PDA

View Full Version : Στη φυλακή γιατί σκότωσε τον κλέφτη !!!


Arkas
08-04-2011, 19:10
Η δίκη κράτησε 13 ώρες!

Σε δέκα χρόνια φυλακή γιατί τραυμάτισε θανάσιμα ένα ληστή και ένα χρόνο φυλάκιση για οπλοχρησία καταδικάστηκε από το Μικτό Ορκωτό Δικαστήριο Πύργου ένας 77χρονος από το Διακοφτό Αχαΐας.

Μετά τη δίκη που κράτησε περίπου 13 ώρες με ενδιάμεσες διακοπές (άρχισε το πρωί της Τρίτης και ολοκληρώθηκε λίγο πριν τη 1 τα ξημερώματα της Τετάρτης), ο κατηγορούμενος οδηγήθηκε στη φυλακή, αφού προηγουμένως άσκησε έφεση. Στην ίδια δίκη καταδικάστηκε σε τρεις μήνες φυλάκιση με αναστολή για απλή συνέργεια σε υπόθεση κλοπής και ένας 30χρονος που ενεπλάκη στην υπόθεση.

Στις 24 Νοεμβρίου 2008 ένας 30χρονος μαζί με το συνεργό του μπήκαν στο σπίτι του ηλικιωμένου και έκλεψαν 1.050 ευρώ. Ο 77χρονος προσπάθησε να αντιδράσει και τραυμάτισε με μαχαίρι στο μηρό τον έναν από τους δύο κλέφτες. Το τραύμα υπήρξε αρκετά σοβαρό με αποτέλεσμα ο ένας από τους ληστές να υποκύψει μετά από 9 μέρες.

Το δικαστήριο δεν αναγνώρισε κανένα ελαφρυντικό στον 77χρονο παρά μόνο τον ισχυρισμό περί άμυνας.

Newsbeast.gr
(http://iliatora.gr/news_details.php?id=5235)

Eftixis
08-04-2011, 19:15
Σε αυτή την περίπτωση που σου την πέσουν στο σπίτι, τον καθαρίζεις και τον φυτεύεις, χωρίς κουβέντα και καθάρισες ούτε αστυνομίες ούτε δικαστήρια…

Strats
08-04-2011, 19:15
Δύσκολη η δουλειά του δικαστή ;)

saitman
08-04-2011, 19:16
δεν πανε καλα!!ο 77χρονος ειναι εγκληματιας?πανε καλα ρε?

staga1200
08-04-2011, 19:18
Tι ήθελε ο δικαστής να κρατούσε ο 77χρονος ένα μπουκέτο με λουλούδια !!! Δέν υπάρχει δικαιοσύνη !!!:mad::mad:

geolag
08-04-2011, 19:59
Σε αυτή την περίπτωση που σου την πέσουν στο σπίτι, τον καθαρίζεις και τον φυτεύεις, χωρίς κουβέντα και καθάρισες ούτε αστυνομίες ούτε δικαστήρια…

υπάρχει και το μπετόν .Που να σκάβεις μες στη νύχτα:sm7:

Jepe
08-04-2011, 20:04
ΚωλονόμοιΝεύρα

nivo
08-04-2011, 20:08
ενω αν ο κλεφτης ειχε φαει τον παππου δεν θα ειχαμε να λεμε σημερα τιποτα.....τι να πει κανεις Ελλας το μεγαλειο σου !!!!:hmmm:

gsmaniac
08-04-2011, 20:09
μαγκες......το τηλ. μου ειναι στο προφιλ:cool:
σε αυτες τις περιπτωσεις,ειμαι ο ανθρωπος σας......;)

saitman
08-04-2011, 20:14
υπάρχει και το μπετόν .Που να σκάβεις μες στη νύχτα:sm7:
και στο πηγαδι!ετσι ειναι ο παραδοσιακος κρητικος τροπος ταφης!!

point zero
08-04-2011, 20:16
ΝεύραΝεύραΝεύραΝεύρα ρε δεν παμε καλα !!!!

gandreas
08-04-2011, 20:17
μαγκες......το τηλ. μου ειναι στο προφιλ:cool:


σε αυτες τις περιπτωσεις,ειμαι ο ανθρωπος σας......;)



:sm3::sm3::sm3::sm6:

gemara
08-04-2011, 20:32
μαγκες......το τηλ. μου ειναι στο προφιλ:cool:
σε αυτες τις περιπτωσεις,ειμαι ο ανθρωπος σας......;)

:Απορία::Απορία::Απορία:
:D

Jefe
08-04-2011, 20:58
μαγκες......το τηλ. μου ειναι στο προφιλ:cool:


σε αυτες τις περιπτωσεις,ειμαι ο ανθρωπος σας......;)




:sm7::sm7::sm7:




Jefe

Albatros
08-04-2011, 20:59
Ο νόμος στην Ελλάδα είναι υπερ των ληστών,κλεπτών και λοιπών κακοποιών που μπένουν στα σπίτια μας.
Ημουν ένορκος σε παρόμοια υπόθεση πρόσφατα και παραλίγο να φάει 6 χρόνια 70χρονος, γιατι πυροβόλησε στο πόδι κλέφτη και του προκάλεσε αναπηρία.
Δεν καταλαβαίνω σε πια χώρα διαμένουν οι Δικαστές και έρχονται σε αντίθεση με τους ενόρκους στο προφανές.
Δηλαδή είναι δικαιωμένος ο 75χρονος που πυροβολήθηκε και σκοτώθηκε από ληστές μέσα στο σπίτι του και μπροστά στην οικογένειά του.
ΝεύραΝεύραΝεύρα

tsompanis
08-04-2011, 21:06
μαγκες......το τηλ. μου ειναι στο προφιλ:cool:
σε αυτες τις περιπτωσεις,ειμαι ο ανθρωπος σας......;)



όχι ρε μεγάλε!
μιλάμε με τα χίλια είσαι ο άνθρωπός μας!:sm7::sm7::sm7:

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
08-04-2011, 22:16
Από προσωπικό συμβάν - Ρουμάνος σεσημασμένος (από τ' αποτυπώματα που άφησε),

μπήκε νύχτα στο σπίτι μου, πήρε διάφορα αντικείμενα αξίας κ χρήματα ....

Στο ρεζουμέ ...

Στην Αστυνομία που έκανα καταγγελία μου είπαν, καλά που δεν ξύπνησες ...

Εκτός του ότι μπορεί να σε σκότωνε - οι Ρουμάνοι δεν "παίζουν",

αν τον "ακούμπαγες" θα έβρισκες τον μπελά σου ...

Μααααα .... (διαμαρτυρήθηκα) .... μπήκε στο σπίτι μου κ έπρεπε να μείνω με σταυρωμένα τα χέρια ???

"Έτσι είναι ο νόμος" .... ήταν η απάντηση του αξ. υπηρεσίας ... :cool:

nivo
08-04-2011, 22:22
Από προσωπικό συμβάν - Ρουμάνος σεσημασμένος (από τ' αποτυπώματα που άφησε),

μπήκε νύχτα στο σπίτι μου, πήρε διάφορα αντικείμενα αξίας κ χρήματα ....

Στο ρεζουμέ ...

Στην Αστυνομία που έκανα καταγγελία μου είπαν, καλά που δεν ξύπνησες ...

Εκτός του ότι μπορεί να σε σκότωνε - οι Ρουμάνοι δεν "παίζουν",

αν τον "ακούμπαγες" θα έβρισκες τον μπελά σου ...

Μααααα .... (διαμαρτυρήθηκα) .... μπήκε στο σπίτι μου κ έπρεπε να μείνω με σταυρωμένα τα χέρια ???

"Έτσι είναι ο νόμος" .... ήταν η απάντηση του αξ. υπηρεσίας ... :cool:
Νικολα σε παρομοιο περιστατικο πριν χρονια η απαντηση που πηρα ηταν "αστο ρε φιλε θα μπλεξεις τωρα και θα εχεις και τρεχαματα"!!!απο τον αξιωματικο υπηρεσιας στο Α/Τ καλλιθεας ...αυτα !!!

gemara
08-04-2011, 22:28
Εμένα όταν μου κλέψαν το πιονεράκι από το αυτοκίνητο και πήγα στην αστυνομία να το καταγγείλω, μεταξύ άλλων ο Διοικητής του τμήματος μου είπε επί λέξει: "Η ελληνική δικαιοσύνη γαμ...έται." εξηγώντας μου ότι και να πιάσουν τον κλέφτη δεν πρόκειται να πάθει τίποτε...

ckk
08-04-2011, 22:29
Κάποιος που να μας πει τι λέει ο νόμος ή ποιος είναι? Διότι εμείς εδώ στα άγρια, όλο και κάτι έχουμε στα σπίτια μας για προστασία.

adventure
08-04-2011, 22:30
Ελλάς το μεγαλείο σου .

Νεύρα Νεύρα ΝεύραΝεύρα

kokkinos1
08-04-2011, 22:30
απαραδεκτη κατ εμε η αποφαση του δικαστηριου , ακομη και θανατος εξ αμελιας εχει μικροτερη ποινη υπο τετοιες συνθηκες.
αυτοι οι νομοι βαζουν το λιθαρακι τους για τον μαρασμο της χωρας :hmmm:

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
08-04-2011, 22:36
Κάποιος που να μας πει τι λέει ο νόμος ή ποιος είναι? Διότι εμείς εδώ στα άγρια, όλο και κάτι έχουμε στα σπίτια μας για προστασία.


Χρήστο, ο νόμος λέει ότι, το "όπλο" που θα χρησιμοποιήσεις,

δεν πρέπει νάναι μεγαλύτερης δυνατότητας, απ' αυτό που κρατάει ο .... πες τον κλέφτη ....

Δηλαδή, πρέπει να εκτιμήσεις αστραπιαία, τί κρατάει αυτός, για να πάρεις το αντίστοιχο ...

Τουτ' έστιν .... χέ## ψηλά κι αγνάντευε ... :cool:

Θα σ' έχει "περάσει" σουβλάκι ...

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
08-04-2011, 22:38
Αααααα .... και κάτι ακόμη ...

Αυτός θα διωχθεί για ΑΠΟΠΕΙΡΑ κλοπής

κι εσύ για απόπειρα ανθρωποκτονίας κ ίσως εκ προμελέτης - αν κρατούσες όπλο ...

ortho
08-04-2011, 23:25
Πριν μερικά χρόνια γνωστοί μου "μάζεψαν" στο Πόρτο Ράφτη έναν τύπο που 3 τα ξημερώματα κουβαλούσε μιά τηλεόραση. Αποδείχτηκε ότι ήταν διαρρήκτης και τον πήγαν στο εκεί ΑΤ. Μόνο που δε βρήκαν το μπελά τους. Ουσιαστικά σου λένε, όταν βλέπεις αδίκημα, γύρνα από την άλλη.
Αν μου μπει ληστής στο σπίτι και μπορώ, θα του γα.... τη μάνα και τον πατέρα και βλέπουμε. Τι γίνεται; Ούτε στο σπίτι μας δεν επιτρέπεται να αμυνθούμε; Ο ληστής δηλαδή γιατί ήρθε; Να πιούμε καφέ; Θα με απειλήσει, θα με κλέψει και θα του δώσω και πουρμπουάρ για τον κόπο του;
Κwλοκράτος!!!!ΝεύραΝεύραΝεύρα

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
08-04-2011, 23:47
Τελευταία, η "μόδα" είναι, να μπαίνουν στα εξοχικά,

όταν βρίσκονται μέσα οι ιδιοκτήτες ...

Κι αυτό γιατί, από τηλεοράσεις, βίντεο, μαχαιροπήρουνα κ ουίσκι,

είναι όλοι κομπλέ ...

Αυτό που χρειάζονται τώρα είναι ... μετρητά ...

Γι' αυτό "χτυπάνε" τα "γεμάτα" σπίτια ... :cool:

MARK
08-04-2011, 23:59
Νεύρα:hmmm:Νεύρα

man gs
09-04-2011, 00:02
Σε αυτή την περίπτωση που σου την πέσουν στο σπίτι, τον καθαρίζεις και τον φυτεύεις, χωρίς κουβέντα και καθάρισες ούτε αστυνομίες ούτε δικαστήρια…

στα γουρουνια ουτε τα νυχια δεν αφηνουν:D

REK
09-04-2011, 00:13
....καιρος να αλλάξει ο νόμοςΝεύραΝεύραΝεύρα...τόσες αλλαγές έφερε το ΔΝΤ,δεν υπάρχει κάτι σχετικό..:D:D.

Για να σοβαρευτούμε η κατάσταση έχει ξεφύγει και δυστυχώς δεν μπορεί να μας προστατευσει ουδείς ούτε κάν ο ίδιος μας o ευaτός...TRAGIC

tremis
09-04-2011, 00:14
....καιρος να αλλάξει ο νόμοςΝεύραΝεύραΝεύρα...τόσες αλλαγές έφερε το ΔΝΤ,δεν υπάρχει κάτι σχετικό..:D:D.

Για να σοβαρευτούμε η κατάσταση έχει ξεφύγει και δυστυχώς δεν μπορεί να μας προστατευσει ουδείς ούτε κάν ο ίδιος μας o ευaτός...TRAGIC


:yz

siraxanz
09-04-2011, 00:47
στα γουρουνια ουτε τα νυχια δεν αφηνουν:D

Βρε Μανώλη:sm7:

siraxanz
09-04-2011, 00:49
Στις Ενωμένες Πολιτείες της Αμερικής, στις περισσότερες,
αν μπεί κάποιος σπίτι σου και τον σκοτώσεις ούτε δικαστήριο δεν γίνεται που λέει ο λόγος...:cool:

δηλ γίνετε αλλά αθωώνεσε!:rolleyes:

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
09-04-2011, 00:57
Στις Ενωμένες Πολιτείες της Αμερικής, στις περισσότερες,
αν μπεί κάποιος σπίτι σου και τον σκοτώσεις ούτε δικαστήριο δεν γίνεται που λέει ο λόγος...:cool:

δηλ γίνετε αλλά αθωώνεσε!:rolleyes:


Ναι βρε Χάρη,

αλλά στις ΗΠΑ, (αν το έχω ακούσει σωστά),

ο αστυνομικός τραβάει την κουμπούρα κ σε σκωτώνει,

έτσι ... γιατί ... "πίστεψε ότι" ... :cool:

Fuji
09-04-2011, 03:20
Σε αυτή την περίπτωση που σου την πέσουν στο σπίτι, τον καθαρίζεις και τον φυτεύεις, χωρίς κουβέντα και καθάρισες ούτε αστυνομίες ούτε δικαστήρια…


Κανονικά λέμε!!!

Capitain
09-04-2011, 03:36
Να κάνω λίγο το δικηγόρο του διαβόλου?
Αν πεινάσουν τα παιδιά σας και δεν έχετε λύσεις η επιλογές θα κλέψετε?
Δεν είναι χόμπυ η κλεψιά...
Και δεν είναι και λίγο να σκοτώσεις άνθρωπο...Για 1050 ευρώ...

giorgos.1979
09-04-2011, 06:05
Να κάνω λίγο το δικηγόρο του διαβόλου?
Αν πεινάσουν τα παιδιά σας και δεν έχετε λύσεις η επιλογές θα κλέψετε?
Δεν είναι χόμπυ η κλεψιά...
Και δεν είναι και λίγο να σκοτώσεις άνθρωπο...Για 1050 ευρώ...



Υπαρχουν και αλλες λυσεις. Και ειναι αλλο να σου κλεψουν απο το πορτοφολι ή απο το αυτοκινητο ή οτιδηποτε αλλο χωρις να κινδυνευσεις και αλλο να μπουν στο σπιτι σου που κοιμουνται η γυναικα σου και τα παιδια σου
Εκει αν μπορεις οχι τον μαχαιρωνεις , ΦΕΤΕΣ θα τον κοψω

γιωργος
09-04-2011, 09:53
παντος πρεπει να συμφωνησουμε οτι καλητερα να μην τους παρουμε ειδηση διοτι τα πραγματα δεν ειναι ευκολα η μην ειναι;ψυχραιμια.απαραδεκτος ο δικαστης.....

klagenfurt
09-04-2011, 10:06
μαγκες......το τηλ. μου ειναι στο προφιλ:cool:
σε αυτες τις περιπτωσεις,ειμαι ο ανθρωπος σας......;)


ωχ, τι παθαμε
ξυπνησε η τρουμπα του Πειραιωτη μεσα του...:sm7:

ckk
09-04-2011, 10:08
Χρήστο, ο νόμος λέει ότι, το "όπλο" που θα χρησιμοποιήσεις,

δεν πρέπει νάναι μεγαλύτερης δυνατότητας, απ' αυτό που κρατάει ο .... πες τον κλέφτη ....

Δηλαδή, πρέπει να εκτιμήσεις αστραπιαία, τί κρατάει αυτός, για να πάρεις το αντίστοιχο ... με κοροϊδεύεις... χε χε χε :sm7:

Τουτ' έστιν .... χέ## ψηλά κι αγνάντευε ... :cool:

Θα σ' έχει "περάσει" σουβλάκι ...

Καλό θα είναι να μην συμβεί. Εδώ ψηλά που είμαι, αν το δικό μου όπλο είναι μεγαλύτερο από το δικό του… Θα πάρω το GS και θα τον σέρνω όπως ο Αχιλλέας στην Τροία.

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
09-04-2011, 10:26
Καλό θα είναι να μην συμβεί. Εδώ ψηλά που είμαι, αν το δικό μου όπλο είναι μεγαλύτερο από το δικό του… Θα πάρω το GS και θα τον σέρνω όπως ο Αχιλλέας στην Τροία.



Όπως τα λες Χρήστο ... καλό είναι να μην συμβεί ...

Αλλά ααααααααννννννν ..... είναι δύσκολο ρε φίλε να τον "καθαρίσεις" ...

Αν είναι "του χεριού σου", θα πέσει κ θα σ' εκλιπαρεί, όπως το συνηθίζουν ...

- Όχι αφεντικόοοοο .... μην μου κάνεις κακό .... πεινάνε τα παιδάκια μου .... κ άλλα τέτοια ...

Αν ΔΕΝ είναι "του χεριού σου", ίσως αυτός ή αυτοί, νάναι πιο γρήγοροι από σένα ....

Οπότε ... δεν είναι εύκολες αποφάσεις ... :cool:

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
09-04-2011, 10:32
Καλό θα είναι να μην συμβεί. Εδώ ψηλά που είμαι, αν το δικό μου όπλο είναι μεγαλύτερο από το δικό του… Θα πάρω το GS και θα τον σέρνω όπως ο Αχιλλέας στην Τροία.


Όπως τα λες Χρήστο ... καλό είναι να μην συμβεί ...

Αλλά ααααααααννννννν ..... είναι δύσκολο ρε φίλε να τον "καθαρίσεις" ...

Αν είναι "του χεριού σου", θα πέσει κ θα σ' εκλιπαρεί, όπως το συνηθίζουν ...

- Όχι αφεντικόοοοο .... μην μου κάνεις κακό .... πεινάνε τα παιδάκια μου .... κ άλλα τέτοια ...

Αν ΔΕΝ είναι "του χεριού σου", ίσως αυτός ή αυτοί, νάναι πιο γρήγοροι από σένα ....

Οπότε ... δεν είναι εύκολες αποφάσεις ... :cool:


Συνυπολόγισε ακόμη ότι,

εσύ θα είσαι απ' τον ύπνο κ σε πανικό,

ενώ αυτός, είναι σε πλήρη εγρήγορση, με την αδρεναλίνη να τον έχει πλημυρίσει κ να του ξεχειλίζει απ' τ' αυτιά ...

Συν του ότι, αυτός είναι προετοιμασμένος,

συν του ότι, αυτός το έχει σχεδιάσει,

συν του ότι, αυτός είναι αποφασισμένος για να σου κάνει κακό,

ενώ εσύ .... είσαι σε όλα "πρωτάρης" ... :(

ckk
09-04-2011, 10:58
Συνυπολόγισε ακόμη ότι,

εσύ θα είσαι απ' τον ύπνο κ σε πανικό,

ενώ αυτός, είναι σε πλήρη εγρήγορση, με την αδρεναλίνη να τον έχει πλημυρίσει κ να του ξεχειλίζει απ' τ' αυτιά ...

Συν του ότι, αυτός είναι προετοιμασμένος,

συν του ότι, αυτός το έχει σχεδιάσει,

συν του ότι, αυτός είναι αποφασισμένος για να σου κάνει κακό,

ενώ εσύ .... είσαι σε όλα "πρωτάρης" ... :(

Θα το παλέψω πάντως Νίκο. Δεν θα το αφήσω έτσι. Για φαντάσου να το αφήσω να φτάσει στο σημείο να με απειλεί για λεφτά και τιμαλφή, με την Ειρήνη ή τον πιτσιρικά στα χέρια του… γενικότερα το παλεύω στην ζωή.

