PDA

View Full Version : Δημοσκόπηση για την επιλογή GPS !!!


ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
28-03-2009, 02:29
Επειδή οι γνώμες διίστανται

και επειδή το GS Forum πρόκειται να κάνει ομαδική αγορά GPS,

παρακαλείσθε να ψηφίσετε, πιο GPS κατά την γνώμη σας,

πληροί τα περισσότερα προτερήματα για τον μέσο αναβάτη ....


Έχει γίνει ήδη μια πρώτη προσέγγιση του θέματος,

που "άνοιξε" ο arsxios ΕΔΩ (http://www.gsforum.gr/showthread.php?t=678) !!!


Παρακαλούνται όσοι ψηφίσουν,

να αιτιολογήσουν την ψήφο τους ως εξής:


1. Αδιάβροχο ή όχι,

2. Για την Ελλάδα καλύτερο,

3. Για το εξωτερικό καλύτερο,

4. Για εκτός δρόμου καλύτερο,

5. Για την ποιότητα κατασκευής,

6. Για την υποστήριξη χαρτών κ την "εύκολη" απόκτησή τους,

7. Για την παράλληλη χρήση στο αυτοκίνητο κ την καλή λήψη μέσα σ' αυτό,

8. Για την μεγάλη αυτονομία της μπαταρίας του,

9. Για την τιμή,

10. Για την τεκμηρίωσή του (Manual - ευχρηστία - υποστήριξη αντ/σώπου - εγγύηση).


Οι συσκευές που ψηφίζονται είναι:

Zumo 550
Zumo 660
Garmin Quest
TIBO A4050
Altina A7030 iGO 8 (http://papago.gr/index.asp?mod=eshop_itemcats&id=19)
Vector Master 400 (http://papago.gr/index.asp?mod=eshop_item&ID=5&p=7)
MLS Destinator 5000BT
Nuvi 510
Mio 550
GpsMap 60CS (https://buy.garmin.com/shop/shop.do?pID=6447#mapTab)


Παρακαλείσθε να είστε αναλυτικοί κ περιεκτικοί στις αιτιολογήσεις σας,

προκειμένου να βοηθηθούν όσοι πρόκειται να συμμετάσχουν στην ομαδική αγορά !!!!!



.

leonidas
28-03-2009, 12:45
Νομίζω ότι το TIBO είναι μια καλή επιλογή για την μοτό μια και είναι αδιάβροχο και βέβαια έρχεται με το destinator το οποίο είναι κορυφαίο (και απλό) στη χρήση του τόσο στο εσωτερικό αλλά και στο εξωτερικό!

Gazi
28-03-2009, 13:11
ΤΙΒΟ Α4050.....Είναι σκληρά δοκιμασμένο με πάρα πολύ καλούς χάρτες,αξιοπιστία,ευκρίνεια,χρήση επάνω στη μοτοσυκλέτα,(έχει και βάση για αυτοκίνητο)πλήρως αδιάβροχο (και δοκιμασμένο από εμένα σε πολύ νερό)με ΒΤ και συνεχώς αναβαθμίσημο στο Διαδύκτιο και μάλιστα δωρεάν για πάντα!!!!Πολύ καλή ποιότητα κατασκευής,μεγάλη διάρκεια μπαταρίας και λογική τιμή με βάση τα όσα προσφέρει...

platon
28-03-2009, 13:11
Για group buy με ενδιαφέρει το zumo.

To θέλω κυρίως για Ελλάδα χωρίς να με νοιάζει αν είναι αδιάβροχο, οπότε φλερτάρω και με το MLS

Μια ενδιάμεση λύση θεωρώ και εγώ το nuvi

boxer-1200
28-03-2009, 16:11
TIBO A4050



Αρχική Δημοσίευση από epimelitisf http://www.gsforum.gr/images/buttons/viewpost.gif (http://www.gsforum.gr/showthread.php?p=9235#post9235)
Το χρησιμοποιώ επί καθημερινής βάσης, λόγω επαγγέλματος...

Οι συνθήκες "διαβίωσής" του, στα χέρια μου, δεν είναι και οι καλύτερες δυνατές, αφού κάθε μέρα, "τελειώνω" την -πραγματικά μεγάλης διάρκειας- μπαταρία του...(μετά από τουλάχιστον 6 ώρες συνεχούς χρήσης...)

Συμπερασματικά, έχει βρεθεί κάτω από δύσκολες καιρικές συνθήκες, είτε μπόλικης συνεχόμενης βροχής, είτε πολύ ζέστης, άνω των 40 βαθμών Κελσίου!

Πολύ εύκολο στην χρήση, ακόμα και με γάντια...Η δε βάση στήριξής του εφαρμόζει άνετα σε όλους τους τύπους μηχανών, αφού λόγω σχεδιασμού είναι πολύ εύκολη η τοποθέτησή του!

Μπορεί να συνδέεται και συνεχόμενα με την μπαταρία της μηχανής (αν και προσωπική μου άποψη είναι ότι δεν χρειάζεται...) μέσω ένος καλωδίου με δική του ασφάλεια, προκειμένου να αποφευχθούν τυχόν εμπλοκές με το υπάρχον κύκλωμα ρεύματος της μηχανής!

Δεν έχει παρουσιάσει το παραμικρό ελάττωμα, συνεργάζεται άψογα με το destinator, είναι πολύ γρήγορο με απειροελάχιστες αποκλίσεις σε "δύσκολα" κομμάτια και...αν κάποιος θέλει "εργαλείο", το συνιστώ ανεπιφύλακτα!!!

Αξίζει τα λεφτά του...:cool2:

Corsair
28-03-2009, 16:21
ΤΙΒΟ Α4050.....Είναι σκληρά δοκιμασμένο με πάρα πολύ καλούς χάρτες,αξιοπιστία,ευκρίνεια,χρήση επάνω στη μοτοσυκλέτα,(έχει και βάση για αυτοκίνητο)πλήρως αδιάβροχο (και δοκιμασμένο από εμένα σε πολύ νερό)με ΒΤ και συνεχώς αναβαθμίσημο στο Διαδύκτιο και μάλιστα δωρεάν για πάντα!!!!Πολύ καλή ποιότητα κατασκευής,μεγάλη διάρκεια μπαταρίας και λογική τιμή με βάση τα όσα προσφέρει...



Το έχω κι εγώ.
Με μια λέξη μόνο Τέλειο

riko46
29-03-2009, 07:14
ΤΙΒΟ Α4050.....Είναι σκληρά δοκιμασμένο με πάρα πολύ καλούς χάρτες,αξιοπιστία,ευκρίνεια,χρήση επάνω στη μοτοσυκλέτα,(έχει και βάση για αυτοκίνητο)πλήρως αδιάβροχο (και δοκιμασμένο από εμένα σε πολύ νερό)με ΒΤ και συνεχώς αναβαθμίσημο στο Διαδύκτιο και μάλιστα δωρεάν για πάντα!!!!Πολύ καλή ποιότητα κατασκευής,μεγάλη διάρκεια μπαταρίας και λογική τιμή με βάση τα όσα προσφέρει...



το εχω ειναι πολυ καλο

Jorge
29-03-2009, 13:38
Καταρχήν συγχαρητήρια για τη σκέψη της δημοσκόπησης προκειμένου να επιλεγεί ένα gps για ομαδική αγορά.
Προσωπικά ψηφισα το Tibo A4050 γιατί:

Είναι αδιάβροχο,
Έχει το Destinator και τους καλύτερους χάρτες για Ελλάδα. Επίσης δίνεται δωρεάν αναβαθμιση 2 φορές το χρόνο
Δεν έχει εμφανίσει προβλήματα λειτουργίας,
Διαθέτει καλός δέκτη και επεξεργαστή (βοηθάει στη γρήγορη επαναδρομολόγηση)
Έχει καλή αυτονομία
Η τιμή αγοράς του έχει πέσει (μπορεί να αγορασθεί με 330 ευρώ, μαζί με software και τη βάση μηχανής αλλά όχι του αυτοκινήτου που πωλειται χωριστά (επιπλέον 30 ευρώ νομίζω). Δεν είναι φτηνό αλλά η τιμή του είναι απολύτως συγκρίσιμη με άλλα gps με αντίστοιχα χαρακτηριστικά).

mjtir
31-03-2009, 15:39
Προσωπικα το Tibo το θεωρω αισθητικα απαραδεκτο για αυτο και ψηφισα Zumo .

Δεν παιζει κανενα ρολο το γεγονος οτι ειμαι ενας χαρουμενος κατοχος του τελευταιου ..:sm7::sm7:

Gazi
01-04-2009, 13:27
Η τιμή αγοράς του έχει πέσει (μπορεί να αγορασθεί με 330 ευρώ, μαζί με software και τη βάση μηχανής αλλά όχι του αυτοκινήτου που πωλειται χωριστά (επιπλέον 30 ευρώ νομίζω). Δεν είναι φτηνό αλλά η τιμή του είναι απολύτως συγκρίσιμη με άλλα gps με αντίστοιχα χαρακτηριστικά).


Με μαζική αγορά 10 Τιbo A4050 έχουμε 300 Ευρώ το κομμάτι~~~~

evanb
01-04-2009, 16:54
παιδια εχει παρει κανεις το navigator 3 plus ???
αν ναι μπορει να μου στειλει ενα μηνυμα ??????????
thanks

Vstrommer71
02-04-2009, 02:51
Παρακαλούνται όσοι ψηφίσουν,

να αιτιολογήσουν την ψήφο τους ως εξής:


1. Αδιάβροχο ή όχι,

2. Για την Ελλάδα καλύτερο,

3. Για το εξωτερικό καλύτερο,

4. Για εκτός δρόμου καλύτερο,

5. Για την ποιότητα κατασκευής,

6. Για την υποστήριξη χαρτών κ την "εύκολη" απόκτησή τους,

7. Για την παράλληλη χρήση στο αυτοκίνητο κ την καλή λήψη μέσα σ' αυτό,

8. Για την μεγάλη αυτονομία της μπαταρίας του,

9. Για την τιμή,

10. Για την τεκμηρίωσή του (Manual - ευχρηστία - υποστήριξη αντ/σώπου - εγγύηση).



.
Για χρηση του GPS πανω στο μηχανακι σαν navigator και περιστασιακη χρηση εξω απο αυτο,οπως υποθετω οτι θα κανει ο περισσοτερος κοσμος,ψηφιζω Zumo 550 και εξηγουμαι!

1.Το Zumo ειναι πληρως αδιαβροχο IPX7 και κατασκευασμενο για χρηση σε μοτοσυκλετα,

2.Για την Ελλαδα ο χαρτης της Autodrive ειναι μετριος και ανελπιστα καλος(παρα το οτι δεν δινει την Ελλαδα σε πληρη καλυψη) ο Πανευρωπαϊκος της Garmin,ειδικα ο -πολυ βελτιωμενος- City Navigator NT2009,

3.Για το εξωτερικο δεν θα πω εγω αλλα φιλος μου,ο οποιος ηθελε να παρει μηχανημα με Destinator κι εγω τον προετρεψα να παρει ενα Nuvi για το αυτοκινητο.Εχει ταξιδεψει ολη την Ευρωπη και οπου με βρισκει μου λεει χιλια ευχαριστω για το Garmin που δεν το ηξερε,και τον παει παντου στην Ευρωπη μεχρι και το τελευταιο στενο της πολης,

4.Εκτος δρομου βασικα χρειαζεται ενα outdoor Gps αλλα και το Zumo κανει με αξιοπρεπεια την δουλεια(χωρις να φτανει σε δυνατοτητες πχ το 276C).Παιρνει χαρτες της Αναβασης αλλα το λογισμικο του δεν εχει τις δυνατοτητες ενος καθαροαιμου GPS για το βουνο,

5.Η ποιοτητα κατασκευης του Zumo ειναι πολυ καλη.Τα βασικα κουμπια ειναι μεγαλα και ευκολα προσβασιμα με γαντια.Το περιβλημα ειναι πλαστικο μεγαλης αντοχης(για τους...γκατζετακηδες υπαρχουν και after market προσοψεις για να αλλαξουν την εμφανιση) και το μονο αρνητικο ειναι η φωτεινοτητα της οθονης με πολυ ηλιο,πραγμα το οποιο βελτιωθηκε στα μεταγενεστερα μοντελα(στο Nuvi μου πρεπει να εισαι...τυφλος για να μην βλεπεις την οθονη κατω απο ολες τις συνθηκες),

6.Χαρτες διαθεσιμοι υπαρχουν της Garmin(και ναυτικοι),της Autodrive και της Αναβασης.Ολοι-με λιγο ψαξιμο-εχουν ''ευκολη''αποκτηση,

7.Το 550 ειναι το μοναδικο που στην συσκευασια του περιλαμβανει βαση για την μοτο(μετριας ποιοτητας ομως) καθως ΚΑΙ βαση αυτοκινητου με ολα τα παρελκομενα+ενα πολυ...trendy τσαντακι μεταφορας της συσκευης.Εχει και Bluetooth για φωνητικες εντολες και παιζει και mp3.Βασικα αυτα για μενα ειναι αχρηστα γιατι οταν οδηγω προσπαθω να κοιτω τον δρομο κι οχι να μιλαω στο κινητο:D .Επισης το σημα ληψης ειναι παρα πολυ καλο,μιας και το τσιπακι ληψης ειναι Sirf3,

8.H αυτονομια του Zumo ειναι περιπου στις 5-6ωρες.Ικανοποιητικη

9.Η τιμη...τιμη δεν εχει:hmmm:
Ειναι ακριβο το 550 αλλα αν δεν θελουμε την βαση αυτοκινητου μπορουμε να παρουμε το 500 που ειναι ιδιο και πολυ οικονομικοτερο.Βασικα ακομα φτηνοτερο ειναι το 400(και χωρις Bluetooth) αλλα απο οτι βλεπω η Garmin κρατει στην παραγωγη μονο το 550,
Κατ'εμε value for money ειναι το 500

10.Υποστηριξη απο την Garmin παρα πολυ καλη
Υποστηριξη απο τον Ελληνα του κ...λου
Απλα πραγματα!

Bonus!Μερικες παρατηρησεις προς διαχειριστας:cool:
*Το Zumo 660 ακομα δεν εχει κυκλοφορησει και δεν ειναι δοκιμασμενο.Χοντρικα ειναι ενα Nuvi με μεγαλη wide οθονη σε αδιαβροχο καλυμμα.Οποτε μαλλον ειναι ατοπο να το βαζουμε στην ψηφοφορια
*Το 60Cs εχει σταματησει να παραγεται.Αντ'αυτου υπαρχει το 60Csx το οποιο παρεπιπτοντως εχει μετρηθει σαν το GPS χειρος με την ακριβεστερη ληψη σηματος
Πληροφοριες https://buy.garmin.com/shop/shop.do?cID=145&pID=310

mjtir
02-04-2009, 11:17
Για χρηση του GPS πανω στο μηχανακι σαν navigator και περιστασιακη χρηση εξω απο αυτο,οπως υποθετω οτι θα κανει ο περισσοτερος κοσμος,ψηφιζω Zumo 550 και εξηγουμαι!

1.Το Zumo ειναι πληρως αδιαβροχο IPX7 και κατασκευασμενο για χρηση σε μοτοσυκλετα,

2.Για την Ελλαδα ο χαρτης της Autodrive ειναι μετριος και ανελπιστα καλος(παρα το οτι δεν δινει την Ελλαδα σε πληρη καλυψη) ο Πανευρωπαϊκος της Garmin,ειδικα ο -πολυ βελτιωμενος- City Navigator NT2009,

3.Για το εξωτερικο δεν θα πω εγω αλλα φιλος μου,ο οποιος ηθελε να παρει μηχανημα με Destinator κι εγω τον προετρεψα να παρει ενα Nuvi για το αυτοκινητο.Εχει ταξιδεψει ολη την Ευρωπη και οπου με βρισκει μου λεει χιλια ευχαριστω για το Garmin που δεν το ηξερε,και τον παει παντου στην Ευρωπη μεχρι και το τελευταιο στενο της πολης,

4.Εκτος δρομου βασικα χρειαζεται ενα outdoor Gps αλλα και το Zumo κανει με αξιοπρεπεια την δουλεια(χωρις να φτανει σε δυνατοτητες πχ το 276C).Παιρνει χαρτες της Αναβασης αλλα το λογισμικο του δεν εχει τις δυνατοτητες ενος καθαροαιμου GPS για το βουνο,

5.Η ποιοτητα κατασκευης του Zumo ειναι πολυ καλη.Τα βασικα κουμπια ειναι μεγαλα και ευκολα προσβασιμα με γαντια.Το περιβλημα ειναι πλαστικο μεγαλης αντοχης(για τους...γκατζετακηδες υπαρχουν και after market προσοψεις για να αλλαξουν την εμφανιση) και το μονο αρνητικο ειναι η φωτεινοτητα της οθονης με πολυ ηλιο,πραγμα το οποιο βελτιωθηκε στα μεταγενεστερα μοντελα(στο Nuvi μου πρεπει να εισαι...τυφλος για να μην βλεπεις την οθονη κατω απο ολες τις συνθηκες),

6.Χαρτες διαθεσιμοι υπαρχουν της Garmin(και ναυτικοι),της Autodrive και της Αναβασης.Ολοι-με λιγο ψαξιμο-εχουν ''ευκολη''αποκτηση,

7.Το 550 ειναι το μοναδικο που στην συσκευασια του περιλαμβανει βαση για την μοτο(μετριας ποιοτητας ομως) καθως ΚΑΙ βαση αυτοκινητου με ολα τα παρελκομενα+ενα πολυ...trendy τσαντακι μεταφορας της συσκευης.Εχει και Bluetooth για φωνητικες εντολες και παιζει και mp3.Βασικα αυτα για μενα ειναι αχρηστα γιατι οταν οδηγω προσπαθω να κοιτω τον δρομο κι οχι να μιλαω στο κινητο:D .Επισης το σημα ληψης ειναι παρα πολυ καλο,μιας και το τσιπακι ληψης ειναι Sirf3,

8.H αυτονομια του Zumo ειναι περιπου στις 5-6ωρες.Ικανοποιητικη

9.Η τιμη...τιμη δεν εχει:hmmm:
Ειναι ακριβο το 550 αλλα αν δεν θελουμε την βαση αυτοκινητου μπορουμε να παρουμε το 500 που ειναι ιδιο και πολυ οικονομικοτερο.Βασικα ακομα φτηνοτερο ειναι το 400(και χωρις Bluetooth) αλλα απο οτι βλεπω η Garmin κρατει στην παραγωγη μονο το 550,
Κατ'εμε value for money ειναι το 500

10.Υποστηριξη απο την Garmin παρα πολυ καλη
Υποστηριξη απο τον Ελληνα του κ...λου
Απλα πραγματα!

