PDA

View Full Version : Σήμερα στα Πατήσια.


gemara
05-04-2011, 22:38
Για γερά στομάχια που λένε. Βρήκα και πάρκαρα σε ένα στενό περιμένοντας για μια δουλειά κανά μισάωρο το πρωί. Από περιέργεια είπα να περπατήσω τριγύρω.
Καλώς ή κακώς αυτός είναι ο πολιτισμός μας σήμερα. Δε πά να λένε οι πολιτικοί και τα κανάλια ότι θέλουν. Αυτοί είμαστε. Βλέπει κανείς να βγαίνουμε από την κρίση; Μακάρι να το δουν τα εγγόνια μας.
4 χιλιόμετρα από το Κολωνάκι.

YouTube - Σήμερα στα Πατήσια

tsatsos
05-04-2011, 22:50
Συγκλονιστικο.Απο καιρο σκεφτομουνα να κανω ενα βιντεακι με παλιες φωτογραφειες της Αθηνας και με το σημερινο χαλι...:mad:Δεν πειραζει που δανειστηκα το ωιντεακι και το εβαλα στο facebook ε;:)

Capitain
05-04-2011, 22:59
Μπράβο ρε gemara, πολύ ωραίο μάτι έχεις, με πολλά νοήματα το βιντεάκι σου, συγχαρητήρια...Πέρασες κι από Δροσοπούλου? Στο 238 έμενε ο κολλητός μου στον 5ο όροφο μια πολυκατοικίας του 60 χωρίς ασανσέρ... Την είδα λίγο να εξελίσσεται την περιοχή..
Είναι όντως ερρείπια μιας όμορφης εποχής..:cool:

Capitain
05-04-2011, 23:01
Συγκλονιστικο.Απο καιρο σκεφτομουνα να κανω ενα βιντεακι με παλιες φωτογραφειες της Αθηνας και με το σημερινο χαλι...:mad:Δεν πειραζει που δανειστηκα το ωιντεακι και το εβαλα στο facebook ε;:)
Με πρόλαβες.. Κι εγώ το ίδιο έκανα όταν μου το θύμισες...
Πιστεύω να χαρεί ο Γιώργος.:D

gemara
05-04-2011, 23:10
Συγκλονιστικο.Απο καιρο σκεφτομουνα να κανω ενα βιντεακι με παλιες φωτογραφειες της Αθηνας και με το σημερινο χαλι...:mad:Δεν πειραζει που δανειστηκα το ωιντεακι και το εβαλα στο facebook ε;:)

Μπράβο ρε gemara, πολύ ωραίο μάτι έχεις, με πολλά νοήματα το βιντεάκι σου, συγχαρητήρια...Πέρασες κι από Δροσοπούλου? Στο 238 έμενε ο κολλητός μου στον 5ο όροφο μια πολυκατοικίας του 60 χωρίς ασανσέρ... Την είδα λίγο να εξελίσσεται την περιοχή..
Είναι όντως ερρείπια μιας όμορφης εποχής..:cool:

Ελεύθερα παιδιά, το βίντεο είναι "public".:)

Δυο τετράγωνα κάτω ήμουν από το 238 της Δροσοπούλου.

Ο πατέρας μου είχε γεννηθεί πιο πέρα στη Στρατηγού Δαγκλή και εγώ στην Ολυμπίας απ' όπου και η φωτογραφία στην αρχή που είμαι έξω από την Εκκλησία του Αγίου Νικολάου.

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
05-04-2011, 23:13
Απογοητευτικές εικόνες ... :cool:

Την χειρότερη εικόνα δίνουν τα διατηρητέα κτήρια ...

Επειδή απαγορεύεται η ανοικοδόμησή τους, οι ιδιοκτήτες τ' αφήνουν να ρημάξουν ...

Δυστυχώς, το κράτος δεν μπορεί (ως όφειλε) να βοηθήσει οικονομικά για την ανακαίνισή τους ... :(



Υ.Γ. Αφού είδες και Ελληνική σημαία ... να είσαι ευχαριστημένος ... ;)

gemara
05-04-2011, 23:19
...



Υ.Γ. Αφού είδες και Ελληνική σημαία ... να είσαι ευχαριστημένος ... ;)

Κάποιος ταλαίπωρος που θά' χε ξεμείνει μόνος του εκεί...!:Απορία:

Capitain
05-04-2011, 23:26
Κάποιος ταλαίπωρος που θά' χε ξεμείνει μόνος του εκεί...!:Απορία:
Κι όμως, πιστεύω ότι οι εναπομείναντες Ελληνες εκεί έχουν ένα είδος κουλτούρας ήρωα που επιμένει να αισθάνεται ταυτόχρονα να κρατάει το λάβαρο και να εκδηλώνεται με Ελληνικές σημαίες..
Σαν τον παλιό στρατιώτη...
YouTube - Ο παλιός στρατιώτης - Γ.Κούτρας & Θ.Μικρούτσικος

frits
05-04-2011, 23:45
Σημεία των καιρών,
αλλά αυτά δεν έγιναν από την μέρα στην άλλη και φοβάμαι να μήπως μετά από 5 χρόνια βλέπουμε τις σημερινές φωτό και μας καλές σε σχέση με αυτό που θα επικρατεί....

Αν μπορούσα να βρω μία δουλειά μακριά από την Αθήνα θα την έκανα....:cool:

Για άλλη μία φορά συγχαρήτηρια Γιώργο....;)
κυρίως για την επιμονή σου να "κράζεις" τα κακώς κείμενα. Το μεγαλύτερο πρόβλημα σε αυτή την κατάσταση είναι το αποδεχόμαστε σα φυσιολογική....

gemara
05-04-2011, 23:50
...Το μεγαλύτερο πρόβλημα σε αυτή την κατάσταση είναι το αποδεχόμαστε σα φυσιολογική....

Αυτήν ακριβώς την αδιαφορία τόνισα Σταύρο στο 04:50. Ζώα που πέφτει το ένα πάνω στο άλλο και δεν τρέχει τίποτε. Άντε σε άλλη πολιτισμένη χώρα να σε σκουντήξει κατά λάθος ο άλλος και να μη σου ζητήσει 500 συγνώμες...

Jefe
05-04-2011, 23:51
Απελπισία! :(




Jefe

moby_gr
06-04-2011, 00:01
Κρίμα για την κατάντια και την αδιαφορία του νεοΈλληνα...

Έχουμε αφήσει τα πάντα στο έλεος των Θεών που ακόμα νομίζουμε πως είναι...Έλληνες!

marriner
06-04-2011, 00:21
Κατάντια:(:(:(

kostas_366
06-04-2011, 06:51
Απογοητευτικές εικόνες ... :cool:

Την χειρότερη εικόνα δίνουν τα διατηρητέα κτήρια ...

Επειδή απαγορεύεται η ανοικοδόμησή τους, οι ιδιοκτήτες τ' αφήνουν να ρημάξουν ...

Δυστυχώς, το κράτος δεν μπορεί (ως όφειλε) να βοηθήσει οικονομικά για την ανακαίνισή τους ... :(


Πολύ σωστό, έτσι ακριβώς. Μέχρι να πέσει, αφού πρώτα σε φάει η βρώμα.

kostas_366
06-04-2011, 06:54
Ρώτησες κανέναν για τα σκουπίδια? Να δεις απάντηση?
Είπα σε έναν μια μέρα, πέταγε γυαλιά και σπασμένες κάσες από πόρτες, ρε φίλε γιατί τα παρατάς εκεί. Δεν τα μαζεύει και το σκουπιδιάρικο...
Μου λέει: τα αφήνω να τα πάρει κάποιος που έχει ανάγκη (τα σπασμένα γυαλιά!!!!!)..
Είμαστε και με αγαθοεργίες βλέπεις!!!

adventure
06-04-2011, 07:46
Τα χάλια μας εν έτη 2011 .

:hmmm::hmmm:

pkiriakos
06-04-2011, 08:36
Βρωμιά,δυσωδία,ασυδοσία και ατιμωρησία.:hmmm:Νεύρα:Απορία:

roni
06-04-2011, 13:29
Ρώτησες κανέναν για τα σκουπίδια? Να δεις απάντηση?
Είπα σε έναν μια μέρα, πέταγε γυαλιά και σπασμένες κάσες από πόρτες, ρε φίλε γιατί τα παρατάς εκεί. Δεν τα μαζεύει και το σκουπιδιάρικο...
Μου λέει: τα αφήνω να τα πάρει κάποιος που έχει ανάγκη (τα σπασμένα γυαλιά!!!!!)..
Είμαστε και με αγαθοεργίες βλέπεις!!!


:sm7:

simosgs
06-04-2011, 13:56
Κάποτε τα Πατήσια ήταν προάστιο.Σήμερα ούτε συνοικία δεν τα λες.:(:(:(

simosgs
06-04-2011, 13:56
Μπράβο για το βίντεο;)

siraxanz
06-04-2011, 23:45
Γιώργο πολύ ωραίο βίντεο!

MARK
07-04-2011, 00:05
Εικόνες που σε θλίβουν ....

kostasx
07-04-2011, 10:21
Τα ριμάξαμε όλα..:(:(

Ακιs
07-04-2011, 10:59
Πολυ ωραιο το βιντεο του γιωργου αλλα και αποκαρδιωτικο συγχρονως,ειδικοτερα για καποιους απο εμας που εζησαν τα παιδικα τους χρονια εκει.......Γαλατσιου 9 και Ιωαννου Δροσοπουλου απο το 1971 εως το 1977.....η οδος ιωαννου πολεμη ηταν το ''παιχνιδι'' μας και τα σαββατοβραδα με τους γονεις μας στο Ραδιο Σιτυ για κινηματογραφο και μετα στην Φωκιωνος για γλυκο......και τα καλοκαιρια επισκεψη στην γιαγια και τον παππου στην κηφισια οπου εκανε τις καλοκαιρινες της διακοπες...:(:(:(

andre78
07-04-2011, 11:30
Ωραίο αλλά και αποκαρδιωτικό:(

ckk
07-04-2011, 12:08
Πολύ καλό Γιώργο. Μπράβο και στο μεράκι σου και στην νοοτροπία να ‘μην κάθομαι ενώ περιμένω’.

Ας ελπίσουμε να μην είναι προφητικό, ως προς την διάδοση των εικόνων αυτών και στην υπόλοιπη Αθήνα. Είτε με την συνέχιση του οχαδερφισμού των Ελλήνων είτε με την συνέχιση της μνημονιακής κατάστασης, που μας έβαλαν τα ρεμάλια οι πολιτικοί. Είτε με τον συνδυασμό και των δύο. Δεν θέλω ούτε να φαντάζομαι το συντονιστικό αποτέλεσμα.

Arkas
07-04-2011, 12:27
Με τις υγείες μας...

gemara
07-04-2011, 16:08
Με τις υγείες μας ναι Δημήτρη, αλλά κάτι πρέπει να κάνουμε. Εδώ θα μου πεις δεν κάνουν τίποτε αυτοί που μένουν εκεί, τόσο πολύ έχουν αποχαυνωθεί. Μου ήρθε να πάρω μια σακούλα από το αυτοκίνητο να αρχίσω να μαζεύω τα σκουπίδια. Μου ήρθε να πω καμιά κουβέντα στο γομάρι της πρώτης σκηνής που πέταγε τα χαρτιά κάτω και μετά σκούπιζε το μπουφάν του να μην είναι λερωμένο από τα ψίχουλα. Και να τα κάνω μόνος μου, τι θα βγει; Το γομάρι στα 50 του θα γίνει άνθρωπος;
Το καλοκαίρι όποτε πάω στην παραλία ξεκινάω τη γυμναστική μου με μια σακούλα που τη γεμίζω με τα πεταμένα σκουπίδια στην άμμο και μετά ιδρωμένος βουτάω. Ξάπλα όλοι τριγύρω με κοιτάνε σαν ούφο. Άλλοι κουνάνε το κεφάλι τους. Το έκανα μέχρι και στην Ελαφόνησο, από την πόλη μέχρι την παραλία του Σίμου που είναι τίγκα στο μπουκαλάκι του νερού. 10 σακούλες σκουπιδιών μεγάλες γεμίσαμε ένα απόγευμα με την Κωνσταντίνα;
Το θέμα είναι να μαζευόμαστε που και που όσοι θέλουν οργανωμένα με σακούλες να καθαρίζουμε βρωμότοπους της πόλης μας. Υπάρχουν μπόλικοι.:(