PDA

View Full Version : Είδα μια τούμπα ακριβώς μπροστά μου...


NLS
18-04-2011, 20:35
Δυστυχώς χτύπησε το μικρόβιο της βλακείας.
Ευτυχώς όχι ο "ασθενής".
Για τους δυο αυτούς λόγους (και τους δυο μαζί), έχει και το post μου το ύφος που έχει και όχι κάποιο "συμπαθέστερο" "συγκαταβατικό" (που αρέσει στους άλλους να διαβάζουν... γιατί είμαστε καλοί άνθρωποι κ.α. γλυκανάλατα).

Σήμερα κατέβαινα το ποτάμι σχετικά γρήγορα (ως συνήθως - αλλά πάντα προσεκτικά χωρίς ταρζανιές) και κάποια στιγμή παίρνει το μάτι μου μια "ανάλογη" μοτό (varadero ήταν μη σας ταλαιπωρώ) η οποία βγήκε από κάποιο από τους δρόμους που μπαίνουν στο ποτάμι. Η εν λόγω μηχανή με το που διαπίστωσε ότι περνάει αριστερά της μια 1200GS, είχαμε την πρώτη έκφραση του μικροβίου βλακείας (κάτι τους πιάνει τους varadero και τους TDM όταν βλέπουν 1200GS), επιτάχυνε ώστε να μπει μπροστά μου, πράγμα που έγινε μια και δεν είχα καμία όρεξη να αποδείξω κάτι (ειδικά όταν είναι αυταπόδεικτο εδώ που τα λέμε). Βοήθησε και ότι κάτι είχε γίνει το πρωί με το γιο μου και είχα ψυχολογία του να πάω σπίτι να τον αγκαλιάσω παρά ότι άλλο (άσχετο: όλοι οι μπαμπάδες ΑΥΤΟ πρέπει να έχουμε στο μυαλό μας όταν οδηγούμε).

Τέσπα. Δεν πρόλαβε να κάνει 50 μέτρα αφού είχε μπει μπροστά μου και ένας άλλος άρρωστος από το ίδιο μικρόβιο, αλλά με την παραλλαγή "κούτι ζαβλακωμένο", αποφάσισε ότι τον βόλευε να μπει ξαφνικά αριστερά... και φυσικά το έκανε, προφανώς χωρίς να ενδιαφέρεται για μικρολεπτομέρειες του τύπου "καθρέφτης".

Η GS φυσικά έδειξε ότι έχει απείρως (αλλά απείρως) καλύτερα φρένα από τη βάρκα, βοήθησε βέβαια και ότι η δική μου προσοχή ήταν στο δρόμο, όχι ότι "χαχα είναι μια GS από πίσω μου" και έτσι είδα μπροστά μου σε slow motion σχεδόν (έτσι κάνει ο εγκέφαλος όταν κάτι γρήγορο συμβαίνει όπως θα έχετε ζήσει και άλλοι) τον άλλο αναβάτη να πηγαίνει φρενάροντας αλλά με άριστη έκφραση της Νευτώνειας Φυσικής πάνω στον προφυλακτήρα του αυτοκινήτου.

Δεν πρόλαβε να σταματήσει όπως καταλάβατε και η varadero έκανε μια θεαματική για τα κιλά της endo πάνω στον προφυλακτήρα του κάρου, ο αναβάτης πετάχτηκε ελαφρώς στον αέρα και έσκασε κάτω. Εγώ ήδη με νορμάλ ταχύτητα, έκανα σινιάλο στους πίσω μου να κόψουν και σταμάτησα δίπλα στο συμβάν (το έχω ξανακάνει - όντας ακριβώς από πίσω εννοώ- και σε επίδοξο σουζαδόρο που μάζεψε ένα πεζοδρόμιο).

