PDA

View Full Version : Πρόβλημα για δυνατούς λύτες : Με αφήνει κάθε εβδομάδα από μπαταρία


Slane
08-03-2011, 17:35
Φίλοι συμφρουμίτες γεια σας,

Τις τελευταίες εβδομάδες αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα που αδυνατώ να δώσω λύση. Είμαι ιδιοκτήτης ενός VW Golf plus 2007 το οποίο αγόρασα από την Αθήνα. Πρίν ένα μήνα περίπου η μαμίσια μπαταρία την έκλασε (το κινώ ελάχιστα). Μίλησα με την αντιπροσωπεία & μου είπαν είναι φυσιολογική ή φθορά μιας μπαταρίας 3,5 ετών (!!!) και η αντικατάστασή της φυσικό επακόλουθο. Ήρθα σε επαφή με κάποιο γνωστό ηλεκτρολόγο ο οποίος ήρθε σπίτι & αλλάξαμε τη μπαταρια βάζοντας μια 55αρα (αρκετά μεγαλύτερη).
Μέσα στην εβδομάδα το αμάξι με άφησε ξανά. Το ξαναέβαλα μπροστά με καλώδια & το πήγα στον ηλεκτρολόγο όπου το άφησα για να το τσεκάρουν για ένα τριήμερο. Με διαβεβαίωσαν πως διαρροή δεν υπάρχει.
Περνάνε 4-5 μέρες ( όλες αυτές τις εβδομάδες το αμάξι το κινώ 2 φορές την εβδομάδα) και με αφήνει ξανά. Μιλάω τηλεφωνικά με Αθήνα & μου λένε πως η νέα μπαταρία δεν είναι συμβατή & να πάω στην αντιπροσωπεία της VW εδώ στο Ηράκλειο. Το αφήνω εκεί το αμάξι για 3 μέρες περιγράφοντας τους το πρόβλημα. Με ειδοποιούν να το πάρω λέγοντας μου πως και το δυναμό δουλεύει κανονικά και πως καμία διαρροή δεν υπάρχει αλλά μάλλον η ολοκαίνουργια μπαταρία ήταν αφόρτιστη (!!!) ή ήταν καιρό στο ράφι του ηλεκτρολογείου. Φέυγω με την ελπίδα πως η κατάσταση είναι λήξασα...Αμ δε...
Σήμέρα το πρωί με το χιονιά πάω να το πάρω & να πάω στο γραφείο. Τα ίδια σκ@τ*... Άναβαν οι ενδείξεις του ταμπλώ αλλά γυρίζοντας το διακόπτη δεν ακούγονταν τίποτα. Βγαίνοντας έξω ήταν τόσο ψόφια η κατάσταση που δεν δούλευε το κεντρικό κλείδωμα οπότε το κλείδωσα με το κλειδί.
Τελευταία φορά το πήρα το Σάββατο κι έκανα 30-40 km δίχως να παρατηρήσω κάτι. Σήμερα -να πεις πως τα ξεχασα;- ούτε φώτα βρήκα αναμμένα ούτε μπλαφονιέρα. Το ξαναβάζω μπροστά με καλώδια (4η φορά !!!) και βλέπω πως δεν έχω ξεχάσει φλάς ή τα alarm ή το ραδιοcd...
Πάει πουθενά το μυαλό σας ; Το ευχέλαιο δε βοηθάει πάντως..
Σημειωτέον πως δεν έχει συναγερμό.

ckk
08-03-2011, 17:45
Θα πρέπει να αλλάζεις μπαταρία συνέχεια από την αντιπροσωπεία, για να έχεις τουλάχιστον την εγγύησή της. Σε μια δεύτερη φάση το ψάχνεις ενδελεχέστερα.

CPretenteriS
08-03-2011, 18:49
Γιωργάκο, κατ' αρχήν καλώς έκανες και δεν πήγες στην αντιπροσωπεία... Μιλάμε για μία μπαταρία for God's sake...

H BMW... η Mercedes... η Volvo... η VW... κ.ο.κ. ΔΕΝ κατασκευάζουν μπαταρίες... η Varta το κάνει... η Bosch το κάνει... κ.ο.κ. και τους βάζουν ένα ταμπελάκι (ούτε καν) και ένα καπέλο 40% και σου λένε μαμίσια μπαταρία...

Πάμε στο δια ταύτα... η μπαταρία μου είναι 5 ετών (την έχω από τότε που αγόρασα το αυτοκίνητο) και τον τελευταίο χρονο έχει κατα-ταλαιπωρηθεί καθώς το αυτοκίνητο δεν κινείται σχεδόν καθόλου... 1 φορά την εβδομάδα στην καλύτερη...

Παρόλα αυτά η μπαταρία είναι υγιέστατη !! Αρα λοιπόν το να σου λένε ότι 3,5 χρόνια είναι μια φυσιολογική φθορά δε μου φαίνεται και τόσο λογικό... Τώρα σε ότι αφορά το γεγονός ότι για κάποιο λόγο η μπαταρία "τεζάρει"... εκεί πραγματικά είναι το χάος... εκτός αν όντως ήταν ελαττωματική...

Δοκίμασε να βάλεις μία ίδια καινούρια... και παρατήρησέ το....;)

Translatoras
08-03-2011, 19:08
Φίλοι συμφρουμίτες γεια σας,


Μέσα στην εβδομάδα το αμάξι με άφησε ξανά. Το ξαναέβαλα μπροστά με καλώδια & το πήγα στον ηλεκτρολόγο όπου το άφησα για να το τσεκάρουν για ένα τριήμερο. Με διαβεβαίωσαν πως διαρροή δεν υπάρχει.


Εγώ θα έλεγα να ζητήσεις από τον ηλεκτρολόγο που στην πούλησε/τοποθέτησε να στην αλλάξει με μια άλλη, αφού δεν βρήκε άλλο πρόβλημα.

Σχεδόν όλα τα καινούρια προϊόντα έχουν κάποιο είδος εγγύησης, ακόμα και αυτά που δεν παίρνεις από την αντιπροσωπεία.

tsatsos
08-03-2011, 19:42
Ολες οι μπαταριες εχουν 2 χρονια εγγυηση.Να πας στον ηλεκτρολογο να στην αλλαξει.

point zero
08-03-2011, 19:55
η δεν φορτιζει καλα η εχεις διαροη ...δεν υπαρχει κατι αλλο ....

saitman
08-03-2011, 20:06
φερτο αυριο στο μαγαζι να το δω!!

krien
08-03-2011, 21:29
Κάνε ευχέλαιο:cool::cool::cool::sm7:

gepol
08-03-2011, 21:40
Τα 3,5 χρόνια αν δεν το κινείς συχνά δεν είναι κακός χρόνος ζωής της μπαταρίας. Ομως, το γεγονός ότι έβαλες μια μπαταρία μεγαλύτερης χωρητικότητας είναι λάθος, ειδικά αν δεν κινείς πολύ το αυτοκίνητο. Αν θες την άποψή μου, και αν γίνεται φυσικά, δώσε πίσω την μεγαλύτερη μπαταρία, και βάλε αυτήν με τις εργοστασιακές προδιαγραφές (45ΑΗ αν δεν κάνω λάθος)

Τώρα απο την εμπειρία μου σε VW, διπλοτριπλοτσεκάρισε τις επαφές του αρνητικού πόλου αρχικά όπως και του θετικού, ότι τα καλώδια είναι σε αρίστη κατάσταση και ότι οι πόλοι είναι σφιγμένοι καλά, και επίσης ότι το καλώδιο του αρνητικού είναι πολύ καλά σφιγμένο πάνω στο σασί.

