PDA

View Full Version : Buena Vista Sosial club


tsompanis
20-02-2011, 23:02
Buena Vista Sosial club....
όταν ακούω αυτήν την πρόταση στο μυαλό πάντα μου έρχονται εικόνες της Κούβας.το διαφορετικό είναι αυτό που σε ελκύει και όταν έχει να κάνει και με την μουσική τότε γεννάει μοναδικές στιγμές,η κάθε μια με το δικό της χρώμα.αν και μεχρι τώρα δεν έχω μπορέσει να την επισκεφτώ,την μουσική τους την παρακολουθώ πάνω απο 15 χρόνια.
Ο καλύτερος τρόπος για να γνωρίσετε την μουσική τους είναι αυτό το Άλμπουμ.

http://i55.tinypic.com/rhj41v.jpg

τον Μουσικοσυνθέτη τον τυπά που τους είχε μαζέψει το 1996 τον ελέγανε Ράι Κούντερ.πήρε τον γιό του και ξεκίνησαν να ψάχνουν στα περίχωρα της Αβάνας για τους παλιούς τραγουδιστές της εποχής του 60 και του 70....
ως εκ του θαύματος οι περισσότεροι απο αυτούς ζούσανε και μάλιστα μερικοί δούλευαν ακόμη,όπως ο Ιμπραήμ Φερέρ που ήταν λουστραδόρος για πολλά χρόνια και είχε φωνή διαμάντι έφυγε σε ηλικία 92 ετών! ο Κομπάι Σεγκούντο 86 χρονών και το chan chan στην κορυφή των chart σε όλο τον πλανήτη.ο πιανίστας 91 ετών!
Μπήκαν στο στούντιο και ηχογράφησαν το άλμπουμ...η πορεία ήταν λίγο πολύ αναμενόμενη...

http://i55.tinypic.com/1z2f5lk.jpg



οι παπούδες κατάφεραν να δούν την Νέα Υόρκη αλλά και το υπόλοιπο κόσμο με μια μικρή περιοδεία.απο το 2002 και μετά,ένας ένας μεταφέρθηκε στην γειτονιά των αγγέλων,αφήνοντας πίσω τους τεράστια παρακαταθήκη στην Κουβανέζικη αλλά και Λατιν μουσική


http://i55.tinypic.com/169pzti.jpg



το chan chan και το el cuarto de tula είναι απο τα πιο γνωστά τραγούδια του άλμπουμ
καλή ακρόαση!


YouTube - Buena Vista Social Club - Chan Chan



YouTube - Buena Vista Social Club - El Cuarto de Tula

yns
20-02-2011, 23:30
Απίστευτο άλμπουμ και φοβερή ταινία (όλα τα λεφτά η έκφρασή τους όταν έβλεπαν τους ουρανοξύστες)... Η μουσική τους με συντροφεύει πάντα στα ταξίδια μου, είτε στο αυτοκίνητο είτε στο Ipodάκι..

MARK
21-02-2011, 00:23
Ωραίος ο Κώστας...:sm8:

kostas_366
21-02-2011, 02:45
Σωστός ο Κωστής..
πολύ ταλαιπρία και αυτή η χώρα.
Aν σου αρέσει αυτή η μουσική άκουσε και
Orishas: cuba, mistica, el-kilo, silencio κλπ

Mιλούν και αυτοί για την ιστορία της χώρας
ΑΑΑ και
chambao


silencio: σσσσσσσσσσσ :)

mario
21-02-2011, 04:36
φοβεροι αρκετα συχνα ακουμε κομματια τους στο μαγαζί!

paschalis
21-02-2011, 07:51
Κωστα και λοιποι ενδιαφερομενοι αν θελετε ψαξτε..
FANIA RECORDS!!
Προκειται για την εταιρεια των Πορτορικανων της Νεας Υορκης.
Οποιος βαριεται να ψαχνει ερχεται Θεσσαλονικη για την πιτα με το ....στικακι του!

tsompanis
21-02-2011, 10:12
χαίρομαι που έχουμε ίδια γούστα με μερικούς:)

το ντοκιμαντέρ-ταινία που αναφέρει ο yns το προτείνω και εγώ ανεπιφύλακτα και είναι σίγουρο ότι θα χαθείτε στα σοκάκια της Αβάνας και της Σάντα Κλάρα


@pasxalis
δεν την ξέρω την εταιρία αλλά σίγουρα θα το ψάξω;) στην τελική το στικάκι θα το έχω ανα χείρας όταν έρθω Σαλόνικα κάποια στιγμή.:)

Jefe
21-02-2011, 11:18
Υπέροχοι!

:sm8:



Jefe

CPretenteriS
21-02-2011, 11:28
:sm8:

adventure
21-02-2011, 13:23
Πολύ καλό ποστ .

;) :) :)

basilis76
21-02-2011, 13:47
ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