολύ όμορφη επιλογή!
Και σχεδόν συνομήλικη με τη "Βασίλισσα"!

Φίλε Νίκο, καλούς δρόμους και όταν βρεθείς Βόρεια χτύπα τηλέφωνο για κανα κρασί στο Χολομώντα.
Χαίρομαι να τα λέω με του λίγους σαμουράι του ακατέργαστου μοτοσυκλετισμού,
.
.
…άλλο ένα είδος υπό εξαφάνιση.



*Ο νους σας πάει, μεγάλα παιδιά είστε…

Ταξιδευτης
21-02-2011, 14:02
Κατι τετοια γραφεις και δεν χορταινουμε να σε διαβαζουμε ρε ατιμε! Η καλυτερη πενα που εχω συναντησει ΜΑΚΡΑΝ! Μετα απο αυτη την απαντηση τι να πω;

Οτι χαιρομαι να βλεπω οτι τα "σπανια ειδη προς εξαφανιση" οπως λες χαιρουν ακρας υγειας και συνεχιζουν να γραφουν χιλιομετρα οταν οι αλλοι "γυαλιζουν"*;

Οτι γουσταρω με αγρια χαρα το οτι μπορω ακομα να παραμενος ανενταχτος και μακρυα απο κατηγοριοποιησεις, στυλιζαρισματα και ποζες;
Οτι λατρευω να μουτζωνω μοδες και "μοντελα";

Απλα θα πω οτι καλως σε ξαναβρηκα αδερφε μου και πως οταν με το καλο ανεβω στα Βορεια η πρωτη σταση θα ειναι στα γνωστα τα στεκια μας...

Καλα χιλιομετρα παντα φιλε!

malco
27-02-2011, 12:28
Ολα ειναι δρομος.........και ο δρομος εμπειριες.......

ΩΡΑΙΟ ΤΑΞΙΔΙ!!!