PDA

View Full Version : blindfolded greek solves Rubik's Cube


pho.juggler
07-04-2011, 00:27
:D καλησπέρα forum! τον τελευταίο καιρό ασχολούμε με τον κυβο του Rubik, περίπου ένα μηνα δηλαδή και νομίζω πως είμαι σε θέση να σας παρουσιάσω τα αποτελέσματα μου. ENJOY:rolleyes:YouTube - blindfolded 3x3x3 rubik's cube (greek) για οσους θέλουν να ρωτήσουν κατι παρακαλώ μέσω του comment list γιατι πολλες φορές μου έρχονται οι ίδιες ερωτήσεις στο κανάλι μου και πρέπει να απαντάω και δυο και τρείς φορές.

vasorfa
07-04-2011, 08:31
Αμα κανεις Σουζα και με δεμενα ματια εισαι Θεος:sm7::D:D

pho.juggler
07-04-2011, 15:57
Μην μου βάζεις ιδεές :sm7:

vasorfa
07-04-2011, 16:46
Μην μου βάζεις ιδεές :sm7:

ξεκιναμε απο τα βασικα τοτε....βγαζεις τις βοηθητικες:p:p

βρε παλιοπαιδο .μηχακι εχεις;γιατι αυτο στο προφιλ σου το...μαθητης...με προβλματιζει...:o

tony79
07-04-2011, 16:54
Respeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeect ;););)

bering
07-04-2011, 16:56
Καλά, δεν παίζετε το άτομο:sm4:

left76
07-04-2011, 17:11
:sm4:

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
07-04-2011, 17:12
http://i247.photobucket.com/albums/gg124/ELINADOUR/SMILES-2/RESP-03.gifhttp://i247.photobucket.com/albums/gg124/ELINADOUR/SMILES-2/RESP-03.gifhttp://i247.photobucket.com/albums/gg124/ELINADOUR/SMILES-2/RESP-03.gif

SenseiG
07-04-2011, 17:19
:sm4::sm4:

Gazi
07-04-2011, 17:58
Ευγε.....

REK
07-04-2011, 18:04
:sm4::sm4::sm4:....α π ι σ τ ε υ τ ο ς

staga1200
07-04-2011, 18:11
Δηλαδή αν βλέπει τι άλλο θα κάνει !!!!:sm8::sm8:

vasorfa
07-04-2011, 18:12
Δηλαδή αν βλέπει τι άλλο θα κάνει !!!!:sm8::sm8:



αν το κανει με,ανοικτα ματια θα μπερδευτει...:p:sm7:

Arkas
07-04-2011, 18:50
Εγώ δεν το καταφέρνω ούτε με ανοιχτά μάτια! :sm7:

Μπράβο Φοίβο! ;)

gemara
07-04-2011, 19:09
Φοίβο όταν ήμουν και γω μαθητής γυμνασίου το έφτιανα σε 56 δευτερόλεπτα. Καλά το πας! ;)

pho.juggler
07-04-2011, 19:14
Όχι, πλάκα κάνω αλλά μ'άρεσε το comment

Arkas
07-04-2011, 19:17
Φοίβο όταν ήμουν και γω μαθητής γυμνασίου το έφτιανα σε 56 δευτερόλεπτα. Καλά το πας! ;)
Όταν ήσουν εσύ μαθητής γυμνασίου,
υπήρχε ο κύβος του Rubik; :Απορία: :p:p:p

gemara
07-04-2011, 19:29
Όταν ήσουν εσύ μαθητής γυμνασίου,
υπήρχε ο κύβος του Rubik; :Απορία: :p:p:p


Χαχα! Κι όμως, μόλις είχε βγει!
Το ξέρω ότι εσύ το πρόλαβες φαντάρος!:p:p:p

Originally called the "Magic Cube",[2] (http://en.wikipedia.org/wiki/Rubik%27s_Cube#cite_note-1) the puzzle was licensed by Rubik to be sold by Ideal Toy Corp. (http://en.wikipedia.org/wiki/Ideal_Toy_Company) in 1980[3] (http://en.wikipedia.org/wiki/Rubik%27s_Cube#cite_note-encsci-2) and won the German Game of the Year (http://en.wikipedia.org/wiki/Spiel_des_Jahres) special award for Best Puzzle that year.

