View Full Version : Ο Ολυμπιακός γνώρισε οδυνηρή ήττα στην Ιταλία

MARK
30-03-2011, 00:57

Εχασε και κινδυνεύει

Ο Ολυμπιακός δεν τα κατάφερε, γνωρίζοντας την ήττα με 81-72 από τη Σιένα στην Ιταλία και πλέον καλείται να κερδίσει την Πέμπτη (31/3) αν θέλει να ελπίζει σε πρόκριση. Η ομάδα του Πιανιτζίανι έκανε το 2-1 στη σειρά, με κορυφαίους τους Μάρκο Γιάριτς και Κριστόφ Λαβρίνοβιτς. Από την άλλη Ερυθρόλευκοι έκαναν πολλά αβίαστα λάθη μη μπορώντας να ελέγξουν σε κανένα σημείο το ρυθμό του παιχνιδιού.

Πρώτο δεκάλεπτο
Οι Ερυθρόλευκοι ξεκίνησαν καλά το παχνίδι και με δυο τρίποντα από τον Παπανικολάου προηγήθηκαν με 6-10. Ο Μίλος Τεόντοσιτς εμφανίστηκε στην αρχική πεντάδα του Ολυμπιακού, όμως ένιωσε ενοχλήσεις και αντικαταστάθηκε στο 5’ από τον Σπανούλη.

Ο Μος ηγήθηκε της επίθεσης της Σιένα στο πρώτο δεκάλεπτο και της έδωσε το προβάδισμα με 11-10. Η Ιταλική ομάδα με τρίποντο του Γιάριτς έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενη με 21-14, έχοντας πάρει ένα «ελαφρύ» προβάδισμα έναντι του αντιπάλου της.

Δεύτερο δεκάλεπτο
Ο Γιάριτς, ο οποίος αποδείχθηκε ο δήμιος της ομάδας του Ιβκοβιτς άλλαξε τη ροή του αγώνα και με 11 συνεχόμενους πόντους έκανε το 13-14, 25-20 στο 14’.

Οι Σπανούλης και Παπαλουκάς υπέπεσαν σε πολλά αβίαστα λάθη όμως οι Ερυθρόλευκοι με μακρινά σουτ κατάφεραν να ανοίξουν την άμυνα της Σιένα και έφτασαν μάλιστα στην ισοφάριση και το 31-31 στο 18’.

Η ομάδα του Πειραιά πήρε το προβάδισμα μετά από πολύ ώρα με 35-37 λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου, όμως ορισμένες επιπολαιότητες επέτρεψαν στη Σιένα να κλείσει το ημίχρονο προηγούμενη με 39-37 με καλάθι του Καουκένας.

Τρίτο δεκάλεπτο
Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε καλά στο δεύτερο ημίχρονο, με τρίποντο του Νίλσεν και τον Σπανούλη να είναι αποτελεσματικός στις διεισδύσεις ισοφαρίζοντας σε 42-42 στο 22’.

Τρία τρίποντα ωστόσο από τους Λιθουανούς της Σιένα (δυο από τον Λαβρίνοβιτς και ένα από τον Καουκένας) έφεραν το ματς και πάλι στον έλεγχο των γηπεδούχων (51-44).

Οι Ερυθρόλευκοι μείωσαν προσωρινά με τον Γκόρντον (55-50) αλλά ο Γιάριτς έδωσε και πάλι τις λύσεις για να φθάσει η διαφορά στο +10 και την τρίτη περίοδο να κλείνει με 60-50 υπέρ της Σιένα.

Τέταρτο δεκάλεπτο
Η ομάδα του Πιανιτζιάνι ήταν ιδιαίτερα εύστοχη έξω από τη γραμμή των 6,75 μέτρων στην τελευταία περίοδο (6/8), με τον Ολυμπιακό να μην μπορεί να βρει λύσεις στην επίθεση και να σκοράρει μόνο με τον Νεστέροβιτς κάτω από το καλάθι.

Οι παίκτες του Ολυμπιακού συνέχιζαν να μην έχουν «καθαρό» μυαλό και να κάνουν λάθη με την διαφορά να μην πέφτει κάτω από τους -7, (77-70 με καλάθι του Νεστέροβιτς). Η Σιένα λοιπόν, όπως ήταν λογικό σύμφωνα με την εξέλιξη του αγώνα, πήρε τελικά τη νίκη με 81-72 και έκανε το 2-1 στη σειρά.