PDA

View Full Version : To I Phone κάνει κλήσεις μόνο του;


Arkas
22-02-2011, 23:38
Φιλαράκια,
θα τρελλαθούμε! :eek:

Απόψε,
ψάχνοντας στα "Πρόσφατα" τηλεφωνήματα του I Phone,
βρήκα να έχω πραγματοποιήσει μία κλήση 4΄,
σήμερα, στις 6.06 μμ.
στον παρακάτω αριθμό:
+ 1 (304) 222 - 23** (Τα αστεράκια τα βάζω για ευνόητους λόγους).

Και από κάτω ακριβώς,
εκεί που αναφέρεται η περιγραφή (π.χ. κινητό κλπ.)
αναγράφεται:

Beckley, WV.

Υποθέτω ότι το +1, είναι Αμερική!
Πραγματικά,
σας διαβεβαιώ ότι σε καμμιά περίπτωση δεν κάλεσα υπεραστικό!

Σε τηλεφώνημα που έκανα στην Vodafone,
μου είπαν ότι έχει να κάνει με κλήση σε App. Store,
αλλά δεν μπορούν να το ψάξουν,
πριν εκδοθεί ο μηνιαίος λογαριασμός! :(

Έχει κανείς καμμιά άποψη; :Απορία::Απορία::Απορία:

.

commander
22-02-2011, 23:44
Φιλαράκια,
θα τρελλαθούμε! :eek:

Απόψε,
ψάχνοντας στα "Πρόσφατα" τηλεφωνήματα του I Phone,
βρήκα να έχω πραγματοποιήσει μία κλήση 4΄,
σήμερα, στις 6.06 μμ.
στον παρακάτω αριθμό:
+ 1 (304) 222 - 23** (Τα αστεράκια τα βάζω για ευνόητους λόγους).

Και από κάτω ακριβώς,
εκεί που αναφέρεται η περιγραφή (π.χ. κινητό κλπ.)
αναγράφεται:

Beckley, WV.

Υποθέτω ότι το +1, είναι Αμερική!
Πραγματικά,
σας διαβεβαιώ ότι σε καμμιά περίπτωση δεν κάλεσα υπεραστικό!

Σε τηλεφώνημα που έκανα στην Vodafone,
μου είπαν ότι έχει να κάνει με κλήση σε App. Store,
αλλά δεν μπορούν να το ψάξουν,
πριν εκδοθεί ο μηνιαίος λογαριασμός! :(

Έχει κανείς καμμιά άποψη; :Απορία::Απορία::Απορία:

.

Δεν έχεις υπομονή σε έχω δει πως του φέρεσαι και όχι τίποτα άλλο τσατίζεσαι κιόλας...:D:D

teo71
22-02-2011, 23:47
Σου είπε ο Ναπο...

Πάρε ένα Honda...

:sm7::sm7::sm7:

evanslam
22-02-2011, 23:52
Πρωτοφανες Δημήτρη!:Απορία:
Θα συνιστούσα πάντως κατα τις βραδινες ώρες που κοιμάσε αν δεν το έχεις κλειστό τουλάχιστον να το βάζεις σε flight mode!

gsmaniac
22-02-2011, 23:56
σου τα ελεγα,οτι ειναι παλιοτηλεφωνο..........:sm7:
ας προσεχες......:p:D

commander
23-02-2011, 00:03
Σε Κάποιον θέλει να ρίξει στάχτη στα μάτια μουφα είναι.!!!! :sm7:

wet & dirty
23-02-2011, 00:05
σου τα ελεγα,οτι ειναι παλιοτηλεφωνο..........:sm7:
ας προσεχες......:p:D



:sm7::sm7::sm7::sm7:

peterv
23-02-2011, 00:11
Δημήτρη θα μπήκες κατά λάθος στο Appstore ή στο itunes εκεί υπάρχει η δυνατότητα σε κάποιες περιπτώσεις να καλέσει αυτόματα Αμερική το support αν του το ζητήσεις.
Το τηλέφωνο για Αμερική κάπου πρέπει να είναι αποθηκευμένο μέσα στο τηλέφωνο ψάξτο λίγο.

Επίσης πρόσεχε όταν το βάζεις στη τσέπη να είναι κλειδωμένο πρώτα αλλιώς με την επαφή στα ρούχα κάνει μόνο του ότι θέλει. (εννοώ να είναι πάντα στην αρχική οθόνη που πρέπει να σύρεις την μπάρα για να ανοίξει πριν το βάλεις στην τσέπη).

Εχεις βάλει πρόγραμμα για δωρεάν data 3G στην σύνδεση που έχεις κάνει στην vodafone ?

DERTILAS
23-02-2011, 00:11
Καλα θα κανεις να το πουλλησεις......και μαλιστα φτηνα αφου ειναι προβληματικο.....εχεις π.μ.!!!!!:sm7:

Translatoras
23-02-2011, 00:14
Μπες στο παρακάτω Link και δώσε το νούμερο που κάλεσες μήπως και βγάλεις άκρη.
Είναι αντίστροφη αναζήτηση τηλεφωνικών συνδρομητών για τη Δυτική Βιρτζίνια (WV).

Reverse Phone Lookup | Cell Phone Numbers| Email Addresses | Reverse Lookups (http://phonenumbers.addresses.com/phone.php)

Για να πω την αλήθεια μου φαίνεται περίεργο που κάλεσε ΗΠΑ διότι τα κακόβουλα λογισμικά-προγράμματα είναι πιθανότερο να καλούσαν κάποιον αριθμό στη Νέα Γουινέα ή το Κόνακρυ που σε χρεώνει απίστευτα.

Περαστικά πάντως......

Arkas
23-02-2011, 00:15
Δημήτρη θα μπήκες κατά λάθος στο Appstore ή στο itunes εκεί υπάρχει η δυνατότητα σε κάποιες περιπτώσεις να καλέσει αυτόματα Αμερική το support αν του το ζητήσεις.
Το τηλέφωνο για Αμερική κάπου πρέπει να είναι αποθηκευμένο μέσα στο τηλέφωνο ψάξτο λίγο.

Επίσης πρόσεχε όταν το βάζεις στη τσέπη να είναι κλειδωμένο πρώτα αλλιώς με την επαφή στα ρούχα κάνει μόνο του ότι θέλει. (εννοώ να είναι πάντα στην αρχική οθόνη που πρέπει να σύρεις την μπάρα για να ανοίξει πριν το βάλεις στην τσέπη).

Εχεις βάλει πρόγραμμα για δωρεάν data 3G στην σύνδεση που έχεις κάνει στην vodafone ?
Ούτε το 3G δεν έχω ενεργοποιημένο,
ούτε καν το Wi - Fi ...

peterv
23-02-2011, 00:24
Ούτε το 3G δεν έχω ενεργοποιημένο,
ούτε καν το Wi - Fi ...

ασε τι έχεις στο τηλέφωνο. Στην σύνδεση (στον αριθμό) που έχεις στην vodafone υπάρχουν ειδικά προγράμματα για το iphone με δωρεάν data είσαι σε τέτοιο ?

gemara
23-02-2011, 00:26
Το Charleston της WV είναι πάντως ωραία πόλη για να την επισκεφτείς Δημήτρη, μόνο που έχει λίγο κρύο αυτόν τον καιρό! ;)

http://cooperslawnandlandscaping.webs.com/charleston_wv_metroscenes_com_04.jpg

peterv
23-02-2011, 00:31
έχεις pm

CPretenteriS
23-02-2011, 00:36
Βρηκα κατι αλλα δε θελω να σου πω πριν το εξακριβωσω... Αυριο πιστευω θα εχω απαντηση...

stavrouliasp
23-02-2011, 00:47
Περιμένουμε...

gandreas
23-02-2011, 00:58
Την υποκλοπή την ξέρετε? Κάτι τέτοιο μου μυρίζει:o

GEO_K
23-02-2011, 01:02
Ο peterv ειναι εξπερ στο iphone Mητσο!
Οτι πει ειναι νομος!!!

CPretenteriS
23-02-2011, 01:07
Αν δε σε καλυψει ο Peterv λοιπον, εδω ειμαστε...

Arkas
23-02-2011, 01:10
Ο peterv ειναι εξπερ στο iphone Mητσο!
Οτι πει ειναι νομος!!!
O Πέτρος με κάλυψε.

Αν και δεν μπορώ να πω ότι με χαροποίησαν αυτά που μου είπε! :mad:

Θα τα γράψει και εδώ...

.

peterv
23-02-2011, 01:43
Το τηλέφωνο είναι πολύ καλό και ας λένε μερικοί Ζηλιάρηδες !!!!!:sm7:

Το ευτύχημα ή δυστύχημα είναι ότι κάνει τα πράγματα από μόνο του χωρίς να χρειάζεται να σε απασχολεί για παράδειγμα με το πώς θα κάνει σύνδεση στο ιντερνετ, με GPRS, με 3G, με WiFi ? Ψάχνει μόνο του και συνδέεται με όποια σύνδεση βρεί εύκαιρη επιλεκτικά την ταχύτερη. Επίσης περιοδικά ελέγχει για τα mail σου και ότι άλλη ρύθμιση του έχεις κάνει.

Αρα κρίνεται επιτακτικά η σύνδεση με πρόγραμμα data-3G έστω κάτι μικρό για αρχή των 5 ευρώ το μήνα και βλέπεις. Αλλιώς οι λειτουργίες του κινητού είναι κατά 60% ενεργές το άλλο 40% χρειάζεται σύνδεση Data.

Το νούμερο που έκανε κλήση λογικά υπάρχει μέσα στο τηλέφωνο ακόμα και αν δεν υπάρχει καταχωρημένο στις επαφές. Μπορεί να είναι καποιο τηλέφωνο απο support εταιρίας κάποιου παιχνιδιού που καλεί την ώρα που παίζεις, μπορεί να είναι τηλέφωνο εξυπηρέτησης από την εφαρμογή app store ή iTunes store που υπάρχουν στο κινητό και πατήθηκε κατά λάθος.

Παρόμοια περιστατικά έχουν συμβεί σε πολλούς και σε εμένα όταν το πρωτοπήρα. Βρήκα ένα παλίο για να πάρεις μιά ιδέα τι συνέβαινε υπερβολικές χρεώσεις (http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=208279&highlight=υπερβολική+χρέωση) Τώρα πια έχουν ηρεμήσει κάπως τα πράγματα αφού οι περισσότεροι που παίρνουν iphone και κάνουν νέα σύνδεση, υποχρεωτικά μπαίνουν σε πρόγραμμα με data.

Οπως και να έχει καλό θα ήταν να υποβάλεις ένσταση σε οποιαδήποτε επιπλέον χρέωση σου έρθει στον λογαριασμό από την εταιρία αφού οι κλήσεις έγιναν χωρίς την δική σου συνειδητή συναίνεση . Φυσικά η εταιρία θα προσπαθήσει να ρίξει ευθύνες αλλά με μιά σταθερή και ψύχραιμη στάση αρκετοί έχουν δικαιωθεί. Για να μην πώ όλοι.
Υπάρχουν πλούσιες και αναλυτικές οδηγίες σχετικά με ανάλογα θέματα σε άλλο forum στο
http://www.myphone.gr (http://www.myphone.gr/forum/forumdisplay.php?f=89)

Ενα ποστάρισμα εκεί δεν θα έβλαπτε τα παιδιά είναι πιο ενημερωμένα και πολλά εργάζονται στις εταιρίες κινητής τηλεφωνίας οπότε ξέρουν καλά τι συμβαίνει από μέσα.

lago
23-02-2011, 01:47
Το τηλέφωνο είναι πολύ καλό και ας λένε μερικοί Ζηλιάρηδες !!!!!:sm7:

Το ευτύχημα ή δυστύχημα είναι ότι κάνει τα πράγματα όλα μόνο του χωρίς να χρειάζεται να σε απασχολεί

:sm8:

adventure
23-02-2011, 09:17
Περαστικά Δημήτρη .

:( :(

Arkas
23-02-2011, 11:38
Πραγματικά,
ο Πέτρος ήταν κατατοπιστικότατος!

Πάντως μου φαίνεται εξαιρετικά παράδοξο
να καλεί το τηλέφωνο για ενημερώσεις...

Θα το ψάξω όσο μπορώ
και τα ξαναλέμε.

.

gandreas
23-02-2011, 12:57
:rolleyes:Γιατί δεν παίρνεις τον αριθμό να δεις ποιος θα το σηκώσει?:rolleyes:

CPretenteriS
23-02-2011, 13:00
Η απάντηση στον τίτλο του θέματος: Όχι, το iPhone δεν κάνει κλήσεις μόνο του! :cool:

yns
23-02-2011, 13:30
Να γιατί ΟΧΙ στην Apple!! :sm7::sm7:

Πλάκα κάνω, ε! Μην αρχίσουμε flamewar!! :D

SenseiG
23-02-2011, 13:56
Γιαυτο Δημητρη παρε ενα HTC να βρεις την υγεια σου.:D:D

Orfeus
23-02-2011, 17:34
Νομιζω οτι εχει αναφερθει σε παγκοσμιο επιπεδο το συγκεκριμενο προβλημα (bug).Εχουν υπαρξει αναφορες οτι σε ωρες που δεν το χρησιμοποιουσαν πραγματοποιηθηκαν κλησεις και μαλιστα βιντεοκλησεις αν το επετρεπε...

ckk
23-02-2011, 18:20
Για φαντάσου όμως να έχει πρόβλημα η BMW και να καλεί μόνο του το support στην Γερμανία…http://content.sweetim.com/sim/cpie/emoticons/000203FB.gif (http://www.sweetim.com/s.asp?im=gen&lpver=3&ref=10) Μητσάκο, μήπως κάτι σε ποιο απλό?


(http://www.sweetim.com/s.asp?im=gen&lpver=3&ref=12)

Kimwnas
27-02-2011, 15:31
...Nokia 9x Communicator και ξερό ψωμί ρεεεε.... :D

/flame on

senthe
27-02-2011, 16:11
Ναι κάνει κλήσεις οταν θέλει να κάνει κάποια "κονέ" και εσύ του έχεις κόψει το 3g & wifi;););)

peterv
27-02-2011, 16:57
Ναι κάνει κλήσεις οταν θέλει να κάνει κάποια "κονέ" και εσύ του έχεις κόψει το 3g & wifi;););)
:sm8:

nieri
27-02-2011, 21:27
Ναι κάνει κλήσεις οταν θέλει να κάνει κάποια "κονέ" και εσύ του έχεις κόψει το 3g & wifi;););)


:sm8: