PDA

View Full Version : Αγορα μποτας BMW Rallye GS Pro Boots 2010


chrisoik
09-02-2011, 17:03
Καλησπερα
Σκεφτομαι να αγορασω την BMW Rallye GS Pro Boots 2010??
Η χρηση της θα ειναι για κανενα εντουρο κανα σ/κ οχι καθε μερα :D
Αξιζει ??? την εχει δοκιμασει κανενας σας??
Ταξιδακι πας η στο κοβουν το ποδι μετα???χεχε
Επισης εχω το εξης προβλήμα φοραω 47.5 σε αθλητικο δεν υπαρχει σε κανενα εμπορο της BMW ετοιμοπαραδοτη, πρεπει να παραγγειλω το 48 και να το αγορασω αναγκαστικα γιατι δεν δεχονται επιστροφες...!!
Βεβαια ειναι ρισκο γιατι δε ξερω πως θα μου κατσουν στο ποδι και υπαρχει περιπτωση να τις παντρευτω αν δε μου κατσουν καλα....
Το ξερω οτι υπαρχουν και αλλες μαρκες αλλα η μαμα εινια ωραιες ρε ####το...:sm7:

Strats
10-02-2011, 19:57
Την έχω εγώ την μπότα, είναι εκπληκτική γιατί συνδυάζει την ασφάλεια της σωστής εντουρομπότας με άνεση που καμιά άλλη εντουρομπότα δεν προσφέρει. Μπορείς να κάνεις άνετε τα ταξίδια σου χωρίς να σου "σπάνε" τα πόδια. Όταν λασκάρεις και τις δέστρες δεν έχεις κανένα πρόβλημα, μπορείς κάλλιστα και να περπατήσεις άνετα. Βέβαια, για να είμαι σαφής, μην περιμένεις την άνεση της touring μπότας, αλλά να περιμένεις "σχετική" άνεση.

Για το νούμερο, πρόσεξε! Εγώ φοράω 43 στα παπούτσια αλλά στην GS μου έκανε το 44!

ΑΡΓΥΡΗΣ ΜΠΕΓΙΝΑΣ
11-02-2011, 14:52
Την εχω και εγώ, συμφωνώ με τον προηγούμενο. Προσοχή στο νούμερο εγώ είμαι 1.93 φοράω 47 αθλητικό και η μπότα είναι 48. Μάλιστα απο τον Τρικαλιώτη απαίτησα και έφερε 48 γιατί όταν του παρήγγειλα την μπότα μου πρότεινε ο πωλητής την 47 η οποία τελικά δεν μου έκανε. Κατα τα άλλα είναι πολύ καλή, αξίζει τα λεφτά της

babisadve
12-02-2011, 11:52
... δεν υπαρχει σε κανενα εμπορο της BMW ετοιμοπαραδοτη, πρεπει να παραγγειλω το 48 και να το αγορασω αναγκαστικα γιατι δεν δεχονται επιστροφες...!!


Εγώ που είχα ίδιο πρόβλημα με αγορά στολής, όλοι οι αντιπρόσωποι μου τα μασούσαν, έστειλα mail στην BMW Hellas, μου είπαν σε ποιον να απευθυνθώ και μου εγγυήθηκαν όσες αλλαγές χρειαστεί μέχρι να βρω τα σωστά νούμερα.
Τα έστειλα πίσω 3 φορές με μοναδική επιβ'αρυνση τα έξοδα αποστολής από μένα προς την Αθήνα μόνο.

gzpainter
14-02-2011, 00:22
Πολυ καλη μποτα...αλλα γιατι δεν κοιτας και την Forma Dominator?? ειναι ακριβως η ιδια μποτα αλλα χωρις να γραφει BMW...

nivo
14-02-2011, 00:30
οι rally 2 η 3 ειναι μονο για χωμα αυτες οι μποτες ?τις φορας και σε ενα ταξιδι δρομου ανετα ?και κατι αλλο ειναι αδιαβροχες 100%?

Strats
14-02-2011, 09:51
οι rally 2 η 3 ειναι μονο για χωμα αυτες οι μποτες ?τις φορας και σε ενα ταξιδι δρομου ανετα ?και κατι αλλο ειναι αδιαβροχες 100%?

Οι μπότες αυτές είναι εντουρομπότες (από φύση) που σημαίνει ότι ο προορισμός τους είναι το χώμα. Βέβαια τις φοράς και σε ταξίδι χωρίς πρόβλημα μια και η ασφάλεια που παρέχουν είναι μακράν μεγαλύτερη απ΄ τις touring μπότες. To μόνο μειονέκτημα είναι η άνεση (σε σχέση με τις touring) μια και ουσιαστικά είναι σχεδόν άκαμπτες οπότε η κίνηση στην περιοχή του αστραγάλου είναι πολύ μικρή (και σε συνδυασμό με το αρκετά μεγαλύτερο βάρος από την touring).

Στο ταξίδι: αν θες ασφάλεια, πας συνήθως μονοκάβαλος, μπαίνεις σε διαδρομές με χώμα, πας για εξερεύνηση άγνωστων ορεινών διαδρομών και δεν έχεις σκοπό την περιήγηση πεζός, ναι, είναι ότι καλύτερο. Αν όμως θες μια μπότα που να μπορείς να σταματήσεις και να γυρίσεις την πόλη πεζός, τότε θα πρέπει να προσανατολιστείς σε touring μοντέλο.

Η rallye 3 είναι πλήρως αδιάβροχη σε βροχή με το παντελόνι απ’ έξω. Αν όμως πατήσεις σε λίμνη με νερό πάνω από τον αστράγαλο, θα βάλει νερό. Αντίθετά η touring μπορεί να είναι 100% αδιάβροχες. Η rallye 2 δεν είναι αδιάβροχη, βάζει νερό σε δυνατή βροχή.

xurxes
14-02-2011, 22:59
BMW Rallye GS Pro Boots vs sidi adventure gore-tex vvshttp://i56.tinypic.com/2n06m4k.jpg





sidi adventure gore-tex: τις πήρα 250,00 euros(outlet Θεσσαλονίκης στην Αιγαίου), τέλεια εφαρμογή, πολύ καλή προστασία, gore-tex, κάτι ενδιάμεσο enduro-touring...απλά sidi και πάλι sidi...και ας μην ξεχνάμε οτι τις συγκεκριμένες bmw τις ράβει η forma, που είναι και κανα κατοστάρικο φθηνότερες...!!!

http://www.motorcyclepartsaccessoriesandclothing.com.au/Uploads/Images/ad-gortex-tab.jpg (http://www.motorcyclepartsaccessoriesandclothing.com.au/)

Strats
14-02-2011, 23:07
Ωραία μπότα αυτή xurxes, δεν την ήξερα! Και απ' ότι φαίνεται είναι εύκαμπτη, πρέπει να περπατιέται άνετα!

bill 800gs
15-02-2011, 19:19
https://motorshop.skroutzstore.gr/p.Mpotes-FORMA-DOMINATOR-COMP.261661.html
Ειναι η ιδια μποτα ;)
Θα σου φανεί αρκετα ακαμπτη και βαριά, προοριζεται για αγωνιστικη χρηση enduro - mx.
Θα σου προτεινα μια πιο adventure μποτα

xurxes
15-02-2011, 22:27
Ωραία μπότα αυτή xurxes, δεν την ήξερα! Και απ' ότι φαίνεται είναι εύκαμπτη, πρέπει να περπατιέται άνετα!



oooohhh yeah!!!:D