PDA

View Full Version : ΑΝΑΣΤΟΛΗ ΕΚΔΟΣΗΣ ΠΕΡΙΟΔΙΚΩΝ


loulou1100gs
23-02-2011, 19:51
Αναρτώ το παρόν θέμα σ'αυτή την ενότητα γιατί πρωτίστως αφορά στον άνθρωπο/αναβάτη. Το λοιπόν έχουμε και λέμε:Τα περιοδικά "0-300" και "PowerBikes" ΑΝΕΣΤΕΙΛΑΝ οριστικά την έκδοσή τους, κοινώς φαλιμέντο.
Δεν είναι η "κρίση" που τα ανάγκασε να κλείσουν.
Είναι οι κάκιστες επιλογές των εκδοτών τους, η απαράδεκτη συμπεριφορά τους στην αγορά και κύρια η μη δημιουργία "κουλτούρας μηχανοκίνησης". Ετυχε στη ζωή μου να περάσω και από το "ΜΟΤΟ" και από το "0-300" ως συνεργάτης.Με τον εκδότη του "0-300" Θ.Χ. είμασταν και φίλοι.Τι κατάλαβα μετά από τόσα χρόνια;Οτι ο Χ.Χατζάρας (ο εκδότης δημιουργός του ΜΟΤΟ) είχε απόλυτο δίκιο όταν εν έτει 1993 έλεγε ότι "χωρίς όραμα,χωρίς σχέδιο,χωρίς πλάνο,χωρίς μελέτη δεν πάς πουθενά". Το "ΜΟΤΟ" και οι άνθρωποί του επαληθεύτηκαν στο ακέραιο...
Το άσχημο είναι ότι δεκάδες εργαζόμενοι των παραπάνω περιοδικών έχουν μείνει απλήρωτοι ενώ στην "πιάτσα" κυκλοφορούν διάφορες φήμες για απατεωνιές μεγάλου βεληνεκούς(και φυσικά ανάλογες "καβάτζες"). Μάλιστα δε το "0-300" έχασε και τα δικαιώματα του "California Superbike School" διότι είχε απλήρωτους τους Εγγλέζους συνεργάτες για δυό χρόνια.
Δεν λυπάμαι αγαπητοί φίλοι, εξ άλλου η νοσταλγία δεν είναι πια αυτή που ήταν...Τι μου έμεινε απ' όλη αυτή την ιστορία;Η γνωριμία με κάποιους αξιόλογους ανθρώπους και η θεώρηση της μοτο μέσα από ένα διαφορετικό πρίσμα.Ολα είναι δρόμος...

mario
23-02-2011, 20:01
σίγουρα δεν είναι και οτι καλυτερο οταν ακους μια τέτοια ειδηση,καποιοι(καλος ή κακος) χάνουν την δουλειά τους και κάποιοι πλέον γίνονται μονοπώλειο στην αγορά με ότι αυτο συνεπάγεται...;)

Jefe
23-02-2011, 20:18
:hmmm::hmmm::hmmm:



Jefe

ARGI
23-02-2011, 20:23
Γι' αυτό, αυτές τις ημέρες έψαχνα το POWERBIKES, και δεν το έβρισκα πουθενά!!!!
:hmmm::hmmm::(:(.... κρίμας..!!!!

nivo
23-02-2011, 20:25
ασχημο για τον κοσμο που εχασε τη δουλεια του προπαντος και κατα δευτερο λογο για τον χωρο της μοτοσυκλετας στην ελλαδα γιατι δεν εχουν ολοι προσβαση στο νετ και ειναι ακομα του κλασικου διαβασματος

gemara
23-02-2011, 20:25
Λυπηρό...

gepol
23-02-2011, 20:26
Και έπονται πολλά τέτοια ακόμα, και όχι μόνο σε αυτόν τον χώρο δυστυχώς....

frits
23-02-2011, 20:27
Κρίμα......:(

Ζούμε σε εποχή μεγάλων ανακατατάξεων σε όλα τα επίπεδα, όπως και να το κάνεις όμως, θάνατος και γέννηση πάνε μαζί σε αυτή τη ζωή...

siraxanz
23-02-2011, 21:48
Κρίμα για όλο τον κόσμο της μοτοσυκλέτας,:(

τον είχα γνωρίσει τον Χούντρα, ωραίος τύπος!

frits
23-02-2011, 21:51
Κρίμα για όλο τον κόσμο της μοτοσυκλέτας,:(

τον είχα γνωρίσει τον Χούντρα, ωραίος τύπος!

O Θανάσης δεν θα χαθεί....:)

kostas_366
23-02-2011, 21:53
Αναρτώ το παρόν θέμα σ'αυτή την ενότητα γιατί πρωτίστως αφορά στον άνθρωπο/αναβάτη. Το λοιπόν έχουμε και λέμε:Τα περιοδικά "0-300" και "PowerBikes" ΑΝΕΣΤΕΙΛΑΝ οριστικά την έκδοσή τους, κοινώς φαλιμέντο.
Δεν είναι η "κρίση" που τα ανάγκασε να κλείσουν.
Είναι οι κάκιστες επιλογές των εκδοτών τους, η απαράδεκτη συμπεριφορά τους στην αγορά και κύρια η μη δημιουργία "κουλτούρας μηχανοκίνησης". Ετυχε στη ζωή μου να περάσω και από το "ΜΟΤΟ" και από το "0-300" ως συνεργάτης.Με τον εκδότη του "0-300" Θ.Χ. είμασταν και φίλοι.Τι κατάλαβα μετά από τόσα χρόνια;Οτι ο Χ.Χατζάρας (ο εκδότης δημιουργός του ΜΟΤΟ) είχε απόλυτο δίκιο όταν εν έτει 1993 έλεγε ότι "χωρίς όραμα,χωρίς σχέδιο,χωρίς πλάνο,χωρίς μελέτη δεν πάς πουθενά". Το "ΜΟΤΟ" και οι άνθρωποί του επαληθεύτηκαν στο ακέραιο...
Το άσχημο είναι ότι δεκάδες εργαζόμενοι των παραπάνω περιοδικών έχουν μείνει απλήρωτοι ενώ στην "πιάτσα" κυκλοφορούν διάφορες φήμες για απατεωνιές μεγάλου βεληνεκούς(και φυσικά ανάλογες "καβάτζες"). Μάλιστα δε το "0-300" έχασε και τα δικαιώματα του "California Superbike School" διότι είχε απλήρωτους τους Εγγλέζους συνεργάτες για δυό χρόνια.
Δεν λυπάμαι αγαπητοί φίλοι, εξ άλλου η νοσταλγία δεν είναι πια αυτή που ήταν...Τι μου έμεινε απ' όλη αυτή την ιστορία;Η γνωριμία με κάποιους αξιόλογους ανθρώπους και η θεώρηση της μοτο μέσα από ένα διαφορετικό πρίσμα.Ολα είναι δρόμος...
Συμφωνώ απόλυτα.
Και πολλοί περίμεναν την κατάληξη.

adventure
23-02-2011, 23:19
Κρίμα για τους εργαζόμενους .


:( :( :(

tsompanis
23-02-2011, 23:37
θα σας την χαλάσω,αλλά δεν λυπάμαι καθόλου που έκλεισαν...
τα τελευταία χρόνια δεν ήταν περιοδικά μοτοσυκλέτας,αλλά πληρωμένες διαφημίσεις.

όλα μια χαρά!όλα στρίβουν,όλα σφάζουν,όλα μαχαιρώνουν....
και έπαιρνες εσύ μετά βόλτα το θηρίο και έβλεπες ότι δεν στρίβει και νόμιζες ότι είσαι κουλάδι!
χώρια τα μαϊμουδίσματα....
κάθε δύο εβδομάδες εσείς στα περίπτερα??
κάθε δύο και εμείς!
δώσε διαφήμιση κάργα στον λαό.όλα πουλημένα...
ούτε ένα αρνητικό σχόλιο...
μόνο διαφήμιση

αμ το άλλο το καλό??
οι συντάκτες λέει είχαν τον τρόπο τους και όσοι τους διάβαζαν εντατικά μπορούσαν να
καταλάβουν πότε θάβουν ένα μηχανάκι και πότε όχι...
σιγά μην κάτσω να το παίξω κλουζώ για να δω αν λέει η ανάρτηση του cb!
υπάρχει και το internet...
οπότε...
ώρα τους καλή!:D

gepol
23-02-2011, 23:41
Ναι ρε συ Κώστα, αλλά τόσος κόσμος στο δρόμο? Δεν είναι μόνο οι εκδότες και μερικοί δημοσιογράφοι.....δεν λέει...:hmmm:

tsompanis
24-02-2011, 00:15
Ναι ρε συ Κώστα, αλλά τόσος κόσμος στο δρόμο? Δεν είναι μόνο οι εκδότες και μερικοί δημοσιογράφοι.....δεν λέει...:hmmm:

κοίτα...αν και δεν ξέρω πως δουλεύει ένα περιοδικό,σαν απλός αναγνώστης είδα πολλά τον τελευταίο καιρό.
μάλιστα σε κάποια φόρουμ,άρχισαν να γράφουν ο καθένας τον καημό του και τα δικαιώματα που καταπατήθηκαν.
κάποιοι δε,παραδέχθηκαν ότι στις εποχές των παχιών αγελάδων,που όλα πήγαιναν ρολόι και οι καταχωρήσεις διαφημίσεων ήταν στο φουλ,προτίμησαν τα ταξιδάκια,τις παρουσιάσεις και τα free μηχανάκια για ξεκ@λιασμα,απο το να πάρουν θέση στο πρόβλημα που ήταν τότε προ των πυλών


οσο αναφορά το χαμάληδες- προσωπικό,μην στεναχωριέσαι γιατί συνεχίζουν.εξάλλου το 0-300 τυπωνόταν αλλού.
Η εταιρεία ZEROTRE είναι κυρίως εκδοτική εταιρεία με εννεαετή λειτουργία, η οποία δραστηριοποιείται στο χώρο του ειδικού Τύπου και των εταιρικών εντύπων με ναυαρχίδα το μηνιαίο περιοδικό μοτοσικλέτας "0300"
έχει επίσης, το μηνιαίο "Used", οι ετήσιοι κατάλογοι "Dirty Catalog" (με αντικείμενο τις μοτοσικλέτες εκτός δρόμου), "0300SPECIAL" (κατάλογος για βελτιώσεις), "ScooterBook" (παρουσίαση όλων των μοντέλων scooter της αγοράς), "Κόσμος της Mοτοσυκλέτας" (κατάλογος μοτοσικλετών και αξεσουάρ) και του ταξιδιωτικού οδηγού "Ταξίδια στην 'Aλλη Ελλάδα".

