PDA

View Full Version : Καταστροφολογικό email περί χρεοκοπίας


Hekima
15-03-2011, 12:09
Στα ίχνη ενός 45χρονου ελεύθερου επαγγελματία, ο οποίος υπέγραφε με τα αρχικά Γ.Β. και διέσπειρε ηλεκτρονικά τις φήμες για χρεoκοπία της ελληνικής οικονομίας βρίσκεται η Υποδιεύθυνση Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος της Ασφάλειας Αττικής.

Αξιωματικοί της ΕΛ.ΑΣ. πραγματοποιούν εκτεταμένη έρευνα για την ταυτοποίηση των ηλεκτρονικών ιχνών, ενώ έρευνα έγινε και σε πόλη της επαρχίας, όπου φαίνεται να διαμένει ο ύποπτος ανά χρονικά διαστήματα.

Σύμφωνα με τα στοιχεία της έρευνας, ο 45χρονος που παρουσιαζόταν ως τραπεζικός υπάλληλος έκανε το πρωί της 9ης Μαρτίου 2011 τρεις αναρτήσεις του ίδιου ηλεκτρονικού κειμένου σε ισάριθμα blogs. Στο κείμενο αυτό υπήρχε προαναγγελία κατάρρευσης της οικονομίας της χώρας και επιστροφή στην δραχμή, την 25η Μαρτίου 2011. Αρχικά είχε δοθεί στους αξιωματικούς της ΕΛ.ΑΣ. η εικόνα ότι η διασπορά των ψευδών ειδήσεων είχε γίνει μέσω της αποστολής δεκάδων e-mail.

Όμως, όπως φέρεται να διαπιστώθηκε αργότερα, αυτή η διανομή των e-mail έγινε από πελάτη Internet cafe στο κέντρο της Αθήνας, ο οποίος δεν είναι ο αρχικός συντάκτης του κειμένου, αλλά απλώς μετέφερε και «μοίραζε» ηλεκτρονικά μία από τις τρεις αναρτήσεις στα blogs.

Σύμφωνα με τις ίδιες πηγές, ο ύποπτος διασποράς των φημών είχε αναρτήσει παλαιότερα, με τα ίδια αρχικά, κι άλλα «άρθρα» και σχόλια για οικονομικά και κοινωνικά ζητήματα. Αυτές οι παλαιότερες ηλεκτρονικές καταχωρήσεις φέρεται ότι βοήθησαν τους αξιωματικούς της ΕΛ.ΑΣ. να φτάσουν στον εντοπισμό του.

Newsroom ΔΟΛ

Jefe
15-03-2011, 12:23
:hmmm: :hmmm: :hmmm:




Jefe

adventure
15-03-2011, 12:30
Αυτοί είναι κάποιοι καλοί άνθρωποι που θέλουν το κακό τις χώρας .

:hmmm: :hmmm: Νεύρα Νεύρα

pirin
15-03-2011, 12:56
Αυτοί είναι κάποιοι καλοί άνθρωποι που θέλουν το κακό τις χώρας .

:hmmm: :hmmm: Νεύρα Νεύρα



... ή το καλό της χώρας:hmmm:

MARK
15-03-2011, 13:17
Νεύρα:hmmm:Νεύρα

ARGI
15-03-2011, 15:35
Εγώ δεν ξέρω ποιό είναι πιό καταστροφικό,
το ίδιο το εμαιλ, ή η κατάσταση που υπάρχει αυτήν την στιγμή...
Γνωρίζεται τι έγινε με τα σχολεία...
Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα της εξόντηση της περιφέρειας και ιδιαίτερα τα μικρά χωριά που τους κλείνουν τα σχολεία τους...
Σίγουρα θα ξαναεμφανιστεί το φαινόμενο της εσωτερικής μετανάστευσης... :hmmm:
Ερχονται τα πάνω κάτω, εδώ στην επαρχία, και αναμένονται και κοινωνικές ανακατατάξεις και σίγουρα συγκρούσεις τοπικών φορέων...
Εδώ είμαστε....
:(:(:(

Translatoras
15-03-2011, 15:48
Αδέλφια μου αλήτες πουλιά..

Ας μείνουμε στο προκείμενο και ας μην πλατιάζουμε.

Το συγκεκριμένο μήνυμα έτσι όπως συντάχθηκε ΑΝΩΝΥΜΑ, ήταν πολύ απλά από ανεύθυνο έως και ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΚΟ.

Αν εγώ είχα μια τέτοια αδιαμφισβήτητη πληροφορία που θα έσωζε περιουσίες ή/και ζωές θα ζύγιζα μόνο τα εξής ενδεχόμενα:

α) τη δημοσιοποιώ ΕΠΩΝΥΜΑ και αναλαμβάνω την ευθύνη της όποιας αναστάτωσης αλλά και τα εύσημα της πληροφόρησης.

β) την κοινοποιώ μόνο στον κύκλο μου και κοιτάζω να σώσω τους δικούς μου ανθρώπους (και εκείνοι κατ' επέκταση τους δικούς τους).

ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΟΜΩΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ...δεν θα έβγαινα ανώνυμα και να βασιστώ είτε στον πανικό είτε στη διαίσθηση είτε στην ψυχολογία του όχλου.

Για μένα πάντως αξίζουν κρέμασμα όσοι "επέτρεψαν" να δημοσιευτεί τέτοιο ανώνυμο σκουπίδι και μάλιστα σε δήθεν σοβαρές πηγές!!!

napgeo
15-03-2011, 15:49
Γιατί δεν ασχολείστε με τη μαγειρική καλύτερα. Ξέρει κανείς τι έφαγε χθές ο Κύριος Αντιπρόεδρος.? Μια Μοσχαροκεφαλή μόνος του...........

CPretenteriS
15-03-2011, 15:58
Γιατί δεν ασχολείστε με τη μαγειρική καλύτερα. Ξέρει κανείς τι έφαγε χθές ο Κύριος Αντιπρόεδρος.? Μια Μοσχαροκεφαλή μόνος του...........

Βάλε κι ένα χαμόγελο να παρ' η ευχή...:D ΔΕ σε γνωρίζει όλος ο κόσμος...

napgeo
15-03-2011, 16:25
Βάλε κι ένα χαμόγελο να παρ' η ευχή...:D ΔΕ σε γνωρίζει όλος ο κόσμος...



Μέσα στην τρέλα που ζώ ? που να βρώ τα χαμόγελα. Θα πάω σε έμπορο αύριο να μου τα δείξει. Γιατί βαράς ουρέ ΄Ελληνα.........

CPretenteriS
15-03-2011, 16:44
Μέσα στην τρέλα που ζώ ? που να βρώ τα χαμόγελα. Θα πάω σε έμπορο αύριο να μου τα δείξει. Γιατί βαράς ουρέ ΄Ελληνα.........

:D:):D

napgeo
15-03-2011, 16:51
Γιατί δεν ασχολείστε με τη μαγειρική καλύτερα. Ξέρει κανείς τι έφαγε χθές ο Κύριος Αντιπρόεδρος.? Μια Μοσχαροκεφαλή μόνος του...........


Αυτό πάντως που έγραψα είναι αληθές. Χθές είχε πάει σε ταβέρνα στη Μαγούλα και παρήγειλε ψητά αμελέτητα. Κατα την επιστροφή το παχύδερμο βόγγαγε στην Λιμουζίνα και ο φρουρός του έλεγε. Θα έπρεπε κύριε Πρόεδρε να τα τρώτε μαγειρευτά γιατί είναι πιό ελαφριά.
Σχεδόν έφαγε 2 kg μόνος του. Και δεν έσκασε φίλοι.
Σας εύχωμαι να έχετε ένα ευχάριστο απόγευμα.....;)

SenseiG
15-03-2011, 17:20
Εγώ δεν ξέρω ποιό είναι πιό καταστροφικό,

το ίδιο το εμαιλ, ή η κατάσταση που υπάρχει αυτήν την στιγμή...
Γνωρίζεται τι έγινε με τα σχολεία...
Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα της εξόντηση της περιφέρειας και ιδιαίτερα τα μικρά χωριά που τους κλείνουν τα σχολεία τους...
Σίγουρα θα ξαναεμφανιστεί το φαινόμενο της εσωτερικής μετανάστευσης... :hmmm:
Ερχονται τα πάνω κάτω, εδώ στην επαρχία, και αναμένονται και κοινωνικές ανακατατάξεις και σίγουρα συγκρούσεις τοπικών φορέων...
Εδώ είμαστε....

:(:(:(

Ετσι οπως τα λες.:(

geolag
15-03-2011, 18:37
Ο εκδότης του κειμένου είναι παράνομος γιατί η κυβέρνηση λέει ότι δεν θα χρεωκοπήσουμε.Μπορεί να μας το αποδείξει όμως?:hmmm:

gandreas
15-03-2011, 19:07
Αυτό πάντως που έγραψα είναι αληθές. Χθές είχε πάει σε ταβέρνα στη Μαγούλα και παρήγειλε ψητά αμελέτητα. Κατα την επιστροφή το παχύδερμο βόγγαγε στην Λιμουζίνα και ο φρουρός του έλεγε. Θα έπρεπε κύριε Πρόεδρε να τα τρώτε μαγειρευτά γιατί είναι πιό ελαφριά.
Σχεδόν έφαγε 2 kg μόνος του. Και δεν έσκασε φίλοι.
Σας εύχωμαι να έχετε ένα ευχάριστο απόγευμα.....;)



:sm3::sm3::sm3::sm3:

nivo
15-03-2011, 21:46
Αυτό πάντως που έγραψα είναι αληθές. Χθές είχε πάει σε ταβέρνα στη Μαγούλα και παρήγειλε ψητά αμελέτητα. Κατα την επιστροφή το παχύδερμο βόγγαγε στην Λιμουζίνα και ο φρουρός του έλεγε. Θα έπρεπε κύριε Πρόεδρε να τα τρώτε μαγειρευτά γιατί είναι πιό ελαφριά.
Σχεδόν έφαγε 2 kg μόνος του. Και δεν έσκασε φίλοι.
Σας εύχωμαι να έχετε ένα ευχάριστο απόγευμα.....;)
:sm7::sm7::sm7::sm7:

kostas_366
18-03-2011, 09:54
Τελικά πόσο εύκολα ακούμε ότι μας αρέσει, και πόσες φορές γινόμαστε ξερώλες των πάντων.

Albatros
19-03-2011, 09:45
Όταν καίγεται το δάσος ο τορναδόρος απο τα Χανιά έβαλε φωτιά στο γκαζόν...
:cool: