PDA

View Full Version : Αρχισαν οι κ.λοτούμπες!


ortho
08-04-2011, 23:46
Συναινέσεις
Tου Αλεξη Παπαχελα
Ο πρωθυπουργός είναι εμφανώς στριμωγμένος πολιτικά και η χώρα κατρακυλάει σε έναν επικίνδυνο κατήφορο. Αυτό που χρειαζόμαστε είναι ένα πραγματικό πολιτικό reset, μια επανεκκίνηση. Η πραγματική συναίνεση είναι μια λύση. Μια συναίνεση που θα βασίζεται όμως σε ένα «συμβόλαιο», μια εθνική συνεννόηση σε θεμελιώδεις στόχους. Αλλιώς δεν έχει κανένα νόημα, θα αποτελεί μια επανάληψη της κυβέρνησης Ζολώτα.
Η συναίνεση δεν μπορεί να εξασφαλισθεί από τον κ. Παπανδρέου «δωρεάν». Θα απαιτήσει κινήσεις πολιτικού «μεγαλείου» που μέχρι τώρα δεν έχει αποδείξει ότι διαθέτει, καθώς και την πλήρη απελευθέρωσή του από το βαθιά πασοκικό του DNA. Δεν μπορεί, π.χ., να ζητήσει συναίνεση με αξιόπιστο τρόπο αν δεν σηκωθεί στο βήμα της Βουλής για να πει καθαρά και ξάστερα, με δικά του λόγια, πως «έκανα μεγάλο λάθος στον τρόπο που άσκησα αντιπολίτευση. Επρεπε να ήμουν πολύ πιο συνεργάσιμος σε ορισμένα κρίσιμα θέματα, όπως τις αλλαγές στην παιδεία, τις αλλαγές στις ΔΕΚΟ, ακόμη και στο πάγωμα μισθών». Αν δεν το πει, δύο πράγματα μπορεί να συμβαίνουν: ή δεν έχει αντιληφθεί ο ίδιος πόσο καταστροφική ήταν η αντιπολίτευσή του ή ο πολιτικός του εγωισμός δεν του επιτρέπει να αρθεί στο ύψος των περιστάσεων. Για να ζητήσει συναίνεση από τον ελληνικό λαό, τον κ. Σαμαρά ή όποιον άλλον, οφείλει επίσης μια δημόσια εξήγηση για την παραπλανητική εκείνη τοποθέτηση που έλεγε πως «λεφτά υπάρχουν».
Δεν τελειώνουμε όμως εδώ. Αν θέλει τη συναίνεση, ο κ. Παπανδρέου πρέπει, έστω και αυτή την ύστατη ώρα, να σταματήσει τις ξύλινες επιθέσεις στη Ν.Δ., να αποφύγει τον πατριωτικό κομματικό λόγο και να υιοθετήσει εσκεμμένα προτάσεις του κ. Σαμαρά ή του κ. Καρατζαφέρη ή της κ. Μπακογιάννη για την ανάπτυξη και την οικονομία. Μόνον έτσι θα πείσει ότι δεν τους θέλει για σωσίβιο για να σωθεί ο ίδιος, αλλά η χώρα... Πρέπει λοιπόν να παραδεχθεί τα λάθη που έκανε, όπως π.χ. την υπερφορολόγηση του ιδιωτικού τομέα, και να δείξει επιτέλους πως «ακούει» και πως δεν βλέπει τη συναίνεση ως φτηνό επικοινωνιακό τρικ.
Στο κάτω κάτω της γραφής πριν ζητήσει συναίνεση από τους απέναντι, θα πρέπει ο ίδιος να εξασφαλίσει τη συναίνεση από τους δικούς του. Τι να τον κάνει τον κ. Σαμαρά αν δεν έχει την κ. Κατσέλη μαζί του και αν η μισή κυβέρνηση τον αγνοεί επιδεικτικά;
Η χώρα βρίσκεται σε ένα εξαιρετικά κρίσιμο σταυροδρόμι. Οι συνθήκες και η Ιστορία απαιτούν από την πολιτική μας ηγεσία να σταθεί στο ύψος των περιστάσεων. Ο κόσμος είναι εξαγριωμένος με τους πολιτικούς και το πολιτικομιντιακό σύστημα. Οποιος πιστεύει ότι μπορεί να τον κοροϊδέψει ή ότι απλά θα καβαλήσει το κύμα της οργής και θα τη βγάλει καθαρή κάνει τεράστιο λάθος.
Μέχρι τώρα ο κ. Παπανδρέου έδειξε ότι διαθέτει πείσμα και πως όταν καταλάβει τι πρέπει να γίνει, προσπαθεί να το κάνει. Δεν είναι και τόσο καλός στο μάνατζμεντ και δεν μπορεί να επιβληθεί στο παλαιό ΠΑΣΟΚ. Η μόνη του ελπίδα να μην καταγραφεί ως διαχειριστική υποσημείωση και αποτυχία είναι να κάνει μόνος του την ολική επανεκκίνηση: να ξεπεράσει τον εαυτό του επιδιώκοντας ειλικρινή συναίνεση και να σχηματίσει μια κυβέρνηση που θα αγνοεί τις εσωκομματικές ισορροπίες και τους «κολλητούς» και θα βασίζεται σε ό,τι καλύτερο διαθέτει η χώρα. «Το έχει;», όπως θα έλεγε κάποιος πιτσιρικάς σήμερα. Θα δείξει.


Και δεν είναι το μοναδικό.....αν αντιληφθώ ότι τους χάλασε τα χατήρια των μεγαλοεκδοτών-καναλαρχών-εργολάβων....θα πηδηχτώ από το παράθυρο!
Πως αλλάζει ρε παιδί μου ο καταλληλότερος ανάλογα με τα συμφέροντά τους.....

vaska
09-04-2011, 01:32
Τα γράφει αυτά (όχι ότι δεν είναι εν μέρη αρκετά από αυτά σωστά) ποιός???? Ο μίστερ ####τούμπας και παντιέρας κι εξυπηρετών συμφέροντα. ο αξιότιμος κος Παπαχελάς.

Τι να πεις όμως, έτσι που καταντήσαμε με αυτούς που ψηφίσαμε και λίγα μας κάνουν.

ckk
09-04-2011, 10:33
Ξεκαρφώματα του Παπαχελά για να μην τις φάει και αυτός κάποια στιγμή.

Το κορυφαίο είναι το 'για να πει καθαρά και ξάστερα, με δικά του λόγια'... :sm7:

Δεν επαρκεί παιδιά ο άνθρωπος, είναι πολύ λίγος για το εθνικό συμφέρον, δυστυχώς.

Arkas
09-04-2011, 11:36
........................................................................................................
διαχειριστική υποσημείωση και αποτυχία
........................................................................................................

Σε τέσσερις (4) λέξεις,
η πλήρης πραγματικότητα.

GeorgeP
10-04-2011, 00:07
Παντως στον ''μπακαλογατο'' πρέπει να κλεισεις τραπεζι Σαββατο βραδυ!!!
Ερχομενος απο την Σαρωνιδα σημερα το βραδυ στης 23:00 η Βουλιαγμενη ηταν ''καθισμενη'' απο τον κοσμο στις ταβερνες τις καφετεριες και οι παρκαδοροι στα κεντρα διασκεδασης της συγγρου δεν προλαβαιναν να εξυπηρετησουν!!! Τα Cayenne και τα Lexus περνουσαν το ταπεινο μου Hyundai Accent του '95 σωρηδον!!!!!!!

ΛΕΦΤΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ!!!

ΜΑΥΡΑ ΛΕΦΤΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ!!!

ΜΑΖΙ ΤΑ ΦΑΓΑΜΕ!!!!!

Μπας και ειχουν δικιο.............?????

geolag
10-04-2011, 07:34
Παντως στον ''μπακαλογατο'' πρέπει να κλεισεις τραπεζι Σαββατο βραδυ!!!
Ερχομενος απο την Σαρωνιδα σημερα το βραδυ στης 23:00 η Βουλιαγμενη ηταν ''καθισμενη'' απο τον κοσμο στις ταβερνες τις καφετεριες και οι παρκαδοροι στα κεντρα διασκεδασης της συγγρου δεν προλαβαιναν να εξυπηρετησουν!!! Τα Cayenne και τα Lexus περνουσαν το ταπεινο μου Hyundai Accent του '95 σωρηδον!!!!!!!

ΛΕΦΤΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ!!!

ΜΑΥΡΑ ΛΕΦΤΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ!!!

ΜΑΖΙ ΤΑ ΦΑΓΑΜΕ!!!!!

Μπας και ειχουν δικιο.............?????
Λεφτά υπάρχουν .
Δύο είναι οι ερωτήσεις.
1)με τόσα πολλά που έφαγαν τους φτάνουν αυτά που υπάρχουν?
2)έστω ότι τους φτάνουν ,μπορούν να τα πάρουν από αυτούς που πρέπει να πληρώσουν?
εγώ πιστεύω ότι οι απαντήσεις είναι όχι και στις δύο ερωτήσεις.

EOD-K9
10-04-2011, 11:19
ναι μαζί τα φάγατε
και είναι η ώρα να ΠΛΗΡΩΣΟΥΜΕ

GeorgeP
10-04-2011, 13:22
Λεφτά υπάρχουν .
Δύο είναι οι ερωτήσεις.
1)με τόσα πολλά που έφαγαν τους φτάνουν αυτά που υπάρχουν?
2)έστω ότι τους φτάνουν ,μπορούν να τα πάρουν από αυτούς που πρέπει να πληρώσουν?
εγώ πιστεύω ότι οι απαντήσεις είναι όχι και στις δύο ερωτήσεις.

Αν δεν υπηρχαν λεφτα οι ταβερνες, τα κεντρα διασκεδασης και τα στρηπτιζαδικα θα επρεπε να ειχαν κλεισει ΟΛΑ!! Και οχι το Σ/Κ να γινεται το αδιαχωρητο και να πρέπει να κλεισεις τραπεζι.......στην ταβερνα!!!!!!!
Εχθες 23:00 εκανα 1 ωρα απο Γλυφαδα-Ν.Σμυρνη!!! Το αδιαχωρητο στους δρομους απο αυτοκινητα!! Η βενζινη 1,60-1,70 το λιτρο και ακομη λεμε δεν υπαρχουν λεφτα???????

Δυο λοιπον ειναι οι ερωτησεις κα για μενα
1) αυτα τα λεφτα που τρωγονται ΚΑΙ σημερα απο τους πολιτες για την ''αδιαχωρητη'' και κατοπιν κλεισιματος τραπεζιου διασκεδαση τους σε αυτους τους καιρους ΠΟΥ ΒΡΕΘΗΚΑΝ?
2) ποσοι απο αυτους που τα τρωνε ΚΑΙ σημερα σαν να μην εχει αλλαξει τιποτε, εξακολουθουν να μην πληρωνουν φορους, ΙΚΑ, ΤΕΒΕ κ.λ.π με αποτελέσμα εμεις οι υπολοιποι να καθομαστε σπιτι μας αφου εμεις καλουμαστε να βγαλουμε τα καστανα απο την φωτια γιαυτους?


Ή δεν εχουμε συναισθηση τι συμβαινει ¨η ειμαστε ανοητοι πιστευοντας οτι το κρατος (και παλι) θα βρει την λυση σε προβλημα που κατ΄ημας δεν υπαρχει!!!
Οποταν ας συνεχισουμε να συμμετεχουμε στην κλοπη με καθε τροπο οπως κανουμε τοσα χρονια, ουτως ωστε να ''εξοικονομουμε'' χρηματα για την αδιαχωρητη και κατοπιν κλεισιματος τραπεζιου διασκεδαση μας!!! Αντε παμε σαν αλλοτε..............!!!!!!

Ομως, οταν και αν, μας πουνε ενα βραδυ ''ελληνες Πολιτες....επτωχευσαμε'' και δουμε τους τραπεζικους μας λογαριασμους αδειους...τοτε να δω τι θα πουμε!!!
Α, ξερω, ''οι Πολιτικοι φταινε''!!!
Ας γυρισουμε πλευρο ομως τωρα διοτι το ονειρο ''οι Πολιτικοι φταινε'' παει και τελειωσε!!! Τωρα ''τελειωνουμε'' εμεις!!!!!

DERTILAS
10-04-2011, 13:38
Αν δεν υπηρχαν λεφτα οι ταβερνες, τα κεντρα διασκεδασης και τα στρηπτιζαδικα θα επρεπε να ειχαν κλεισει ΟΛΑ!! Και οχι το Σ/Κ να γινεται το αδιαχωρητο και να πρέπει να κλεισεις τραπεζι.......στην ταβερνα!!!!!!!
Εχθες 23:00 εκανα 1 ωρα απο Γλυφαδα-Ν.Σμυρνη!!! Το αδιαχωρητο στους δρομους απο αυτοκινητα!! Η βενζινη 1,60-1,70 το λιτρο και ακομη λεμε δεν υπαρχουν λεφτα???????

Δυο λοιπον ειναι οι ερωτησεις κα για μενα
1) αυτα τα λεφτα που τρωγονται ΚΑΙ σημερα απο τους πολιτες για την ''αδιαχωρητη'' και κατοπιν κλεισιματος τραπεζιου διασκεδαση τους σε αυτους τους καιρους ΠΟΥ ΒΡΕΘΗΚΑΝ?
2) ποσοι απο αυτους που τα τρωνε ΚΑΙ σημερα σαν να μην εχει αλλαξει τιποτε, εξακολουθουν να μην πληρωνουν φορους, ΙΚΑ, ΤΕΒΕ κ.λ.π με αποτελέσμα εμεις οι υπολοιποι να καθομαστε σπιτι μας αφου εμεις καλουμαστε να βγαλουμε τα καστανα απο την φωτια γιαυτους?


Ή δεν εχουμε συναισθηση τι συμβαινει ¨η ειμαστε ανοητοι πιστευοντας οτι το κρατος (και παλι) θα βρει την λυση σε προβλημα που κατ΄ημας δεν υπαρχει!!!
Οποταν ας συνεχισουμε να συμμετεχουμε στην κλοπη με καθε τροπο οπως κανουμε τοσα χρονια, ουτως ωστε να ''εξοικονομουμε'' χρηματα για την αδιαχωρητη και κατοπιν κλεισιματος τραπεζιου διασκεδαση μας!!! Αντε παμε σαν αλλοτε..............!!!!!!

Ομως, οταν και αν, μας πουνε ενα βραδυ ''ελληνες Πολιτες....επτωχευσαμε'' και δουμε τους τραπεζικους μας λογαριασμους αδειους...τοτε να δω τι θα πουμε!!!
Α, ξερω, ''οι Πολιτικοι φταινε''!!!
Ας γυρισουμε πλευρο ομως τωρα διοτι το ονειρο ''οι Πολιτικοι φταινε'' παει και τελειωσε!!! Τωρα ''τελειωνουμε'' εμεις!!!!!

Το ψάρι βρωμάει απο το κεφάλι....... όλοι φταίμε αλλά είχαμε και καλή καθοδήγηση.......ή μήπως οι χειρισμοί τους ήταν σωστοί και τους κατατρεχουμε άδικα?????

GeorgeP
10-04-2011, 15:23
Το ψάρι βρωμάει απο το κεφάλι....... όλοι φταίμε αλλά είχαμε και καλή καθοδήγηση.......ή μήπως οι χειρισμοί τους ήταν σωστοί και τους κατατρεχουμε άδικα?????

Aυτη ειναι η σωστη τοποθετηση!!!!

Κι επειδη ολοι φταιμε, εστω και καθοδηγουμενοι οπως πολλοι σωστα λες και λεω...ολοι θα πληρωσουμε παλι...καθοδηγουμενοι!!!

Αυτο λεω μηνες τωρα!!!

Οι χειρισμοι τους ηταν ΑΘΛΙΟΙ!!! Αλλα ΑΘΛΙΑ ηταν και η αποδοχη της καθοδηγησης τους απο εμας!

Αφου δεν θα με κυνηγησει κανεις.....δεν πληρωνω ΦΠΑ π.χ.
Αφου εχω τον Μητσο τον εφοριακο γνωστο δεν θα δηλωσω το 50% του εισοδηματος μου....κ.λ.π., κ.λ.π.!!!!
Και γιατι γινονταν αυτα και τοσα άλλα? διοτι υπηρχε η σωστη ''καθοδηγηση'' για αγρα ψηφων!!!!
Κι εμεις σαν σωστοι πολιτες το τρωγαμε το παραμυθι και πρατταμε αναλογως και καθοδηγουμενοι αφου ετσι συνεφερε ολους!!!
Τωρα που πληρωνουμε ομως ΚΑΙ τα ΔΙΚΑ μας σπασμενα δεν μας αρεσει κι αντιδρουμε!!!

Αυτα λεω μηνες τωρα αγαπητε μου αλλα σε αυτην την χωρα κανεις απο τους πολιτες δεν φταιει ποτε!! Αραγε γιατι να φταινε και οι Πολιτικοι? Πολιτες αλλης χωρας ειναι και δαυτοι?? Οχι!!γνησιοι Ελληνες ειναι σαν ολους μας!!

diomiles
10-04-2011, 16:12
Παντως στον ''μπακαλογατο'' πρέπει να κλεισεις τραπεζι Σαββατο βραδυ!!!
Ερχομενος απο την Σαρωνιδα σημερα το βραδυ στης 23:00 η Βουλιαγμενη ηταν ''καθισμενη'' απο τον κοσμο στις ταβερνες τις καφετεριες και οι παρκαδοροι στα κεντρα διασκεδασης της συγγρου δεν προλαβαιναν να εξυπηρετησουν!!! Τα Cayenne και τα Lexus περνουσαν το ταπεινο μου Hyundai Accent του '95 σωρηδον!!!!!!!

ΛΕΦΤΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ!!!

ΜΑΥΡΑ ΛΕΦΤΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ!!!

ΜΑΖΙ ΤΑ ΦΑΓΑΜΕ!!!!!

Μπας και ειχουν δικιο.............?????


Φίλος μου που δουλεύει στην TUI(ταξιδιωτική εταιρεία) μου έλεγε ότι τα πασχαλινά πακέτα έχουν εξαντληθεί εδώ και καιρό και φτιάχνουν καινούργια.
Αν συνεχίσουν έτσι μάλλον θα είναι καλύτερη χρονιά απο περισυ.Οπως επίσης ακούω συνέχεια γκρίνιες απο γνωστούς ότι ενω νόμιζαν ότι λόγω κρίσης θα έβρισκαν εύκολα δωμάτια , ανακάλυψαν ότι οι κλασικοί Παχαλινοί προορισμοί δεν έχουν δωμάτια.
Τώρα τι γίνεται εγω τα έχω χάσει..:Απορία:

ortho
10-04-2011, 18:02
Για να μην τα βλέπουμε όλα όπως θέλουν, δε φέρουμε όλοι την ίδια ευθύνη, μας έπεισαν γι'αυτό. Οπως και τα ταξιδάκια τα κάναν και τα κάνουν οι ΔΥ κατά κύριο λόγο. Τους υψηλόμισθους εξ αυτών δεν τους έχει αγγίξει, όπως και στους υπόλοιπους στην ουσία έχει κόψει την υπερβολική πολυτέλεια, δεν τους έχει πονέσει. Κι ούτε θα το κάνει.

Το μικρομεσαίο ελευθεροεπαγγελματία και τον ΙΥ ######, τους πελάτους του ποτέ!! Θα το καταλάβουμε;;;; Κι αν πιάνουν και κανά μεσαίο ψάρι είναι για να θολώνουν το φίλο μου τον GeorgeP

GeorgeP
10-04-2011, 19:19
Για να μην τα βλέπουμε όλα όπως θέλουν, δε φέρουμε όλοι την ίδια ευθύνη, μας έπεισαν γι'αυτό. Οπως και τα ταξιδάκια τα κάναν και τα κάνουν οι ΔΥ κατά κύριο λόγο. Τους υψηλόμισθους εξ αυτών δεν τους έχει αγγίξει, όπως και στους υπόλοιπους στην ουσία έχει κόψει την υπερβολική πολυτέλεια, δεν τους έχει πονέσει. Κι ούτε θα το κάνει.

δηλαδη η 10αδων χιλαδων ατομων πληροτητα στην TUI και στα ελληνικα ξενοδοχεια εχει υπερκαλυφθει απο τους 1000-2000 υψηλομισθους ΔΥ???
Και η κινηση στους δρομους και τα μαγαζια ειναι και αυτη απο τους ιδιους 1000-2000 υψηλομισθους Δ.Υ.

Μαλλον καινουρια αριθμητικη πρέπει να ειναι αυτη!!!
Συγνωμη αλλα δεν την ασπαζομαι!

Γιαννη μου, σε άλλο νημα περιεγραψα πως πριν μερικα χρονια διασκεδαζα κι εγω ξοδευοντας χιλιαδες δρχ τοτε με ποσα πολυ δισαναλογα του μισθου μου!!! δηλαδη μαυρα λεφτα! Δηλαδη κλεψιτυπα λεφτα! δηλαδη ειμουν ενας Ι.Υ. κλεφτης του Δημοσιου!!! ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΗΜΟΥΝ!! Οπως φυσικα και ειναι ολοι αυτοι που εξακολουθουν να γεμιζουν ασφυκτικα καθε Σ/Κ τα κεντρα διασκεδασης!! Ι.Υ. και Δ.Υ. ελευθεροι επαγγελματιες κ.λ.π.!!!!!


Το μικρομεσαίο ελευθεροεπαγγελματία και τον ΙΥ ######, τους πελάτους του ποτέ!! Θα το καταλάβουμε;;;; Κι αν πιάνουν και κανά μεσαίο ψάρι είναι για να θολώνουν το φίλο μου τον GeorgeP


Ο άρξας την κουρσα αξιοτιμος Νομαρχης Κος Ψωμιαδης ειναι μεσαιο ψαρι????

ortho
10-04-2011, 23:14
Θα "χτυπήσουν" όποιον τους είναι άχρηστος.
Εγώ που δεν ξόδεψα ποτέ τρελλά λεφτά πουθενά,
γιατί να γ...μιέμαι;!
Με το σκεπτικό αυτό, αφού για όλα τα χρήματα που έχω κόβω απόδειξη, δεν πρέπει να πάω σε μιά ταβέρνα για να μη χαρακτηριστώ φοροφυγάς;
Είναι λογική αυτή τώρα;;;;

geolag
10-04-2011, 23:42
Για να μην τα βλέπουμε όλα όπως θέλουν, δε φέρουμε όλοι την ίδια ευθύνη, μας έπεισαν γι'αυτό. Οπως και τα ταξιδάκια τα κάναν και τα κάνουν οι ΔΥ κατά κύριο λόγο. Τους υψηλόμισθους εξ αυτών δεν τους έχει αγγίξει, όπως και στους υπόλοιπους στην ουσία έχει κόψει την υπερβολική πολυτέλεια, δεν τους έχει πονέσει. Κι ούτε θα το κάνει.

Το μικρομεσαίο ελευθεροεπαγγελματία και τον ΙΥ ######, τους πελάτους του ποτέ!! Θα το καταλάβουμε;;;; Κι αν πιάνουν και κανά μεσαίο ψάρι είναι για να θολώνουν το φίλο μου τον GeorgeP

Επειδή προφανώς δεν είσαι ΔΥ και μιλάς από αυτά που έχεις ακούσει σε πληροφορώ σαν ΔΥ ότι από τον μισθό μου έχω χάσει όλα τα δώρα και επίδομα αδείας και 25% του μισθού μου.Τις απολαβές μου για τα βράδια και τις αργίες που έχω δουλέψει από τον Δεκέμβριο έως τώρα δεν τα έχω πληρωθεί.Επειδή όμως δουλεύω στον χώρο όπου εξαρτάται η ασφάλεια των αεροσκαφών που πετάει και μεταφέρει τους φοροφυγάδες και τους αρχικλέφτες αυτού του κράτους οι οποίοι πηγαίνουν διακοπές εκεί όπου δεν φαντάζεσαι παραμένω στη θέση μου έστω και απλήρωτος.Γιατί όταν προσλήφθηκα σε αυτήν την υπηρεσία και μάλιστα σε νησί που εσύ πας μόνο για διακοπές το καλοκαίρι ορκίστηκα να υπηρετώ την θέση για την οποία πληρώνομαι και κρατώ τον όρκο αυτόν μέχρι σήμερα.Αν δεν μου αρέσει που μου έκοψαν το μισθό θα φύγω.Οσο όμως παραμένω θα δουλεύω κανονικά.
Στα γράφω αυτά διότι θέλει λίγη προσοχή όταν μέσα σε αυτό το φόρουμ όπου όλοι διαβάζουμε για να περνάμε ευχάριστα την ώρα μας υπάρχουν και ΔΥ και όλων των ειδών οι επαγγελματίες.Φαντάσου πόσο άσχημο θα ήταν να έλεγα ότι η τάδε ομάδα εργαζομένων φοροδιαφεύγει ή χρηματίζεται.Ολοι έχουμε βάλει το λιθαράκι ευθύνης για την κατάντια αυτού του τόπου ,άλλος πολύ και άλλος λίγο.
Και λάβε υπόψη σου ότι πελάτης κανενός δεν είμαι.Μήπως πελάτης του εφοριακού που πάει για έλεγχο και τον χρηματίζει είναι κάποιος άλλος?Σκέψου το λίγο.

ortho
11-04-2011, 15:25
Επειδή προφανώς δεν είσαι ΔΥ και μιλάς από αυτά που έχεις ακούσει σε πληροφορώ σαν ΔΥ ότι από τον μισθό μου έχω χάσει όλα τα δώρα και επίδομα αδείας και 25% του μισθού μου.Τις απολαβές μου για τα βράδια και τις αργίες που έχω δουλέψει από τον Δεκέμβριο έως τώρα δεν τα έχω πληρωθεί.Επειδή όμως δουλεύω στον χώρο όπου εξαρτάται η ασφάλεια των αεροσκαφών που πετάει και μεταφέρει τους φοροφυγάδες και τους αρχικλέφτες αυτού του κράτους οι οποίοι πηγαίνουν διακοπές εκεί όπου δεν φαντάζεσαι παραμένω στη θέση μου έστω και απλήρωτος.Γιατί όταν προσλήφθηκα σε αυτήν την υπηρεσία και μάλιστα σε νησί που εσύ πας μόνο για διακοπές το καλοκαίρι ορκίστηκα να υπηρετώ την θέση για την οποία πληρώνομαι και κρατώ τον όρκο αυτόν μέχρι σήμερα.Αν δεν μου αρέσει που μου έκοψαν το μισθό θα φύγω.Οσο όμως παραμένω θα δουλεύω κανονικά.
Στα γράφω αυτά διότι θέλει λίγη προσοχή όταν μέσα σε αυτό το φόρουμ όπου όλοι διαβάζουμε για να περνάμε ευχάριστα την ώρα μας υπάρχουν και ΔΥ και όλων των ειδών οι επαγγελματίες.Φαντάσου πόσο άσχημο θα ήταν να έλεγα ότι η τάδε ομάδα εργαζομένων φοροδιαφεύγει ή χρηματίζεται.Ολοι έχουμε βάλει το λιθαράκι ευθύνης για την κατάντια αυτού του τόπου ,άλλος πολύ και άλλος λίγο.
Και λάβε υπόψη σου ότι πελάτης κανενός δεν είμαι.Μήπως πελάτης του εφοριακού που πάει για έλεγχο και τον χρηματίζει είναι κάποιος άλλος?Σκέψου το λίγο.

Φίλε αν το διάβαζες σωστά θα καταλάβαινες ότι δε βρίζω τους Δ.Υ. Διαπιστώσεις κάνω. Επειδή έρχομαι σε επαφή με πολύ κόσμο λόγω επαγγέλματος, άκου. Πατέρας ασθενούς μου, ΔΥ το ίδιο κι η γυναίκα του, "έχασαν" με τις περικοπές συνολικά 13.000 ευρώ. Αλλος πατέρας ασθενούς με τετραμελή οικογένεια έχει δώσει κάποια εκατομμύρια δρχ τότε για time sharing. Κι έχει γυρίσει το μισό κόσμο. Εγώ γυρίζω τη μισή Αθήνα για να ταίσω την οικογένειά μου.
Δεν είναι όλοι οι ΔΥ υψηλόμισθοι, όπως δεν είναι κι όλοι κλέφτες και του ραχατιού.
Φιλενάδες της μάνας μου, χήρες, με παχυλές συντάξεις δημοσίου των θανόντων, κάνουν 3-4 ταξίδια το χρόνο στο εξωτερικό. Οταν κάποτε πριν χρόνια είχαν ανοίξει κουβέντα για τη 15ετία που χρειάζονταν τότε οι γυναίκες ΔΥ για συνταξιοδότηση, όταν ερωτήθηκαν αν αυτό είναι δίκαιο, απάντησαν ότι έχουν παιδιά, ενώ οι γυναίκες ΙΥ συνήθως γεννούν γαϊδούρια.....

Ακριβώς επειδή εσύ φίλε μου έχεις χάσει το 25% των εσόδων σου, εγώ έχω πάνω από 50% μείωση τζίρου. Κι αν εσένα η δουλειά σου είναι υπεύθυνη, υπάρχουν άλλοι τελείως αργόμισθοι.

Πάντα έλεγα ότι δεν πρέπει να πειραχτεί ο ΔΥ γιατί τότε ο ιδιωτικός θα γ..θεί εντελώς. Οταν όμως σε αυτή την κατάσταση υπάρχουν κάποιοι που χωρίς όνειδος ταλαιπωρούν κι εσένα κι εμένα, τότε ένα μόνο έχω να πω! Αρση της μονιμότητας τώρα, να ξυπνήσουμε αύριο το πρωί και να έχει αρθεί. Κι όποιος είναι άξιος και δουλευτής να μείνει και να πληρώνεται σωστά. Οι υπόλοιποι να κόψουν το λαιμό τους.

taksidiotis
11-04-2011, 16:08
πλακα,πλακα.φωναζουν πολλοι,δεν εχουμε λεφτα,το ενα και το αλλο αλλα ταξιδακια βλεπω και πηγαινουν.και δεν εννοω μεσα εδω,εννοω στην εξω ζωη που ζω καθημερινα.

moby_gr
11-04-2011, 16:49
Πάντα έλεγα ότι δεν πρέπει να πειραχτεί ο ΔΥ γιατί τότε ο ιδιωτικός θα γ..θεί εντελώς. Οταν όμως σε αυτή την κατάσταση υπάρχουν κάποιοι που χωρίς όνειδος ταλαιπωρούν κι εσένα κι εμένα, τότε ένα μόνο έχω να πω! Αρση της μονιμότητας τώρα, να ξυπνήσουμε αύριο το πρωί και να έχει αρθεί. Κι όποιος είναι άξιος και δουλευτής να μείνει και να πληρώνεται σωστά. Οι υπόλοιποι να κόψουν το λαιμό τους.



Σωστότατο! Ώστε και αυτοί που το αξίζουν να πληρωθούν σωστά αλλά και οι κηφήνες να πάνε στα σπίτια τους!

MARK
11-04-2011, 17:49
Σωστότατο! Ώστε και αυτοί που το αξίζουν να πληρωθούν σωστά αλλά και οι κηφήνες να πάνε στα σπίτια τους!

Όλα καλά, ποιός είναι αρμόδιος να κρίνει αυτόν που δουλεύει από το κοπρόσκυλο :Μπερδεμέν�

GeorgeP
11-04-2011, 18:38
Όλα καλά, ποιός είναι αρμόδιος να κρίνει αυτόν που δουλεύει από το κοπρόσκυλο :Μπερδεμέν��


Εγω κι εσυ!!!!
Πας σε Δημοσια Υπηρεσια και ο ενας εκτυπωνει την αιτηση, ο διπλανος την σφραγιζει και ο παραδιπλα την υπογραφει!!!!;)
Σε αυτην την περιπτωση δυο πρέπει να πανε σπιτια τους!

Η άλλη περιπτωση ειναι οταν πας στην Δημοσια Υπηρεσια και σου ζητανε το ενα χαρτι, μετα το άλλο και μετα το παραλλο.......και παει λεγοντας η ταλαιπωρια.
Οταν εχεις φτασει στο αμην ζητας απο τον υπαλληλο να σου δωσει, ¨η να σου πει που θα βρεις, την εγκυκλιο η οποια οριζει τα χαρτια τα οποια χρειαζονται για την συγκεκριμενη περιπτωση!!!
Τοτε αρχιζουν τα..''εσυ θα μου πεις....'', ''η εγκυκλιος ειμαι εγω...'', ''...να πας στον προισταμενο''! Πας στον προισταμενο σου λεει μια απο τα ιδια αλλα εγκυκλιο δεν παιρνεις! Γιατι να παρεις άλλωστε? Ψαχνοντας απο εδω κι εκει τελικα την βρισκεις, οπου διαπιστωνεις οτι τα μισα χαρτια απο οσα σου ζηταγανε δεν χρειαζονται....!!!
Πας και τους το λες......η απαντησεις ομως δεν αλλαζουν!!!!
Και αυτοι πρέπει να πανε στα σπιτια τους χωρις αποζημιωση μαλιστα!!!!!!

Fuji
11-04-2011, 18:40
Υπάρχουν διαβαθμίσεις του "μαζί τα φάγαμε", ξεκινώντας απ' αυτούς που φάγανε ψίχουλα έως καθόλου, και φτάνεις σ' αυτούς που φάγανε και για τα τρισέγγονα των δισεγγόνων τους. Η σφαλιάρα όμως πονάει αντιστρόφως ανάλογα, και χτυπάει περισσότερο τους πρώτους, και τους τελευταίους της πυραμίδας, δεν τους αγγίζει καν. Αυτό είναι το γμτ της υπόθεσης. Δε με πειράζει για περικοπές, δώρα, επιδόματα, αφού τα κάνανε μπουρδ... τώρα ας προσέχαμε, από πολλές απόψεις. Το ποτάμι δε γυρίζει πίσω. Με πειράζει όμως, που δε "σφίγγουν το ζωνάρι" όλοι, αλλά η μάσα και το γλέντι για αρκετούς καλά κρατούν. Και τα "πουλάκια" που έπρεπε να είναι στα κλουβάκια τους, πετάνε και μας κουτσουλάνε ακόμα.

geolag
11-04-2011, 19:24
Αν οι κυβερνώντες θέλουν να κάνουν δουλειά στο δημόσιο ξεκινούν από την άρση της μονιμότητας και την κατάργηση των συνδικαλιστών.Μετά με ελέγχους και απολύσεις όπου υπάρχει παράπτωμα όλοι θα δουλεύουν γιατί ξέρουν ότι αν απολυθούν στον ιδιωτικό τομέα δεν θα βρίσκουν δουλειά.
Πάγωμα προσλήψεων για 20 χρόνια.
Και το καλύτερο για μένα είναι να δώσει το δικαίωμα στον πολίτη που ταλαιπωρείται από τον ΔΥ να τον πλακώνει στις σφαλιάρες και στα γιαούρτια όπως τους βολευτές.
Στην εθνική τράπεζα προχθές η υπάλληλος έκανε 1,5 ώρα για αίτηση για web banking.

ortho
11-04-2011, 20:09
Αν οι κυβερνώντες θέλουν να κάνουν δουλειά στο δημόσιο ξεκινούν από την άρση της μονιμότητας και την κατάργηση των συνδικαλιστών.Μετά με ελέγχους και απολύσεις όπου υπάρχει παράπτωμα όλοι θα δουλεύουν γιατί ξέρουν ότι αν απολυθούν στον ιδιωτικό τομέα δεν θα βρίσκουν δουλειά.
Πάγωμα προσλήψεων για 20 χρόνια.
Και το καλύτερο για μένα είναι να δώσει το δικαίωμα στον πολίτη που ταλαιπωρείται από τον ΔΥ να τον πλακώνει στις σφαλιάρες και στα γιαούρτια όπως τους βολευτές.
Στην εθνική τράπεζα προχθές η υπάλληλος έκανε 1,5 ώρα για αίτηση για web banking.

Νομίζω ότι λύθηκε η τυχόν παρεξήγηση εν τη γενέση....
Στη Γερμανία, οι ΔΥ αποκτούν μονιμότητα μετά από 15 χρόνια.
Ο δημόσιος τομέας χρειάζεται αναμόρφωση. Οι ΔΥ πρέπει να υπόκεινται σε διαρκής αξιολογήσεις, φυσικά όχι εκ των έσω. Ο GeorgeP έχει δίκιο ως προς την αρχή, πως ακριβώς μπορεί να γίνει θέλει μελέτη.
Πάνω στο θυμό μας βέβαια παίρνουμε κι ακραίες θέσεις, αλλά είναι επιτακτικό το δημόσιο να εξυπηρετεί τον πολίτη κι όχι τον υπάλληλο, συνδικαλιστή, πολιτικό. Ολα αυτά για να γίνουν χρειάζονται διεργασίες από τη βάση, το λαό κι από το μηδέν και μετά να πάνε μέσω πολιτικού σχεδιασμού, ποιός εμπιστεύεται πλέον τους πολιτικούς και τα κόμματα...

geolag
11-04-2011, 22:03
Νομίζω ότι λύθηκε η τυχόν παρεξήγηση εν τη γενέση....
Στη Γερμανία, οι ΔΥ αποκτούν μονιμότητα μετά από 15 χρόνια.
Ο δημόσιος τομέας χρειάζεται αναμόρφωση. Οι ΔΥ πρέπει να υπόκεινται σε διαρκής αξιολογήσεις, φυσικά όχι εκ των έσω. Ο GeorgeP έχει δίκιο ως προς την αρχή, πως ακριβώς μπορεί να γίνει θέλει μελέτη.
Πάνω στο θυμό μας βέβαια παίρνουμε κι ακραίες θέσεις, αλλά είναι επιτακτικό το δημόσιο να εξυπηρετεί τον πολίτη κι όχι τον υπάλληλο, συνδικαλιστή, πολιτικό. Ολα αυτά για να γίνουν χρειάζονται διεργασίες από τη βάση, το λαό κι από το μηδέν και μετά να πάνε μέσω πολιτικού σχεδιασμού, ποιός εμπιστεύεται πλέον τους πολιτικούς και τα κόμματα...

Σαν παράδειγμα θα σου αναφέρω ότι στο τμήμα που δουλεύω προτιμάμε αν γίνουμε κακοί με τους συναδέλφους παρά να δεχόμαστε χαραμοφάηδες και κοπρίτες και σε πληροφορώ ότι το σύστημα αυτό δουλευει. Μπορούμε από μόνοι μας οι ΔΥ να δώσουμε τη λύση αρκεί αν θέλουμε.Και όταν δουλεύει χωρίς κοπάνες και δικαιολογίες και αυτός που σε λίγο παίρνει σύνταξη τότε δεν τολμάει ο νεοπροσλαμβανόμενος να την κοπανάει.Γιατί δυστυχώς οι περισσότεροι από τους νέους υπαλλήλους μπαίνουν στο δημόσιο για να ξεκουραστούν.Ας δοκιμάσει ο κόσμος να τους βάλει στη θέση τους και να δεις πόσο εύκολο είναι να γίνει.
Και ένα τελευταίο.Παρεξήγηση δεν γίνεται όταν λέμε αυτά που πιστεύουμε καλά η άσχημα για τον άλλο.Απλώς δεν είμαστε ότι λέει και η ετικέτα μας πάντα.

ortho
11-04-2011, 22:32
Σαν παράδειγμα θα σου αναφέρω ότι στο τμήμα που δουλεύω προτιμάμε αν γίνουμε κακοί με τους συναδέλφους παρά να δεχόμαστε χαραμοφάηδες και κοπρίτες και σε πληροφορώ ότι το σύστημα αυτό δουλευει. Μπορούμε από μόνοι μας οι ΔΥ να δώσουμε τη λύση αρκεί αν θέλουμε.Και όταν δουλεύει χωρίς κοπάνες και δικαιολογίες και αυτός που σε λίγο παίρνει σύνταξη τότε δεν τολμάει ο νεοπροσλαμβανόμενος να την κοπανάει.Γιατί δυστυχώς οι περισσότεροι από τους νέους υπαλλήλους μπαίνουν στο δημόσιο για να ξεκουραστούν.Ας δοκιμάσει ο κόσμος να τους βάλει στη θέση τους και να δεις πόσο εύκολο είναι να γίνει.
Και ένα τελευταίο.Παρεξήγηση δεν γίνεται όταν λέμε αυτά που πιστεύουμε καλά η άσχημα για τον άλλο.Απλώς δεν είμαστε ότι λέει και η ετικέτα μας πάντα.

Συμφωνώ απολύτως, δυστυχώς όμως οι περισσότεροι δεν είναι έτσι....
Και δεν αναφέρομαι τώρα αποκλειστικά στους ΔΥ. Γενικά επικρατεί μιά αντίληψη...."να μη χαλάσουμε την πιάτσα". Γι' αυτό έγραψα ότι ο έλεγχος δε μπορεί να είναι εκ των έσω. Προφανώς κι υπάρχουν υπηρεσίες που το σύστημα που αναφέρεις λειτουργεί,οπου όμως μπορεί να "παίξει" αναβολή κι ωχαδερφισμός, βράστα! Εκεί θέλει το βούρδουλα.
Σε θεωρητικό επίπεδο ωραία τα λέμε, πως όμως μπορεί να εφαρμοστεί αξιοκρατία; Η μονιμότητα όταν έγινε εξυπηρετούσε συγκεκριμένο σκοπό, κατέληξε να είναι όπλο στα χέρια των πολιτικάντηδων και των "επίορκων" ΔΥ. Και δεν νομίζω ότι υπάρχει κάποιος στο σημερινό πολιτικό σκηνικό που έχει τα άντερα να την καταργήσει. Κι αν κι όταν γίνει για κάποιο διάστημα θα παραλύσει το σύμπαν, αλλά όταν πέσει η πείνα..... Τώρα θα ήταν ευκαιρία που ούτως ή άλλως μας πηδάνε, αλλά σιγά μην πολυζορίσει ο ΓΑΠ την εκλογική του πελατεία...