PDA

View Full Version : Εκμετάλλευση του Καφέ... Τέλος!


skippybi
02-04-2009, 20:39
Αγαπητοί εσπρεσάκιδες, φραπεδάκιδες, καπουτσινάκιδες,
όπως όλοι γνωρίζετε στα καταστήματα που μας σερβίρουν τους καφέδες μας, μας πιάνουν τα οπίσθια(!!!) υπερχρεώνοντας τα ροφήματα, κερδοσκοπώντας εις βάρος των απλών καταναλωτών.


Ένα απλό προϊόν που στα σούπερ μάρκετ κοστίζει ανάμεσα στα 0,75 - 4 ευρώ η συσκευασία, στα καφέ που βρίσκονται σε κεντρικά σημεία και στις περιοχές αναψυχής και διασκέδασης της Αθήνας, των μεγάλων αστικών κέντρων και των τουριστικών προορισμών, οι τιμές ξεπερνούν κάθε φαντασία. Ένας ελληνικός καφές ξεκινάει από 2,5 ευρώ, η τιμή εκκίνησης του γαλλικού ειναι στα 3 ευρώ, ενώ ο καπουτσίνο - ως προϊόν ιταλικής φινέτσας και μόδας - ξεκινάει στα 3,5 ευρώ.


Όλα αυτά συμβαίνουν την ώρα, που στο εξωτερικό οι τιμές αυτών το υπηρεσιών, δεν ξεπερνούν ούτε κατά το ήμισυ των παραπάνω "ελληνικών" τιμών.


Συνήθως οι τιμές του καφέ εκτινάσσονται σε περιόδους πολέμου. Τελικά, η Ελλάδα βρίσκεται σε ακήρυχτο πόλεμο με τη γενιά των 700 ευρώ - τους συνήθεις πελάτες, λόγω ηλικίας, των καφετεριών. Τα παιδιά αυτά τιμούν τον παραδοσιακό τρόπο συνεύρεσης και κοινωνικοποίησης των Ελλήνων, δίνοντας με αυτό τον τρόπο ζωή και οικονομική στήριξη στις επιχειρήσεις και στους χιλιάδες εργαζόμενους αυτών.


Καλούμε λοιπόν όλους εσάς να διεκδικήσετε δυναμικά τον απαιτούμενο σεβασμό προς τον πελάτη, την τσέπη του και τη νοημοσύνη του.


Το Σάββατο 11 Απριλίου 2009 δεν θα πάμε για τον καθιερωμένο καφέ με φίλους. Ας απολαύσουμε τη βόλτα μας στα μαγαζιά και στους δρόμους και ας μαζευτούμε στα σπίτια μας για καφέ.


Αν λοιπόν αυτές οι επιχειρήσεις θέλουν να επιβιώσουν εν μέσω κρίσης, ας ρίξουν τις τιμές, προκειμένου να διατηρήσουν την πελατεία τους.



Σάββατο 11 Απριλίου 2009
Μποϊκοτάζ στις καφετέριες


Δεν γνωρίζω από που ακριβώς ξεκίνησε αυτή η ενέργεια αλλά την βρίσκω πολύ καλή και την ποστάρω...

Προωθήστε το σε όσους περισσότερους μπορείτε!

arisxios
02-04-2009, 20:45
Πολύ καλά τα λες :sm8::sm8:

Arkas
02-04-2009, 21:20
Βασίλη, μαζί σου!!!

Βέβαια και για να κάνω και λίγο τον συνήγορο του διαβόλου, ας μην ξεχνάμε και τα υπέρογκα δημοτικά τέλη των δήμων, που επιβαρύνουν τις καφετέριες κι΄αυτές με τη σειρά τους τους πελάτες τους.

giorgos_gs
02-04-2009, 22:08
πολυ καλο

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
02-04-2009, 22:57
Βασίλη, μαζί σου!!!

Βέβαια και για να κάνω και λίγο τον συνήγορο του διαβόλου, ας μην ξεχνάμε και τα υπέρογκα δημοτικά τέλη των δήμων, που επιβαρύνουν τις καφετέριες κι΄αυτές με τη σειρά τους τους πελάτες τους.