Arkas
07-04-2011, 19:32
Χαχα! Κι όμως, μόλις είχε βγει!
Το ξέρω ότι εσύ το πρόλαβες φαντάρος!:p:p:p

Originally called the "Magic Cube",[2] (http://en.wikipedia.org/wiki/Rubik%27s_Cube#cite_note-1) the puzzle was licensed by Rubik to be sold by Ideal Toy Corp. (http://en.wikipedia.org/wiki/Ideal_Toy_Company) in 1980[3] (http://en.wikipedia.org/wiki/Rubik%27s_Cube#cite_note-encsci-2) and won the German Game of the Year (http://en.wikipedia.org/wiki/Spiel_des_Jahres) special award for Best Puzzle that year.
Τώρα με τις παραθέσεις, τον GeorgeP παριστάνεις; :sm7:

stefangs
07-04-2011, 19:36
Τέλειος ο παίχτης;););)

gemara
07-04-2011, 19:51
Τώρα με τις παραθέσεις, τον GeorgeP παριστάνεις; :sm7:

Arkas - gemara:1-0

Να διαγραφεί το ποστ μου παρακαλώ! :sm7:

Arkas
07-04-2011, 19:54
Arkas - gemara:1-0

Να διαγραφεί το ποστ μου παρακαλώ! :sm7:
:sm6:

vaska
07-04-2011, 21:32
Άψογος, με ένα σημείο αναφοράς απ' όσο μπόρεσα να καταλάβω, εγώ έβαζα 3 και ποτέ δεν κατάφερα να είμαι τόσο γρήγορος όσο εσύ. Μου ρίχνεις 12 λεπτά. Μπράβο και respect από μένα.

pho.juggler
07-04-2011, 22:00
Διαβάστε το Description στο Youtube όσοι θέλετε γιατί γράφω μερικά πράγματα για την μέθοδο. Όσοι ασχολείστε μπορεί να το βρείτε ενδιαφέρον:D:D:D

stefangs
07-04-2011, 22:08
Διαβάστε το Description στο Youtube όσοι θέλετε γιατί γράφω μερικά πράγματα για την μέθοδο. Όσοι ασχολείστε μπορεί να το βρείτε ενδιαφέρον:D:D:D


Γράψτα εδώ ρε φίλε, να τα διαβάζουμε όλοι;););)

left76
07-04-2011, 22:12
Γράψτα εδώ ρε φίλε, να τα διαβάζουμε όλοι;););)


Σωστόοοοος;)

pho.juggler
07-04-2011, 23:04
Οκ... Η μέθοδος μου ονομάζεται old pochman. Παλιά ποχμαν και αυτο επειδή ο pochman έχει βρει και μια καινούρια που είναι ποιο καλή οπότε αυτή είναι η παλιά. Σκοπός είναι να ξέρεις ποια είναι η σωστή θέση για κάθε κομμάτι και να το στέλνεις σε αυτή αλλάζοντας δυο γωνίες όταν λύνεις άκρες και δυο άκρες όταν λύνεις γωνίες αντίστοιχα. Ο τρόπος απομνημόνευσης μου είναι αρκετά συνθετος, αφού χρησιμοποιώ και γράμματα και εικόνες και νούμερα σε συνδυασμό με μια μέθοδο που ονομάζεται loci method στα Λατινικά σημαίνει Roman rooms και είναι αρκετά γνωστή και με αυτήν την ονομασία για όποιον θέλει να την ψάξει. Σκοπός είναι να κάνει κάποιος αυτο που έκαναν και οι Ρωμαίοι για να μην ξεχνούν: χρησιμοποιούσαν δωμάτια, στο σπίτι τους συνήθος, τα οποία παρουσίαζαν μια ροή. Δηλαδή δωμάτια στην σειρά ποιο απλά. Έπιτα απομνημονευαν αντικείμενα σε αυτά τα οποία πάλι παρουσίαζαν ροή και έβαζαν τα πράγματα που ήθελαν να κρατούν στην μνήμη τους να αλλιλεπιδρουν με τα αντικείμενα στην σειρά με την οποία τα είχαν απομνημονευσει. ΠΧ... Α. μπάνιο ( 1λεκάνη 2ντους 3καθρέπτης 4νυπτηρας 5χαλακι) Β. καθιστικό (6καναπες 7τασακι 8τραπεζακι 9λαμπα 10κουρτινα) με αυτόν τον τρόπο κάποιος που θέλει να θυμάτε 10 πράγματα μπορει να τα τοποθετήσει στα αντικείμενα και μετα να ακολουθεισει την διαδρομή για να τα επαναφέρει στην μνήμη του. * μια δόση υπερβολής στην απομνημονευση βοειθά πάντα. πχ... Θέλω να κράτηση στο μυαλό μου την λίστα με τα ψώνια πχ. Άρα μπορώ να σκεφτώ...: ήμουν στην λεκάνη στο μπάνιο όταν ξαφνικά έπεσε πάνω μου "σάλτσα ντομάτας" απο το ταβάνι. Αμέσος Πήγα στο ντους και καθαρισα την μπλουζα μου με "απορυπαντικο". Σηκονοντας το κεφάλι μου είδα απο τον πουθενά ένα τεράστιο πακέτο κεφτεδες να με κοιτά μέσα απο τον καθρέπτη... Νομίζω το καταλάβατε! Ευχαριστώ για την προσοχή σας
:D

vaska
07-04-2011, 23:13
όμορφα πράγματα, και πάλι μπράβο.

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
08-04-2011, 00:42
Οκ... Η μέθοδος μου ονομάζεται old pochman. Παλιά ποχμαν και αυτο επειδή ο pochman έχει βρει και μια καινούρια που είναι ποιο καλή οπότε αυτή είναι η παλιά. Σκοπός είναι να ξέρεις ποια είναι η σωστή θέση για κάθε κομμάτι και να το στέλνεις σε αυτή αλλάζοντας δυο γωνίες όταν λύνεις άκρες και δυο άκρες όταν λύνεις γωνίες αντίστοιχα. Ο τρόπος απομνημόνευσης μου είναι αρκετά συνθετος, αφού χρησιμοποιώ και γράμματα και εικόνες και νούμερα σε συνδυασμό με μια μέθοδο που ονομάζεται loci method στα Λατινικά σημαίνει Roman rooms και είναι αρκετά γνωστή και με αυτήν την ονομασία για όποιον θέλει να την ψάξει. Σκοπός είναι να κάνει κάποιος αυτο που έκαναν και οι Ρωμαίοι για να μην ξεχνούν: χρησιμοποιούσαν δωμάτια, στο σπίτι τους συνήθος, τα οποία παρουσίαζαν μια ροή. Δηλαδή δωμάτια στην σειρά ποιο απλά. Έπιτα απομνημονευαν αντικείμενα σε αυτά τα οποία πάλι παρουσίαζαν ροή και έβαζαν τα πράγματα που ήθελαν να κρατούν στην μνήμη τους να αλλιλεπιδρουν με τα αντικείμενα στην σειρά με την οποία τα είχαν απομνημονευσει. ΠΧ... Α. μπάνιο ( 1λεκάνη 2ντους 3καθρέπτης 4νυπτηρας 5χαλακι) Β. καθιστικό (6καναπες 7τασακι 8τραπεζακι 9λαμπα 10κουρτινα) με αυτόν τον τρόπο κάποιος που θέλει να θυμάτε 10 πράγματα μπορει να τα τοποθετήσει στα αντικείμενα και μετα να ακολουθεισει την διαδρομή για να τα επαναφέρει στην μνήμη του. * μια δόση υπερβολής στην απομνημονευση βοειθά πάντα. πχ... Θέλω να κράτηση στο μυαλό μου την λίστα με τα ψώνια πχ. Άρα μπορώ να σκεφτώ...: ήμουν στην λεκάνη στο μπάνιο όταν ξαφνικά έπεσε πάνω μου "σάλτσα ντομάτας" απο το ταβάνι. Αμέσος Πήγα στο ντους και καθαρισα την μπλουζα μου με "απορυπαντικο". Σηκονοντας το κεφάλι μου είδα απο τον πουθενά ένα τεράστιο πακέτο κεφτεδες να με κοιτά μέσα απο τον καθρέπτη... Νομίζω το καταλάβατε! Ευχαριστώ για την προσοχή σας
:D


.... μας εντυπωσιάζεις ... ;)

Sakis
08-04-2011, 00:50
:eek::eek::Μπερδεμέν:eek::eek:
Πολύ καλός

paschalis
08-04-2011, 07:32
Οκ... Η μέθοδος μου ονομάζεται old pochman. Παλιά ποχμαν και αυτο επειδή ο pochman έχει βρει και μια καινούρια που είναι ποιο καλή οπότε αυτή είναι η παλιά. Σκοπός είναι να ξέρεις ποια είναι η σωστή θέση για κάθε κομμάτι και να το στέλνεις σε αυτή αλλάζοντας δυο γωνίες όταν λύνεις άκρες και δυο άκρες όταν λύνεις γωνίες αντίστοιχα. Ο τρόπος απομνημόνευσης μου είναι αρκετά συνθετος, αφού χρησιμοποιώ και γράμματα και εικόνες και νούμερα σε συνδυασμό με μια μέθοδο που ονομάζεται loci method στα Λατινικά σημαίνει Roman rooms και είναι αρκετά γνωστή και με αυτήν την ονομασία για όποιον θέλει να την ψάξει. Σκοπός είναι να κάνει κάποιος αυτο που έκαναν και οι Ρωμαίοι για να μην ξεχνούν: χρησιμοποιούσαν δωμάτια, στο σπίτι τους συνήθος, τα οποία παρουσίαζαν μια ροή. Δηλαδή δωμάτια στην σειρά ποιο απλά. Έπιτα απομνημονευαν αντικείμενα σε αυτά τα οποία πάλι παρουσίαζαν ροή και έβαζαν τα πράγματα που ήθελαν να κρατούν στην μνήμη τους να αλλιλεπιδρουν με τα αντικείμενα στην σειρά με την οποία τα είχαν απομνημονευσει. ΠΧ... Α. μπάνιο ( 1λεκάνη 2ντους 3καθρέπτης 4νυπτηρας 5χαλακι) Β. καθιστικό (6καναπες 7τασακι 8τραπεζακι 9λαμπα 10κουρτινα) με αυτόν τον τρόπο κάποιος που θέλει να θυμάτε 10 πράγματα μπορει να τα τοποθετήσει στα αντικείμενα και μετα να ακολουθεισει την διαδρομή για να τα επαναφέρει στην μνήμη του. * μια δόση υπερβολής στην απομνημονευση βοειθά πάντα. πχ... Θέλω να κράτηση στο μυαλό μου την λίστα με τα ψώνια πχ. Άρα μπορώ να σκεφτώ...: ήμουν στην λεκάνη στο μπάνιο όταν ξαφνικά έπεσε πάνω μου "σάλτσα ντομάτας" απο το ταβάνι. Αμέσος Πήγα στο ντους και καθαρισα την μπλουζα μου με "απορυπαντικο". Σηκονοντας το κεφάλι μου είδα απο τον πουθενά ένα τεράστιο πακέτο κεφτεδες να με κοιτά μέσα απο τον καθρέπτη... Νομίζω το καταλάβατε! Ευχαριστώ για την προσοχή σας
:D

Καλε μου ανθρωπε μας εφτιαξες τη διαθεση:)
Αψογος!!

adventure
08-04-2011, 09:07
:Απορία::Απορία::sm8::sm8:

Arkas
08-04-2011, 11:37
Μένω άφωνος....

nvythoul
08-04-2011, 11:58
Φίλε εισαι Α Π Ι Σ Τ Ε Υ Τ Ο Σ !!!!!

Ε Υ Γ Ε !!!!!! :sm4:

stefangs
08-04-2011, 12:48
Οκ... Η μέθοδος μου ονομάζεται old pochman. Παλιά ποχμαν και αυτο επειδή ο pochman έχει βρει και μια καινούρια που είναι ποιο καλή οπότε αυτή είναι η παλιά. Σκοπός είναι να ξέρεις ποια είναι η σωστή θέση για κάθε κομμάτι και να το στέλνεις σε αυτή αλλάζοντας δυο γωνίες όταν λύνεις άκρες και δυο άκρες όταν λύνεις γωνίες αντίστοιχα. Ο τρόπος απομνημόνευσης μου είναι αρκετά συνθετος, αφού χρησιμοποιώ και γράμματα και εικόνες και νούμερα σε συνδυασμό με μια μέθοδο που ονομάζεται loci method στα Λατινικά σημαίνει Roman rooms και είναι αρκετά γνωστή και με αυτήν την ονομασία για όποιον θέλει να την ψάξει. Σκοπός είναι να κάνει κάποιος αυτο που έκαναν και οι Ρωμαίοι για να μην ξεχνούν: χρησιμοποιούσαν δωμάτια, στο σπίτι τους συνήθος, τα οποία παρουσίαζαν μια ροή. Δηλαδή δωμάτια στην σειρά ποιο απλά. Έπιτα απομνημονευαν αντικείμενα σε αυτά τα οποία πάλι παρουσίαζαν ροή και έβαζαν τα πράγματα που ήθελαν να κρατούν στην μνήμη τους να αλλιλεπιδρουν με τα αντικείμενα στην σειρά με την οποία τα είχαν απομνημονευσει. ΠΧ... Α. μπάνιο ( 1λεκάνη 2ντους 3καθρέπτης 4νυπτηρας 5χαλακι) Β. καθιστικό (6καναπες 7τασακι 8τραπεζακι 9λαμπα 10κουρτινα) με αυτόν τον τρόπο κάποιος που θέλει να θυμάτε 10 πράγματα μπορει να τα τοποθετήσει στα αντικείμενα και μετα να ακολουθεισει την διαδρομή για να τα επαναφέρει στην μνήμη του. * μια δόση υπερβολής στην απομνημονευση βοειθά πάντα. πχ... Θέλω να κράτηση στο μυαλό μου την λίστα με τα ψώνια πχ. Άρα μπορώ να σκεφτώ...: ήμουν στην λεκάνη στο μπάνιο όταν ξαφνικά έπεσε πάνω μου "σάλτσα ντομάτας" απο το ταβάνι. Αμέσος Πήγα στο ντους και καθαρισα την μπλουζα μου με "απορυπαντικο". Σηκονοντας το κεφάλι μου είδα απο τον πουθενά ένα τεράστιο πακέτο κεφτεδες να με κοιτά μέσα απο τον καθρέπτη... Νομίζω το καταλάβατε! Ευχαριστώ για την προσοχή σας
:D



:oοοοoh::oοοοoh::oοοοoh::oοοοoh:

babis66
16-04-2011, 11:21
Φίλε εισαι Α Π Ι Σ Τ Ε Υ Τ Ο Σ !!!!!

Ε Υ Γ Ε !!!!!! :sm4:


+1200;););););)

pho.juggler
30-04-2011, 22:29
Ριχτε μια ματιά και στο social group του gsforum για τον κύβο;)

pho.juggler
01-05-2011, 10:58
Εδώ είναι και το link του social group http://www.gsforum.gr/groups/gsforums-s-cubers-4/ :D