PDA

View Full Version : ΤΙ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΓΙΑ ΕΝΑ ΤΑΞΙΔΙ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ?


ROMAN
13-02-2011, 20:29
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ... ΛΕΜΕ ΝΑ ΠΑΜΕ ΕΝΑ ΤΑΞΙΔΙ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ (ΙΤΑΛΙΑ_ΕΛΒΕΤΙΑ ΙΣΩΣ ΑΥΣΤΡΙΑ ΙΣΩΣ ΓΑΛΛΙΑ ΙΣΩΣ ΓΕΡΜΑΝΙΑ) ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΒΓΑΛΕΙ ΒΑΣΙΚΑ ΚΑΠΟΙΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ. ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΑΣ ΡΩΤΗΣΩ ΤΙ ΕΓΓΡΑΦΑ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΑΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛO, ΕΠΙΣΗΣ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΜΕ ΤΑ ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΑ? ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΛΕΙΣΟΥΜΕ ΠΡΙΝ ΦΥΓΟΥΜΕ Η ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΦΤΑΣΟΥΜΕ ΕΚΕΙ?. ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΑΣ ΤΑΞΙΔΙ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΤΙΠΟΤΑ!!! ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΙΤΕ ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΜΑΖΙ ΜΑΣ ΘΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΜΟΝΟΙ ΜΑΣ (1 ΜΗΧΑΝΗ) ΚΑΙ ΝΑ ΜΑΣ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ ΚΑΙ ΔΙΑΔΡΟΜΕΣ....ΓΙΑ 15 ΜΕΡΕΣ ΣΚΕΦΤΟΜΑΣΤΕ.... ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!!! ΚΑΙ ΣΥΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΟΛΛΕΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ!!!!!

nivo
13-02-2011, 20:47
στις χωρες που αναφερεις πας μονο με ταυτοτητα οσο αφορα την μοτο μια πρασινη καρτα απο την ασφαλιστικη σου εταιρια, καλο ειναι να εχετε και καποια ειδους οδικη βοηθεια για παν ενδεχομενο και για οδηγο και συνεπιβατη καποια καρτα που δινει ο εκαστοτε ασφαλιστικος οργανισμος ικα τεβε κλπ , αφου βγαλετε προγραμα να κλεισετε τουλαχιστον τις 2 πρωτες μερες και μετα βλεπετε μεσω ιντερνετ για τον επομενο προορισμο σας επισης καθως πατε για πρωτη φορα, κανονιστε το προγραμα σας να μην εχει πολλα χιλιομετρα για να μην προκυψει σε καποιον απο τους δυο θεμα κουρασης, οσο αφορα διαδρομες θα σας προτεινουν πολλες η τελικη επιλογη θα ειναι δικη σας διαλεγετε αυτη που σας καθετε καλυτερα

ROMAN
13-02-2011, 21:16
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΦΙΛΕ!

babisadve
13-02-2011, 22:02
ΤΙ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΓΙΑ ΕΝΑ ΤΑΞΙΔΙ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ?


Χρόνο

panagiotis.farmer
13-02-2011, 22:05
Χρημα ;) :)

teo71
13-02-2011, 22:20
Καλή διάθεση...;)

KAS
13-02-2011, 22:30
Καλή διάθεση...;)

Και σωστό , κατατοπισμένο ,αρχηγό που να κατάγεται από την βόρεια Ελλάδα , και πρόσφατα να έχει γίνει βρομιάρης :sm7:

teo71
13-02-2011, 22:34
Και σωστό , κατατοπισμένο ,αρχηγό που να κατάγεται από την βόρεια Ελλάδα , και πρόσφατα να έχει γίνει βρομιάρης :sm7:


:sm7::sm7::sm7:

264George
27-03-2011, 22:03
φιλε το ιδιο ταξιδι (ρωμη -φλωρεντια-γενοβα-μιλανο-κομο-βενετια-ανκονα) σκεφτομαι και εγω για τελη αυγουστου '11.

το μονο που με αγχωνει ειναι η σταθμευση τησ μηχανης και αν θα βρισκω χωρους φυλασσομενους.

