PDA

View Full Version : ΗΛΙΚΙΑ ΣΥΝΟΔΗΓΟΥ;


ΤΡΟΧΗΛΑΤΟΣ
02-03-2011, 10:50
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.
Θέλω να ρωτήσω εάν ξέρει κάποιος από ποια ηλικία μπορούμε νόμιμα να επιβιβάζουμε τα παιδιά μας σαν συνοδηγούς στην μοτο; (Φυσικά πάντα με τον απαραίτητο εξοπλισμό).
Ο μικρός μου με έχει φάει τώρα που μεγαλώνει και λόγω του σπιτιού που έχω ταξιδεύω πολύ συχνά στην Εύβοια και θέλει να με συνοδεύει. Α ρε πίκρα που θα φάει η μαμά...:yz
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

angpass
02-03-2011, 11:24
Φίλε μου άσχετα από το νόμιμα (δεν γνωρίζω αν υπάρχει σχετική νομοθεσία για ηλικία συνοδηγού) πιστεύω ότι ο συνεπιβάτης θα πρέπει να έχει την απαραίτητη σωματική διάπλαση για να μπορεί να ανεβεί και να κατεβεί με ασφάλεια, να έχει την σωματική δύναμη για να κρατηθεί (με πόδια και χέρια ) στην μηχανή και στον οδηγό και να έχει την απαραίτητη νοημοσύνη για να καταλάβει την επικινδυνότητα που έχει η μηχανή έτσι ώστε να μην ενοχλεί τον οδηγό, να μην τον απασχολεί και επίσης να μην κάνει παράξενες κινήσεις που θα επηρεάζουν την ισορροπία της μηχανής.

basilis76
02-03-2011, 11:32
δεν υπαρχει νομοθεσια.το εχω ψαξει το θεμα.εγω ομως φιλε μου δεν θα τα ανεβαζα τα παιδια μου για καπου τοσο μακρυα.αλλο μεχρι το σχολειο με το κρανακι τους και ταχυτητες μεχρι 30 χλμ. και αλλο ολόκληρο ταξιδι.

tsmets
02-03-2011, 12:57
Πιστεύω μετά τα 10-12 είναι αρκετά ώριμο για να καβαλήσει.Αν και σωματικά φτάνει τα μαρσπιέ, είσαι οκ ;););)

ntinopoulos
02-03-2011, 14:20
λυπαμαι που το λεω αλλα ετσι οπως εχουν γινει οι δρομοι εχω σκοπο να αποτρεψω το γιο μου απ το να οδηγει η να ειναι συνοδηγος σε μοτοσυκλετα!μονο για πολυ μικρες αποστασεις και με κρανος!:)
δε ξερω αν θα τα καταφερω αλλα θα το ...παλεψω!:)

CPretenteriS
02-03-2011, 14:22
λυπαμαι που το λεω αλλα ετσι οπως εχουν γινει οι δρομοι εχω σκοπο να αποτρεψω το γιο μου απ το να οδηγει η να ειναι συνοδηγος σε μοτοσυκλετα!μονο για πολυ μικρες αποστασεις και με κρανος!:)
δε ξερω αν θα τα καταφερω αλλα θα το ...παλεψω!:)

:sm8:

diomiles
02-03-2011, 15:06
Οδηγώ μηχανές απο 15 χρονών και ποτέ μου δεν ένοιωσα φόβο με τις μηχανές.Σήμερα ο γιός μου είναι 15 χρονών και κάθε φορά που τον ανεβάζω στην μηχανή είμαι τρομοκρατημένος. Μου είναι αδύνατον να το ξεπεράσω και ενώ τον γουστάρω με χίλια για παρέα και αυτός το ίδιο βρίσκω διάφορες δικαιολογίες για να μην τον παίρνω μαζί μου.
Οπότε ουσιαστικά η ηλικία του συνοδηγού είναι αυτή που πιστεύει ο οδηγός (κηδεμόνας) ότι είναι η κατάλληλη.

klagenfurt
02-03-2011, 16:58
νομιζω οτι υπαρχει οριο ηλικιας στον κ.ο.κ.,
νομιζω 10 ετων(δεν ειμαι σιγουρος),
επισης υπαρχει θεμα με το κρανος που δημιουργει προβλημα με το βαρος ,λογω του οτι πιεζει το ευαισθητο νευρικο συστημα του παιδιου στο φρεναρισμα και στις λακουβες...(σιγουρο αυτο)
επιτρεπονται μονο τα ποδηλατικα κρανη που ειναι απο φελιζολ,
αλλα δεν παρεχουν ασφαλεια,
εγω παντως στη μηχανη αποφευγω να ανεβαζω τον γιο μου που ειναι 23...

ασε καλυτερα μονος μου,
δεν ξερεις τι μπορει να συμβει...

BOXER
02-03-2011, 16:59
λυπαμαι που το λεω αλλα ετσι οπως εχουν γινει οι δρομοι εχω σκοπο να αποτρεψω το γιο μου απ το να οδηγει η να ειναι συνοδηγος σε μοτοσυκλετα!μονο για πολυ μικρες αποστασεις και με κρανος!:)
δε ξερω αν θα τα καταφερω αλλα θα το ...παλεψω!:)


Nα πουλησεις τοτε την μηχανη σου για να δωσεις το παραδειγμα στον μικρο :rolleyes:!!!
Την αγοραζω εγω :D...

mario
02-03-2011, 18:06
Φίλε μου άσχετα από το νόμιμα (δεν γνωρίζω αν υπάρχει σχετική νομοθεσία για ηλικία συνοδηγού) πιστεύω ότι ο συνεπιβάτης θα πρέπει να έχει την απαραίτητη σωματική διάπλαση για να μπορεί να ανεβεί και να κατεβεί με ασφάλεια, να έχει την σωματική δύναμη για να κρατηθεί (με πόδια και χέρια ) στην μηχανή και στον οδηγό και να έχει την απαραίτητη νοημοσύνη για να καταλάβει την επικινδυνότητα που έχει η μηχανή έτσι ώστε να μην ενοχλεί τον οδηγό, να μην τον απασχολεί και επίσης να μην κάνει παράξενες κινήσεις που θα επηρεάζουν την ισορροπία της μηχανής.


:sm8:

gsmaniac
02-03-2011, 18:10
καλο ειναι να δειξουμε στα παιδια μας,πως πρεπει να συμπεριφερονται σαν συνοδηγοι και οταν πρεπει, να τα μαθουμε να οδηγουν,με ασφαλεια και συνεση......:)
πιστευω οτι στα 15 χρονια τους και εφοσον ειναι και ηρεμα,ειναι καταλληλα για εκμαθηση....;)
καλυτερα να τα μαθουν απο εμας,παρα απο τον καγκουρα κολλητο τους....;)
με τον δικο μου γιο(15 χρονων)εχω κανει αρκετες βολτες και ταξιδακια και το συναισθημα ειναι ομορφο....:)

MARK
02-03-2011, 18:27
Εχω την αίσθηση οτι νομοθετικά δεν υπάρχει όριο,ωστόσο συμφωνώ απόλυτα με τους προλαλήσαντες....;)

paschalis
02-03-2011, 19:39
Εχω την αίσθηση οτι νομοθετικά δεν υπάρχει όριο,ωστόσο συμφωνώ απόλυτα με τους προλαλήσαντες....;)



ΛΑΘΟΣ!!
Ο ΚΟΚ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΙ ΤΗ ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΑΝΗΛΙΚΩΝ ΜΕ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΕΣ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ Ο ΤΡΟΧΟΝΟΜΟΣ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΛΗΣΗ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΟΥ ΚΑΝΕΙ ΜΗΝΥΣΗ ΓΙΑ ΕΚΘΕΣΗ ΑΝΗΛΙΚΟΥ ΣΕ ΚΙΝΔΥΝΟ...
ΟΙ ΔΕ ΠΟΝΤΟΙ ΕΙΝΑΙ ΝΟΜΙΖΩ 7...

Strats
02-03-2011, 22:50
Λυπάμαι που το λέω αλλά έτσι όπως έχουν γίνει οι δρόμοι, και με τον τρόπο που οδηγεί μεγάλο ποσοστό οδηγών, δεν ανεβάζω το γιο μου πάνω. Θα το ήθελα πολύ να τον έχω παρέα, αλλά δε ρισκάρω. Άλλο να συμβεί κάτι σε μένα, και άλλο στο παιδί μου. Το δεύτερο είναι από αυτά που δε νομίζω να άντεχα, ειδικά αν ήμουν εγώ ο οδηγός...

... μακριά από μας...

gemara
03-03-2011, 00:01
Το συγκεκριμένο θέμα με έχει απασχολήσει στο παρελθόν. Το πλέον σωστό πίστευα ότι είναι το παιδί να αποφασίσει μόνο του για το αν θέλει να εκθέσει τον εαυτό του σε τόσο σοβαρό κίνδυνο, του να είναι επιβάτης σε δίκυκλο ανάμεσα σε Έλληνες οδηγούς. Κανένα παιδί βέβαια δεν είναι σε θέση να αποφασίσει κάτι τέτοιο. Έτσι μέχρι να ενηλικιωθούν τα παιδιά μου, ποτέ δεν τα ανέβασα στη μοτοσυκλέτα, γιατί απλά δεν είχα το δικαίωμα. Και τώρα που έχουν ενηλικιωθεί, πάλι δεν είμαι άνετος. Τα ανεβάζω ελάχιστες φορές και μετά φόβου μεγάλου, γιατί την πάρτη μου την κάνω ότι θέλω, αυτά δεν έχω κανένα δικαίωμα όμως να τους προξενήσω το παραμικρό.

Πάντως θεωρώ χειρότερο από το παιδί στη μοτοσυκλέτα, το παιδί στο μπροστινό κάθισμα στην αγκαλιά της μαμάς (http://www.gsforum.gr/%CE%91%CF%83%CF%86%CE%AC%CE%BB%CE%B5%CE%B9%CE%B1-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%84%CE%B5%CF%87%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AD%CF%82-%CE%BF%CE%B4%CE%AE%CE%B3%CE%B7%CF%83%CE%B7%CF%82-22/%CE%A0%CE%B1%CE%B9%CE%B4%CE%AF-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B1%CF%85%CF%84%CE%BF%CE%BA%CE%AF%CE%BD%CE%B7%CF%84%CE%BF-13863/)...

Με το θέμα, ο κώδικας είναι σαφής, αλλά ανάθεμα αν τον ξέρει κανείς και ανάθεμα αν κανένας αστυνόμος σταματήσει "γονέα" που βάζει το μωράκι του στα πόδια του και το σουλατσάρει με το δίκυκλο...

"Άρθρo 33
Mεταφoρά επιβατών με oχήματα
1. Aπαγoρεύεται η μεταφoρά επιβατών με oδικά oχήματα κατά τρόπo
τέτoιo ώστε να δημιoυργείται κίνδυνoς.
2. Eιδικότερα απαγoρεύεται:
α) Η μεταφoρά επιβατών περισσοτέρων των αναγραφομένων στην άδεια
κυκλoφoρίας τoυ οχήματος.
β) H κατάληψη θέσης παραπλεύρως τoυ oδηγoύ, από παιδιά ηλικίας μι-
κρότερης των δώδεκα (12) ετών, εφόσον δεν συγκρατούνται με εγκεκριμένο
σύστημα συγκράτησης κατάλληλο για την ηλικία, το ύψος και το βάρος τους,
ως και από περισσότερα πρόσωπα από όσα επιτρέπεται στη θέση αυτή.
γ) Η μεταφορά ανηλίκων έως πέντε (5) ετών με μοτοσικλέτα ή μοτοποδή-
λατο, εφόσον δε συγκρατούνται με εγκεκριμένο σύστημα συγκράτησης κα-
τάλληλο για την ηλικία, το ύψος και το βάρος τους.
3. Ο οδηγός μηχανοκίνητου οχήματος και μοτοποδηλάτου επιβάλλεται να
μεριμνά για την ασφάλεια των συνεπιβατών του και ειδικότερα να ελέγχει αν
φορούν τις ζώνες ασφαλείας και το προστατευτικό κράνος κατά τη μεταφορά
τους.
4. Ο οδηγός που παραβαίνει τις διατάξεις του άρθρου αυτού τιμωρείται με
διοικητικό πρόστιμο ογδόντα (80,00) ευρώ."

Jefe
03-03-2011, 00:29
καλο ειναι να δειξουμε στα παιδια μας,πως πρεπει να συμπεριφερονται σαν συνοδηγοι και οταν πρεπει, να τα μαθουμε να οδηγουν,με ασφαλεια και συνεση......:)

πιστευω οτι στα 15 χρονια τους και εφοσον ειναι και ηρεμα,ειναι καταλληλα για εκμαθηση....;)
καλυτερα να τα μαθουν απο εμας,παρα απο τον καγκουρα κολλητο τους....;)

με τον δικο μου γιο(15 χρονων)εχω κανει αρκετες βολτες και ταξιδακια και το συναισθημα ειναι ομορφο....:)




Μαζί σου! http://cdn.content.sweetim.com/sim/cpie/emoticons/000204AE.gif (http://www.sweetim.com/s.asp?im=gen&lpver=3&ref=10&p={6A81F2AC-1C2B-11E0-A21D-0016E66A7C4E})




Jefe

Zizel
03-03-2011, 00:58
καλο ειναι να δειξουμε στα παιδια μας,πως πρεπει να συμπεριφερονται σαν συνοδηγοι και οταν πρεπει, να τα μαθουμε να οδηγουν,με ασφαλεια και συνεση......:)

πιστευω οτι στα 15 χρονια τους και εφοσον ειναι και ηρεμα,ειναι καταλληλα για εκμαθηση....;)
καλυτερα να τα μαθουν απο εμας,παρα απο τον καγκουρα κολλητο τους....;)

με τον δικο μου γιο(15 χρονων)εχω κανει αρκετες βολτες και ταξιδακια και το συναισθημα ειναι ομορφο....:)

Πολύ σωστός....τ'οποίο ισχύει για τα πάντα περί εκμάθησης και όχι μόνο για τις μηχανές....συνετά και με ασφάλεια....οι οδηγίες των γονέων και οι συμβουλές είναι ο,τι καλύτερο.....:sm8::):):):)

nivo
03-03-2011, 01:10
καλο ειναι να μην τρομοκρατουμαστε και εμεις και ιδως τα παιδια να μην τους μεταφερουμε λαθος μυνηματα αν ειναι να μαθουν κατι καλυτερα ειναι απο εμας και οχι απο καποιον ασχετο φιλο και κρυφα οπως θα εχει γινει φανταζομαι και σε πολλους απο εδω μεσα πιο μεγαλος ειναι ο κινδυνος ετσι οσο αφορα την ηλικια εχουν δει τα ματια μας .....

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
03-03-2011, 02:00
Το συγκεκριμένο θέμα με έχει απασχολήσει στο παρελθόν. Το πλέον σωστό πίστευα ότι είναι το παιδί να αποφασίσει μόνο του για το αν θέλει να εκθέσει τον εαυτό του σε τόσο σοβαρό κίνδυνο, του να είναι επιβάτης σε δίκυκλο ανάμεσα σε Έλληνες οδηγούς. Κανένα παιδί βέβαια δεν είναι σε θέση να αποφασίσει κάτι τέτοιο. Έτσι μέχρι να ενηλικιωθούν τα παιδιά μου, ποτέ δεν τα ανέβασα στη μοτοσυκλέτα, γιατί απλά δεν είχα το δικαίωμα. Και τώρα που έχουν ενηλικιωθεί, πάλι δεν είμαι άνετος. Τα ανεβάζω ελάχιστες φορές και μετά φόβου μεγάλου, γιατί την πάρτη μου την κάνω ότι θέλω, αυτά δεν έχω κανένα δικαίωμα όμως να τους προξενήσω το παραμικρό.

Πάντως θεωρώ χειρότερο από το παιδί στη μοτοσυκλέτα, το παιδί στο μπροστινό κάθισμα στην αγκαλιά της μαμάς (http://www.gsforum.gr/%CE%91%CF%83%CF%86%CE%AC%CE%BB%CE%B5%CE%B9%CE%B1-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%84%CE%B5%CF%87%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AD%CF%82-%CE%BF%CE%B4%CE%AE%CE%B3%CE%B7%CF%83%CE%B7%CF%82-22/%CE%A0%CE%B1%CE%B9%CE%B4%CE%AF-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B1%CF%85%CF%84%CE%BF%CE%BA%CE%AF%CE%BD%CE%B7%CF%84%CE%BF-13863/)...

Με το θέμα, ο κώδικας είναι σαφής, αλλά ανάθεμα αν τον ξέρει κανείς και ανάθεμα αν κανένας αστυνόμος σταματήσει "γονέα" που βάζει το μωράκι του στα πόδια του και το σουλατσάρει με το δίκυκλο...

"Άρθρo 33
Mεταφoρά επιβατών με oχήματα
1. Aπαγoρεύεται η μεταφoρά επιβατών με oδικά oχήματα κατά τρόπo
τέτoιo ώστε να δημιoυργείται κίνδυνoς.
2. Eιδικότερα απαγoρεύεται:
α) Η μεταφoρά επιβατών περισσοτέρων των αναγραφομένων στην άδεια
κυκλoφoρίας τoυ οχήματος.
β) H κατάληψη θέσης παραπλεύρως τoυ oδηγoύ, από παιδιά ηλικίας μι-
κρότερης των δώδεκα (12) ετών, εφόσον δεν συγκρατούνται με εγκεκριμένο
σύστημα συγκράτησης κατάλληλο για την ηλικία, το ύψος και το βάρος τους,
ως και από περισσότερα πρόσωπα από όσα επιτρέπεται στη θέση αυτή.
γ) Η μεταφορά ανηλίκων έως πέντε (5) ετών με μοτοσικλέτα ή μοτοποδή-
λατο, εφόσον δε συγκρατούνται με εγκεκριμένο σύστημα συγκράτησης κα-
τάλληλο για την ηλικία, το ύψος και το βάρος τους.
3. Ο οδηγός μηχανοκίνητου οχήματος και μοτοποδηλάτου επιβάλλεται να
μεριμνά για την ασφάλεια των συνεπιβατών του και ειδικότερα να ελέγχει αν
φορούν τις ζώνες ασφαλείας και το προστατευτικό κράνος κατά τη μεταφορά
τους.
4. Ο οδηγός που παραβαίνει τις διατάξεις του άρθρου αυτού τιμωρείται με
διοικητικό πρόστιμο ογδόντα (80,00) ευρώ."


Πώς τα ξετρυπώνεις ρε μπαγάσααααα ... :o

teo71
03-03-2011, 09:56
καλο ειναι να δειξουμε στα παιδια μας,πως πρεπει να συμπεριφερονται σαν συνοδηγοι και οταν πρεπει, να τα μαθουμε να οδηγουν,με ασφαλεια και συνεση......:)

πιστευω οτι στα 15 χρονια τους και εφοσον ειναι και ηρεμα,ειναι καταλληλα για εκμαθηση....;)
καλυτερα να τα μαθουν απο εμας,παρα απο τον καγκουρα κολλητο τους....;)

με τον δικο μου γιο(15 χρονων)εχω κανει αρκετες βολτες και ταξιδακια και το συναισθημα ειναι ομορφο....:)



:sm8::sm8:

ΤΡΟΧΗΛΑΤΟΣ
03-03-2011, 15:07
Ευχαριστώ όλους σας για τις απαντήσεις στο θέμα. Οι φόβοι που εκφράζετε είναι σίγουρα και δικοί μου φόβοι. Ήδη έχω ταξιδέψει 2 φορές με την μεγάλη κόρη μου (15 χρονών) και αφορμή για την ερώτησή μου ήταν η απάντηση αστυνομικού που μου είπε ότι απαγορεύεται η μεταφορά ανηλίκων χωρίς να μου διευκρινίσει ηλικία. (Άρα έως 18 χρονών;;;...μην τρελαθούμε κιόλας)

Ο gemara γράφει από τον κώδικα...

[QUOTE=gemara;329525].
γ) Η μεταφορά ανηλίκων έως πέντε (5) ετών με μοτοσικλέτα ή μοτοποδή-
λατο, εφόσον δε συγκρατούνται με εγκεκριμένο σύστημα συγκράτησης κα-
τάλληλο για την ηλικία, το ύψος και το βάρος τους.

Άρα ο κώδικας επιτρέπει 6 ετών πιτσιρίκι συνοδηγό... έλεος ούτε τα πόδια του δεν φτάνουν να πατήσει, και τι να είναι άραγε το εγκεκριμένο σύστημα συγκράτησης;
Και πάλι ευχαριστώ όλους. Καλούς δρόμους να ΄χετε.

yns
03-03-2011, 15:28
και τι να είναι άραγε το εγκεκριμένο σύστημα συγκράτησης;

Κάτι τέτοιο φαντάζομαι..

http://static.blogo.it/motoblog/givi_child_seat_1.jpg

yns
03-03-2011, 15:29
Και σίγουρα ΟΧΙ κάτι τέτοιο...

http://www.barbarycoastwindandfire.com/Bucket%20Seat%20a.JPG

:sm7::sm7:

irene
03-03-2011, 16:18
:)Ευχαριστώ όλους σας για τις απαντήσεις στο θέμα. Οι φόβοι που εκφράζετε είναι σίγουρα και δικοί μου φόβοι. Ήδη έχω ταξιδέψει 2 φορές με την μεγάλη κόρη μου (15 χρονών) και αφορμή για την ερώτησή μου ήταν η απάντηση αστυνομικού που μου είπε ότι απαγορεύεται η μεταφορά ανηλίκων χωρίς να μου διευκρινίσει ηλικία. (Άρα έως 18 χρονών;;;...μην τρελαθούμε κιόλας)

Ο gemara γράφει από τον κώδικα...

[QUOTE=gemara;329525].
γ) Η μεταφορά ανηλίκων έως πέντε (5) ετών με μοτοσικλέτα ή μοτοποδή-
λατο, εφόσον δε συγκρατούνται με εγκεκριμένο σύστημα συγκράτησης κα-
τάλληλο για την ηλικία, το ύψος και το βάρος τους.

Άρα ο κώδικας επιτρέπει 6 ετών πιτσιρίκι συνοδηγό... έλεος ούτε τα πόδια του δεν φτάνουν να πατήσει, και τι να είναι άραγε το εγκεκριμένο σύστημα συγκράτησης;
Και πάλι ευχαριστώ όλους. Καλούς δρόμους να ΄χετε.

το μονο καρεκλακι που περναει το γερμανικο TUV το εχει φτιαξει Ελληνας!
Δειτε το στο www.stamatakis.de (http://www.stamatakis.de):)

KRASOPATERAS
03-03-2011, 22:58
Φίλε μου άσχετα από το νόμιμα (δεν γνωρίζω αν υπάρχει σχετική νομοθεσία για ηλικία συνοδηγού) πιστεύω ότι ο συνεπιβάτης θα πρέπει να έχει την απαραίτητη σωματική διάπλαση για να μπορεί να ανεβεί και να κατεβεί με ασφάλεια, να έχει την σωματική δύναμη για να κρατηθεί (με πόδια και χέρια ) στην μηχανή και στον οδηγό και να έχει την απαραίτητη νοημοσύνη για να καταλάβει την επικινδυνότητα που έχει η μηχανή έτσι ώστε να μην ενοχλεί τον οδηγό, να μην τον απασχολεί και επίσης να μην κάνει παράξενες κινήσεις που θα επηρεάζουν την ισορροπία της μηχανής.

:sm8: