PDA

View Full Version : Mε τα ποδια ...μεχρι την Κίνα;


kosta12gs
01-03-2011, 00:20
Ξεκιναω (με την Αννα) χθες για να ανεβω στο Σελι. Ο καιρος ... καλος. Χιονι .... υπαρχει αφθονο. Οποτε ... αντε να ξεσκασουμε λιγο και να γυμναστουμε.

Στο δρομο ( με το αμαξι) λεω να παρακαμψω τα διοδια μαλγαρων και μπαινω στα γειτονικα χωρια (Κυμινα και χαλαστρα). Λιγο πριν βγω στην εθνικη και παλι, βλεπω ενα ζευγαρι μεσηλικων να μου κανει οτοστοπ.

Μετα απο ενα συντομο διαλογο με την Αννα και τις γνωστες σκεψεις (ποιοι ειναι αυτοι, μηπως ειναι επικινδυνοι, ασε καλυτερα κτλ) αποφασιζουμε να σταματησουμε.

Το ζευγαρι τρεχει προς το αυτοκινητο μας και μας λεει:

... καλημερα ειμαστε ο Φιλιπ και η Φρανσουαζ, ξεκινησαμε απο τη Γαλλια με τα ποδια και κατευθυνομαστε με τα ποδια προς την Κινα. :hmmm: Χτες το βραδυ (δηλ σαββατοβραδο) κοιμηθηκαμε στο προηγουμενο χωριο (Μελικη Ημαθιας) μεσα στην εκκλησια του χωριου αλλα ξεχασαμε κατι πραγματα εκει και θελουμε να παμε πισω να τα παρουμε. Μπορειτε να μας πατε ως εκει; ...

kosta12gs
01-03-2011, 00:29
Γιατι οχι;
Αντε ρε παιδια, λεμε. Μπειτε μεσα.
Ησυχοι μας φανηκαν, φορτωμενοι με δυο σακους πλατης, απιστευτου μεγεθους, ογκου και προφανως βαρους, οποτε... ποσο κακο να σου κανουν;

Στη διαδρομη μας ειπαν οτι ξεkινησαν το Νοεμβρη απο τον τοπο τους, διεσχισαν σε περιπου 2 μηνες την Ιταλια...

και εδω και ενα μηνα περασαν στη χωρα μας. Φτασαν στη Ηγουμενιτσα, και περπατωντας μεσα απο τα ορεινα χωρια της Πινδου περασανε στο Μετσοβο, Καλαμπακα, Βεργινα κτλ. :hmmm:
Οι διανυκτερευσεις τους γινονται είτε στη σκηνη που κουβαλουσαν οι ιδιοι, ειτε σε καποιο καταλυμα που εβρισκαν απο το παρακατω site:
CouchSurfing - Participate in Creating a Better World, One Couch At A Time (http://www.couchsurfing.org/)

Syvaris
01-03-2011, 00:30
:Απορία::Απορία::Απορία:

και μεις δεν πάμε μέχρι το super market με τα πόδια:sm7:

kosta12gs
01-03-2011, 00:34
Λιγο πριν τους αφησουμε (εξω απο τη Μελικη) αποφασιζουμε να τους δωσουμε το τηλ μας, ετσι ωστε αν δεν εβρισκαν καποιο καταλυμα για το βραδυ στη θεσσαλονικη να ερχόντουσαν σε εμας.
Αποχαιρετιστηκαμε αλλα ... απο οτι καταλαβα απο την ενθουσιωδη ανταποκριση τους κατι μου ελεγε οτι θα ξαναβρισκομασταν.;)

Syvaris
01-03-2011, 00:38
Λιγο πριν τους αφησουμε (εξω απο τη Μελικη) αποφασιζουμε να τους δωσουμε το τηλ μας, ετσι ωστε αν δεν εβρισκαν καποιο καταλυμα για το βραδυ στη θεσσαλονικη να ερχόντουσαν σε εμας.
Αποχαιρετιστηκαμε αλλα ... απο οτι καταλαβα απο την ενθουσιωδη ανταποκριση τους κατι μου ελεγε οτι θα ξαναβρισκομασταν.;)



βάζεις ιδέες για αυτούς που θα έρθουν για την πίττα


έχετε μεγάλο σπίτι?????:sm7::sm7::sm7::sm7:

kosta12gs
01-03-2011, 00:41
Εμεις συνεχισαμε για την Κυριακατικη εκδρομη μας στα χιονια, αλλα η απροσμενη γνωριμια-ιστορια είχε πλεον μονοπωλησει τη συζητηση μας.

Μετα τις διαδοχικες επισκεψεις στις πιστες (χιονοδρομικες) ήρθε η ωρα της επιστροφης και της ξεκουρασης στο σπιτι.

Και καπου εκει ( μολις γυρισαμε στο σπιτι) χτυπαει το τηλ.

Φυσικα το ζευγαρι των Γαλλων στο διαστημα που εμεις καναμε τις ορεινες βολτες, ειχε περπατησει καπου στα 25 χιλιομετρα και ειχε φτασει στην περιοχη μας.
Πραγματοποιωντας την υποσχεση μας, πηγα και τους παρελαβα προκειμενου να τους προσφερουμε τη φιλοξενια (για την οποια φημιζομαστε) για το βραδυ.:)

Jefe
01-03-2011, 00:46
http://cdn.content.sweetim.com/sim/cpie/emoticons/000204AE.gif (http://www.sweetim.com/s.asp?im=gen&lpver=3&ref=10&p={6A81F2AC-1C2B-11E0-A21D-0016E66A7C4E})




Jefe

kosta12gs
01-03-2011, 00:49
Κατα τη διαρκεια του απογευματος-βραδιου... και αφου τελειωσαν τα απαραιτητα μπανια, φαγητα, νερα, γλυκα κτλ, μας εδειξαν το site του ταξιδιου

katbrakatjamb (http://katbrakatjamb.blogspot.com/)
(για τους γαλλομαθεις σημαινει: 4 χερια 4 ποδια)

μας ειπαν οτι θα χρειαστουν κανα 2 μηνες για να φτασουν στην Τουρκια
περιπου 6 μηνες για να μπουν στο Ιραν,
και μετα Ουζμπεκισταν
και μετα .....
δε θυμαμαι και εγω που...

και οτι σε περιπου 3 χρονια θα ειναι στο Πεκίνο. :Απορία:

kosta12gs
01-03-2011, 00:57
Πολυ ομορφες οι συζητησεις που καναμε τοσο εχτες το βραδυ...
οσο και σημερα το πρωι ( κατα τη διαρκεια του πρωινου και λιγο πριν απο την αναχωρηση τους)

Πολυ ενδιαφεροντα ολα οσα ακουσα για τη νοοτροπια τους , για τη σταση ζωης τους, για την χωρα μας, για οσα αντιμετωπισαν απο ελληνες και ιταλους μεχρι τωρα και ειμαι πολυ περιεργος να ακουσω και να μαθω λιγες απο τις ταξιδιωτικες εμπειριες που θα αποκτησουν τα επομενα χρονια.

Μια αναμνηστικη φωτο εχω απο τη χτεσινη γνωριμια και τη μοιραζομαι μαζι σας
http://img819.imageshack.us/img819/4627/snc000131y.th.jpg (http://img819.imageshack.us/i/snc000131y.jpg/)

mario
01-03-2011, 01:00
μπράβο τους και χαράς το κουράγιο τους ευχομαι να πετυχουν το στόχο τους και ενα μεγάλο μπράβο σε σενα φίλε μου που εν μέσω ευρωπαικου εξευτελισμου της Ελλάδος τους έδειξες ποιοι πραγματικά είναι οι Ελληνες και την φιλοξενία που δείχνουν-δίνουν ακομα και σε αγνώστους

nikos-x
01-03-2011, 01:06
. . . katbrakatjamb (http://katbrakatjamb.blogspot.com/)
(για τους γαλλομαθεις σημαινει: 4 χερια 4 ποδια). . .

Καλά που το διευκρίνισες, γιατί ετοιμαζόμουν να τηλεφωνήσω στον Πάγκ@λο, που τα 'χει "φρέσκα" τα Γαλλικά. :D

:sm8:

kosta12gs
01-03-2011, 01:16
Σημεία προβληματισμου υπαρxουν πάαααααααρα πολλα.

1) Ποσοι περισσοτεροι Ελληνες σταματουσαν στα δεκαδες οτοστοπ πριν απο 20 χρονια; Ποσοι σταματανε σημερα; Τι φρικη εχουμε φαει απο εγκληματικοτητα και βια; Ειναι αληθεια ή προπαγανδα της τηλεορασης;:confused:


2) Ενας αγνωστος που ειναι εξαντλημενος απο το περπατημα και απο το σακιδιο που κουβαλαει στην πλατη του, ειναι απλυτος και βρωμικος για καποιες μερες ...
... ειναι πιο οικειος σε μενα επειδη καταγεται απο τη Γαλλια και οχι απο την Αλβανια;:Απορία:


3) Σε μια τουριστικη χωρα (σαν τη δικη μας) υπαρχει καποιος Γαλλος που λεει οτι δυσκολευτηκε να βρει ανθρωπους (κυριως στα χωρια) που να μιλουν την αγγλικη γλωσσα; Ουτε νέοι, ούτε αστυνομικοι (στα Γιαννενα), ούτε οι παπαδες, ούτε καθηγητες που γνωρισαν σε ενα πανηγυρι στη Βεργινα !!!


4) Ποσες ανεσεις χρειαζομαι για να κανω ενα απλο ταξιδι αναψυχης; Οσα ταξιδια εχω κανει μεχρι τωρα, είχαν τις ιδιες ανεσεις που εχω στο σπιτι μου ή περισσοτερες;


5) Μεχρι ποιο βαθμο θα κοιταζω τα ατελειωτα αξεσουαρ που εχουν βγαλει για τις μηχανες μας προκειμενου να τις κανουν οσο πιο "ταξιδιωτικες" γινονται;
(η Φρανσουαζ εχει μια transalp πισω στη Γαλλια).

gandreas
01-03-2011, 01:22
Ποιος ο λόγος τόσης ταλαιπωρίας? Σου είπαν:o

Ταξιδευτης
01-03-2011, 02:14
Ενα μεγαλο μπραβο και απειρος σεβασμος σε τετοιους ανθρωπους! Το να περπατησεις μεχρι και το Βορειο Πολο δεν ειναι το αληθινο κατορθωμα. Το να κανεις το πρωτο βημα ριχνοντας μια τεραστια μουτζα στην βολεμενη/νυσταγμενη/τρομαγμενη/καταπιεσμενη ζωη σου και στο κατεστημενο που σε θελει πειθηνιο καταναλωτη-προβατο ειναι Ηρακλειος Αθλος!

Τετοιοι ανθρωποι αναπτερωνουν τις ελπιδες μου στο ανθρωπινο γενος και δινουν φωτια στα ταξιδιωτικα ονειρα μου... Καλο δρομο να εχουν παντα...

ΥΓ. Ζηλευω (την ελευθερια τους) και ντρεπομαι (που δεν εχω τα κοτσια να κανω κατι αναλογο)....

panagiotis.farmer
01-03-2011, 07:58
Καλο ταξιδι στον Φιλιπ και την Φρανσουαζ :)



:sm5:

paschalis
01-03-2011, 08:37
Ποιος ο λόγος τόσης ταλαιπωρίας? Σου είπαν:o


''Για αλλη μια φορα βρισκω την ηρεμια της ψυχης μου μεσα απο την καταπονηση του σωματος''

Νομιζω οτι το εχει γραψει ο Κωστας Μητσακης ο καταπληκτικος ταξιδιωτης με το F650GS που γυρισε πανω κατω ολο τον πλανητη μαζι με την Ολγα..

Δε μου φαινεται και μεγαλη ταλαιπωρια..

paschalis
01-03-2011, 08:40
Μπραβο Κωστα!!

Αγγλικα ξερουν οι Ελληνες αλλα ντρεπονται να τα μιλησουν..
Οπως τις δεκαετιες 70-80 στις ντισκο της επαρχιας ντρεπονταν τα κοριτσακια να χορεψουν σε αδεια πιστα..

adventure
01-03-2011, 11:38
Ενα μεγάλο μπράβο σε σένα μπράβο και στο ζευγάρι για αυτή την απόφαση που πήραν σε ένα τόσο δύσκολο ταξίδι με τα πόδια .

:sm8: