PDA

View Full Version : LONG WAY DOWN .... ΤΟ ΑΠΟΛΥΤΟ ΤΑΞΙΔΙ...


ARGI
23-03-2011, 21:00
Παιδιά, σε όποιον αρέσει η ταξιδιωτική περιπέτεια, συστήνω ανεπιφύλακτα να κατεβάσει απο το YOUTUBE την σειρά LONG WAY DOWN, που αφορά δύο τυπάδες που κάνανε το μεγαλειώδες ταξίδι Αγγλία - Νότια Αφρική...!!!!!
Καταπληκτικά μέρη, άφθονη περιπέτεια που την μεταφέρουν απλόχερα στον θεατή τους...!!!
Είναι επτά επεισόδια που το κάθενα έχει 6 δεκάλεπτα περίπου video..
Κατεβάστε το, θα με θυμηθείτε .....

Eνα δείγμα είναι αυτό

YouTube - Long Way Down - 1 - 1

Επείσης όσοι θέλουν, τα έχω κατεβάσει όλα, και μπορώ να σας τα στείλω μέσω SKYPE...
Ομοίως μπορείτε να τα γράψετε σε δύο DVD δισκάκια, και να τα δείτε με την ησυχία σας, στο σπίτι...
Οτι πρέπει, για κάποιον που θέλει να ταξιδεύσει νοηρά στην Αφρική....
www.longwayround.com/journeys.htm (http://www.longwayround.com/journeys.htm)
;););)

ckalfas
23-03-2011, 21:05
Αργύρη τέλειο...
Το έχω δει και είχα "κολλήσει"!!!

panagiotis.farmer
23-03-2011, 21:22
Eυχαριστουμε Αργυρη:)

Εχω διαβασει το βιβλιο με το ταξιδι τους απο Αγγλια μεχρι
Νεα Υορκη οδικως βεβαια και ηταν φοβεροι....:);)

vaska
23-03-2011, 21:57
Πόσο φοβεροί μπορεί να είναι όταν έχουν 2-3 φορτηγά κι ένα σκασμό κόσμο για να τους υποστηρίξει στο ταξίδι τους. Εμπορικό - διαφημιστικό βίντεο είναι για μένα. Υπάρχουν άλλοι που κάνουν μόνοι τους και χωρίς καμία υποστήριξη τέτοια ταξίδια, είναι και ο δικός μας ο Ηλίας ο Βροχίδης που με τα πενιχρά δικά του μέσα κάνει σοβαρότατα ταξιδιωτικά

ARGI
23-03-2011, 22:14
Πόσο φοβεροί μπορεί να είναι όταν έχουν 2-3 φορτηγά κι ένα σκασμό κόσμο για να τους υποστηρίξει στο ταξίδι τους. Εμπορικό - διαφημιστικό βίντεο είναι για μένα. Υπάρχουν άλλοι που κάνουν μόνοι τους και χωρίς καμία υποστήριξη τέτοια ταξίδια, είναι και ο δικός μας ο Ηλίας ο Βροχίδης που με τα πενιχρά δικά του μέσα κάνει σοβαρότατα ταξιδιωτικά

Συμφωνώ μαζί σου έν μέρη, αλλά εάν το δεις όλο, θα δεις πρώτα, ότι σε πολλά μέρη, κακοτράχηλα, δεν είχαν support car... Επείσης πολλοί έχουν κάνει ένα ταξίδι με χορηγούς συν τηλεοπτ. κάλυψη π.χ Ο δρόμος της Ελιάς, Ο δρόμος του Μεταξιού, Μητσάκης Κων. κ.α. αλλά όπως και να είναι φίλε μου, η ΠΕΡΙΠΕΤΕΙΑ είναι ΠΕΡΙΠΕΤΕΙΑ, και εγώ αυτό τουλάχιστον θαυμάζω...!!!
ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ, ΚΑΙ ΑΣ ΕΙΧΑ ΚΑΙ ΤΗΝ EXPRESS SERVICE ΔΙΠΛΑ ΜΟΥ...!!!!:D:D
Την καλησπέρα μου....
;);)

tsompanis
23-03-2011, 22:31
ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ,........