Δεν θα ήταν και πολύ αντρίκιο άλλωστε να υποθάλπω πολιτικές γιαουρτώματος και ‘ψιλών’ στον Χατζηδάκη και σε άλλους, πρώτα ο Θεός :sm7:, και εγώ να κοιτάω αλλού όταν χρειάζεται…

Καλό είναι όμως να μην συμβεί. Λειτουργικό σχεδιασμό πάντως έχω κάνει για το πιθανόν της υπόθεσης. Αν γίνει, θα δούμε πώς θα το αντιμετωπίσω. Οι φίλοι μας οι Άγγλοι λένε 'you cross your bridges as you reach them'.

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
09-04-2011, 11:00
Θα το παλέψω πάντως Νίκο. Δεν θα το αφήσω έτσι. Για φαντάσου να το αφήσω να φτάσει στο σημείο να με απειλεί για λεφτά και τιμαλφή, με την Ειρήνη ή τον πιτσιρικά στα χέρια του… γενικότερα το παλεύω στην ζωή.

Δεν θα ήταν και πολύ αντρίκιο άλλωστε να υποθάλπω πολιτικές γιαουρτώματος και ‘ψιλών’ στον Χατζηδάκη και σε άλλους, πρώτα ο Θεός :sm7:, και εγώ να κοιτάω αλλού όταν χρειάζεται…

Καλό είναι όμως να μην συμβεί. Λειτουργικό σχεδιασμό πάντως έχω κάνει για το πιθανόν της υπόθεσης. Αν γίνει, θα δούμε πώς θα το αντιμετωπίσω. Οι φίλοι μας οι Άγγλοι λένε 'you cross your bridges as you reach them'.


... ok ... :o

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
09-04-2011, 11:05
Αν πεινάσουν τα παιδιά σας και δεν έχετε λύσεις η επιλογές θα κλέψετε?



Φίλε Ντίνο,

άλλο είναι να κλέψεις μια κότα ή ένα καρβέλι ψωμί γιατί πείνασαν τα παιδιά σου

κ άλλο ν' αναρριχηθείς στον 5ο όροφο, με πλήρη διαρρηκτική εξάρτηση

και με την κουμπούρα στην ζώνη ... :cool::cool::cool::)

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
09-04-2011, 11:07
Δεν είναι χόμπυ η κλεψιά...



... για ορισμένους, ίσως είναι ... :o

Για άλλους είναι επάγγελμα ...:mad:

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
09-04-2011, 11:07
Και δεν είναι και λίγο να σκοτώσεις άνθρωπο...Για 1050 ευρώ...

... τα 1050 €, από πού προέκυψαν ??? :D

Arkas
09-04-2011, 11:10
Το θέμα είναι ότι το γεροντάκι θα πεθάνει στη φυλακή.... :(

Arkas
09-04-2011, 11:12
... τα 1050 €, από πού προέκυψαν ??? :D

Η δίκη κράτησε 13 ώρες!

Σε δέκα χρόνια φυλακή γιατί τραυμάτισε θανάσιμα ένα ληστή και ένα χρόνο φυλάκιση για οπλοχρησία καταδικάστηκε από το Μικτό Ορκωτό Δικαστήριο Πύργου ένας 77χρονος από το Διακοφτό Αχαΐας.

Μετά τη δίκη που κράτησε περίπου 13 ώρες με ενδιάμεσες διακοπές (άρχισε το πρωί της Τρίτης και ολοκληρώθηκε λίγο πριν τη 1 τα ξημερώματα της Τετάρτης), ο κατηγορούμενος οδηγήθηκε στη φυλακή, αφού προηγουμένως άσκησε έφεση. Στην ίδια δίκη καταδικάστηκε σε τρεις μήνες φυλάκιση με αναστολή για απλή συνέργεια σε υπόθεση κλοπής και ένας 30χρονος που ενεπλάκη στην υπόθεση.

Στις 24 Νοεμβρίου 2008 ένας 30χρονος μαζί με το συνεργό του μπήκαν στο σπίτι του ηλικιωμένου και έκλεψαν 1.050 ευρώ. Ο 77χρονος προσπάθησε να αντιδράσει και τραυμάτισε με μαχαίρι στο μηρό τον έναν από τους δύο κλέφτες. Το τραύμα υπήρξε αρκετά σοβαρό με αποτέλεσμα ο ένας από τους ληστές να υποκύψει μετά από 9 μέρες.

Το δικαστήριο δεν αναγνώρισε κανένα ελαφρυντικό στον 77χρονο παρά μόνο τον ισχυρισμό περί άμυνας.

Newsbeast.gr
(http://iliatora.gr/news_details.php?id=5235)
Μήπως θα είχε κι άλλα στο σπίτι....

diomiles
09-04-2011, 12:37
Πάντως υπάρχει περίπτωση να μην είναι ακριβώς έτσι τα πράγματα γιατι το 80% των περιπτώσεων θανατηφόρας βλάβης σε εισβολέα στην οικια κάποιου στην χειρότερη επιφέρει φυλάκιση με αναστολή και αυτό σύμφωνα με αποφάσεις δικαστηρίων των τελευταίων ετών.Οπότε πιθανόν λέω πιθανόν η υπόθεση να είχε και άλλο παρασκήνιο γιατί μην ξεχνάμε ότι έχουν ¨φυτευτεί¨πολλοί διαρήκτες απο σπιτονυκοκύρηδες και οι ποινές ήταν πάντα με αναστολή.Θυμάμαι ακόμα μία κραυγαλέα υπόθεση με πισώπλατη τουφεκιά και αθωώθηκε ακόμα και αυτός.

ckk
09-04-2011, 16:16
Στα 77 πάει φυλακή?

GeorgeP
09-04-2011, 18:11
Για ρωτηστε κι εμενα που πριν 3 χρονια ειχε μπει ο κλεφτης στο διαμερισμα μου, στον δευτερο οροφο με πυλωτη (αρα 3ο), απο την μισανοικτη μπαλκονοπορτα του δωματιου της μικρης λογω βρογχιολυτιδας!!! 200ε ηταν η χασουρα κι ενα λαπ τοπ αλλα.........
Τον βρηκανε μετα απο ενα χρονο για αλλες κλοπες και μετα απο ''ανακριση'' μαρτυρησε και το δικο μου σπιτι οποταν με καλεσανε για μαρτυρα κατηγοριας στην δικη του λογω μηνυσεως κατα αγνωστων που ειχα υποβαλει.
εκει στο δικαστηριο βλεπω εναν τυπο αδυνατο σαν την κορη μου που ειναι 7 ετων σημερα, υψους οχι πανω απο 150-1,60μ και καπου στα 45-50 κιλα!!
Σημειωταιον οτι ειμαι 1,94 και 105 κιλα!!!

Και τοτε αναρωτηθηκα, ''αν σηκωνομουνα για καοτυρημα εκεινο το βραδυ και τον εβλεπα εμπρος μου θα επαιρνα το μαχαιρι των ΟΥΚ που εχω σπιτι μου να τον σφαξω? θα τον πλακωνα στο ξυλο και θα σταματουσα μονον οταν ερχοταν η αστυνομια? θα εβγαζε οπλο αν προλαβαινε πριν του χωσω το μαχαιρι στην καρδια......? τι θα εκανα απο ολα αυτα? Σημειωστε οτι ημουν ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ κι εκεινος με εκλεβε!!!!

Μετα απο ωριμη σκεψη πολλων ημερων και με το δικιο της νομιμης, κατ'εμε, αυτοδικιας να με πλημμυριζει κατεληξα στο οτι δεν θα εκανα τιποτα παρα μονον θα εβαζα τις φωνες!!!!
Διοτι αν εκανα οτιδηποτε απο τα παραπανω θα επρεπε να τον τυλιξω με το χαλι, να τον φορτωνα στο πορτ μπαγκαζ του αυτοκινητου και να τον πεταγα στο μωλο της Δραπετσωνας!!!!
Αλλα τετοια ενστικτα δεν εχω, οπως και κανεις απο εσας φανταζομαι!!
Κι ετσι νομιζω οτι μονον οι φωνες θα ηταν αρκετες!!

frits
09-04-2011, 18:22
Για να μιλήσουμε σοβαρά, κανείς ποτέ δεν ξέρει πως θα αντιδράσει σε τέτοιες περιπτώσεις, όταν σου ανεβαίνει το αίμα στο κεφάλι η λογική πάει περίπατο....

Πολύς κόσμος έχει σκοτώσει πάνω στην "κακιά στιγμή", είναι να μην σου κάτσει....:cool:

tsatsos
09-04-2011, 18:24
Εγω παντως εχω οπλο σπιτι μου κυνηγετικο(καποτε με ειχε πιασει και αυτη η τρελα αλλα μαλλον δεν εχω το ενστικτο του κυνηγου και τα παρατησα:))και λεω να το δωσω γιατι δεν ξερεις σε μια δυσκολη στιγμη πως θα αντιδρασεις.Και για να ευθυμισουμε λιγο:Ξυπναει αποτομα ενας οικογενειαρχης και βλεπει καποιν να ψαχουλευει το σπιτι του.Επ του φωναζει τι κανεις εκει;Ψαχνω για λεφτα του λεει ο κλεφτης.Κατσε να ντυθω του λεει ο αλλος να ψαξουμε μαζι μπας και βρουμε τιποτε...:D

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
09-04-2011, 19:43
Εγω παντως εχω οπλο σπιτι μου κυνηγετικο(καποτε με ειχε πιασει και αυτη η τρελα αλλα μαλλον δεν εχω το ενστικτο του κυνηγου και τα παρατησα:))και λεω να το δωσω γιατι δεν ξερεις σε μια δυσκολη στιγμη πως θα αντιδρασεις.Και για να ευθυμισουμε λιγο:Ξυπναει αποτομα ενας οικογενειαρχης και βλεπει καποιν να ψαχουλευει το σπιτι του.Επ του φωναζει τι κανεις εκει;Ψαχνω για λεφτα του λεει ο κλεφτης.Κατσε να ντυθω του λεει ο αλλος να ψαξουμε μαζι μπας και βρουμε τιποτε...:D


Καλό .... :D

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
09-04-2011, 19:50
Για ρωτηστε κι εμενα που πριν 3 χρονια ειχε μπει ο κλεφτης στο διαμερισμα μου, στον δευτερο οροφο με πυλωτη (αρα 3ο), απο την μισανοικτη μπαλκονοπορτα του δωματιου της μικρης λογω βρογχιολυτιδας!!! 200ε ηταν η χασουρα κι ενα λαπ τοπ αλλα.........
Τον βρηκανε μετα απο ενα χρονο για αλλες κλοπες και μετα απο ''ανακριση'' μαρτυρησε και το δικο μου σπιτι οποταν με καλεσανε για μαρτυρα κατηγοριας στην δικη του λογω μηνυσεως κατα αγνωστων που ειχα υποβαλει.
εκει στο δικαστηριο βλεπω εναν τυπο αδυνατο σαν την κορη μου που ειναι 7 ετων σημερα, υψους οχι πανω απο 150-1,60μ και καπου στα 45-50 κιλα!!
Σημειωταιον οτι ειμαι 1,94 και 105 κιλα!!!

Και τοτε αναρωτηθηκα, ''αν σηκωνομουνα για καοτυρημα εκεινο το βραδυ και τον εβλεπα εμπρος μου θα επαιρνα το μαχαιρι των ΟΥΚ που εχω σπιτι μου να τον σφαξω? θα τον πλακωνα στο ξυλο και θα σταματουσα μονον οταν ερχοταν η αστυνομια? θα εβγαζε οπλο αν προλαβαινε πριν του χωσω το μαχαιρι στην καρδια......? τι θα εκανα απο ολα αυτα? Σημειωστε οτι ημουν ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ κι εκεινος με εκλεβε!!!!

Μετα απο ωριμη σκεψη πολλων ημερων και με το δικιο της νομιμης, κατ'εμε, αυτοδικιας να με πλημμυριζει κατεληξα στο οτι δεν θα εκανα τιποτα παρα μονον θα εβαζα τις φωνες!!!!
Διοτι αν εκανα οτιδηποτε απο τα παραπανω θα επρεπε να τον τυλιξω με το χαλι, να τον φορτωνα στο πορτ μπαγκαζ του αυτοκινητου και να τον πεταγα στο μωλο της Δραπετσωνας!!!!
Αλλα τετοια ενστικτα δεν εχω, οπως και κανεις απο εσας φανταζομαι!!
Κι ετσι νομιζω οτι μονον οι φωνες θα ηταν αρκετες!!


Έτσι είναι Γιώργο ...

Όπως έγραψα κ παραπάνω, όταν δεις το ανθρωπάκι να σου λέει ...

-Αφεντικό ... αφεντικό λυπήσου με ... ποιός είναι σε θέση να τον ^&*&^$%#*&*$# ???

Ακόμη κ φίδι που είδα στην αυλή μου κ αφού το στρίμωξα στην γωνία,

τελικά .... δεν "μπόρεσα" να το σκοτώσω ....

Αισθάνθηκα σαν δολοφόνος εκείνη την στιγμή μπροστά στην ανημπόρια του ...

Του έδωσα μια με το φτυάρι κ το πέταξα έξω να φύγει ...

Φαντάσου λοιπόν σε άνθρωπο ...δεν είναι εύκολο να "βάψεις" τα χέρια σου με αίμα ...:o

gsmaniac
09-04-2011, 20:29
το τηλεφωνο μου ειναι στο προφιλ........:o
ειμαι ο ανθρωπος σας....:D

frits
09-04-2011, 20:32
Και για να καταλάβουμε πόσο μπ@υρδ@λ@ είμαστε αναλογιστείτε τι παθαίνει κάποιος αν περάσει με κόκκινο, πιωμένος και σκοτώσει άνθρωπο :mad:


Τίποτα .....:(

larkos
09-04-2011, 21:06
Τελικά ξέρουμε τι λέει ο νόμος;;;;
Γιατί όλα είναι ικασίες:cool:

nikos-x
09-04-2011, 21:08
το τηλεφωνο μου ειναι στο προφιλ........:o
ειμαι ο ανθρωπος σας....:D

Σιγά μην τον τιμήσουμε κι από πάνω :sm7:

Εκτός αν αναλαμβάνεις την μεταφορά και την . . . "εκταμίευση;" :rolleyes:

.

teo71
09-04-2011, 21:13
Και για να ευθυμισουμε λιγο:Ξυπναει αποτομα ενας οικογενειαρχης και βλεπει καποιν να ψαχουλευει το σπιτι του.Επ του φωναζει τι κανεις εκει;Ψαχνω για λεφτα του λεει ο κλεφτης.Κατσε να ντυθω του λεει ο αλλος να ψαξουμε μαζι μπας και βρουμε τιποτε...:D


:sm7::sm7::sm7::sm7:

gsmaniac
09-04-2011, 21:20
Σιγά μην τον τιμήσουμε κι από πάνω :sm7:

Εκτός αν αναλαμβάνεις την μεταφορά και την . . . "εκταμίευση;" :rolleyes:

.


πως με καταλαβαινεις.......:):):)
αυτο εννοουσα,θα του φτιαξουμε και μαρμαρακια με ονοματεπωνυμο...;)
αντε να τον βρουν μετα....:o

tsompanis
09-04-2011, 21:23
Και για να ευθυμισουμε λιγο:Ξυπναει αποτομα ενας οικογενειαρχης και βλεπει καποιν να ψαχουλευει το σπιτι του.Επ του φωναζει τι κανεις εκει;Ψαχνω για λεφτα του λεει ο κλεφτης.Κατσε να ντυθω του λεει ο αλλος να ψαξουμε μαζι μπας και βρουμε τιποτε...:D


:D:D:sm7::sm7:

TEOSS
09-04-2011, 22:30
Ξεκινάμε από την βασική αρχή ότι οι νόμοι είναι υπέρ των κλεπτών.

Λαμβάνουμε υπ΄ όψιν ότι κάθε περιστατικό είναι διαφορετικό, με λεπτομέρειες που μπορούν να <<γείρουν>> την ζυγαριά στο δικαστήριο…όπως π.χ. ότι ο θανάσιμος τραυματισμός με μαχαίρι είναι χειρότερος από πυροβόλο όπλο,…εάν ο κλέπτης είχε στα χέρια του κάποιο όπλο ΄η εάν άρπαξε κάποιο από το σπίτι που μπήκε (π.χ. έναν μπαλτά = μεγάλο μαχαίρι κ.α.) και απείλησε την ζωή του ενοίκου….;););)

Καταλήγουμε στην σίγουρη λύση της κυνηγητικής καραμπίνας με πλαστικά 12αβολα (γνωστά και ως αλβανοφύσιγγα).Ρίχνουμε πάντα χαμηλά (μέση-ποδιά) …
100% εγγυημένο αποτέλεσμα! :):):)
Ακόμα και μια προληπτική βολή (όχι επάνω του) αρκεί για να τραπεί σε φυγή !!!:D:D:D

gemara
09-04-2011, 22:45
Εγώ νομίζω ότι υπερβάλετε!
Ζούμε σε μια αρκετά ευνομούμενη χώρα με μια ισχυρή κυβέρνηση που διαθέτει τη θέληση και τα μέσα για να προστατεύσει τους πολίτες από κάθε είδους κακοποιά στοιχεία. Η δε δικαστική αρχή είναι από τις πλέον αδέκαστες παγκοσμίως όπου ο έντιμος και φιλήσυχος πολίτης δεν έχει να φοβηθεί τίποτε.
Μην κρίνετε από ελάχιστα και μεμονωμένα περιστατικά μικροκλοπών που τυχαίνουν σε απομακρυσμένες περιοχές...

TEOSS
09-04-2011, 22:55
Εγώ νομίζω ότι υπερβάλετε!
Ζούμε σε μια αρκετά ευνομούμενη χώρα με μια ισχυρή κυβέρνηση που διαθέτει τη θέληση και τα μέσα για να προστατεύσει τους πολίτες από κάθε είδους κακοποιά στοιχεία. Η δε δικαστική αρχή είναι από τις πλέον αδέκαστες παγκοσμίως όπου ο έντιμος και φιλήσυχος πολίτης δεν έχει να φοβηθεί τίποτε.
Μην κρίνετε από ελάχιστα και μεμονωμένα περιστατικά μικροκλοπών που τυχαίνουν σε απομακρυσμένες περιοχές...


Πράγματι !!!
Ένα τέτοιο μεμονωμένο περιστατικό έγινε πρόσφατα…όταν πιάσαμε ένα τύπο με πάνω από 80 διαρρήξεις και τιμωρήθηκε με την εξευτελιστική βάσανο …να δίνει <<παρών>> κάθε 3 του μήνα και αφέθηκε ελεύθερος…!!!
:cool::rolleyes:

napgeo
10-04-2011, 00:36
μαγκες......το τηλ. μου ειναι στο προφιλ:cool:
σε αυτες τις περιπτωσεις,ειμαι ο ανθρωπος σας......;)



Το πρόβλημα είναι όταν σε χρειαστούμε με τι θα έρθεις. Γιατί υπάρχουν και οι Ταχυσύνδεσμοι και που να τρέχουμε νυχτιάτικα...........:)

EOD-K9
10-04-2011, 12:47
ΝεύραΝεύρα:(:(

kenso
10-04-2011, 13:15
Πράγματι !!!
Ένα τέτοιο μεμονωμένο περιστατικό έγινε πρόσφατα…όταν πιάσαμε ένα τύπο με πάνω από 80 διαρρήξεις και τιμωρήθηκε με την εξευτελιστική βάσανο …να δίνει <<παρών>> κάθε 3 του μήνα και αφέθηκε ελεύθερος…!!!
:cool::rolleyes:


:sm3:

giclas
10-04-2011, 15:38
ενα παρωμιο περιστατηκο εγηνε πρην μερηκες μερες στη κυπρο
ο ιδιοκτικτης γκαρας αυτοκηνιτο περημεναι του κλεφτες (αφου του το ρημαξανε της προηγεμενες μερες )με δυκανο κυνηγετικο κε του πυροβολησε στη συνεχια ειδοπηισε την αστηνομια ομως πρην παη η αστηνομια πηγε ενας φυλος του δραστη κε του εξηγησε τη να πη στην κατατθεση του κε εφηγε με το δυκανο
το προβλημα τωρα της αστινομιας ειναι που βρησκετε το κυνιγετικο
:sm7::sm7::sm7:
αν ο γερος ειχε καπιο να το συβουλεψη τη να πη μια χαρα θα ηταν τωρα !!!

gandreas
10-04-2011, 16:51
Εγώ νομίζω ότι υπερβάλετε!
Ζούμε σε μια αρκετά ευνομούμενη χώρα με μια ισχυρή κυβέρνηση που διαθέτει τη θέληση και τα μέσα για να προστατεύσει τους πολίτες από κάθε είδους κακοποιά στοιχεία. Η δε δικαστική αρχή είναι από τις πλέον αδέκαστες παγκοσμίως όπου ο έντιμος και φιλήσυχος πολίτης δεν έχει να φοβηθεί τίποτε.
Μην κρίνετε από ελάχιστα και μεμονωμένα περιστατικά μικροκλοπών που τυχαίνουν σε απομακρυσμένες περιοχές...



:sm3::sm3::sm3::sm3::sm3::sm7:

TEOSS
11-04-2011, 17:27
ενα παρωμιο περιστατηκο εγηνε πρην μερηκες μερες στη κυπρο
ο ιδιοκτικτης γκαρας αυτοκηνιτο περημεναι του κλεφτες (αφου του το ρημαξανε της προηγεμενες μερες )με δυκανο κυνηγετικο κε του πυροβολησε στη συνεχια ειδοπηισε την αστηνομια ομως πρην παη η αστηνομια πηγε ενας φυλος του δραστη κε του εξηγησε τη να πη στην κατατθεση του κε εφηγε με το δυκανο
το προβλημα τωρα της αστινομιας ειναι που βρησκετε το κυνιγετικο
:sm7: :sm7::sm7:
αν ο γερος ειχε καπιο να το συβουλεψη τη να πη μια χαρα θα ηταν τωρα !!!

Δηλαδή τους σκότωσε … δήλωσε την πράξη του και το πρόβλημα είναι η εύρεση του όπλου??? Είπε ότι άκουσε πυροβολισμούς , πήγε στο μαγαζί και βρήκε τα πτώματα(άρα δεν είναι το πρόβλημα το όπλο αλλά η εύρεση του δράστη)???Δώσε μια διευκρίνιση για να μην δημιουργούνται εντυπώσεις που μπορούν να έχουν άσχημες προεκτάσεις…..:cool::cool::cool:

giclas
11-04-2011, 18:04
Δηλαδή τους σκότωσε … δήλωσε την πράξη του και το πρόβλημα είναι η εύρεση του όπλου??? Είπε ότι άκουσε πυροβολισμούς , πήγε στο μαγαζί και βρήκε τα πτώματα(άρα δεν είναι το πρόβλημα το όπλο αλλά η εύρεση του δράστη)???Δώσε μια διευκρίνιση για να μην δημιουργούνται εντυπώσεις που μπορούν να έχουν άσχημες προεκτάσεις…..:cool::cool::cool:

αυτος τους περημεναι (τους κλεφτες ) κε ηρθαν κοντα στα μεσανηκτα αφου τους πηροβολησε ενημεροσε την αστηνομια για να τους μεταφερη στο νοσοκομιο κε ειπε οτι τους πηροβολησε στο τηλεφωνο μετα τα αλλαξε τη ειπε δεν ξερω
το κυνυγετικο το εξεφανησανηστικε (απο φυλο του )
συμιοσε δεν ειχε οπλο δυκοτου
την επομενη παρουσιαστηκε στο δυκαστηριο απο την αστηνομια κε του εκδοσανε ενταλμα για εξαημερη κρατιση
σε τετιες περηπτοσης ειναι οκταημερη
με λυγα λογια στης πεντε θα αφεθη ελευθερος

κε αμα θελου ας ερθου οι επομενη !!!!!
(το φοναξε ξαδερφος του στο δυκαστιριο)
ασε που γελουσαν οι δυκαστικη με τους αστηνομηκους στους διαδρομους του δυκαστηριου

το νομηκο συστιμα στη κυπρο ειναι το αγκληκο που η κατηγωρουσα αρχη (εισαγκελεια πρεπη να αποδηξη οτι ο κατηγορουμενος ειναι ενοχος περαν πασης αφυβολειας κε πρεπη να παρουσιαστου κε τα οπλα στο δυκαστηριο )

manousos
11-04-2011, 18:25
ΜΠΟΥ----Ο ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ ΚΑΙ ΟΙ ΚΟΛΟΝΟΜΟΙ ΜΑΣ.ΝεύραΝεύρα

vasorfa
11-04-2011, 18:51
Λοιπον...ΜΑΚΡΥΑ ΑΠΟ ΕΜΑΣ τετοια πραγματα,,,,

ΑΛΛΑ:rolleyes::rolleyes:

1)Αν πυροβολησεις στα ποδια ή καλυτερα κατω απο την μεση,δηλωνει προθεση ΤΡΑΥΜΑΤΙΣΜΟΥ και οχι ανθρωποκτονιας:rolleyes::cool:
2)Εφόσον τα δεδομενα του΄Λεοντοκαρδου ειναι αληθη,τοτε πας, αγοραζεις 2 καραμπινες!!!και αν ο μη γεννητο ερθει εκεινη η ωρα,ΕΣΥ μονο θα ξερεις πια ειναι γεματη και πια οχι!!!!(μην παρεις ομως και την ιδια μαρκα..ε??:D)_
Τωρα,,,,

επι προσωπικου......

ΔΕΝ ειχα ποτε καποιο ΤΕΤΟΙΟ κρουσμα....ΑΛΛΑ......παντοτε ημουν της αποψης οτι ο ιδιωτικος χωρος ειναι ΑΠΑΡΑΒΑΤΟΣ....κατι λοιπον το ατσαλο ξυπνημα,κατι οι τσαχαδες που εχω ΠΑΝΤΑ,,,,κατο ο ΠΑΝΙΚΟΣ της στιγμης, κατι το ενα κατι το αλλο,,,,απο το σπιτι θα βγει ΕΝΑΣ,,,,η εγω ή αυτος...και επειδη εχω σαν παιδι ΠΟΛΛΕΣ κακιες συνηθειες.....οι πιθανοτητες ειναι μαζι μου:D:):)

και μην μου πειτε οτι ειμαι βαρβαρος ή απολυτος...-:rolleyes:


και κατι τελευταιο...ΟΛΟ και καποιον δικηγορο εχουμε....ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΤΗΤΕ ΤΟΝ:cool::cool:

Gallos
11-04-2011, 19:20
Δεν ήθελα να είναι αυτό το πρώτο μου ποσταρισμα αλλά, η αλήθεια δυστυχώς παιδιά είναι ότι: Ο παππούς δεν είχε καλό ποινικολόγο ...

TEOSS
11-04-2011, 20:07
........τους πηροβολησε ενημεροσε την αστηνομια για να τους μεταφερη στο νοσοκομιο κε ειπε οτι τους πηροβολησε στο τηλεφωνο μετα τα αλλαξε τη ειπε δεν ξερω
το κυνυγετικο το εξεφανησανηστικε (απο φυλο του )
συμιοσε δεν ειχε οπλο δυκοτου
την επομενη παρουσιαστηκε στο δυκαστηριο απο την αστηνομια κε του εκδοσανε ενταλμα για εξαημερη κρατιση
σε τετιες περηπτοσης ειναι οκταημερη
με λυγα λογια στης πεντε θα αφεθη ελευθερος
.......
το νομηκο συστιμα στη κυπρο ειναι το αγκληκο που η κατηγωρουσα αρχη (εισαγκελεια πρεπη να αποδηξη οτι ο κατηγορουμενος ειναι ενοχος περαν πασης αφυβολειας κε πρεπη να παρουσιαστου κε τα οπλα στο δυκαστηριο )

Μάλιστα, δεν έχουμε θάνατο αλλά τραυματισμό(και ίσως ελαφρύ)…έχουμε δικαστικό μπλέξιμο, αλλά λόγο νομικού συστήματος, νοοτροπίας και κάποιων άγνωστων λεπτομερειών στις καταθέσεις δεν έχουμε καταδίκη.:)


Επαναλαμβάνω γι αυτούς που έχουν στο μυαλό τους ένοπλη αντιμετώπιση διαρρηκτών, ότι κυκλοφορούν στην αγορά φυσίγγια με πλαστικές μπίλιες (9βολα και 12βολα)που είναι άκρως αποτελεσματικά χωρίς να τραυματίζουν (εκτός από βολή στο κεφάλι, που είπα ότι δεν πρέπει πότε να γίνεται) ….άρα δεν έχουμε νομικά μπλεξίματα…;)

vasorfa
11-04-2011, 20:12
Μάλιστα, δεν έχουμε θάνατο αλλά τραυματισμό(και ίσως ελαφρύ)…έχουμε δικαστικό μπλέξιμο, αλλά λόγο νομικού συστήματος, νοοτροπίας και κάποιων άγνωστων λεπτομερειών στις καταθέσεις δεν έχουμε καταδίκη.:)


Επαναλαμβάνω γι αυτούς που έχουν στο μυαλό τους ένοπλη αντιμετώπιση διαρρηκτών, ότι κυκλοφορούν στην αγορά φυσίγγια με πλαστικές μπίλιες (9βολα και 12βολα)που είναι άκρως αποτελεσματικά χωρίς να τραυματίζουν (εκτός από βολή στο κεφάλι, που είπα ότι δεν πρέπει πότε να γίνεται) ….άρα δεν έχουμε νομικά μπλεξίματα…;)


Και τσουζουυυυυυυννννν αστα να πανε,,,,:cool::cool::cool:

όσο για το αθωωο των φυσιγγιων...σε σχεδον εξ-επαφης εκπυρσοκροτηση,σε τοιχο σκαβει τρυπα:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

και ειπαμε ...απο την μεση και κατω:D:D:D

sompe
11-04-2011, 20:17
Δηλαδή όλοι με κουμπούρια;;;;:confused:Ρε που φτάσαμεΝεύρα

TEOSS
11-04-2011, 20:26
Και τσουζουυυυυυυννννν αστα να πανε,,,,:cool::cool::cool:

όσο για το αθωωο των φυσιγγιων...σε σχεδον εξ-επαφης εκπυρσοκροτηση,σε τοιχο σκαβει τρυπα:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

και ειπαμε ...απο την μεση και κατω:D:D:D

Είναι <<μαλακός>> ο σοβάς σου…:sm7::sm7::sm7:

arisgreek
11-04-2011, 20:34
ΕΠΡΕΠΕ ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΞΕΚΛΗΡΙΣΕΙ ΤΟΥ ΔΙΚΑΣΤΕΣ ΤΗΣ ΒΡΩΜΑΣ Η ΚΛΟΠΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΘΑΝΑΣΙΜΟ ΑΔΙΚΗΜΑ ΟΤΑΝ ΣΤΕΡΕΙΣ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟΝ ΤΟ ΜΗΝΙΑΤΙΚΟ ΤΟΥ? ΑΥΤΟΣ ΠΩΣ ΘΑ ΕΠΙΒΙΩΝΕ ΕΝΑ ΜΗΝΑ??? ΑΛΗΤΕΣΣΣΣΣ

lampros76
11-04-2011, 20:40
ΕΠΡΕΠΕ ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΞΕΚΛΗΡΙΣΕΙ ΤΟΥ ΔΙΚΑΣΤΕΣ ΤΗΣ ΒΡΩΜΑΣ Η ΚΛΟΠΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΘΑΝΑΣΙΜΟ ΑΔΙΚΗΜΑ ΟΤΑΝ ΣΤΕΡΕΙΣ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟΝ ΤΟ ΜΗΝΙΑΤΙΚΟ ΤΟΥ? ΑΥΤΟΣ ΠΩΣ ΘΑ ΕΠΙΒΙΩΝΕ ΕΝΑ ΜΗΝΑ??? ΑΛΗΤΕΣΣΣΣΣ


Τι είναι αυτά που λες;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;
Κουλάρισε ρε φίλε:cool::cool::cool:

vasorfa
11-04-2011, 20:40
Είναι <<μαλακός>> ο σοβάς σου…:sm7::sm7::sm7:


μα....δεν ηταν ο δικος μου σοβας!:rolleyes::rolleyes::p:sm7::sm7::sm7::):):cool::cool:

mpralos
11-04-2011, 20:42
Τελικά, θα μας πει κάποιος το νομικό πλαίσιο;;;;
Είσαι νόμιμος αν χρησιμοποιήσεις ένα κουζινομάχαιρο;;;

vasorfa
11-04-2011, 20:44
ΕΠΡΕΠΕ ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΞΕΚΛΗΡΙΣΕΙ ΤΟΥ ΔΙΚΑΣΤΕΣ ΤΗΣ ΒΡΩΜΑΣ Η ΚΛΟΠΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΘΑΝΑΣΙΜΟ ΑΔΙΚΗΜΑ ΟΤΑΝ ΣΤΕΡΕΙΣ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟΝ ΤΟ ΜΗΝΙΑΤΙΚΟ ΤΟΥ? ΑΥΤΟΣ ΠΩΣ ΘΑ ΕΠΙΒΙΩΝΕ ΕΝΑ ΜΗΝΑ??? ΑΛΗΤΕΣΣΣΣΣ


φιλε για αρχη μοΥ εβγαλες τα ματια με τα ΚΕΦΑΛΑΙΑ:rolleyes::rolleyes:

απο εκει και περα....ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΔΕΝ ΛΥΝΕΤΑΙ παιρνοντας στα χερια μας τον Νομο.......

καλα τα λες αλλα αυτα ειναι για την ζουγκλα!!(και οθτε τον Ταρζαν) μονο για ΖΩΑ.....εμεις ειμαστε ΑΝ-ΘΡΩΠΟΙ:););)(εκτος παντοτε απο καποιους καποιους:o:rolleyes::rolleyes:)


και επειδη μιλησες ετσι για τους δικαστες--΄ΒΑΛΕ ΤΟ ΧΕΡΙ στην καρδια σου και βαλτους ΟΛΟΥΣ σε ενα σακι....εγω ΔΕΝ το συμμεριζομαι αυτο:cool::cool:

vasorfa
11-04-2011, 20:46
Τελικά, θα μας πει κάποιος το νομικό πλαίσιο;;;;
Είσαι νόμιμος αν χρησιμοποιήσεις ένα κουζινομάχαιρο;;;


αν εχω φαει και φασoλαδα...ΕΚΕΙ να δεις τι βομβες μολοτοφ και πρασινα αλογα!!!!!


greek πορδακος!!!κατα ριππας!!!!


(το εχουμε που το εχουμε...να μην το εκμεταλλευτουμε??)

σοβαρα τωρα αν υπαρχει καποιος ΝΟΜΙΚΟΣ ασς μας πει 2-3 πραγματα συμβουλευτικα.....ΒΑΡΕΘΗΚΑ να δειαβαζo τα παπαριλικια του vasorfa:cool::cool::sm7::sm7:

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
11-04-2011, 20:53
φιλε για αρχη μοΥ εβγαλες τα ματια με τα ΚΕΦΑΛΑΙΑ:rolleyes::rolleyes:

απο εκει και περα....ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΔΕΝ ΛΥΝΕΤΑΙ παιρνοντας στα χερια μας τον Νομο.......

καλα τα λες αλλα αυτα ειναι για την ζουγκλα!!(και οθτε τον Ταρζαν) μονο για ΖΩΑ.....εμεις ειμαστε ΑΝ-ΘΡΩΠΟΙ:););)(εκτος παντοτε απο καποιους καποιους:o:rolleyes::rolleyes:)


και επειδη μιλησες ετσι για τους δικαστες--΄ΒΑΛΕ ΤΟ ΧΕΡΙ στην καρδια σου και βαλτους ΟΛΟΥΣ σε ενα σακι....εγω ΔΕΝ το συμμεριζομαι αυτο:cool::cool:

αν εχω φαει και φασoλαδα...ΕΚΕΙ να δεις τι βομβες μολοτοφ και πρασινα αλογα!!!!!


greek πορδακος!!!κατα ριππας!!!!


(το εχουμε που το εχουμε...να μην το εκμεταλλευτουμε??)

σοβαρα τωρα αν υπαρχει καποιος ΝΟΜΙΚΟΣ ασς μας πει 2-3 πραγματα συμβουλευτικα.....ΒΑΡΕΘΗΚΑ να δειαβαζo τα παπαριλικια του vasorfa:cool::cool::sm7::sm7:


Για κοιτάτε ρεεεεε ... που θα συμφωνήσω με τον vasoFra ... :D

TEOSS
11-04-2011, 20:59
Τελικά, θα μας πει κάποιος το νομικό πλαίσιο;;;;
Είσαι νόμιμος αν χρησιμοποιήσεις ένα κουζινομάχαιρο;;;

Φιλέ, δεν χρησιμοποιούμε πότε τέτοια <<φονικά>> αντικείμενα. Διάβασε το ποστ 63. Αυτά <<πρέπει>> να χρησιμοποιούνται από τους κακοποιούς ….το’πίασες έτσι???;););)

vasorfa
11-04-2011, 20:59
Για κοιτάτε ρεεεεε ... που θα συμφωνήσω με τον vasoFra ... :D



ΝεύραΝεύραvasorFa:cool::p:p:p:p:sm7::sm7:

vasorfa
11-04-2011, 21:01
Φιλέ, δεν χρησιμοποιούμε πότε τέτοια <<φονικά>> αντικείμενα. Διάβασε το ποστ 63. Αυτά <<πρέπει>> να χρησιμοποιούνται από τους κακοποιούς ….το’πίασες έτσι???;););)


Φιλαρακι,ο δικος μου ο κολαρινος:o:o:oειναι ΟΠΛΟ!!!!!

ΑΚΟΜΑ με θυμουνται στον ΣΤΡΑΤΟ:o:o:o:D:D:D

ΑΝ βαλεις και την οσ,η απο τα ποδια...ο παραβατεις θα με παρακαλαει να τον κλεισω φυλακη:cool::cool:

TEOSS
11-04-2011, 21:21
Φιλαρακι,ο δικος μου ο κολαρινος:o:o:oειναι ΟΠΛΟ!!!!!

ΑΚΟΜΑ με θυμουνται στον ΣΤΡΑΤΟ:o:o:o:D:D:D

ΑΝ βαλεις και την οσ,η απο τα ποδια...ο παραβατεις θα με παρακαλαει να τον κλεισω φυλακη:cool::cool:

Καλά, μιλάμε είσαι πολύ μπροστά …χρησιμοποιείς στρατηγικά όπλα !!! :sm7::sm7::sm7:

Arkas
11-04-2011, 22:45
ΜΠΟΥ----Ο ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ ΚΑΙ ΟΙ ΚΟΛΟΝΟΜΟΙ ΜΑΣ.ΝεύραΝεύρα

ΕΠΡΕΠΕ ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΞΕΚΛΗΡΙΣΕΙ ΤΟΥ ΔΙΚΑΣΤΕΣ ΤΗΣ ΒΡΩΜΑΣ Η ΚΛΟΠΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΘΑΝΑΣΙΜΟ ΑΔΙΚΗΜΑ ΟΤΑΝ ΣΤΕΡΕΙΣ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟΝ ΤΟ ΜΗΝΙΑΤΙΚΟ ΤΟΥ? ΑΥΤΟΣ ΠΩΣ ΘΑ ΕΠΙΒΙΩΝΕ ΕΝΑ ΜΗΝΑ??? ΑΛΗΤΕΣΣΣΣΣ
Ας είμαστε λίγο πιο προσεκτικοί στις εκφράσεις μας! ;)

giotis
11-04-2011, 23:16
Κάτι δεν πάει καλά με την πληροφόρηση. Αν το δικαστήριο αναγνώριζε την άμυνα θα έμενε η πράξη του ατιμώρητη.

Αν κάποιος σκοτώσει κάποιον διαπράττει ανθρωποκτονία. Σίγουρα δεν ξέρουμε ότι το δικαστήριο.

Πάντως δεν επιτρέπεται να αφαιρέσεις ζωή εκτός αν πρόκειται να σώσεις την δική σου ή κάποιου τρίτου που κινδυνεύει άμεσα και δεν μπορείς να το πράξεις με άλλο τρόπο παρά με την αναγκαία προσβολή του επιτιθέμενου (άμυνα).

Δηλαδή αν ο κλέφτης δεν απειλούσε τη ζωή του ιδιοκτήτη δεν επιτρεπόταν σε αυτόν να τον τραυματίσει θανάσιμα.

Από κεί και πέρα υπάρχουν πολλά νομικά παράθυρα ώστε η πράξη για να μείνει η πράξη ατιμώρητη ή να υπάρξουν πολλά ελαφρυντικά στη ποινή.

Πάντως ένας κατηγορούμενος που θα έλεγε καλά του έκανα και θα το ξανακάνω, σίγουρα θα έχει διαμονή σε κελί με ποινή της ανθρωποκτονίας από πρόθεση.

ckk
12-04-2011, 00:06
Τα πυρά νεαρού επιβάτη λεωφορείου, ο οποίος δεν είχε ακυρώσει εισιτήριο, δέχθηκε το απόγευμα ελεγκτής της ΕΘΕΛ στο Κερατσίνι, στη συμβολή των οδών Λ. Δημοκρατίας και Γρ. Λαμπράκη.


Άντε να είσαι κλέφτης και να μπεις στο σπίτι του… :sm7::sm7::sm7:

kostasx
12-04-2011, 12:06
Τα πυρά νεαρού επιβάτη λεωφορείου, ο οποίος δεν είχε ακυρώσει εισιτήριο, δέχθηκε το απόγευμα ελεγκτής της ΕΘΕΛ στο Κερατσίνι, στη συμβολή των οδών Λ. Δημοκρατίας και Γρ. Λαμπράκη.


Άντε να είσαι κλέφτης και να μπεις στο σπίτι του… :sm7::sm7::sm7:

Θα σε καθαρίσει απ' όλες τις πάντες..:D

sterom
12-04-2011, 12:10
Τα πυρά νεαρού επιβάτη λεωφορείου, ο οποίος δεν είχε ακυρώσει εισιτήριο, δέχθηκε το απόγευμα ελεγκτής της ΕΘΕΛ στο Κερατσίνι, στη συμβολή των οδών Λ. Δημοκρατίας και Γρ. Λαμπράκη.


Άντε να είσαι κλέφτης και να μπεις στο σπίτι του… :sm7::sm7::sm7:


Ή άντε να μπει στο σπίτι σου και να σε δει μπροστά του.
Σίγουρα, θα σου ζητήσει συγνώμη και θα φύγει:hmmm::hmmm::hmmm:

gsmaniac
12-04-2011, 13:23
παμε για κατι φρεσκο....
εχθες το βραδυ,γυρω στις 9:00,δεχθηκα ενα τηλεφωνημα απο την μανα μου οτι καποιος της ειχε διαρρηξει το σπιτι....
ειναι κατοικος π.φαληρου και σε 5 λεπτακια ημουν εκει....
οι μπουκαδοροι ειχαν σπασει την κλειδαρια,βουτηξαν ενα χιλιαρικακι,κατι χρυσαφικα και εφυγαν κυριοι....Νεύρα
η μπουκα εγινε μεταξυ 17:00-20:00 μ.μ και ευτυχως δεν ηταν καποιος στο σπιτι........
αναφερω το συμβαν,για να τονισω την πολυ ασχημη ψυχολογια που εχει καποιος οταν του συμβει η στραβη.....:hmmm:
σκεφτομουν την περιπτωση,να εμπαινε η μανα μου(70 χρονων),οταν οι αλητες βρισκοντουσαν μεσα.....:hmmm:

z_atomic
12-04-2011, 17:22
εγω πέτυχα τον διαρρήκτη όταν πλησίαζα απο τη μεριά του συνοδηγου το αυτοκίνητο μου. Όπως πλησίαζα χωρίς να μπορώ να δω τη θέση του οδηγού, βλέπω ανοιχτό το φως της καμπίνας. Κατευθείαν σκέφτομαι πόσο Μ@@@@ς είμαι που ξέχασα το φως ανοιχτό πάλι και θα έχω πρόβλημα με μπαταρία. Πλησιάζοντας όμως ακριβώς στο παράθυρο του συνοδηγού βλέπω ένα κ@@@ολη να ψαχουλεύει κάτω από το cd player. Όπως είπε κ ο frits εκείνη τη στιγμή δεν ξέρεις πως θα αντιδράσεις. Εμένα μου γύρισαν μάτια και μυαλά μονομιάς. Δεν μπορούσα να ελέγξω την κατάσταση μου ούτε κατά διάνοια παρόλο που δεν διακρίνομαι για παρορμητικότητα. Χωρίς λοιπόν να σκεφτώ του φωνάζω "παλιοπ@@στη θα σε γ@@ησω". Ίσως το ότι φώναξα να με έσωσε. Ο τύπος (γύρω στα 25) σαστίζει όπως είχα σαστίσει κ γω όταν τον πρωτοείδα. Μέχρι να κάνω το γύρο του smart αυτός είχε αφήσει το cd είχε αρπάξει το κατσαβίδι επιδεικτικά στα χέρια και άρχισε να τρέχει. Εγώ συνεχίζοντας ως άμυαλος έτρεξα με όση δύναμη είχα να τον πιάσω. Ευτυχώς ο φόβος δίνει ταχύτητα στα πόδια κ ο τύπος έσπασε το ρεκόρ στα 200. Δεν πιανόταν (εκανα στίβο σπριντ για αρκετά χρόνια πιο μικρός) με τίποτα.
Πιο μετά όταν ηρέμησα σκέφτηκα πόσο απερίσκεπτα ενήργησα. Ο τύπος ήταν τόσο αποφασισμένος για τα πάντα. Να χτυπήσει, να σκοτώσει αρκεί να σωθεί.
Εγώ νομίζω ότι όσο και οργή να αισθανόμαστε όταν βρισκόμαστε σε τέτοια κατάσταση, πρέπει να γυρνάμε το διακόπτη στο calm mode και να διαχειριζόμαστε την κατάσταση με ψυχραιμία. Μην υπολογίζετε λεφτά και είδη αξίας. Ολα αυτα θα είναι άχρηστα αν πεθάνεις ή αν πάθεις ανεπανόρθωτες βλάβες.
Από την άλλη αν σου επιτεθεί δεν έχεις επιλογή κ ας πας φυλακή. Προστατεύεις τη ζωή σου έστω και με το θάνατό του αν δεν μπορείς να το αποφύγεις.
Τώρα για το συγκεκριμένο συμβάν νομίζω ότι πρώτα ο νομοθέτης και μετά ο δικαστής χρειάζεται να ζήσουν μια παρόμοια κατάσταση για να αντιληφθούν το λάθος του νόμου.
Οι δικαστές σε άλλες περιπτώσεις ξέρουν να κάνουν τα στραβά μάτια, να ερμηνεύουν το νόμο όπως θέλουν και να συγχωρούν χειρότερα αδικήματα.
Αυτό για κάποιους που λένε ότι οι δικαστές δεν φταίνε. Φταίνε που οι απεργίες που κάνουν αφορούν μόνο τις αυξήσεις στους μισθούς τους και όχι το λειτούργημά τους. Αυτή είναι η αλήθεια. Απεργία μόνο για λεφτά. Κι ας πηγαίνουν όλά τα άλλα από το κακό στο χειρότερο.
Και για να μην κοροιδευόμαστε στην αστυνομία μου είπαν ότι ευτυχώς που δεν τον πρόλαβα για ακόμη και αν δεν πάθαινα τίποτα και τον συλλαμβάναμε, θα πήγαινε αυτόφορο, μετά εισάγγελέα ορίζεται ημερομηνία δικης και μετά σπίτι του και πιθανόν κάποια στιγμή σπίτι μου για αντίποινα.
Ζούμε σε ένα Γ@@@@νο κράτος χειρότερο και από κράτη μέσης ανατολής.

gandreas
12-04-2011, 19:20
εγω πέτυχα τον διαρρήκτη όταν πλησίαζα απο τη μεριά του συνοδηγου το αυτοκίνητο μου. Όπως πλησίαζα χωρίς να μπορώ να δω τη θέση του οδηγού, βλέπω ανοιχτό το φως της καμπίνας. Κατευθείαν σκέφτομαι πόσο Μ@@@@ς είμαι που ξέχασα το φως ανοιχτό πάλι και θα έχω πρόβλημα με μπαταρία. Πλησιάζοντας όμως ακριβώς στο παράθυρο του συνοδηγού βλέπω ένα κ@@@ολη να ψαχουλεύει κάτω από το cd player. Όπως είπε κ ο frits εκείνη τη στιγμή δεν ξέρεις πως θα αντιδράσεις. Εμένα μου γύρισαν μάτια και μυαλά μονομιάς. Δεν μπορούσα να ελέγξω την κατάσταση μου ούτε κατά διάνοια παρόλο που δεν διακρίνομαι για παρορμητικότητα. Χωρίς λοιπόν να σκεφτώ του φωνάζω "παλιοπ@@στη θα σε γ@@ησω". Ίσως το ότι φώναξα να με έσωσε. Ο τύπος (γύρω στα 25) σαστίζει όπως είχα σαστίσει κ γω όταν τον πρωτοείδα. Μέχρι να κάνω το γύρο του smart αυτός είχε αφήσει το cd είχε αρπάξει το κατσαβίδι επιδεικτικά στα χέρια και άρχισε να τρέχει. Εγώ συνεχίζοντας ως άμυαλος έτρεξα με όση δύναμη είχα να τον πιάσω. Ευτυχώς ο φόβος δίνει ταχύτητα στα πόδια κ ο τύπος έσπασε το ρεκόρ στα 200. Δεν πιανόταν (εκανα στίβο σπριντ για αρκετά χρόνια πιο μικρός) με τίποτα.
Πιο μετά όταν ηρέμησα σκέφτηκα πόσο απερίσκεπτα ενήργησα. Ο τύπος ήταν τόσο αποφασισμένος για τα πάντα. Να χτυπήσει, να σκοτώσει αρκεί να σωθεί.
Εγώ νομίζω ότι όσο και οργή να αισθανόμαστε όταν βρισκόμαστε σε τέτοια κατάσταση, πρέπει να γυρνάμε το διακόπτη στο calm mode και να διαχειριζόμαστε την κατάσταση με ψυχραιμία. Μην υπολογίζετε λεφτά και είδη αξίας. Ολα αυτα θα είναι άχρηστα αν πεθάνεις ή αν πάθεις ανεπανόρθωτες βλάβες.
Από την άλλη αν σου επιτεθεί δεν έχεις επιλογή κ ας πας φυλακή. Προστατεύεις τη ζωή σου έστω και με το θάνατό του αν δεν μπορείς να το αποφύγεις.
Τώρα για το συγκεκριμένο συμβάν νομίζω ότι πρώτα ο νομοθέτης και μετά ο δικαστής χρειάζεται να ζήσουν μια παρόμοια κατάσταση για να αντιληφθούν το λάθος του νόμου.
Οι δικαστές σε άλλες περιπτώσεις ξέρουν να κάνουν τα στραβά μάτια, να ερμηνεύουν το νόμο όπως θέλουν και να συγχωρούν χειρότερα αδικήματα.
Αυτό για κάποιους που λένε ότι οι δικαστές δεν φταίνε. Φταίνε που οι απεργίες που κάνουν αφορούν μόνο τις αυξήσεις στους μισθούς τους και όχι το λειτούργημά τους. Αυτή είναι η αλήθεια. Απεργία μόνο για λεφτά. Κι ας πηγαίνουν όλά τα άλλα από το κακό στο χειρότερο.
Και για να μην κοροιδευόμαστε στην αστυνομία μου είπαν ότι ευτυχώς που δεν τον πρόλαβα για ακόμη και αν δεν πάθαινα τίποτα και τον συλλαμβάναμε, θα πήγαινε αυτόφορο, μετά εισάγγελέα ορίζεται ημερομηνία δικης και μετά σπίτι του και πιθανόν κάποια στιγμή σπίτι μου για αντίποινα.
Ζούμε σε ένα Γ@@@@νο κράτος χειρότερο και από κράτη μέσης ανατολής.
:hmmm::hmmm::hmmm:

hris
12-04-2011, 21:15
....στην αστυνομία μου είπαν ότι ευτυχώς που δεν τον πρόλαβα για ακόμη και αν δεν πάθαινα τίποτα και τον συλλαμβάναμε, θα πήγαινε αυτόφορο, μετά εισάγγελέα ορίζεται ημερομηνία δικης και μετά σπίτι του και πιθανόν

κάποια στιγμή σπίτι μου για αντίποινα.
Ζούμε σε ένα Γ@@@@νο κράτος χειρότερο και από κράτη μέσης ανατολής.

Γ@μ@μ@ν@ κράτος.
Από παντού μπάζειΝεύρα

griv_gs
13-04-2011, 02:52
Αρχικά στα 77 δεν φυλακίζεσαι. Προβλέπεται από την νομοθεσία.

Πιστεύω ότι με τον παππού έπαιζαν και άλλοι παράμετροι που εμείς δεν τους ξέρουμε.

Και οι δικαστές ζουν δίπλα μας, και αυτοι ξέρουν τι γίνεται.

Αν μπει καποιος στο σπίτι σου βέβαια και θα το προστατέψεις.
Στα πλαίσια της άμυνας και σύμφωνα με την αρχή της αναλογικότητας και την αρχή της αναλογίας των όπλων.

Το πρώτο είναι κατανοητό. Έχεις δικαίωμα να αμυνθείς για την ζωή σου και την ζωή τρίτου και ο νόμος δικαιολογεί και ανθρωποκτονία αν είναι ο μόνος τρόπος να γλιτώσεις την ζωή σου ή την ζωή τρίτου.

Η αρχή αναλογίας των όπλων λέει ότι αν ο ένας κρατάει σουγια και έσυ τον γαζώσεις με υποπολυβόλο είσαι λάθος.
Αλλα΄και αυτό είναι υπο συζύτηση γιατί αν είχει σουγιά , είναι ιδιαίτερα σωματώδης και σε έχει κλείσει σε μια γωνία του σπιτιου και εσύ τον σκοτώσεις με υποπολυβόλο, μην μπορώντας με κάτι άλλο, είσαι στα όρια της άμυνας.

Επίσης, όταν πας στο δικαστήρια και κληθείς και πεις ότι, μπήκε σπίτι μου και κρατούσε κουζινομάχαιρο γι' αυτό τον σκότωσα με ένα κουζινομάχαιρο που βρήκα, κανένα δικαστήριο δεν θα σε δικάσει.
Ποιος θα βρεθεί να πει ότι ο κλέφτης δεν κρατούσε κουζινομάχαιρο?
Κανένας και η αμφιβολία πάντα υπέρ του κατηγορομένου.

Αν τον σκοτώσεις με την καραμπίνα στην πλάτη και απόσταση 30 μέτρων από την βαλιστική, θα πει ότι ο δράστης έφευγε και εσύ του αφαίρεσες την ζωή. Και εδώ μιλάμε για την αρχή της αναλογικότητας.

Αυτή λέει ότι δεν πρέπει να προκαλέσεις μεγαλύτερο κακό στον δράστη απο αυτή που θα επιφέρει ο ίδιος. Δηλαδή δεν πρέπει να αφαιρέσεις την ζωή του για να προστατέυσεις τα χρήματά σου, γιατί η ανθρώπινη ζωή έχει μεγαλύτερη αξία από τα αντικείμενα.

Τα πάντα ξαναλέω είναι θέμα δικαστηρίου. Κανένα δεν θα σε βάλει φυλακή, αν έκανες ανθρωποκτονία εφαρμόζοντας τις παραπάνω αρχές.

Και επείδή κάθε περίπτωση είναι ξεχωριστή, υπάρχει και η αρχή της ηθικής απόδειξης, σύμφωνα με την οποία, οι δικαστές, μπορούν ανεξάρτητα των στοιχείων, να στηρίξουν την απόφασή τους και σε προσωπική εκτίμηση.

Το μόνο κακό είναι η ψυχολογική ταλαιπωρία.
Πως θα νιώθεις μετά την αφαίρεση ζωής και ΠΟΤΕ ΘΑ ΞΕΜΠΕΡΔΕΨΕΙΣ. Αυτό είναι το πρόβλημα με τα δικαστήρια. Θα κληθείς και θα ξανακληθείς και όταν βγει επιτέλους απόφαση θα έχεις κουραστεί πολύ που θα αναθεματίζεις.

Το ίδιο ισχύει και όταν δικάζεται ένας κλέφτης.
Μέχρι να βγει απόφαση, χάνεται η αμεσότητα της πράξης και της τιμωρίας με αποτέλεσμα να δίνεται η εντύπωση της ατιμωρησίας.

Ελπίζω να μην κούρασα:D

vasorfa
13-04-2011, 02:57
φιλος ζωγραφησες!απλος και κατανοητος!:D

griv_gs
13-04-2011, 11:53
Από προσωπικό συμβάν - Ρουμάνος σεσημασμένος (από τ' αποτυπώματα που άφησε),

μπήκε νύχτα στο σπίτι μου, πήρε διάφορα αντικείμενα αξίας κ χρήματα ....

Στο ρεζουμέ ...

Στην Αστυνομία που έκανα καταγγελία μου είπαν, καλά που δεν ξύπνησες ...

Εκτός του ότι μπορεί να σε σκότωνε - οι Ρουμάνοι δεν "παίζουν",

αν τον "ακούμπαγες" θα έβρισκες τον μπελά σου ...

Μααααα .... (διαμαρτυρήθηκα) .... μπήκε στο σπίτι μου κ έπρεπε να μείνω με σταυρωμένα τα χέρια ???

"Έτσι είναι ο νόμος" .... ήταν η απάντηση του αξ. υπηρεσίας ... :cool:


Νίκο, κανένα μπελά δεν θα έβρισκες.
Σαφώς και δεν θα έπρεπε να μείνεις με σταυρωμένα τα χέρια.

Και ο δικαστής θα ήτανε υπέρ σου.
Εκνευρισμένος, γιατί αύριο αυτός ο Ρουμάνος θα μπορούσε να μπει σπίτι του.

Αυτές οι απαντήσεις είναι απο ανόητους αξ. υπηρεσίας μόνο για φάπες.

Ναι μπορεί να είχες μια ταλαιπωρία με τα δικαστήρια, να πας αρκετές φορές, να χάσεις τα μεροκάματα σου αλλά κανένα μπελά δεν θα έβρισκες.


Να ξέρεται ότι αυτό εκμεταλευονται οι δικηγόροι των Ρουμάνων ή άλλων εγκληματιών.

Αναβολή - αναβολή μέχρι που ο μάρτυρας αναθεματίζει και δεν ξαναπάει και ο δράστης πέφτει στα μαλακά ελλείψη μαρτυρίας.

tellis
13-04-2011, 12:38
Αρχικά στα 77 δεν φυλακίζεσαι. Προβλέπεται από την νομοθεσία.

Πιστεύω ότι με τον παππού έπαιζαν και άλλοι παράμετροι που εμείς δεν τους ξέρουμε.

Και οι δικαστές ζουν δίπλα μας, και αυτοι ξέρουν τι γίνεται.

Αν μπει καποιος στο σπίτι σου βέβαια και θα το προστατέψεις.
Στα πλαίσια της άμυνας και σύμφωνα με την αρχή της αναλογικότητας και την αρχή της αναλογίας των όπλων.

Το πρώτο είναι κατανοητό. Έχεις δικαίωμα να αμυνθείς για την ζωή σου και την ζωή τρίτου και ο νόμος δικαιολογεί και ανθρωποκτονία αν είναι ο μόνος τρόπος να γλιτώσεις την ζωή σου ή την ζωή τρίτου.

Η αρχή αναλογίας των όπλων λέει ότι αν ο ένας κρατάει σουγια και έσυ τον γαζώσεις με υποπολυβόλο είσαι λάθος.
Αλλα΄και αυτό είναι υπο συζύτηση γιατί αν είχει σουγιά , είναι ιδιαίτερα σωματώδης και σε έχει κλείσει σε μια γωνία του σπιτιου και εσύ τον σκοτώσεις με υποπολυβόλο, μην μπορώντας με κάτι άλλο, είσαι στα όρια της άμυνας.

Επίσης, όταν πας στο δικαστήρια και κληθείς και πεις ότι, μπήκε σπίτι μου και κρατούσε κουζινομάχαιρο γι' αυτό τον σκότωσα με ένα κουζινομάχαιρο που βρήκα, κανένα δικαστήριο δεν θα σε δικάσει.
Ποιος θα βρεθεί να πει ότι ο κλέφτης δεν κρατούσε κουζινομάχαιρο?
Κανένας και η αμφιβολία πάντα υπέρ του κατηγορομένου.

Αν τον σκοτώσεις με την καραμπίνα στην πλάτη και απόσταση 30 μέτρων από την βαλιστική, θα πει ότι ο δράστης έφευγε και εσύ του αφαίρεσες την ζωή. Και εδώ μιλάμε για την αρχή της αναλογικότητας.

Αυτή λέει ότι δεν πρέπει να προκαλέσεις μεγαλύτερο κακό στον δράστη απο αυτή που θα επιφέρει ο ίδιος. Δηλαδή δεν πρέπει να αφαιρέσεις την ζωή του για να προστατέυσεις τα χρήματά σου, γιατί η ανθρώπινη ζωή έχει μεγαλύτερη αξία από τα αντικείμενα.

Τα πάντα ξαναλέω είναι θέμα δικαστηρίου. Κανένα δεν θα σε βάλει φυλακή, αν έκανες ανθρωποκτονία εφαρμόζοντας τις παραπάνω αρχές.

Και επείδή κάθε περίπτωση είναι ξεχωριστή, υπάρχει και η αρχή της ηθικής απόδειξης, σύμφωνα με την οποία, οι δικαστές, μπορούν ανεξάρτητα των στοιχείων, να στηρίξουν την απόφασή τους και σε προσωπική εκτίμηση.

Το μόνο κακό είναι η ψυχολογική ταλαιπωρία.
Πως θα νιώθεις μετά την αφαίρεση ζωής και ΠΟΤΕ ΘΑ ΞΕΜΠΕΡΔΕΨΕΙΣ. Αυτό είναι το πρόβλημα με τα δικαστήρια. Θα κληθείς και θα ξανακληθείς και όταν βγει επιτέλους απόφαση θα έχεις κουραστεί πολύ που θα αναθεματίζεις.

Το ίδιο ισχύει και όταν δικάζεται ένας κλέφτης.
Μέχρι να βγει απόφαση, χάνεται η αμεσότητα της πράξης και της τιμωρίας με αποτέλεσμα να δίνεται η εντύπωση της ατιμωρησίας.

Ελπίζω να μην κούρασα:D


Respect;););)