Bonus!Μερικες παρατηρησεις προς διαχειριστας:cool:
*Το Zumo 660 ακομα δεν εχει κυκλοφορησει και δεν ειναι δοκιμασμενο.Χοντρικα ειναι ενα Nuvi με μεγαλη wide οθονη σε αδιαβροχο καλυμμα.Οποτε μαλλον ειναι ατοπο να το βαζουμε στην ψηφοφορια
*Το 60Cs εχει σταματησει να παραγεται.Αντ'αυτου υπαρχει το 60Csx το οποιο παρεπιπτοντως εχει μετρηθει σαν το GPS χειρος με την ακριβεστερη ληψη σηματος
Πληροφοριες https://buy.garmin.com/shop/shop.do?cID=145&pID=310


Συμφωνω και επαυξανω..:sm8:

gemara
02-04-2009, 11:29
Συμφωνώ και γω για το zumo. Το έχω με την κεντρική βάση στήριξης της μαμάς. Η πλαϊνή στο τιμόνι, δεν λέει.
Κάνει τα πάντα για τη μηχανή. Το ακούς στ' αυτιά σου με την Midland, βλέπεις και κάνεις τ/φ κλήσεις με το αριστερό χέρι μόνο.

Κανα δυο φορές που δοκίμασα να ακούσω mp3 στο οδήγημα, το βρήκα κουραστικό και επικίνδυνο. Είναι αρκετή η απόλαυση του οδηγήματος με μοτοσυκλέτα και η επιπλέον ακουστική, είναι περιττή.

kifinas
28-04-2009, 10:21
Πάγωσε η ομαδική αγορά?:cool2:

droggitiszak
28-04-2009, 14:10
...με ένα γρήγορο ψάξιμο στο skroutzit , βρήκα το ΤΙΒΟ στα 260 γιούρια !!!

Jorge
28-04-2009, 17:10
...με ένα γρήγορο ψάξιμο στο skroutzit , βρήκα το ΤΙΒΟ στα 260 γιούρια !!!

Είναι χωρίς το πρόγραμμα και τους χάρτες!
Το έχει προσφορά το shop21 (θα το βρεις μέσω skroutz) στα 275 ευρώ με το destinator 7 και τους χάρτες της ngi (geointelligence. Ναι είναι αυτοί που θεωρούνται οι καλύτεροι για Ελλάδα). To παρήγγειλα σήμερα το πρωί! Θα το έχω σε 1-2 μέρες.
Επειδή το έψαξα λίγο αναφορικά με το tibo διάβασα τα εξής:
Όντως υπάρχουν φήμες για διακοπή της συνεργασίας μεταξύ των εταιρείων που φτιάχνουν το navigator και της ngi (που έχει τους χάρτες).
Στην παρούσα φάση η ngi ξεκίνησε συνεργασία με geniusdriver. Το TiBo μπορεί να φορέσει και τα 2 λογισμικά και να τρέχει τους χάρτες της ngi. Το κόστος για geniusdriver είναι στα 60 ευρώ και σου δίνει πάλι δωρεάν αναβαθμίσεις για 2 χρόνια. Αν πάρεις το tibo με navigator και διακοπεί η συνεργασία τότε για 2 χρόνια θα έχεις δωρεάν αναβάθμιση των χαρτών αλλά όχι του λογισμικού.
Το geniusdriver τώρα είναι πιο γρήγορο ως λογισμικό και εν δυνάμει καλύτερο από destinator αλλά στην παρούσα φάση έχει παιδικές ασθένειες οι οποίες αναμένεται να εξαλειφθούν στις επόμενες εκδόσεις.
Επέλεξα λοιπόν navigator που παίζει μια χαρά και έχοντας και δωρεάν τις αναβαθμίσεις χαρτών για 2 χρόνια δε νομίζω να έχω πρόβλημα ανεξάρτητα με την πολιτική των εταιρειών. Μετά από 2 χρόνια ....... θα δούμε!!! (Ίσως να έχει βγει το χιψινιους λογισμικό που θα κάνει παπάδες οπότε απλά αλλάζω το destinator)
Ελπίζω να μη σας κούρασα.

skippybi
28-04-2009, 17:21
...καθόλου όμως!!!:sm8:

Jorge
28-04-2009, 19:17
Συγγνώμη για το ορθογραφικό. Τώρα το ξαναδιάβασα και σοκαρίστηκα!!! Το διακοπή πρέπει να γίνει διακοπεί!!! Η διακοπή αφορά τη λειτουργία του εγκεφάλου μου!!! :D

skippybi
28-04-2009, 19:47
:sm7::sm7: κάνε επανεκίνηση!!!:p



δυωρθώθεικε:D:D:D

Jorge
28-04-2009, 23:50
:sm7::sm7: κάνε επανεκίνηση!!!:p



δυωρθώθεικε:D:D:D
:sm7: Καλό!!!

GS_maniac
29-04-2009, 00:18
Θεωρώ μακράν καλύτερο το TIBO

EOD-K9
29-04-2009, 09:09
Έχω ακούσει ότι στο Zumo δεν μπορείς να κινηθείς στον χάρτη Αληθεύει ??

Το TIBO τελικά από ότι γράφετε είναι καλύτερο για Ελλάδα
Αλλά το Zumo Καλύτερο για Ευρώπη και με καλύτερη και ποιο "εύκολη " επεκτασιμότητα ..........

Δύσκολη επιλογή.........:(

bmwgogagis
29-04-2009, 17:25
το zumo 550 δεν το αλλαζω με τιποτα.

EOD-K9
29-04-2009, 18:12
το zumo 550 δεν το αλλαζω με τιποτα.

Έχω ακούσει ότι στο Zumo δεν μπορείς να κινηθείς στον χάρτη Αληθεύει ??



Αν το έχεις δεν απαντάς και στην ερώτηση ??:Απορία::Απορία:

bmwgogagis
29-04-2009, 18:43
Αρχική Δημοσίευση από EOD-K9 http://www.gsforum.gr/images/buttons/viewpost.gif (http://www.gsforum.gr/showthread.php?p=27194#post27194)
Έχω ακούσει ότι στο Zumo δεν μπορείς να κινηθείς στον χάρτη Αληθεύει ??


με το zumo κανεις οτι θελεις

JOHN-X
04-05-2009, 00:34
θα πάρουμε κάποια απόφαση ή περιμένουμε και αλλες γνώμες;;;;

droggitiszak
04-05-2009, 12:00
Είναι χωρίς το πρόγραμμα και τους χάρτες!
Το έχει προσφορά το shop21 (θα το βρεις μέσω skroutz) στα 275 ευρώ με το destinator 7 και τους χάρτες της ngi (geointelligence. Ναι είναι αυτοί που θεωρούνται οι καλύτεροι για Ελλάδα). To παρήγγειλα ...

Ωραίος !!! πολύ καλά τα info, αναλυτικά κ χρήσιμα !!!

LEADER
05-05-2009, 01:46
Τελικα θα κανουμε καποια ομαδικη αγορα η απλος μαζευουμε γνωμες για το πιο καλο GPS.Νεύρα Εγω δεν ψηφισα γιατι δεν εχω τιποτα απο αυτα:yz και δεν εχω γνωσεις πανω στα GPS. Εαν γινει ομαδικη αγορα ειμαι μεσα.:D

platon
05-05-2009, 13:04
Προτείνω μία νέα ψηφοφορία μεταξύ των 2 επικρατέστερων στην οποία να ψηφίσουν μόνο όσοι επιθυμούν την αγορά.

gelasios
05-05-2009, 15:26
Ψήφισα για το TIBO A4050 γιατί αν κρίνω από τα σχόλια των φίλων συνφορουμιτών και τα 2 είναι πολύ καλά. Πάνω κάτω τα ίδια κάνουν. Το TIBO, αν και αισθητικά είναι απαράδεκτο, πρέπει να είναι καλύτερο για μοτοσικλέτα, και είναι και πιο φτηνό. Πιστεύω τώρα που το ένα απέκτησε διαφορά ψήφων από το άλλο, να πάρουμε μια απόφαση και να προχωρήσουμε στην αγορά σύντομα.

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
06-05-2009, 12:09
Ψήφισα για το TIBO A4050 γιατί αν κρίνω από τα σχόλια των φίλων συνφορουμιτών και τα 2 είναι πολύ καλά. Πάνω κάτω τα ίδια κάνουν. Το TIBO, αν και αισθητικά είναι απαράδεκτο, πρέπει να είναι καλύτερο για μοτοσικλέτα, και είναι και πιο φτηνό. Πιστεύω τώρα που το ένα απέκτησε διαφορά ψήφων από το άλλο, να πάρουμε μια απόφαση και να προχωρήσουμε στην αγορά σύντομα.



....OK, προχωράμε ....

Όποιος έχει "καλές" τιμές (και min ποσότητα) να τις γράψει, προκειμένου να πάρουμε την τελική απόφαση,

για τον έμπορο που θα μας εξυπηρετήσει ....;)

...............Gazi ακούς ;;;;;;;;;;;;:confused:





.

Arkas
06-05-2009, 12:35
Να σημειωθεί ότι στην τελική απόφαση επιλογής καταστήματος, θα συνεκτιμηθούν εκτός της τιμής και της minimum παραγγελίας και η αξιοπιστία του καταστήματος καθώς και η εξυπηρέτηση (χρόνος παραδόσεως, επίδειξη προϊόντος, εγκατάσταση, κάλυψη εγγυήσεως, κλπ.) πριν και κυρίως μετά την αγορά!!!;)

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
08-05-2009, 15:23
Κατόπιν σημερινής επικοινωνίας με τον Γ. Σαββίδη,

η τιμή για το TIBO A4050 διαμορφώνεται στα 265 €, (για ομαδική αγορά !!!!)

Οι ενδιαφερόμενοι να γράψουν το ενδιαφέρον τους,

προκειμένου να προχωρήσουμε στην αγορά ....

Εάν έχουμε μεγάλη συμμετοχή,

πιθανόν να έχουμε λίγο καλύτερη τιμή ...;)




.

mjtir
08-05-2009, 16:06
Μηπως εχει γινει αναριθμητισμος ? :yz

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
08-05-2009, 16:12
Μηπως εχει γινει αναριθμητισμος ? :yz


...όχι ... :confused:

LEADER
09-05-2009, 01:19
[QUOTE=ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ;28915]Κατόπιν σημερινής επικοινωνίας με τον Γ. Σαββίδη,

η τιμή για το TIBO A4050 διαμορφώνεται στα 265 €, (για ομαδική αγορά !!!!)

Οι ενδιαφερόμενοι να γράψουν το ενδιαφέρον τους,

προκειμένου να προχωρήσουμε στην αγορά ....

Εάν έχουμε μεγάλη συμμετοχή,

πιθανόν να έχουμε λίγο καλύτερη τιμή ...;)


ΟΚ για το ΤΙΒΟ αλλα εδω βλεπω τις τιμες και ειναι ιδιες
http://www.skroutz.gr/s/40158/Tibo-A4050.html με την ομαδικοι αγορα
πιο ΤΙΒΟ θα ειναι με πλοηγηση? χωρις πλοηγηση, με Ελλαδα μονο, θα εχει και Ευρωπη με ολα τα παρελκωμενα δηλ βαση,φορτηστες και λοιπα για διευκρεινηστε με το μαγαζι τι θα περιλαμβανει το πακετο αγορας.

syan
09-05-2009, 05:40
[QUOTE=ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ;28915]Κατόπιν σημερινής επικοινωνίας με τον Γ. Σαββίδη,

η τιμή για το TIBO A4050 διαμορφώνεται στα 265 €, (για ομαδική αγορά !!!!)

Οι ενδιαφερόμενοι να γράψουν το ενδιαφέρον τους,

προκειμένου να προχωρήσουμε στην αγορά ....

Εάν έχουμε μεγάλη συμμετοχή,

πιθανόν να έχουμε λίγο καλύτερη τιμή ...;)


ΟΚ για το ΤΙΒΟ αλλα εδω βλεπω τις τιμες και ειναι ιδιες
http://www.skroutz.gr/s/40158/Tibo-A4050.html με την ομαδικοι αγορα
πιο ΤΙΒΟ θα ειναι με πλοηγηση? χωρις πλοηγηση, με Ελλαδα μονο, θα εχει και Ευρωπη με ολα τα παρελκωμενα δηλ βαση,φορτηστες και λοιπα για διευκρεινηστε με το μαγαζι τι θα περιλαμβανει το πακετο αγορας.
Το TIBO έρχεται με πλοήγηση και χάρτη Ελλάδος όπως σε όλα τα μαγαζιά. Το τί περιλαμβάνει το κουτί ΕΔΩ (http://www.moto-accessories.gr/greek/ProductDet.asp?PID=1535&CatID=543&CatPosition=531)

arisxios
09-05-2009, 06:44
οκ ας προχωρήσουμε !!!!!!!!!

highwaystar
09-05-2009, 09:41
Καλημέρα! Μπορεί κανείς να μην αγοράσει το λογισμικό (destinator)? αλλά μόνο το Tibo? Ρωτάω γιατί το destinator το έχω ήδη σε ένα palmtop για το αυτοκίνητο.

sotos
09-05-2009, 11:31
Καλημέρα! Μπορεί κανείς να μην αγοράσει το λογισμικό (destinator)? αλλά μόνο το Tibo? Ρωτάω γιατί το destinator το έχω ήδη σε ένα palmtop για το αυτοκίνητο.


μπορεί να το πάρεις χωρις κωδικούς:)

syan
09-05-2009, 14:47
To Destinator είναι εγκατεστημένο. Οι κωδικοί που αγοράζεις (s/n) είναι για τίς αναβαθμίσεις. Εξ άλλου δεν είναι το ίδιο για PDA που έχετε και PNA..!

highwaystar
09-05-2009, 19:46
Νομίζω πως δεν έχεις δίκιο, η πλατφόρμα είναι windows CE δεν έχει σημασία η συσκευή. Άλλωστε μπορείς να εγκαταστήσεις οτιδήποτε από την sd κάρτα.

syan
09-05-2009, 22:50
Εννοώ ότι οι φάκελοι διαφέρουν ως πρός τον τρόπο εγκατάστασης...Αν ξέρεις πέντε πράγματα κανένα πρόβλημα.

LEADER
10-05-2009, 02:59
Καλημέρα! Μπορεί κανείς να μην αγοράσει το λογισμικό (destinator)? αλλά μόνο το Tibo? Ρωτάω γιατί το destinator το έχω ήδη σε ένα palmtop για το αυτοκίνητο.


Με ενδειφερει και μενα να αγορασω το ΤΙΒΟ χωρις το λογισμικο,τι τιμουλα θα μας κανει το μαγαζι?:confused:

JOHN-X
10-05-2009, 12:20
Με ενδειφερει και μενα να αγορασω το ΤΙΒΟ χωρις το λογισμικο,τι τιμουλα θα μας κανει το μαγαζι?:confused:



:Απορία::Απορία::Απορία:...ψαχνεις κάτι διαφορετικό από αυτη την τιμή που γράφτηκε χτες;;;;;
Δεν κατάλαβα την απορία σου ...:cool:

http://www.gsforum.gr/showpost.php?p=28915&postcount=34 :confused:

LEADER
10-05-2009, 14:50
:Απορία::Απορία::Απορία:...ψαχνεις κάτι διαφορετικό από αυτη την τιμή που γράφτηκε χτες;;;;;
Δεν κατάλαβα την απορία σου ...:cool:

http://www.gsforum.gr/showpost.php?p=28915&postcount=34 :confused:

Η απορια μου ειναι οτι το μαγαζι το δινει 348.00 Ευρω και για ομαδικη αγορα μας κανει προσφορα στα 265.00 Ευρω, το ΤΙΒΟ χωρις πλοηγηση και χαρτες το εχει 299.00 Ευρω, ποσο θα μας το αφησει για αγορα? ,αυτη ειναι η απορια μου και εδω για να το δεις καλυτερα. http://www.moto-accessories.gr/greek/ProductList.asp?CatID=543&CatPosition=531

arisxios
10-05-2009, 21:35
Εχω μία αντιπροσφορά λόγο γνωριμίας για το gsforum για το TIBO A4050χωρίς σειριακό για το software, στα 245 €.

Οι ενδιαφερόμενοι να γράψουν,
προκειμένου να προχωρήσουμε στην αγορά ....:):)

LEADER
11-05-2009, 00:01
Εχω μία αντιπροσφορά λόγο γνωριμίας για το gsforum για το TIBO A4050χωρίς σειριακό για το software, στα 245 €.




Οι ενδιαφερόμενοι να γράψουν,

προκειμένου να προχωρήσουμε στην αγορά ....:):)


Ειμαι μεσα για την αγορα.

1 LEADER
2 ????

epimelitisf
11-05-2009, 11:14
Να το πάρετε το "παιδί"...

Τα κάνει όλα και συμφέρει...

Μιλάω για το Α4050...

Αντέχει ακόμα...έχει φάει 4-5 "τούμπες", "σκίζεται" καθημερινά λόγω επαγγελματικών υποχρεώσεων και συνεχίζει να δουλεύει...εδώ και 1 1/2 χρόνο περίπου...;):rolleyes:

kifinas
11-05-2009, 12:32
Μήπως έχει κανείς τους χάρτες για ευρώπη για το ΤΙΒΟ? Ενδιαφέρομαι να το αγοράσω αλλα δε ξέρω τι παίζει μετά με τους χάρτες!

arisxios
11-05-2009, 14:39
Εχω μία αντιπροσφορά λόγο γνωριμίας για το gsforum για το TIBO A4050χωρίς σειριακό για το software, στα 245 €.

Οι ενδιαφερόμενοι να γράψουν,
προκειμένου να προχωρήσουμε στην αγορά ....:):)



1. LEADER
2. arisxios

EOD-K9
11-05-2009, 23:09
Αν και είναι νωρίς για να αποφασίσω αν θα πάρω gps έχει κανένας καμιά προσφορά για το ζουμο χωρίς χάρτες ???

ΥΣ ο GAZI εχει μια αντιπροσφορά για το τιμπο αλλά τώρα έμπλεξε (ευχάριστα)http://content.sweetim.com/sim/cpie/emoticons/00020309.gif (http://www.sweetim.com/s.asp?im=gen&lpver=3&ref=10)

highwaystar
12-05-2009, 16:07
είμαι μέσα για την αγορά
1. LEADER
2. arisxios
3. highwaystar

highwaystar
12-05-2009, 16:09
και μια ακόμη παρουσίαση από ειδικούς
Tibo Α4050
Κατηγορία Προϊόντος : PNA – Φορητό σύστημα πλοήγησης για μοτοσυκλέτα
Κατασκευαστής: Geotel
Τιμή : 590€(τότε) με λογισμικό Destinator 7 και χάρτες Ελλάδας και Κύπρου.

Xαρακτηριστικά
* Φορητό αδιάβροχο σύστημα πλοήγησης για μοτοσυκλέτα
* Φωτεινότητα LCD 350 cd
* Επεξεργαστής: SamsungS3C2440A 400 MHz
* MicrosoftWinCE.Net 5.0 CoreVersion
* Μνήμη: 64MBFlash / 64MBRAM
* Πατενταρισμένο σύστημα AIL για οπτική ένδειξη στροφών με "φλας"
* Αυτόματη ρύθμιση φωτεινότητας οθόνης
* Διαστάσεις: 130mmx 90mmx 35mm
* Οθόνη: Αφής 3,5” TFTLCD με ανάλυση 320x240 και 16,7 εκ. χρώματα
* Bluetooth: Bluetooth 2.0
* Αποθηκευτικό μέσο: κάρτα SD (συμπεριλαμβάνεται 128ΜΒ)
* GPS: ενσωματωμένος δέκτης SirFStarIII
* Μπαταρία επαναφορτιζόμενη λιθίου 3000 mAh
* Εκτιμώμενος χρόνος διάρκειας μπαταρίας: 6 ώρες +
Τι περιέχει η συσκευασία
Εγχειρίδιο χρήσης (και στα Ελληνικά)
Βάση στήριξης μοτοσυκλέτας (με καλώδιο τροφοδοσίας)
Φορτιστή 220V
Θήκη
Ακουστικό BluetoothRM-S360C
Κάρτα μνήμης SD 128 MB με προεγκατεστημένο λογισμικό πλοήγησης
CDDestinator, Εγχειρίδιο χρήσης Destinator 7
Θετικά:
Φωτεινή οθόνη
Άριστη ποιότητα κατασκευής
Πολύ καλό GPS
Πλήρες σετ με τα απαραίτητα στην συσκευασία
Πολύ καλή ρυθμιζόμενη βάση μοτοσυκλέτας με τροφοδοσία ρεύματος από την μπαταρία, ασφάλεια και εύκολη εγκατάσταση.
Ισχυρός επεξεργαστής, άριστες επιδόσεις
Άριστη λειτουργία με Destinator 7
Αρνητικά:
Έλλειψη δυνατότητας σύνδεσης bluetooth με τηλέφωνο για απάντηση και πραγματοποίηση κλήσεων.
Μικρή σε χωρητικότητα κάρτα μνήμης, επαρκεί μόνο για το πρόγραμμα πλοήγησης.(μπορεί να αλλαχτεί με μεγαλύτερη)
Αναλυτικά
Έχουμε στα χέρια μας μια συσκευή με απολύτως πρωτότυπη σχεδίαση που δεν θυμίζει οτιδήποτε άλλο. Οι καμπύλες και το αυγοειδές σχήμα επικρατούν και δεν υπάρχει, πολύ σωστά αφού η συσκευή προορίζεται για μοτοσυκλέτες, ούτε μία γωνία. Στο μπροστινό μέρος εκτός από την οθόνη που προστατεύεται έξυπνα με σκίαστρο για τον ήλιο στο πάνω μέρος της, το μάτι εστιάζει στα απολύτως εργονομικά σχεδιασμένα πλήκτρα. Πολύ έξυπνα έχουμε αριστερά ένα μικρό joystick, για εύκολο έλεγχο ακόμα και με γάντια, της έντασης και του ζουμ στον χάρτη. Δεξιά το κουμπί για την ενεργοποίηση και τις ρυθμίσεις του bluetooth ακουστικού, που προορίζεται μόνο για να ακούμε τις φωνητικές οδηγίες του προγράμματος πλοήγησης ή μουσική.Δεξιά και αριστερά υπάρχουν φώτα ένδειξης στροφής τα οποία περνούν απαρατήρητα στο μάτι όταν δεν λειτουργούν. Δεξιά στο πλάι επίσης υπάρχει το κουμπί έναρξης – τερματισμού, απολύτως ενσωματωμένο κι αυτό, με ειδική φροντίδα όπως όλα πάνω στη συσκευή για να είναι αδιάβροχο. Στο πίσω μέρος έχουμε το μεγάφωνο και τον αισθητήρα φωτός.
Στο κάτω μέρος αφού ανοίξουμε το προστατευτικό καπάκι θα αποκτήσουμε πρόσβαση στην κάρτα SD, την είσοδο ρεύματος από φορτιστή σπιτιού και το miniUSB απ’ όπου μπορούμε να φορτίσουμε την συσκευή και να συγχρονίσουμε με υπολογιστή. Επίσης υπάρχουν οι επαφές απ’ όπου η συσκευή τροφοδοτείται αυτόματα όταν τοποθετηθεί στην βάση της.
Έχουμε μια συσκευή φτιαγμένη με άριστα υλικά. Τα πλαστικά, τα κουμπιά, η συνολική αίσθηση και η αδιαβροχοποίηση πείθουν. Στηρίζεται στον γρήγορο και δοκιμασμένο για εφαρμογές πλοήγησης SamsungS3C2440A 400 MHz και διαθέτει 64 ΜΒ μνήμης RAM, υπεραρκετά για την χρήση που προορίζεται.
Η οθόνη είναι πολύ φωτεινή, με άριστη απόκριση, καλή απεικόνιση και μην ξεχνάμε αδιάβροχη και με αυτόματη προσαρμογή του φωτισμού ανάλογα με τις εξωτερικές συνθήκες, μέσω του αισθητήρα φωτός που υπάρχει στο πίσω μέρος.
Στην πράξη
H συσκευή τρέχει στο παρασκήνιο τα WinCE.Net 5.0 CoreVersion, ιδανικό λειτουργικό σύστημα για τέτοιου είδους συσκευές. Με την βοήθεια 64 ΜΒ RAM τα πάντα γίνονται χωρίς καθυστερήσεις. Εκτός της πλοήγησης υπάρχει η δυνατότητα να παίξετε ένα παιχνίδι που συμπεριλαμβάνεται, να δείτε φωτογραφίες, video καi να ακούσετε τραγούδια που έχετε αποθηκεύσει στην κάρτα μνήμης. Όχι σε αυτή που έρχεται με το μηχάνημα, που είναι SD 128 ΜΒ αλλά σε κάποια μεγαλύτερη που θα προμηθευτήτε.
Από τις ρυθμίσεις του μενού μπορούμε να καλιμπράρουμε την οθόνη, να ρυθμίσουμε σε τρία επίπεδα την φωτεινότητα ή να επιλέξουμε να γίνεται αυτόματα, να ρυθμίσουμε την ένταση του ήχου, να επαναφέρουμε στην αρχική κατάσταση το GPS, να επιλέξουμε γλώσσα και να ορίσουμε αν θέλουμε αυτόματη εκκίνηση. Αυτό σημαίνει πως κάθε φορά που θα βάζουμε στην βάση το Tibo θα ενεργοποιείται αυτόματα και θα μας ρωτά όταν το βγάλουμε αν θέλουμε να συνεχίσουμε με μπαταρία, αλλιώς θα κλείσει σε 10 δευτερόλεπτα. Πολύ έξυπνο και χρήσιμο.
Bluetooth
Η σύνδεση με το παρεχόμενο RM-S360Cbluetooth ακουστικό γίνεται εύκολα, θα χρειαστεί να την κάνουμε μια φορά και θα έχουμε ενεργοποίηση και πρόσβαση στα μενού και τις ρυθμίσεις από το κουμπί στα δεξιά της οθόνης. Φορτίζεται με τον ίδιο φορτιστή 220V της συσκευής. Βάσει χαρακτηριστικών κρατάει ως 6 ώρες και είναι ελαφρύ με κλιπ
Βάση στήριξης και παροχής ρεύματος - Αυτονομία
Η παρεχόμενη βάση είναι πραγματικά πολύ ενδιαφέρουσα. Μπορεί να στηριχθεί εύκολα στο τιμόνι της μοτοσυκλέτας απλά σφίγγοντας δυο παξιμάδια, ρυθμίζεται πανεύκολα σε πολλές κατευθύνσεις και είναι πολύ καλής ποιότητας. Θα είναι απίθανο να μην βρεθεί τρόπος να τοποθετήσετε το Tibo εκεί που σας βολεύει. Στο πλάι της υπάρχει υποδοχή για ενσύρματα ακουστικά και είναι επίσης αδιάβροχη.
Με το συνοδευτικό καλώδιο μπορούμε να συνδέσουμε την βάση με τη μπαταρία της μοτοσυκλέτας, ώστε κάθε φορά που η συσκευή μπαίνει στη θέση της να τροφοδοτείται με ρεύμα. Υπάρχει ενσωματωμένη ασφάλεια και η τοποθέτηση είναι εύκολη αν καταφέρετε να φτάσετε το καλώδιο ως την μπαταρία.
Η μπαταρία λιθίου των 3000 mAh είναι πραγματικά ατελείωτη. Δοκιμάσαμε στην πράξη το Α4050 και η μπαταρία με πλήρη φωτεινότητα και ενεργό το μεγάφωνο στο μέγιστο άντεξε 6 1/2 ώρες !!!
Πλοήγηση
Είχαμε την ευχέρεια να δοκιμάσουμε (http://www.navimania.gr/showthread.php?t=7896) εξαντλητικά το Α4050 παρέα και με άλλες συσκευές και να διαπιστώσουμε στην πράξη πόσο καλή συσκευή είναι. Πραγματικά έξυπνα σχεδιασμένη, ενεργοποιείται αυτόματα μόλις την ακουμπήσουμε στην βάση της, όπου κλειδώνει καλά. Ο υπολογισμός διαδρομής με το νέο Destinator 7 που φοράει είναι γρήγορος και η λήψη από τους δορυφόρους πραγματικά καταπληκτική.Tα φωτάκια στα πλαϊνά αναβοσβήνουν διακριτικά για να ειδοποιήσουν για αλλαγή πορείας δεξιά ή αριστερά, κάτι πολύ χρήσιμο το βράδυ.
Θέλω να τονίσω την πολύ καλή απόδοση του GPS που εντυπωσίασε, είναι βέβαιο πως με μεγάλο αριθμό δορυφόρων, δυνατό σήμα και γρήγορο κλείδωμα από το SirFStarIII, δεν θα αντιμετωπίσετε ποτέ προβλήματα.
Συμπέρασμα
έχουμε να κάνουμε με μια πρωτοποριακή συσκευή που κάνει άριστα αυτά που υπόσχεται. Πλοήγηση στην μοτοσυκλέτα, παρέχοντας όλα τα απαραίτητα κι έτοιμη για χρήση με το που θα βγει από το κουτί. Όσοι μοτοσυκλετιστές λοιπόν έψαχναν για μια ιδανική ποιοτική λύση, αυτή ακούει στο όνομα TiboA4050.Την συστήνουμε ανεπιφύλακτα.

JOHN-X
12-05-2009, 16:28
και μια ακόμη παρουσίαση από ειδικούς
Tibo Α4050
Κατηγορία Προϊόντος : PNA – Φορητό σύστημα πλοήγησης για μοτοσυκλέτα
Κατασκευαστής: Geotel
Τιμή : 590€(τότε) με λογισμικό Destinator 7 και χάρτες Ελλάδας και Κύπρου.

Xαρακτηριστικά
* Φορητό αδιάβροχο σύστημα πλοήγησης για μοτοσυκλέτα
* Φωτεινότητα LCD 350 cd
* Επεξεργαστής: SamsungS3C2440A 400 MHz
* MicrosoftWinCE.Net 5.0 CoreVersion
* Μνήμη: 64MBFlash / 64MBRAM
* Πατενταρισμένο σύστημα AIL για οπτική ένδειξη στροφών με "φλας"
* Αυτόματη ρύθμιση φωτεινότητας οθόνης
* Διαστάσεις: 130mmx 90mmx 35mm
* Οθόνη: Αφής 3,5” TFTLCD με ανάλυση 320x240 και 16,7 εκ. χρώματα
* Bluetooth: Bluetooth 2.0
* Αποθηκευτικό μέσο: κάρτα SD (συμπεριλαμβάνεται 128ΜΒ)
* GPS: ενσωματωμένος δέκτης SirFStarIII
* Μπαταρία επαναφορτιζόμενη λιθίου 3000 mAh
* Εκτιμώμενος χρόνος διάρκειας μπαταρίας: 6 ώρες +
Τι περιέχει η συσκευασία
Εγχειρίδιο χρήσης (και στα Ελληνικά)
Βάση στήριξης μοτοσυκλέτας (με καλώδιο τροφοδοσίας)
Φορτιστή 220V
Θήκη
Ακουστικό BluetoothRM-S360C
Κάρτα μνήμης SD 128 MB με προεγκατεστημένο λογισμικό πλοήγησης
CDDestinator, Εγχειρίδιο χρήσης Destinator 7
Θετικά:
Φωτεινή οθόνη
Άριστη ποιότητα κατασκευής
Πολύ καλό GPS
Πλήρες σετ με τα απαραίτητα στην συσκευασία
Πολύ καλή ρυθμιζόμενη βάση μοτοσυκλέτας με τροφοδοσία ρεύματος από την μπαταρία, ασφάλεια και εύκολη εγκατάσταση.
Ισχυρός επεξεργαστής, άριστες επιδόσεις
Άριστη λειτουργία με Destinator 7
Αρνητικά:
Έλλειψη δυνατότητας σύνδεσης bluetooth με τηλέφωνο για απάντηση και πραγματοποίηση κλήσεων.
Μικρή σε χωρητικότητα κάρτα μνήμης, επαρκεί μόνο για το πρόγραμμα πλοήγησης.(μπορεί να αλλαχτεί με μεγαλύτερη)
Αναλυτικά
Έχουμε στα χέρια μας μια συσκευή με απολύτως πρωτότυπη σχεδίαση που δεν θυμίζει οτιδήποτε άλλο. Οι καμπύλες και το αυγοειδές σχήμα επικρατούν και δεν υπάρχει, πολύ σωστά αφού η συσκευή προορίζεται για μοτοσυκλέτες, ούτε μία γωνία. Στο μπροστινό μέρος εκτός από την οθόνη που προστατεύεται έξυπνα με σκίαστρο για τον ήλιο στο πάνω μέρος της, το μάτι εστιάζει στα απολύτως εργονομικά σχεδιασμένα πλήκτρα. Πολύ έξυπνα έχουμε αριστερά ένα μικρό joystick, για εύκολο έλεγχο ακόμα και με γάντια, της έντασης και του ζουμ στον χάρτη. Δεξιά το κουμπί για την ενεργοποίηση και τις ρυθμίσεις του bluetooth ακουστικού, που προορίζεται μόνο για να ακούμε τις φωνητικές οδηγίες του προγράμματος πλοήγησης ή μουσική.Δεξιά και αριστερά υπάρχουν φώτα ένδειξης στροφής τα οποία περνούν απαρατήρητα στο μάτι όταν δεν λειτουργούν. Δεξιά στο πλάι επίσης υπάρχει το κουμπί έναρξης – τερματισμού, απολύτως ενσωματωμένο κι αυτό, με ειδική φροντίδα όπως όλα πάνω στη συσκευή για να είναι αδιάβροχο. Στο πίσω μέρος έχουμε το μεγάφωνο και τον αισθητήρα φωτός.
Στο κάτω μέρος αφού ανοίξουμε το προστατευτικό καπάκι θα αποκτήσουμε πρόσβαση στην κάρτα SD, την είσοδο ρεύματος από φορτιστή σπιτιού και το miniUSB απ’ όπου μπορούμε να φορτίσουμε την συσκευή και να συγχρονίσουμε με υπολογιστή. Επίσης υπάρχουν οι επαφές απ’ όπου η συσκευή τροφοδοτείται αυτόματα όταν τοποθετηθεί στην βάση της.
Έχουμε μια συσκευή φτιαγμένη με άριστα υλικά. Τα πλαστικά, τα κουμπιά, η συνολική αίσθηση και η αδιαβροχοποίηση πείθουν. Στηρίζεται στον γρήγορο και δοκιμασμένο για εφαρμογές πλοήγησης SamsungS3C2440A 400 MHz και διαθέτει 64 ΜΒ μνήμης RAM, υπεραρκετά για την χρήση που προορίζεται.
Η οθόνη είναι πολύ φωτεινή, με άριστη απόκριση, καλή απεικόνιση και μην ξεχνάμε αδιάβροχη και με αυτόματη προσαρμογή του φωτισμού ανάλογα με τις εξωτερικές συνθήκες, μέσω του αισθητήρα φωτός που υπάρχει στο πίσω μέρος.
Στην πράξη
H συσκευή τρέχει στο παρασκήνιο τα WinCE.Net 5.0 CoreVersion, ιδανικό λειτουργικό σύστημα για τέτοιου είδους συσκευές. Με την βοήθεια 64 ΜΒ RAM τα πάντα γίνονται χωρίς καθυστερήσεις. Εκτός της πλοήγησης υπάρχει η δυνατότητα να παίξετε ένα παιχνίδι που συμπεριλαμβάνεται, να δείτε φωτογραφίες, video καi να ακούσετε τραγούδια που έχετε αποθηκεύσει στην κάρτα μνήμης. Όχι σε αυτή που έρχεται με το μηχάνημα, που είναι SD 128 ΜΒ αλλά σε κάποια μεγαλύτερη που θα προμηθευτήτε.
Από τις ρυθμίσεις του μενού μπορούμε να καλιμπράρουμε την οθόνη, να ρυθμίσουμε σε τρία επίπεδα την φωτεινότητα ή να επιλέξουμε να γίνεται αυτόματα, να ρυθμίσουμε την ένταση του ήχου, να επαναφέρουμε στην αρχική κατάσταση το GPS, να επιλέξουμε γλώσσα και να ορίσουμε αν θέλουμε αυτόματη εκκίνηση. Αυτό σημαίνει πως κάθε φορά που θα βάζουμε στην βάση το Tibo θα ενεργοποιείται αυτόματα και θα μας ρωτά όταν το βγάλουμε αν θέλουμε να συνεχίσουμε με μπαταρία, αλλιώς θα κλείσει σε 10 δευτερόλεπτα. Πολύ έξυπνο και χρήσιμο.
Bluetooth
Η σύνδεση με το παρεχόμενο RM-S360Cbluetooth ακουστικό γίνεται εύκολα, θα χρειαστεί να την κάνουμε μια φορά και θα έχουμε ενεργοποίηση και πρόσβαση στα μενού και τις ρυθμίσεις από το κουμπί στα δεξιά της οθόνης. Φορτίζεται με τον ίδιο φορτιστή 220V της συσκευής. Βάσει χαρακτηριστικών κρατάει ως 6 ώρες και είναι ελαφρύ με κλιπ
Βάση στήριξης και παροχής ρεύματος - Αυτονομία
Η παρεχόμενη βάση είναι πραγματικά πολύ ενδιαφέρουσα. Μπορεί να στηριχθεί εύκολα στο τιμόνι της μοτοσυκλέτας απλά σφίγγοντας δυο παξιμάδια, ρυθμίζεται πανεύκολα σε πολλές κατευθύνσεις και είναι πολύ καλής ποιότητας. Θα είναι απίθανο να μην βρεθεί τρόπος να τοποθετήσετε το Tibo εκεί που σας βολεύει. Στο πλάι της υπάρχει υποδοχή για ενσύρματα ακουστικά και είναι επίσης αδιάβροχη.
Με το συνοδευτικό καλώδιο μπορούμε να συνδέσουμε την βάση με τη μπαταρία της μοτοσυκλέτας, ώστε κάθε φορά που η συσκευή μπαίνει στη θέση της να τροφοδοτείται με ρεύμα. Υπάρχει ενσωματωμένη ασφάλεια και η τοποθέτηση είναι εύκολη αν καταφέρετε να φτάσετε το καλώδιο ως την μπαταρία.
Η μπαταρία λιθίου των 3000 mAh είναι πραγματικά ατελείωτη. Δοκιμάσαμε στην πράξη το Α4050 και η μπαταρία με πλήρη φωτεινότητα και ενεργό το μεγάφωνο στο μέγιστο άντεξε 6 1/2 ώρες !!!
Πλοήγηση
Είχαμε την ευχέρεια να δοκιμάσουμε (http://www.navimania.gr/showthread.php?t=7896) εξαντλητικά το Α4050 παρέα και με άλλες συσκευές και να διαπιστώσουμε στην πράξη πόσο καλή συσκευή είναι. Πραγματικά έξυπνα σχεδιασμένη, ενεργοποιείται αυτόματα μόλις την ακουμπήσουμε στην βάση της, όπου κλειδώνει καλά. Ο υπολογισμός διαδρομής με το νέο Destinator 7 που φοράει είναι γρήγορος και η λήψη από τους δορυφόρους πραγματικά καταπληκτική.Tα φωτάκια στα πλαϊνά αναβοσβήνουν διακριτικά για να ειδοποιήσουν για αλλαγή πορείας δεξιά ή αριστερά, κάτι πολύ χρήσιμο το βράδυ.
Θέλω να τονίσω την πολύ καλή απόδοση του GPS που εντυπωσίασε, είναι βέβαιο πως με μεγάλο αριθμό δορυφόρων, δυνατό σήμα και γρήγορο κλείδωμα από το SirFStarIII, δεν θα αντιμετωπίσετε ποτέ προβλήματα.
Συμπέρασμα
έχουμε να κάνουμε με μια πρωτοποριακή συσκευή που κάνει άριστα αυτά που υπόσχεται. Πλοήγηση στην μοτοσυκλέτα, παρέχοντας όλα τα απαραίτητα κι έτοιμη για χρήση με το που θα βγει από το κουτί. Όσοι μοτοσυκλετιστές λοιπόν έψαχναν για μια ιδανική ποιοτική λύση, αυτή ακούει στο όνομα TiboA4050.Την συστήνουμε ανεπιφύλακτα.




:sm5::sm4:

Albatros
12-05-2009, 17:32
έχω το Ζ550 και είμαι πολύ ευχαριστημένος, το καλοκαίρι στη Γαλλία 7 μέρες δεν ρώτησα για τπτ και με πήγαινε όπου ήθελα ακριβώς,μέχρι και έξω από δαιδαλώδη πάρκινκ με έβγαζε...αλλά
τώρα το ΤΙΒΟ Α4050 έπεσε στα 275Ε επίσημα με χάρτες,οπότε μεταξύ ίσων το φθηνότερο και με διαφορά.

arisxios
12-05-2009, 21:42
έχω το Ζ550 και είμαι πολύ ευχαριστημένος, το καλοκαίρι στη Γαλλία 7 μέρες δεν ρώτησα για τπτ και με πήγαινε όπου ήθελα ακριβώς,μέχρι και έξω από δαιδαλώδη πάρκινκ με έβγαζε...αλλά
τώρα το ΤΙΒΟ Α4050 έπεσε στα 275Ε επίσημα με χάρτες,οπότε μεταξύ ίσων το φθηνότερο και με διαφορά.


Μόνο 30€ διαφορά ; :Απορία: Εδώ τα πράγματα αλλάζουν :Απορία:

GEO_K
14-05-2009, 11:32
MESA K EGO GIA TO TIBO!!!!

syan
14-05-2009, 13:14
Μόνο 30€ διαφορά ; :Απορία: Εδώ τα πράγματα αλλάζουν :Απορία:



Δέν αλλάζει τίποτα. Το ξαναλέω...Ολα τα 4050 έρχονται με το λογισμικό και τον Ελληνικό χάρτη.

LEADER
14-05-2009, 20:20
Νομιζω παιδια οτι ηρθε η ωρα για την αγορα, οσοι ειχαν ενδειφερον και θελαν το GPS το καναν, εξαλου εδω και 18 ημερες παιζει αυτο το θεμα οσοι ηταν να το δουν το ειδαν.Τι λετε ξεκιναμε για την αγορα και να κανονισουμε το θεμα με τα χρηματα και την αποστολη του GPS μιας και εγω μενω Θεσ/ικη, και ο χρονος με πιεζει μεχρι να το μαθω πως λειτουργει
θα ερθει ο καιρος που θα φυγω για βορεια.

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
14-05-2009, 20:48
Νομιζω παιδια οτι ηρθε η ωρα για την αγορα, οσοι ειχαν ενδειφερον και θελαν το GPS το καναν, εξαλου εδω και 18 ημερες παιζει αυτο το θεμα οσοι ηταν να το δουν το ειδαν.Τι λετε ξεκιναμε για την αγορα και να κανονισουμε το θεμα με τα χρηματα και την αποστολη του GPS μιας και εγω μενω Θεσ/ικη, και ο χρονος με πιεζει μεχρι να το μαθω πως λειτουργει
θα ερθει ο καιρος που θα φυγω για βορεια.




....εντός ολίγου,

θα έχω νέα ....;)


.

platon
14-05-2009, 23:01
To tibo παίζει αποκλειστικά με το δικό του bluetooth ακουστικό ?
με κινητό δεν κουμπώνει ???

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
14-05-2009, 23:42
Κατόπιν επισκέψεώς μου στο κατάστημα του μέλους μας Γ. Σαββίδη,

κ κατόπιν παρακλήσεώς μου για ακόμη μεγαλύτερη μείωση της τιμής του TIBO A4050,

ο Γιώργος αποφάσισε να μειώσει κι άλλο το κέρδος του - προκειμένου να ωφεληθούν τα μέλη του GS Forum -

κ η τελική τιμή διαμορφώνεται στα 255 € !!!!!!





Ως εκ τούτου,

προχωράμε σε ομαδική αγορά ..... ΕΔΩ ! (http://www.gsforum.gr/showthread.php?t=2541)




.

georgekostas
25-05-2009, 18:26
Εχω το Zumo 550 δεν με εχει προδωσει ποτε ουτε στην Ελλαδα ουτε στο εξωτερικο.
Θεωρω (κατα τη γνωμη μου παντα) οτι ειναι πιο στυβαρη κατασκευη το μονο ελλατωμα που βρισκω ειναι τα greeklish.

syan
25-05-2009, 19:14
Γιώργο γνωρίζουμε σίγουρα και την αξιοπιστία του Zumo αλλά η ομαδική αγορά αποφάσισε το Tibo και μάλιστα σε πολύ δελεαστική τιμή.

madtank
15-09-2009, 18:58
Garmin Zumo 550 πληρεί όλες τις προδιαγραφές τόσο για μοτο όσο & για auto.

Με xάρτες για Ελλάδα :

Auto Drive Hellas (on the road)
Αναβασης (off the road) για τους χωμάτινους.

Το τέλειο GPS....

EOD-K9
30-11-2009, 20:33
Εχω το Zumo 550 δεν με εχει προδωσει ποτε ουτε στην Ελλαδα ουτε στο εξωτερικο.
Θεωρω (κατα τη γνωμη μου παντα) οτι ειναι πιο στυβαρη κατασκευη το μονο ελλατωμα που βρισκω ειναι τα greeklish.

Garmin Zumo 550 πληρεί όλες τις προδιαγραφές τόσο για μοτο όσο & για auto.

Με xάρτες για Ελλάδα :

Auto Drive Hellas (on the road)
Αναβασης (off the road) για τους χωμάτινους.

Το τέλειο GPS....

Για μενα τα greeklish είναι το σπουδαιότερο ελάττωμα και ευτυχώς στο 660 δεν υπάρχει

Και σε λίγο καιρό από κάποιες πληροφορίες που έχω η Garmin sto ΝΤ θα βάλει και τα Ελληνικά .
Είδει έχει καλύψει το 90% των δρόμων (αγγλικα -greeklish )
Όταν θα γίνει η μετατροπή το μηχανημα θα δουλευει ποιο γρυγορα απο οτι με Auto Drive Hellas

MHTSOS
10-02-2010, 02:27
Ψήφισα το Zumo 660 ... (άνοιξα και καινούριο thread, δεν ξερω αν έκανα καλά) ... το δικαιολογώ κιόλας :


Mε λίγα λόγια,
Πλεονεκτήματα:
1. Συχνές αναβαθμίσεις και λογισμικού και χαρτών - πρόσφατα ενημερώθηκε και για τα συμβάντα στα Τέμπη και έχει ενσωματωμένες τις παρακάμψεις. (λίγο ακόμα και θα είχε και τα μπλόκα των αγροτών!) ... πιστεύω ότι oi auto drive hellas είναι μακράν οι πληρέστεροι χάρτες Ελλάδας.
2. Αδιάβροχο (ΒΑΣΙΚΟΤΑΤΟ για τις μηχανές μας).
3. Μεγάλη οθόνη 4.3 ιντσών.
4. Bluetooth.
5. Πραγματικά δυνατό ηχείο.
6. Στο κουτί προσφέρεται και βάση στήριξης για αυτοκίνητο (λεπτομέρεια, αλλά οφείλω να το πω, αν και δεν έχω αυτοκίνητο).
7. Πολλές δυνατότητες τοποθέτησης και σημεία στήριξης ανάλογα με τα γούστα σας. Χρήση του προσφερόμενου RAM mount, ενώ πολύ πρακτικές είναι και οι βάσεις της Touratech (προσωπικά το έβαλα σε 3 διαφορετικές θέσεις μέχρι να καταλήξω στην καλύτερη).
8. Δυνατότητα microSD κάρτας με κάποια GB χωρητικότητα (αποθήκευση έξτρα χαρτών - φωτογραφιών - μουσικής, ναι έχει και mp3 player). Ακόμα και χωρις την κάρτα, έχει μόνο του πάνω από 1.5 GB χωρητικότητα (λεπτομερέστατος πανευρωπαϊκός χαρτης).
9. (φαίνεται) ότι πρόκειται για στιβαρή - γερή κατασκευή.
10. στη συσκευασία προσφέρεται και προστατευτική θήκη (για την αποθήκευση όταν το βγαζουμε απ' τη μηχανη μας).
11. Αντικλεπτικό σύστημα με pin - αν κάποιος το κλέψει, δεν έχει ΚΑΜΙΑ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ να το χρησιμοποιήσει αν δεν ξέρει το pin !

Mειονεκτήματα :
1. Σχετικά ακριβή τιμή Ελληνικής αντιπροσωπείας σε σύγκριση με τον ανταγωνισμό και το εξωτερικό.
2. Απαιτεί πάντα το άνοιγμα του καπακιού της μπαταρίας για να συνδεθεί με PC ή για usb φόρτιση εκτός μηχανής.

Τις διαφορές με το Zumo 550 τις είπαν οι φίλοι παραπάνω ... είναι θέμα γούστου στην τελική ... εμένα μου αρέσει το 660 ....


Στη διάθεσή σας για τυχόν απορίες ... έχω σχετικά αξιόλογη εμπειρία από συσκευές πλοήγησης (από το 2003), καθώς αυτή είναι η έκτη που αγοράζω - έχω περάσει από τις : Destinator (windows mobile pocket pc) - Destinator σε Μio - Garmin Streetpilot III - Garmin Streetpilot 2610 - Garmin Zumo 400 .

KRASOPATERAS
10-05-2010, 00:02
Για Tomtom γιατί δεν μιλάει κανείς?

Στην Ευρώπη το έχουν από τα καλύτερα….

andkoyki
23-11-2010, 22:10
καλησπερα στην παρεα, θελω να αγορασω ενα gps, ποιο ειναι καλυτερο για το εξωτερικο?

Adrian
23-11-2010, 22:13
καλησπερα στην παρεα, θελω να αγορασω ενα gps, ποιο ειναι καλυτερο για το εξωτερικο?


Γιατί δεν διαβάζεις τις προηγούμενες 7 σελίδες ;;;;;:confused: ;););)

squad
14-04-2011, 13:12
εγω απορω πως δεν εχει στα υποψη σας,την γερμανικη εταιρεια (ναβιγκον) που ειναι πιστευω η καλυτερη εταιρεια στα gps.

bogart
14-04-2011, 13:33
για μικτή χρήση (άσφαλτο/χώμα) δεν είδα κανέναν να μιλάει...
παίρνουνε όλα χάρτες ανάβασης ???

sharkjordan
26-01-2012, 21:46
Θεωρώ ότι το zumo 660 πληροί όλα τα προτερήματα για το μέσο αναβάτη με μόνο μειονέκτημα το πρόβλημα που υπάρχρει μόνο για την Ελλάδα και έχει να κάνει με τους λατινικούς χαρακτήρες στις οδούς, το οποίο όμως με την συνεχή χρήση ξεπερνιέται.

sharkjordan
26-01-2012, 22:30
για μικτή χρήση (άσφαλτο/χώμα) δεν είδα κανέναν να μιλάει...
παίρνουνε όλα χάρτες ανάβασης ???

Δεν ξέρω για τα υπόλοιπα GPS, τα περισσότερα GΑΡΜΙΝ απ'όσο ξέρω συνεργάζονται άψογα με το topo της Ανάβασης. Και μία και το έφερε η κουβέντα μήπως υπάρχει περίπτωση να γίνει καμία ομαδική αγωρά του εν'λόγω λογισμικού από το forum??

chrisoulis dim
01-10-2013, 21:44
Να συπληρωσω κατι για τα zumo 550,επιδη τυχαινει να εχουν λιωσει στα χερια μου 3 απο το 2006 μεχρι σημερα,εχω να πω λοιπον οτι ειναι ενα εξερετικο μηχανημα για πλοηγηση παντου και σε ολες της συνθηκες φτανει να μαθεις να συνεργαζεσαι μαζι του,που αυτο ισχυει για καθε μηχανημα.Εχει βεβαια και αυτο ημερομηνια ληξεως οπως καθε τετοια γκατζετια πιστευω.Μετα απο πολλη χρηση λιωνουν τα εξωτερικα αδιαβροχα κουμπια και πολλες φορες φευγουν και τελειως απο πανω,συνεβη και στα 3 που εχω,λυνετε το προβλημα με λιγη μαυρη καλη σιλικονη.Δευτερο σοβαρο μετα απο πολλη χρηση χαλαει η οθονη αφης και η τρελαινετε και δεν ακουει η σβηνει τελειως.Και αυτο διωρθωνετε με καινουργια κομπλε οθονη, υπαρχει στο ebay απο 18 ευρω και με καλυτερο digitizer.Απο τα 3 που εχω,καινουργιο εχω αγοραση μονο το ενα,το αλλο απο ebay και το τριτο απο συμφορουμιτη και συμπατριωτη και ταξιδευτη που επαθε black out στα χερια του.Αυτη τη στιγμη λειτουργουν αψογα και τα τρια με καινουργιες οθονες:)

siraxanz
01-10-2013, 22:02
Να συπληρωσω κατι για τα zumo 550,επιδη τυχαινει να εχουν λιωσει στα χερια μου 3 απο το 2006 μεχρι σημερα,εχω να πω λοιπον οτι ειναι ενα εξερετικο μηχανημα για πλοηγηση παντου και σε ολες της συνθηκες φτανει να μαθεις να συνεργαζεσαι μαζι του,που αυτο ισχυει για καθε μηχανημα.Εχει βεβαια και αυτο ημερομηνια ληξεως οπως καθε τετοια γκατζετια πιστευω.Μετα απο πολλη χρηση λιωνουν τα εξωτερικα αδιαβροχα κουμπια και πολλες φορες φευγουν και τελειως απο πανω,συνεβη και στα 3 που εχω,λυνετε το προβλημα με λιγη μαυρη καλη σιλικονη.Δευτερο σοβαρο μετα απο πολλη χρηση χαλαει η οθονη αφης και η τρελαινετε και δεν ακουει η σβηνει τελειως.Και αυτο διωρθωνετε με καινουργια κομπλε οθονη, υπαρχει στο ebay απο 18 ευρω και με καλυτερο digitizer.Απο τα 3 που εχω,καινουργιο εχω αγοραση μονο το ενα,το αλλο απο ebay και το τριτο απο συμφορουμιτη και συμπατριωτη και ταξιδευτη που επαθε black out στα χερια του.Αυτη τη στιγμη λειτουργουν αψογα και τα τρια με καινουργιες οθονες:)

Τις περνάς μόνος σου τις οθόνες?

chrisoulis dim
01-10-2013, 22:12
Τις περνάς μόνος σου τις οθόνες?

Ναι εγω της περασα,θεωρω οτι μπορει να το κανει ο καθενας,λιγη προσοχη στις συνδεσεις πανω στην πλακετα να πατησουν σωστα οι επαφες,βοηθαει μεγενθυντικος φακος,και επισης στο λαστιχο στεγανοποιησεις της οθονης,οποιος αποφασηση να αγοραση οθονη να την παρει κομπλε δηλαδη μαζι με το digitizer,το να αλλαξεις η το ενα η το αλλο ειναι αρκετα δυσκολο,ειναι κολλημενα μαζι και να ξεκολλησουν δεν ειναι ευκολο,ενα απο τα δυο θα σπασει,συνηθως το digitizer:confused:

siraxanz
01-10-2013, 22:38
ενα λινκ που τα δινει μαζι κολλημενα?

chrisoulis dim
02-10-2013, 07:20
ενα λινκ που τα δινει μαζι κολλημενα?

δεσ εδω LCD Screen Display With Digitizer Garmin Zumo 400 450 500 550 Size: 76mm*63mm | eBay (http://www.ebay.co.uk/itm/LCD-Screen-Display-With-Digitizer-Garmin-Zumo-400-450-500-550-Size-76mm-63mm-/221212692823?pt=UK_Replacement_Parts_Tools&hash=item33814dd157)

gepol
02-10-2013, 07:56
ενα λινκ που τα δινει μαζι κολλημενα?

Βοηθάει αυτό?

Garmin Zumo 550 digitizer replacement - YouTube

bmwgogagis
02-10-2013, 12:15
Καλό




Sent by george via Tapatalk

chrisoulis dim
02-10-2013, 23:24
Βοηθάει αυτό?

Garmin Zumo 550 digitizer replacement - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=Y_z0J5GFNEI)

Νομιζω οτι παιδευεται λιγο ο τυπος στο βιντεο,εγω πρωτα βιδωσα την οθονη στο εξωτερικο καλυμα και μετα τα συνδεσα στην πλακετα,ετσι οπως το κανει αναγκαζετε να τραβαει τα πλακε αυτα καλοδια που ειναι πολυ ευαισθητα,ενας λογος που τρελλενετε η οθονη του zumo ειναι η κακη επαφη στης συνδεση τους με την πλακετα,επισης δεν μας δειχνει πως ξεκολλαει το digitizer,επιδη τα εχω δοκιμασει και τα δυο,λεω οτι καλητερα να παρεις οθονη ετοιμη μαζι με το digitizer δηλαδη το κοστος δεν ειναι μεγαλο και θα δουλεψει σιγουρα