μπορουμε να συνεργαστουμε!

babisadve
27-03-2011, 22:15
φιλε το ιδιο ταξιδι (ρωμη -φλωρεντια-γενοβα-μιλανο-κομο-βενετια-ανκονα) σκεφτομαι και εγω για τελη αυγουστου '11...

Ancona :Απορία:
Τι να κάνεις εκεί :Απορία:

264George
27-03-2011, 23:33
να κλαιω που θα γυριζω πίσω!

paschalis
06-04-2011, 07:28
να κλαιω που θα γυριζω πίσω!


Nα επιλεγετε παντα για αποχαιρετιστηριο κλαμα τα Βενετσιανικα καναλια με συνοδεια παγωτου σοκολατα-αμαρενα-φυστικι:)
Ειναι πιο ρομαντικα και υπαρχει και το camping Fusina για σταθμευση και υπνο ασε που συνδεεται με τη Βενετια με καραβακι!!!!!!!!!!!!
Καντε μια αναζητηση στο διαδικτυο:)

264George
06-04-2011, 19:59
Τις εγκάρδιες, ευγενικές και γνήσιες ευχαριστίες μας κύριε Πασχάλη για τις ευπρόσδεκτες πάντα συστάσεις και για την καλή σας προς ημάς προαίρεση !
Εν αναμονή, λοιπόν, νέων..

Kimwnas
28-04-2011, 14:45
φιλε το ιδιο ταξιδι (ρωμη -φλωρεντια-γενοβα-μιλανο-κομο-βενετια-ανκονα) σκεφτομαι και εγω για τελη αυγουστου '11.

το μονο που με αγχωνει ειναι η σταθμευση τησ μηχανης και αν θα βρισκω χωρους φυλασσομενους.

μπορουμε να συνεργαστουμε!

Πλάκα πλάκα, κι εγώ ετοιμάζομαι για ταξίδι πιθανότατα τέλος Αυγούστου με αρχές Σεπτεμβρίου για Ανκόνα, Φλωρεντία, Πίζα, Μονακό, Νίκαια, Κάνες, Βενετία...

Και μια άσχετη ερώτηση/δημοσκόπιση... Για εκείνη την εποχή και στις περιοχές αυτές... καλοκαιρινό μπουφάν (και αδιάβροχα για παν ενδεχόμενο) ή το πιό "στιβαρό" και "ασφαλές" χειμωνιάτικο (χωρίς τις επενδύσεις εννοείται)...?

Ρωτάω γιατί στα ταξίδια για βόρεια ευρώπη το χειμερινό ήταν μονόδρομος, αλλά για μεσόγειο, Αύγουστο/Σεπτέμβριο, το καλοκαιρινό είναι πειρασμός...

Maggellanos
28-04-2011, 16:19
Και μια άσχετη ερώτηση/δημοσκόπιση... Για εκείνη την εποχή και στις περιοχές αυτές... καλοκαιρινό μπουφάν (και αδιάβροχα για παν ενδεχόμενο) ή το πιό "στιβαρό" και "ασφαλές" χειμωνιάτικο (χωρίς τις επενδύσεις εννοείται)...?



Μεχρι τις περιοχες που διαβαζω παραπανω,το καλοκαιρινο μαζι με αδιαβροχα ειναι οκ...για πιο πανω...δεν....:rolleyes:

V-STRONG
28-04-2011, 18:46
και εμεις λέμε για 15 μερες τον Αύγουστο Ιταλία, Ελβετία,Αυστρία, λίγο Γερμανια.. ενα καλό tour μέσα στις Άλπεις.... χρειάζονται σίγουρα ότι προαναφέρθηκε... τα κίτρινα γιλέκα ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ ... και καλό ταξίδι... μια πρόταση που σου κάνω είναι ο 188 και ο 190 δρόμος (ανάμεσα Ελβετία και Αυστρία) είναι πανέμορφες διαδρομές... (δεν ξέρω αν σας αρεσουν τετοιες περιπλανήσεις)
κάποιες διαδρομές ειναι οι παρακάτω...
YouTube - Austria 2002 Onboard 1999-R6 YouTube - Silvretta Scouttour `09
http://www.youtube.com/watch?v=bOT8tJEDVeI&feature=related

264George
28-04-2011, 23:41
Σαν τελικά να γινόμαστε πολλοί για Ευρώπη τέλη Αυγούστου ! !
Μήπως να οργανωθούμε??
Εγώ 14/8 με 1/9 κυρίως β. Ιταλία

Jefe
29-04-2011, 00:29
Σαν τελικά να γινόμαστε πολλοί για Ευρώπη τέλη Αυγούστου ! !
Μήπως να οργανωθούμε??
Εγώ 14/8 με 1/9 κυρίως β. Ιταλία






http://cdn.content.sweetim.com/sim/cpie/emoticons/000203FC.gif (http://www.sweetim.com/s.asp?im=gen&lpver=3&ref=10&p={6A81F2AC-1C2B-11E0-A21D-0016E66A7C4E})





Jefe

andkoyki
09-06-2011, 22:40
φιλε γιωργο για τα μερη που λες να πας και οχι μονο δεν υπαρχει κανενα προβλημα με την σταθμευση, την ημερα μπορεις να το κλειδωνεις με μια αλυσιδα και το βραδυ ολα τα ξενοδοχεια εχουν κλειστο garage απλα σε μερικα το πληρωνεις εξτρα, καλο ταξιδι να εχεις , και τα μερη που θα πας ειναι απιστευτα.

264George
09-06-2011, 23:33
. .

ευχαριστώ φίλε!

πλησιάζει ο καιρός, τα εισιτήρια βγήκαν,
ο προορισμός συγκεκριμένος, η διάθεση
μέγιστη δυνατή, αν και πάντα κάτι προκύπτει
είτε από εξοπλισμό που θα ανανεωθεί, κλπ...

και η προετοιμασία τελικά έχει και αυτή τη χάρη της . . .

ΑΝΤΩΝΗΣ
11-06-2011, 12:23
Εγω απο 20/8 εως 1/9 Ιταλια, Σλοβενια Αυστρια,Τσεχια,Σλοβακια,Ουγγαρια,Γερμανια καπου θα βρεθουμε.:D

Slane
11-06-2011, 18:23
Νίκο μπες info για ταξίδι στο εξωτερικό. Εκεί έχω ανεβάσει ένα thread

"Χρήσιμα έγγραφα,ρουχισμός&άλλα για ταξίδι στο εξωτερικo"

Θα βρεις εκεί τα πάντα από όσα χρειάζεσαι

AKIS_21
28-06-2011, 10:50
διαλεξε καποιες πολεις σταθμους να μενεις 3 μερες και να κανεις μονοημερες εκδρομες 200-300 χμ χωρις περιτα βαρη .ετσι απολαμβανεις και τα μερη πιο καλα και τους υπεροχους δρομους.innsbruck η zell am see στην αυστρια ασ πουμε.καλα χιλιομετρα και αν θελετε παρεα θα ειμαι πανω αρχες ιουλιου;)

marioman
28-06-2011, 12:54
Εμεις κατι λεμε για 15/8 με 22-23/8 για Β. Ιταλια (Μπαρι, Ρωμη, Πιζα, Φλορεντια,....,Βενετια, Σαν Μαρινο?, Ανκονα)
Μου φενεται οτι με καποιον/καποιους θα συμπεσουμε...ε? :hmmm:

andkoyki
29-06-2011, 16:12
σε αυτα τα μερη εχω παει δυο φορες,οπωσδηποτε ΣΙΕΝΝΑ και φευγοντας περνα απο σαν τζιμινιανο , ειναι διπλα. ΚΑΙ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ αδιαβροχα

KRASOPATERAS
29-06-2011, 23:01
σε αυτα τα μερη εχω παει δυο φορες,οπωσδηποτε ΣΙΕΝΝΑ και φευγοντας περνα απο σαν τζιμινιανο , ειναι διπλα. ΚΑΙ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ αδιαβροχα

Σιένα να καθίσεις σίγουρα!
Έκανα τι γύρο της Τοσκάνης πριν ένα μήνα και αυτή η πόλη ήταν από τις ποιο όμορφες!!