PDA

View Full Version : Αθήνα -> Gothenburg/Σουηδία


georged
15-03-2011, 17:41
Καλησπέρα, μένω στο Gothenburg της Σουηδίας από τον Νοέμβριο 2010.
Την μηχανή (1200 GS Adv.) την έχω Αθήνα και προγραμματίζω να την ανεβάσω στο Gothenburg οδικώς την εβδομάδα 01/02 με 07/08 Μαϊου.
Θα είμαστε 2 άτομα σε μια μηχανή.
Θα είναι το πρώτο μου ταξίδι στο εξωτερικό :)
Όσοι γνωρίζουν θα ήθελα να μου προτείνουν κάποιο route. Όπως βλέπετε (λόγω των αρκετών ημερών) σκοπός δεν είναι απλά να ταξιδεύουμε και να φτάσουμε αλλά να διανυκτερεύουμε κάθε βράδυ και να γυρίσουμε διάφορα μέρη.
Τι λέτε για την 1η εβδομάδα του Μαϊου? Προτείνεται για να διασχίσει κανείς Ιταλία/Γερμανία με μηχανή?
Έχω κατά νου Πάτρα -> Βενετία και μετά ανηφορικά μέχρι Κίελο Γερμανίας, από εκεί με πλοίο Σουηδία κατευθείαν Gothenburg.
Κάθε πρόταση και σχόλια ευπρόσδεκτα!

PACO
15-03-2011, 17:43
προσωπικη αποψη δεν εχω απλα να σου ευχηθω καλη ανοδο με ασφαλεια..;)

KRASOPATERAS
15-03-2011, 20:39
Να είσαι προετοιμασμένος για βροχή, και το πρωί για κρύο…

Ειδικότερα στην Αυστρία το πρωί θα δεις κοντά στο μηδέν πολλές φορές να γράφει το καντράν…

Μην μασάς….όρμα!

Με το καλό να φύγεις.

babisadve
15-03-2011, 22:06
Στου Jefe το ταξιδιωτικό για Nordkappppppp φαντάζομαι θα βρεις αρκετό υλικό για την διαδρομή σου ;)

Jefe
15-03-2011, 22:57
Ανκόνα-Μόναχο-Βερολίνο-Ροστόκ-Γκέντσερ-Κοπεγχάγη-Μάλμοε-Γκέτενμποργκ! ;)

2.067 km:)



Jefe

siraxanz
16-03-2011, 00:55
Ανκόνα-Μόναχο-Βερολίνο-Ροστόκ-Γκέντσερ-Κοπεγχάγη-Μάλμοε-Γκέτενμποργκ! ;)

2.067 km:)



Jefe


Θανάση μπαμ και κάτω, είσαι pro ανθρωπέ μου:).

REK
16-03-2011, 01:07
Ανκόνα-Μόναχο-Βερολίνο-Ροστόκ-Γκέντσερ-Κοπεγχάγη-Μάλμοε-Γκέτενμποργκ! ;)

2.067 km:)



Jefe


RESPECT!!!

REK
16-03-2011, 01:15
Καλησπέρα, μένω στο Gothenburg της Σουηδίας από τον Νοέμβριο 2010.
Την μηχανή (1200 GS Adv.) την έχω Αθήνα και προγραμματίζω να την ανεβάσω στο Gothenburg οδικώς την εβδομάδα 01/02 με 07/08 Μαϊου.
Θα είμαστε 2 άτομα σε μια μηχανή.
Θα είναι το πρώτο μου ταξίδι στο εξωτερικό :)
Όσοι γνωρίζουν θα ήθελα να μου προτείνουν κάποιο route. Όπως βλέπετε (λόγω των αρκετών ημερών) σκοπός δεν είναι απλά να ταξιδεύουμε και να φτάσουμε αλλά να διανυκτερεύουμε κάθε βράδυ και να γυρίσουμε διάφορα μέρη.
Τι λέτε για την 1η εβδομάδα του Μαϊου? Προτείνεται για να διασχίσει κανείς Ιταλία/Γερμανία με μηχανή?
Έχω κατά νου Πάτρα -> Βενετία και μετά ανηφορικά μέχρι Κίελο Γερμανίας, από εκεί με πλοίο Σουηδία κατευθείαν Gothenburg.
Κάθε πρόταση και σχόλια ευπρόσδεκτα!

ΜΗΝ ΣΕ ΑΠΑΣΧΟΛΕΙ ΤΙΠΟΤΑ...ΟΛΑ ΘΑ ΓΙΝΟΥΝ...ΚΑΛΗ ΒΟΛΤΑ!!;)

emix
16-03-2011, 10:29
Οπως ειναι γνωστο,ανεβηκα Γκετεμποργκ απο Ανκονα το καλοκαιρι του 2009.
Η διαδρομη που εκανα ηταν λιγο γρηγορη, γι αυτο που θες να κανεις, οποτε απλα θα σου πω τα μερη που περασα.
Απο Βενετια βεβαια που θα πας εσυ αλλαζει λιγο. Οποτε θα σου συνιστουσα να περασεις απο Γκροσγκλοκνερ (μη μου ζητησεις να στο γραψω στα Γερμανικα, ε;) :)

Εγω ειχα περασει απο Ινσμπρουκ και μετα μεσω Τιρολ ειχα παει απο Mosern, Seefeld, Garmisch-Paternkirchen. Μετα διεχισα ολη την Γερμανια απο Μοναχο, Νυρεμβεργη, Wursburg, Fulda, Ανοβερο, Αμβουργο και απο Puttgarden περασα στο Rodby. Μετα φυσικα, Κοπενγχαγη, Μαλμο, Γκετεμποργκ.

Αν εχεις χρονο καλυτερα θα ηταν να παε κυκλικα απο Γερμανια προς Δανια, να δεις λιγο την ενδοχωρα. Απο Γερμανια δεν ξερω πολλα να σου πω. Παντως θα σου ελεγα να σπαταλησεις αρκετο χρονο να δεις την Αυστρια. Απο Αλπεις και διαφορα περασματα.

Καλο ταξιδι και καλα να περασεις και φυσικα καλη διαμονη στο Γκετεμποργκ.

Α, και οπως εχουμε πει στα pm, με με ξεχνας ε;
Ξερεις εσυ....!

;);)

georged
17-03-2011, 11:10
Ανκόνα-Μόναχο-Βερολίνο-Ροστόκ-Γκέντσερ-Κοπεγχάγη-Μάλμοε-Γκέτενμποργκ! ;)

2.067 km:)

Jefe

Ωραιά ξερή απάντηση βασισμένη στο ταξιδιωτικό σου - μπαμ και κάτω ;)
Παρόλαυτα νομίζω ότι βγαίνει δύσκολα συνεχόμενα το κομμάτι Ανκόνα -> Μόναχο.
Κάποιες προτεινόμενες στάσεις στο ενδιάμεσο?

Jefe
17-03-2011, 17:01
Ωραιά ξερή απάντηση βασισμένη στο ταξιδιωτικό σου - μπαμ και κάτω ;)
Παρόλαυτα νομίζω ότι βγαίνει δύσκολα συνεχόμενα το κομμάτι Ανκόνα -> Μόναχο.
Κάποιες προτεινόμενες στάσεις στο ενδιάμεσο?


Γιώργο καλησπέρα! Όταν προτείνω μία διαδρομή, δεν ξέρω τις δυνατότητες κ τα "θέλω" του συνφορουμίτη που ζητάει πληροφορίες. Πιστεύω ότι υπάρχουν άνθρωποι που το ταξίδι Αθήνα-Πάτρα, τους αρκεί γιά μία μέρα! Έτσι κ στην περίπτωσή σου, εγώ δεν ήξερα σε πόσες ημέρες θέλεις να κάνεις την διαδρομή μέχρι το Γκέτεμποργκ. Σου πρότεινα αυτήν που νομίζω εγώ καλύτερη κ συντομότερη διαδρομή. Τώρα το πόσες μέρες θέλεις να την κάνεις αυτό είναι κάτι που σηκώνει συζήτηση με την δική σου συμμετοχή. Το "Ωραία ξερή απάντηση" δεν νομίζω να είναι κ η καλύτερη απάντηση γιά κάποιον που θέλησε να βοηθήσει....:hmmm:
Την διαδρομή Ανκόνα-Μόναχο, η οποία είναι 780 χιλιόμετρα την έχω διανύσει αρκετές φορές κ με φίλους, αλλά κ μόνος μου, από τις 13:30 που "βγήκε" το πλοίο Ανκόνα, μέχρι τις 22:00 περίπου που έφτασα στό Μόναχο. Μία ωραία στάση είναι το Bolzano (που απέχει 495 km), στο πρώτο κομμάτι της διαδρομής....


Αυτά γιά την ώρα κ συγνώμη....:rolleyes:




Jefe

georged
17-03-2011, 17:31
Γιώργο καλησπέρα! Όταν προτείνω μία διαδρομή, δεν ξέρω τις δυνατότητες κ τα "θέλω" του συνφορουμίτη που ζητάει πληροφορίες. Πιστεύω ότι υπάρχουν άνθρωποι που το ταξίδι Αθήνα-Πάτρα, τους αρκεί γιά μία μέρα! Έτσι κ στην περίπτωσή σου, εγώ δεν ήξερα σε πόσες ημέρες θέλεις να κάνεις την διαδρομή μέχρι το Γκέτεμποργκ. Σου πρότεινα αυτήν που νομίζω εγώ καλύτερη κ συντομότερη διαδρομή. Τώρα το πόσες μέρες θέλεις να την κάνεις αυτό είναι κάτι που σηκώνει συζήτηση με την δική σου συμμετοχή. Το "Ωραία ξερή απάντηση" δεν νομίζω να είναι κ η καλύτερη απάντηση γιά κάποιον που θέλησε να βοηθήσει....:hmmm:
Την διαδρομή Ανκόνα-Μόναχο, η οποία είναι 780 χιλιόμετρα την έχω διανύσει αρκετές φορές κ με φίλους, αλλά κ μόνος μου, από τις 13:30 που "βγήκε" το πλοίο Ανκόνα, μέχρι τις 22:00 περίπου που έφτασα στό Μόναχο. Μία ωραία στάση είναι το Bolzano (που απέχει 495 km), στο πρώτο κομμάτι της διαδρομής....


Αυτά γιά την ώρα κ συγνώμη....:rolleyes:




Jefe


Θανάση εγώ ζητάω συγγνώμη!
Με παρεξήγησες και φταίει ο τρόπος που το έγραψα.

Εννοούσα ότι εμένα μου φαίνεται πολύ μεγάλη η απόσταση/διαδρομή από Ανκόνα προς Μόναχο.
Σε αντίθεση με εσένα που φαίνεται από την απάντηση σου ότι βγαίνει άνετα αυτή η διαδρομή.

Ξαναζητώ συγγνώμη και δεν είχα καμία κακή πρόθεση.
Με το "ξερή απάντηση - μπαμ και κάτω" εννοούσα ότι είσαι χιλιομετροφάγος και αυτή την μεγάλη απόσταση (Ανκόνα - Μόναχο) τη βλέπεις όπως εγώ τη διαδρομή Αθήνα - Χαλκίδα.

Θα ήθελα να κάνω τη διαδρομή Αθήνα Γκέτεμπορκ σε 6-7 μέρες.

Jefe
17-03-2011, 19:33
Θανάση εγώ ζητάω συγγνώμη!
Με παρεξήγησες και φταίει ο τρόπος που το έγραψα.

Εννοούσα ότι εμένα μου φαίνεται πολύ μεγάλη η απόσταση/διαδρομή από Ανκόνα προς Μόναχο.
Σε αντίθεση με εσένα που φαίνεται από την απάντηση σου ότι βγαίνει άνετα αυτή η διαδρομή.

Ξαναζητώ συγγνώμη και δεν είχα καμία κακή πρόθεση.
Με το "ξερή απάντηση - μπαμ και κάτω" εννοούσα ότι είσαι χιλιομετροφάγος και αυτή την μεγάλη απόσταση (Ανκόνα - Μόναχο) τη βλέπεις όπως εγώ τη διαδρομή Αθήνα - Χαλκίδα.

Θα ήθελα να κάνω τη διαδρομή Αθήνα Γκέτεμπορκ σε 6-7 μέρες.



Οκ Γιώργο, κανένα πρόβλημα! :) Καμμιά φορά ο γραπτός λόγος δεν αποδίδει πιστά αυτό που έχουμε στο μυαλό μας. Θα χαρώ να βοηθήσω σε ότι χρειάζεσαι γιά τον σχεδιασμό του ταξιδιού σου! ;)



Jefe

paschalis
18-03-2011, 00:44
Κατσε να τις βγαλω κι εγω!
1.Βενετια-Μπολζανο
Προσθετεις επαρχιακα περασματα απο τους Δολομιτες οσα αντεχεις!
2.Μπολζανο-Fussen
Σταση στο INNSBRUCK και στο SEEFELD
3.Fussen-Rothenburg am der Tauber
Ολη τη διαδρομη απο το romantiche strasse ενω το πρωι βλεπεις τα καστρα της περιοχης..
4.R. am fer Tauber-Berlin
Νωρις στο Βερολινο για βολτες
5.Berlin-Koπεγχαγη.
Το ιδιο με χθες!
6.Κοπεγχαγη-Γκετεμποργκ
Απο τον επαρχιακο-σταση στο μουσειο συγχρονης τεχνης -Lusitania η καπως ετσι το λενε- και περασμα απεναντι με το φερρυ απο το Helsingor αφου δεις εκει και το καστρο του Αμλετ..

Δεν παυει να ειναι απλα μια απο τις χιλιαδες επιλογες!
Α μηπως να πας με το αεροπλανο να φερω εγω το μηχανακι σου?:)

Jefe
18-03-2011, 01:03
Α μηπως να πας με το αεροπλανο να φερω εγω το μηχανακι σου?:)




:sm7::sm7::sm7:




Jefe

georged
18-03-2011, 12:37
Κατσε να τις βγαλω κι εγω!
1.Βενετια-Μπολζανο
Προσθετεις επαρχιακα περασματα απο τους Δολομιτες οσα αντεχεις!
2.Μπολζανο-Fussen
Σταση στο INNSBRUCK και στο SEEFELD
3.Fussen-Rothenburg am der Tauber
Ολη τη διαδρομη απο το romantiche strasse ενω το πρωι βλεπεις τα καστρα της περιοχης..
4.R. am fer Tauber-Berlin
Νωρις στο Βερολινο για βολτες
5.Berlin-Koπεγχαγη.
Το ιδιο με χθες!
6.Κοπεγχαγη-Γκετεμποργκ
Απο τον επαρχιακο-σταση στο μουσειο συγχρονης τεχνης -Lusitania η καπως ετσι το λενε- και περασμα απεναντι με το φερρυ απο το Helsingor αφου δεις εκει και το καστρο του Αμλετ..

Δεν παυει να ειναι απλα μια απο τις χιλιαδες επιλογες!
Α μηπως να πας με το αεροπλανο να φερω εγω το μηχανακι σου?:)

Thanks Πασχάλη!
Θα έχω υπόψην μου το ενδεχόμενο αυτό, αεροπλάνο εγώ, μηχανή εσύ :)

Το Σαβ/κο αυτό θα καθίσω να βγάλω πρόγραμμα, θα βασιστώ σε αυτό που προτείνεις, θα επανέλθω.
Ευχαριστώ για τα προτεινόμενα μέρη!