PDA

View Full Version : ΜΗΠΩΣ..ΙΣΩΣ,...ΑΝ..


PACO
13-03-2011, 16:18
ΠΑΣΧΑ...ΛΕΩ ΜΕ ΦΙΛΗ ΚΑΙ ΤΟ gs για ιταλια..συγκεκριμενα napoli..capri..costiera..ισως και ρωμη...ειδωμεν για πιο αναλυτικο προγραμμα..γνωμες/συμβουλες/συμμετοχη ελευθερα;)

dodosgs
13-03-2011, 16:29
Ωραία βόλτα. Με το καλό;)

PACO
13-03-2011, 16:45
να σαι καλα...προσπαθω να βρω καποιον που το χει κανει..οι περισσοτεροι κινηθηκαν πιο βορεια...:)

PACO
13-03-2011, 23:01
συνταξιδιωτης κανεις?:cool:

mrdaellis
14-03-2011, 00:11
απο ασφαλεια κλοπης πως εισαι??:sm7:

paschalis
14-03-2011, 07:02
Στη Ναπολη πηγα με τα ποδια και φοβηθηκα μην εξαφανιστω..
Αν πας παρατηρησε πως ειναι κλειδωμενα τα αυτοκινητα και σε τι κατασταση ειναι γυρω γυρω απο τις τρακες και μετα παρκαρε καπου με πολυ πολυ καλη φυλαξη.:)
Τα μερη γυρω γυρω ειναι σιγουρα πολυ ομορφα παντως και η εποχη ιδανικη..
Περιμενε και πληροφοριες απο τον jefe η στειλε του ενα πμ..

PACO
14-03-2011, 11:34
Ασφάλεια κλοπής δεν έχω....θα πάρω όπλ ο:sm7:ο....ευχαριστώ για την πληροφορία;)

CPretenteriS
14-03-2011, 11:42
Δεν πας καλύτερα καμία Bologna... κανα Milano... στα σίγουρα... :o:rolleyes:

Η πήγαινε αεροπορικώς στη Νάπολι...:D

gemara
14-03-2011, 14:19
συνταξιδιωτης κανεις?:cool:

Στη Νάπολη;;; Ούτε για αστείο!
Δεν την πας κάπου αλλού τη φίλη σου καλύτερα, αν θες να ξαναπάς βόλτα μαζί της...!

kotskofi
14-03-2011, 15:36
Τι θα έλεγες για Φλωρεντία, Τοσκάνη, Ρώμη...

PACO
14-03-2011, 17:43
τι θα ελεγα...?την εχεις κανει αυτη τη διαδρομη?προτεινεις κατι?δεν ειμαι αρνητικος:D

Jefe
14-03-2011, 17:50
ΠΑΣΧΑ...ΛΕΩ ΜΕ ΦΙΛΗ ΚΑΙ ΤΟ gs για ιταλια..συγκεκριμενα napoli..capri..costiera..ισως και ρωμη...ειδωμεν για πιο αναλυτικο προγραμμα..γνωμες/συμβουλες/συμμετοχη ελευθερα;)



Η διαδρομή είναι εκπληκτική από Νάπολη πρός Νότο... ;)




Jefe

PACO
14-03-2011, 17:54
jefe αν μπορεσεις στειλε μου πμ η και δημοσια καποια διαδρομη που ισως να εχεις κανει,,,max 4 ημερες..ευχαριστω πολυ;)

kotskofi
15-03-2011, 09:48
τι θα ελεγα...?την εχεις κανει αυτη τη διαδρομη?προτεινεις κατι?δεν ειμαι αρνητικος:D
Φεύγω Μ. Πέμπτη από Πάτρα για Ανκόνα, και θα κάνω Φλωρεντία, Τοσκάνη, Ρώμη και επιστροφή 30 Απριλίου. Δεν έχω ξανακάνει την διαδρομή, έχω αρχίσει να συλλέγω πληροφορίες από γύρω όμως...;)

J.T.R
15-03-2011, 10:00
Costiera Amalfitana... Φοβερη διαδρομη ,με απιθανα στροφιλικια,απιθανη θεα με τα βραχωδη βουνα και τη θαλασσα απο κατω, χιλιαδες λεμονιες και πορτοκαλιες κρεμασμενες κυριολεκτικα απο τα βραχια,τρελλοι Ιταλοι με σκουτεροειδη να πηγαινουν με χιλια, γαστρονομικος παραδεισος, Αμαλφι βεβαιως,Ποζιτανο στα παραλια, αλλα και Ραβελο στα ορεινα με λιγοτερο τουρισμο...

siraxanz
15-03-2011, 10:31
Με το καλό να πας και καλή επάνοδο!

πμ τον kokkinos1 για Νάπολη;)

PACO
15-03-2011, 16:07
kotskofi solo πας?

PACO
15-03-2011, 16:08
J.T.R αυτο εχω ακουσει και εγω...βορεια ιταλια εχω παει..ειδωμεν..:)

kotskofi
15-03-2011, 16:11
kotskofi solo πας?

Με την καλή μου και την πολύ καλή μου (μοτό) :D...

PACO
15-03-2011, 16:41
same....:sm7:..εχεις κλεισει κατι?σου πεταω ιδεα αν πανε ολα καλα να κατεβουμε μαζι..αν δεν ταιριαξουν τα χνωτα μας.. τοτε λεμε ba fa coulo o ενας στον αλλον...:sm7::sm7::D,,,

KRASOPATERAS
16-03-2011, 00:01
Από Ρώμη προς Φλωρεντία υπάρχει καμία διαδρομή καλή, η στα πέριξ??

Θα είμαι εκεί μετά την Κυριακή του Πάσχα, πάω για Τοσκάνη….για πείτε τίποτα καλό για αυτά τα μέρη?

kotskofi
16-03-2011, 10:14
same....:sm7:..εχεις κλεισει κατι?σου πεταω ιδεα αν πανε ολα καλα να κατεβουμε μαζι..αν δεν ταιριαξουν τα χνωτα μας.. τοτε λεμε ba fa coulo o ενας στον αλλον...:sm7::sm7::D,,,
Έχω κλείσει μόνο τα ακτοπλοϊκά, για διαμονή ακόμα δεν είχα χρόνο να ασχοληθώ. Έχω περίπου στο μυαλό μου το που, και πόσες διανυκτερεύσεις θα έχει το ταξίδι. Ευελπιστώ από βδομάδα να αρχίσω να ψάχνω και περισσότερες πληροφορίες για το ταξίδι...

PACO
16-03-2011, 10:53
Οκ...καλό ψάξιμο..και αναλόγως μοιραζόμαστε πληροφορίες

Arkas
16-03-2011, 11:27
ΠΑΣΧΑ...ΛΕΩ ΜΕ ΦΙΛΗ ΚΑΙ ΤΟ gs για ιταλια..συγκεκριμενα napoli..capri..costiera..ισως και ρωμη...ειδωμεν για πιο αναλυτικο προγραμμα..γνωμες/συμβουλες/συμμετοχη ελευθερα;)
Τζώνυ,
κάθε εβδομάδα στον καφέ της Τετάρτης,
μεταξύ πολλών άλλων, συζητάμε και για τα ταξίδια που κάναμε
και γι αυτά που πρόκειται να κάνουμε.
Πιστεύω πως θα έκανες καλά αν περνούσες μια βόλτα
να τα λέγαμε κι από κοντά,
να γνωρίσεις αρκετούς φίλους
και να πάρεις πολλές γνώμες και ιδέες. ;)

.

PACO
16-03-2011, 12:18
Έχεις δίκιο και θα προσπαθήσω να ρθω;)

krama22
22-03-2011, 14:17
off topic:
Λοιπόν, στη Φλωρεντία πρέπει οπωσδήποτε να κλείσεις τραπέζι για φαγητό στο "TratoriaSostanza" οπου θα δοκιμάσεις κοτόπουλο τηγανητό με βούτυρο, σούπα με ζυμαρικά και βέβαια bisteccafiorentina. Σχετικά κέντρο στη ViaPorcellana 25 (αν ειστε μονο 2 άτομα ίσως βρεις και τελευταία στιγμή τραπέζι). Αυστηρά στις 18:50 ή στις 20:50
Μην τρομάξεις απο την ετοιμόρροπη πόρτα ούτε απο το ερημικό στενάκι... απο τις λίγες tratories που αξίζουν τα ευρώ τους (αν και αναφέρεται σε αρκετούς ταξιδιωτικούς οδηγούς κρατάει την ποιότητά της)!

theoadon
22-03-2011, 15:07
Το Σεπτέμβριο που βρέθηκα στην περιοχή πέρασα υπέροχα..
Αν τελικά πας Ναπολι θα σου πρότεινα να πας με καράβι Μπρίντεζι και από εκεί να κατέβεις μέχρι το Μεταπόντο και να στρίψεις για Ποτένζα... (καταπληκτική διαδρομή) για να καταλήξεις Πομπηία (must see ειδικά την αρχαία) και στη συνέχεια 20 περίπου χλμ. μετά Βεζούβιο (must see again μπορείς να ανέβεις μέχρι τον κρατήρα) και μετά 10χλμ. Νάπολι.
Αυτά που λένε για κλοπές , εμένα δεν μου συνέβει τίποτα ...

Α... ξέχασα εγώ ήμουν με Varadero δεν τους νοιάζει τόσο και δεν το κλέβουνε. :sm7:

Αν σου άρεσε το παραπάνω έχω και άλλα να σου πω για την περιοχή πες μου ότι θέλεις...

theoadon
22-03-2011, 15:15
Από Ρώμη προς Φλωρεντία υπάρχει καμία διαδρομή καλή, η στα πέριξ??

Θα είμαι εκεί μετά την Κυριακή του Πάσχα, πάω για Τοσκάνη….για πείτε τίποτα καλό για αυτά τα μέρη?

Καλή διαδρομή είναι τα χωριά του Chianti (με τα πασίγνωστα κρασιά τους) και το San Gimigniano (το χωριό του πινόκιο)

Θα τα βρεις μπροστά σου ακολουθώντας την SS και στρίψεις για Aquapendente... για να φθάσεις στην Siena...
Όμορφα είναι και στο γραφικότατο Montelpuciano...

Γενικά όλη η Τοσκάνη είναι να την.... πιεις στο ποτήρι....:sm7:

PACO
22-03-2011, 15:16
:sm7:...παιδες ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες...το παλευω με τη δουλεια μου...και μετα εφυγα!!!!ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ Thanks για τα tips...που θα παει θα κατσει και θα φυγω..αργα η γρηγορα....;)

vasorfa
22-03-2011, 16:22
Επειδη περναγα απο Φλωρεντια ...το καλοκαιρακι......αν θες για διαμονη δεν και εδω!!!
CAMPING PANORAMICO FIESOLE (http://www.florencecamping.com/en/Fiesole_Home.asp) απιθανη θέα,καλο φαγητο και πολυ ομορφα και καθαρα bungalows....(στη αναχωρησει θα τσιμπισεις και το limoncello σου!!!)

και απο θεα.....αστα να πανε!!!!:D:D:D:D


επισης αν κρατησεις ως εδρα την φλωρεντια..μην αμελησεις να περασεις και απο το πατημα του δαυιδ,,,,,θα μεινεις μακακας,,,,,επισης μπορεις να κανεις daily cruises σε .....ρωμη.....πιζα ραβεννα...και αλλα πολλα!!!


και για τις κυριες,,,,:o

barberino outleτ village!!!(ολα τα λευτα!!!!):sm7::sm7:

kotskofi
21-04-2011, 10:07
Σήμερα φεύγω από Πάτρα για Ανκόνα, με προορισμό Φλωρεντία - Τοσκάνη (βόλτα+διανυκτέρευση) - Ρώμη, περνώντας από Passo de Muraglione, χωριά Chianti, Talamone κ.α...Έυχομαι σε όλους Καλό Πάσχα και καλά χιλιόμετρα! Με το καλό η επιστροφή;).

PACO
21-04-2011, 13:44
Εσύ ιταλία....εγώ καλαμάτα:sm7:....καλα να περάσετε

tsompanis
21-04-2011, 22:23
Σήμερα φεύγω από Πάτρα για Ανκόνα, με προορισμό Φλωρεντία - Τοσκάνη (βόλτα+διανυκτέρευση) - Ρώμη, περνώντας από Passo de Muraglione, χωριά Chianti, Talamone κ.α...Έυχομαι σε όλους Καλό Πάσχα και καλά χιλιόμετρα! Με το καλό η επιστροφή;).


καλό ταξίδι παιδιά! ανοιχτούς δρόμους να έχετε!

@PACO
την διαδρομη που πρότεινε ο J.T.R την συνιστώ ανεπιφύλακτα.

επίσης μιας και θα έχεις μόνο 4 μέρες (και δεν έχεις κλείσει ακτοπλοϊκά) και θέλεις να πας Νάπολι, βγες πριντιζι και πήγαινε απο την potenza-avelino (αναστο!) όλη η περιοχή είναι όμορφη.
απο εκεί και Νότια μπορείς να τραβηχτείς προς τα ελληνόφωνα χωριά κ.λ.π

kotskofi
23-04-2011, 10:37
Εσύ ιταλία....εγώ καλαμάτα:sm7:....καλα να περάσετε
Καλαμάτα πήγα την 25η Μαρτίου, μην παραλείψεις να δεις το Πολυλίμνιο, από τα ωραιότερα φυσικά τοπία ever, Σπάρτη μέσω Ταυγέτου δεν μπόρεσα (έριχνε καρέκλες:D). Καλά χιλιόμετρα, η Ιταλία εκεί θα είναι ;), στην επόμενη λοιπόν...