PDA

View Full Version : Φορολογική Δήλωση της Μηχανής


georgios
10-04-2011, 17:15
Καλησπέρα σας,

ήρθε η ώρα της φορολογικής μου δήλωσης και μόλις διαπύστωσα ένα "λάθος-παράλειψη-αγνοια νόμου".

Από το 2004 ήμουν μόνιμος κάτοικος Γερμανίας. Τον Απρίλιο του 2007 αγόρασα από Γερμανία μια μεταχειρισμένη F650GS την οποία και εκτελώνισα κανονικά στην Ελλάδα στις 20 Απριλίου του 2007. Εγώ παρέμεινα στη Γερμανία. Η μηχανή εκτελωνίστηκε, βγήκαν ΚΑΝΟΝΙΚΕΣ πινακίδες, πλήρωνα και πληρώνω στο όνομά μου κανονικά τελη κυκλοφορίας, ασφάλιστρα.
Στην ελληνική φορολογική δήλωση όμως που συμπλήρωνα ακόμα και τα χρόνια που ημουν Γερμανία ΔΕΝ είχα δηλώσει ούτε την αγορά της μηχανής. για το 2007, ούτε και για την κατοχή της μηχανής για το 2008 και για το 2009. Ο λόγος; Εδώ είναι αυτό που έγραψα στην αρχή: "λαθος-παράλειψη".
Το 2008 λοιπόν, ένα χρόνο μετά την αγορά και τον εκτελωνισμό της μηχανής έρχομαι και εγώ πλέον ΜΟΝΙΜΑ στην Ελλάδα. Όλο αυτό το διάστημα, τη μηχανή, που ήταν στο όνομά μου, την κυκλοφορούσε ο αδερφός μου. Τον Οκτώβριο του 2010 μου την έδωσε-παραχώρησε. Και τότε, θυμήθηκαμε-διαπυστώσαμε ότι ΔΕΝ χρειάζεται ΚΑΝ μεταβίβαση αφού ούτως ή αλλως τόσο καιρό (3.5 χρόνια) που την οδηγούσε ο ίδιος, τόσο η άδεια, τα τέλη κυκλοφορίας και το ασφάλιστρο ήταν στο όνομά μου.
Οπότε σκέφτηκα ότι πρέπει; να τη δηλώσω εγώ τώρα στη φορολογική μου δήλωση...
Πρέπει όμως; Με τη ημερομηνία αγοράς;
Λογιστές του φόρουμ περιμένω με αγωνία τις απόψεις σας!

frits
10-04-2011, 18:31
Χωρίς να είμαι λογιστής, νομίζω ότι από τη στιγμή που δεν αποτελούσε και δεν αποτελεί τεκμήριο δεν είσαι υποχρεωμένος να την δηλώσεις.

DERTILAS
10-04-2011, 18:37
Χωρίς να είμαι λογιστής, νομίζω ότι από τη στιγμή που δεν αποτελούσε και δεν αποτελεί τεκμήριο δεν είσαι υποχρεωμένος να την δηλώσεις.

Ετσι ξερω και εγω.....!

syan
10-04-2011, 19:31
Δεν χρειάζεται να την δηλώνεις...Στην ηλεκτρονική μορφή δήλωσης (on line) δεν σου επιτρέπει κάν την δήλωσή της). Εκτός αν θέλεις προεραιτικά να την πουλήσεις και να δικαιολογήσεις το ποσόν για αγορά άλλου οχήματος (τεκμήριο αγοράς).!

kenso
10-04-2011, 19:50
(τεκμήριο αγοράς).!

Σωστός.Μόνο για αυτό;););)

Syvaris
10-04-2011, 22:41
πανω απο 600 cc την έβαζες στη δήλωση κανονικά
τώρα, πρέπει κανονικά να τη βάλεις στη δήλωση, που καλώς εχόντων των πραγματων θα υπαρχει ηδη στην αντιστοιχη στηλη αφού η ΓΓΠΣ θα σου το εχουν ανεβασει , βάσει των στοιχειων του υπ.συγκοινωνιων.
καταχωρησε το χωρις καθυστερηση, για 12 μηνες ιδιοκτησιας και ΧΩΡΙς να αναφερεις αξια κτησης, γιατί δεν εχεις αντιστοιχο παραστατικο δαπανης
αν θες κατι αλλο παρε με τηλ να σου πω την τεχνικη καταχωρησης αυριο το πρωι, το τηλ μου είναι στο προφιλ μου....
ξεχασιαρη....:p

trophy
10-04-2011, 23:01
Δηλαδή έπρεπε να τις είχαμε δηλώσει;;;;;;:Απορία::Απορία::Απορία::Απορία::Απορία:

Syvaris
10-04-2011, 23:11
Δηλαδή έπρεπε να τις είχαμε δηλώσει;;;;;;:Απορία::Απορία::Απορία::Απορία::Απορία:


ανάλογα με τα cc ΝΑΙ και ΟΧΙ

ΝΑΙ πάνω απο 600cc μόνο

trophy
10-04-2011, 23:20
Πω πωωωω.Δεν την έχω δηλώσει από το 2008:yz

Syvaris
10-04-2011, 23:22
Πω πωωωω.Δεν την έχω δηλώσει από το 2008:yz



ποτέ δεν είναι αργά........

ξεκίνα φέτος


η ΓΓΠΣ ποτέ δεν ξεχνά:cool::cool:

emava
10-04-2011, 23:23
Πω πωωωω.Δεν την έχω δηλώσει από το 2008:yz

και εγώ:yz

jarhead
10-04-2011, 23:33
ανάλογα με τα cc ΝΑΙ και ΟΧΙ

ΝΑΙ πάνω απο 600cc μόνο

Εγω ειχα ενα τρανσαλπ 650 και η λογιστρια μου δεν το εβαλε ποτε!!!

trophy
10-04-2011, 23:41
Πρέπει να κάνουμε κάτι για τις παλιότερες χρονιές;;;;

jarhead
10-04-2011, 23:46
οχι ρε σεις μην τρωτε παραμυθι...τελειωσε!!!

trophy
11-04-2011, 00:49
Πρέπει να κάνουμε κάτι για τις παλιότερες χρονιές;;;;

οχι ρε σεις μην τρωτε παραμυθι...τελειωσε!!!

Φέτος να τις δηλώσουμε ή όχι;;;

stavrouliasp
11-04-2011, 11:45
Παλιά δεν υπήρχε καν καουτάκι να την βάλεις. Έλεγε μόνο για αυτοκίνητα...

CPretenteriS
11-04-2011, 11:57
πανω απο 600 cc την έβαζες στη δήλωση κανονικά
τώρα, πρέπει κανονικά να τη βάλεις στη δήλωση, που καλώς εχόντων των πραγματων θα υπαρχει ηδη στην αντιστοιχη στηλη αφού η ΓΓΠΣ θα σου το εχουν ανεβασει , βάσει των στοιχειων του υπ.συγκοινωνιων.
καταχωρησε το χωρις καθυστερηση, για 12 μηνες ιδιοκτησιας και ΧΩΡΙς να αναφερεις αξια κτησης, γιατί δεν εχεις αντιστοιχο παραστατικο δαπανης
αν θες κατι αλλο παρε με τηλ να σου πω την τεχνικη καταχωρησης αυριο το πρωι, το τηλ μου είναι στο προφιλ μου....
ξεχασιαρη....:p

Βάνα, εμένα η λογίστριά μου που είναι τυπική μέχρι εκεί που δεν παίρνει, μου είπε ότι το σωστό είναι να τη βάλω...χωρίς να είναι υποχρεωτικό.

Και που την έβαλα τι έγινε...? Στο εκκαθαριστικό (στα οχήματα κάτω-κάτω) ΔΕΝ εμφανίστηκε ποτέ!! Μου εμφανίζει μόνο το αυτοκίνητο...:hmmm:

Jefe
11-04-2011, 12:18
Βάνα, εμένα η λογίστριά μου που είναι τυπική μέχρι εκεί που δεν παίρνει, μου είπε ότι το σωστό είναι να τη βάλω...χωρίς να είναι υποχρεωτικό.



