PDA

View Full Version : Επισκευή Garmin GPS


emix
03-03-2011, 12:28
Θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζετε εδώ στην Αθήνα κανέναν που να επισκευάζει Garmin GPS.
Δυστυχώς το GPS μου (ένα Garmin Guest) παρέδωσε πνεύμα, ίσως από δικό μου λάθος, και δεν ανάβει με τίποτα. Ίσως είναι η μπαταρία, ίσως είναι κάτι στην πλακέτα, ίσως είναι κάτι άλλο.

Ο Σκορδίλης μου είπε ότι πλέον το συγκεκριμένο μοντέλο η Garmin δεν το υποστηρίζει και δεν το επισκευάζει. Όποτε ή το πετάω ή προσπαθώ να βρω κάποιον που τουλάχιστον να δει τι έχει και αν αξίζει το φτιάχνω, αν όχι το πετάω.

Ξέρετε κανέναν που να τα επισκευάζει;

vasorfa
03-03-2011, 13:08
εχεις p.m.

loulou1100gs
03-03-2011, 15:50
εχεις p.m.

Με όλο το σεβασμό: ο φίλος πόσταρε δημόσια.Ενδεχομένως και άλλοι να έχουν το ίδιο πρόβλημα και να ενδιαφέρονται επί του προκειμένου.Γιατί η απάντηση με "π.μ.";Οι υπόλοιποι δεν δικαιούμαστε;Λέω τώρα...

emix
03-03-2011, 15:59
Με όλο το σεβασμό: ο φίλος πόσταρε δημόσια.Ενδεχομένως και άλλοι να έχουν το ίδιο πρόβλημα και να ενδιαφέρονται επί του προκειμένου.Γιατί η απάντηση με "π.μ.";Οι υπόλοιποι δεν δικαιούμαστε;Λέω τώρα...


Δεν εκφερω αποψη γι αυτο, παντως ο φιλος μου ειπε για εναν γνωστο του,ηλεκτρονικο. Πηρα τηλ και μου ειπε οτι δεν εχει ασχοληθει ποτε μ επισκευες gps και δεν μπορει ν αναλαβει κατι τετοιο.

ThanDim
03-03-2011, 17:03
Δεν στέλνεις ένα email στην Αγγλία, στα κεντρικά; Εγώ πάντως μιλάω κατευθείαν με αυτούς καθώς από τον Σκορδίλη δεν έχω και τις καλύτερες εντυπώσεις......

emix
03-03-2011, 17:10
Δεν στέλνεις ένα email στην Αγγλία, στα κεντρικά; Εγώ πάντως μιλάω κατευθείαν με αυτούς καθώς από τον Σκορδίλη δεν έχω και τις καλύτερες εντυπώσεις......


Xμ...., δεν ειναι ασχημη η ιδεα σου.
Θα στειλω ενα εμαιλ αμεσως τωρα.

Ευχαριστω.

vasorfa
03-03-2011, 17:11
Δεν εκφερω αποψη γι αυτο, παντως ο φιλος μου ειπε για εναν γνωστο του,ηλεκτρονικο. Πηρα τηλ και μου ειπε οτι δεν εχει ασχοληθει ποτε μ επισκευες gps και δεν μπορει ν αναλαβει κατι τετοιο.


Γιαυτο με pm...:cool::cool:


δεν ημουν σιγουρος αν μπορει να το αναλαβει....:rolleyes::rolleyes:


ενταξει τωρα:o:o:o

αθωως ο κατηγορούμενος?:D:D:p:p:p:sm7::sm7::sm7:

siraxanz
03-03-2011, 21:03
Τι γίνεται με αυτόν τον Σκορδίλη βρε παιδιά ???

Τόσο υπεράνω είναι??:hmmm:

loulou1100gs
03-03-2011, 21:23
Ολα καλά, όμως προσέξτε: η Garmin για δικούς της λόγους έχει επιλέξει λειτουργικά συστήματα παντελώς διαφορετικά από ο,τιδήποτε άλλο κυκλοφορεί (για να μην έχει κλοπή λογισμικού). Οι κλειδάριθμοι των συστημάτων δεν δίνονται επ' ουδενί.Απαιτούν από τον "δηλωμένο" νόμιμο χρήστη να αποστείλει τη συσκευή σε εξουσιοδοτημένα σημεία.Δηλαδή Χ.Ψ.Κ.Α.

evanslam
04-03-2011, 08:47
Δες και εδώ: http://www.gsforum.gr/%CE%A0%CE%BB%CE%BF%CE%AE%CE%B3%CE%B7%CF%83%CE%B7-hardware-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-software-28/service-zumo-660-%CE%B1%CF%80%CF%8C-garmin-17073/ ο φίλος Θανάσης πως αντιμετώπισε παρόμοια κατάσταση και πράξε ανάλογα!

Βέβαια εκεί δεν είχε απευθυνθεί στο Σκορδίλη αλλά πάλι κατ' εμε και οχι(ΚΤΜ:D) δεν έχεις να χάσεις και κάτι!

mjtir
04-03-2011, 09:28
Ριξε μια ματια και εδω :

Garmin | Out of Warranty (http://www8.garmin.com/support/outofwarranty.html)

Φοβαμαι πως ειναι μονοδρομος ...

emix
04-03-2011, 10:40
Ριξε μια ματια και εδω :

Garmin | Out of Warranty (http://www8.garmin.com/support/outofwarranty.html)

Φοβαμαι πως ειναι μονοδρομος ...


Σ' ευχαριστω.
Θα το ψαξω μεσα απο εδω.

nivo
04-03-2011, 11:36
6934882298 Λ. ΑΜΦΙΘΕΑΣ 162 φτιαχνει μονο garmin κωσταντινος :D

emix
04-03-2011, 11:57
6934882298 Λ. ΑΜΦΙΘΕΑΣ 162 φτιαχνει μονο garmin κωσταντινος :D


Πήρα τηλέφωνο και θα το πάω αύριο να το δει. Το μόνο που ελπίζει είναι να μην έχει καεί καμιά πλακέτα, γιατί δεν υπάρχουν ανταλλακτικά. Αν έχει γίνει αυτό, ας πρόσεχα...!

:):)

Σ' ευχαριστώ πολύ.

commander
04-03-2011, 12:54
6934882298 Λ. ΑΜΦΙΘΕΑΣ 162 φτιαχνει μονο garmin κωσταντινος :D

Μπραβο ρε Νικολα ,να γιατι gs forum!!!!!!;)

nivo
04-03-2011, 14:07
:sm8::sm8:

BOXER
05-03-2011, 01:25
.....ίσως από δικό μου λάθος......

.....Αν έχει γίνει αυτό, ας πρόσεχα...!


Χμ :confused:, εσυ Ηλια κατι εχεις κανει και ντρεπεσαι να μας το πεις :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:!

Λεγε..... ειμαστε ολο αυτια :D!!!

emix
05-03-2011, 01:42
Χμ :confused:, εσυ Ηλια κατι εχεις κανει και ντρεπεσαι να μας το πεις :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:!

Λεγε..... ειμαστε ολο αυτια :D!!!


Εδωσα τροφοδοσια 12V στην βαση φορτισης του GPS και εβαλα πανω το GPS. Κατι εγινε, φορτισε για 10 δευτερολεπτα και μετα εσβησε.

Μου κανει εντυπωση γιατι ο μονη διαφορα με τις παλιες μου μηχανες ειναι οτι αντι για κατευθειαν συνδεση στο φως, την βαση την εβαζα με το βυσμα στην 12V παροχη. Τι διαφορα ειχε δηλαδη τωρα; Μηπως υπηρχε καμια αντισταση που κατεβαζε τα volt απο 12 στα 5; Δεν ξερω ρε παιδια.
Αλλα ευχομαι να μην εχει γινει ανεπανορθωτη ζημια, κατι που δυστυχως δεν ειμαι αισιοδοξος.

Τεσπα. Θα το παω στο παιδι να το δει και βλεπουμε.

BOXER
05-03-2011, 01:55
Εδωσα τροφοδοσια 12V στην βαση φορτισης του GPS και εβαλα πανω το GPS. Κατι εγινε, φορτισε για 10 δευτερολεπτα και μετα εσβησε.

Μου κανει εντυπωση γιατι ο μονη διαφορα με τις παλιες μου μηχανες ειναι οτι αντι για κατευθειαν συνδεση στο φως, την βαση την εβαζα με το βυσμα στην 12V παροχη. Τι διαφορα ειχε δηλαδη τωρα; Μηπως υπηρχε καμια αντισταση που κατεβαζε τα volt απο 12 στα 5; Δεν ξερω ρε παιδια.
Αλλα ευχομαι να μην εχει γινει ανεπανορθωτη ζημια, κατι που δυστυχως δεν ειμαι αισιοδοξος.

Τεσπα. Θα το παω στο παιδι να το δει και βλεπουμε.

Αυτο Ηλια δεν το επιασα και πολυ!
Τι εννοεις ακριβως;

GAGARIN
05-03-2011, 08:44
Ο Σκορδίλης μου είπε ότι πλέον το συγκεκριμένο μοντέλο η Garmin δεν το υποστηρίζει και δεν το επισκευάζει.



δηλαδη οταν ενα προιον σταματαει απο την παραγωγη απο μια εταιρια ...σταματαει και η υποστιρηξη του απο τον αντιπροσωπο.............?:sm7:

Αρα επειδη πχ το 1150 εχει σταματησει να παραγεται οταν θες σερβις καμια αντιπροσωπια δεν θα ασχολειτε μαζι του, σωστα?

γι'αυτο με καποιους δεν πρεπει να ασχολησε και να ψωνιζεις κατ'ευθειαν απο εξωτερικο................

nivo
05-03-2011, 09:50
δηλαδη οταν ενα προιον σταματαει απο την παραγωγη απο μια εταιρια ...σταματαει και η υποστιρηξη του απο τον αντιπροσωπο.............?:sm7:

Αρα επειδη πχ το 1150 εχει σταματησει να παραγεται οταν θες σερβις καμια αντιπροσωπια δεν θα ασχολειτε μαζι του, σωστα?

γι'αυτο με καποιους δεν πρεπει να ασχολησε και να ψωνιζεις κατ'ευθειαν απο εξωτερικο................
Θοδωρη μην :sm7:καθολου πολλες εταιριες δεν σε καλυπτουν με ανταλακτικα οταν σταματαει καποιο προιον την παραγωγη του και στα ηλεκτρονικα και στις μοτο πχ kawasaki zzr1100που εβγαινε μεχρι το 98 το 2003 δεν ειχε ανταλακτικα οταν τα χρειαστηκα suzuki gsxr 1100 f το ιδιο η albrecht φτιαχνει ενδοεπικοινωνιες το ιδιο και μην σου πω και αλλα ...ειμαστε τυχεροι γιατι η BMW σαν εταιρια(απο τις λιγες) σου εξασφαλιζει ανταλακτικα εστω και μετα απο 10-20μερες αν χρειαστεις κατι και για το πιο παλιο μοντελο

GAGARIN
05-03-2011, 10:04
Θοδωρη μην :sm7:καθολου πολλες εταιριες δεν σε καλυπτουν με ανταλακτικα οταν σταματαει καποιο προιον την παραγωγη του και στα ηλεκτρονικα και στις μοτο πχ kawasaki zzr1100που εβγαινε μεχρι το 98 το 2003 δεν ειχε ανταλακτικα οταν τα χρειαστηκα suzuki gsxr 1100 f το ιδιο η albrecht φτιαχνει ενδοεπικοινωνιες το ιδιο και μην σου πω και αλλα ...ειμαστε τυχεροι γιατι η BMW σαν εταιρια(απο τις λιγες) σου εξασφαλιζει ανταλακτικα εστω και μετα απο 10-20μερες αν χρειαστεις κατι και για το πιο παλιο μοντελο

το ξερω απλα το σχολιο πηγαινε στον ''αλλον αντιπροσωπο'' οχι στην BMW .......αλλα δεν μπορω να δεχτω αυτο που λεει .............δηλαδη 2 ομαδικες που γινανε απο δω μεσα με τουλαχιστον 10 μηχανηματα των 500+ € η καθεμια μιλαμε για 10000€~ αν λοιπον η garmin φετος το zumo 660 το αντικαταστησει με το zumo 700 θα προσευχονται η αγοραστες να μην τους τυχει τιποτα και παρουν την ιδια απαντηση που πηρε ο emix

nivo
05-03-2011, 10:06
ακριβως :D !!!

frits
06-03-2011, 16:12
δηλαδη οταν ενα προιον σταματαει απο την παραγωγη απο μια εταιρια ...σταματαει και η υποστιρηξη του απο τον αντιπροσωπο.............?:sm7:

Αρα επειδη πχ το 1150 εχει σταματησει να παραγεται οταν θες σερβις καμια αντιπροσωπια δεν θα ασχολειτε μαζι του, σωστα?

γι'αυτο με καποιους δεν πρεπει να ασχολησε και να ψωνιζεις κατ'ευθειαν απο εξωτερικο................

Χωρίς να μπορώ να ανεβάσω κάποιο συγκεκριμένο στοιχείο και επειδή η δουλεία μου έχει να κάνει με εμπόριο ηλεκτρονικών συσκευών (π.χ φωτογραφικών μηχανών) μπορώ να πω ότι οι εταιρείες είναι υποχρεωμένες να υποστηρίξουν το προϊόν εώς 5 χρόνια από την λήξη της κυκλοφορίας του, αυτό αφορά και επισκευή αλλά και αναλώσιμα, π.χ κάρτες, μελάνια, κ.λ.π.

GAGARIN
06-03-2011, 16:25
Χωρίς να μπορώ να ανεβάσω κάποιο συγκεκριμένο στοιχείο και επειδή η δουλεία μου έχει να κάνει με εμπόριο ηλεκτρονικών συσκευών (π.χ φωτογραφικών μηχανών) μπορώ να πω ότι οι εταιρείες είναι υποχρεωμένες να υποστηρίξουν το προϊόν εώς 5 χρόνια από την λήξη της κυκλοφορίας του, αυτό αφορά και επισκευή αλλά και αναλώσιμα, π.χ κάρτες, μελάνια, κ.λ.π.

Συμφωνω, απλα και να περασει η 5ετια δεν ειναι κακο ο αντιπροσωπος να του πει φερτο και βλεπουμε ..........(μπορει καινα φτιαχνεται) το κακο ειναι η αντιπετωπηση του στυλ ''αφου η εταιρια δεν το παραγει αλλο εγω δεν το φτιαχνω''......με αλλα λογια ''ρε φιλε παρε καινουργιο μ'εσενα θα ασχολουμαστε τωρα'' ?

frits
06-03-2011, 18:20
Συμφωνω, απλα και να περασει η 5ετια δεν ειναι κακο ο αντιπροσωπος να του πει φερτο και βλεπουμε ..........(μπορει καινα φτιαχνεται) το κακο ειναι η αντιπετωπηση του στυλ ''αφου η εταιρια δεν το παραγει αλλο εγω δεν το φτιαχνω''......με αλλα λογια ''ρε φιλε παρε καινουργιο μ'εσενα θα ασχολουμαστε τωρα'' ?

Οι σωστοί αντιπρόσωποι έτσι κάνουνε .....αλλά είναι μετρημένοι στα δάκτυλα.

mjtir
07-03-2011, 16:06
Οσο αφορα τα GPS δεν δικαιολογουνται τα παρακατω εξοδα του αντιπροσωπου δεδομενου οτι δεν χαλανε και καθε μερα :

α) Εξοπλισμος εργαστηριου

β) Μισθοδοσια τεχνικου

γ) Εξοδα καταρισης του τεχνικου στα συγκεκριμενα προιοντα.

δ) Διατηρηση ικανου stock ανταλακτικων πολλων μοντελων

ε) εξοδα αποστολης ανταλλακτικου οταν δεν υπαρχει στο stock του.

Ποσο πρεπει να χρεωσει την εργασια του η το χειροτερο ποσο να πουλαει λιανικη για να καλυπτει το ανοιγμα του ?

Αν και για τον τελικο χρηστη μπορει να μην τον χαροποιει η διαδικασια αποστολης της συσκευης στο εξωτερικο , το μικροτερο τελικο κοστος και ο συντομοτερος χρονος αποκαταστασης (συν την επεκταση της εγγυησης) πιστευω πως αντισταθμιζουν την ταλαιπωρια του....

zipman
18-03-2011, 23:39
Μπορώ ίσως και εγώ να σε βοηθήσω αν ως τώρα δε κατάφερες κάτι... ελπίζοντας φυσικά πως ή έχει καεί κάποια ασφάλεια του GPS, ή ο διακόπτης δε δουλεύει, ή πρόβλημα στο λογισμικό του... αν έχει πάθει γενικό κοκομπλόκο η πλακέτα μπορείς να κλάψεις ελεύθερα, δε σε παρεξηγούμε! :D