PDA

View Full Version : ΑΚΤΙΝΟΒΟΛΙΑ: Μετρήσαμε τις συσκευές που συνήθως χρησιμοποιούμε σε μια ημέρα


SenseiG
06-03-2011, 19:04
Φεβρουαρίου 9, 2011 (http://alithinapsemata.wordpress.com/2011/02/09/%ce%b1%ce%ba%cf%84%ce%b9%ce%bd%ce%bf%ce%b2%ce%bf%ce%bb%ce%b9%ce%b1-%ce%bc%ce%b5%cf%84%cf%81%ce%ae%cf%83%ce%b1%ce%bc%ce%b5-%cf%84%ce%b9%cf%82-%cf%83%cf%85%cf%83%ce%ba%ce%b5%cf%85%ce%ad%cf%82-%cf%80/)
Μετρήσαμε τις συσκευές που συνήθως χρησιμοποιούμε σε μια ημέρα
Η μέτρηση πραγματοποιήθηκε παρουσία του ερευνητή του «Δημόκριτου», κ. Δημήτρη
Κοσμόπουλου στο σπίτι μιας τετραμελούς οικογένειας. Το όριο ασφαλείας που
θέτουν οι περισσότεροι ερευνητές αλλά και οι κατασκευαστές των μετρητών είναι
τα 5,8 μιλιβάτ/τ.μ. εφόσον η έκθεσή μας στην ακτινοβολία είναι..
διαρκής. Οι εθελοντές μας, ένα νεαρό ζευγάρι με δύο παιδιά 3 και 5 ετών,
παρακολούθησαν με περιέργεια και αγωνία το πείραμα και πριν φύγουμε, τα
ασύρματα τηλέφωνα είχαν εξαφανιστεί, ο πομπός του ασύρματου Ιντερνετ είχε μπει
στην αποθήκη και η οικοδέσποινα θα αγόραζε επειγόντως hands free! Να λοιπόν η
«ακτινογραφία» μιας συνηθισμένης μέρας.

07.15 Κινητό τηλέφωνο
365 φορές πάνω από το όριο!
Error! Filename not specified. (http://alithinapsemata.files.wordpress.com/2011/02/medium_1221646222samsung_e200_001.jpg)

Συνήθως η ημέρα μας αρχίζει μ' ένα τηλεφώνημα. Σύμφωνα με τα διεθνή όρια
ασφαλείας, η ακτινοβολία δεν πρέπει να ξεπερνά τα 5 με 6 μιλιβάτ/ανά
τετραγωνικό μέτρο. Ο οικιακός μετρητής έδειξε 1.827(!) μιλιβάτ -365 φορές πάνω
από το όριο -τη στιγμή που το τηλέφωνο καλούσε, όπως και κατά τη διάρκεια της
συνομιλίας ! Να σημειώσουμε ότι στη δική μας μέτρηση η απόσταση μετρητή -
κινητού ήταν περίπου 10 εκατοστά, ενώ όταν συνομιλούμε χωρίς hands free, το
κινητό εφάπτεται στο κεφάλι και η απόσταση. μηδενίζεται.
Oταν το κινητό φορτίζει, η μέτρηση κυμαίνεται σε φυσιολογικά όρια, ωστόσο οι
ειδικοί συμβουλεύουν να μη φορτίζουμε το κινητό δίπλα στο κεφάλι μας. Σε
κλειστούς, μικρούς χώρους, όπως το ασανσέρ, το αυτοκίνητο ή τα τούνελ των
αυτοκινητοδρόμων, η ακτινοβολία αυξάνεται, καθώς το κινητό προσπαθεί πιο έντονα
να «πιάσει» σήμα.

09.30 Ασύρματο δίκτυο Ιντερνετ (router)
Μην ξεχνάτε να το κλείνετε
Error! Filename not specified. (http://alithinapsemata.files.wordpress.com/2011/02/tromaktiko.jpg)

Η ελευθερία που μας προσφέρει η ασύρματη τεχνολογία είναι πολύ σημαντική, ενώ
το γεγονός ότι αποφεύγουμε τα ενοχλητικά καλώδια την κάνει ακόμη πιο δημοφιλή.
Το απαραίτητο router τοποθετείται τις περισσότερες φορές στο γραφείο ή σε
οποιοδήποτε άλλο σημείο υπάρχει υποδοχή τηλεφώνου, συχνά δίπλα στον καναπέ,
όπου περνάμε τη μισή ημέρα, ή ακόμα χειρότερα στην κρεβατοκάμαρα. Στο σπίτι,
όπου έγινε η μέτρηση, το router είναι τοποθετημένο σ' ένα ντουλάπι δίπλα στο
κρεβάτι. Η μέτρηση έδειξε 15,20 μιλιβάτ, τριπλάσια από το όριο, σε απόσταση 10
εκατοστών, ενώ δίπλα στην κεραία η ακτινοβολία άγγιξε τα 578 μιλιβάτ (100 φορές
μεγαλύτερη του ορίου)! Υπολογίστε ότι αυτό το ποσό εκπέμπεται συνεχώς, όσο το
router παραμένει αναμμένο - ακόμη κι όταν δεν χρησιμοποιείτε το Ιντερνετ. Αρα,
μπορεί η ακτινοβολία να είναι μικρότερη του κινητού π.χ., όμως τη λαμβάνετε
συνεχώς.

14.00 Ασύρματος back server
Μακριά του όσο λειτουργεί
Error! Filename not specified. (http://alithinapsemata.files.wordpress.com/2011/02/images2.jpg)

Πρόκειται για ένα σκληρό δίσκο, ο οποίος συνδέεται ασύρματα με τον υπολογιστή
μας και κάνει backup στα πολύτιμα αρχεία μας. Η θέση του συνήθως είναι πάνω
στο γραφείο μας, αλλά στο σπίτι όπου έγινε η μέτρηση οι οικοδεσπότες τον είχαν
τοποθετήσει κάτω από το κρεβάτι τους.
Και οι δύο αυτές θέσεις είναι ακατάλληλες, αφού η μέτρηση έδειξε 15,20 μιλιβάτ,
τρεις φορές πάνω από το όριο. Η συσκευή εκπέμπει ακτινοβολία φυσικά την ώρα
που λειτουργεί, λαμβάνοντας ασύρματα και αποθηκεύοντας τα αρχεία σας. Την ώρα
που αυτό συμβαίνει, καλό είναι να είστε μακριά από τη συσκευή. Οταν την έχετε
κλειστή, μπορείτε να την τοποθετείτε οπουδήποτε θέλετε.


16.00 Φούρνος μικροκυμάτων
Από μακριά κι αγαπημένοι
Error! Filename not specified. (http://alithinapsemata.files.wordpress.com/2011/02/mw20ge-22145dfdrtertesrfe.jpg)

Μεσημέρι έφτασε, ώρα για φαγητό. Από τις πλέον δημοφιλείς οικιακές συσκευές
στις σύγχρονες κουζίνες είναι ο φούρνος μικροκυμάτων, που προσφέρει ευκολία
και χρόνο. Συχνά μάλιστα δεν τον χρησιμοποιούμε μόνο για να ζεστάνουμε για λίγο
το φαγητό μας, αλλά για πολύ περισσότερη ώρα, προκειμένου να ξεπαγώσουμε
τρόφιμα, να ψήσουμε ή να ζεστάνουμε νερό. Ειδικά δε τα τελευταία χρόνια, στις
καινούργιες κουζίνες, η θέση του βρίσκεται περίπου στο ύψος του κεφαλιού και
συνήθως όση ώρα λειτουργεί στεκόμαστε μπροστά του σε μικρή απόσταση. Η μέτρησή
μας έδειξε 11,53 μιλιβάτ, διπλάσια του ορίου, σε μια απόσταση 20 - 30
εκατοστών. Εν ολίγοις: αφήστε τον να δουλεύει μόνος του, όση ώρα λειτουργεί
καλό είναι να απομακρύνεστε, και εσείς και κυρίως τα μικρά παιδιά. Αυξημένη σε
σχέση με τα επιτρεπτά όρια είναι η ακτινοβολία που εκπέμπει και ο συμβατικός
φούρνος όταν λειτουργεί, οπότε καλό είναι και σε αυτή την περίπτωση να κάνετε
το ίδιο.

20.50 Ενδοεπικοινωνία Baby Phone
Χαμηλή ακτινοβολία, αλλά όχι για παιδιά
Error! Filename not specified. (http://alithinapsemata.files.wordpress.com/2011/02/wireless-baby-phone-ld007-p6-2-893420.jpg)

Την πολύ χρήσιμη αυτή συσκευή οι γονείς την χρησιμοποιούν σε καθημερινή βάση,
κυρίως το βράδυ, όταν το μωρό ή το παιδί κοιμάται. Πολλοί δε, για να είναι
σίγουροι ότι θα ακούσουν και τον παραμικρό θόρυβο που θα κάνει το παιδί, το
τοποθετούν ακόμα και μέσα στο κρεβατάκι ή την κούνια του. Η μέτρηση δίπλα στην
κεραία έδειξε 3,20 μιλιβάτ, κάτω του ορίου, ενώ σε απόσταση 20 εκατοστών η
ακτινοβολία έπεσε κάτω από το μηδέν.
Ωστόσο, τα παιδιά και ειδικά τα βρέφη είναι πολύ ευαίσθητα ακόμα και σε χαμηλά
επίπεδα ακτινοβολίας. Καλό είναι λοιπόν να το τοποθετείτε σε μια απόσταση
μεγαλύτερη του μέτρου. Αλλωστε, οι συσκευές αυτές είναι υπερβολικά ευαίσθητες
και πιάνουν και από μεγαλύτερη απόσταση τους ήχους.


23.05 Ασύρματο τηλέφωνο
Η ύπουλη ακτινοβολία
Error! Filename not specified. (http://alithinapsemata.files.wordpress.com/2011/02/63-715-thickbox.jpg)

Στα περισσότερα σπίτια η θέση του ασύρματου τηλεφώνου είναι στο κομοδίνο δίπλα
στο κρεβάτι, στο τραπεζάκι του καναπέ ή στο γραφείο, σε σημεία δηλαδή στα οποία
περνάμε πολλές ώρες της ημέρας και της νύχτας μας. Ακόμα και όταν δεν μιλάμε
όμως με το ασύρματο τηλέφωνο, η βάση του εκπέμπει συνεχώς ακτινοβολία, και αυτό
είναι το ύπουλο σε αυτή την περίπτωση. Η μέτρηση έδειξε 31,40 μιλιβάτ,
πενταπλάσια του ορίου, δίπλα στη βάση του τηλεφώνου. Οταν τοποθετήσαμε τον
μετρητή στο μαξιλάρι, στο σημείο δηλαδή που βρίσκεται το κεφάλι μας επί
τουλάχιστον οχτώ ώρες κάθε βράδυ, έδειξε 10,76 μιλιβάτ, νούμερο δύο φορές πάνω
από τα επιτρεπτά όρια. Σκεφτείτε ότι μπορεί να μην αγγίζει την τιμή του κινητού
κατά τη διάρκεια της συνομιλίας, αυτό όμως εκπέμπει χωρίς καμιά διακοπή!

nivo
06-03-2011, 19:39
εκτος απο το ασυρματο back server ολα τα αλλα .......:Απορία::Απορία::Απορία:

plot
06-03-2011, 20:59
εκτος απο το ασυρματο back server ολα τα αλλα .......:Απορία::Απορία::Απορία:
Και εγώ:(:(:(

VaGaBond
06-03-2011, 22:46
Επειδη κι εμενα με απασχολησε προσφατα το θεμα αυτο, εκανα τις παρακατω κινησεις για μη γινομαι πειραματοζωο σε τεχνολογιες που ακομη τα αποτελεσματα τους στην υγεια δεν εχουν φανει, καθως ειμαστε η πρωτη γενια που τις χρησιμοποιει.

Για το router:
Συνδεσα και το laptop με καλωδιο αφου κατα 99% η χρηση του γινεται απο τον καναπε.Για τις περιπτωσεις που θελω να το χρησιμοποιησω απο αλλη θεση εγκατεστησα router (http://broadband.gennetsa.com/oxygen_router.html) (το δινει η wind νομιζω με νεες συνδεσεις) που εχει εξωτερικο κουμπι on/off και για την ασυρματη δικτυωση και οχι για μονο για ολοκληρη τη συσκευη,ωστε να μπορω ευκολα να σταματαω το wi-fi οταν δεν το χρησιμοποιω, χωρις να χρειαζεται να ειναι ανοιχτος Η/Υ για να το κανω απο το προγραμμα διαχειρισης του router.Επισης απο αυτο το προγραμμα το συγκεκριμενο router εχει δυνατοτητα επιλογης 3 διαφορετικων εντασεων ακτινοβολιας.Δοκιμασα την χαμηλοτερη και πιανει κανονικα απο τον ενα οροφο στον αλλο.Τα δυο παραπανω χαρακτηριστικα(wi-fi on/off και 3 εντασεις ακτινοβολιας) δεν τα εχουν ολα τα router.

Για το σταθερο ασυρματο:
Πηρα ασυρματο σταθερο (http://gigaset.com/gr/el/product/GIGASETAS280.html) με δυνατοτητα αυξομειωσης της ασυρματης ακτινοβολιας αναλογα με την αποσταση του ακουστικου απο τη βαση του.Eco Mode λεγεται(2 επιπεδα).Προσπαθω οταν δεν το χρησιμοποιω να το εχω στη βαση του οποτε και μηδενιζεται η ακτινοβολια.Ακομη και στη λειτουργια EcoMode+ που υποτιθεται οτι μειωνει την εμβελεια πιανει κανονικα απο οροφο σε οροφο.

Για το κινητο:
Αποφασια να απεξαρτηθω οσο γινεται απο αυτο.Μεσα στο σπιτι ειναι παντα κλειστο αφου οποιος θελει με βρισκει στο σταθερο και αν θελω να καλεσω χρησιμοποιω το σταθερο που εχει χαμηλοτερες χρεωσεις ειτε προς κινητα ή σταθερα.Το εχω αναμμενο επανω μου μονο οταν ειμαι στο δρομο,αφου και στη δουλεια μενει αναμμενο σε ντουλαπι.Γενικα το θεμα της ακτινοβολιας με βοηθησε να καταλαβω οτι το κινητο δεν το χρειαζομαι παρα μονο πολυ συγκεκριμενες στιγμες.Ετσι το εκανα καρτα, του βαζω ενα 10αρικο καθε 3μηνο και γλιτωσα και απο τους νταβαδες του.

Για τον φουρνο μικροκυμματων:
Τον κατηργησα.Περιμενω 5 λεπτα παραπανω μεχρι να ζεσταθει το φαγητο μου στο φουρνο και ετσι ζεσταινεται καλυτερα αφου δεν παγωνει μετα απο 2 λεπτα οπως στο microwave που βομβαρδιζεται με μικροκυμματα.

Ελπιζω να βοηθησα

koren
06-03-2011, 22:50
Good posting !!!!!!!!!!!!!

ortho
06-03-2011, 22:56
Δυστυχώς λόγω δουλειάς δε μπορώ να έχω το κινητό απενεργοποιημένο κατά τη διάρκεια της ημέρας, το βράδυ όμως είναι πάντα κλειστό. Το ρούτερ το έχω μακρυά από το χώρο που συνήθως είμαστε. Ασύρματο τηλέφωνο τώρα αποκτήσαμε και το βλέπω σύντομα στα σκουπίδια.

Ζούμε σε ένα διαρκές smog. Κι είναι μάλλον δύσκολο να το αλλάξουμε αυτό, οπότε ας το περιορίσουμε όσο γίνεται....


Πολύ χρήσιμο ποστ!!!!!!!

KAS
06-03-2011, 23:04
Ο Δημόκριτος είναι μεγάλη ιστορία .Τουλάχιστον οι επααγγελματίες του χώρου γνωρίζουν .Στα 20 χρόνια που εργάζομαι τους έχω δει μετρημένες φορές . Έχω κάνει μέχρι και τεστ στα δοσίμετρα που μας δίνουν κάθε μήνα , και τα οποία ελέγχονται και μου έχουν βγάλει μηδενικές μετρήσεις .Τώρα άρχισαν να εμφανίζονται ξαφνικά στη ζωή μας από το πουθενά .Καλά κάνουν βέβαια , αλλά δεν είναι τρόπος λειτουργίας αυτός για να δικαιολογήσουν κονδύλια από τη ΕΕ .Ειδικά από τέτοιους οργανισμούς χρειάζεται μεγαλύτερη και συνεχείς προσπάθεια μια και τα status στην κοινωνία όπου ζούμε αλλάζουν συνεχώς .:confused:

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
07-03-2011, 02:13
Οι κεραίες της κινητής μόνο που έχουμε γύρω μας φτάνουν ... :cool:

gsmaniac
07-03-2011, 02:20
Οι κεραίες της κινητής μόνο που έχουμε γύρω μας φτάνουν ... :cool:
προχτες τα λεγαμε με τον δημητρη,για τα μικροκυματα.......:cool:
δεν υπαρχει σωτηρια......:mad:

Jefe
07-03-2011, 02:43
http://cdn.content.sweetim.com/sim/cpie/emoticons/000201F9.gif (http://www.sweetim.com/s.asp?im=gen&lpver=3&ref=10&p={6A81F2AC-1C2B-11E0-A21D-0016E66A7C4E})




Jefe

Arkas
07-03-2011, 12:09
Eδώ και τρεις μήνες,
μου αντικατέστησαν το ασύρματο router με καινούργιο.
Ακόμα, δεν το έχω κλειδώσει
για να αναγκάζομαι να το σβήνω και να το ανάβω,
όποτε το χρειάζομαι. ;)

GSMAN
07-03-2011, 12:46
Εξαιρετικο ποστ σε ευχαριστω!!;)

gsmaniac
07-03-2011, 12:49
Eδώ και τρεις μήνες,
μου αντικατέστησαν το ασύρματο router με καινούργιο.
Ακόμα, δεν το έχω κλειδώσει
για να αναγκάζομαι να το σβήνω και να το ανάβω,
όποτε το χρειάζομαι. ;)
πετα και τα μικροκυματα...........;):p

ocovin
07-03-2011, 21:51
Good posting;)

adventure
08-03-2011, 10:11
Σε ευχαριστούμε εγώ δεν έχω άλλο από το κινητό μου και αυτό από μακριά όλα τα αλλά ενσύρματα .

;) :)

Ταξιδευτης
08-03-2011, 11:47
Επειδη κι εμενα με απασχολησε προσφατα το θεμα αυτο, εκανα τις παρακατω κινησεις για μη γινομαι πειραματοζωο σε τεχνολογιες που ακομη τα αποτελεσματα τους στην υγεια δεν εχουν φανει, καθως ειμαστε η πρωτη γενια που τις χρησιμοποιει.

Για το router:
Συνδεσα και το laptop με καλωδιο αφου κατα 99% η χρηση του γινεται απο τον καναπε.Για τις περιπτωσεις που θελω να το χρησιμοποιησω απο αλλη θεση εγκατεστησα router (http://broadband.gennetsa.com/oxygen_router.html) (το δινει η wind νομιζω με νεες συνδεσεις) που εχει εξωτερικο κουμπι on/off και για την ασυρματη δικτυωση και οχι για μονο για ολοκληρη τη συσκευη,ωστε να μπορω ευκολα να σταματαω το wi-fi οταν δεν το χρησιμοποιω, χωρις να χρειαζεται να ειναι ανοιχτος Η/Υ για να το κανω απο το προγραμμα διαχειρισης του router.Επισης απο αυτο το προγραμμα το συγκεκριμενο router εχει δυνατοτητα επιλογης 3 διαφορετικων εντασεων ακτινοβολιας.Δοκιμασα την χαμηλοτερη και πιανει κανονικα απο τον ενα οροφο στον αλλο.Τα δυο παραπανω χαρακτηριστικα(wi-fi on/off και 3 εντασεις ακτινοβολιας) δεν τα εχουν ολα τα router.

Για το σταθερο ασυρματο:
Πηρα ασυρματο σταθερο (http://gigaset.com/gr/el/product/GIGASETAS280.html) με δυνατοτητα αυξομειωσης της ασυρματης ακτινοβολιας αναλογα με την αποσταση του ακουστικου απο τη βαση του.Eco Mode λεγεται(2 επιπεδα).Προσπαθω οταν δεν το χρησιμοποιω να το εχω στη βαση του οποτε και μηδενιζεται η ακτινοβολια.Ακομη και στη λειτουργια EcoMode+ που υποτιθεται οτι μειωνει την εμβελεια πιανει κανονικα απο οροφο σε οροφο.

Για το κινητο:
Αποφασια να απεξαρτηθω οσο γινεται απο αυτο.Μεσα στο σπιτι ειναι παντα κλειστο αφου οποιος θελει με βρισκει στο σταθερο και αν θελω να καλεσω χρησιμοποιω το σταθερο που εχει χαμηλοτερες χρεωσεις ειτε προς κινητα ή σταθερα.Το εχω αναμμενο επανω μου μονο οταν ειμαι στο δρομο,αφου και στη δουλεια μενει αναμμενο σε ντουλαπι.Γενικα το θεμα της ακτινοβολιας με βοηθησε να καταλαβω οτι το κινητο δεν το χρειαζομαι παρα μονο πολυ συγκεκριμενες στιγμες.Ετσι το εκανα καρτα, του βαζω ενα 10αρικο καθε 3μηνο και γλιτωσα και απο τους νταβαδες του.

Για τον φουρνο μικροκυμματων:
Τον κατηργησα.Περιμενω 5 λεπτα παραπανω μεχρι να ζεσταθει το φαγητο μου στο φουρνο και ετσι ζεσταινεται καλυτερα αφου δεν παγωνει μετα απο 2 λεπτα οπως στο microwave που βομβαρδιζεται με μικροκυμματα.

Ελπιζω να βοηθησα

Δεν θα μπορουσα να τα γραψω καλυτερα! Ειδικα για το ρημαδι το κινητο, και εγω εκανα ΑΚΡΙΒΩΣ την ιδια διαδικασια! Πληρης απεξαρτηση, και μετατροπη σε καρτοκινητο με ενα 10αρικο το μηνα και πολυ του ειναι, και αντε γεια με τα νταβατζιλικια των "τελως τηλεφωνιας" κλπ! :cool:
Αποδειξη του ποσο μεγαλη κομπινα ειναι η ιστορια ειναι το γεγονος οτι οταν εμαθαν οτι θα ακυρωσω το συμβολαιο και θα το κανω καρτα λυσαξανε να με κρατησουν! Τι νεα τηλεφωνα μου ταξανε, τι εκπτωσεις, τα παντα...
Ο λαλακας ομως πεθανε! ;)

Ρουτερ με καλωδιο παροτι εχει ασυρματο και ολα καλωδιωμενα. Αρκετη ακτινοβολια τρωμε παραεξω...

lase76
08-03-2011, 13:03
Thanks;)

basilis76
08-03-2011, 13:12
ευχαριστουμε για την ενημερωση

syan
08-03-2011, 14:13
Εκτός όλων αυτών των μικροσυσκευών που όλοι αναφέρεστε σε καθημερινή χρήση υπάρχουν και οι σοβαρότερες σε μέγεθος και ισχύ ακτινοβολίες και τίς οποίες έχω υποστεί για καμμιά 35αριά περίπου χρόνια λόγω επαγγέλματος. Ο Δημόκριτος όταν μας μέτρησε σε ένα ταξίδι Αθήνα - Ν. Υόρκη όλοι οι μετρητές που μας είχε στο πέτο πήγαν στα κόκκινα, οι δόσεις δε που λαμβάναμε (σύμφωνα με το Δημόκριτο) ήταν περίπου στήν 1,5 φορά απο αυτήν του εργαζόμενου σε πυρηνικό σταθμό.

Πάμε λοιπόν να δούμε τι ακτινιβολίες δέχονται οι πιλότοι και πόσο στα 35.000 πόδια.

Κοσμική ακτινοβολία

Η υψηλής ενέργειας ακτινοβολία που μας έρχεται από το εξωτερικό διάστημα ονομάζεται κοσμική. 'Εχει προέλευση τον ήλιο καθώς και άλλες άγνωστες ακόμη για την επιστήμη αστρικές πηγές Αύξηση της κοσμικής ακτινοβολίας έχομε κατά τις εξάρσεις της ηλιακής δραστηριότητας.

Η κοσμική ακτινοβολία συνίσταται από υψηλής ενέργειας ηλεκτρομαγνητική ακτινοβολία καθώς και από υποατομικά σωματίδια υψηλού LET. Κατά την είσοδό της στην ατμόσφαιρα, αλληλεπιδρά με πυρήνες ατόμων συστατικών του αέρα και από τις αλληλεπιδράσεις αυτές προκύπτουν δευτερογενώς ταχέως κινούμενα υποατομικά σωματίδια (ηλεκτρόνια πρωτόνια, νετρόνια, μεσόνια, μιόνια κ.λ.π.), τα οποία μαζί με την υψηλής ενέργειας ηλεκτρομαγνητική ακτινοβολία, προσβάλλουν την επιφάνεια της γης. Επιπλέον από τις αλληλεπιδράσεις αυτές προκαλούνται στην ατμόσφαιρα και πυρηνικές αντιδράσεις που οδηγούν στην παραγωγή ελαφρών ραδιενεργών πυρήνων. όπως ηλίου-3, βηρυλίου-7, άνθρακα-14 και νατρίου-22 κ.λ.π. Η κοσμική ακτινοβολία κατά τη διέλευσή της μέσα από τα στρώματα της γήινης ατμόσφαιρας απορροφάται μερικώς και η έντασή της μειώνεται σταδιακά με αποτέλεσμα να φτάνει στο επίπεδο της επιφάνειας της θάλασσας σχετικά εξασθενημένη.

Ο μέσος ρυθμός δόσης από την κοσμική ακτινοβολία στο επίπεδο επιφάνειας της θάλασσας είναι 0.03 μSv/ώρα και αυξάνει με το υψόμετρο διπλασιαζόμενος περίπου κάθε 1500 μέτρα στην κατώτερη ατμόσφαιρα. Οι κάτοικοι των πόλεων που είναι κτισμένες σε μεγάλο υψόμετρο όπως το Ντένβερ στο Κολοράντο (1,6 χλμ), το Μεξικό (2,25 χλμ) και η Λάσα στο Θιβέτ (3,7 χλμ) δέχονται πολλαπλάσια κοσμική ακτινοβολία από αυτήν που δέχονται οι κάτοικοι περιοχών του επιπέδου της Θάλασσας.

Στο σχήμα φαίνεται η μεταβολή του ρυθμού της απορροφούμενης δόσης της οφειλόμενης στην κοσμική ακτινοβολία με το υψόμετρο.

http://www.eeae.gr/gr/pics/president/_info_untitled-10.png

Μεταβολή του ρυθμού της απορροφούμενης δόσης της οφειλόμενης στην κοσμική ακτινοβολία με το υψόμετρο.

Στο υψόμετρο των 10 χλμ., όπου πραγματοποιούνται οι συνήθεις ταξιδιωτικές πτήσεις ο ρυθμός δόσης ανεβαίνει στα 5 μSv/ώρα, ενώ στα 15 χλμ. όπου πετούν τα υπερμεγέθη Jets τύπου Jumbo και Concord ο ρυθμός δόσης φτάνει τα 15 μSv/ώρα. Κατά τη διάρκεια ενός αεροπορικού ταξιδιού μεταξύ Ευρώπης και Αμερικής ο ταξιδιώτης δέχεται δόση ίση με 30 μSv περίπου.

Το ιπτάμενο προσωπικό των αεροπορικών εταιρειών περιλαμβάνεται στους εργαζόμενους που δέχονται σχετικά μεγάλες ετήσιες δόσεις από πηγές του φυσικού περιβάλλοντος και οι δόσεις αυτές οφείλουν να καταγράφονται και να ελέγχονται. Η υποχρέωση των αεροπορικών εταιρειών ως προς τη συστηματική δοσιμέτρηση του ιπταμένου προσωπικού προβλέφθηκε για πρώτη φορά στην οδηγία της Ευρωπαϊκής 'Ενωσης (96/29) που αφορά στην προστασία των εργαζομένων και του πληθυσμού από τις ιοντίζουσες ακτινοβολίες. Είναι ακόμα προφανές ότι η κοσμική ακτινοβολία αποτελεί περιοριστικό παράγοντα και για την μακρόχρονη παραμονή των αστροναυτών στο διάστημα.

Δόσεις φυσικής ραδιενέργειας! ΔΙΑΒΑΣΤΕ
(http://www.tovima.gr/relatedarticles/article/?aid=146265)
Ηλιακή Υπεριώδης ακτινοβολία


Οι εκπομπές του ήλιου περιλαμβάνουν το φως, τη θερμότητα και την UV ακτινοβολία. Όλοι οι άνθρωποι εκτίθενται στην υπεριώδη ακτινοβολία (UV – Ultraviolet Radiation) η οποία προέρχεται από τον ήλιο αλλά και από πολλές τεχνητές πηγές που χρησιμοποιούνται στη βιομηχανία και το εμπόριο. Η υπεριώδης ακτινοβολία έχει μήκος κύματος 100 με 400 NM και διαιρείται σε τρεις ζώνες. Την UVA (315 - 400 NM), την UVB (280 - 315 NM) και την UVC (100 - 280 NM).

Καθώς το φως του ήλιου περνάει μέσα από την ατμόσφαιρα, όλη η UVC και περίπου 90% της ακτινοβολίας UVB απορροφώνται από το όζον, τους υδρατμούς, το οξυγόνο και το διοξείδιο του άνθρακα. Η ακτινοβολία UVA επηρεάζεται λιγότερο από την ατμόσφαιρα. Επομένως, η υπεριώδης ακτινοβολία που φθάνει στη γήινη επιφάνεια αποτελείται κατά ένα μεγάλο μέρος από UVA με ένα μικρό ποσοστό UVB.

Τα επίπεδα υπεριώδους ακτινοβολίας επηρεάζονται από:

Την θέση του ήλιου

Όσο ψηλότερα βρίσκεται ο ήλιος στον ουρανό, τόσο υψηλότερο είναι το επίπεδο ακτινοβολίας UV. Κατά συνέπεια τα επίπεδα ακτινοβολίας UV ποικίλλουν ανάλογα με το χρόνο της ημέρας και το χρόνο του έτους.

Το γεωγραφικό πλάτος

Όσο πιο κοντά βρίσκεται μια περιοχή προς τον ισημερινό, τόσο υψηλότερο είναι το επίπεδο της υπεριώδους ακτινοβολίας.

Τα σύννεφα

Έχουμε τα μέγιστα επίπεδα ακτινοβολίας UV όταν δεν υπάρχουν σύννεφα, αλλά ακόμη και με συννεφιά, τα επίπεδα ακτινοβολίας UV μπορούν να είναι αρκετά υψηλά.

Το υψόμετρο

Σε μεγάλα υψόμετρα, η ατμόσφαιρα είναι πιο αραιή και απορροφάει λιγότερη υπεριώδη ακτινοβολία. Τα επίπεδα της υπεριώδους ακτινοβολίας αυξάνονται κατά 10 - 12% κάθε 1000 μέτρα.

Καλά κάνετε και προσέχετε αλλά μήν τρομοκρατείστε γιατί βλέπετε οτι ακόμα αντέχω στα χιλιόμετρα και όχι μόνον...;)

jimis
10-03-2011, 23:31
Φεβρουαρίου 9, 2011 (http://alithinapsemata.wordpress.com/2011/02/09/%ce%b1%ce%ba%cf%84%ce%b9%ce%bd%ce%bf%ce%b2%ce%bf%ce%bb%ce%b9%ce%b1-%ce%bc%ce%b5%cf%84%cf%81%ce%ae%cf%83%ce%b1%ce%bc%ce%b5-%cf%84%ce%b9%cf%82-%cf%83%cf%85%cf%83%ce%ba%ce%b5%cf%85%ce%ad%cf%82-%cf%80/)
Μετρήσαμε τις συσκευές που συνήθως χρησιμοποιούμε σε μια ημέρα
Η μέτρηση πραγματοποιήθηκε παρουσία του ερευνητή του «Δημόκριτου», κ. Δημήτρη
Κοσμόπουλου στο σπίτι μιας τετραμελούς οικογένειας. Το όριο ασφαλείας που
θέτουν οι περισσότεροι ερευνητές αλλά και οι κατασκευαστές των μετρητών είναι
τα 5,8 μιλιβάτ/τ.μ. εφόσον η έκθεσή μας στην ακτινοβολία είναι..
διαρκής. Οι εθελοντές μας, ένα νεαρό ζευγάρι με δύο παιδιά 3 και 5 ετών,
παρακολούθησαν με περιέργεια και αγωνία το πείραμα και πριν φύγουμε, τα
ασύρματα τηλέφωνα είχαν εξαφανιστεί, ο πομπός του ασύρματου Ιντερνετ είχε μπει
στην αποθήκη και η οικοδέσποινα θα αγόραζε επειγόντως hands free! Να λοιπόν η
«ακτινογραφία» μιας συνηθισμένης μέρας.

07.15 Κινητό τηλέφωνο
365 φορές πάνω από το όριο!
Error! Filename not specified. (http://alithinapsemata.files.wordpress.com/2011/02/medium_1221646222samsung_e200_001.jpg)

Συνήθως η ημέρα μας αρχίζει μ' ένα τηλεφώνημα. Σύμφωνα με τα διεθνή όρια
ασφαλείας, η ακτινοβολία δεν πρέπει να ξεπερνά τα 5 με 6 μιλιβάτ/ανά
τετραγωνικό μέτρο. Ο οικιακός μετρητής έδειξε 1.827(!) μιλιβάτ -365 φορές πάνω
από το όριο -τη στιγμή που το τηλέφωνο καλούσε, όπως και κατά τη διάρκεια της
συνομιλίας ! Να σημειώσουμε ότι στη δική μας μέτρηση η απόσταση μετρητή -
κινητού ήταν περίπου 10 εκατοστά, ενώ όταν συνομιλούμε χωρίς hands free, το
κινητό εφάπτεται στο κεφάλι και η απόσταση. μηδενίζεται.
Oταν το κινητό φορτίζει, η μέτρηση κυμαίνεται σε φυσιολογικά όρια, ωστόσο οι
ειδικοί συμβουλεύουν να μη φορτίζουμε το κινητό δίπλα στο κεφάλι μας. Σε
κλειστούς, μικρούς χώρους, όπως το ασανσέρ, το αυτοκίνητο ή τα τούνελ των
αυτοκινητοδρόμων, η ακτινοβολία αυξάνεται, καθώς το κινητό προσπαθεί πιο έντονα
να «πιάσει» σήμα.

09.30 Ασύρματο δίκτυο Ιντερνετ (router)
Μην ξεχνάτε να το κλείνετε
Error! Filename not specified. (http://alithinapsemata.files.wordpress.com/2011/02/tromaktiko.jpg)

Η ελευθερία που μας προσφέρει η ασύρματη τεχνολογία είναι πολύ σημαντική, ενώ
το γεγονός ότι αποφεύγουμε τα ενοχλητικά καλώδια την κάνει ακόμη πιο δημοφιλή.
Το απαραίτητο router τοποθετείται τις περισσότερες φορές στο γραφείο ή σε
οποιοδήποτε άλλο σημείο υπάρχει υποδοχή τηλεφώνου, συχνά δίπλα στον καναπέ,
όπου περνάμε τη μισή ημέρα, ή ακόμα χειρότερα στην κρεβατοκάμαρα. Στο σπίτι,
όπου έγινε η μέτρηση, το router είναι τοποθετημένο σ' ένα ντουλάπι δίπλα στο
κρεβάτι. Η μέτρηση έδειξε 15,20 μιλιβάτ, τριπλάσια από το όριο, σε απόσταση 10
εκατοστών, ενώ δίπλα στην κεραία η ακτινοβολία άγγιξε τα 578 μιλιβάτ (100 φορές
μεγαλύτερη του ορίου)! Υπολογίστε ότι αυτό το ποσό εκπέμπεται συνεχώς, όσο το
router παραμένει αναμμένο - ακόμη κι όταν δεν χρησιμοποιείτε το Ιντερνετ. Αρα,
μπορεί η ακτινοβολία να είναι μικρότερη του κινητού π.χ., όμως τη λαμβάνετε
συνεχώς.

14.00 Ασύρματος back server
Μακριά του όσο λειτουργεί
Error! Filename not specified. (http://alithinapsemata.files.wordpress.com/2011/02/images2.jpg)

Πρόκειται για ένα σκληρό δίσκο, ο οποίος συνδέεται ασύρματα με τον υπολογιστή
μας και κάνει backup στα πολύτιμα αρχεία μας. Η θέση του συνήθως είναι πάνω
στο γραφείο μας, αλλά στο σπίτι όπου έγινε η μέτρηση οι οικοδεσπότες τον είχαν
τοποθετήσει κάτω από το κρεβάτι τους.
Και οι δύο αυτές θέσεις είναι ακατάλληλες, αφού η μέτρηση έδειξε 15,20 μιλιβάτ,
τρεις φορές πάνω από το όριο. Η συσκευή εκπέμπει ακτινοβολία φυσικά την ώρα
που λειτουργεί, λαμβάνοντας ασύρματα και αποθηκεύοντας τα αρχεία σας. Την ώρα
που αυτό συμβαίνει, καλό είναι να είστε μακριά από τη συσκευή. Οταν την έχετε
κλειστή, μπορείτε να την τοποθετείτε οπουδήποτε θέλετε.


16.00 Φούρνος μικροκυμάτων
Από μακριά κι αγαπημένοι
Error! Filename not specified. (http://alithinapsemata.files.wordpress.com/2011/02/mw20ge-22145dfdrtertesrfe.jpg)

Μεσημέρι έφτασε, ώρα για φαγητό. Από τις πλέον δημοφιλείς οικιακές συσκευές
στις σύγχρονες κουζίνες είναι ο φούρνος μικροκυμάτων, που προσφέρει ευκολία
και χρόνο. Συχνά μάλιστα δεν τον χρησιμοποιούμε μόνο για να ζεστάνουμε για λίγο
το φαγητό μας, αλλά για πολύ περισσότερη ώρα, προκειμένου να ξεπαγώσουμε
τρόφιμα, να ψήσουμε ή να ζεστάνουμε νερό. Ειδικά δε τα τελευταία χρόνια, στις
καινούργιες κουζίνες, η θέση του βρίσκεται περίπου στο ύψος του κεφαλιού και
συνήθως όση ώρα λειτουργεί στεκόμαστε μπροστά του σε μικρή απόσταση. Η μέτρησή
μας έδειξε 11,53 μιλιβάτ, διπλάσια του ορίου, σε μια απόσταση 20 - 30
εκατοστών. Εν ολίγοις: αφήστε τον να δουλεύει μόνος του, όση ώρα λειτουργεί
καλό είναι να απομακρύνεστε, και εσείς και κυρίως τα μικρά παιδιά. Αυξημένη σε
σχέση με τα επιτρεπτά όρια είναι η ακτινοβολία που εκπέμπει και ο συμβατικός
φούρνος όταν λειτουργεί, οπότε καλό είναι και σε αυτή την περίπτωση να κάνετε
το ίδιο.

20.50 Ενδοεπικοινωνία Baby Phone
Χαμηλή ακτινοβολία, αλλά όχι για παιδιά
Error! Filename not specified. (http://alithinapsemata.files.wordpress.com/2011/02/wireless-baby-phone-ld007-p6-2-893420.jpg)

Την πολύ χρήσιμη αυτή συσκευή οι γονείς την χρησιμοποιούν σε καθημερινή βάση,
κυρίως το βράδυ, όταν το μωρό ή το παιδί κοιμάται. Πολλοί δε, για να είναι
σίγουροι ότι θα ακούσουν και τον παραμικρό θόρυβο που θα κάνει το παιδί, το
τοποθετούν ακόμα και μέσα στο κρεβατάκι ή την κούνια του. Η μέτρηση δίπλα στην
κεραία έδειξε 3,20 μιλιβάτ, κάτω του ορίου, ενώ σε απόσταση 20 εκατοστών η
ακτινοβολία έπεσε κάτω από το μηδέν.
Ωστόσο, τα παιδιά και ειδικά τα βρέφη είναι πολύ ευαίσθητα ακόμα και σε χαμηλά
επίπεδα ακτινοβολίας. Καλό είναι λοιπόν να το τοποθετείτε σε μια απόσταση
μεγαλύτερη του μέτρου. Αλλωστε, οι συσκευές αυτές είναι υπερβολικά ευαίσθητες
και πιάνουν και από μεγαλύτερη απόσταση τους ήχους.


23.05 Ασύρματο τηλέφωνο
Η ύπουλη ακτινοβολία
Error! Filename not specified. (http://alithinapsemata.files.wordpress.com/2011/02/63-715-thickbox.jpg)

Στα περισσότερα σπίτια η θέση του ασύρματου τηλεφώνου είναι στο κομοδίνο δίπλα
στο κρεβάτι, στο τραπεζάκι του καναπέ ή στο γραφείο, σε σημεία δηλαδή στα οποία
περνάμε πολλές ώρες της ημέρας και της νύχτας μας. Ακόμα και όταν δεν μιλάμε
όμως με το ασύρματο τηλέφωνο, η βάση του εκπέμπει συνεχώς ακτινοβολία, και αυτό
είναι το ύπουλο σε αυτή την περίπτωση. Η μέτρηση έδειξε 31,40 μιλιβάτ,
πενταπλάσια του ορίου, δίπλα στη βάση του τηλεφώνου. Οταν τοποθετήσαμε τον
μετρητή στο μαξιλάρι, στο σημείο δηλαδή που βρίσκεται το κεφάλι μας επί
τουλάχιστον οχτώ ώρες κάθε βράδυ, έδειξε 10,76 μιλιβάτ, νούμερο δύο φορές πάνω
από τα επιτρεπτά όρια. Σκεφτείτε ότι μπορεί να μην αγγίζει την τιμή του κινητού
κατά τη διάρκεια της συνομιλίας, αυτό όμως εκπέμπει χωρίς καμιά διακοπή!











:eek::eek::eek:

phrax
11-03-2011, 13:04
:eek::eek::eek:

nivam
11-03-2011, 15:26
...για να μη μιλήσουμε για το ραδόνιο!:(:(:(

basy
12-03-2011, 13:19
...για να μη μιλήσουμε για το ραδόνιο!:(:(:(


:Απορία::Απορία::Απορία:

nivam
12-03-2011, 15:40
:Απορία::Απορία::Απορία:

Ραδόνιο - Βικιπαίδεια (http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A1%CE%B1%CE%B4%CF%8C%CE%BD%CE%B9%CE%BF)