Και που την έβαλα τι έγινε...? Στο εκκαθαριστικό (στα οχήματα κάτω-κάτω) ΔΕΝ εμφανίστηκε ποτέ!! Μου εμφανίζει μόνο το αυτοκίνητο...:hmmm:




Τι μοτοσυκλέτα έχεις??? :D :D :D




:sm7::sm7::sm7:





Jefe

emava
11-04-2011, 13:12
Παλιά δεν υπήρχε καν καουτάκι να την βάλεις. Έλεγε μόνο για αυτοκίνητα...


Έτσι νομίζω και εγώ:(:(:(

CPretenteriS
11-04-2011, 13:22
Τι μοτοσυκλέτα έχεις??? :D :D :D




:sm7::sm7::sm7:





Jefe

Παπί... από τα πρώτα!! Τα γαλάζια... :D:p:o

Jefe
11-04-2011, 13:54
Παπί... από τα πρώτα!! Τα γαλάζια... :D:p:o





:sm7::sm7::sm7:




Jefe

napgeo
11-04-2011, 14:24
Δεν χρειάζεται να την δηλώσεις. Σε υποβολή με Η/Λ μορφή δεν την δέχεται το σύστημα. Όπως και τα επαγγελματικά αυτ/τα. Άρα δεν υποχρεούσαι.....

siraxanz
11-04-2011, 14:26
Syvaris, σε εμένα μεχρι κ την περσινή δηλωση, η μηχανή δεν δηλωνετο συμφωνα με τον λογιστή.
Ανεξάρτητα κυβικών,
τώρα προβληματίστηκα!

mpralos
11-04-2011, 14:33
Ωχχχχχ τώρα μπερδεύτηκα και εγώ:(:(:(

klagenfurt
11-04-2011, 17:40
μπαχαλο...:sm7:

MARK
11-04-2011, 17:45
Δεν χρειάζεται να την δηλώνεις...Στην ηλεκτρονική μορφή δήλωσης (on line) δεν σου επιτρέπει κάν την δήλωσή της). Εκτός αν θέλεις προεραιτικά να την πουλήσεις και να δικαιολογήσεις το ποσόν για αγορά άλλου οχήματος (τεκμήριο αγοράς).!

:sm8:

mpralos
11-04-2011, 20:43
Ξέρει κάποιος υπεύθυνα τι παίζεται;;;:Απορία:

grey
11-04-2011, 22:20
Ρώτησα τον λογιστή μου και μου είπε οτι δεν υπήρχε κουτάκι στις προηγούμενες δηλώσεις για μοτοσικλετα:cool::cool::cool:

georgios
12-04-2011, 00:05
Αυτό θα πει, σπύραμε πανικό. Αυτό βέβαια δεν οφείλεται στο δικό μου μπλεγμένο περιστατικό (αγορά απο γερμανία, απουσία απόδειξης αγορας κλπ) αλλά γιατί και εγώ, ρώτησα 2-3 λογιστες και αλλος είπε "ετσι" άλλος είπε γιουβέτσι.
Το συμπέραμα που έβγαλα, όσον αφορά τη στάση των λογιστών:
Αυτοί που λένε, βαλτο, είναι αυτοί που έχουν τη λογική του δήλωσέ το να είσαι σίγουρος. Αυτοί που λένε δεν χρειάζεται είναι γιατί "μάλλον" δεν χρειάζεται.
Η αλήθεια είναι πως στην ηλεκτρονική δήλωση ΔΕΝ με αφήνει να γράψω την αλήθεια. Ότι δηλαδή την πήρα το 2007 και ότι τους τελευταίους 12 μήνες. Επίσης ΟΥΤΕ την αξία της μηχανής μου αφήνει να περάσω. Βγάζει αυτόματα την αντικειμενική αξία. Επίσης στην επεξήγηση του πεδίου, εκεί που ΗΔΗ υπάρχει το αυτοκίνητο, αναφέρει ΔΗΛΩΣΤΕ Ή ΔΙΑΓΡΑΨΤΕ Ε.Ι.Χ και Μ.Χ αυτοκίνητα. Πουθενά η λέξη μηχανή...
Θεωρώ πως η μηχανή ΔΕΝ θεωρείται είδος πολυτελείας όπως το αυτοκίνητο/σκαφος/πισίνα. Είναι σαν μια ακριβή συσκευή, σαν μια τηλεόραση που κάνει 1000, 2000, 4000, 8000, 18000 ευρώ. Το δηλώνεις; Αν πάρεις το ΣΕΤ κουζίνα, ψυγείο, φουρνος, πλυντήριο απο τη MIELE και δώσεις κανενα 15000 το δηλώνεις; όχι, ε, ούτε και τη μηχανή. Τη Τετάρτη θα διαβάσω το βιβλιαρακι της εφορίας. Αλλά προς το παρόν, έτσι όπως το έψαξα, κατέληξα πως ΔΕΝ χρειάζεται...

Jefe
12-04-2011, 00:09
Θεωρώ πως η μηχανή ΔΕΝ θεωρείται είδος πολυτελείας όπως το αυτοκίνητο/σκαφος/πισίνα. Είναι σαν μια ακριβή συσκευή, σαν μια τηλεόραση που κάνει 1000, 2000, 4000, 8000, 18000 ευρώ. Το δηλώνεις; Αν πάρεις το ΣΕΤ κουζίνα, ψυγείο, φουρνος, πλυντήριο απο τη MIELE και δώσεις κανενα 15000 το δηλώνεις; όχι, ε, ούτε και τη μηχανή.




:Απορία: :Απορία: :Απορία:




Jefe

ckk
12-04-2011, 00:09
Αυτό ......................................, 18000 ευρώ. Το δηλώνεις; Αν πάρεις το ΣΕΤ κουζίνα, ψυγείο, φουρνος, πλυντήριο απο τη MIELE και δώσεις κανενα 15000 το δηλώνεις; όχι, ε, ούτε και τη μηχανή. ...


Ακριβώς αυτό σκέφτηκαν και οι Μητσοτάκηδες... :sm7::sm7::sm7:

Ξεspam.

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
12-04-2011, 00:19
Αυτό θα πει, σπύραμε πανικό. Αυτό βέβαια δεν οφείλεται στο δικό μου μπλεγμένο περιστατικό (αγορά απο γερμανία, απουσία απόδειξης αγορας κλπ) αλλά γιατί και εγώ, ρώτησα 2-3 λογιστες και αλλος είπε "ετσι" άλλος είπε γιουβέτσι.
Το συμπέραμα που έβγαλα, όσον αφορά τη στάση των λογιστών:
Αυτοί που λένε, βαλτο, είναι αυτοί που έχουν τη λογική του δήλωσέ το να είσαι σίγουρος. Αυτοί που λένε δεν χρειάζεται είναι γιατί "μάλλον" δεν χρειάζεται.
Η αλήθεια είναι πως στην ηλεκτρονική δήλωση ΔΕΝ με αφήνει να γράψω την αλήθεια. Ότι δηλαδή την πήρα το 2007 και ότι τους τελευταίους 12 μήνες. Επίσης ΟΥΤΕ την αξία της μηχανής μου αφήνει να περάσω. Βγάζει αυτόματα την αντικειμενική αξία. Επίσης στην επεξήγηση του πεδίου, εκεί που ΗΔΗ υπάρχει το αυτοκίνητο, αναφέρει ΔΗΛΩΣΤΕ Ή ΔΙΑΓΡΑΨΤΕ Ε.Ι.Χ και Μ.Χ αυτοκίνητα. Πουθενά η λέξη μηχανή...
Θεωρώ πως η μηχανή ΔΕΝ θεωρείται είδος πολυτελείας όπως το αυτοκίνητο/σκαφος/πισίνα. Είναι σαν μια ακριβή συσκευή, σαν μια τηλεόραση που κάνει 1000, 2000, 4000, 8000, 18000 ευρώ. Το δηλώνεις; Αν πάρεις το ΣΕΤ κουζίνα, ψυγείο, φουρνος, πλυντήριο απο τη MIELE και δώσεις κανενα 15000 το δηλώνεις; όχι, ε, ούτε και τη μηχανή. Τη Τετάρτη θα διαβάσω το βιβλιαρακι της εφορίας. Αλλά προς το παρόν, έτσι όπως το έψαξα, κατέληξα πως ΔΕΝ χρειάζεται...


Πιστεύω πως, οτιδήποτε αντικείμενο πάνω από 3000€ (?),

πρέπει να δηλωθεί ... (κουζίνες ψυγεία κ.λ.π.)

Kimwnas
13-04-2011, 11:55
Πάντως προσωπικά δήλωσα μόνο την αγορά της, για να είναι καταχωρημένη επίσημα ώστε να μπορώ αν θελήσω να την πουλήσω χωρίς προβλήματα...
Η κατοχή μηχανής απ' ότι γνωρίζω δεν αποτελεί (ακόμα) τεκμήριο και δεν δηλώνεται...
Μόνο η αγορά ώς δαπάνη...

jimm
13-04-2011, 20:49
Πάντως προσωπικά δήλωσα μόνο την αγορά της, για να είναι καταχωρημένη επίσημα ώστε να μπορώ αν θελήσω να την πουλήσω χωρίς προβλήματα...
Η κατοχή μηχανής απ' ότι γνωρίζω δεν αποτελεί (ακόμα) τεκμήριο και δεν δηλώνεται...
Μόνο η αγορά ώς δαπάνη...


σαν τι προβληματα?την πουλας και ολα οκ.οσο για την αγορα καποιοιυ αλλου καινουριου,μπαινει σε μερικες δοσεις το καινουριο,και καλυπτεται το ποσο που πηρες απο την πωληση της,ως ποσο που ειχες απο προηγουμενα χρονια....εκτος και μια ωραια μερα ζητανε εκτος απο τελη-αδεια κλπ...και αν εχει δηλωθει.τοτε υπαρχει θεμα http://t3.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcTomlsDM8oVw-IgGP668GuWQ_AjgiGd5FWKEqRB_8HaUwf6ziOX0w (http://www.google.gr/imgres?imgurl=http://www.crazypics.de/smilies/froehlich/0472.gif&imgrefurl=http://www.crazypics.de/smilies/froehlich/&usg=__mw0CZ6tw6u8tdISWBxHAyY6JZeA=&h=34&w=48&sz=3&hl=el&start=574&zoom=1&tbnid=Q6W_o70yf2w_WM:&tbnh=34&tbnw=48&ei=-dylTYLdBtrQ4wbN6JS_Cg&prev=/search%3Fq%3Dsmilies%26hl%3Del%26client%3Dfirefox-a%26sa%3DG%26rls%3Dorg.mozilla:el:official%26channel%3Ds%26biw%3D1280%26bih%3D834%26tbm%3Disch&chk=sbg&itbs=1&iact=hc&vpx=557&vpy=322&dur=324&hovh=34&hovw=48&tx=85&ty=16&oei=XdylTa61NM2_4gan17CaCg&page=26&ndsp=22&ved=1t:429,r:2,s:574)

