PDA

View Full Version : NOLAN N43 AIR


minaskapetanakis
15-04-2011, 22:05
Εχει κανεις αποψη για το NOLAN N43 AIR?
Το θελω κυριως για μεσα στην πολη και για σχετικα κοντινες διαδρομες (μεχρι 30 χλμ. αποσταση). (για μεγαλες διαδρομες εκτος πολης και εκδρομες χρησιμοποιω full face). Εχει το πλεονεκτημα οτι με την προσθηκη του μπροστινου κομματιου γινεται κατα καποιο τροπο full face και ειναι εντος προδιαγραφων). Επισης ειναι αεροζομενο (πολυ καλο αυτο για το καλοκαιρι μεσα στην πολη).

Αν το εχει κανεις θα μου ηταν χρησιμη η αποψη του.

Nolan N43 Air Motorrad N-Com - Glossy White - Road Bikes - Clothing - Helmets - Nolan - buymotogp.com (http://www.buymotogp.com/product-4395171/nolan-n43-air-motorrad-n-com-glossy-white.html)

erasel
15-04-2011, 22:34
Εγώ το έχω και το χρησιμοποιώ ένα μήνα περίπου.
Δεν έχω παράπονο από ένα κράνος που τα κάνει όλα "είναι πολυμορφικό".
Όμως αν ήμουν στη θέση σου και είχα ήδη full face θα έπαιρνα ένα αποκλειστικά για καλοκαίρι ανοιγόμενο ή δεν ξέρω τι αλλά όχι πολυμορφικό.
Είναι ελαφρύ , αισθητικά ωραίο αλλά περνάει αέρας από μέσα..

IOTH1X
15-04-2011, 23:00
Φίλε καλησπέρα


Το κράνος είναι κορυφή για κοντινές αποστάσεις.
Το μπροστινό προστατευτικό δεν χρειάζεται να το βγάζεις δεν ενοχλεί.
Εγώ το χρησιμοποιώ μέσα στη πόλη χειμώνα-καλοκαίρι & είμαι απόλυτα ευχαριστημένος

minaskapetanakis
15-04-2011, 23:33
Το θεμα ειναι οτι το ανοιγομενο αν το κυκλοφορεις ανοικτο μεσα στην πολη, ειναι λιγοτερο ασφαλες απο ενα Jet. Αν παλι το κυκλοφορεις κλειστο, φορας το full face που ειναι και ελαφρυτερο. Εδω λοιπον το NOLAN κανει την διαφορα: Jet στην πολη και ασφαλεια (σχεδον) full face εκτος.

Απο θορυβο πως τα παει?

Ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες.

erasel
15-04-2011, 23:44
από θόρυβο έχει...αλλά από θέμα ασφάλειας για jet είναι πολύ καλό εφόσον μπορείς να κρατήσεις πάνω και το μπροστινό προστατευτικό που λεει και ο φίλος παραπάνω

erasel
15-04-2011, 23:45
αν θυμάμαι καλά 221 το είχα πάρει από Ελλάδα

squad
16-04-2011, 03:08
Εγώ το έχω και το χρησιμοποιώ ένα μήνα περίπου.
Δεν έχω παράπονο από ένα κράνος που τα κάνει όλα "είναι πολυμορφικό".
Όμως αν ήμουν στη θέση σου και είχα ήδη full face θα έπαιρνα ένα αποκλειστικά για καλοκαίρι ανοιγόμενο ή δεν ξέρω τι αλλά όχι πολυμορφικό.
Είναι ελαφρύ , αισθητικά ωραίο αλλά περνάει αέρας από μέσα..

ποια εννοεις καλοκαιρινα,αυτα που ανοιγουν ολο απο μπροστα?τα flip up ?

minaskapetanakis
16-04-2011, 08:10
Τα ανοιγομενα κρανη ειναι ασφαλη μονο οταν ειναι κλειστα. Ανοικτα προσφερουν λιγοτερη ασφαλεια απο τα jet. Ολοι μεχρι σημερα εχουμε την κακη συνηθεια να τα κυκλοφορουμε ανοικτα στην πολη. Αυτο το κανουμε κυριως για λογους ανεσης και ορατοτητας. Το N43 AIR εχει συστημα αερισμου στην κορυφη του κρανους με αποτελεσμα να εχει ροη αερα σε ολοκληρο το κεφαλι. Πολυ καλο αυτο για το καλοκαιρι, σιγουρα ομως θα εχει το αντιστοιχο τιμημα σε θορυβο.

erasel
16-04-2011, 13:17
ποια εννοεις καλοκαιρινα,αυτα που ανοιγουν ολο απο μπροστα?τα flip up ?

ναι και αυτά θεωρώ καλοκαιρινά ή διπλης εποχής το χειμώνα κλειστά το καλοκαίρι ανοιχτά.

erasel
16-04-2011, 13:22
Τα ανοιγομενα κρανη ειναι ασφαλη μονο οταν ειναι κλειστα. Ανοικτα προσφερουν λιγοτερη ασφαλεια απο τα jet. Ολοι μεχρι σημερα εχουμε την κακη συνηθεια να τα κυκλοφορουμε ανοικτα στην πολη. Αυτο το κανουμε κυριως για λογους ανεσης και ορατοτητας. Το N43 AIR εχει συστημα αερισμου στην κορυφη του κρανους με αποτελεσμα να εχει ροη αερα σε ολοκληρο το κεφαλι. Πολυ καλο αυτο για το καλοκαιρι, σιγουρα ομως θα εχει το αντιστοιχο τιμημα σε θορυβο.

Ορατότητα πάντως έχει αρκετά καλή το nolan n43 air .