PDA

View Full Version : δεν υπάρχει "μέρα του άντρα" !


ortho
08-03-2011, 23:21
Είμαι έτοιμος να μου την πέσουν οι κυρίες της όμορφης παρέας μας!

Παίρνοντας ως αφορμή το σημερινό εορτασμό της μέρας της γυναίκας, τι ευχές που τους απευθύνουμε, ειλικρινείς μεν, ιδιοτελείς κατά την άποψή μου δε, κι ενίοτε τυπικές,

αναρωτιέμαι γιατί δεν υπάρχει αντίστοιχα ημέρα του άντρα;!

δε λέω μέρα του πατέρα, αυτή νομίζω ότι υπάρχει.

Το όλο θέμα παραπέμπει σε πατριαρχική κοινωνία, που ως χαπάκι παρηγοριάς έχει καθιερώσει μιά μέρα του χρόνου προς τιμήν της γυναίκας. Και βέβαια κάτι τέτοιο δεν ισχύει. Κατά την άποψή μου πάλι η κοινωνία μας είναι "ουδέτερη" ως προς την κυριαρχία του ενός ή του άλλου φύλου. Αν αυτό ισχύει, τι νόημα έχει η ημέρα της γυναίκας; Δε θα ξυπνήσει νωρίς το πρωί, δε θα πάει στη δουλειά, δε θα ξεσκατίσει, δε θα μαγειρέψει, δε θα κάτσει το βράδυ στον αχαϊρευτο;
Και γιατί τότε δεν υπάρχει μέρα του άντρα; τι είμαστε; παιδιά ενός κατώτερου θεού; Δεν αξίζουμε μιά μέρα το χρόνο για τους κόπους μας;

Η προφανώς δεν είχε νόημα για τα ανθοπωλεία και τα καταστήματα δώρων....

Ας αρχίσουν οι χοροί!!!!!!

Jefe
08-03-2011, 23:44
Μήν στεναχωριέσαι Γιάννη! Εμείς δεν είμαστε προστατευόμενο είδος.....:rolleyes: :D


:sm7::sm7::sm7:



Jefe

ortho
08-03-2011, 23:47
Μήν στεναχωριέσαι Γιάννη! Εμείς δεν είμαστε προστατευόμενο είδος.....:rolleyes: :D


:sm7::sm7::sm7:



Jefe

καλησπέρα αρχηγέ μου! με έχεις κόψει να στεναχωριέμαι; λίγο τζέρτζελο να γίνει να το γιορτάσουμε!!!:sm7::sm7::sm7:

Jefe
08-03-2011, 23:50
καλησπέρα αρχηγέ μου! με έχεις κόψει να στεναχωριέμαι; λίγο τζέρτζελο να γίνει να το γιορτάσουμε!!!:sm7::sm7::sm7:


Σιγά μην τα βάψουμε μαύρα Γιάννη....:D Υπάρχει ημέρα της πολικής αρκούδας, ημέρα της χελώνας καρέττα-καρέττα, ημέρα της γυναίκας κλπ....
Εμείς δεν απειλούμαστε....:D :rolleyes:



:sm7::sm7::sm7:




Jefe

Eftixis
08-03-2011, 23:52
:sm7::sm7::sm7:

ortho
08-03-2011, 23:55
Γουστάρω! αρχίσαν οι χοροί! που να μας πάρουν μυρωδιά κι οι γυναίκες!

:sm7::sm7::sm7::sm7:

Hekima
08-03-2011, 23:55
Είμαι έτοιμος να μου την πέσουν οι κυρίες της όμορφης παρέας μας!

Παίρνοντας ως αφορμή το σημερινό εορτασμό της μέρας της γυναίκας, τι ευχές που τους απευθύνουμε, ειλικρινείς μεν, ιδιοτελείς κατά την άποψή μου δε, κι ενίοτε τυπικές,

αναρωτιέμαι γιατί δεν υπάρχει αντίστοιχα ημέρα του άντρα;!

δε λέω μέρα του πατέρα, αυτή νομίζω ότι υπάρχει.

Το όλο θέμα παραπέμπει σε πατριαρχική κοινωνία, που ως χαπάκι παρηγοριάς έχει καθιερώσει μιά μέρα του χρόνου προς τιμήν της γυναίκας. Και βέβαια κάτι τέτοιο δεν ισχύει. Κατά την άποψή μου πάλι η κοινωνία μας είναι "ουδέτερη" ως προς την κυριαρχία του ενός ή του άλλου φύλου. Αν αυτό ισχύει, τι νόημα έχει η ημέρα της γυναίκας; Δε θα ξυπνήσει νωρίς το πρωί, δε θα πάει στη δουλειά, δε θα ξεσκατίσει, δε θα μαγειρέψει, δε θα κάτσει το βράδυ στον αχαϊρευτο;
Και γιατί τότε δεν υπάρχει μέρα του άντρα; τι είμαστε; παιδιά ενός κατώτερου θεού; Δεν αξίζουμε μιά μέρα το χρόνο για τους κόπους μας;

Η προφανώς δεν είχε νόημα για τα ανθοπωλεία και τα καταστήματα δώρων....

Ας αρχίσουν οι χοροί!!!!!!


Μήν στεναχωριέσαι Γιάννη! Εμείς δεν είμαστε προστατευόμενο είδος.....:rolleyes: :D


:sm7::sm7::sm7:



Jefe

Σαν να έχετε κέφια σήμερα είμαι και κουρασμένη αλλά υπάρχει κάτι και για εσάς...

Η Γιορτή των Γυμνών διεξάγεται κάθε Φεβρουάριο στη Ιαπωνία και
δικαίωμα συμμετοχής έχουν μόνο άντρες όλων των ηλικιών.
Η μάχη περιλαμβάνει στολή Fundoshi (δηλαδή παραδοσιακά στριγκάκια),
λασπομαχίες σε παγωμένους βούρκους με σκοπό να εξασφαλίσει μια καλή
σοδειά και να φέρει τύχη στους διαγωνιζομένους.

Μια χαρά τη βρίσκω τη γιορτή με στριγκ στις λάσπες....:sm7::sm7::sm7:

Jefe
09-03-2011, 00:00
Σαν να έχετε κέφια σήμερα είμαι και κουρασμένη αλλά υπάρχει κάτι και για εσάς...

Η Γιορτή των Γυμνών διεξάγεται κάθε Φεβρουάριο στη Ιαπωνία και
δικαίωμα συμμετοχής έχουν μόνο άντρες όλων των ηλικιών.
Η μάχη περιλαμβάνει στολή Fundoshi (δηλαδή παραδοσιακά στριγκάκια),
λασπομαχίες σε παγωμένους βούρκους με σκοπό να εξασφαλίσει μια καλή
σοδειά και να φέρει τύχη στους διαγωνιζομένους.

Μια χαρά τη βρίσκω τη γιορτή με στριγκ στις λάσπες....:sm7::sm7::sm7:


Μήπως εννοείς τους αγώνες σούμο, με αυτά τα υπέροχα "αθλητικά σόρτς" που φορούν αυτοί οι υπέροχοι υπέρβαροι αθλητές....???? :D



:sm7::sm7::sm7:




Jefe

ortho
09-03-2011, 00:08
Σαν να έχετε κέφια σήμερα είμαι και κουρασμένη αλλά υπάρχει κάτι και για εσάς...

Η Γιορτή των Γυμνών διεξάγεται κάθε Φεβρουάριο στη Ιαπωνία και
δικαίωμα συμμετοχής έχουν μόνο άντρες όλων των ηλικιών.
Η μάχη περιλαμβάνει στολή Fundoshi (δηλαδή παραδοσιακά στριγκάκια),
λασπομαχίες σε παγωμένους βούρκους με σκοπό να εξασφαλίσει μια καλή
σοδειά και να φέρει τύχη στους διαγωνιζομένους.

Μια χαρά τη βρίσκω τη γιορτή με στριγκ στις λάσπες....:sm7::sm7::sm7:

Ε όχι Σοφία μου! δε θα γίνουμε και μετροσέξουαλ! Ούτε και Μπέκαμ!
Αν δε βγάλουμε έξω και τις six pack μπυροκοιλιές θα γίνει της αρκούδας! :sm7::sm7::sm7:

commander
09-03-2011, 00:09
Μήν στεναχωριέσαι Γιάννη! Εμείς δεν είμαστε προστατευόμενο είδος.....:rolleyes: :D


:sm7::sm7::sm7:



Jefe
Να μου ζησεις ρε Θανο....!!!!!!

:sm7::sm7::sm7::sm7:

Hekima
09-03-2011, 00:12
Μήπως εννοείς τους αγώνες σούμο, με αυτά τα υπέροχα "αθλητικά σόρτς" που φορούν αυτοί οι υπέροχοι υπέρβαροι αθλητές....???? :D



:sm7::sm7::sm7:




Jefe

Όχι Θάνο εννοώ την γιορτή Hadaka Matsuri που κυλιούνται στη λάσπη για να γιορτάσουν, τα τρελά αγόρια που παίρνουν μέρος είναι όλων των ηλικιών και σωματοτύπων:D

http://1.bp.blogspot.com/_CD30N76gtlc/SmcV3IPn3nI/AAAAAAAASTY/NBd9s4DCMkE/s400/20090723001.jpg

Jefe
09-03-2011, 00:12
Να μου ζησεις ρε Θανο....!!!!!!



:sm7::sm7::sm7::sm7:





http://cdn.content.sweetim.com/sim/cpie/emoticons/000203FC.gif (http://www.sweetim.com/s.asp?im=gen&lpver=3&ref=10&p={6A81F2AC-1C2B-11E0-A21D-0016E66A7C4E})




Jefe

HAWK_46
09-03-2011, 09:56
Βρε παιδια, υπάρχει η γιορτή του άντρα !! :confused:
....γιορτάζεται ακριβώς 9 μήνες πριν την γιορτή της μητέρας !! ;):D

adventure
09-03-2011, 11:55
Δεν χρειάζεται γιορτή ο Άντρας ... εμείς γιορτάζουμε κάθε μέρα .

:sm7: :sm7:

ckk
09-03-2011, 15:30
Δεν χρειάζεται γιορτή ο Άντρας ... εμείς γιορτάζουμε κάθε μέρα .

:sm7: :sm7:



Σω στός.!!!http://content.sweetim.com/sim/cpie/emoticons/000203FC.gif (http://www.sweetim.com/s.asp?im=gen&lpver=3&ref=10)

mario
11-03-2011, 00:30
Δεν χρειάζεται γιορτή ο Άντρας ... εμείς γιορτάζουμε κάθε μέρα .

:sm7: :sm7:


Σωστοοοοος:sm7:

Space
11-03-2011, 00:32
www.steakandbjday.com (http://www.steakandbjday.com)

ερχεται στις 14 Μαρτιου ;)