Ο αναβάτης πετάχτηκε αμέσως όρθιος το οποίο "σχόλασε" την όποια ένταση λόγω του σκηνικού είχα ("ωχ τι θα δω τώρα")... Ήταν εμφανώς καλά. Ήταν επίσης εμφανώς ηλίθιος: Δεν φόραγε κράνος σε έναν δρόμο ταχείας κυκλοφορίας και μάλιστα ενόσω (χωρίς αυτό να αλλάζει κάτι) είχε και όρεξη... κόντρας. Κοίταγε με ένταση τον οδηγό... Ο οδηγός βγήκε, νεαρός σοκαρισμένος (σοκαρισμένος για τη χαζομάρα του;...) ψέλλιζε κάτι για αυτό που έκανε, αλλά αμέσως μετά επικεντρώθηκε ευτυχώς στο αν είναι ο άλλος καλά και να πάνε στην άκρη για τα περαιτέρω κλπ. Άρα πήραν το δρόμο τους τα πράγματα.

Εκεί έφυγα. Δεν είχα όρεξη να συζητήσω μαζί τους το συμβάν (θα έβριζα και τους δυο - και όχι δεν σημαίνει ότι εγώ είμαι πάνσοφος και πάνσωστος) και φυσικά δεν θα ήμουν "χρήσιμος" μάρτυρας για κανένα από τους δυο.

Ελπίζω η τύχη να βοήθησε να καταλάβουν ο ένας να κοιτάει αυτό το γυάλινο πράγμα αριστερά του που καμιά φορά τον τυφλώνει από τον ήλιο (είναι στραμμένο λάθος αφού δεν το κοιτάει) και τον άλλο να φοράει κράνος ακόμα και όταν πάει για κατούρημα. Ειδικά σε αυτόν, Ο Θεός του έδωσε μια ευκαιρία ακόμα.

Το κακό ξέρετε ποιο είναι; Δεν νομίζω ότι θα μάθουν. Ειδικά ο αναβάτης... Ας κάνω λάθος.

peterv
18-04-2011, 20:45
Αφού κανείς δεν έπαθε τίποτα πάλι καλά.
Στο ποτάμι καθημερινά το τι γίνεται δεν λέγεται.


Sent from my iPhone using Tapatalk. 
Peterv

NLS
18-04-2011, 23:16
Σωστό. Την προηγούμενη εβδομάδα ήταν ένα αυτοκίνητο τούμπα. Με πόσα πήγαινε;
Ευτυχώς και εκεί δεν είχαμε θύματα.

Όμως με χαλάει που η ΗΛΙΘΙΟΤΗΤΑ είναι ανίκητη. Στον κόσμο δεν αρκεί το καθημερινό παιχνίδι με την τύχη (ή την μοίρα - ανάλογα τα πιστεύω σου) από μόνο του;

Ο τύπος με το varadero δεν ήταν κάνα παιδάκι. Πρέπει να ήταν 30+. Μυαλό όμως; 3- ...και δεν το λέω τυχαία, ο 3χρονος γιος μου ξέρει ότι πρέπει να φοράμε κράνος.

tsompanis
18-04-2011, 23:26
Δυστυχώς με την επιθετικότητα που έχουμε στους δρόμους απο τους γνωστούς κουφιοκέφαλους,φτάσαμε να σκεφτόμαστε πως θα γυρίσουμε στο σπίτι να χαρούμε την οικογένεια:(

Αν και οδηγούσα για πολλά χρόνια μοτό στην αθήνα και με διαδρομή ταλιμπάν (ακόμη και τότε!)καθημερινή Γαλάτσι-Σαλαμίνα απο κιφησό ,
τώρα όταν τύχει να βρεθώ στην πρωτεύουσα νιώθω έξω απο τα νερά μου.
πάω σαν κότα...είτε με την μηχανή,είτε....με το φορτηγό!

Ευτυχώς βγήκες αλώβητος φίλε! πάντα όρθιος και με το μυαλό μέσα στο κράνος;):)

NLS
19-04-2011, 00:02
Εγώ δεν αισθάνθηκα καν να κινδύνευσα (αντίθετα από άλλες φορές). Είχα τον έλεγχο (σε ότι αφορά το κομμάτι μου). Ο τύπος όμως ήταν η απόλυτη προβολή της φιλοσοφίας "θα είχα ΧΤ, αλλά είχα λεφτά για varadero (και δεν είχα για GS και είναι και άσχημες και άχρηστες και αργές)". Είχε χρόνο στο μυαλουδάκι του μόνο για να βγάλει την κόμπλα... δεν προλάβαινε να βλέπει και το δρόμο.
Ξέρω ότι δεν μιλάω "politically correct", αλλά...

Πάντως θα πρόσεξες ότι δεν μίλησα σχεδόν καθόλου για τον αυτοκινητιστή. Δυστυχώς αυτό που έκανε το βλέπω 4-5 φορές τη μέρα. Ε δεν βλέπω 4-5 ατυχήματα τη μέρα. Ο σωστός αναβάτης "πόλης" (και όχι μόνο) πρέπει να μάθει να ανταποκρίνεται σε τέτοια. Δυστυχώς ή ευτυχώς (το "ευτυχώς" αφορά ότι αυτό δημιουργεί αναβάτες σε εγρήγορση και αναβάτης σε εγρήγορση είναι ασφαλέστερος).

merdi
19-04-2011, 00:12
Εκεί έφυγα. Δεν είχα όρεξη να συζητήσω μαζί τους το συμβάν .


Εγώ θα έμενα:cool:

NLS
19-04-2011, 01:04
Γράψε ένα τηλ. να σε παίρνουμε να έρχεσαι. :sm7:

adventure
19-04-2011, 07:01
Τέλος καλό όλα καλά και μην ξεχνάμε ότι ζουν ανάμεσα μας τύποι σαν αυτόν .

:cool: :cool:

evanslam
19-04-2011, 08:27
Κρίμα να μην έχεις καμια κάμερα onboard να τα δούμε και ζωντανά να γελάσουμε λιγάκι! :D (Αν και για κλάματα είναι η υπόθεση γενικότερα)

boxerakias57
19-04-2011, 08:33
ο τυπος μαλον πρεπει να παει στην εκπομπη της Πανια:sm7:

GregoryGS
19-04-2011, 10:57
Το γεγονός συμπίπτει με μερικές σκέψεις που έκανα πρόσφατα επιστρέφοντας στην γενέτειρα μου για Πάσχα… Τον τελευταίο καιρό αναγκαστικά ζω σε νησί οπότε επιστρέφοντας στην πόλη ξαναθυμάμαι τι θα πει βλακεία!!! Βέβαια οι οδηγοί στο νησί (ας μην πω ποιο) είναι πολύ πιο αποτελεσματικοί… γίνονται λιάρδα καταστρέφουν ένα αμάξι κάθε βδομάδα είτε σε τίποτα παρκαρισμένα, είτε σε καμιά μάντρα που εμποδίζει και μετά τα δίνουν για παλιοσίδερα…. Επιστρέφοντας λοιπόν Βόλο, μέσα στο ίδιο απόγευμα συναντάω : 1. Αυτοκίνητο να κάνει αναστροφή μέσα στον περιφερικό του Βόλου σε σημείο που προφανώς δεν επιτρέπεται και πάνω σε φανάρι (είχε και μωρό παιδί μέσα). 2. Δύο δευτερόλεπτα πριν τύπο να παραβιάζει κόκκινο για να μπει στον περιφερειακό 3. Μεθυσμένο να μπαίνει ανάποδα σε μονόδρομο και να συνεχίζει μαλιοκούβαρα σαν να μην συμβαίνει τίποτα 4. (νικητής του διαγωνισμού) τύπο με παπάκι και κράνος στο χέρι παρακάμπτει κεντρική διασταύρωση με φανάρι σε ώρα αιχμής περνώντας αριστερά από την νησίδα που χωρίζει τα δύο ρεύματα και ενώ το φανάρι από απέναντι έχει ανάψει πράσινο και στρίβει σαν να μην συμβαίνει τίποτα τέρμα αριστερά!!! Κανένας από τους παραπάνω φυσικά δεν κατάλαβε ότι έπαιζε την ζωή τόσον οδηγών γύρο γύρο κορόνα γράμματα (εκτός από τον τελευταίο που τον πρόλαβα για να τον συγχαρώ αλλά και πάλι δεν κατάλαβε τι έκανε) οπότε το συμπέρασμα είναι ένα. Στον δρόμο μπορούμε να κάνουμε ότι μας καπνίσει άμα κρίνουμε εμείς ότι, δεν βαριέσαι, δεν τρέχει τίποτα τώρα μωρέ! αν κάτι πάει στραβά φταίει η κακιά η ώρα…
Συγνώμη για την γκρίνια αλλά το περιστατικό ήταν καλή αφορμή να ξεσπάσω και εγώ για όλα αυτά που βλέπω κάθε μέρα ( όλα αυτά μου έτυχαν την ίδια ημέρα).


Υ.Γ. ξέχασα να πω για τον φίλο που έστριψε μπροστά μου χωρίς φλάς γιατί μιλούσε στο κινητό και δεν το έφτανε με το άλλο χέρι εκεί που το έχουν βάλει στα αυτοκίνητα οι βλάκες και στην συνέχεια με έκλεινε σιγά σιγά προς την νησίδα μέχρι να ακούσει τις επίκαιρες ψαλμωδίες για να καταλάβει ότι είναι μ…ας…!



Πάντα όρθιοι και μακριά από μας η βλακεία και η ανευθυνότητα!

HAWK_46
19-04-2011, 10:58
Δυστυχώς χτύπησε το μικρόβιο της βλακείας.
Ευτυχώς όχι ο "ασθενής".
Για τους δυο αυτούς λόγους (και τους δυο μαζί), έχει και το post μου το ύφος που έχει και όχι κάποιο "συμπαθέστερο" "συγκαταβατικό" (που αρέσει στους άλλους να διαβάζουν... γιατί είμαστε καλοί άνθρωποι κ.α. γλυκανάλατα).

Σήμερα κατέβαινα το ποτάμι σχετικά γρήγορα (ως συνήθως - αλλά πάντα προσεκτικά χωρίς ταρζανιές) και κάποια στιγμή παίρνει το μάτι μου μια "ανάλογη" μοτό (varadero ήταν μη σας ταλαιπωρώ) η οποία βγήκε από κάποιο από τους δρόμους που μπαίνουν στο ποτάμι. Η εν λόγω μηχανή με το που διαπίστωσε ότι περνάει αριστερά της μια 1200GS, είχαμε την πρώτη έκφραση του μικροβίου βλακείας (κάτι τους πιάνει τους varadero και τους TDM όταν βλέπουν 1200GS), επιτάχυνε ώστε να μπει μπροστά μου, πράγμα που έγινε μια και δεν είχα καμία όρεξη να αποδείξω κάτι (ειδικά όταν είναι αυταπόδεικτο εδώ που τα λέμε). Βοήθησε και ότι κάτι είχε γίνει το πρωί με το γιο μου και είχα ψυχολογία του να πάω σπίτι να τον αγκαλιάσω παρά ότι άλλο (άσχετο: όλοι οι μπαμπάδες ΑΥΤΟ πρέπει να έχουμε στο μυαλό μας όταν οδηγούμε).

Τέσπα. Δεν πρόλαβε να κάνει 50 μέτρα αφού είχε μπει μπροστά μου και ένας άλλος άρρωστος από το ίδιο μικρόβιο, αλλά με την παραλλαγή "κούτι ζαβλακωμένο", αποφάσισε ότι τον βόλευε να μπει ξαφνικά αριστερά... και φυσικά το έκανε, προφανώς χωρίς να ενδιαφέρεται για μικρολεπτομέρειες του τύπου "καθρέφτης".

Η GS φυσικά έδειξε ότι έχει απείρως (αλλά απείρως) καλύτερα φρένα από τη βάρκα, βοήθησε βέβαια και ότι η δική μου προσοχή ήταν στο δρόμο, όχι ότι "χαχα είναι μια GS από πίσω μου" και έτσι είδα μπροστά μου σε slow motion σχεδόν (έτσι κάνει ο εγκέφαλος όταν κάτι γρήγορο συμβαίνει όπως θα έχετε ζήσει και άλλοι) τον άλλο αναβάτη να πηγαίνει φρενάροντας αλλά με άριστη έκφραση της Νευτώνειας Φυσικής πάνω στον προφυλακτήρα του αυτοκινήτου.

Δεν πρόλαβε να σταματήσει όπως καταλάβατε και η varadero έκανε μια θεαματική για τα κιλά της endo πάνω στον προφυλακτήρα του κάρου, ο αναβάτης πετάχτηκε ελαφρώς στον αέρα και έσκασε κάτω. Εγώ ήδη με νορμάλ ταχύτητα, έκανα σινιάλο στους πίσω μου να κόψουν και σταμάτησα δίπλα στο συμβάν (το έχω ξανακάνει - όντας ακριβώς από πίσω εννοώ- και σε επίδοξο σουζαδόρο που μάζεψε ένα πεζοδρόμιο).

Ο αναβάτης πετάχτηκε αμέσως όρθιος το οποίο "σχόλασε" την όποια ένταση λόγω του σκηνικού είχα ("ωχ τι θα δω τώρα")... Ήταν εμφανώς καλά. Ήταν επίσης εμφανώς ηλίθιος: Δεν φόραγε κράνος σε έναν δρόμο ταχείας κυκλοφορίας και μάλιστα ενόσω (χωρίς αυτό να αλλάζει κάτι) είχε και όρεξη... κόντρας. Κοίταγε με ένταση τον οδηγό... Ο οδηγός βγήκε, νεαρός σοκαρισμένος (σοκαρισμένος για τη χαζομάρα του;...) ψέλλιζε κάτι για αυτό που έκανε, αλλά αμέσως μετά επικεντρώθηκε ευτυχώς στο αν είναι ο άλλος καλά και να πάνε στην άκρη για τα περαιτέρω κλπ. Άρα πήραν το δρόμο τους τα πράγματα.

Εκεί έφυγα. Δεν είχα όρεξη να συζητήσω μαζί τους το συμβάν (θα έβριζα και τους δυο - και όχι δεν σημαίνει ότι εγώ είμαι πάνσοφος και πάνσωστος) και φυσικά δεν θα ήμουν "χρήσιμος" μάρτυρας για κανένα από τους δυο.

Ελπίζω η τύχη να βοήθησε να καταλάβουν ο ένας να κοιτάει αυτό το γυάλινο πράγμα αριστερά του που καμιά φορά τον τυφλώνει από τον ήλιο (είναι στραμμένο λάθος αφού δεν το κοιτάει) και τον άλλο να φοράει κράνος ακόμα και όταν πάει για κατούρημα. Ειδικά σε αυτόν, Ο Θεός του έδωσε μια ευκαιρία ακόμα.

Το κακό ξέρετε ποιο είναι; Δεν νομίζω ότι θα μάθουν. Ειδικά ο αναβάτης... Ας κάνω λάθος.

_________________________ :(

MOYTPO
19-04-2011, 12:23
Δεν μπορεις να τα βαλεις με εναν βλακα... πεφτεις στο επιπεδο του και σε παταει λογω εμπειριας!!!!!
Γιαυτο λοιπον και δεν ασχολεισε... και το οτι σταματησες να δεις αν ειναι οκ πολυ ειναι!!!
Βεβαια με αυτην την συμπεριφορα καταντας να κοιτας την παρτη σου και μονο αλλα δυστυχως ετσι ειναι τα πραγματα.

Jefe
19-04-2011, 12:43
Γράψε ένα τηλ. να σε παίρνουμε να έρχεσαι. :sm7:




:sm7:




Jefe

anton
19-04-2011, 13:13
Εγώ θα έμενα:cool:


Και εγώ:cool:

babisku
19-04-2011, 13:47
Καλό θα είναι να εξετάζουμε σε βάθος την κατάσταση. Αυτός που ευθήνεται για το τροχαίο είναι ο οδηγός του ΙΧ και όχι ο "βλάκας-γρήγορος" αναβάτης. Σε ξαφνική αλλαγή κατεύθηνσης ενός ΙΧ που βρίσκεται δίπλα σου, χωρίς φλάς και κυρίως χωρίς να σε έχει αντίληφθει από τους καθρέπτες, το αποτέλεσμα είναι το ίδιο, η πτώση, χωρίς να πέζει ρόλο η ταχύτητα, τα φρένα και γενικότερα το είδος της μοτο.

NLS
19-04-2011, 14:59
Δυο πράγματα:

1) Οι δυο που θα μένατε, πείτε μας και τι θα κάνατε.

2) Bakisku... Οδηγώ 20 χρόνια. Σίγουρα όχι πολλά (πχ. νομίζω "μακριά" από του Νίκου), αλλά όχι και λίγα. Το συμβάν που είδα δεν ήταν το πρώτο και (μακράν μάλιστα) ούτε το χειρότερο. Όσα περιέγραψα με μισή σελίδα μπλα μπλα ήταν όλα τυπωμένα στο μυαλό μου την ώρα που έγινε. Όταν κυκλοφορείς κάθε μέρα, το κουρκούτι που έχουμε στο μυαλό μαθαίνει να αναλύει ότι βλέπει. Ανέλυσα αρκετά "βαθιά" ότι είδα. Σιγά μην έπρεπε να σκεφτώ και ότι είχε πλακωθεί ο οδηγός με τη γκόμενα, ενώ ο αναβάτης δεν με είχε δει (ούτε ήθελε να μου πάει κόντρα) απλά βιαζόταν γιατί ήταν έγκυος η θεία του και γι' αυτό μάλιστα δεν πρόλαβε να πάρει και το κράνος του.

Ο οδηγός ήταν ένας από τους στατιστικά 1-2 που το κάνουν αυτό ΤΗΝ ΚΑΘΕ ΗΜΕΡΑ (και 5-6 που δοκιμάζουν να το κάνουν και καταλαβαίνουν ή βλέπουν τελευταία στιγμή και δεν το κάνουν).
Ο άλλος τι ήταν;
Να σου πω και κάτι; Γιατί έχουμε μάθει να είμαστε συνεχώς σε θέση άμυνας με τους οδηγούς (λες και οι περισσότεροι δεν είμαστε και οδηγοί)... αλλά ναι να είσαι σε θέση άμυνας στην ΟΔΗΓΗΣΗ, αφού είσαι πιο αδύναμος από τις λαμαρίνες τους, αλλά όχι και στην λογική. Αυτό που κάνουμε όλοι στην πόλη οι δίτροχοι, το λεγόμενο filtering, ΔΕΝ ΠΡΟΒΛΕΠΕΤΑΙ από τον ΚΟΚ. Δεν αθωώνω τον χαζό που έκανε αριστερά, αλλά πραγματικά χάνω τον... προσανατολισμό μου στο άδικο του όταν έχω να αντιμετωπίσω και έναν αντίστοιχης βλακείας δίτροχο.

Έτσι έχω γίνει ΠΟΛΥ πιο κακός σε άλλο forum, όταν είπα το αυτονόητο για δυο παιδιά που δυστυχώς "έφυγαν" (το είπα κομψά εννοείται τότε)... όταν τρέχεις σε επαρχιακό με 200+ και κόβεις ένα τρακτέρ στη μέση... ε δεν φταίει μόνο ο παππούς που δεν... σε είδε (το πιθανότερο όταν και αν κοίταξε, οι συγχωρεμένοι δεν ήταν ΚΑΝ στο κάδρο του ακόμα).

Έχουμε μάθει να χαϊδεύουμε αυτιά (ειδικά "εντός" μικρο-κοινωνιών για να μη χαλάσουμε την εσωτερική τους ζαχαρένια) αλλά έπρεπε να τα τραβάμε κιόλας καμιά φορά.