Αν και πάλι δεν λυθεί το πρόβλημα, έχεις διαρροή, και πρέπει να το ψάξει ηλεκτρολόγος.

kostaspro
08-03-2011, 22:07
Τα 3,5 χρόνια αν δεν το κινείς συχνά δεν είναι κακός χρόνος ζωής της μπαταρίας. Ομως, το γεγονός ότι έβαλες μια μπαταρία μεγαλύτερης χωρητικότητας είναι λάθος, ειδικά αν δεν κινείς πολύ το αυτοκίνητο. Αν θες την άποψή μου, και αν γίνεται φυσικά, δώσε πίσω την μεγαλύτερη μπαταρία, και βάλε αυτήν με τις εργοστασιακές προδιαγραφές (45ΑΗ αν δεν κάνω λάθος)

Τώρα απο την εμπειρία μου σε VW, διπλοτριπλοτσεκάρισε τις επαφές του αρνητικού πόλου αρχικά όπως και του θετικού, ότι τα καλώδια είναι σε αρίστη κατάσταση και ότι οι πόλοι είναι σφιγμένοι καλά, και επίσης ότι το καλώδιο του αρνητικού είναι πολύ καλά σφιγμένο πάνω στο σασί.

Αν και πάλι δεν λυθεί το πρόβλημα, έχεις διαρροή, και πρέπει να το ψάξει ηλεκτρολόγος.


Όλα πολύ σωστά.Αλλά παίζει και η ελλατωματική μπαταρία.

siraxanz
08-03-2011, 22:25
Εκεί δείχνει το θέμα, δεηλαδή καλώς η κακώς η πρώτη πέθανε φυσιολογικά και έπεσες στην διαβολική σύμπτωση κακής μπαταρίας στην αλλαγή που έκανες.
Ζήτα να σου την φορτίσουν που πιστεύω να έγινε, οπότε ζήτα να στην ξανα-αλάξει την μπαταρία σαν ελλατωματική.
Καλό ξεμπέρδεμα, έχεις μερικές πολύ καλές συμβουλές πιό πάνω, προβληματίσου:)

roni
08-03-2011, 22:59
Εκεί δείχνει το θέμα, δεηλαδή καλώς η κακώς η πρώτη πέθανε φυσιολογικά και έπεσες στην διαβολική σύμπτωση κακής μπαταρίας στην αλλαγή που έκανες.
Ζήτα να σου την φορτίσουν που πιστεύω να έγινε, οπότε ζήτα να στην ξανα-αλάξει την μπαταρία σαν ελλατωματική.
Καλό ξεμπέρδεμα, έχεις μερικές πολύ καλές συμβουλές πιό πάνω, προβληματίσου:)


;)

vaska
08-03-2011, 23:24
Για να τσεκάρεις διαρροή τα πράγματα είναι απλά. Φορτίζεις καλά την μπαταρία, παίρνεις ένα ψηφιακό πολύμετρο και το συνδέεις σε σειρά με τον ένα πόλο της μπαταρίας (αν δεν ξέρεις κάντο με κάποιον που να ξέρει ή ακόμα και με τον ηλεκτρολόγο που στην πούλησε). Εφόσον το αυτοκίνητο δεν έχει συναγερμό, δεν θα πρέπει να έχει καθόλου κατανάλωση όταν είναι σβηστό (ίσως να υπάρχει μια μικρή λόγω του ρολογιού που έχει στο ταμπλό) οπότε οι ενδείξεις που θα πρέπει να παίρνεις από το πολύμετρο πρέπει να είναι της τάξεως του μιλιαμπέρ. Με σβηστό πάντα τον κινητήρα και καμία άλλη κατανάλωση ανοιχτή (πλαφονιέρες ή ραδιοσιντι), χρησιμοποίησε το κεντρικό κλείδωμα. Οι ενδείξεις στο όργανο θα πρέπει ν' αλλάξουν και μετά πάλι να επιστρέψουν στις ενδείξεις που είχες πριν, στην ηρεμία. Αν δεν συμβεί αυτό σημαίνει ότι κάποια από τις κλειδαριές σου δεν τερματίζει σωστά και δεν κόβει την τροφοδοσία στο ρεύμα, με αποτέλεσμα να καταναλώνει ενέργεια και σιγά σιγά να εξασθενίζει την μπαταρία. Αυτό δεν λέγεται διαρροή αλλά απώλεια και συμβαίνει αρκετά συχνά (ανάλογα με την παλαιότητα του οχήματος).

Για να είσαι εντελώς σίγουρος ότι η μπαταρία σου είναι ελαττωματική, πρέπει αφού την έχεις φορτίσει καλά να της αποσυνδέσεις τον ένα πόλο. Αν μετά από 2-3 μέρες την συνδέσεις και παρουσιάσει πάλι πρόβλημα, σημαίνει ότι είναι ελαττωματική (έχει εσωτερικό βραχυκύκλωμα) και αποφορτίζεται μόνη της οπότε πας για αλλαγή στα πλαίσια της εγγύησης (βάση ευρωπαϊκής οδηγίας όλα τα προϊόντα υποχρεούνται να έχουν από 1 χρόνο εγγύηση τουλάχιστον).

Καλή τύχη

CPretenteriS
08-03-2011, 23:27
Για να τσεκάρεις διαρροή τα πράγματα είναι απλά. Φορτίζεις καλά την μπαταρία, παίρνεις ένα ψηφιακό πολύμετρο και το συνδέεις σε σειρά με τον ένα πόλο της μπαταρίας (αν δεν ξέρεις κάντο με κάποιον που να ξέρει ή ακόμα και με τον ηλεκτρολόγο που στην πούλησε). Εφόσον το αυτοκίνητο δεν έχει συναγερμό, δεν θα πρέπει να έχει καθόλου κατανάλωση όταν είναι σβηστό (ίσως να υπάρχει μια μικρή λόγω του ρολογιού που έχει στο ταμπλό) οπότε οι ενδείξεις που θα πρέπει να παίρνεις από το πολύμετρο πρέπει να είναι της τάξεως του μιλιαμπέρ. Με σβηστό πάντα τον κινητήρα και καμία άλλη κατανάλωση ανοιχτή (πλαφονιέρες ή ραδιοσιντι), χρησιμοποίησε το κεντρικό κλείδωμα. Οι ενδείξεις στο όργανο θα πρέπει ν' αλλάξουν και μετά πάλι να επιστρέψουν στις ενδείξεις που είχες πριν, στην ηρεμία. Αν δεν συμβεί αυτό σημαίνει ότι κάποια από τις κλειδαριές σου δεν τερματίζει σωστά και δεν κόβει την τροφοδοσία στο ρεύμα, με αποτέλεσμα να καταναλώνει ενέργεια και σιγά σιγά να εξασθενίζει την μπαταρία. Αυτό δεν λέγεται διαρροή αλλά απώλεια και συμβαίνει αρκετά συχνά (ανάλογα με την παλαιότητα του οχήματος).

Για να είσαι εντελώς σίγουρος ότι η μπαταρία σου είναι ελαττωματική, πρέπει αφού την έχεις φορτίσει καλά να της αποσυνδέσεις τον ένα πόλο. Αν μετά από 2-3 μέρες την συνδέσεις και παρουσιάσει πάλι πρόβλημα, σημαίνει ότι είναι ελαττωματική (έχει εσωτερικό βραχυκύκλωμα) και αποφορτίζεται μόνη της οπότε πας για αλλαγή στα πλαίσια της εγγύησης (βάση ευρωπαϊκής οδηγίας όλα τα προϊόντα υποχρεούνται να έχουν από 1 χρόνο εγγύηση τουλάχιστον).

Καλή τύχη

Όλα σωστά... εκτός από την Ευρωπαϊκή οδηγία που είναι 2 χρόνια εγγύηση!!! ;)

vaska
08-03-2011, 23:42
Όλα σωστά... εκτός από την Ευρωπαϊκή οδηγία που είναι 2 χρόνια εγγύηση!!! ;)



Διαχωρίζει κάποια προϊόντα (με ευπάθεια λόγω υλικών κατασκευής) και ζητάει τουλάχιστον 1 χρόνο. Οπότε ο κάθε κατασκευαστής θα πρέπει να έχει σαν βάση σε κάποια προϊόντα τον 1 χρόνο και σε κάποια άλλα τα 2. Πολλοί κατασκευαστές που είναι σίγουροι για την ποιότητα κατασκευής ή που παίζουν παιχνίδια μάρκετιν βάζουν πολύ παραπάνω.

Το λιγότερο πάντως είναι 1 χρόνος.

Slane
09-03-2011, 17:26
Σας ευχαριστώ πολύ όλους.
Να γιατί gsforum !!!

Gemat
09-03-2011, 17:45
Σας ευχαριστώ πολύ όλους.
Να γιατί gsforum !!!

Υπαρχει περιπτωση να αλλαξες προσφατα ραδιοCD ?

Η VW εχει λιγο διαφορετικη απο την στανταρντ καλωδιωση για το ΡαδιοCD και οι9 απο τους 10 μικρους μητσους που τα τοποθετουν κανουν λαθη...

Επισης ελεγξε και τη πλαφονιερα του πορτμπαγκαζ, ριχνωντας το μισο πισω καθισμα.

Slane
10-03-2011, 23:55
Ραδιοcd δεν έχω αλλάξει, έχει ακόμα το μαμίσιο. Θα το ξαναφήσω αύριο στην αντιπροσωπεία για πολλές μέρες να το κοιτάξουν εξονυχιστικά. Τους πρότεινα να βγάλουν για λίγες μέρες την ταπετσαρία της πίσω αριστερής πόρτας & να αποσυνδέσουν τη φίσα του παραθύρου ώστε να αποκλείσουμε την πίσω αριστερή κλειδαριά που δεν έδειξε διαρροή στο προηγούμενο check αλλά έδειξε σφάλμα. Ούτε η πλαφονιέρα του πορτ-μπαγκαζ ειναι.
Παιδία απίστευτη ταλαιπωρία, αύριο θα με βάλουν μπροστά για 5η φορά με καλώδια..

nikos-x
20-03-2011, 11:04
Έμαθες τι έφταιγε; :confused:

MARK
20-03-2011, 13:36
Ραδιοcd δεν έχω αλλάξει, έχει ακόμα το μαμίσιο. Θα το ξαναφήσω αύριο στην αντιπροσωπεία για πολλές μέρες να το κοιτάξουν εξονυχιστικά. Τους πρότεινα να βγάλουν για λίγες μέρες την ταπετσαρία της πίσω αριστερής πόρτας & να αποσυνδέσουν τη φίσα του παραθύρου ώστε να αποκλείσουμε την πίσω αριστερή κλειδαριά που δεν έδειξε διαρροή στο προηγούμενο check αλλά έδειξε σφάλμα. Ούτε η πλαφονιέρα του πορτ-μπαγκαζ ειναι.
Παιδία απίστευτη ταλαιπωρία, αύριο θα με βάλουν μπροστά για 5η φορά με καλώδια..



Μακάρι να φτιαχτεί με τι λιγότερο δυνατό κόστος ;)

Slane
24-03-2011, 16:27
Το ξαναπήρα από την VW που το είχα αφήσει μια βδομάδα.
Δεν βρήκαν καμία απολύτως διαρροή ή πρόβλημα. Είπαν πως ίσως ενεργοποιείται το ραδιοcd από μόνο του (μαμίσιο) & για αυτό μου είπαν & έβγαλα την ασφάλεια του.
Πιαστο αυγό & κούρεψτο..

vaska
24-03-2011, 19:43
Το ξαναπήρα από την VW που το είχα αφήσει μια βδομάδα.
Δεν βρήκαν καμία απολύτως διαρροή ή πρόβλημα. Είπαν πως ίσως ενεργοποιείται το ραδιοcd από μόνο του (μαμίσιο) & για αυτό μου είπαν & έβγαλα την ασφάλεια του.
Πιαστο αυγό & κούρεψτο..


Το αυτοκίνητο φάντασμα, ανοίγει το ραδιοσιντι επιλέγει μουσική και σε λίγο θα τα πίνει σε κοντινό μπαράκι. Το φαντάζεσαι?

χαχαχα
να είσαι καλά μ' έκανες και γέλασα.

Translatoras
24-03-2011, 19:58
Είπαν πως ίσως ενεργοποιείται το ραδιοcd από μόνο του (μαμίσιο) & για αυτό μου είπαν & έβγαλα την ασφάλεια του.

Αν είναι έτσι, τότε φοβάμαι ότι η ασφάλεια δεν αρκεί.........

YouTube - Christine (1983) theatrical trailer

Translatoras
24-03-2011, 20:02
YouTube - Christine's Radio "Little Pretty One" Movie sound track

johntsip
25-03-2011, 09:27
μπουζοκαλωδια??
οταν βγαινεις απο το αυτοκινητο.....σε χτυπαει το ρευματακι ...σε πορτα....?

petros76
03-04-2011, 23:04
μπουζοκαλωδια??
οταν βγαινεις απο το αυτοκινητο.....σε χτυπαει το ρευματακι ...σε πορτα....?


Αυτό σημαίνει διαροή;;;;;:confused:

taksidiotis
04-04-2011, 10:24
Πήγαινε το αμάξι στον αποστολη,είναι πριν την γέφυρα που παει για Άγιο Ιωάννη χωστο δεξιά στον παραδρομο,θα δεις ένα σούπερ μάρκετ λυρωνης.ο άνθρωπος είναι γάτα στα γερμανικά αμάξια και δούλευε και κάποτε στη vw.απο το service μην περιμένεις και πολλά.

taksidiotis
04-04-2011, 10:25
Αυτό σημαίνει διαροή;;;;;:confused:

Δε νομίζω ότι αυτο σημαίνει διαρροή,χτυπάει που και που ανάλογα και με τα παπούτσια που φοράει κανεις

kriti manoysos
04-04-2011, 16:20
:yz:yz:yz:sm7:

kriti manoysos
04-04-2011, 16:25
πουλα το αμαξι....:sm7:
δεν ξερω αν εχεις ιδεα απο ηλεκτρολογικα..αλλα δες εκει που παει ο αρνητικος πολος της μπαταριας στο σασι του αυτοκινητου αν ειναι καλα σφυγμενος!!!!!

1200GS
04-04-2011, 18:43
Τελικα εκανες αλλαγη στην μπαταρια? Το πιο πιθανο οπως τα λες ειναι να φταιει αυτη και τιποτε αλλο.

Slane
21-04-2011, 17:18
Το ξεχάσατε το θέμα μου ;

Δυστυχώς η κατάσταση δεν είναι λήξασα.
Με άφησε λοιπόν για ΕΚΤΗ ΦΟΡΑ !!! μέσα σε λίγες εβδομάδες το ρημάδι μου, ένα VW golf 3,5 ετών.
H τελευταία φορά που πήγε συνεργείο ήταν εδώ στην Karenta που μου είπαν δεν βρίσκουν κάτι & να αφήσω δοκιμάστικά έξω την ασφάλεια του ραδιοcd. Έκανα ότι μου είπαν & μετά από τρεις μέρες σβηστό τα ίδια ##### πάλι.

Το αγόρασα από τους αδελφούς Φιλοσίδη στον Καρέα, άλλαξα μπαταρία σε ένα ηλεκτρολογείο & το έχω τσεκάρει δύο φορές στην Κarenta Ηρακλείου Κρήτης.
Σε αυτή την περίπτωση τι πρέπει να γίνει;
Σε ποιόν πρέπει να αγριέψω ;
Πρέπει να έρθω σε επαφή με τη μαμά VW εδώ στην Ελλάδα ή το εξωτερικό ;
Πρέπει να μιλήσω με το δικηγόρο μου μήπως;

Απόγνωση...

Slane
22-04-2011, 14:25
....

nikos-x
22-04-2011, 17:35
....

Μάλλον καθαρίζουν τις σούβλες, ή θα κυνηγάνε αρνάκια και κατσικάκια :D