PDA

View Full Version : Ξέρει κανείς από ασύρματα δίκτυα Wi Fi ?


peterv
09-03-2011, 09:28
Πήρα έναν καινούριο router Linksys wag320N και προσπαθώ να τον σετάρω σωστά ώστε να παίζουν όλες οι ασύρματες συσκευές (notebook, TV, apple TV, iphone k.a.) .

Πρίν είχα ένα linksys wag200g .

Θεωρώ ότι κάτι έχω κάνει λάθος στις παραμέτρους του ασύρματου δικτύου για να πηγαίνει πιο αργά ο νέος router από τον παλιό. Στην σύνδεση με καλώδιο όλα είναι οκ αλλά το wi fi σέρνεται ......:yz

Τώρα ακούω καθημερινά παράπονα από όλη την διαδικτυωμένη οικογένεια .................
Πήγα για καλό και την πάτησα..............

Κανένας γνώστης θα μπορούσε να με βοηθήσει ?

CPretenteriS
09-03-2011, 09:37
Όταν λες σερνεται το Wi-Fi, να υποθεσω ότι δοκίμασες να συνδεθεις ενσυρματα στο router και παει σφαιρα??

Αν ναι, τι πρωτόκολλα επικοινωνιας εχεις σεταρει στο WiFi??

peterv
09-03-2011, 10:40
Όταν λες σερνεται το Wi-Fi, να υποθεσω ότι δοκίμασες να συνδεθεις ενσυρματα στο router και παει σφαιρα??

Αν ναι, τι πρωτόκολλα επικοινωνιας εχεις σεταρει στο WiFi??
Ναι ενσύρματα πάει κανονικά ασύρματα φορτώνει απελπιστικά αργά κάθε σελίδα

στα 2,4 Ghz, με μεικτή λειτουργία B/G/N

με ευρυζωνικό κανάλι 40 Mhz (έχει και επιλογή 20 Mhz)

ευριζωνικό κανάλι 2.452 GHZ (εδώ δεν ξέρω τι επιλογή να βάλω έχει 9 διαφορετικές)

Βασικό κανάλι 2.442 Ghz (ανάλογα με την προηγούμενη επιλογή βγάζει κάθε φορά άλλες επιλογές εδώ).

εκπομπή SSID ενεργοποιημένο

ασφάλεια καμία (προς το παρόν , θα συνδέσω αργότερα μόνο συγκεκριμένες συσκευές με την MAC adress αν όλα δουλέψουν καλά πρώτα).

jarhead
09-03-2011, 13:54
Moνος σου το ειπες , ασφαλεια καμια....χορηγος εχεις γινει σε ακτινα τουλαχιστον 50 μ εξαρταται με την δομηση...

CPretenteriS
09-03-2011, 14:25
Ξεκίνα από το να το κλειδώσεις ΠΑΝΤΑΧΟΘΕΝ... δες τη συμπεριφορά και πες μας...

emix
09-03-2011, 14:26
Ισως να φταιει οτι δεν εχεις ασφαλεια και οτι εχουν μπει πολλοι μεσα και σου παιρνουν το bandwidth. Αυτο ομως μπορεις να το δεις μεσα στο modem. Ποιοι ειναι συνδεδεμενοι.

Μια αλλη παραμετρος που επηρεαζει, ειδικα αν τριγυρω σου υπαρχουν και αλλα ασυρματα δικτυα, ειναι το καναλι. Υπαρχουν, αν θυμαμαι καλα, 11 καναλια. Απ αυτα καλο ειναι να χρησιμοποιηεις ενα απο τα 6,9,11, για καλυτερη λειτουργια, χωρις να ειναι αποτρεπτικα και τ αλλα καναλια.
Πρεπει ομως να κανεις δοκιμες σε ποιο απ αυτα εχεις καλυτερη λειτουργια.

Να σου δωσω ενα παραδειγμα: Αν ο γειτονας σου εχει ασυρματο modem και χρησιμοποιει το καναλι 6, τοτε αν και συ χρησιμοποιεις το ιδιο, εχεις "συγκρουση καναλιων", που αυτο επηρρεαζει την λειτουργια του wi-fi.

Καπου στις ρυθμισεις του ασυρματου λεει γι αυτη την τιμη. Οποτε παιξε και λιγο μ αυτην, μπας και δεις κατι ν αλλαζει.

CPretenteriS
09-03-2011, 14:41
Moνος σου το ειπες , ασφαλεια καμια....χορηγος εχεις γινει σε ακτινα τουλαχιστον 50 μ εξαρταται με την δομηση...

Είναι λίγο σχετικό αυτό... το bandwidth με τον provider είναι συγκεκριμένο... υπάρχει συγκεκριμένος τρόπος για να ορίσεις μέρος αυτού για το Wifi μόνο...

Επιπλέον δεν είναι ξεκάθαρο αν η καθυστέρηση προέρχεται από τον provider ή τους γείτονες...

Αν ήταν θέμα bandwidth με τον provider, θα είχε την ίδια καθυστέρηση και με την ενσύρματη σύνδεση.

jarhead
09-03-2011, 15:04
Είναι λίγο σχετικό αυτό... το bandwidth με τον provider είναι συγκεκριμένο... υπάρχει συγκεκριμένος τρόπος για να ορίσεις μέρος αυτού για το Wifi μόνο...

Επιπλέον δεν είναι ξεκάθαρο αν η καθυστέρηση προέρχεται από τον provider ή τους γείτονες...

Αν ήταν θέμα bandwidth με τον provider, θα είχε την ίδια καθυστέρηση και με την ενσύρματη σύνδεση.

Μηπως να κανει κανενα ping test για να δει το ποσοστο των χαμενων πακετων?

CPretenteriS
09-03-2011, 15:23
Μηπως να κανει κανενα ping test για να δει το ποσοστο των χαμενων πακετων?

Good idea! Λοιπόν κάνε το εξής (σε command prompt): ping [την IP του router] -t

Πάρε ένα print screen και στείλτο μου !!

Επίσης κάνε το ίδιο και με την IP του provider... και βλέπουμε... ;)

jarhead
09-03-2011, 15:29
Good idea! Λοιπόν κάνε το εξής (σε command prompt): ping [την IP του router] -t

Πάρε ένα print screen και στείλτο μου !!

Επίσης κάνε το ίδιο και με την IP του provider... και βλέπουμε... ;)

Μηπως θα ηταν ποιο ευκολο για τον συναδελφο να παει εδω Pingtest.net - The Global Broadband Quality Test (http://www.pingtest.net) και να μας στειλει τα αποτελεσματα?

CPretenteriS
09-03-2011, 15:30
Μηπως θα ηταν ποιο ευκολο για τον συναδελφο να παει εδω Pingtest.net - The Global Broadband Quality Test (http://www.pingtest.net) και να μας στειλει τα αποτελεσματα?

Πιο εύκολο θα ήταν όντως... αλλά με μη ακριβή αποτελέσματα!

jarhead
09-03-2011, 15:34
Μηπως θα ηταν ποιο ευκολο για τον συναδελφο να παει εδω Pingtest.net - The Global Broadband Quality Test (http://www.pingtest.net) και να μας στειλει τα αποτελεσματα?

Αφεντικο τα δικα μου παντως ειναι τα εξης....packet loss 0% Ping 47ms Jitter 1 ms


Σωστος?

lase76
09-03-2011, 15:47
ping 250 ms
download speed 6.40 Mbps
upload speed 0.45 Mbps

Είναι καλά;;;;:Απορία::Απορία::Απορία:

lase76
09-03-2011, 15:49
Αφεντικο τα δικα μου παντως ειναι τα εξης....packet loss 0% Ping 47ms Jitter 1 ms


Σωστος?


Σε εμένα δεν έβγαλε τα δικά σου νούμερα:yz
Έκανα το Speedtest.net (αυτό με το κοντέρ). Είναι το σωστό ;;;;

jarhead
09-03-2011, 15:55
Γεια χαρα


καταρχας για τι γραμμη μιλαμε?
τι συνδεση εχεις?
τα 250ms παρα μα παρα πολλα...

emix
09-03-2011, 15:58
Παιδια, το speedtest.net δεν ειναι και τοσο αξιοπιστο. Δεν μπορεις να βασιστεις απ αυτο για να κρινεις τις ταχυτητες.

maril
09-03-2011, 16:12
240
6.70
0,5
με δεκάρα γραμμή
:confused::confused::confused::confused:

maril
09-03-2011, 16:13
ping 250 ms
download speed 6.40 Mbps
upload speed 0.45 Mbps

Είναι καλά;;;;:Απορία::Απορία::Απορία:

Γεια χαρα


καταρχας για τι γραμμη μιλαμε?
τι συνδεση εχεις?
τα 250ms παρα μα παρα πολλα...


240
6.70
0,5
με δεκάρα γραμμή
:confused::confused::confused::confused:

jarhead
09-03-2011, 16:36
240
6.70
0,5
με δεκάρα γραμμή
:confused::confused::confused::confused:

Παλια ειχα και εγω προβλημα με το χασιμο των πακετων....ΑΠΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΕ to firewall απο μεσα και κανε παλι κανενα τεστ.Επισης αλλαξε καναλι...αυτο το ειχα κανει και εγω γιατι οι μισοι στην πολυκατοικια ειχαμε ΗΟL.Kαλο επισης θα ηταν να ψαχτεις σε φορουμ με ατομα που παιζουν ον λινε παιχνιδια...για αυτους και 1 ms μετραει!!!

peterv
09-03-2011, 17:25
εεεεεε εγώ έχω το πρόβλημα ..... μην ξεφεύγουμε !!!!

Βοηθάτε χριστιανοί !!!!!

τα δεδομένα είναι από το ethernet με 24αρα γραμμή 2play forthnet

Line Quality : Β
Packet loss: 0%
Ping: 67 ms
Jitter : 2 ms

έκανα με ασφάλεια με wap2 αντί με τις mac adress μηπως και φτιάξει κάτι αλλά που
και έβαλα την 9 επιλογή στην ευρυζωνικότητα όπως είπε ο Emix
τα αποτελέσματα με wifi είναι

Line Quality : Β
Packet loss: 0 %
Ping: 47 ms
Jitter : 7 ms

Είμαι άσχημα γιατρέ μου !!!!! :yz

Τί έχω ??????

jarhead
09-03-2011, 17:29
εεεεεε εγώ έχω το πρόβλημα ..... μην ξεφεύγουμε !!!!

Βοηθάτε χριστιανοί !!!!!

τα δεδομένα είναι από το ethernet

Line Quality : Β
Packet loss: 0%
Ping: 67 ms
Jitter : 1 ms

έκανα με ασφάλεια με wap2 αντί με τις mac adress μηπως και φτιάξει κάτι αλλά που
και έβαλα την 9 επιλογή στην ευρυζωνικότητα όπως είπε ο Emix
τα αποτελέσματα με wifi είναι

Line Quality : F
Packet loss: 5%
Ping: 329 ms
Jitter : 312 ms

Είμαι άσχημα γιατρέ μου !!!!! :yz

Τί έχω ??????

χρειαζεται να αλλαξεις τις ρυθμισεις και στον υπολογιστη στην καρτα δικτυου...Θα επανερθω με νεοτερα.

peterv
09-03-2011, 17:38
χρειαζεται να αλλαξεις τις ρυθμισεις και στον υπολογιστη στην καρτα δικτυου...Θα επανερθω με νεοτερα.

έκανα κάτι αλλαγές στο netbook και βγάζει τις μετρήσεις που διόρθωσα στο προηγούμενο post

emix
09-03-2011, 17:45
Κοιτα,μεσω φορουμ ειναι δυσκολα να γινει διαγνωση. Πιστευω οτι το καταλαβαινεις.
Δεν ειναι καποιο προβλημα μ εμφανη λυση. Μπορει το wifi να επηρεαζεται απο κατι. Ακομα και ενα ασυρματο τηλεφωνο να εχεις, μπορει να το επηρεαζει.

Γι αυτο δεν νομιζω οτι γινεται μεσα απο δω να γινει λυση του θεματος.

Πειραματισου γενικα με τις ρυθμισεις, ανοιξε το παλιο σου router να δεις τι ρυθμισεις ειχες εκει και ξαναδοκιμασε.

jarhead
09-03-2011, 17:47
Προσπαθησε να κανεις update στο ασυρματο ανταπτορα, μετα κατεργησε το δικτυο απο τα αγαπημενα και ξανα κανε συνδεση....

peterv
09-03-2011, 19:03
jarhead είσαι θεός !!!!!
έφτιαξε μια χαρά το wifi τουλάχιστον τώρα συμβαδίζει ΣΧΕΔΟΝ το wifi με την ethernet σύνδεση βγαίνουν και τα δύο Β με μικρές διαφορές.

Ηλία και Gpretenteris ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές

τελικά με λίγη συμπαράσταση και πολλούς πειραματισμούς όλα φτιάχνουν !!!!

Νάστε καλά

jarhead
09-03-2011, 21:45
Να γιατι GS FORUM!!!:sm8::sm8::sm8:

peterv
10-03-2011, 02:22
Δείτε τελικά το πρόβλημά μου υπήρχε και σαν ερώτημα στο κεντρικό site του router. Οπότε με την βούλα της ίδιας της εταιρίας διαπιστώνεται ότι δεν είμαι εγώ ο περίεργος αλλά το


Linksys 320N (http://homecommunity.cisco.com/t5/Cable-and-DSL/Lower-transfer-speeds-after-change-to-WAG320N/m-p/373393?comm_cc=UK&comm_lang=en)

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
10-03-2011, 02:29
Δείτε τελικά το πρόβλημά μου υπήρχε και σαν ερώτημα στο κεντρικό site του router. Οπότε με την βούλα της ίδιας της εταιρίας διαπιστώνεται ότι δεν είμαι εγώ ο περίεργος αλλά το


Linksys 320N (http://homecommunity.cisco.com/t5/Cable-and-DSL/Lower-transfer-speeds-after-change-to-WAG320N/m-p/373393?comm_cc=UK&comm_lang=en)


Καλό σερφάρισμα Πέτρο ... ;)

platon
10-03-2011, 12:30
Δοκίμασε να αλλάξεις κανάλι και να πας 2 τουλάχιστον μετά από αυτό που έχεις επιλέξει.
Ο θόρυβος από γειτονικά ασύρματα που παίζουν στην ίδια συχνότητα είναι σημαντικός και το ιδανικό είναι να έχουμε 2 κανάλια διαφορά από τον γείτονα. Δεν είναι πάντα εφικτό αυτό βέβαια γιατί μπορεί να υπάρχουν 10 γείτονες, οπότε δοκιμάζεις και κάθεσαι εκεί που έχεις λιγότερο θόρυβο.

Επίσης, αν έχει επιλογή, διάλεξε μόνο B και όχι G και χαμήλωσε την ισχύ στο minimum για να μην ενοχλείς και εσύ τους γείτονες :)

jarhead
10-03-2011, 15:42
Δοκίμασε να αλλάξεις κανάλι και να πας 2 τουλάχιστον μετά από αυτό που έχεις επιλέξει.
Ο θόρυβος από γειτονικά ασύρματα που παίζουν στην ίδια συχνότητα είναι σημαντικός και το ιδανικό είναι να έχουμε 2 κανάλια διαφορά από τον γείτονα. Δεν είναι πάντα εφικτό αυτό βέβαια γιατί μπορεί να υπάρχουν 10 γείτονες, οπότε δοκιμάζεις και κάθεσαι εκεί που έχεις λιγότερο θόρυβο.

Επίσης, αν έχει επιλογή, διάλεξε μόνο B και όχι G και χαμήλωσε την ισχύ στο minimum για να μην ενοχλείς και εσύ τους γείτονες :)

Συμφωνω απολυτα απλα δεν ηθελα να του τα φορτωσω ολα μαζι.

peterv
12-03-2011, 10:55
platon & jarhead εντολές σας έγιναν δεκτές και εφαρμοστέες το δίκτυο σχετικά με τις αλλαγές στα κανάλια, πάει μιά χαρά με όλες τις συσκευές που συνδέονται πάνω του (2 netbook , apple TV, Philips TV, iMac , 3 iphone, WD media player) (ευτυχώς που δεν μπαίνουν όλα μαζί γιατί θα είχαμε πάρει φωτιά) ....
Ειδικά τα παιδιά με το youTube που μπαίνουν ταυτόχρονα το ξεσκίζουν ο ένας με τα αθλητικά και η άλλη με τα μουσικά συγκροτήματα.....

για το Β που λέτε το apple TV υποστηρίζει μόνο με 800.../Ν οπότε δεν μπορώ να το κάνω αυτό. Εχω βάλει μεικτό σύστημα B/G/N χωρίς κανένα ιδιαίτερο πρόβλημα πιά.


Υ.Γ. Ενα περίεργο που δεν κατάλαβα γιατί συμβαίνει αλλά δεν με ενοχλεί πλέον είναι το εξής:

Πρίν είχα linksys wag200g για πολλά χρόνια με μοναδική ασφάλεια να ελέγχει την Mac address και να επιτρέπει μόνο σε συγκεκριμένες συσκευές την πρόσβαση χωρίς κωδικό.
Στο συγκεκριμένο Linksys 320N όταν το κάνω αυτό οι ασύρματες συσκευές συνδέονται αλλά σέρνονται , σε αντίθεση όταν γυρνάω την ασφάλεια του δικτύου με κωδικό (wap2 - personal) τότε όλες οι ασύρματες συσκευές δουλεύουν με φουλ ταχύτητα.
Ο ΘΕΟΣ router αποφάσισε ότι δεν του αρέσουν οι συγκεκριμένοι έλεγχοι !!!!!!

Το αναφέρω όχι γιατί θέλω κάποια λύση, αφού πια κάνω αυτό που θέλω απροβλημάτιστα , αλλά διότι αν έχει κανένας χριστιανός ίδιο router ας το προσέξει το θέμα....

peterv
12-03-2011, 11:05
Καλό σερφάρισμα Πέτρο ... ;)

Ευχαριστώ ρε Νικόλα , θα το τιμήσω δεόντος ειδικά με το φόρουμ εδώ τώρα που πλησιάζει το καλοκαιράκι.....