Syvaris
13-04-2011, 22:57
Αυτό θα πει, σπύραμε πανικό. Αυτό βέβαια δεν οφείλεται στο δικό μου μπλεγμένο περιστατικό (αγορά απο γερμανία, απουσία απόδειξης αγορας κλπ) αλλά γιατί και εγώ, ρώτησα 2-3 λογιστες και αλλος είπε "ετσι" άλλος είπε γιουβέτσι.
Το συμπέραμα που έβγαλα, όσον αφορά τη στάση των λογιστών:
Αυτοί που λένε, βαλτο, είναι αυτοί που έχουν τη λογική του δήλωσέ το να είσαι σίγουρος. Αυτοί που λένε δεν χρειάζεται είναι γιατί "μάλλον" δεν χρειάζεται.
Η αλήθεια είναι πως στην ηλεκτρονική δήλωση ΔΕΝ με αφήνει να γράψω την αλήθεια. Ότι δηλαδή την πήρα το 2007 και ότι τους τελευταίους 12 μήνες. Επίσης ΟΥΤΕ την αξία της μηχανής μου αφήνει να περάσω. Βγάζει αυτόματα την αντικειμενική αξία. Επίσης στην επεξήγηση του πεδίου, εκεί που ΗΔΗ υπάρχει το αυτοκίνητο, αναφέρει ΔΗΛΩΣΤΕ Ή ΔΙΑΓΡΑΨΤΕ Ε.Ι.Χ και Μ.Χ αυτοκίνητα. Πουθενά η λέξη μηχανή...
Θεωρώ πως η μηχανή ΔΕΝ θεωρείται είδος πολυτελείας όπως το αυτοκίνητο/σκαφος/πισίνα. Είναι σαν μια ακριβή συσκευή, σαν μια τηλεόραση που κάνει 1000, 2000, 4000, 8000, 18000 ευρώ. Το δηλώνεις; Αν πάρεις το ΣΕΤ κουζίνα, ψυγείο, φουρνος, πλυντήριο απο τη MIELE και δώσεις κανενα 15000 το δηλώνεις; όχι, ε, ούτε και τη μηχανή. Τη Τετάρτη θα διαβάσω το βιβλιαρακι της εφορίας. Αλλά προς το παρόν, έτσι όπως το έψαξα, κατέληξα πως ΔΕΝ χρειάζεται...


μου αρέσει ο τρόπος που το σκέφτεσαι.:hmmm:

Βάνα Αιβαλιώτη
Πτυχ.Ο.Π.Α.
Λογίστρια Α Τάξης

Kimwnas
14-04-2011, 14:31
σαν τι προβληματα?την πουλας και ολα οκ.οσο για την αγορα καποιοιυ αλλου καινουριου,μπαινει σε μερικες δοσεις το καινουριο,και καλυπτεται το ποσο που πηρες απο την πωληση της,ως ποσο που ειχες απο προηγουμενα χρονια....εκτος και μια ωραια μερα ζητανε εκτος απο τελη-αδεια κλπ...και αν εχει δηλωθει.τοτε υπαρχει θεμα http://t3.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcTomlsDM8oVw-IgGP668GuWQ_AjgiGd5FWKEqRB_8HaUwf6ziOX0w (http://www.google.gr/imgres?imgurl=http://www.crazypics.de/smilies/froehlich/0472.gif&imgrefurl=http://www.crazypics.de/smilies/froehlich/&usg=__mw0CZ6tw6u8tdISWBxHAyY6JZeA=&h=34&w=48&sz=3&hl=el&start=574&zoom=1&tbnid=Q6W_o70yf2w_WM:&tbnh=34&tbnw=48&ei=-dylTYLdBtrQ4wbN6JS_Cg&prev=/search%3Fq%3Dsmilies%26hl%3Del%26client%3Dfirefox-a%26sa%3DG%26rls%3Dorg.mozilla:el:official%26channel%3Ds%26biw%3D1280%26bih%3D834%26tbm%3Disch&chk=sbg&itbs=1&iact=hc&vpx=557&vpy=322&dur=324&hovh=34&hovw=48&tx=85&ty=16&oei=XdylTa61NM2_4gan17CaCg&page=26&ndsp=22&ved=1t:429,r:2,s:574)

οκ, επεξήγηση, μιλώ για την απλή δήλωση ιδιοκτησίας, δηλαδή άδεια στο σωστό όνομα και εγγραφή στην ΔΟΥ για τα τέλη κυκλοφορίας. Το οποίο για να γίνει συνεπάγεται και κόστος απόκτησης (= εφ'άπαξ τεκμήριο).
Απλά το λέω γιατί υπάρχει κόσμος εκεί έξω που η μηχανή που οδηγούν "ανήκει" σε 1-2 ιδιοκτήτες πίσω... και δεν μιλάω για τα τέλη κυκλοφορίας...
Αυτοί αν θελήσουν να την πουλήσουν "νόμιμα" θα έχουν πολύ τρέξιμο...

