PDA

View Full Version : Θα ήθελα να μοιραστώ.,.,.,.,.


tattoopanther
16-03-2011, 11:59
.,.,μαζί σας μια ευαίσθητη μικρή ιστορία που μ᾽ έτυχε χθες .,.
και με συγκίνησε τόσο που νομίζω οτι θα την θυμάμαι για πολύ καιρό.,.,.,

Όταν βρίσκομαι Σαλονίκη και έχω χρόνο μ᾽ αρέσει να κατεβαίνω κάτω στην παραλία .,να πιάνω ένα παγκάκι και να κάθομαι να παρατηρώ τους ανθρώπους που βαδίζουν,
τρέχουν τα ποδήλατα και τα καράβια που σουλατσάρουν πέρα δώθε στον βούρκο του Θερμαϊκού.,., μπας και πιάσω το πνεύμα τις εποχής μας.,.,.

μόλις βάζω μπρος τη μηχανή να την κάνω .,
με πλησιάζει ένας παππούς και ρωτά,
πόσα κυβικά είναι αυτή η μηχανή παιδί μου.,.,
1200 του απαντώ.,.,
Πω πω , πολύ την μεγαλώσανε με λέει, και με πιάνει στον πρόλογο και αρχίζει να λέει πόσο πολύ γούσταρε τις bmw απο μικρός.,
και πως είχε και αυτός μια.,.,
Ψάχνετε για λίγο και βγάζει μέσα απο ένα τεφτεράκι μια ασπρὀμαυρη παλιά φωτογραφία.,.,που κουβαλούσε μαζί του.,.
Δες την .,., λέει.,
Ήταν μια παλιά bmw δεν είμαι γνώστης των παλιών μοντέλων αλλά μάλλον η R80 πρέπει να ήταν , με το καλαθάκι της γυαλισμένη τσίλικια .,.
και πάνω τις ο παππούς παλικαράκι τότε αγνώριστος με ένα κοντομάνικο
μπριγιαντίνη στο μαλλί και τέτοια τις εποχής.,.,
Κοιτάζω πίσω απο την φωτογραφία έγραφε 1957, παρόλο τα χρόνια η φωτογραφία ήταν σαν καινούργια.,
εικόνισμα την είχε.,.,
Πω πω ρε παππού κούκλα είναι η μηχανή του λέω.,.,
Αχ τα χρόνια αχ κάνει μία.,.και υγράνθηκαν τα μάτια του..,
σαν να πέρασε μια βδομάδα απο τότε.,.αναστέναξε .,
Μόλις τον κοίταξα πίσω απο τα γυαλάκια του βαθειά μέσα στις κόρες των ματιών του είδα ένα καθαρό και πολύ φρέσκο μοτοσυκλετιστικό πνεύμα αμόλυντο..,.,

Μπορεί να μην την καβαλούσε ο πάππους την κούκλα του μα τον φαντάζομαι στα όνειρά του πρέπει να κάνει τρελές βόλτες.,.,.,.

Ήταν ακόμη μηχανόβιος .,.,..,

Tούσφηξα το χέρι.,. μου ευχήθηκε καλό δρόμο .,.,.και χωρίσαμε.,.,.,.

Jefe
16-03-2011, 12:07
Είναι αρρώστεια κ τρόπος ζωής η μοτό Χρήστο, ακόμα κ σε περασμένη ηλικία! Ακόμα κ σ' αυτήν......ταξιδεύεις, βολτάρεις.....;)




Jefe

evan400f
16-03-2011, 12:09
Όντως υπάρχουν μερική παππούδες που το πνεύμα του μηχανόβιου έχει βαθιές ρίζες μέσα στην ψυχή τους. Όταν σου μιλάνε για τις πρώην “ερωμένες” σου τσακίζουν την καρδιά.

bagma
16-03-2011, 12:13
Τρομερός;)

ntinopoulos
16-03-2011, 12:17
να μαστε καλα να φτασουμε στην ηλικια του να αναπολουμε τα μοτοσυκλετιστικα νιατα μας!:)

καλους δρομους φιλοι μου!;)

peterv
16-03-2011, 12:20
Δεν τον πήγαινες μια μικρή βόλτα !!!!
Θα του έφτιαχνες την διάθεση για έναν ολόκληρο μήνα !!!!!

Έτσι είναι η ζωή..... ότι μας δίνει απλόχερα, μας το παίρνει μετά σιγά σιγά .......

Sent from my iPhone using Tapatalk Peterv

ARGI
16-03-2011, 13:12
Χρηστάρα, ζήσαμε και εμείς μία παρόμια ιστορία....
Πριν ένα χρόνο, πήγαμε με την κυρά και την προπελίτσα μου, στην Δεσκάτη ...
Φτάσαμε πρωί, και κάτσαμε σε ένα παροδοσιακό καφενέ, για μία φραπεδιά και γλυκάκι...:D. Πριν περάσει λίγη ώρα, σκάει μύτη παππούς, καλοδιατηρημένος και με ρωτάει σχετικά για την προπελίτσα... Εντομεταξύ ήρθαν άλλοι δύο παππούδες, να δουν ποιος έχει την άγνωστη μηχανή, στα μέρη τους...
Και με αρχίζει ο αρχικός παππούς σε μία ιστορία, όπου είχε μια ΒΜW σειρά R τάδε, που ήτανε μετανάστης στην Γερμανία, είχε και καλάθι, πού στο τέλος μάζεψε τα μπογαλάκια τους, και γύρισε καβάλα την μπέμπα από Γερμανία αυτός, η γυναίκα και τα τσιμπράγκαλα τους στο καλάθι... Τον πήραν και τα ζουμιά στο τέλος, και ήρθαμε στα ίσα μας...
Για να μην σας τα πολυλογώ, μας αποχαιρέτησε, και κρυφά μας πλήρωσε το λογαραριασμό... ΚΟΥΦΑΘΗΚΑ... ΣΥΓΚΙΝΗΘΗΚΑ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ....:(
Ετσι ο παππούς με την BMW R τάδε....
:cool::cool::cool:

MARK
16-03-2011, 13:20
Να τον έχει ο Θεός καλά

tattoopanther
16-03-2011, 13:49
ΚΟΥΦΑΘΗΚΑ... ΣΥΓΚΙΝΗΘΗΚΑ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ....:(
Ετσι ο παππούς με την BMW R τάδε....
:cool::cool::cool:[/QUOTE]

.,.,.,με πιάνει κάτι απροσδιόριστο ρε συ.,.,

όταν ακούω τέτοιες ιστορίες.,.,.,

bakgs
16-03-2011, 14:08
Χρηστάρα, ζήσαμε και εμείς μία παρόμια ιστορία....
Πριν ένα χρόνο, πήγαμε με την κυρά και την προπελίτσα μου, στην Δεσκάτη ...
Φτάσαμε πρωί, και κάτσαμε σε ένα παροδοσιακό καφενέ, για μία φραπεδιά και γλυκάκι...:D. Πριν περάσει λίγη ώρα, σκάει μύτη παππούς, καλοδιατηρημένος και με ρωτάει σχετικά για την προπελίτσα... Εντομεταξύ ήρθαν άλλοι δύο παππούδες, να δουν ποιος έχει την άγνωστη μηχανή, στα μέρη τους...
Και με αρχίζει ο αρχικός παππούς σε μία ιστορία, όπου είχε μια ΒΜW σειρά R τάδε, που ήτανε μετανάστης στην Γερμανία, είχε και καλάθι, πού στο τέλος μάζεψε τα μπογαλάκια τους, και γύρισε καβάλα την μπέμπα από Γερμανία αυτός, η γυναίκα και τα τσιμπράγκαλα τους στο καλάθι... Τον πήραν και τα ζουμιά στο τέλος, και ήρθαμε στα ίσα μας...
Για να μην σας τα πολυλογώ, μας αποχαιρέτησε, και κρυφά μας πλήρωσε το λογαραριασμό... ΚΟΥΦΑΘΗΚΑ... ΣΥΓΚΙΝΗΘΗΚΑ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ....:(
Ετσι ο παππούς με την BMW R τάδε....
:cool::cool::cool:


Respect:)

zervas
16-03-2011, 14:18
Μπορεί να μην την καβαλούσε ο πάππους την κούκλα του μα τον φαντάζομαι στα όνειρά του πρέπει να κάνει τρελές βόλτες.,.,.,.

Ήταν ακόμη μηχανόβιος .,.,..,

Tούσφηξα το χέρι.,. μου ευχήθηκε καλό δρόμο .,.,.και χωρίσαμε.,.,.,.

Όλα τα λευτά Φίλε ...........

zitsos
16-03-2011, 14:25
το γελιο με αυτους τους παππουδες στην ελλαδα ειναι σαν τους αντηστασιακους....η μισοι ητανε στην αντησταση και η αλλοι μηση ειχανε απο μια bmw τωρα που πηγανε ολες αυτες οι bmw δεν ξερω οπους και οι τοσοι αντηστασιακοι που υπηρχαν τοτε...ειναι ωραιο ομως να ζεις μεσα απο φωτο ονειρα και μυροδιες!!!

nikos-x
16-03-2011, 14:45
Δεν τον πήγαινες μια μικρή βόλτα !!!!
Θα του έφτιαχνες την διάθεση για έναν ολόκληρο μήνα !!!. . .

Διαβάζοντας το κι εγώ πίστευα πως κάπως έτσι θα "έκλεινε" ο Χρήστος. . .
. . . Άλλα που να ψάχνεις σκάλα για να τον ανεβάσεις :)
Μου χει τύχει, όπως και σε πολλούς άλλωστε και είναι πραγματικά πολύ ενδιαφέρον να μιλάς μαζί τους.

. . . τωρα που πηγανε ολες αυτες οι bmw δεν ξερω. . .

2.000 δραχμές την πήρε ο παλιατζής, γυαλισμένη, αγρατζούνιστη, ασκόνιστη και με καλάθι.
Την θυμάμαι στην αυλή μας, όπως και της ατελείωτες ώρες που καθόμουν πάνω της κάνοντας: Βρουουουουμμμ. . .

vysee
16-03-2011, 14:50
Χρηστάρα, ζήσαμε και εμείς μία παρόμια ιστορία....
Πριν ένα χρόνο, πήγαμε με την κυρά και την προπελίτσα μου, στην Δεσκάτη ...
Φτάσαμε πρωί, και κάτσαμε σε ένα παροδοσιακό καφενέ, για μία φραπεδιά και γλυκάκι...:D. Πριν περάσει λίγη ώρα, σκάει μύτη παππούς, καλοδιατηρημένος και με ρωτάει σχετικά για την προπελίτσα... Εντομεταξύ ήρθαν άλλοι δύο παππούδες, να δουν ποιος έχει την άγνωστη μηχανή, στα μέρη τους...
Και με αρχίζει ο αρχικός παππούς σε μία ιστορία, όπου είχε μια ΒΜW σειρά R τάδε, που ήτανε μετανάστης στην Γερμανία, είχε και καλάθι, πού στο τέλος μάζεψε τα μπογαλάκια τους, και γύρισε καβάλα την μπέμπα από Γερμανία αυτός, η γυναίκα και τα τσιμπράγκαλα τους στο καλάθι... Τον πήραν και τα ζουμιά στο τέλος, και ήρθαμε στα ίσα μας...
Για να μην σας τα πολυλογώ, μας αποχαιρέτησε, και κρυφά μας πλήρωσε το λογαραριασμό... ΚΟΥΦΑΘΗΚΑ... ΣΥΓΚΙΝΗΘΗΚΑ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ....:(
Ετσι ο παππούς με την BMW R τάδε....
:cool::cool::cool:


:sm8:

yns
16-03-2011, 14:58
Όντως όμορφες ιστορίες Χρήστο και Αργύρη. :)

napgeo
16-03-2011, 15:00
Εμείς και θα ζήσουμε και θα γεράσουμε.
Τα boxer με φοβίζουν….:sm7:

gsmaniac
16-03-2011, 15:22
ΚΟΥΦΑΘΗΚΑ... ΣΥΓΚΙΝΗΘΗΚΑ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ....:(
Ετσι ο παππούς με την BMW R τάδε....
:cool::cool::cool:

.,.,.,με πιάνει κάτι απροσδιόριστο ρε συ.,.,

όταν ακούω τέτοιες ιστορίες.,.,., [/QUOTE]
εισαι μια ευαισθητη αναρχοαυτονομη ψυχουλα......:D

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
16-03-2011, 15:28
Όντως όμορφες ιστορίες Χρήστο και Αργύρη. :)


.... KAI συγκινητικές ... :(

basilis76
16-03-2011, 15:54
λοιπον δεν θα το πιστεψεις αλλα τον ιδιο παππου τον συναντησα εξω απο το μαγαζι μου στην σβωλου στη ναβαρινου.ημουν με ενα φιλο μου αυτος rt1200 και εγω με το gs και μιλουσαμε.μας επιασε στην κουβεντα και μας ειπε πως ηταν απο τους λιγους που ειχε μηχανη τετοια εκεινο τον καιρο.για την δικια μου δεν πιστευε πως ειναι bmw και του λεμε δεσ τον κινητηρα ειναι boxer.ρε τι μικρος που ειναι ο κοσμος

ARGI
16-03-2011, 16:06
λοιπον δεν θα το πιστεψεις αλλα τον ιδιο παππου τον συναντησα εξω απο το μαγαζι μου στην σβωλου στη ναβαρινου.ημουν με ενα φιλο μου αυτος rt1200 και εγω με το gs και μιλουσαμε.μας επιασε στην κουβεντα και μας ειπε πως ηταν απο τους λιγους που ειχε μηχανη τετοια εκεινο τον καιρο.για την δικια μου δεν πιστευε πως ειναι bmw και του λεμε δεσ τον κινητηρα ειναι boxer.ρε τι μικρος που ειναι ο κοσμος

:Απορία::Απορία::Απορία:

tsak8
16-03-2011, 18:16
Μπορεί και να μπήκε στην πρίζα και να κάνει ερευνα αγοράς ο παππούς:sm7::sm7:
Σας ευχαριστούμε για τις ιστορίες σας!!


Εγω θυμάμαι Ιταλό 78άρη, που με πλησιάζει στην Φιλανδία όταν ανέβαινα για Ακρωτήρι, πρωί ενώ βρέχει πάλι και κατεβάζω μπινελίκια ενώ φορτώνω το TDM.
Με τα πολλά μου λέει ότι αυτό ήταν το όνειρό του να το κάνει με μια Ντουκάτι που είχε (ή ήθελε) αλλά μετά έκαναν παιδιά, δουλειές κλπ..ιστορίες.
Το πραγματοποιούσε τώρα στα γεράματα, με το αμάξι και την σύζυγο, η οποία καμάρωνε τα μπουφάν και τα κράνη με νοσταλγία.
Μου είπε ότι πρέπει να νιώθω τυχερός που το κάνουμε και είχε απόλυτο δίκιο..
Χαιρετηθήκαμε,φωτογραφηθήκαμε, και δεν ξαναγκρίνιαξα ποτέ στα ταξίδια απο τότε..

dimisp
16-03-2011, 18:58
Μου θυμίσατε το videaki με τους παππούδες απο την Ιαπωνία..

Μακάρι να φτάσουμε στην ηλικία τους και να έχουμε και πολύ περισσότερες μοτοσυκλετιστικές εικόνες να θυμόμαστε και να κλαίμε!!!!

paschalis
16-03-2011, 20:59
Την Κυριακη μετα τη βασιλοπιττα φτασαμε στο Κασσανδρινο για φαγητο καμμια δεκαρια GS..
Tα παρκαραμε στην πλατεια στη σειρα.
Πλησιαζει ενας μπαρμπας εκει διπλα στο πρωτο μηχανακι και μας λεει συνομωτικα δειχνοντας το..
Αυτο ειναι το καλο,που ειναι BMW!!

adventure
17-03-2011, 12:10
Τι να πείς από τα όμορφες ιστορίες που ακούς ευχάριστα και σε γυρίζουν αρκετά χρόνια πίσω στις τότε αγνές εποχές .

Να τον έχει ο Θεός καλά άλλα και σένα που το μοιράστηκες μαζί μας .

:) :)

kostasx
17-03-2011, 12:25
Μ' αυτές τις κουβέντες τα παππούδια ξανανιώνουν..;)
Ωραίες ιστορίες..;)

CPretenteriS
17-03-2011, 12:26
Πραγματικά συγκινητικές ιστορίες...

pkiriakos
17-03-2011, 12:36
Πολύ συγκινητικές ιστορίες.:sm8:

Kimwnas
17-03-2011, 20:51
Αυτοί οι παπούδες θέσανε τις βάσεις του μοτοσυκλετισμού σε εποχές πολύ πιο δύσκολες και που όλοι ονειρεύονταν αυτοκίνητα...

Σειρά μας να τιμήσουμε την ιστορία τους και να συνεχίσουμε την παράδοση τους...

panagiotis.farmer
17-03-2011, 21:04
:sm8:

SenseiG
17-03-2011, 21:46
Τον καταλαβενω εδω ο πατερας μου που εναι και 86 ετων με παρακαλαει για βολτα .Στα νιατα του ειχε δυο BMW και μια ζουνταπ το ελεγε η καρδια του οπως και τωρα ακομα ασχετα αν δεν τον παω πουθενα γιατι υπαρχουν καποια αστερια οδηγοι που ............;)

ntinopoulos
18-03-2011, 10:07
Τον καταλαβενω εδω ο πατερας μου που εναι και 86 ετων με παρακαλαει για βολτα .Στα νιατα του ειχε δυο BMW και μια ζουνταπ το ελεγε η καρδια του οπως και τωρα ακομα ασχετα αν δεν τον παω πουθενα γιατι υπαρχουν καποια αστερια οδηγοι που ............;)

παλι καλα φιλαρακι που ο ανθρωπος δεν ειχε varadero!:p:sm7:

HAWK_46
18-03-2011, 10:33
παλι καλα φιλαρακι που ο ανθρωπος δεν ειχε varadero!:p:sm7:

....αν του έλεγε οτι ακόμα δεν της έχουν βάλει ψυγείο, θα έτρεχε για την αντιπροσωπεία !! :cool: :D:D

ntinopoulos
18-03-2011, 11:13
....αν του έλεγε οτι ακόμα δεν της έχουν βάλει ψυγείο, θα έτρεχε για την αντιπροσωπεία !! :cool: :D:D
:p:p:p

Ακιs
19-03-2011, 14:17
Η μοτοσυκλετα ειναι κατι που σου αφηνει απιστευτες αναμνησεις στην διαρκεια του ταξιδιου της ζωης...μακαρι να φτασουμε τα χρονια τους και να ειμαστε οσο περισσοτερο ''φορτωμενοι'' μπορουμε, με αναμνησεις σαν κι αυτες.......;););)

mario
21-03-2011, 13:19
η ψυχή του σίγουρα ταξιδεύει καθε μέρα!