PDA

View Full Version : Ξάπλα το μωράκι μου!!!!


gandreas
05-04-2011, 23:01
Σήμερα το μεσημέρι την ώρα που ήταν όλα μποτιλιαρισμένα, προσπερνάω από δεξιά ένα σταματημένο ΙΧ, ο κύριος αποφάσισε να στρίψει απότομα προς εμένα για να αποφύγει το μποτιλιάρισμα και φυσικό επακόλουθο ήταν να βρεθώ εγώ ξάπλα και να χαζεύω το μωρό μου που μόλις είχα πάρει από το σέρβις των 25.000 . ευτυχώς δεν χτύπησα (λογικά λόγο του boxer) και με τον κύριος ήρεμο και ωραίο συμπληρώσαμε μια φιλική δήλωση.
Δεν ξέρω ποιος φταίει και ποιος θα πληρώσει τις ζημιές των σιδερικών, ΙΧ κτυπημένη δεξιά πόρτα και πίσω φτερό και μπέμπα αριστερή και δεξιά σιδεριά μετά το πέσιμο, μαζί και ο καθρέπτης(γδαρμένος). Είπαμε να μιλήσουμε τηλεφωνικά και να δούμε αν θα κάνουμε δήλωση!!!!
Απορία, τι κάνουμε σε κάθε περίπτωση? Καλούμε την αστυνομία, την ασφαλιστική, ή ότι κάναμε παραπάνω
Δεύτερον πόσο μπορεί να κοστίζει ο καθρέπτης
και το βάψιμο για τα κάγκελα?:rolleyes:

vasorfa
05-04-2011, 23:14
καταρχην αφου EΣY εισαι καλα,,,OΛA KAΛA!παλιοπαιδο....


σε περιπτωση ατυχηματος καλο θα ειναι να καλουμε την τροχαια και αυτο μην μπλεξουμε με κανενα παλιοπαραξενο τυπου vasorfa και μας ζηταει μετα παππαδες και εξαπτερυγα:p


αν η ζημια τωρα ειναι γδαρσιματακια KAI MONO...περνα απο 2 3 φανοποιεια παρε προσφορες,αποφασιστε αν υπαρχει συνυπετειοτητα καο σε τι ποσοστο,και πραξτε αναλογα:)

vasorfa
05-04-2011, 23:18
tip:

ο δεξια εχει προτεραιοτητα
αν το χτυπημα στο αυτοκινητο ειναι εμπρος απο την μεσαια κολονα,εχεις ΣYNHΠETEIOTHTA...,τα ποσοστα στα βγαζει η ασφαλιστικη...αν ειναι πισω απο την μεσαια κονα...ειναι κραυγαλευω οτι και ησουνδεξια αλλα και ξεκινησε ελιγμο,αφου ειχες προπορευθει....ενταξει μη βαρατε..το συμβαν ειναι μικρο..αλλα καλο θα ειναι να γνωριζουμε 5 πραγματα!:D

jarhead
05-04-2011, 23:24
Spiegel rechts + links BMW R 1200 GS ABS 2004-2006 bei eBay.de: Markenspezifische Teile (endet 14.04.11 17:10:59 MESZ) (http://cgi.ebay.de/Spiegel-rechts-links-BMW-R-1200-GS-ABS-2004-2006_W0QQitemZ400188066867QQcategoryZ49900QQcmdZViewItemQQ_trksidZp4340.m263QQ_trkparmsZalgo%3DSIC%26its%3DI%26itu%3DUCI%252BIA%252BUA%252BFICS%252BUFI%252BDDSIC%26otn%3D6%26pmod%3D120705426755%26ps%3D63%26clkid%3D8247499136581051595#shId)


Το ζευγαρι αν καταλαβα καλα...Οι γερμανομαθεις να βοηθησουν...Υπαρχουν και φθηνοτερες αφτερμαρκετ λυσεις...

jarhead
05-04-2011, 23:29
Ο ενας ειναι τελικα με την βοηθεια του google translate

gepol
06-04-2011, 05:33
Το θέμα είναι ότι δεν χτύπησες. :)

Αν σου έκανε θετική φιλική δήλωση, θα σε πληρώσει η δική σου ασφαλιστική. Αν όμως έχει γραφτεί ότι προσπέρναγες απο δεξιά, η ασφαλιστική πιθανά να αρνηθεί υπαιτιότητα του άλλου. Ειδικά μάλιστα αν αυτός ήταν στην δεξιά λωρίδα, τότε και εκ των πραγμάτων φταίς εσύ και δεν θα σε πληρώσει η ασφαλιστική σου.

adventure
06-04-2011, 07:56
Από τη στιγμή που είσαι καλά όλα τα άλλα θα βρουν τη σειρά τους .

:)

Το καλύτερο από όλα είναι να επιμείνεις ότι εσύ οδηγούσες στην πορεία σου δλδ δεξιά και απλά σου πετάχτηκε μπροστά σου με ελιγμό και όχι ότι έκανες προσπέραση από δεξιά .

;) :)

CPretenteriS
06-04-2011, 08:41
Α ρε Αντρίκο... :(:( Εσύ να ´σαι καλά!!!

Το ότι κάνατε φιλική δήλωση είναι θετικό αλλά για να τα πάρεις πρέπει να είναι και οι 2 ασφάλειες στο φιλικό διακανονισμό!

Όσο για την Τροχαία κι εγώ την καλώ πάντα αλλά π.χ. την τελεύταια φορα που έπεσε πάνω μου ηλίθιος στην Εθνικη οδο με αυτοκίνητο και με χτύπησε στην αριστερη πίσω βαλίτσα και παρόλο που η τροχαία έγραψε "χτυπημα πισω αριστερα στη βαλιτσα" ο ηλίθιος έκανε αρνητική δήλωση κ´ τωρα τον κυνηγάω με αγωγές πανταχώθεν...

element
06-04-2011, 09:01
Παιδιά όταν έχουμε ατύχημα με υλικές ζημιές δεν καλούμε την τροχαία.Ο τροχονόμος ούτε φωτογραφίες βγάζει ούτε και γράφει δηλώσεις των οδηγών για το ποιος φταίει παρά μόνο κατευθύνσεις και τα στοιχεία τίποτα άλλο.Αυτό το κάνει η φροντίδα ατυχήματος την οποία όλοι την πληρώνουμε στα συμβόλαια μας και κανείς δεν την καλεί για να έρθει.Μόνιμο ελληνικό πρόβλημα.
(Στο εξωτερικό όταν θέλεις να έρθει η τροχαία σε ατύχημα την πληρώνεις έξτρα).

gandreas καλά έπραξες αλλά έπρεπε να καλέσετε και τις ασφάλειες.Τώρα εξαρτάται τι θα δηλώσετε στην συνέχεια για το πως έγινε το συμβάν.Το πρόβλημα είναι πως όταν περάσει λίγος χρόνος όλοι το ξανασκέφτονται και αλλάζουν τις δηλώσεις τους ενώ είναι διαφορετικά αν γίνουν όλα επί τόπου..

REK
06-04-2011, 09:18
ΙΔΑΙΤΕΡΑ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΟΤΙ ΕΣΥ ΕΙΣΑΙ ΟΚ..