με λίγα λόγια,θα πάρουμε που θα πάρουμε πελάτη...
να μην του έχουμε και μια γκάμα καταχωρήσεων έτσι για να μην βαριέται ρε αδερφέ??

:D

που είναι εκείνο το βίντεο με τον Παππαγιανόπουλο...ουόξωωωωω ρεεεεεεε
βγάλτε κανένα περιοδικό της προκοπής!

boxerakias57
24-02-2011, 00:37
Νεύρα:hmmm:

vaska
24-02-2011, 01:01
θα σας την χαλάσω,αλλά δεν λυπάμαι καθόλου που έκλεισαν...
τα τελευταία χρόνια δεν ήταν περιοδικά μοτοσυκλέτας,αλλά πληρωμένες διαφημίσεις.

όλα μια χαρά!όλα στρίβουν,όλα σφάζουν,όλα μαχαιρώνουν....
και έπαιρνες εσύ μετά βόλτα το θηρίο και έβλεπες ότι δεν στρίβει και νόμιζες ότι είσαι κουλάδι!
χώρια τα μαϊμουδίσματα....
κάθε δύο εβδομάδες εσείς στα περίπτερα??
κάθε δύο και εμείς!
δώσε διαφήμιση κάργα στον λαό.όλα πουλημένα...
ούτε ένα αρνητικό σχόλιο...
μόνο διαφήμιση

αμ το άλλο το καλό??
οι συντάκτες λέει είχαν τον τρόπο τους και όσοι τους διάβαζαν εντατικά μπορούσαν να
καταλάβουν πότε θάβουν ένα μηχανάκι και πότε όχι...
σιγά μην κάτσω να το παίξω κλουζώ για να δω αν λέει η ανάρτηση του cb!
υπάρχει και το internet...
οπότε...
ώρα τους καλή!:D


+1000

MARK
24-02-2011, 01:05
Κρίμα για τον κόσμο που θα μείνει χωρίς δουλειά...:(

LakisGS
24-02-2011, 02:21
σίγουρα δεν είναι και οτι καλυτερο οταν ακους μια τέτοια ειδηση,καποιοι(καλος ή κακος) χάνουν την δουλειά τους και κάποιοι πλέον γίνονται μονοπώλειο στην αγορά με ότι αυτο συνεπάγεται...;)

+1200... :(

taksidiotis
24-02-2011, 07:12
τι να πω.
κι εγω απο αλλο φορουμ ειχα διαβασει το τι εγινε και πραγματικα τα συναισθηματα ειναι αναμεικτα.
το κακο ειναι οτι τοσος κοσμος εμεινε συμφωνα με λεγωμενα απληρωτος και σαφως και στο δρομο καθως ακολουθησε και το κλεισιμο.
δε ξερω ποιοι εφταιγαν και ποιοι οχι και δεν αποτελει και προβλημα μου.
παντως τον Θαναση τον θαυμαζα απο ετη που ημουν ακομα πιτσιρικας κι εκεινος οργωνε χωραφια με την λατρεια του xt89...
κριμα πραγματικα.

loulou1100gs
24-02-2011, 08:28
O Θανάσης δεν θα χαθεί....:)
Για ένα διάστημα θα χαθεί;)

Ταξιδευτης
24-02-2011, 11:41
Αναρτώ το παρόν θέμα σ'αυτή την ενότητα γιατί πρωτίστως αφορά στον άνθρωπο/αναβάτη. Το λοιπόν έχουμε και λέμε:Τα περιοδικά "0-300" και "PowerBikes" ΑΝΕΣΤΕΙΛΑΝ οριστικά την έκδοσή τους, κοινώς φαλιμέντο.
Δεν είναι η "κρίση" που τα ανάγκασε να κλείσουν.
Είναι οι κάκιστες επιλογές των εκδοτών τους, η απαράδεκτη συμπεριφορά τους στην αγορά και κύρια η μη δημιουργία "κουλτούρας μηχανοκίνησης". Ετυχε στη ζωή μου να περάσω και από το "ΜΟΤΟ" και από το "0-300" ως συνεργάτης.Με τον εκδότη του "0-300" Θ.Χ. είμασταν και φίλοι.Τι κατάλαβα μετά από τόσα χρόνια;Οτι ο Χ.Χατζάρας (ο εκδότης δημιουργός του ΜΟΤΟ) είχε απόλυτο δίκιο όταν εν έτει 1993 έλεγε ότι "χωρίς όραμα,χωρίς σχέδιο,χωρίς πλάνο,χωρίς μελέτη δεν πάς πουθενά". Το "ΜΟΤΟ" και οι άνθρωποί του επαληθεύτηκαν στο ακέραιο...
Το άσχημο είναι ότι δεκάδες εργαζόμενοι των παραπάνω περιοδικών έχουν μείνει απλήρωτοι ενώ στην "πιάτσα" κυκλοφορούν διάφορες φήμες για απατεωνιές μεγάλου βεληνεκούς(και φυσικά ανάλογες "καβάτζες"). Μάλιστα δε το "0-300" έχασε και τα δικαιώματα του "California Superbike School" διότι είχε απλήρωτους τους Εγγλέζους συνεργάτες για δυό χρόνια.
Δεν λυπάμαι αγαπητοί φίλοι, εξ άλλου η νοσταλγία δεν είναι πια αυτή που ήταν...Τι μου έμεινε απ' όλη αυτή την ιστορία;Η γνωριμία με κάποιους αξιόλογους ανθρώπους και η θεώρηση της μοτο μέσα από ένα διαφορετικό πρίσμα.Ολα είναι δρόμος...

:hmmm::hmmm: Oχι ρε γμτ! Εγινε τελικα αυτο που ειχα ακουσει πριν καιρο αλλα δεν ηθελα να πιστεψω! :(
Ειμαι φιλος με καποια παιδια απο το 0-300 και ξερω απο πρωτο χερι οτι μοχθουσαν με εξαιρετικα φιλοτιμες προσπαθειες για να γινει κατι καλο στο χωρο της μοτοσυκλετας! Η Ιωαννα Αρβανιτακη εδω και χρονια παλευε σε αντιξοες συνθηκες να οργανωσει τα σχολεια ασφαλους οδηγησης και τα ειχε καταφερει πολυ καλα, κατ' εμε.

Ο δε Θανασης Χουντρας που ετυχε να γνωρισω σε καποιες εκδηλωσεις περα απο γλυκυτατος και σεμνος ανθρωπος, ηταν παντα μπροστα σε οτιδηποτε προηγαγε την ασφαλεια του αναβατη. Θυμαμαι ακομα οτι καθε χρονο εκανε αφιλοκερδως ενα σεμιναριο θεωριας ασφαλους οδηγησης μοτο απλα και μονο γιατι ηθελε να προσφερει στην μοτοσυκλετιστικη κοινοτητα. Μαλιστα θυμαμαι οτι ειχαν εκδοσει και καποια σχετικα βιβλιαρακια με πολυ ωραιες εικονογραφησεις και τα μοιραζαν χωρις κοστος. (Βεβαια μεσω αυτου εβγαινε και μια ωραια διαφημιση στα σχολεια ασφαλους οδηγησης αλλα δεν το βρισκω κακο αυτο)

Πιστευω οτι ειδικα χωρις τα παιδια του 0-300 (και δεν μιλαω απαραιτητα για τους συντακτες!) ο χωρος της μηχανης στην Ελλαδα φτωχαινει κατα πολυ... Χιλιες φορες κριμα ειδικα που τωρα ολοι αυτοι οι ανθρωποι εμειναν χωρις δουλεια! :(:(

Τι θα γινει τωρα με ολα αυτα τα ατομα; Με τα χρωστουμενα τους; Με το autopark που ειχαν υπενοικιασει για μεγαλη χρονικη διαρκεια και ολα τα λεφτα που ειχαν ριξει εκει μεσα; Θυμιζω οτι το 0-300 ειχε φτιαξει και ενα ωραιοτατο μικρο πιστακι εκει για τις αναγκες των σχολειων ασφαλους οδηγησης...

Και ακομα πιο σοβαρο πληγμα για εμενα: ποιος φορεας θα διοργανωνει τα σχολεια ασφαλους οδηγησης; Ειμαι απο τους τυχερους που τα ειχα κανει και δεν μπορω να περιγραψω ΠΟΣΟ τεραστια ειναι η αλλαγη στην οδηγηση μηχανης μετα απο αυτα... Αληθινα δεν το πιστευα μεχρι που το εζησα ο ιδιος!

Σε εκδρομες, βολτες, ταξιδια βλεπω τους αναβατες να κανουν ολα τα κλασσικα λαθη στην οδηγηση -και που στα σχολεια αυτα ειναι τα πρωτα που σου διορθωνουν- και τωρα ξερω οτι δεν θα υπαρχει κανενας τροπος να μπορεσει καποιος να τα διορθωσει αν θελει... Πολυ ασχημο ρε παιδια...

Δεν ξερω τι να πω... Νοιωθω να ζω σε ενα κακο αστειο πλεον... Τα ΠΑΝΤΑ ρει και ουδεν μενει πια.... :hmmm: Κριμα και παλι κριμα...

frits
24-02-2011, 11:53
:hmmm::hmmm: Oχι ρε γμτ! Εγινε τελικα αυτο που ειχα ακουσει πριν καιρο αλλα δεν ηθελα να πιστεψω! :(
Ειμαι φιλος με καποια παιδια απο το 0-300 και ξερω απο πρωτο χερι οτι μοχθουσαν με εξαιρετικα φιλοτιμες προσπαθειες για να γινει κατι καλο στο χωρο της μοτοσυκλετας! Η Ιωαννα Αρβανιτακη εδω και χρονια παλευε σε αντιξοες συνθηκες να οργανωσει τα σχολεια ασφαλους οδηγησης και τα ειχε καταφερει πολυ καλα, κατ' εμε.

Ο δε Θανασης Χουντρας που ετυχε να γνωρισω σε καποιες εκδηλωσεις περα απο γλυκυτατος και σεμνος ανθρωπος, ηταν παντα μπροστα σε οτιδηποτε προηγαγε την ασφαλεια του αναβατη. Θυμαμαι ακομα οτι καθε χρονο εκανε αφιλοκερδως ενα σεμιναριο θεωριας ασφαλους οδηγησης μοτο απλα και μονο γιατι ηθελε να προσφερει στην μοτοσυκλετιστικη κοινοτητα. Μαλιστα θυμαμαι οτι ειχαν εκδοσει και καποια σχετικα βιβλιαρακια με πολυ ωραιες εικονογραφησεις και τα μοιραζαν χωρις κοστος. (Βεβαια μεσω αυτου εβγαινε και μια ωραια διαφημιση στα σχολεια ασφαλους οδηγησης αλλα δεν το βρισκω κακο αυτο)

Πιστευω οτι ειδικα χωρις τα παιδια του 0-300 (και δεν μιλαω απαραιτητα για τους συντακτες!) ο χωρος της μηχανης στην Ελλαδα φτωχαινει κατα πολυ... Χιλιες φορες κριμα ειδικα που τωρα ολοι αυτοι οι ανθρωποι εμειναν χωρις δουλεια! :(:(

Τι θα γινει τωρα με ολα αυτα τα ατομα; Με τα χρωστουμενα τους; Με το autopark που ειχαν υπενοικιασει για μεγαλη χρονικη διαρκεια και ολα τα λεφτα που ειχαν ριξει εκει μεσα; Θυμιζω οτι το 0-300 ειχε φτιαξει και ενα ωραιοτατο μικρο πιστακι εκει για τις αναγκες των σχολειων ασφαλους οδηγησης...

Και ακομα πιο σοβαρο πληγμα για εμενα: ποιος φορεας θα διοργανωνει τα σχολεια ασφαλους οδηγησης; Ειμαι απο τους τυχερους που τα ειχα κανει και δεν μπορω να περιγραψω ΠΟΣΟ τεραστια ειναι η αλλαγη στην οδηγηση μηχανης μετα απο αυτα... Αληθινα δεν το πιστευα μεχρι που το εζησα ο ιδιος!

Σε εκδρομες, βολτες, ταξιδια βλεπω τους αναβατες να κανουν ολα τα κλασσικα λαθη στην οδηγηση -και που στα σχολεια αυτα ειναι τα πρωτα που σου διορθωνουν- και τωρα ξερω οτι δεν θα υπαρχει κανενας τροπος να μπορεσει καποιος να τα διορθωσει αν θελει... Πολυ ασχημο ρε παιδια...

Δεν ξερω τι να πω... Νοιωθω να ζω σε ενα κακο αστειο πλεον... Τα ΠΑΝΤΑ ρει και ουδεν μενει πια.... :hmmm: Κριμα και παλι κριμα...

Η ΄"λογική" της αγοράς λέει ότι αν το προϊόν είναι καλό (τα μαθήματα) κάποιος θα βρεθεί να πάρει τα δικαιώματα και να αξιοποιήσει και την εμπειρεία των παιδιών που είχαν ασχοληθεί με αυτό.

crazy artist
24-02-2011, 16:50
...αυτή τη στιγμή εκτός από το ΜΟΤΟ και Mototriti υπάρχει άλλο?

irene
24-02-2011, 17:27
Ποιος το περιμενε...
απο τοτε που πηρα το 1200 εχω χασει επαφη γιατι δε με νοιαζει πλεον τι κανει η αγορα μοτο μιας κα εχω την καλυτερη..
Σε ολα ομως ημουν ιδρυτικος και φανατικος αναγνωστης και μετα τα εγκατελειψα.
Ειδικα το 300 την περιοδο που ηταν διαφημιστικο φυλλαδιο της κατεμ οπως και το μοτο οταν εγινε το αντιστοιχο της μπεβε.

Ας πανε τωρα τα τμηματα marketing να εξηγησουν στους απληρωτους ανεργους τι μ@λ@κιες κανανε και τους αφησαν χωρις δουλεια....

Magelanos
24-02-2011, 18:08
...αυτή τη στιγμή εκτός από το ΜΟΤΟ και Mototriti υπάρχει άλλο?

Οχι φιλε μου, μετα το ΧΑΟΣ.......:(:(:(

Mariosg
24-02-2011, 18:34
συμφονω μετον irene

saitman
24-02-2011, 18:38
τον Θ.Χ. μην τον κλαις ,τους λλους να κλαις!!

paschalis
24-02-2011, 19:43
Ποιος το περιμενε...
απο τοτε που πηρα το 1200 εχω χασει επαφη γιατι δε με νοιαζει πλεον τι κανει η αγορα μοτο μιας κα εχω την καλυτερη..
Σε ολα ομως ημουν ιδρυτικος και φανατικος αναγνωστης και μετα τα εγκατελειψα.
Ειδικα το 300 την περιοδο που ηταν διαφημιστικο φυλλαδιο της κατεμ οπως και το μοτο οταν εγινε το αντιστοιχο της μπεβε.

Ας πανε τωρα τα τμηματα marketing να εξηγησουν στους απληρωτους ανεργους τι μ@λ@κιες κανανε και τους αφησαν χωρις δουλεια....

ουπς!!
αυτο το κειμενο ειναι δικο μου..
καποια μπηκε να ζωγραφισει που πηγε ανα τον πλανητη και ξεχασε να...αποσυνδεθει:sm1:

frits
24-02-2011, 19:52
ουπς!!
αυτο το κειμενο ειναι δικο μου..
καποια μπηκε να ζωγραφισει που πηγε ανα τον πλανητη και ξεχασε να...αποσυνδεθει:sm1:

Κάλιο να σου βγει το μάτι παρά το όνομα....:sm7::sm7:

napgeo
24-02-2011, 20:39
Πρώτη μου φορά ακούω για τα έντυπα αυτά.

gepol
24-02-2011, 20:48
Οχι φιλε μου, μετα το ΧΑΟΣ.......:(:(:(

Οι 2Τ?

Magelanos
24-02-2011, 21:49
Οι 2Τ?


Και αυτο εχω να το δω πολυ καιρο στα περιπτερα...ξερει κανεις τι παιζει;;;:hmmm::hmmm:

Vag
24-02-2011, 22:31
θα σας την χαλάσω,αλλά δεν λυπάμαι καθόλου που έκλεισαν...
τα τελευταία χρόνια δεν ήταν περιοδικά μοτοσυκλέτας,αλλά πληρωμένες διαφημίσεις.

όλα μια χαρά!όλα στρίβουν,όλα σφάζουν,όλα μαχαιρώνουν....
και έπαιρνες εσύ μετά βόλτα το θηρίο και έβλεπες ότι δεν στρίβει και νόμιζες ότι είσαι κουλάδι!
χώρια τα μαϊμουδίσματα....
κάθε δύο εβδομάδες εσείς στα περίπτερα??
κάθε δύο και εμείς!
δώσε διαφήμιση κάργα στον λαό.όλα πουλημένα...
ούτε ένα αρνητικό σχόλιο...
μόνο διαφήμιση

αμ το άλλο το καλό??
οι συντάκτες λέει είχαν τον τρόπο τους και όσοι τους διάβαζαν εντατικά μπορούσαν να
καταλάβουν πότε θάβουν ένα μηχανάκι και πότε όχι...
σιγά μην κάτσω να το παίξω κλουζώ για να δω αν λέει η ανάρτηση του cb!
υπάρχει και το internet...
οπότε...
ώρα τους καλή!:D


Συμφωνώ απόλυτα.

Και για να ξέρουμε και τι γράφουμε:
Κρίμα είναι να κλείνει ένα περιοδικό Αλλά:

Να μη λέμε πως τα λεγε ο Χατζάρας γιατί το μεγαλύτερο μέρος από το χάλι της αγοράς περιοδικών μοτο είναι δικές του επιλογές και η εταιρεία του δεν έχει φερθεί και με τον καλύτερο τρόπο σε εργαζόμενους αλλά και αναγνώστες.

Στήσανε ένα περιοδικό θρύλο -που γέννησε και ανταγωνιστές ως ήταν φυσικό- και μετά το αρμέξανε μέχρι που κοντεύει να ψοφήσει, εμπορικά και εκδοτικά. Στην πλάτη των αναγνωστών.

Το δε 0-300 όπως και το ΜΟΤΟ έχουν πολλά χρόνια να δικαιολογήσουν την τιμή τους. Με έχουν κάνει και τα δύο να νιώσω μεγάλο κορόιδο που τα έσκασα ξανά και ξανά και να αναπολώ τις "παλιές καλές μέρες" λες και είμαι κολόγερος!

Όσο για το κλείσιμο μπορεί και να προτίμησαν να κλείσουν αξιοπρεπώς αντί να βγαίνουν χωρίς πραγματική ύλη με ότι βρουν και από απλήρωτους συντάκτες. Και αν ναι μαγκιά τους.

Όσοι θέλουν να διαφωνήσουν επίσης μαγκιά τους. Αλλά ας κάνουν ένα πείραμα. Ας πάρουν το τελευταίο ebike -για να μη βάλω διεθνή τίτλο- ας το τυπώσουν σε έναν εκτυπωτή και ας το βάλουν δίπλα στο τελευταίο χάρτινο περιοδικο μοτοσικλέτας. Μετά ας προσπαθήσουν να καταλάβουν γιτί το ένα τους στοίχισε 7 ευρώ!

loulou1100gs
25-02-2011, 08:16
Προς τους φίλους "Tsompanis" και "Vag": η εποχή Παπανδρέου (Motosport) πέρασε ανεπιστρεπτί.Για μένα,καλώς.Δεν είναι έτσι τα πράγματα όπως τα νομίζετε.Δεν έχετε ζήσει από"μέσα" τη διαδικασία δημιουργίας/έκδοσης ενός ειδικού εντύπου.Προσοχή:δεν δικαιολογώ κακές πρακτικές και "λαμογιές".Ομως μην τα ισοπεδώνουμε όλα.

Υ.Γ.
Οι περιβόητες "παλιές καλές εποχές" ποιές ήταν τελικά;Για βοηθάτε λίγο γιατί τώρα κοντά στα 50 έχω αρχίσει να μπερδεύομαι

kostas_366
25-02-2011, 08:53
...........Για βοηθάτε λίγο γιατί τώρα κοντά στα 50 έχω αρχίσει να μπερδεύομαι
Έλα ρε συ, 50? Και δεν σου φαίνεται :)

napgeo
25-02-2011, 11:09
Έλα ρε συ, 50? Και δεν σου φαίνεται :)

Έχεις κάποιο πρόβλημμα με την ηληκία. Και δεν λέμε 50 αλά???:)

+ 45

Καλημέρα

evan400f
25-02-2011, 11:15
:hmmm::hmmm:

loulou1100gs
25-02-2011, 11:59
Έλα ρε συ, 50? Και δεν σου φαίνεται :)

Σου έχω από παλιά εξηγήσει το μυστικό: τρείς φορές τη μέρα "παντόφλα" :sm7:ξέρει εκείνη...:sm3:

Kimwnas
25-02-2011, 16:15
Το θέμα είναι ότι πλέον ζούμε σε μια διαδυκτιακή εποχή και τα πάντα (σχεδόν κυριολεκτικά) είναι διαθέσιμα απο πλευράς πληροφόρησης στον (σχεδόν) οποιονδήποτε.
Η εποχή που η πληροφόρηση μας ήταν αποκλειστικά μέσω έντυπου τύπου -εγχώριος και για τους πιό ψαγμένους ξένος απο τα περίπτερα του κέντρου- έχει περάσει προ πολλού...
Για να μπορέσει ένα περιοδικό να κρατήσει το κοινό του, πρέπει να προσφέρει το κάτι έξτρα, να αποδείξει ότι αξίζει στον χώρο του και κυρίως να δημιουργήσει μια "προσωπική" σχέση με τους αναγνώστες του, να τους κάνει "οπαδούς" του...
Λαμπρά παραδείγματα το MCN και το Bike στην Αγγλία που είναι θεσμός τόσο για τα τέστ τους όσο και για τα αφιερώματα που κάνουν....

tsompanis
25-02-2011, 23:20
Προς τους φίλους "Tsompanis" και "Vag": η εποχή Παπανδρέου (Motosport) πέρασε ανεπιστρεπτί.Για μένα,καλώς.Δεν είναι έτσι τα πράγματα όπως τα νομίζετε.Δεν έχετε ζήσει από"μέσα" τη διαδικασία δημιουργίας/έκδοσης ενός ειδικού εντύπου.Προσοχή:δεν δικαιολογώ κακές πρακτικές και "λαμογιές".Ομως μην τα ισοπεδώνουμε όλα.

Υ.Γ.
Οι περιβόητες "παλιές καλές εποχές" ποιές ήταν τελικά;Για βοηθάτε λίγο γιατί τώρα κοντά στα 50 έχω αρχίσει να μπερδεύομαι


καταρχήν μιλάω πάντα σαν αναγνώστης.
λες,ότι δεν είναι τα πράγματα όπως τα νομίζουμε...
πως τα νομίζουμε δηλαδή?
ότι διαβάζουμε κάτι που είναι τέλειο αλλά εμείς το βλέπουμε αδιάφορο?

εγώ τουλάχιστον, θεωρώ ότι η ύλη του ήταν πλέον κοροϊδία και έχω το δικαίωμα να το πω,απο την στιγμή που τόσα χρόνια το αγόραζα κανονικά με τον όβολο μου και κατάλαβα ότι πατούσαν πάνω μου.

για παλιές και καινούργιες εποχές δεν ξέρω,αλλά ξέρω σίγουρα ότι πλέον θα πρέπει να αξίζει τα λεφτά του το όποιο περιοδικό για να το αγοράσω.
όπως το msn και το bike που λεει ο Κίμωνας;)

loulou1100gs
26-02-2011, 20:44
ότι διαβάζουμε κάτι που είναι τέλειο αλλά εμείς το βλέπουμε αδιάφορο?

εγώ τουλάχιστον, θεωρώ ότι η ύλη του ήταν πλέον κοροϊδία και έχω το δικαίωμα να το πω,απο την στιγμή που τόσα χρόνια το αγόραζα κανονικά με τον όβολο μου και κατάλαβα ότι πατούσαν πάνω μου.

για παλιές και καινούργιες εποχές δεν ξέρω,αλλά ξέρω σίγουρα ότι πλέον θα πρέπει να αξίζει τα λεφτά του το όποιο περιοδικό για να το αγοράσω.
όπως το msn και το bike που λεει ο Κίμωνας;)

1.To "διάβασες" ναι, το οδήγησες,όχι:πώς το βλέπεις "αδιάφορο";Σου επέβαλε ποτέ έντυπο-ελληνικό ή ξένο άποψη-όχι βέβαια.
2."Η ύλη ήταν πλέον κοροϊδία":απλά σταματάς να το αγοράζεις,καταναλωτής είσαι ουδείς σε υποχρεώνει
3."Να αξίζει τα λεφτά του"...Μάλιστα...Ποιά τα 5,90 € της τελικής τιμής περιπτέρου όταν ΜΟΝΟ το κόστος εκτύπωσης για κάθε τεύχος ανέρχονταν τελευταία στα 4,80 € το τεύχος;
4."MSN"-"Bike"...μάλιστα...Κώστα μου μπορεί ο "Tm" να σε βεβαιώσει ότι πολλοί ξένοι συντάκτες κατ' επανάληψη ζητούσαν την γνώμη των δικών μας συντακτών μάλιστα δε στις παρουσιάσεις μοντέλων στο εξωτερικό όλοι κάνανε "γκρουπάκια" για να δούν τι θα πούν και οι Ελληνες.Αφήστε το καλύτερα...

Υ.Γ.
Αναζητούνται τεύχη της "Μοτοτεχνικής Επιθεώρησης" σε οποιαδήποτε κατάσταση προκειμένου να φωτοτυπηθούν για λόγους αρχειοθέτησης

tsompanis
26-02-2011, 21:44
1.To "διάβασες" ναι, το οδήγησες,όχι:πώς το βλέπεις "αδιάφορο";Σου επέβαλε ποτέ έντυπο-ελληνικό ή ξένο άποψη-όχι βέβαια.
2."Η ύλη ήταν πλέον κοροϊδία":απλά σταματάς να το αγοράζεις,καταναλωτής είσαι ουδείς σε υποχρεώνει
3."Να αξίζει τα λεφτά του"...Μάλιστα...Ποιά τα 5,90 € της τελικής τιμής περιπτέρου όταν ΜΟΝΟ το κόστος εκτύπωσης για κάθε τεύχος ανέρχονταν τελευταία στα 4,80 € το τεύχος;
4."MSN"-"Bike"...μάλιστα...Κώστα μου μπορεί ο "Tm" να σε βεβαιώσει ότι πολλοί ξένοι συντάκτες κατ' επανάληψη ζητούσαν την γνώμη των δικών μας συντακτών μάλιστα δε στις παρουσιάσεις μοντέλων στο εξωτερικό όλοι κάνανε "γκρουπάκια" για να δούν τι θα πούν και οι Ελληνες.Αφήστε το καλύτερα...

Υ.Γ.
Αναζητούνται τεύχη της "Μοτοτεχνικής Επιθεώρησης" σε οποιαδήποτε κατάσταση προκειμένου να φωτοτυπηθούν για λόγους αρχειοθέτησης


Φίλε και συνονόματε καταλαβαίνω τι θέλεις να πεις και προς θεού δεν βγάζω άχρηστους τους συντάκτες.αντιθέτως θα έλεγα κάποιοι ήταν και ο λόγος που αγόραζα μέχρι πρότινος το εν λόγω και όχι μόνο περιοδικό.
όπως ο κόκκαλης με το χιούμορ του,ο ερμήλιος,ο τρελαμένος μπόσμος,ο Μανιάτης,ο δεδεβέσης κ.λ.π

ας το αναλύσουμε λοιπόν όπως το έγραψες:)

1. Μου εκθείασαν την άποψή τους ;).αδιάφορο το εκλαμβάνω αναγνωστικά. ;)

2. Αυτό ακριβώς είπα.σαν αναγνώστης σταματώ να το αγοράζω.απλά έτυχε να ποσταριστεί το θέμα και απλά είπα την γνώμη μου:)

3.το κοστολόγιο δεν σταματά στην εκτύπωση και ο τζίρος όλοι ξέρουμε απο που έρχεται...εξάλλου αυτό γίνονταν πάντα.Άλλο τώρα που λιγόστεψαν οι αιμοδότες.

4.θα συμφωνήσω ότι υπάρχουν αξιόλογοι συντάκτες αλλά ίσως δεν τους αφήνουν να εκφραστούν ελεύθερα.

GSMAN
26-02-2011, 22:56
Απο τους ανθρωπους του 0-300 εμαθα καποια πραγματα που μου σωσαν τη ζωη.... και σημερα εχω ενα γιο που τον βλεπω και καμαρωνω!!

Στεναχωρεθηκα ελπιζω να μη σταματησουν και τις εκπαιδευσεις γιατι πολλα παιδακια θα παραμηνουν ζωντανοι χαρη στα σχολεια αυτα...

Οι ανθρωποι εχουν προσφερει εργο και οσοι εχουν τελειωσει τα καλιφορνια το ξερουν

Οσο για το παουερ μπαικς ηταν το αγαπημενο μου στεναχωρεθηκα ιδιαιτερα που το εμαθα ρε πστ μου τα εχω ολα απο το 1ο τευχος...

Απο εδω και στο εξης τα αγγλικα μας μειναν
http://www.bmwbikers.org/forum/images/statusicon/user_online.gif http://www.bmwbikers.org/forum/images/buttons/reputation.gif (http://www.bmwbikers.org/forum/reputation.php?p=168285) http://www.bmwbikers.org/forum/images/buttons/report.gif (http://www.bmwbikers.org/forum/report.php?p=168285)