PDA

View Full Version : Αντικατάσταση Πινακίδων κυκλοφορίας..., λόγω κλοπής ή απώλειας ή φθοράς ή καταστροφής


riko46
29-03-2009, 19:56
ΠΡΟΣΟΧΗ: Η Υπηρεσία αυτή διεκπεραιώνεται από τα Κέντρα Εξυπηρέτησης Πολιτών (Κ.Ε.Π.)

Απαιτούμενα δικαιολογητικά

● Αίτηση - υπεύθυνη δήλωση (το παρόν έντυπο)
● 'Αδεια κυκλοφορίας
● Έντυπο Παράβολο 30 ΕΥΡΩ σε περίπτωση αντικατάστασης, ενώ για δεύτερη ή τρίτη φορά Παράβολο 60 ΕΥΡΩ
● Επιστροφή φθαρμένων ή κατεστραμμένων κρατικών πινακίδων
● Εάν πρόκειται για φορτηγό, λεωφορείο, τρίκυκλο φορτηγό, ή Ε.Δ.Χ., απαιτείται και το Βιβλιάριο μεταβολών κατοχής και κυριότητας
● Βεβαίωση αρμόδιας Αστυνομικής Αρχής, για περίπτωση απώλειας και κλοπής


Διαδικασία

Διάρκεια έκδοσης της πράξης
Εξαρτάται από την αρμόδια Διεύθυνση Μεταφορών και Επικοινωνιών της Ν.Α.

Κόστος
30 ευρώ για πρώτη φορά ή 60 ευρώ για δεύτερη ή τρίτη

Διάρκεια ισχύος
Για αόριστο χρόνο.

Arkas
29-03-2009, 20:02
Thanks Μάικ!

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
29-03-2009, 20:30
http://i247.photobucket.com/albums/gg124/ELINADOUR/SMILES-2/DIAF66.gifhttp://i247.photobucket.com/albums/gg124/ELINADOUR/SMILES-2/DIAF66.gifhttp://i247.photobucket.com/albums/gg124/ELINADOUR/SMILES-2/DIAF66.gif

xenos
29-03-2009, 21:03
αυτο γινετε κ σε περίπτωση που θέλουμε να αλλάξουμε τις σχετικά παλιες πινακιδες -φτυάρια- με τις νεες μικροτερες???? :confused::confused::confused::confused::confused::confused:

riko46
29-03-2009, 21:11
Ξενοφών με δήλωση φθοράς η καταστροφής γίνεται .........:cool:

xvitos
29-03-2009, 21:47
:sm8:

droggitiszak
30-03-2009, 13:47
... το όχημα ξέρουμε αν μπορεί νόμιμα να κυκλοφορήσει όσο διαρκεί η διαδικασία ? ?

Arkas
30-03-2009, 13:59
... το όχημα ξέρουμε αν μπορεί νόμιμα να κυκλοφορήσει όσο διαρκεί η διαδικασία ? ?
Εφόσον φέρεις μαζί σου τα αποδεικτικά καταθέσεως των δικαιολογητικών, τότε μπορεί να κυκλοφορεί το όχημα, μέχρις εκδόσεως των πρωτοτύπων.

arisxios
30-03-2009, 14:41
:sm4::sm4:

vellos
05-04-2009, 20:55
:sm8:

skippybi
05-04-2009, 21:55
:sm4::sm4:


δεν θα διαφωνήσω μαζί σου...:D

NLS
05-04-2009, 22:36
...και με την ευκαιρία να πούμε και το αίσχος της υπόθεσης (ευτυχώς δεν με έπιασε θα είχα βγει στα κανάλια - αλλά σίγουρα κάποιους από εσάς σας έχει πιάσει).

Θα θυμάστε ότι για μια μικρή περίοδο, κάποιος είχε την μεγαλοφυή ιδέα να κάνει τις πινακίδες των μοτό, σαν δίσκο σερβιρίσματος κεντρικής καφετέριας. Φυσικά καμία σχέση με τις πινακίδες της Ε.Ε. Προφανώς ήταν μέτρο από σοβαρό μύωπα ...και οκ σε κάτι μαούνες (βλέπε Goldwing, παλιές Varkadero κλπ.) δεν είχε και τόσο σημασία, αλλά σε κάτι παπάκια και κάτι μηχανούλες κομψές και λεπτές, εκτός του ότι φάνταζε αίσχος οπτικά, ήταν και επικίνδυνο! Μην πιάσουμε καν το θέμα της αεροδυναμικής (ειδικά όταν κάποιοι για να γλυτώσουν λίγο πλάτος, δίπλωναν τις δυο άκρες προς το λάστιχο).