....και τα εξωπραγματικά ενοίκια .....ΝεύραΝεύραΝεύρα

gs1150
03-04-2009, 01:06
:sm8:

EOD-K9
03-04-2009, 08:12
:sm5::sm5::sm5:

droggitiszak
03-04-2009, 10:55
το ποσοστό κέρδους που παίζει στον καφέ είναι αστρονομικής διάστασης... από την άλλη για μια κεντρική καφετέρεια το κόστος λειτουργίας είναι ... κάπως . πιστεύω όμως ότι μια μικρούλα έκπτωση μπορεί να παίξει ,ιδιαίτερα όταν στην γειτονική μας Ιταλία , ο καπουτσίνο πάει γύρω στα 2 γιούρα ... ίσως κ λιγότερο...

vtheo
03-04-2009, 13:45
Σωστά,μία έκπτωση καλό θα ήταν γιατί 4,50 ευρώ για έναν καφέ μόνο σ'αυτή τη χώρα παίζει.Απ' την άλλη ρε παιδιά εσείς αν ήσασταν ιδιοκτήτης καφετέριας και το μαγαζί σας δεν άδειαζε καθόλου με αυτές τις τιμές θα κάνατε μείωση;Ή πιστεύετε ότι 18 Απριλίου (ημέρα του μποϊκοτάζ)και αν δε κάνω λάθος είναι Μ.Σάββατο ο Έλληνας δε θα πάει για καφέ;Τα πάντα είναι θέμα ζήτησης και προσφοράς και για τον Έλληνα ο καφές είναι προτεραιότητα αυτό το γνωρίζουν οι επιχειρηματίες γι'αυτό και αυτές οι τιμές.

Elina
03-04-2009, 16:40
Σωστά,μία έκπτωση καλό θα ήταν γιατί 4,50 ευρώ για έναν καφέ μόνο σ'αυτή τη χώρα παίζει.Απ' την άλλη ρε παιδιά εσείς αν ήσασταν ιδιοκτήτης καφετέριας και το μαγαζί σας δεν άδειαζε καθόλου με αυτές τις τιμές θα κάνατε μείωση;Ή πιστεύετε ότι 18 Απριλίου (ημέρα του μποϊκοτάζ)και αν δε κάνω λάθος είναι Μ.Σάββατο ο Έλληνας δε θα πάει για καφέ;Τα πάντα είναι θέμα ζήτησης και προσφοράς και για τον Έλληνα ο καφές είναι προτεραιότητα αυτό το γνωρίζουν οι επιχειρηματίες γι'αυτό και αυτές οι τιμές.



Πραγματικά, Μ. Σάββατο, είναι λίγο δύσκολο να επιτύχει το μποϊκοτάζ ....:(:(:(
Αυτή την ημέρα θα είναι γεμάτα τα πάντα ....:hmmm::hmmm::hmmm:

NLS
03-04-2009, 23:29
οι Έλληνες είμαστε ο ΧΕΙΡΟΤΕΡΟΣ μακράν λαός στο θέμα της έκφρασης δύναμης του καταναλωτή

καθόμαστε ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ και μας "τον φοράνε" (τον κορσέ καλέ) όλοι - με ή χωρίς δικαιολογίες

είμαστε τα απόλυτα θύματα της καταναλωτικής αλυσίδας

νιώθουμε και είμαστε αδύναμοι ενώ μας φταίει πάντα κάποια άλλη αόρατη ή ορατή δύναμη, γιατί ΤΗ ΔΙΚΙΑ ΜΑΣ δεν την βλέπουμε

καλά να πάθουμε

ntinopoulos
03-04-2009, 23:49
οι Έλληνες είμαστε ο ΧΕΙΡΟΤΕΡΟΣ μακράν λαός στο θέμα της έκφρασης δύναμης του καταναλωτή

καθόμαστε ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ και μας "τον φοράνε" (τον κορσέ καλέ) όλοι - με ή χωρίς δικαιολογίες

είμαστε τα απόλυτα θύματα της καταναλωτικής αλυσίδας

νιώθουμε και είμαστε αδύναμοι ενώ μας φταίει πάντα κάποια άλλη αόρατη ή ορατή δύναμη, γιατί ΤΗ ΔΙΚΙΑ ΜΑΣ δεν την βλέπουμε

καλά να πάθουμε
φταιει ο...οτε!!!:p

gb1200
07-04-2009, 01:37
:sm8: μέσα και εγώ

zitsos
07-04-2009, 09:46
Λοιπόν μου ήρθε και εμένα αυτο το μελι και το έσχισα γιατί δεν συμφωνώ ΚΑΘΌΛΟΥ!!! Πρώτον δεν έχω καφετερία για να μην παρεξηγηθώ δεύτερον να πάρουμε τα πεάγματα απο την αρχή....
Η αρχη είναι πολαπλή σύγκρηση που κάνουνε με εξοτερικό επηδη έχω πάει πολές φορές ιταλία να υπένθημήσω ότι εκει ο μεσος ώριος χρόνος καφέ είναι τα 7 λεπτά γιαυτό πίνουνε και μονο εσπρεσο και είναι τοσο μικρός και καπουτσίνο η κουλτουρα του καφέ είναι τελείος διαφορετική απο εδώ εκει τον καφέ τον πινουνε στο ποδι και να πάμε στα εδώ που εδώ θέλεις το νεράκι σου θέλεις το γκομενάκι να σου σερβίρεις θέλεις το ωραίο περηβάλον και να ακούσεις και την μουσικούλα σου το νεράκι σου το μπισκοτάκι σου και να κοντοκαθήσεις για να ποιεις την φραπεδιά σου θέλεις ένα δυοράκι το λιγοτερο να μην πώ παραπάνω σκεφτίτε λοιπον ότι σε αυτό το δυοράκι εση το κάνεις 4ωρό εχουμε λοιπόν το μεροκάματο του dj to μεροκάματο της σερβιτόρας το μεροκάματο του μπουφετζή το ενοικιο του μαγαζιου το ενικιου της νομαρχίας τα χρηματα για τα διακοσμηση που απολαμβάνεις και βάλε φως νερο καβα και το τυχόν κερδος που θα βγάλει ο μαγαζάτορας αν εσυ δώσεις 4 ευρό για έναν καφέ και κάτσεις 4 ωρές ....!
Λοιπόν για μην σας ζαλήζω και γίνουμε κουραστικός δεν λέω ότι δεν βγάζουνε πρέπει να καταλάβουμε ότι εδώ στην ελλάδάρα μας νοικιάζουμε την καρέκλα που καθόμαστε και δεν πληρώνουμε τον καφέ που πίνουμε -γιαυτό σε πλαστικο κάνει ποιο φτινά-αλλα είναι δικια μας επιλογή να επηλέξουμε που θα πάμε και που θα καταλήξουμε και αντή να βάζουμε μελι ξύπνα και βγές στους δρόμους για να σώσεις τα παιδιά σου γράφουν αντε μην πώ τι ......για τον καφέ!!!!;)

Didos81
07-04-2009, 10:00
Λοιπόν μου ήρθε και εμένα αυτο το μελι και το έσχισα γιατί δεν συμφωνώ ΚΑΘΌΛΟΥ!!! Πρώτον δεν έχω καφετερία για να μην παρεξηγηθώ δεύτερον να πάρουμε τα πεάγματα απο την αρχή....
Η αρχη είναι πολαπλή σύγκρηση που κάνουνε με εξοτερικό επηδη έχω πάει πολές φορές ιταλία να υπένθημήσω ότι εκει ο μεσος ώριος χρόνος καφέ είναι τα 7 λεπτά γιαυτό πίνουνε και μονο εσπρεσο και είναι τοσο μικρός και καπουτσίνο η κουλτουρα του καφέ είναι τελείος διαφορετική απο εδώ εκει τον καφέ τον πινουνε στο ποδι και να πάμε στα εδώ που εδώ θέλεις το νεράκι σου θέλεις το γκομενάκι να σου σερβίρεις θέλεις το ωραίο περηβάλον και να ακούσεις και την μουσικούλα σου το νεράκι σου το μπισκοτάκι σου και να κοντοκαθήσεις για να ποιεις την φραπεδιά σου θέλεις ένα δυοράκι το λιγοτερο να μην πώ παραπάνω σκεφτίτε λοιπον ότι σε αυτό το δυοράκι εση το κάνεις 4ωρό εχουμε λοιπόν το μεροκάματο του dj to μεροκάματο της σερβιτόρας το μεροκάματο του μπουφετζή το ενοικιο του μαγαζιου το ενικιου της νομαρχίας τα χρηματα για τα διακοσμηση που απολαμβάνεις και βάλε φως νερο καβα και το τυχόν κερδος που θα βγάλει ο μαγαζάτορας αν εσυ δώσεις 4 ευρό για έναν καφέ και κάτσεις 4 ωρές ....!
Λοιπόν για μην σας ζαλήζω και γίνουμε κουραστικός δεν λέω ότι δεν βγάζουνε πρέπει να καταλάβουμε ότι εδώ στην ελλάδάρα μας νοικιάζουμε την καρέκλα που καθόμαστε και δεν πληρώνουμε τον καφέ που πίνουμε -γιαυτό σε πλαστικο κάνει ποιο φτινά-αλλα είναι δικια μας επιλογή να επηλέξουμε που θα πάμε και που θα καταλήξουμε και αντή να βάζουμε μελι ξύπνα και βγές στους δρόμους για να σώσεις τα παιδιά σου γράφουν αντε μην πώ τι ......για τον καφέ!!!!;)
Απολυτα σωστο!!!!!!!επειδη τυχαινει και δουλευω χρονια σε αυτην τη δουλεια(συγκεκριμενα ποτο)παρολαυτα στον ιδιο χωρο ειναι τοσο μεγαλα τα εξοδα ενος μαγαζιου αλλα και οι ατελειωτες ωρες που καθεται ο κοσμος για καφε στην ελλαδα(κι εγω μαζι)που οι μαγαζατορες δεν εχουν αλλη λυση...!

nek21
07-04-2009, 12:35
:sm8::sm8::sm8:

skippybi
07-04-2009, 15:10
Λοιπόν έχω μιά ιδέα καλύτερη από την αρχική....:hmmm::hmmm::hmmm:



Όλοι το Σάββατο να πάμε για καφέ και να αφήσουμε και 5 ευρώ παραπάνω(πέρα από το μπουρμπουάρ που πάει στον υπάλληλο και είναι αποδεκτό) στο μαγαζί, γιατί έχει έξοδα και δεν βγαίνει και είναι κρίμα εγώ να τον εκμεταλεύομαι τον κακομοίρη τον επιχειρηματία(ναι αυτόν που γυρίζει τις ίδιες αποδείξεις απο τραπέζι σε τραπέζι, κακοπληρώνει τους υπαλλήλους και μου χρεώνει νταβαντζιλίκι το μπουκαλάκι το νερό, ακόμα και όταν παραγγέλνω αναψυκτικό!!!)...ΝεύραΝεύραΝεύρα


Λυπάμαι... δεν με πείσατε...:(:(:(


Ξέρω πως δεν το είχατε σκοπό, ούτε και εγώ άλλωστε;)

Gazi
07-04-2009, 17:24
Εγώ μπορώ να πιώ πορτοκαλάδα????:sm7::sm7::sm7:

zitsos
07-04-2009, 23:30
φίλε skippybi αν είναι κακοπληρωτής είναι θέμα τών υπαλήλων και όχι δικό μου αν βγάζει πολά λευτά χώρις να σε ρω τάει όπως στο να σε χρεώνει με νέρο που δεν παράγκηλές μπορέις να μην το ποιείς η απλά να βρείς καφετέρια που να σου προσφέρει αυτό που θέλεις , δεν το κάνουμε για να σε πίσουμε ότι δεν βγάζουν αλλα για μάθουμε να απέτούμε για την ποιόττητα της ζώης σε όλλα και αυτό θα γίνει όταν μάθουμε να ακουμε και να ενεργούμε .
Μπορέις να πάς όπου θέλεις αλλα σκέψου ενα ποσοστό απο κόσμο πιγένει ακομα σε μαγαζιά που τους έχουν κόψεςι στην πορτά και αυτοι ξαναπάνε καταλαβένεις οτι είναι αξιοι της μυράς τους ....!
Ετσι κι εμεις πρέπει να υποστηρήζουμε αυτόν που προσφέρει ανάλογες υπηρησίες με αυτό που πουλάει !!Δέν σου αρέσει τον κώβεις δεν πάς γιατι είναι ΙΝ και πάνε εκει οι κουλ τύποι !!! ότι και να πεις παλυ καφέ μαζι θα ποιούμε!!!

skippybi
08-04-2009, 20:12
φίλε skippybi αν είναι κακοπληρωτής είναι θέμα τών υπαλήλων και όχι δικό μου αν βγάζει πολά λευτά χώρις να σε ρω τάει όπως στο να σε χρεώνει με νέρο που δεν παράγκηλές μπορέις να μην το ποιείς η απλά να βρείς καφετέρια που να σου προσφέρει αυτό που θέλεις , δεν το κάνουμε για να σε πίσουμε ότι δεν βγάζουν αλλα για μάθουμε να απέτούμε για την ποιόττητα της ζώης σε όλλα και αυτό θα γίνει όταν μάθουμε να ακουμε και να ενεργούμε .
Μπορέις να πάς όπου θέλεις αλλα σκέψου ενα ποσοστό απο κόσμο πιγένει ακομα σε μαγαζιά που τους έχουν κόψεςι στην πορτά και αυτοι ξαναπάνε καταλαβένεις οτι είναι αξιοι της μυράς τους ....!
Ετσι κι εμεις πρέπει να υποστηρήζουμε αυτόν που προσφέρει ανάλογες υπηρησίες με αυτό που πουλάει !!Δέν σου αρέσει τον κώβεις δεν πάς γιατι είναι ΙΝ και πάνε εκει οι κουλ τύποι !!! ότι και να πεις παλυ καφέ μαζι θα ποιούμε!!!
σεβαστή η άποψή σου φίλε μου!!!:)

Arkas
10-04-2009, 00:13
Λοιπόν μου ήρθε και εμένα αυτο το μελι και το έσχισα γιατί δεν συμφωνώ ΚΑΘΌΛΟΥ!!! Πρώτον δεν έχω καφετερία για να μην παρεξηγηθώ δεύτερον να πάρουμε τα πεάγματα απο την αρχή....
Η αρχη είναι πολαπλή σύγκρηση που κάνουνε με εξοτερικό επηδη έχω πάει πολές φορές ιταλία να υπένθημήσω ότι εκει ο μεσος ώριος χρόνος καφέ είναι τα 7 λεπτά γιαυτό πίνουνε και μονο εσπρεσο και είναι τοσο μικρός και καπουτσίνο η κουλτουρα του καφέ είναι τελείος διαφορετική απο εδώ εκει τον καφέ τον πινουνε στο ποδι και να πάμε στα εδώ που εδώ θέλεις το νεράκι σου θέλεις το γκομενάκι να σου σερβίρεις θέλεις το ωραίο περηβάλον και να ακούσεις και την μουσικούλα σου το νεράκι σου το μπισκοτάκι σου και να κοντοκαθήσεις για να ποιεις την φραπεδιά σου θέλεις ένα δυοράκι το λιγοτερο να μην πώ παραπάνω σκεφτίτε λοιπον ότι σε αυτό το δυοράκι εση το κάνεις 4ωρό εχουμε λοιπόν το μεροκάματο του dj to μεροκάματο της σερβιτόρας το μεροκάματο του μπουφετζή το ενοικιο του μαγαζιου το ενικιου της νομαρχίας τα χρηματα για τα διακοσμηση που απολαμβάνεις και βάλε φως νερο καβα και το τυχόν κερδος που θα βγάλει ο μαγαζάτορας αν εσυ δώσεις 4 ευρό για έναν καφέ και κάτσεις 4 ωρές ....!
Λοιπόν για μην σας ζαλήζω και γίνουμε κουραστικός δεν λέω ότι δεν βγάζουνε πρέπει να καταλάβουμε ότι εδώ στην ελλάδάρα μας νοικιάζουμε την καρέκλα που καθόμαστε και δεν πληρώνουμε τον καφέ που πίνουμε -γιαυτό σε πλαστικο κάνει ποιο φτινά-αλλα είναι δικια μας επιλογή να επηλέξουμε που θα πάμε και που θα καταλήξουμε και αντή να βάζουμε μελι ξύπνα και βγές στους δρόμους για να σώσεις τα παιδιά σου γράφουν αντε μην πώ τι ......για τον καφέ!!!!;)
Καλά τα λες φίλε Ζίτσο.
Όμως όλα αυτά δεν ίσχυαν και τον καιρό που είχαμε τη δραχμούλα μας;;;;)