PDA

View Full Version : Παρνηθα 19-3-2011


emix
20-03-2011, 08:43
Χθες καναμε μια "συντομη" βολτα με μια καλη παρεα στην Παρνηθα. Αρχικα ηταν να τερματισουμε Αυλωνα. Στο σημειο της διασταυρωσης που παει αριστερα προς Αυλωνα και δεξια προς Σκουρτα, αλλαξαμε,δυστυχως,γνωμη και ειπαμε να παμε Σκουρτα.
Κλασσικη διαδρομη και σχετικα ευκολη.

Ολα αυτα τα ("συντομη", "δυστυχως") εχουν τον λογο τους.

Λιγο πιο κατω στο δρομο προς Σκουρτα, γκρειντερ εχουν σκαψει το βουνο για να δημιουργησουν αντιπυρικη ζωνη. Λογω και της βροχης το σημειο αυτο ειχε απιστευτο πυλό.

Εκει, κατα λαθος και υστερα απο παρανοηση, το 1200gs, που ηταν και με ασφαλτινα λαστιχα, πηρε φορα και νομιζοντας οτι απο κει περασαμε ολοι, και βουτηξε στον πυλο.

Υστερα απο δυσκολες προσπαθειες μιας ωρας και με την βοηθεια ενος τζιπ (ας ειναι καλα τα παιδια που μας βοηθησαν), καταφεραμε και το ξεκολλησαμε. Αν δεν υπηρχαν τα παιδια, η μηχανη δεν προκειται να ειχε βγει, εκτος αν φερναμε καποιον γερανο.

Πυλος βαθους 40cm ειχε κυριολεκτικα χτισει την μηχανη. Οι μποτες μας εμπαιναν βαθια μεσα και μετα δυσκολιας μπορουσαμε να τις βγαλουμε.
Το αποτελεσμα φαινεται στις φωτογραφιες:


Αν και δεν ειναι βολτα που ειχε ανακοινωθει, δημιουργω αυτο το θεμα εδω, μονο και μονο για να δειξω πως μια απλη χωματινη βολτα μπορει να εξελιχθει σε κολαση, απο ενα και μοναδικο λαθος και τιποτα δεν μπορει να θεωρηθει δεδομενο οταν ξεκινας μια βολτα στο χωμα.

Σ αυτες τις στιγμες η αλληλεγγυη ειναι κι αυτη που δενει την ομαδα.

Το συμπερασμα μου: Το 1200GS ειναι το καλυτερο μηχανακι για το χωμα. Ο μονος τροπος για ν αποδειξεις οτι δεν παει ειναι να το χωσεις σ αυτο το σημειο!!!!!

:sm7::sm7::sm7:


Οι φωτογραφιες μιλανε απο μονες τους

emix
20-03-2011, 08:46
Και δυο ακομα απο την στιγμη που μας βοηθαει το τζιπ να βγαλουμε την μηχανη:

emix
20-03-2011, 08:48
Και δυο βιντεακια:

YouTube - MOV00062

YouTube - MOV00060

commander
20-03-2011, 09:24
επειδή έχω κολλήσει αρκετές φορές με την δουλεια που κάνω είναι νόμος το οτι το όχημα πρέπει να βγει απο εκεί που μπήκε δλδ πίσω.Τώρα πως τα καταφέρατε και την βγάλετε απο μπροστά Χωρις να γίνει ζημιά τυχερή είσαστε Παντος τέλος Καλο Ολα καλα .Και κάτι Ακόμα Εάν ξαναβρεθεις σε αυτήν την φάσει και μπορώ να βοηθήσω με χαρα να σε εξυπηρέτησω.(Γερανους έχω);)

emix
20-03-2011, 09:32
Δεν υπηρχε περιπτωση να βγει απο πισω.Το τζιπ δεν μπορουσε να ερθει απο κει.Ισως ενας γερανος να μπορουσε.Η μηχανη οριακα δεν επαθε ζημια αλλα και το τζιπ.Ο δισκος του συμπλεκτη μυριζε αρκετα!
Τελος καλο, ολα καλα.Παντως θα σ εχω υποψιν για τετοιες καταστασεις.

nikos-x
20-03-2011, 10:04
...είναι νόμος το οτι το όχημα πρέπει να βγει απο εκεί που μπήκε...

Δεν υπηρχε περιπτωση να βγει απο πισω...

Τέλος καλό, όλα καλά. :)

Πραγματικά, κοιτώντας την απελπιστικά δύσκολη θέση της μηχανής και τον τρόπο που την τραβήξατε, (εμένα μου φάνηκε πως την καρφώνατε κάτω), ήσασταν πολύ τυχεροί.

Πάντως ότι κάνατε, το κάνατε με χαμόγελο και αυτό έχει σημασία.
Μπράβο στην παρέα :sm8:

gandreas
20-03-2011, 10:37
Φοβερή φάση για μας που το βλέπουμε από έξω, η αλήθεια είναι τέτοια κατάσταση δεν έχω ξαναδεί .:)
Αν ήσασταν μόνο 1 ή 2 άτομα ακόμα εκεί θα ήσασταν :D

gandreas
20-03-2011, 10:55
επειδή έχω κολλήσει αρκετές φορές με την δουλεια που κάνω είναι νόμος το οτι το όχημα πρέπει να βγει απο εκεί που μπήκε δλδ πίσω.Τώρα πως τα καταφέρατε και την βγάλετε απο μπροστά Χωρις να γίνει ζημιά τυχερή είσαστε ;)



Με ποια λογική Θεολόγε? Τι ζημιά να κάνεις στη χοντρούλα?
Τόσοι ΄΄μαντράχαλοι΄΄ και δεν μπορούσαν να την πάνε πουθενά? :D:D:D

gandreas
20-03-2011, 10:58
Αν είχα αλυσίδα τι θα γινότανε? Θα καταστρεφόταν από τόσο λάσπη? :rolleyes:

Arkas
20-03-2011, 11:41
Πολύ πυλός αδερφάκι μου! :eek:

emix
20-03-2011, 12:08
Και να φανταστειτε οτι η μηχανη ηταν δεξια και την φεραμε με τα χερια αριστερα γιατι απο κει θα εβγαινε πιο ευκολα.Η μηχανη ειχε μπετοσει και δεν πηγαινε πουθενα.Η κατασταση ηταν πραγματικα απελπιστικη!Αν δεν ερχοταν το τζιπ δεν υπηρχε περιπτωση να βγει.
Σε τετοιες περιπτωσεις χρειαζεται ψυχραμια.
Παντως χθες πονουσε ολο το σωμα μου απο την προσπαθεια να σπρωξουμε τη μηχανη και απο την δυναμη που επρεπε να βαζουμε για να βγαζουμε τις μποτες απο την λασπη!Ποτε ξανα τετοιες καταστασεις παιδια.

xurxes
20-03-2011, 12:15
τέλος καλο ολα καλα...και αυτό εχει σημασια!!!
αν και θα πρεπε ο φίλος μας, να μην είχε τόσο ξεθαρρέψει με τα ασφαλτινα...λάθος εκτίμηση

yns
20-03-2011, 12:20
Τέλος καλό όλα καλά, θα το θυμάστε τώρα πίνοντας μπύρες και θα γελάτε! Τελικά αυτά μένουν περισσότερο, οι δυσκολίες, οι στιγμές που ζορίζεσαι..

Πάντως, όντως, πολύ πυλός... και τακούνια να είχες δεν έβγαινες από κει μέσα!

commander
20-03-2011, 12:39
Με ποια λογική Θεολόγε? Τι ζημιά να κάνεις στη χοντρούλα?
Τόσοι ΄΄μαντράχαλοι΄΄ και δεν μπορούσαν να την πάνε πουθενά? :D:D:D

Αντρικο Όπως το είπε ποιο πάνω ο Νικος .Την ώρα που Τραβας το όχημα απο την είσοδο που έκανε στην λάσπη προς τα εμπρός Αυτό έχει την τάση να μπαίνει ποιο βαθιά μέσα στην λάσπη και με συνέπειες καταστροφικές(ζημιά). Γιατι συνεχίζει να ανοίγει δρόμο Όπως θα έκανε και μόνο του και φορτωνεται ποιο πολυ λάσπη Οπότε θέλει και ποιο πολυ δύναμη Γιατι έχει μπροστά του ποιο πολυ όγκο να μετατόπιση απο λάσπη .Εξου και λέω πρεπει να γίνει η έξοδο απο κει που μπήκε,Γιατι είδη έχει κάνει διαδρομή και είναι ελεύθερη.Παντος το οτι δεν έπαθε κάτι η χοντρή τις παρέας ο ιδιοκτήτης της είναι πολυ τυχερος.

Ο Κακός ο Λύκος
20-03-2011, 12:48
Τέλος καλό όλα καλά, θα το θυμάστε τώρα πίνοντας μπύρες και θα γελάτε!


Πόσο δίκιο έχεις !!!!!

Ο Ηλίας ξέχασε να αναφέρει τα καλύτερα μετά... :sm3::sm3:

commander
20-03-2011, 12:53
Με ποια λογική Θεολόγε? Τι ζημιά να κάνεις στη χοντρούλα?
Τόσοι ΄΄μαντράχαλοι΄΄ και δεν μπορούσαν να την πάνε πουθενά? :D:D:D

Απο μονη της δεν παθαίνει ζημιά αλλαααα το οτι την τραβαγανε με το τζιπ ναι.Σκέψου μόνο Αυτό που είπε ποιο πάνω ο Ηλιας (μυρισε ο δίσκος του τζιπ) βέβαια Αυτό μπορεί να Έγινε και οτι δεν επέμενε ποιο έντονα να τραβήξει Παρα πήγαινε ποιο ήρεμα και έτσι συμπλεκταριζε το τζιπ.

lef78
20-03-2011, 13:02
:eek::eek::eek:

MARK
20-03-2011, 13:29
Μπράβο ρε θηρία ;)

emix
20-03-2011, 15:47
Παιδια απο εκει μεσα δεν εβγαινε ουτε το δικο μου αλλα ουτε και το drz που ηταν στην παρεα.Με φυσιολογικο τροπο δηλαδη.Γιατι σπρωχνοντας και με διαφορα κολπα θα εβγαιναν.

Markas
20-03-2011, 16:23
Καλή περιπέτεια, αυτά μένουν!

paschalis
20-03-2011, 17:44
Καλο κολλημα!!!!
Ας ριξετε παντως μια ματια μολις πλυθει σε οτι καταπονηθηκε..
Απο ζαντα και ρουλεμαν τροχου μεχρι βαση εμπροσθιου αμορτισερ..
Και στα βουνα παντα με παρεα:)

panagiotis.farmer
20-03-2011, 17:49
Αντρικο Όπως το είπε ποιο πάνω ο Νικος .Την ώρα που Τραβας το όχημα απο την είσοδο που έκανε στην λάσπη προς τα εμπρός Αυτό έχει την τάση να μπαίνει ποιο βαθιά μέσα στην λάσπη και με συνέπειες καταστροφικές(ζημιά). Γιατι συνεχίζει να ανοίγει δρόμο Όπως θα έκανε και μόνο του και φορτωνεται ποιο πολυ λάσπη Οπότε θέλει και ποιο πολυ δύναμη Γιατι έχει μπροστά του ποιο πολυ όγκο να μετατόπιση απο λάσπη .Εξου και λέω πρεπει να γίνει η έξοδο απο κει που μπήκε,Γιατι είδη έχει κάνει διαδρομή και είναι ελεύθερη.Παντος το οτι δεν έπαθε κάτι η χοντρή τις παρέας ο ιδιοκτήτης της είναι πολυ τυχερος.

:sm8:

loulou1100gs
20-03-2011, 20:30
[QUOTE=emix;341261]

Εκει, κατα λαθος και υστερα απο παρανοηση, το 1200gs, που ηταν και με ασφαλτινα λαστιχα, πηρε φορα και νομιζοντας οτι απο κει περασαμε ολοι, και βουτηξε στον πυλο./QUOTE]

Θα μου επιτρέψεις Ηλία δύο τινά:1)κακώς,κάκιστα μπήκε στο peat η μοτό με τα ασφάλτινα, έπρεπε να τον αποτρέψετε με κάθε τρόπο.Αν δεν βρίσκονταν το τετρακίνητο, τι θα κάνατε,θα περιμένατε Super Puma;,2)πάς που πάς τη λασπερή βόλτα, έχε καλού-κακού και ένα πτυσσόμενο πτυοσκάπανο στη σχάρα;)
Πάντα φιλικά.Την επόμενη φορά που θα "εκδράμετε" ρίξε ένα π.μ. που ξέρεις, μπορεί να καταφέρω να έλθω, όχι τίποτ'άλλο αλλά για να μπορείτε να κάνετε χαβαλέ:D

gandreas
20-03-2011, 20:58
Για τους μοναχικούς καβαλάρηδες δεν υπάρχει κανένας εργάτης για μηχανές?:rolleyes:
Θα σε ξελασπώσει σίγουρα:D

siraxanz
20-03-2011, 20:59
Ηλία εμπειρίες είναι, τέλος καλό όλα καλά!

adventure
20-03-2011, 23:05
Τέλος καλό αυτό μετράει .

:sm8:

Να είναι καλά τα παιδιά με το τζιπ γιατί αλλιώς .......

;) :) :)

gandreas
20-03-2011, 23:08
Για τους μοναχικούς καβαλάρηδες δεν υπάρχει κανένας εργάτης για μηχανές?:rolleyes:
Θα σε ξελασπώσει σίγουρα:D


:hmmm::hmmm::hmmm:

husa
21-03-2011, 02:13
Τέλος καλό όλα καλά;)

loulou1100gs
21-03-2011, 08:35
Για τους μοναχικούς καβαλάρηδες δεν υπάρχει κανένας εργάτης για μηχανές?:rolleyes:
Θα σε ξελασπώσει σίγουρα:D



Για A.T.V. υπάρχουν εργάτες.Για μοτό μόνο χειροκίνητος ηλεκτρικός ή "κρικ".Είναι δύσκολος ο απεγκλωβισμός υπό τέτοιες συνθήκες, εξαιρετικά δύσκολος...

emix
21-03-2011, 12:21
[QUOTE=emix;341261]

Εκει, κατα λαθος και υστερα απο παρανοηση, το 1200gs, που ηταν και με ασφαλτινα λαστιχα, πηρε φορα και νομιζοντας οτι απο κει περασαμε ολοι, και βουτηξε στον πυλο./QUOTE]

Θα μου επιτρέψεις Ηλία δύο τινά:1)κακώς,κάκιστα μπήκε στο peat η μοτό με τα ασφάλτινα, έπρεπε να τον αποτρέψετε με κάθε τρόπο.Αν δεν βρίσκονταν το τετρακίνητο, τι θα κάνατε,θα περιμένατε Super Puma;,2)πάς που πάς τη λασπερή βόλτα, έχε καλού-κακού και ένα πτυσσόμενο πτυοσκάπανο στη σχάρα;)
Πάντα φιλικά.Την επόμενη φορά που θα "εκδράμετε" ρίξε ένα π.μ. που ξέρεις, μπορεί να καταφέρω να έλθω, όχι τίποτ'άλλο αλλά για να μπορείτε να κάνετε χαβαλέ:D


Κωνσταντινε η μηχανη μεχρι εκεινο το σημειο πηγαινε ΜΙΑ ΧΑΡΑ. Δεν υπηρχε πολυ λασπη, αλλα και εκει που υπηρχε περνουσε ανετα.
Σ εκεινο το σημειο δεν περνουσε ουτε το drz που ηταν στην παρεα. Τουλαχιστον δεν θα περνουσε κανονικα. Σπρωχνοτας ισως...

Πτυοσκαπανα και εργατες φιλε, κουβαλανε τα τζιπ και οχι οι μηχανες. Αυτη ειναι η αποψη μου. Το δικο μου μοτιβο ειναι "παω εκει που με παιρνει. Αν θελω κατι πιο χοντρο κατεβαινω σε trailrides που υπαρχει και support".

Απλα το παιδι εκανε λαθος εκτιμηση.

yns
21-03-2011, 12:29
Έχει ξαναπαίξει αλλά ταιριάζει κι εδώ:

YouTube - F798GS offroad and stuck in mud.

:)

emix
21-03-2011, 12:48
Έχει ξαναπαίξει αλλά ταιριάζει κι εδώ:

YouTube - F798GS offroad and stuck in mud. (http://www.youtube.com/watch?v=VuW2wDK-uZI)

:)




Καμια σχεση με την δικη μας περιπτωση. Ο τυπος εδω ΜΠΟΡΕΙ και παταει σταθερα τα ποδια του. Εμας χωνοτανε ολη η εντουρομποτα μεσα, σφηνωνε το ποδι μας και δεν μπορουσαμε να κανουμε βημα. Κοντευε να βγει το ποδι μας απο την μποτα, στην προσπαθεια που καναμε για να την βγαλουμε απο τον πυλο.

Η μονη περιπτωση που θα βοηθουσε θα ηταν,οντως, καποιος γρυλος για μηχανες. Αλλιως, τζιπ...!

Arkas
21-03-2011, 13:21
Έχει ξαναπαίξει αλλά ταιριάζει κι εδώ:

YouTube - F798GS offroad and stuck in mud. (http://www.youtube.com/watch?v=VuW2wDK-uZI)

:)


Κardia mou,
πού να βρεις τέτοια μέση να σηκώνεις τη μηχανή
από τον βούρκο! :D

loulou1100gs
21-03-2011, 15:37
[QUOTE=emix;342005][quote=loulou1100gs;341551]




Πτυοσκαπανα και εργατες φιλε, κουβαλανε τα τζιπ και οχι οι μηχανες. Αυτη ειναι η αποψη μου. Το δικο μου μοτιβο ειναι "παω εκει που με παιρνει. Αν θελω κατι πιο χοντρο κατεβαινω σε trailrides που υπαρχει και support".

Συμφωνώ απόλυτα με την παραπάνω θέση.

:sm8::sm8::sm8:

Υ.Γ.
Για το πτυοσκαπανάκι βάστα μια μικρή πισινή, είναι πολλαπλά χρήσιμο;)

emix
21-03-2011, 15:44
Και μερικες φωτογραφιες απο το 1200gs, αφου βγηκε απο τον βουρκο!

Ξερω οτι μερικοι απο εσας θα εχουν παρει υπογλωσσια τωρα, βλεποντας το ετσι!


:sm7::sm7:

vasorfa
21-03-2011, 16:04
:eek::eek::eek::sm5::sm5::sm5:

Να συγχαρω τον ιδιοκτητη:D:D:D

και να του προτεινω να μας πει που ειναι το ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ SPA CENTER για να πάμε και εμείς τις χοντρουλες μας!!:o:o:p:p:sm7::sm7::sm7:



περαν της πλακας,καλο θα ειναι να γίνει και ενας τεχνικο έλεγχος γιατι είδα πολύυυυυυυυυυ τραβηγμα.......:rolleyes::rolleyes::rolleyes:



το ασχημο ειναι οτι ταλαιπωρηθηκατε λιγο...και οτι τελικα ΟΛΟΙ μας πρεπει να βάζουμε ΚΑΠΟΤΕ τα όρια μας.......@Ιδιοκτήτη;)Που πας φίλε μου με τα σλικ λαστιχα:hmmm::hmmm:με 200+κιλα???και σε ενδεχομενη λασπουρια??οχι βεβαια οτι στην συγκεκριμενη περιπτωση θα σωζοσουν...:o



όσον αφορα και τα θετικα του συνβάντος.....αποδειχθηκε για αλλη μι αφοα οτι με ομαδικη δουλεια κανεις παπαδες!!!!ΜΠΡΑΒΟ ΣΑΣ !!!!!!!!(αντε και με εναν απομηχανη θεο!!!ε!!?):rolleyes:

emix
21-03-2011, 16:09
Το παιδι απλα εκανε λαθος εκτιμηση. Θεωρω οτι θελει θαρρος και θρασος για να κανεις κατι τετοιο, αλλα βασικα αγνοια κινδυνου.
Επειδη περασε απο καποια σημεια αλλα, πιο ευκολα, θεωρησε οτι μπορει να περασει και απ αυτο. Απο κει ομως δυσκολα περναει ακομα και εντουρακι 100κιλων.
Για μενα ηταν λαθος, αλλα ολα μαθαινονται σιγα-σιγα. Το να βαζεις ορια ειναι κι αυτο κατι που βγαινει με τον καιρο.

Σκεφτειτε τι εχει να γινει αν το παιδι αγορασει κανενα εντουρο. Θα κανει και trial ακομα!

:):)

yns
21-03-2011, 17:23
Και μερικες φωτογραφιες απο το 1200gs, αφου βγηκε απο τον βουρκο!

Ξερω οτι μερικοι απο εσας θα εχουν παρει υπογλωσσια τωρα, βλεποντας το ετσι!

:sm7::sm7:

Σαν το avatar σου είναι!!! :D:D

Προσωπικά ξετρελαίνομαι να βλέπω τις καλές μας έτσι!
:sm8:

commander
21-03-2011, 17:44
Σαν το avatar σου είναι!!! :D:D

Προσωπικά ξετρελαίνομαι να βλέπω τις καλές μας έτσι!
:sm8:
Με εσένα δεν εξηγείται πρέπει να γεννήθηκες πάνω σε καμία ανάβαση :D:Dπάντος το αβαταρ του Ηλεία είναι όλα τα λεφτά !!!!! ;)

gemara
21-03-2011, 23:40
Ο Θεός σας βοήθησε και δεν είχατε κανένα ακρωτηριασμό ή και σοβαρότερο ατύχημα από το σκοινί έτσι που τέντωνε και καθόσασταν δίπλα του. Το είδα και με έλουσε κρύος ιδρώτας...