και γιατί δεν θα μπορέσουμε να το κάνουμε ρε?? στο πηγάδι κατουρήσαμε?:D
θέλω πνεύμα ...νικητή!

ARGI
23-03-2011, 22:32
και γιατί δεν θα μπορέσουμε να το κάνουμε ρε?? στο πηγάδι κατουρήσαμε?:D
θέλω πνεύμα ...νικητή!

Και χρόνου εκπαιδευτικού.....:D
:sm7::sm7:

MARK
24-03-2011, 00:17
Thanks Αργύρη :sm8:

REK
24-03-2011, 01:17
εχω διαβάσει και τα δύο βιβλία τους, είναι πραγματικά η ενοια της λέξης ADVENTURE.Oφειλω να ομολογήσω οτι το πρώτο βιβλιο :ΜΕΓΑΛΟ ΤΑΞΕΙΔΙ ήταν καλύτερο απο το δεύτερο.

vaska
24-03-2011, 09:23
Χαζέψτε το λίγο όσοι δεν το ξέρετε. Νομίζω ότι είναι πολύ ανώτερος από τους λεβέντες με τον στόλο από πίσω τους.
greece2india Blog (http://greece2india.apriliabikers.gr/ilias/)

adventure
24-03-2011, 09:40
εχω διαβάσει και τα δύο βιβλία τους, είναι πραγματικά η ενοια της λέξης ADVENTURE.Oφειλω να ομολογήσω οτι το πρώτο βιβλιο :ΜΕΓΑΛΟ ΤΑΞΕΙΔΙ ήταν καλύτερο απο το δεύτερο.

Θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου το δεύτερο ήταν ταξιδάκι αναψυχής .

:sm8::sm8:

ARGI
24-03-2011, 11:36
Χαζέψτε το λίγο όσοι δεν το ξέρετε. Νομίζω ότι είναι πολύ ανώτερος από τους λεβέντες με τον στόλο από πίσω τους.
greece2india Blog (http://greece2india.apriliabikers.gr/ilias/)

Βασίλη μου, συμπτωματικά έχω διαβάσει όλο το οδοιπορικό του φίλου με το XR, και τι τραβούσε, όταν είχε πρόβλημα και τι πατέντες έκανε για να φτάσει...!!!

Αλλη μορφής περιπέτεια αυτή και άλλη των Εγγλέζων..!!!!
Εχουν όμως ένα κοινό παρανομαστή....
ΤΗΝ ΑΓΑΠΗ ΓΙΑ ΤΗ ΔΙΤΡΟΧΗ ΠΕΡΙΠΕΤΕΙΑ....
Και αυτό θαυμάζω... (και ζουλεύω λιγουλάκι!!!:D:D)
;););)

vaska
24-03-2011, 11:38
Βασίλη μου, συμπτωματικά έχω διαβάσει όλο το οδοιπορικό του φίλου με το XR, και τι τραβούσε, όταν είχε πρόβλημα και τι πατέντες έκανε για να φτάσει...!!!

Αλλη μορφής περιπέτεια αυτή και άλλη των Εγγλέζων..!!!!
Εχουν όμως ένα κοινό παρανομαστή....
ΤΗΝ ΑΓΑΠΗ ΓΙΑ ΤΗ ΔΙΤΡΟΧΗ ΠΕΡΙΠΕΤΕΙΑ....
Και αυτό θαυμάζω... (και ζουλεύω λιγουλάκι!!!:D:D)
;););)


Κι εγώ ζουλεύω μπόλικο

kostasx
24-03-2011, 12:37
Εχουν όμως ένα κοινό παρανομαστή....
ΤΗΝ ΑΓΑΠΗ ΓΙΑ ΤΗ ΔΙΤΡΟΧΗ ΠΕΡΙΠΕΤΕΙΑ....


Αυτό νομίζω το ζηλεύουν ΟΛΟΙ..;);)
Πολύ ωραία τα βιντεάκια..:sm8:

emix
24-03-2011, 13:23
Προσωπικα ζηλευω και τα δυο ταξιδιωτικα.

Αυτα που εκαναν οι LWR και LWD ειχε τρομερα μεγαλη οργανωση (ειδικα το LWD, γιατι σ αυτο τους υποστηριξαν περισσοτερο οι εταιρειες) και σιγουρα δεν ειναι και τρομερα μεγαλο παραδειγμα γι αυτους που κανουν τετοια ταξιδια με λιγοτερη οργανωση επειδη δεν ειναι διασημοι εξ αρχης.

Αυτο που εκανε ο Ηλιας ειναι απιστευτο. Βασικα για αλλο ξεκινησε και σε αλλο κατεληξε. Ειναι τρομερα υπερβολικο τολμημα, το να εισαι μονος σε τετοιες χωρες και συνθηκες, που σιγουρα δεν ειναι και το ιδανικοτερο. Τον θαυμαζω ομως γιατι σιγουρα τωρα θα γελαει με τις υποτιθεμενες "δυσκολιες" που περναμε οι Ελληνες.

ARGI
24-03-2011, 13:33
Συμφωνώ φίλε μου, είναι τρομερό εγχείρημα τέτοιων ειδών προσπάθιες...
Κάτι ανάλογο είχε κάνει ο Κων. Μητσάκης, όπου πήγε δύο φορές Ελλάδα-Κίνα με F650 FUNDURO(!!!:D, συνάδελφος), χωρίς support... !!!!
H μόνη υποστήριξη ήταν που είχε συνοδεία την γυναίκα του, στο ένα ταξίδι..!!!!

antonis1150GSA
24-03-2011, 15:13
Eπειδη τα εχω δει και τα δυο, Long Way Round και Long Way Down, περισσοτερο ενδιαφερων οσο αναφορα προετημασια ,δυσκολιες, απροβλεπτες ζημιες, απροβλεπτες καιρικες συνθηκες κτλ ,ηταν το Long Way Round με τα R1150GSA....στο επομενο ταξιδι που πηγανε με τα R1200GSA ηταν πολυ ποιο προετημασμενοι ισος γιατι στο πρωτο την ακουσανε λιγακι ασχημα..

panagiotis.farmer
24-03-2011, 15:52
Χαζέψτε το λίγο όσοι δεν το ξέρετε. Νομίζω ότι είναι πολύ ανώτερος από τους λεβέντες με τον στόλο από πίσω τους.
greece2india Blog (http://greece2india.apriliabikers.gr/ilias/)

Τρομερος ο Ηλιας.. :sm8:

SenseiG
24-03-2011, 16:27
Ευχαριστουμε Αργυρη φανταστικο.;)

saitman
24-03-2011, 17:29
και στα 3 ηταν καλοι!υποτιτλους δεν μπορω να βρω !!

Uriah Heep
26-03-2011, 17:22
Μη μπερδεύετε το όνομα του Ηλία Βροχίδη, μέσα στον ταξιδιωτικό τουζλαμά των 2 φωτοπερίχυτων κοσμοειδώλων, του μοτοσυκλετιστικού jet set...


Έλεος!:confused:

Markas
26-03-2011, 19:50
Μη μπερδεύετε το όνομα του Ηλία Βροχίδη, μέσα στον ταξιδιωτικό τουζλαμά των 2 φωτοπερίχυτων κοσμοειδώλων, του μοτοσυκλετιστικού jet set...


Έλεος!:confused:

Ο Ηλίας δε παίζεται, τέλος!

vaska
26-03-2011, 21:52
Μη μπερδεύετε το όνομα του Ηλία Βροχίδη, μέσα στον ταξιδιωτικό τουζλαμά των 2 φωτοπερίχυτων κοσμοειδώλων, του μοτοσυκλετιστικού jet set...


Έλεος!:confused:
+1000

taksidiotis
25-05-2011, 04:35
μα ο ενας δεν ειναι ο ηθοποιος που παιζει στον αορατο συγγραφεα???

ναι,αυτος ειναι
http://www.youtube.com/watch?v=L_AerBW0EcI

Uriah Heep
25-05-2011, 07:52
μα ο ενας δεν ειναι ο ηθοποιος που παιζει στον αορατο συγγραφεα???



Ο άλλος, δηλαδή, τι λες να 'ναι?


Αρχιδοκιμαστής κολλύβων στην Ενορία Παντελεήμονος του Ιαματικού?:rolleyes:

Man !!!
25-05-2011, 09:45
και γιατί πρέπει να τους συγκρίνουμε ?:Απορία:

NLS
25-05-2011, 11:58
μα ο ενας δεν ειναι ο ηθοποιος που παιζει στον αορατο συγγραφεα???

ναι,αυτος ειναι
YouTube - ‪'The Ghost Writer' Trailer HD‬‏ (http://www.youtube.com/watch?v=L_AerBW0EcI)

δεν ξέρεις τον Ewan McGregor;

προφανώς έχεις και μόνο ακουστά τα Star Wars ε;

taksidiotis
25-05-2011, 16:29
δεν ξέρεις τον Ewan McGregor;

προφανώς έχεις και μόνο ακουστά τα Star Wars ε;

τα star wars οσο κι αν φανει παραξενο,δεν τα χω δει ποτε,δεν μου αρεσαν ποτε ταινιες με διαστημοπλοια και τετοια....

NLS
25-05-2011, 16:29
ε γι' αυτό

πάντως έχει παίξει σε πολύ γνωστά έργα

Ewan McGregor - IMDb (http://www.imdb.com/name/nm0000191/)

Navigator_GS
26-05-2011, 14:38
Πάντως, είναι πολύ καλές δουλειές από θέμα προετοιμασίας. Τα μέρη είναι φανταστικά... οσο για τις μηχανες...

Ξέρετε αν ετοιμάζουν κάτι άλλο??

NLS
26-05-2011, 14:39
Υπάρχει μια σκέψη για Αμερικάνικη ήπειρο έχω ακούσει αλλά δεν προχώρησε (ακόμα τουλάχιστον).

Ο Μπούρμαν το παίζει και λίγο μόνος του το παιχνίδι πια άμα δεις. Έχει κάνει διάφορα μικρότερα.
(ο Μακγκρέγκορ δεν το είχε ανάγκη από πλευράς χρημάτων, ενώ ο Μπούρμαν που είναι πολύ πιο άγνωστος ηθοποιός βρήκε μια καλή πηγή)

linex
29-05-2011, 23:06
Πόσο φοβεροί μπορεί να είναι όταν έχουν 2-3 φορτηγά κι ένα σκασμό κόσμο για να τους υποστηρίξει στο ταξίδι τους. Εμπορικό - διαφημιστικό βίντεο είναι για μένα. Υπάρχουν άλλοι που κάνουν μόνοι τους και χωρίς καμία υποστήριξη τέτοια ταξίδια, είναι και ο δικός μας ο Ηλίας ο Βροχίδης που με τα πενιχρά δικά του μέσα κάνει σοβαρότατα ταξιδιωτικά


Αν συγκρίνουμε αυτούς με άλλους που δεν έχουν καθόλου υποστήριξη στο ποιοί είναι ποιό μάγκες τότε σίγουρα η πλάστιγγα γέρνει στους δεύτερους.
Αλλά δε νομίζω ότι πρέπει να ψάχνουμε ποιοί είναι πιό μάγκες από κάποιους άλλους.
Το ταξίδι είναι πάντα ταξίδι. Είναι τα μέρη που βλέπεις, τους ανθρώπους που συναντάς. Τους πολιτισμούς και τις κουλτούρες που έρχεσαι σε επαφή.
Μή το ξεχνάτε αυτό.
Ένα ταξίδι στην Ευρώπη σήμερα είναι σα να κάνεις βόλτα στην Ελλάδα.
Μιλάω από προσωπική εμπειρία. Όλοι εμείς που το έχουμε κάνει δε το κάναμε για να αποδείξουμε στους εαυτούς μας ή στους άλλους ότι είμαστε μάγκες. Το κάναμε για να ευχαριστηθούμε.
Το ταξίδι που έκαναν αυτοί ήταν μία σπουδαία εμπειρία και αρκετά ευχάριστω να το παρακαλουθήσεις σε dvd.