Μιλάω λοιπόν για "καγκουροκαταστάσεις" οι οποίες δεν νομίζω ότι συμβαίνουν με τις εδώ μηχανές, απλά είπα να το αναφέρω... :)

georgios
15-04-2011, 15:47
μου αρέσει ο τρόπος που το σκέφτεσαι.:hmmm:

Βάνα Αιβαλιώτη
Πτυχ.Ο.Π.Α.
Λογίστρια Α Τάξης

Σου αρέσει, δεν σου αρέσει, ο τρόπος που σκέφτομαι, δεν φταίω εγώ που άλλοι λογιστές λένε "Α" και άλλοι λενε "Β". Την άλλη πρόταση δεν καταλαβαίνω γιατί την κοκκίνησες. Στη δήλωση μέσω ίντερνετ ΔΕΝ έχει την επιλογή να γράψεις ΞΕΚΑΘΑΡΑ ότι πρόκειται για μηχανή και όχι για αυτοκίνητο. Θεωρεί αυτόματα ότι πρόκειται για αυτοκίνητο. Επίσης ΔΕΝ δίνει την επιλογή να περάσεις πόσο κάνει. Με το που βάζεις την ημερομηνία αγοράς βγάζει κατευθείαν ένα ποσό. Επίσης ΟΥΤΕ και στο βιβλιαράκι-οδηγό (που για όσους συμπληρώνουν τη φορολογική δήλωση από το ιντερνετ ΔΕΝ αποστέλεται, οπότε βασίζομαι σε αυτόν που είχα πριν από 2 χρόνια) ΔΕΝ αναφέρει κάτι για μηχανές. Έχει για αυτοκίνητα ανάλογα με το κυβισμό που ξεκινάν μάλιστα απο τα 1000κυβικά.
Τέλος να αναφέρω ξανά ότι η μηχανή αγοράστηκε από Γερμανία, με λεφτά που είχα όταν δούλευα εκεί.

Jefe
15-04-2011, 15:53
Σου αρέσει, δεν σου αρέσει, ο τρόπος που σκέφτομαι, δεν φταίω εγώ που άλλοι λογιστές λένε "Α" και άλλοι λενε "Β". Την άλλη πρόταση δεν καταλαβαίνω γιατί την κοκκίνησες. Στη δήλωση μέσω ίντερνετ ΔΕΝ έχει την επιλογή να γράψεις ΞΕΚΑΘΑΡΑ ότι πρόκειται για μηχανή και όχι για αυτοκίνητο. Θεωρεί αυτόματα ότι πρόκειται για αυτοκίνητο. Επίσης ΔΕΝ δίνει την επιλογή να περάσεις πόσο κάνει. Με το που βάζεις την ημερομηνία αγοράς βγάζει κατευθείαν ένα ποσό. Επίσης ΟΥΤΕ και στο βιβλιαράκι-οδηγό (που για όσους συμπληρώνουν τη φορολογική δήλωση από το ιντερνετ ΔΕΝ αποστέλεται, οπότε βασίζομαι σε αυτόν που είχα πριν από 2 χρόνια) ΔΕΝ αναφέρει κάτι για μηχανές. Έχει για αυτοκίνητα ανάλογα με το κυβισμό που ξεκινάν μάλιστα απο τα 1000κυβικά.
Τέλος να αναφέρω ξανά ότι η μηχανή αγοράστηκε από Γερμανία, με λεφτά που είχα όταν δούλευα εκεί.



Μάλλον φταίει η Syvaris που συμμετείχε στο θέμα φίλε μου. Κάνε αυτό που ξέρεις εσύ κ είναι το σωστό. ;)




Jefe

ntinopoulos
15-04-2011, 18:47
μου αρέσει ο τρόπος που το σκέφτεσαι.:hmmm:

Βάνα Αιβαλιώτη
Πτυχ.Ο.Π.Α.
Λογίστρια Α Τάξης


με τον αιβαλιωτη του λαος τι σχεση εχεις?:D

georgios
16-04-2011, 10:09
Εχτές λοιπόν πήγα σε λογίστρια για τη φορολογική μου δήλωση. Η απάντηση ήταν η εξής: Αν αγόραζες τώρα μηχανή, θα δηλώναμε την αγορά της όπως μαζεύουμε και δλώνουμε αποδείξεις από βενζινάδικα, ταβερνες κλπ. Αν βέβαια είχες μαζέψει ήδη το ποσό που χρειάζεσαι ή αν για κάποιο λόγο ΔΕΝ τη βάζαμε ΔΕΝ θα γινόταν ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ! ! !
Οπότε με τούτη τη ξεκάθαρη δήλωση, μένω ήσυχος...

frits
16-04-2011, 10:21
Εχτές λοιπόν πήγα σε λογίστρια για τη φορολογική μου δήλωση. Η απάντηση ήταν η εξής: Αν αγόραζες τώρα μηχανή, θα δηλώναμε την αγορά της όπως μαζεύουμε και δλώνουμε αποδείξεις από βενζινάδικα, ταβερνες κλπ. Αν βέβαια είχες μαζέψει ήδη το ποσό που χρειάζεσαι ή αν για κάποιο λόγο ΔΕΝ τη βάζαμε ΔΕΝ θα γινόταν ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ! ! !
Οπότε με τούτη τη ξεκάθαρη δήλωση, μένω ήσυχος...


Φίλε εδώ είναι Ελλάδα, ποτέ δεν κοιμάσαι ησύχος με την εφορία, πολύ περισσότερο με την προφορική δήλωση ενός λογιστή.

Αν σε τρώει τόσο πολύ πήγαινε σε μία ΔΟΥ και ρώτα εκεί, αλλά και πάλι ήσυχος δεν θα κοιμάσαι....:D

Δεν έχω χρόνο και όρεξη να αναφερθώ σε περιστατικά που άλλα μου λέγανε σε μία ΔΟΥ και άλλα σε άλλη.:cool:

squad
02-05-2011, 18:18
οσοι δεν την εχουν δηλωσει,μεχρι και σημερα ειχαν τιποτα προβληματα?

ntinopoulos
02-05-2011, 18:27
οσοι δεν την εχουν δηλωσει,μεχρι και σημερα ειχαν τιποτα προβληματα?
αστα!:hmmm:
ευνουχισμος και λιθοβολισμος μεχρι λιποθυμιας!:rolleyes::p

Albatros
02-05-2011, 19:51
Για να αγοράσεις σκάφος (έστω και μικρό) σου ζητάνε φωτοτυπία της Φ.Δ. οτι έχει δηλωθεί.Αν δε συμβεί κατι τέτοιο δεν έχουμε πρόβλημα αν δεν τη δηλώσουμε.
Η αγορά της μοτο είναι τεκμήριο, αλλά δεν προσμετρα στις αποδείξεις (εδω η λογίστρια είναι οφ). Η κατοχή της δεν είναι τεκμήριο(ακόμα).
Δεν χάνεις και τπτ να τη δηλώσεις.
:)

mantas
02-05-2011, 21:21
Μέχρι σήμερα δεν έχω κανένα πρόβλημα:cool:

ablithik
04-05-2011, 21:18
Παρομοιως κανενα προβλημα
Καμμια δηλωμενη μηχανη τη τελευταια δεκαετία.....
Βεβαια, παλια ειχα Transalp 400 γιατι ειχαν τεκμηριο οι μηχανες.....αγορασα 400 τη χρονια που καταργηθηκε το τεκμηριο:yz:yz:yz:yz:yz

xistrakis
04-05-2011, 21:46
ΟΙ μηχανες δεν εχουν τεκμηριο. δηλωνουμε μονο την αγορα

BUSA MAKIS
04-05-2011, 23:02
Δεν έχω δηλώσει ποτέ ούτε το BMW ούτε το Hayabusa. Μόνο το αυτοκίνητο.