PDA

View Full Version : Διεθνες Διπλωμα


hp2
27-03-2011, 10:57
Γεια χαρα σε ολους, Σκοπια, Σερβια και Κροατια. Βολτα συντομη και σβελτη. Ερωτηση: χρειαζεται να πληρωσω για το διεθνες διπλωμα της ελπα? Διαβασα στο νετ οτι ισχυει η διακρατικη συμφωνια για αναγνωριση διεθνων ευρωπαικων εγγραφων, λογω του οτι υπαρχουν ηδη τελωνειακες συνδεσεις με αυτες τις χωρες και ΕΕ. Διαβασα, επισης οτι η Ελπα εντεχνως το αποκρυπτει. Κατεχω το κλασσικο ροζ διπλωμα με αναφορα 20 γλωσσων στο εξωφυλλο. Απλα αλλοι υποστηριζουν πως πρεπει να το εχεις και αλλοι οχι. Δεν κανει διαφορα στα χρηματα, απλα να μην μας περνανε και για προβατακια. Αν καποιος γνωριζει κατι με σιγουρια... ευχαριστω.

CPretenteriS
27-03-2011, 11:46
Αν η χώρα που επισκέπτεσαι δεν αναγράφεται στο ροζ, για να είσαι 100% σωστός, θέλεις της Έλπα!

hp2
27-03-2011, 12:18
Ισως εχεις δικιο για το ποσοστο... σκεφτομαι μηπως υπαρχει κατι αντιστοιχο οπως με την τουρκια (μας δεχονται με νεες ταυτοτητες λογω εε και διακρατικης συμφωνιας).

klagenfurt
27-03-2011, 15:32
εχω παει με το ροζ, σε χωρες εκτος ΕΟΚ,
τουρκια,κροατια,ελβετια... χωρις προβλημα

babisadve
27-03-2011, 18:54
ΔΕΝ!!!
Σε όλες τις παραπάνω χώρες πήγα με το ροζ χαρτάκι.

paschalis
27-03-2011, 21:08
Κι εγω εχω παει σε ολες με το ροζ αλλα η αληθεια ειναι οτι δε μου ζητηθηκε ποτε για να τσεκαρω αν περναει..
Μονο στη Σερβια ειχε δειξει ο συνταξιδιωτης μου το δικο του σε ελεγχο για υπερβολικη ταχυτητα οπου και τελικα μας αφησαν να φυγουμε..

siraxanz
28-03-2011, 01:48
Κι εγω εχω παει σε ολες με το ροζ αλλα η αληθεια ειναι οτι δε μου ζητηθηκε ποτε για να τσεκαρω αν περναει..
Μονο στη Σερβια ειχε δειξει ο συνταξιδιωτης μου το δικο του σε ελεγχο για υπερβολικη ταχυτητα οπου και τελικα μας αφησαν να φυγουμε..

Πάλι σούζες:sm7:
σπαμ οφ

Με το ροζ φιλε, το ροζ πάει με όλα!!

vtheo
28-03-2011, 08:38
Δε χρειάζεται φίλε.Το κλασσικό δίπλωμα σου σε καλύπτει και βέβαια να προμηθευτείς από τον ασφαλιστή σου την πράσινη κάρτα ασφάλισης.

Magelanos
28-03-2011, 16:43
Να υποθεσω οτι και για Ρωσσια-Ουκρανια ισχυει το ιδιο; Και μια ερωτηση, αν εχεις το καινουριο διπλωμα, αυτο που ειναι σαν (πιστωτικη) ειναι καλυτερα σε αυτες τις χωρες, η δεν εχει καμια σημασια;

spitiko
28-03-2011, 17:17
Διαβατήριο και πράσινη κάρτα θέλουν στα σύνορα ισχύει το Ελληνικό δίπλωμα για Αλβανία Μαυροβούνιο Βοσνία Κροατία Σερβία Φύρομ Μολδαβία Ουκρανία προσωπική εμπειρία.

mathioudakis nikos hania
17-05-2011, 19:12
σε ερωτηση που εκανα στην ΕΛΠΑ μου ειπαν οτι χειαζεται και μαλιστα εφοσον περάσψ και αλβανια πρεπει να βγαλω το "μεγαλο διεθνες διπλωμα" 90 ευρώ αν όχι μονο το μικρό 50 ευρω με καλύπτει. τωρα εδω βλεπω άλλα...ξερει καποιος????
το οτι καποιου δε χρειαστηκε να το δειξει και πήγε δε σημαινει οτι δε χρειάζεται βεβαια...

264George
17-05-2011, 19:19
Δήλωσε την κλοπή του

παλιού σου διπλώματος

στο τοπικό αστυνομικό

τμήμα, πάρε βεβαίωση

της δήλωσης σου και με

αυτή στο συγκοινωνιών

και ξεμπερδεύεις από κάθε έννοια . . .

panos1100gs
17-05-2011, 19:29
Δήλωσε την κλοπή του

παλιού σου διπλώματος

στο τοπικό αστυνομικό

τμήμα, πάρε βεβαίωση

της δήλωσης σου και με

αυτή στο συγκοινωνιών

και ξεμπερδεύεις από κάθε έννοια . . .
..ΧΩΡΙΣ ΠΑΡΑΒΟΛΑ???

264George
17-05-2011, 19:33
αν δεν κάνω λάθος παράβολα ζητούν στην περίπτωση απώλειας. .
Δε θυμάμαι τι είχα πληρώσει ακριβώς..
Μια ερώτηση σε σχολή οδηγών λύνει το θέμα.
Αυτοί ξέρουν σίγουρα.

ΔΑΣΚΑΛΟΣ
17-05-2011, 23:57
Έχω βγάλει τρείς φορές, το μεγάλο. Ουσιαστικά πρόκειται για ένα "μπακαλόχαρτο" - μετάφραση του διπλώματος που δεν φέρει λατινικούς χαρακτήρες. Τυπικά, το βγάζω σε περίπτωση που μου ζητηθεί σε χώρες μη εμπλεκόμενες σε κοινοτικές οδηγίες, που υποτίθεται δεν σε καλύπτει το επίσημο κρατικό δίπλωμα. Πρακτικά, δεν μου ζητήθηκε ποτέ, ούτε σε ασιατικό ούτε σε αφρικανικό έδαφος. Θεωρητικά είναι χρήσιμο σε περίπτωση κλήσης που σου κατακρατηθεί το δίπλωμα, οσότου την πληρώσεις. (Αυτό τουλάχιστον φημολογείται σε στενούς μοτο-ταξιδιωτικούς κύκλους). Σε Φινλανδό πάντως, που μου έκοψε κλήση για υπερβολική ταχύτητα, όταν του παρέδωσα αυτό, το κοιτούσε με "θαυμασμό" κι απορία. Ρωτήθηκα άν σίγουρα επρόκειτο για δίπλωμα οδήγησης ή το μπέρδευα με κάτι άλλο. Υποθέτω πια ότι μάλλον πρόκειται για χαρατσοειδή μικροαπατεωνιά του αρμόδιου φορέα, καθώς εποφθαλμιά ένα ποσό διόλου ευκαταφρόνητο. Πίστεψέ με, όταν το πάρεις στα χέρια σου, θα το ανακαλύψεις ιδίοις όμασι. Γίνεσαι ο ίδιος καχύποπτος άν όντως ένα τέτοιο "έγγραφο" μπορεί να έχει διακρατική ισχύ. Η επιλογή είναι πάντως δική σου.

NLS
18-05-2011, 00:00
Αφού είπες για δυο ηπείρους να πω και για τρίτη. Το έβγαλα για χρήση Αμερική, το έδειξα εκεί που νοίκιασα αυτοκίνητο (αν και πιστεύω μπορούσα και με το κανονικό) και δεν ξαναχρειάστηκε ποτέ (σε 6-7 διαφορετικές πολιτείες).

napgeo
18-05-2011, 02:02
Διαβατήριο και πράσινη κάρτα......

tsompanis
18-05-2011, 09:39
σε ερωτηση που εκανα στην ΕΛΠΑ μου ειπαν οτι χειαζεται και μαλιστα εφοσον περάσψ και αλβανια πρεπει να βγαλω το "μεγαλο διεθνες διπλωμα" 90 ευρώ αν όχι μονο το μικρό 50 ευρω με καλύπτει..


να τους πεις να έρθουν σε εμένα να το πούνε αυτό,που πηγαίνω αλβανία 1 φορά την εβδομάδα...
τα παλιολαμόγιαΝεύρα

Athanman
22-05-2011, 13:48
Εχετε απολυτο δικιο σε ολα οσα γραψατε,ΟΜΩΣ ας μην ξεχναμε οτι το ροζ διπλωμα δεν εχει λατινικους χαρακτηρες...ενας γνωστος μου λοιπον στην ΑΥΣΤΡΙΑ που τον σταματησαν σε ελεγχο,ο Αυστριακος αστυνομικος του εξηγησε πως το διπλωμα σου αναφερει τα στοιχεια σου στα Ελληνικα και δεν ειναι δυνατον να τα διαβασει...οποτε λοιπον ο φιλος εβγαλε την ταυτοτητα που τα ειχε και στα ελληνικα αλλα και στα λατινικα και ξεμπερδεψε!
Καλο θα ηταν να ειχες το διπλωμα με λατινικους χαρακτηρες για να εισαι καλυμενος,και να μην διακινδυνευες για μια διαδικασια που κοστιζει 50-90 ευρω να σου χαλασει το ταξιδακι σου!!Παντα φιλικα..:D

264George
22-05-2011, 14:23
. . . . και να μην διακινδυνευες για μια διαδικασια . . . να σου χαλασει το ταξιδακι σου!!

έτσι ακριβώς . .

Jefe
23-05-2011, 22:43
ΔΕΝ!!!
Σε όλες τις παραπάνω χώρες πήγα με το ροζ χαρτάκι.



Κι εγώ το ίδιο! ;)




Jefe

J.T.R
23-05-2011, 22:52
Να υποθεσω οτι και για Ρωσσια-Ουκρανια ισχυει το ιδιο; Και μια ερωτηση, αν εχεις το καινουριο διπλωμα, αυτο που ειναι σαν (πιστωτικη) ειναι καλυτερα σε αυτες τις χωρες, η δεν εχει καμια σημασια;
Καλησπερα:)

Και με το ροζ διπλωμα δεν υπαρχει προβλημα:)

mathioudakis nikos hania
24-05-2011, 09:33
ΑΡΑ για να το π'αρουμε λίγο πιο λογικά...
το μόνο πρόβλημα είναι αν θα μπορεί ο κάθε τροχαίος να διαβάσει ή όχι το δίπλωμα...και όχι κάποιο άλλο θέμα. ασ πούμε δεν έχει ισχύ το δίπλωμα.
δηλαδή αν έχεις μαζί διπλωμα και διαβατήριο που μπορεί να γίνει η ΄ταύτηση των στοιχείων δεν υπάρχει θέμα κανένα...ΣΩΣΤΑ


από την άλλη βέβαια θα συμφωνήσω και με τους υπόλοιπους ότι αφού δεν έχουμε μία σίγουρη απάντηση ΄τοτε καλό είναι να βγάλουμε το μεγάλο διεθνές με 90 ευρώ που έχει ισχύ 3 χρόνια.

J.T.R
24-05-2011, 10:32
ΑΡΑ για να το π'αρουμε λίγο πιο λογικά...
το μόνο πρόβλημα είναι αν θα μπορεί ο κάθε τροχαίος να διαβάσει ή όχι το δίπλωμα...και όχι κάποιο άλλο θέμα. ασ πούμε δεν έχει ισχύ το δίπλωμα.
δηλαδή αν έχεις μαζί διπλωμα και διαβατήριο που μπορεί να γίνει η ΄ταύτηση των στοιχείων δεν υπάρχει θέμα κανένα...ΣΩΣΤΑ


από την άλλη βέβαια θα συμφωνήσω και με τους υπόλοιπους ότι αφού δεν έχουμε μία σίγουρη απάντηση ΄τοτε καλό είναι να βγάλουμε το μεγάλο διεθνές με 90 ευρώ που έχει ισχύ 3 χρόνια.

Καλημερα:)
Αν εννοεις μεγαλο διεθνες, αυτο της ΕΛΠΑ, τζαμπα θα το βγαλεις.
Και αυτο επειδη ειναι τελειως αγνωστο ,ειδικα στην ανατολικη Ευρωπη.

Το ισχυροτερο εγγραφο ειναι το διαβατηριο. Και εαν πεσεις σε ''στοκο'' αστυνομικο, τοτε ναι, μπορει να κανει ταυτοποιηση με το ροζ διπλωμα.

Προσωπικα δεν αντιμετωπισα ποτε προβλημα σε ελεγχους τροχαιας. Ειδικα στην ανατολικη Ευρωπη το πρωτο που ζητανε ειναι το διαβατηριο.
Αυτη παντως ειναι η προσωπικη μου αποψη:)

Magelanos
24-05-2011, 12:14
Καλησπερα:)

Και με το ροζ διπλωμα δεν υπαρχει προβλημα:)

Να εισαι καλα Γιαννη, ευχαριστω...;);)