ΦΥΣΙΚΟΤΑΤΑ αυτό το ΒΛΑΚΩΔΕΣ μέτρο δεν κράτησε πολύ (ποτέ δεν μάθαμε ποιος ήταν ο πανηλίθιος πάντως), αλλά ακόμα και σήμερα, που οι πινακίδες είναι πιο... ανθρώπινες, αν κάποιος έχει για κακή του τύχη τέτοιες τεράστιες, πρέπει να δώσει αυτά τα 30 ευρώ για να τις αλλάξει! Ναι το κράτος έκανε μια ηλιθιότητα (πάλι) και ο πολίτης (πάλι) καλείται να πληρώσει για αυτή.

Έτσι έτσι μας αρέσει.

Όντας στο θέμα των πινακίδων, να πούμε και για το γνωστό τρικ, ότι πολλοί (ειδικά "γλύγοροι") προτιμούν να ΜΗΝ έχουν πινακίδα, αφού έτσι δεν έχει κάτι να καταγράψει κάποια κάμερα τροχαίας (και άρα πιθανά υπέρογκα πρόστιμα για όρια ταχύτητας κλπ.), αλλά αν σε σταματήσουν λες ένα "αμάν θα μου έφυγε στο δρόμο" που δεν πιστεύει μεν κανείς, αλλά δεν μπορούν παρά να σου δώσουν πρόστιμο 30 ευρώ.

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
06-04-2009, 01:52
ΠΡΟΣΟΧΗ: Η Υπηρεσία αυτή διεκπεραιώνεται από τα Κέντρα Εξυπηρέτησης Πολιτών (Κ.Ε.Π.)

Απαιτούμενα δικαιολογητικά

● Αίτηση - υπεύθυνη δήλωση (το παρόν έντυπο)
● 'Αδεια κυκλοφορίας
● Έντυπο Παράβολο 30 ΕΥΡΩ σε περίπτωση αντικατάστασης, ενώ για δεύτερη ή τρίτη φορά Παράβολο 60 ΕΥΡΩ
● Επιστροφή φθαρμένων ή κατεστραμμένων κρατικών πινακίδων
.





Δηλαδή, αν δώσεις την πινακίδα για αντικατάσταση λόγω φθοράς,

θα μπορείς να κυκλοφορείς για 15 - το λιγότερο - μέρες χωρίς πινακίδα (πινακίδες για αυτοκίνητο) ;;;;:confused::confused::confused:




.

kifinas
06-04-2009, 08:55
Είμαι απο τους "άτυχους" που έχουν την πινακίδα-δίσκο. Σε ερώτηση μου στο ΚΕΠ μου είπαν πως μπορώ με τη βεβαίωση αντικατάστασης πινακίδας να κυκλοφορώ την μηχανή αλλα για να είμαι σίγουρος να ρωτήσω και την τροχαία. Η τροχαία μου είπε πως.... ΦΥΣΙΚΑ και δεν νοείται να κυκλοφορεί κανένα όχημα χωρίς πινακίδες. Πήρα τηλ. στο υπουργείο συγκ?ών και μου είπαν πως πάς εκεί και σου βγάζουν τις νέες πινακίδες επιτόπου:Απορία::Απορία:
Τετάρτη ή πέμπτη θα πάω και θα σας πώ

fire red!
06-04-2009, 15:48
δεν θα διαφωνήσω μαζί σου...:D
Ουτε εγω...ποτε!!!!!!:p

danaos
06-04-2009, 18:40
Μαικ με εφτιαξες. Εσπασε η πινακιδα απο το ΗΡ και εχασα ενα νουμερο και το αυτοκολιτο των τελων κυκλ. Πηγα αστυνομια και μου ειπαν οτι αφου δεν ειναι απωλεια δεν χρειαζετε να κανει τιποτα η αστυνομια μονο το υπουργειο. Καλα που ειπες για το ΚΕΠ δεν το ειχα σκεφτει. Ευχαρηστω