Όσο αφορά τα υπόλοιπα...θα συμφωνήσω γενικά με τους προλαλήσαντες(να ισχυριστεις οτι εσύ πηγαινες κανονικα στην δεξια λωρίδα κτλπ)οσο αφορά την μπέμπα...όλα θα γίνουν λιγη υποπομονή..
Προσωπικά επειδη έχω κάτι "παράσημα":D:(:Dσε προστατευτικά κυλίνδρων κτλ τα αφήνω έτσι,δοτι στην ζούγκλα που κυκλοφορούμε όλο και κάτι παρόμοιο μπορεί να ξανασυμβεί[μακριά απο εμάς];);) και κάποιοα στιγμη θα τα φτιάξω..;)

Neo
06-04-2011, 09:30
Παιδιά όταν έχουμε ατύχημα με υλικές ζημιές δεν καλούμε την τροχαία.Ο τροχονόμος ούτε φωτογραφίες βγάζει ούτε και γράφει δηλώσεις των οδηγών για το ποιος φταίει παρά μόνο κατευθύνσεις και τα στοιχεία τίποτα άλλο.Αυτό το κάνει η φροντίδα ατυχήματος την οποία όλοι την πληρώνουμε στα συμβόλαια μας και κανείς δεν την καλεί για να έρθει.Μόνιμο ελληνικό πρόβλημα.
(Στο εξωτερικό όταν θέλεις να έρθει η τροχαία σε ατύχημα την πληρώνεις έξτρα).

gandreas καλά έπραξες αλλά έπρεπε να καλέσετε και τις ασφάλειες.Τώρα εξαρτάται τι θα δηλώσετε στην συνέχεια για το πως έγινε το συμβάν.

+800

gandreas
06-04-2011, 10:06
Αν και με καλύψατε κάποιος είχε γράψει ένα άρθρο με λεπτομέρειες για το πώς αντιμετωπίζουμε τέτοιες καταστάσεις αλλά δεν μπορώ να το βρω.
Όντος θέλει προσοχή γιατί δεν ξέρεις σε τι τύπο θα πέσεις και πως θα τον δασκαλέψουν να πράξει μετά από λίγες μέρες, βλέπε Πρετεντέρη. Μου έχει τύχει περίπτωση όπου ο Μ@... έβγαινε από στοπ και μετά έλεγε ότι τον προσπέρασα στο στενό όπου και με χτύπησε στην δεξιά πόρτα και το φτερό:mad:

CPretenteriS
06-04-2011, 10:26
Παιδιά όταν έχουμε ατύχημα με υλικές ζημιές δεν καλούμε την τροχαία.Ο τροχονόμος ούτε φωτογραφίες βγάζει ούτε και γράφει δηλώσεις των οδηγών για το ποιος φταίει παρά μόνο κατευθύνσεις και τα στοιχεία τίποτα άλλο.Αυτό το κάνει η φροντίδα ατυχήματος την οποία όλοι την πληρώνουμε στα συμβόλαια μας και κανείς δεν την καλεί για να έρθει.Μόνιμο ελληνικό πρόβλημα.
(Στο εξωτερικό όταν θέλεις να έρθει η τροχαία σε ατύχημα την πληρώνεις έξτρα).

gandreas καλά έπραξες αλλά έπρεπε να καλέσετε και τις ασφάλειες.Τώρα εξαρτάται τι θα δηλώσετε στην συνέχεια για το πως έγινε το συμβάν.Το πρόβλημα είναι πως όταν περάσει λίγος χρόνος όλοι το ξανασκέφτονται και αλλάζουν τις δηλώσεις τους ενώ είναι διαφορετικά αν γίνουν όλα επί τόπου..

Δε συμφωνώ για την Τροχαία!! Αν κάτι με σώζει αυτή τη στιγμή στην πρόσφατη περιπέτειά μου είναι ότι η Τροχαία έγραψε ότι έχω χτύπημα πίσω αριστερά στη βαλίτσα!

Επίσης, το μόνο επίσημο χαρτί που "στέκει" σε δικαστήριο είναι αυτό της Τροχαίας.

Όσο για τη φροντίδα, την κάλεσα αμέσως από την Εθνική οδό που έγινε το συμβάν και μου είπαν ότι ήθελαν τουλάχιστον μία με μιάμιση ώρα για να έρθουν... η Τροχαία ήρθε σε 10 λεπτά. Αν ανατρέξεις πίσω στις καιρικές συνθήκες της Καθαράς Δευτέρας, θα καταλάβεις γιατί δεν υπήρχε περίπτωση να περιμένω τη φροντίδα για 5 φωτογραφίες τις οποίες ήδη είχα τραβήξει...

gepol
06-04-2011, 10:33
Θα συμφωνήσω με CP, αν και ορισμένες τροχαίες αν σε ρωτήσουν αν υπάρχει τραυματισμός, δεν έρχονται η καθυστερούν πολύ. Το σημαντικό είναι να καταγράψει η τροχαία την ζημιά που είναι το μόνο ουσιαστικά αποδεικτικό στοιχείο που έχεις σε περίπτωση που αμφισβητηθεί...

MARK
06-04-2011, 10:40
Φίλε αφού δεν χτύπησες όλα καλά...Καλό είναι πάντα να φωνάζεις αστυνομία ώστε να καταγράφεται το συμβάν και σε περίπτωση που ο υπαίτιος αρνείται να πληρώσει υπάρχει η αναφορά ατυχήματος της αστυνομίας αν χρειαστείς να πάς δικαστικά...Μακάρι να τελειώσει χωρίς να χρειαστεί να πληρώσεις :)

Albatros
06-04-2011, 10:40
Σε περίπτωση ατυχήματος , όποιος δεν καλέσει την ασφαλιστική του εταιρεία και τον πραγματογνώμονά της επί τόπου (φροντίδα ατυχήματος), δεν θα έχει καλά ξεμπερδέματα...
:cool:

Arkas
06-04-2011, 10:52
tip:

ο δεξια εχει προτεραιοτητα
αν το χτυπημα στο αυτοκινητο ειναι εμπρος απο την μεσαια κολονα,εχεις ΣYNHΠETEIOTHTA...,τα ποσοστα στα βγαζει η ασφαλιστικη...αν ειναι πισω απο την μεσαια κονα...ειναι κραυγαλευω οτι και ησουνδεξια αλλα και ξεκινησε ελιγμο,αφου ειχες προπορευθει....ενταξει μη βαρατε..το συμβαν ειναι μικρο..αλλα καλο θα ειναι να γνωριζουμε 5 πραγματα!:D

Σήμερα το μεσημέρι την ώρα που ήταν όλα μποτιλιαρισμένα,προσπερνάω από δεξιά ένα σταματημένο ΙΧ, ο κύριος αποφάσισε να στρίψει απότομα προς εμένα για να αποφύγει το μποτιλιάρισμα και φυσικό επακόλουθο ήταν να βρεθώ εγώ ξάπλα και να χαζεύω το μωρό μου που μόλις είχα πάρει από το σέρβις των 25.000 . ευτυχώς δεν χτύπησα (λογικά λόγο του boxer) και με τον κύριος ήρεμο και ωραίο συμπληρώσαμε μια φιλική δήλωση.
Δεν ξέρω ποιος φταίει και ποιος θα πληρώσει τις ζημιές των σιδερικών, ΙΧ κτυπημένη δεξιά πόρτα και πίσω φτερό και μπέμπα αριστερή και δεξιά σιδεριά μετά το πέσιμο, μαζί και ο καθρέπτης(γδαρμένος). Είπαμε να μιλήσουμε τηλεφωνικά και να δούμε αν θα κάνουμε δήλωση!!!!
Απορία, τι κάνουμε σε κάθε περίπτωση? Καλούμε την αστυνομία, την ασφαλιστική, ή ότι κάναμε παραπάνω
Δεύτερον πόσο μπορεί να κοστίζει ο καθρέπτης
και το βάψιμο για τα κάγκελα?:rolleyes:

Η "διείσδυση" είναι παράβαση του Κ.Ο.Κ.
Εκ δεξιών προτεραιότητα (εφόσον δεν υπάρχει πινακίδα που να ορίζει αλλιώς)
ισχύει μόνον στις διασταυρώσεις.

Η τροχαία χρειάζεται (αλλά δεν έρχεται, τουλάχιστον σε εύλογο χρόνο, αν δεν υπάρχει τραυματισμός)
γιατί είναι το μόνο επίσημο στοιχείο που μπορείς να χρησιμοποιήσεις
σε οποιαδήποτε διεκδίκηση.

Η "φροντίδα ατυχήματος" τα γράφει στο "ποδάρι"
και πολλές φορές σε "καίει" χωρίς να το καταλάβεις.

Ανδρέα,
το καλύτερο που έχεις να κάνεις,
είναι να μιλήσεις με τον ασφαλιστή σου.
Εκείνος θα σε κατευθύνει
και ενδεχομένως να μιλήσει με τον ασφαλιστή του "αντιδίκου"
και να βρεθεί μια λύση.

Καλά ξεμπερδέματα...

veron
06-04-2011, 11:13
Η "διείσδυση" είναι παράβαση του Κ.Ο.Κ.
Εκ δεξιών προτεραιότητα (εφόσον δεν υπάρχει πινακίδα που να ορίζει αλλιώς)
ισχύει μόνον στις διασταυρώσεις.

Η τροχαία χρειάζεται (αλλά δεν έρχεται, τουλάχιστον σε εύλογο χρόνο, αν δεν υπάρχει τραυματισμός)
γιατί είναι το μόνο επίσημο στοιχείο που μπορείς να χρησιμοποιήσεις
σε οποιαδήποτε διεκδίκηση.

Η "φροντίδα ατυχήματος" τα γράφει στο "ποδάρι"
και πολλές φορές σε "καίει" χωρίς να το καταλάβεις.

Ανδρέα,
το καλύτερο που έχεις να κάνεις,
είναι να μιλήσεις με τον ασφαλιστή σου.
Εκείνος θα σε κατευθύνει
και ενδεχομένως να μιλήσει με τον ασφαλιστή του "αντιδίκου"
και να βρεθεί μια λύση.

Καλά ξεμπερδέματα...



+1200

syan
06-04-2011, 11:13
Η "διείσδυση" είναι παράβαση του Κ.Ο.Κ.
Εκ δεξιών προτεραιότητα (εφόσον δεν υπάρχει πινακίδα που να ορίζει αλλιώς)
ισχύει μόνον στις διασταυρώσεις.



:sm8::sm8:

ricky
06-04-2011, 11:37
tip:

ο δεξια εχει προτεραιοτητα


Μόνο σε διασταύρωση:hmmm:

evanslam
06-04-2011, 12:26
Αντρέα περάστικά ναναι, πολύ στεναχωρήθηκα :(:(:( που το διάβασα, αλλά μην σε νοιάζει γρήγορα θα το ξεχάσεις.Πάλι καλά που είναι μονο υλικές ζημιές!

Όσο για το νομικό της υπόθεσης ευχομαι και εκεί να σου πάει οπως το θες!

vasorfa
06-04-2011, 12:31
Επειδη βλεπω μεγαλο ζορι:D:D

να διευκρινησω.....Ο εκ δεξιον μας εχει προτεραιοτητα--ΠΑΝΤΑ--αρκει να μην υπαρχει σημανση που να την παραχωρει......

(τουλαχιστον αυτο με μαθαν στην σχολη οδηγων....:rolleyes:)




Μην μπερδευεστε οτι ΙΣΧΥΕΙ μονο σε ΔΙΑΣΤΑΥΡΩΣΕΙΣ,,,,,,ισχυει ΠΑΝΤΟΥ:)


Ρε Πανουλη,,,(ACE_GLN) Δεν μας δίνεις τα επαγγελματικα σου φωτα:hmmm: γιατι εδω θα ξεχασουμε την αλφαβητα:sm7::sm7:

evanslam
06-04-2011, 12:34
Επειδη βλεπω μεγαλο ζορι:D:D

να διευκρινησω.....Ο εκ δεξιον μας εχει προτεραιοτητα--ΠΑΝΤΑ--αρκει να μην υπαρχει σημανση που να την παραχωρει......

(τουλαχιστον αυτο με μαθαν στην σχολη οδηγων....:rolleyes:)




Μην μπερδευεστε οτι ΙΣΧΥΕΙ μονο σε ΔΙΑΣΤΑΥΡΩΣΕΙΣ,,,,,,ισχυει ΠΑΝΤΟΥ:)


:sm8:

CPretenteriS
06-04-2011, 12:46
Επειδη βλεπω μεγαλο ζορι:D:D

να διευκρινησω.....Ο εκ δεξιον μας εχει προτεραιοτητα--ΠΑΝΤΑ--αρκει να μην υπαρχει σημανση που να την παραχωρει......

(τουλαχιστον αυτο με μαθαν στην σχολη οδηγων....:rolleyes:)




Μην μπερδευεστε οτι ΙΣΧΥΕΙ μονο σε ΔΙΑΣΤΑΥΡΩΣΕΙΣ,,,,,,ισχυει ΠΑΝΤΟΥ:)


Ρε Πανουλη,,,(ACE_GLN) Δεν μας δίνεις τα επαγγελματικα σου φωτα:hmmm: γιατι εδω θα ξεχασουμε την αλφαβητα:sm7::sm7:

:sm8:

Παίδες... ο εκ' δεξιών έχει ΠΑΝΤΑ προτεραιότητα... ΝΑΙ!!! Υπό έναν όρο... ότι ΔΕΝ παρανομεί !!! ;)

Το να κινείται η μηχανή δεξιά από κάποιο άλλο όχημα σε διαφορετική λωρίδα κυκλοφορίας, της δίνει προτεραιότητα... όταν όμως κινείται δεξιά από όχημα στην ίδια λωρίδα κυκλοφορίας ΔΕΝ της δίνει καμία προτεραιότητα... ;)

simosgs
06-04-2011, 13:01
Όταν κινούνται δύο παράλληλα δεν έχει προτεραιότητα κανένας.
Εδώ (υποτίθεται) οτι κινούνται νόμιμα και παράλληλα.(να μην θίξουμε την παράνομη προσπέραση γιατί εκεί ...άστα να πάνε;););))
Άρα που βλέπεις την προτεραιότητα;;;;(εσύ που φοβάσαι το αλφάβητο:sm7::sm7::sm7::sm7::sm7::sm7:)

ace_gln
06-04-2011, 13:09
o εκ δεξιων εχει προτεραιοτητα , εκτος αν υπαρχει στοπ Η' φαναρι ...
η προσπεραση ομως εγινε απο δεξια ... γιατι αναρωτιεστε ποιος εχει δικιο ?
αν βρισκοταν ο φιλος Ανδρεας στη μεση και εκανε προσπερασεις , δεν αποζημιωνεται .
αν βρισκοταν στη λωριδα του και αλλαξε λωριδα ο οδηγος αυτοκινητου , τοτε φταει αν το χτυπημα στο αυτοκινητο ειναι απο τη μεση και μπροστα , φταει ο 'αυτοκινητος ' :D, αν ειναι απο τη μεση και πισω , ευθυνεται ο bmwdakias ...

vasorfa
06-04-2011, 13:10
Όταν κινούνται δύο παράλληλα δεν έχει προτεραιότητα κανένας.
Εδώ (υποτίθεται) οτι κινούνται νόμιμα και παράλληλα.(να μην θίξουμε την παράνομη προσπέραση γιατί εκεί ...άστα να πάνε;););))
Άρα που βλέπεις την προτεραιότητα;;;;(εσύ που φοβάσαι το αλφάβητο:sm7::sm7::sm7::sm7::sm7::sm7:)


Φιλαρακι,δεν εχεις κατεβει στο Δικο μου το χωριο....:D:D(Μυλοποταμο-Ρεθυμνο)


Στο δικο μου το χωριο ...προτεραιοτητα εσυ:p:p:sm7::sm7:το αλλο με τον Τοτο το ξερεις:hmmm::rolleyes::sm3::sm3::sm3:

vasorfa
06-04-2011, 13:12
o εκ δεξιων εχει προτεραιοτητα , εκτος αν υπαρχει στοπ Η' φαναρι ...
η προσπεραση ομως εγινε απο δεξια ... γιατι αναρωτιεστε ποιος εχει δικιο ?
αν βρισκοταν ο φιλος Ανδρεας στη μεση και εκανε προσπερασεις , δεν αποζημιωνεται .
αν βρισκοταν στη λωριδα του και αλλαξε λωριδα ο οδηγος αυτοκινητου , τοτε φταει αν το χτυπημα στο αυτοκινητο ειναι απο τη μεση και μπροστα , φταει ο 'αυτοκινητος ' :D, αν ειναι απο τη μεση και πισω , ευθυνεται ο bmwdakias ...



Παλιοπαιδο,,,,,με ασφαλειες ασχολησε:D:D:D:cool::cool::cool::):):)

ace_gln
06-04-2011, 13:15
Παλιοπαιδο,,,,,με ασφαλειες ασχολησε:D:D:D:cool::cool::cool::):):)

:D:D και τι να κανω...??? σκι ??

simosgs
06-04-2011, 13:18
tip:

.αν ειναι πισω απο την μεσαια κονα...ειναι κραυγαλευω οτι και ησουνδεξια αλλα και ξεκινησε ελιγμο,αφου ειχες προπορευθει....


Και αυτά βάβαια, ΜΟΝΟ στο Ρέθυμνο ισχύουν:sm7::sm7::sm7:
Γιατί στην υπόλοιπη Ελλάδα, ισχύουν τα ανάποδα:sm7::sm7::sm7:

simosgs
06-04-2011, 13:19
Αρχική Δημοσίευση από vasorfa http://www.gsforum.gr/images/buttons/viewpost.gif (http://www.gsforum.gr/%CE%A4%CE%B9-%CE%BC%CE%B1%CF%82-%CE%AD%CF%84%CF%85%CF%87%CE%B5-51/%CE%9E%CE%AC%CF%80%CE%BB%CE%B1-%CF%84%CE%BF-%CE%BC%CF%89%CF%81%CE%AC%CE%BA%CE%B9-%CE%BC%CE%BF%CF%85-19202-post353223/#post353223)
tip:

.αν ειναι πισω απο την μεσαια κονα...ειναι κραυγαλευω οτι και ησουνδεξια αλλα και ξεκινησε ελιγμο,αφου ειχες προπορευθει....

Και αυτά βάβαια, ΜΟΝΟ στο Ρέθυμνο ισχύουν:sm7::sm7::sm7:
Γιατί στην υπόλοιπη Ελλάδα, ισχύουν τα ανάποδα:sm7::sm7::sm7:

, αν ειναι απο τη μεση και πισω , ευθυνεται ο bmwdakias ...


Ωχ σόρυ, δεν είχα δει οτι το είχε απαντήσει άλλος:o:o:o

vasorfa
06-04-2011, 13:25
Και αυτά βάβαια, ΜΟΝΟ στο Ρέθυμνο ισχύουν:sm7::sm7::sm7:
Γιατί στην υπόλοιπη Ελλάδα, ισχύουν τα ανάποδα:sm7::sm7::sm7:





Σωστοοοοοοοοοοοοοοοοοος!:sm7::sm7::sm7:


spam on

σορρυ Αντρικο που σου καναμε το θεμα soβρακο....:o:o:o

Arkas
06-04-2011, 14:55
Καλό θα είναι,
όταν δίνουμε συμβουλές
να είμαστε προσεκτικοί:

Η παράθεση είναι κατατοπιστική! ;)

Σήμερα το μεσημέρι την ώρα που ήταν όλα μποτιλιαρισμένα, προσπερνάω από δεξιά ένα σταματημένο ΙΧ, ο κύριος αποφάσισε να στρίψει απότομα προς εμένα για να αποφύγει το μποτιλιάρισμα και φυσικό επακόλουθο ήταν να βρεθώ εγώ ξάπλα και να χαζεύω το μωρό μου που μόλις είχα πάρει από το σέρβις των 25.000 . ευτυχώς δεν χτύπησα (λογικά λόγο του boxer) και με τον κύριος ήρεμο και ωραίο συμπληρώσαμε μια φιλική δήλωση.
Δεν ξέρω ποιος φταίει και ποιος θα πληρώσει τις ζημιές των σιδερικών, ΙΧ κτυπημένη δεξιά πόρτα και πίσω φτερό και μπέμπα αριστερή και δεξιά σιδεριά μετά το πέσιμο, μαζί και ο καθρέπτης(γδαρμένος). Είπαμε να μιλήσουμε τηλεφωνικά και να δούμε αν θα κάνουμε δήλωση!!!!
Απορία, τι κάνουμε σε κάθε περίπτωση? Καλούμε την αστυνομία, την ασφαλιστική, ή ότι κάναμε παραπάνω
Δεύτερον πόσο μπορεί να κοστίζει ο καθρέπτης
και το βάψιμο για τα κάγκελα?:rolleyes:

ace_gln
06-04-2011, 14:58
Καλό θα είναι,
όταν δίνουμε συμβουλές
να είμαστε προσεκτικοί:

Η παράθεση είναι κατατοπιστική! ;)








Γι αυτο ρωτησα γιατι ψαχνουν να βρουν ποιος ευθυνεται ??? το λαθος ειναι σαφεστατα του φιλου Ανδρεα ... !!!

Arkas
06-04-2011, 15:03
Και επανέρχομαι στο θέμα της "φροντίδας ατυχήματος".
Εάν επικαλεστείς το "προσπέρασα από δεξιά",
είσαι χαμένος από χέρι!

Γι αυτό, τηλέφωνο στον ασφαλιστή μας, αμέσως! ;)

.

CPretenteriS
06-04-2011, 15:16
Και επανέρχομαι στο θέμα της "φροντίδας ατυχήματος".
Εάν επικαλεστείς το "προσπέρασα από δεξιά",
είσαι χαμένος από χέρι!

Γι αυτό, τηλέφωνο στον ασφαλιστή μας, αμέσως! ;)

.


Συμφωνώ !!!

Αφού πρώτα όμως έχει έρθει η Τροχαία και έχει βεβαιώσει:
- Σημεία επαφής μεταξύ των οχημάτων (όπως αυτά φαίνονται και όχι όπως ο καθένας θα τα πει στον ασφαλιστή του)
- Συνθήκες οδοστρώματος
- Στοιχεία των εμπλεκομένων (προς αποφυγή ψευδών στοιχείων)
- κλπ κλπ κλπ
για να έχεις τουλάχιστον ένα επίσημο χαρτί, αν τυχόν χρειαστεί να πας σε δικαστήριο!

Το πρώτο πράγμα που ρωτάει ο Δικαστής είναι: "H Τροχαία ήρθε? Υπάρχει το δελτίο συμβάντος? Υπάρχει καταγεγραμμένη κλήση??"

Κατά τα άλλα όμως... "προσπέραση από δεξιά"...παράβαση!! Γι αυτό είπα πριν... σαφώς έχει προτεραιότητα ο εκ' δεξιών.... εφόσον δεν παρανομεί!!

napgeo
06-04-2011, 15:18
Ευτυχώς που είσαι καλά. Τα υπόλοιπα θα τα βρήτε.............

giotis
06-04-2011, 15:21
Όταν υπάρχουν σταματημένα οχήματα από μποτολιαρισμα τότε μόνο ο ΚΟΚ ΕΠΙΤΡΕΠΕΙ τη προσπέραση και από δεξιά.

Arkas
06-04-2011, 15:28
Όταν υπάρχουν σταματημένα οχήματα από μποτολιαρισμα τότε μόνο ο ΚΟΚ ΕΠΙΤΡΕΠΕΙ τη προσπέραση και από δεξιά.
Αυτό ακριβώς, πού το αναφέρει; :Απορία:

CPretenteriS
06-04-2011, 15:48
Όταν υπάρχουν σταματημένα οχήματα από μποτολιαρισμα τότε μόνο ο ΚΟΚ ΕΠΙΤΡΕΠΕΙ τη προσπέραση και από δεξιά.

:Απορία::Απορία::Απορία:

egefalikos
06-04-2011, 16:01
Αντρέα να είσαι καλά φίλε μου, όλα τα άλλα γίνονται, πάντα υγεία να'χεις!

giotis
06-04-2011, 16:18
Αυτό ακριβώς, πού το αναφέρει; :Απορία:

Αρθρο 17 παραγραφος 8 εδαφιο γ

gepol
06-04-2011, 17:11
Αρθρο 17 παραγραφος 8 εδαφιο γ

γ) Στην περίπτωση που προβλέπεται στο εδάφιο α΄ της παρούσας παρα-
γράφου, ο προβλεπόμενος τρόπος οδήγησης δε θεωρείται ότι αποτελεί προ-
σπέρασμα κατά την έννοια του παρόντος άρθρου. Η διάταξη της περίπτωσης
στ΄ της παραγράφου 3 του άρθρου αυτού παραμένει εφαρμόσιμη.

Πηγή (http://www.yme.gr/imagebank/categories/KOK_pdf.pdf)

giotis
06-04-2011, 17:39
γ) Στην περίπτωση που προβλέπεται στο εδάφιο α΄ της παρούσας παρα-
γράφου, ο προβλεπόμενος τρόπος οδήγησης δε θεωρείται ότι αποτελεί προ-
σπέρασμα κατά την έννοια του παρόντος άρθρου. Η διάταξη της περίπτωσης
στ΄ της παραγράφου 3 του άρθρου αυτού παραμένει εφαρμόσιμη.

Πηγή (http://www.yme.gr/imagebank/categories/KOK_pdf.pdf)

Ακριβώς!

CPretenteriS
06-04-2011, 17:59
Καλά εγώ πάντως προσπέρασμα από δεξιά (ανάμεσα σε πεζοδρόμιο και όχημα στη δεξιά λωρίδα)... στα 40.000 που έχω κάνει με μηχανές... δεν έχω κάνει ποτέ... κι αν το έκανα μια φορά... με την ψυχή στο στόμα!!

Οπότε, ότι και να λέει ο ΚΟΚ.. εγώ εκεί μέσα δε χώνομαι!!!

gandreas
06-04-2011, 20:42
Για να τα πω με μεγαλύτερη λεπτομέρεια.
Στην Μηχαλακοπούλου 5 μέτρα πριν το φανάρι που στρίβει δεξιά για το νοσοκομείο παίδων έγινε το συμβάν.
Ο δρόμος έχει τρείς λωρίδες κυκλοφορίας από τις οποίες η μια είναι για τα παρκαρισμένα. Πριν το φανάρι έλειπαν περίπου 3 παρκαρισμένα και η λωρίδα ήταν ίδια.
Μπήκα σε αυτήν που στην ουσία είναι μόνο για δεξιά και ενώ προχώρησα για να στρίψω για το παίδων το ΙΧ που αναφέραμε από σταματημένο έκανε απότομα δεξιά για να αποφύγει το μπροστινό του αυτοκίνητο και να χωθεί αμέσως μετά από αυτό ώστε να συνεχίσει να κινείται ευθεία. Τον χτύπησα πίσω δεξιά πόρτα και πίσω φτερό.

Πραγματικά έχω μπερδευτεί για το ποιος και πότε φταίει, αλλά η λογική μου λέει ότι δεν μπορεί να αλλάζει λωρίδα χωρίς να βγάλει φλάς και χωρίς να ελέγξει καθρέπτη.

ntinopoulos
07-04-2011, 09:07
Παίδες... ο εκ' δεξιών έχει ΠΑΝΤΑ προτεραιότητα... ΝΑΙ!!! Υπό έναν όρο... ότι ΔΕΝ παρανομεί !!! ;)



Το να κινείται η μηχανή δεξιά από κάποιο άλλο όχημα σε διαφορετική λωρίδα κυκλοφορίας, της δίνει προτεραιότητα... όταν όμως κινείται δεξιά από όχημα στην ίδια λωρίδα κυκλοφορίας ΔΕΝ της δίνει καμία προτεραιότητα... ;)

ναι,αλλα αυτο ειναι σχετικο...:)
πως αποδεικνυεται σε ποια λωριδα παει η μηχανη απο τη στιγμη που κινειται συνηθως οριακα ματαξυ γραμμων και λωριδων?:rolleyes:

vasorfa
07-04-2011, 09:42
ναι,αλλα αυτο ειναι σχετικο...:)
πως αποδεικνυεται σε ποια λωριδα παει η μηχανη απο τη στιγμη που κινειται συνηθως οριακα ματαξυ γραμμων και λωριδων?:rolleyes:



και σε αυτο ακριβως το σημειο παντα αρχιζουν οι ....προστριβες:o:o:o

ntinopoulos
07-04-2011, 09:46
και σε αυτο ακριβως το σημειο παντα αρχιζουν οι ....προστριβες:o:o:o
η καπως ετσι αρχισε ο καβγας...!:sm7:

EOD-K9
07-04-2011, 09:57
ασχετα απο την νομικίστικη πλευρά του θέματος

Επειδή η μπουμπού είναι ακριβή και οι ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΕΣ το ένιωσαν κάνουν οτι μπορούν για να αποφύγουν

Γιαυτό προτείνω να καλείτε τροχαία σε κάποιες περιπτώσεις

gandreas
07-04-2011, 19:26
Σήμερα τηλεφώνησα στον ΚΥΡΙΟ και το έπαιζε κινέζος!!!!:mad:
Ισχυρίστηκε ότι ποτέ δεν άλλαξε κατεύθυνση και προφανώς φταίω εγώ
Δεν κατάλαβα την λογική του, τι φαντάστηκε?, δεν είχα τι να κάνω και λέω ας πέσω σε μια πόρτα σήμερα να δω πώς είναι,

ΜΗΝ φεύγει κανείς αν δεν έρθουν οι αρμόδιοι να διευθετήσουν το θέμα, φταίμε δεν φταίμε

gandreas
07-04-2011, 19:29
Δεν με νοιάζει ποιος φταίει αλλά θέλω να έχει ο άλλος τα α>@@@@@α να πει την αλήθεια,

(μπορεί να φταίω και εγώ:rolleyes:)

TEOSS
07-04-2011, 22:07
-Έχουμε και λέμε, φίλε gandreas…Η προσπέραση από δεξιά απαγορεύεται όταν ο δρόμος έχει μια λωρίδα κυκλοφορίας …άρα στην προκειμένη περίπτωση όπου είναι τουλάχιστον δυο και κινείσαι σε δική σου λωρίδα, δεν κινείσαι παράνομα . Εφόσον όμως δεν υπάρχει συνεννόηση μεταξύ των οδηγών, την λύση την δίνουν τα δικαστήρια. Βάζεις κάτω τα οικονομικά και βλέπεις εάν σε συμφέρει να μπεις σε ένα μακροχρόνιο δικαστικό αγώνα .

-Στα υπόλοιπα τώρα ….καλό είναι να καλείται η τροχαία , αν και όχι απαραίτητο εάν το ατύχημα είναι ελαφρύ, <<καθαρό>> ως προς την υπευθυνότητα και υπάρχει διάθεση συνεννόησης.
Βασικό είναι να φωτογραφίζουμε αμέσως τα οχήματα από πολλές πλευρές και σε τέτοιες <<γωνίες>> που να φαίνονται καθαρά οι πινακίδες. Μετά την φωτογράφηση εάν τα οχήματα κινούνται τα μετακινούμε για να ανοίξει ο δρόμος, διαφορετικά καλούμε την φροντίδα ατυχήματος της ασφάλειας μας (οδική βοήθεια).
Προσοχή !!!εάν υπάρχει τραυματισμός δεν κάνουμε και δεν επιτρέπουμε να γίνει από άλλον, καμία μετακίνηση.


-Κώστα (Ντινοπουλε)…η μότο θεωρείται ότι καταλαμβάνει όλη την λωρίδα που κινείται , οι λεπτομέρειες φαίνονται στις φώτο, στις φθορές των οχημάτων, στις καταθέσεις των οδηγών αλλά και των αυτόπτων μαρτύρων *(εάν υπάρχουν πρέπει να δηλώνονται άμεσα και να γράφονται στο δελτίο της τροχαίας).;)


-Η καθυστέρηση που μπορεί να υπάρξει είναι λόγω πολλών περιστατικών Υ.Ζ. , σε αντίθεση με το ανακριτικό που επιλαμβάνεται μόνο σε τραυματισμούς.:cool:


*Σε ορισμένα ατυχήματα όπως π.χ. όταν έχουμε παραβίαση ερυθρού σηματοδότη, εάν δεν υπάρχει μαρτυράς το μπλέξιμο είναι σίγουρο, γιατί πάντα και οι δυο οδηγοί έχουν ….πράσινο !!! Μαρτυράς είναι και μια κάμερα π.χ. καταστήματος .Σε τέτοιο περιστατικό θέλει άμεση κινητοποίηση από τον θιγόμενο, γιατί όσο πέρνα ο χρόνος τα στοιχεία χάνονται.;)

gandreas
07-04-2011, 22:30
-Έχουμε και λέμε, φίλε gandreas…Η προσπέραση από δεξιά απαγορεύεται όταν ο δρόμος έχει μια λωρίδα κυκλοφορίας …άρα στην προκειμένη περίπτωση όπου είναι τουλάχιστον δυο και κινείσαι σε δική σου λωρίδα, δεν κινείσαι παράνομα . Εφόσον όμως δεν υπάρχει συνεννόηση μεταξύ των οδηγών, την λύση την δίνουν τα δικαστήρια. Βάζεις κάτω τα οικονομικά και βλέπεις εάν σε συμφέρει να μπεις σε ένα μακροχρόνιο δικαστικό αγώνα .

-Στα υπόλοιπα τώρα ….καλό είναι να καλείται η τροχαία , αν και όχι απαραίτητο εάν το ατύχημα είναι ελαφρύ, <<καθαρό>> ως προς την υπευθυνότητα και υπάρχει διάθεση συνεννόησης.
Βασικό είναι να φωτογραφίζουμε αμέσως τα οχήματα από πολλές πλευρές και σε τέτοιες <<γωνίες>> που να φαίνονται καθαρά οι πινακίδες. Μετά την φωτογράφηση εάν τα οχήματα κινούνται τα μετακινούμε για να ανοίξει ο δρόμος, διαφορετικά καλούμε την φροντίδα ατυχήματος της ασφάλειας μας (οδική βοήθεια).
Προσοχή !!!εάν υπάρχει τραυματισμός δεν κάνουμε και δεν επιτρέπουμε να γίνει από άλλον, καμία μετακίνηση.


-Κώστα (Ντινοπουλε)…η μότο θεωρείται ότι καταλαμβάνει όλη την λωρίδα που κινείται , οι λεπτομέρειες φαίνονται στις φώτο, στις φθορές των οχημάτων, στις καταθέσεις των οδηγών αλλά και των αυτόπτων μαρτύρων *(εάν υπάρχουν πρέπει να δηλώνονται άμεσα και να γράφονται στο δελτίο της τροχαίας).;)


-Η καθυστέρηση που μπορεί να υπάρξει είναι λόγω πολλών περιστατικών Υ.Ζ. , σε αντίθεση με το ανακριτικό που επιλαμβάνεται μόνο σε τραυματισμούς.:cool:


*Σε ορισμένα ατυχήματα όπως π.χ. όταν έχουμε παραβίαση ερυθρού σηματοδότη, εάν δεν υπάρχει μαρτυράς το μπλέξιμο είναι σίγουρο, γιατί πάντα και οι δυο οδηγοί έχουν ….πράσινο !!! Μαρτυράς είναι και μια κάμερα π.χ. καταστήματος .Σε τέτοιο περιστατικό θέλει άμεση κινητοποίηση από τον θιγόμενο, γιατί όσο πέρνα ο χρόνος τα στοιχεία χάνονται.;)

Άρα αν έχουμε μια κάμερα πάνω μας και γράφει , θα μας γλύτωνε από πολλά μπλεξίματα. :hmmm:
Πάντως για να πάρεις κασέτα από κατάστημα μου φαίνεται απίθανο, δεν καταπατάς και τα ανθρώπινα δικαιώματα? Ευσταθεί σε δικαστήριο? :rolleyes:

TEOSS
07-04-2011, 23:51
Δεν υπάρχει απαγόρευση για κάμερες επί οχήματος, πολλές εταιρίες έχουν σύστημα με κάμερες στα αυτοκίνητα τους για έλεγχο των υπαλλήλων τους (δρομολόγια κ.α.). Εάν δεν κανείς επεξεργασία και δημοσιοποίηση προσωπικών δεδομένων δεν υπάρχει πρόβλημα …διαφορετικά θα συλλαμβάνονταν όλοι οι …τουρίστες!!! (και εμείς που στήνουμε κάμερες στις μότο μας για να βιντεοσκοπούμε τις βόλτες μας)

Από κατάστημα παίρνεις κασέτα (το νομικό καθεστώς είναι λίγο ιδιόμορφο αλλά δεν είναι του παρόντος θέματος) .
Όχι με στυλ <<γεια σου φίλε, φέρε τις κασέτες γιατί είχα ένα ατύχημα… >> υπάρχει νομική οδός..
. Έχουμε χρησιμοποιήσει σε πολλές περιπτώσεις αυτά τα στοιχεία στις δικογραφίες των τροχαίων ατυχημάτων. Στο δικαστήριο γίνονται δεκτά … κανονικότατα.;)

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
08-04-2011, 01:01
-Έχουμε και λέμε, φίλε gandreas…Η προσπέραση από δεξιά απαγορεύεται όταν ο δρόμος έχει μια λωρίδα κυκλοφορίας …άρα στην προκειμένη περίπτωση όπου είναι τουλάχιστον δυο και κινείσαι σε δική σου λωρίδα, δεν κινείσαι παράνομα .

.... για να συνεννοηθούμε ...

Απ' ότι κατάλαβα, ο Ανδρέας δεν ήταν σε δική του λωρίδα,

αλλά "χώθηκε" δίπλα στο αυτοκίνητο, στην ίδια - δεξιά - λωρίδα ... ή όχι ???

Για διαλεύκανε την υπόθεση ρε Αντρίκο ... ;)

pkiriakos
08-04-2011, 08:15
Παιδιά όταν έχουμε ατύχημα με υλικές ζημιές δεν καλούμε την τροχαία.Ο τροχονόμος ούτε φωτογραφίες βγάζει ούτε και γράφει δηλώσεις των οδηγών για το ποιος φταίει παρά μόνο κατευθύνσεις και τα στοιχεία τίποτα άλλο.Αυτό το κάνει η φροντίδα ατυχήματος

Πολύ σωστά.Με κάλυψες.Φροντίδα ατυχήματος και τελείωσες.Το πολύ σε 20 ημέρες εαν δεν φταίς εχεις πάρει τα χρήματα σου.

CPretenteriS
08-04-2011, 08:40
Πολύ σωστά.Με κάλυψες.Φροντίδα ατυχήματος και τελείωσες.Το πολύ σε 20 ημέρες εαν δεν φταίς εχεις πάρει τα χρήματα σου.

Αυτό που δεν καταλαβαινετε ρε παιδες γιατι μαλλον δε σας εχει συμβει, είναι οτι παρολο που στον τοπο του ατυχηματος οι περισσοτεροι υπαιτιοι ειναι συγκαταβατικοί... όταν πανε σπίτι τους εμφανιζεται καποιος καλοθελητης... και τους λέει... χεστον μωρε... κανε μια αρνητικη δηλωση κι ας τον να τρέχει!!

Και τοτε... ο ΜΟΝΟΣ αναγνωρισμενος σύμμαχος στο Δικαστηριο ειναι το ΔΕΛΤΙΟ ΤΡΟΧΑΙΟΥ ΣΥΜΒΑΝΤΟΣ και ΟΧΙ η φροντιδα!!!

element
08-04-2011, 13:09
Αυτό που δεν καταλαβαινετε ρε παιδες γιατι μαλλον δε σας εχει συμβει, είναι οτι παρολο που στον τοπο του ατυχηματος οι περισσοτεροι υπαιτιοι ειναι συγκαταβατικοί... όταν πανε σπίτι τους εμφανιζεται καποιος καλοθελητης... και τους λέει... χεστον μωρε... κανε μια αρνητικη δηλωση κι ας τον να τρέχει!!

Και τοτε... ο ΜΟΝΟΣ αναγνωρισμενος σύμμαχος στο Δικαστηριο ειναι το ΔΕΛΤΙΟ ΤΡΟΧΑΙΟΥ ΣΥΜΒΑΝΤΟΣ και ΟΧΙ η φροντιδα!!!


Έχεις εμπειρία από δικαστήρια υλικών ζημιών και των περιεχόμενων του ΔΟΤΑ της τροχαίας και το αναφέρεις?

element
08-04-2011, 13:27
Εδώ προσπαθούμε να δώσουμε μια απάντηση στο ποιες είναι οι σωστές ενέργειες σε περίπτωση ατυχήματος με Υλικές Ζημιές.Δεν μπορεί η αστυνομία να επιλαμβάνεται μια ζωή σε υποθέσεις αστικής φύσεως ιδιαίτερα όταν είναι κάτι πολύ απλό.Εδώ πέφτει ο ένας πίσω από τον άλλο και καλούν τροχαία για να τους πουν ποιος φταίει.Δεν μιλάμε για τραυματισμό που είναι ποινικό αδίκημα.Τώρα το τι γίνεται στα δικαστήρια και τι ζητάνε είναι αλλού παπά ευαγγέλιο.Και Δελτίο να κάνει η τροχαία πάλι μπορεί να τρέχεις και να μην βγάλεις άκρη για διάφορους λόγους.Κάποια στιγμή αυτή η τακτική πρέπει να σταματήσει και να μάθουν οι ασφαλιστικές να κάνουν σωστά την δουλειά τους και όχι να συμβουλεύουν τους πελάτες τους να καλούν τροχαία ώστε να μην χρεωθούν οι ίδιες την άφιξη στο σημείο κάποιου υπαλλήλου τους ή συμβεβλημένου με αυτούς.
Όπως προανέφερα στο εξωτερικό όταν καλέσεις την τροχαία πρώτα σκας το παραδάκι και μετά σε ρωτάνε τι έγινε.

CPretenteriS
08-04-2011, 13:30
Έχεις εμπειρία από δικαστήρια υλικών ζημιών και των περιεχόμενων του ΔΟΤΑ της τροχαίας και το αναφέρεις?

Αγαπητέ Τριαντάφυλε, ΝΑΙ! Έχω προσωπική εμπειρία από 3 Δικαστήρια εκ' των οποίων κέρδισα τα 2 και έχασα το τρίτο, παρόλο που και στα 3 είχα δίκιο.

Στα 2, ο υπαίτιος βγήκε από στοπ και στο τρίτο, έσκασε πάνω μου πλαγιομετωπικά αφού πρώτα είχε εισέλθει στο δικό μου ρεύμα κυκλοφορίας.

Μάντεψε τώρα πως κέρδισα τα 2... και γιατί έχασα το τρίτο. Μα για τον απλούστατο λόγο ότι στα 2 κάλεσα την Τροχαία η οποία βεβαίωσε τις συγκρουσθείσες επιφάνειες, την οδική σήμανση, κοκ ενώ στο τρίτο (που ήταν η παραβίαση ΣΤΟΠ και το οποίο έχασα) δεν είχα καλέσει Τροχαία επειδή βιαζόμουν και αρκέστηκα στη διαβεβαίωση του υπαίτιου ότι θα κάνει θετική δήλωση, πράγμα το οποίο ουδέποτε έκανε.

Σε κάλυψα...?

CPretenteriS
08-04-2011, 13:33
Εδώ προσπαθούμε να δώσουμε μια απάντηση στο ποιες είναι οι σωστές ενέργειες σε περίπτωση ατυχήματος με Υλικές Ζημιές.Δεν μπορεί η αστυνομία να επιλαμβάνεται μια ζωή σε υποθέσεις αστικής φύσεως ιδιαίτερα όταν είναι κάτι πολύ απλό.Εδώ πέφτει ο ένας πίσω από τον άλλο και καλούν τροχαία για να τους πουν ποιος φταίει.Δεν μιλάμε για τραυματισμό που είναι ποινικό αδίκημα.Τώρα το τι γίνεται στα δικαστήρια και τι ζητάνε είναι αλλού παπά ευαγγέλιο.Και Δελτίο να κάνει η τροχαία πάλι μπορεί να τρέχεις και να μην βγάλεις άκρη για διάφορους λόγους.Κάποια στιγμή αυτή η τακτική πρέπει να σταματήσει και να μάθουν οι ασφαλιστικές να κάνουν σωστά την δουλειά τους και όχι να συμβουλεύουν τους πελάτες τους να καλούν τροχαία ώστε να μην χρεωθούν οι ίδιες την άφιξη στο σημείο κάποιου υπαλλήλου τους ή συμβεβλημένου με αυτούς.
Όπως προανέφερα στο εξωτερικό όταν καλέσεις την τροχαία πρώτα σκας το παραδάκι και μετά σε ρωτάνε τι έγινε.

Συμφωνώ γιατί έζησα 5 χρόνια έξω και όντως είναι έτσι... Εκεί όμως οι Ασφαλιστικές κάνουν ΑΨΟΓΑ τη δουλειά τους!!!

Άσε που είναι και το επίπεδο του κόσμου διαφορετικο...

element
08-04-2011, 14:58
Αγαπητέ Τριαντάφυλε, ΝΑΙ! Έχω προσωπική εμπειρία από 3 Δικαστήρια εκ' των οποίων κέρδισα τα 2 και έχασα το τρίτο, παρόλο που και στα 3 είχα δίκιο.

Στα 2, ο υπαίτιος βγήκε από στοπ και στο τρίτο, έσκασε πάνω μου πλαγιομετωπικά αφού πρώτα είχε εισέλθει στο δικό μου ρεύμα κυκλοφορίας.

Μάντεψε τώρα πως κέρδισα τα 2... και γιατί έχασα το τρίτο. Μα για τον απλούστατο λόγο ότι στα 2 κάλεσα την Τροχαία η οποία βεβαίωσε τις συγκρουσθείσες επιφάνειες, την οδική σήμανση, κοκ ενώ στο τρίτο (που ήταν η παραβίαση ΣΤΟΠ και το οποίο έχασα) δεν είχα καλέσει Τροχαία επειδή βιαζόμουν και αρκέστηκα στη διαβεβαίωση του υπαίτιου ότι θα κάνει θετική δήλωση, πράγμα το οποίο ουδέποτε έκανε.

Σε κάλυψα...?


Με κάλυψες.Οι εμπειρίες που έχει ο καθένας μας δεν είναι και ο κανόνας όμως.Πιστεύω πως αν καλούσες την φροντίδα ατυχήματος και στα τρία δεν θα είχες κανένα πρόβλημα.Και καταγραφή της σήμανσης κάνει και σχεδιάγραμμα κάνει που δεν το κάνει η τροχαία και φωτογραφίες βγάζει.Τώρα αν δεν θέλει κάποιος για προσωπικούς του λόγους να τους καλέσει τότε τουλάχιστον καλεί την τροχαία.Πάντως δεν είναι το σωστό.Το Δελτίο της τροχαίας δημιουργήθηκε για την ανταλλαγή των στοιχείων των εμπλεκομένων σε περίπτωση που ο ένας δεν τα δίνει στον άλλο.Τώρα πως εξελίχθηκαν τα πράγματα και βγάλαν απέξω την ουρά τους οι ασφάλειες και έχει τόση δύναμη αυτό το χαρτί είναι άλλο θέμα.:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

gandreas
08-04-2011, 20:35
.... για να συνεννοηθούμε ...

Απ' ότι κατάλαβα, ο Ανδρέας δεν ήταν σε δική του λωρίδα,

αλλά "χώθηκε" δίπλα στο αυτοκίνητο, στην ίδια - δεξιά - λωρίδα ... ή όχι ???

Για διαλεύκανε την υπόθεση ρε Αντρίκο ... ;)

Για να τα πω με μεγαλύτερη λεπτομέρεια.
Στην Μηχαλακοπούλου 5 μέτρα πριν το φανάρι που στρίβει δεξιά για το νοσοκομείο παίδων έγινε το συμβάν.
Ο δρόμος έχει τρείς λωρίδες κυκλοφορίας από τις οποίες η μια είναι για τα παρκαρισμένα. Πριν το φανάρι έλειπαν περίπου 3 παρκαρισμένα και η λωρίδα ήταν άδεια.
Μπήκα σε αυτήν που στην ουσία είναι μόνο για δεξιά και ενώ προχώρησα για να στρίψω για το παίδων το ΙΧ που αναφέραμε από σταματημένο έκανε απότομα δεξιά για να αποφύγει το μπροστινό του αυτοκίνητο και να χωθεί αμέσως μετά από αυτό ώστε να συνεχίσει να κινείται ευθεία. Τον χτύπησα πίσω δεξιά πόρτα και πίσω φτερό.

Πραγματικά έχω μπερδευτεί για το ποιος και πότε φταίει, αλλά η λογική μου λέει ότι δεν μπορεί να αλλάζει λωρίδα χωρίς να βγάλει φλάς και χωρίς να ελέγξει καθρέπτη.

Είχα μπει στη τρίτη λωρίδα πρώτος και αυτός από σταματημένος πετάχτηκε.
Τώρα ότι έγινε έγινε, το θέμα είναι να ξέρουμε 10 βασικούς κανόνες που συναντάμε συχνά ιδικά με τις μηχανές.


Π.χ. κινήσαι στην δεξιά λωρίδα και βγαίνει από το στενάκι που έχει στοπ κάποιος, αλλά επειδή βγήκε γρήγορα, πέφτεις από πίσω του, ποιος φταίει? από ότι ξέρω ο πίσω αν και άδικο.:hmmm: