PDA

View Full Version : Eγγύηση προϊόντος


ΔΑΣΚΑΛΟΣ
13-04-2011, 22:06
Άσχετο με το θέμα, αλλά τα συμπτώματα κοινά. Τον περασμένο Ιούλιο αγόρασα απο γνωστό εξουσιοδοτημένο κατάστημα το κάτω μέρος του αδιάβροχου της bmw. Σε προγραμματισμένο ταξίδι που έκανα αποδείχθηκε μάλλον ανεπαρκές. Βόρεια της Φινλανδίας, έπειτα απο δίωρη "ποτιστική" βροχή, έμπασε νερά. { Για την ακρίβεια στο ξενοδοχείο έστιβα το σώβρακο θαρρείς και είχε βουτηχτεί σε ενυδρείο }. Επιστρέφοντας στα πάτρια εδάφη δεν το πήγα για αντικατάσταση άμεσα, παρά μετά απο λίγους μήνες. Δεν Επαναπαύτηκα δικαιωματικά στην προθεσμία της εγγύησης. Την περίοδο λοιπόν που απευθύνθηκα στο κατάστημα μου αρνήθηκαν την αντικατάσταση. { Παρεπιπτόντως ο υπάλληλος συμπαθέστατο παιδί και πολύ εξυπηρετικό, άσχετα με το συγκεκριμμένο γεγονός }. Ειπώθηκε ότι θα το άλλαζαν μόνο ίσως το πρώτο εικοσαήμερο - για ευνόητους(;) λόγους -και εφόσον η τρύπα στην στεγανοποίηση της εσωτερικής ραφής ήταν αρκετά εμφανής ώστε να μπορεί να φωτογραφηθεί και να σταλεί για τη γνωστή διαδικασία. Για το δεύτερο τα συμπεράσματα δικά σας. Για το πρώτο τι να πώ; Προς τι η έγγραφη εγγύηση ενός προϊόντος, εφόσον η εταιρεία αρνείται να επωμιστεί την εντός χρονικών ορίων δέσμευση της; Και αν όντως η εγγύηση κάθε προϊόντος φέρει ειδικούς όρους ισχύος, πώς και πού μπορούμε να τους πληροφορηθούμε εκ των προτέρων ώστε να γνωρίζουμε αν η αγορά είναι συμφέρουσα για εμάς τους καταναλωτές ή όχι; Σίγουρα όχι πάντως απο την απόδειξη αγοράς που δεν αναγράφει τίποτα ούτε απο εκπρόθεσμες προφορικές δεσμεύσεις εμπόρων. Γιατί προς το παρόν τις υποσχέσεις τις ακούμε, τις πράξεις δεν βλέπουμε! Θυμίζει το γνωστό απόφθεγμα του Νίτσε..."Ο άνθρωπος είναι το ζώο που μπορεί και υπόσχεται"....Ώς Γερμανός κάτι θα ήξερε...

jimm
14-04-2011, 08:06
Άσχετο με το θέμα, αλλά τα συμπτώματα κοινά. Τον περασμένο Ιούλιο αγόρασα απο γνωστό εξουσιοδοτημένο κατάστημα το κάτω μέρος του αδιάβροχου της bmw. Σε προγραμματισμένο ταξίδι που έκανα αποδείχθηκε μάλλον ανεπαρκές. Βόρεια της Φινλανδίας, έπειτα απο δίωρη "ποτιστική" βροχή, έμπασε νερά. { Για την ακρίβεια στο ξενοδοχείο έστιβα το σώβρακο θαρρείς και είχε βουτηχτεί σε ενυδρείο }. Επιστρέφοντας στα πάτρια εδάφη δεν το πήγα για αντικατάσταση άμεσα, παρά μετά απο λίγους μήνες. Δεν Επαναπαύτηκα δικαιωματικά στην προθεσμία της εγγύησης. Την περίοδο λοιπόν που απευθύνθηκα στο κατάστημα μου αρνήθηκαν την αντικατάσταση. { Παρεπιπτόντως ο υπάλληλος συμπαθέστατο παιδί και πολύ εξυπηρετικό, άσχετα με το συγκεκριμμένο γεγονός }. Ειπώθηκε ότι θα το άλλαζαν μόνο ίσως το πρώτο εικοσαήμερο - για ευνόητους(;) λόγους -και εφόσον η τρύπα στην στεγανοποίηση της εσωτερικής ραφής ήταν αρκετά εμφανής ώστε να μπορεί να φωτογραφηθεί και να σταλεί για τη γνωστή διαδικασία. Για το δεύτερο τα συμπεράσματα δικά σας. Για το πρώτο τι να πώ; Προς τι η έγγραφη εγγύηση ενός προϊόντος, εφόσον η εταιρεία αρνείται να επωμιστεί την εντός χρονικών ορίων δέσμευση της; Και αν όντως η εγγύηση κάθε προϊόντος φέρει ειδικούς όρους ισχύος, πώς και πού μπορούμε να τους πληροφορηθούμε εκ των προτέρων ώστε να γνωρίζουμε αν η αγορά είναι συμφέρουσα για εμάς τους καταναλωτές ή όχι; Σίγουρα όχι πάντως απο την απόδειξη αγοράς που δεν αναγράφει τίποτα ούτε απο εκπρόθεσμες προφορικές δεσμεύσεις εμπόρων. Γιατί προς το παρόν τις υποσχέσεις τις ακούμε, τις πράξεις δεν βλέπουμε! Θυμίζει το γνωστό απόφθεγμα του Νίτσε..."Ο άνθρωπος είναι το ζώο που μπορεί και υπόσχεται"....Ώς Γερμανός κάτι θα ήξερε...



ετσι ειναι αυτα,πληρωνεις ακριβα και στο τελος παιρνεις πατατα............την αλλα φορα μια μαρκα εκτος bmw,να την πληρωσεις και λιγοτερα

chiner
19-04-2011, 20:49
Τελικά στο άλλαξαν ;;;;;;;;;;;;;;:confused::confused::confused:

ΔΑΣΚΑΛΟΣ
19-04-2011, 22:10
Δεν ασχολήθηκα πέραν του επεισοδίου που ανέφερα. Εντούτοις η επινοητικότητα του ανθρώπου - αναβάτη είναι άφθονη. Το χρησιμοποιώ στη μαγειρική, για να στραγγίζω τα μακαρόνια.....:sm7:

Jefe
19-04-2011, 22:34
ετσι ειναι αυτα,πληρωνεις ακριβα και στο τελος παιρνεις πατατα............την αλλα φορα μια μαρκα εκτος bmw,να την πληρωσεις και λιγοτερα


Έχω το ίδιο προϊόν τα τελευταία 4 χρόνια, κι έχω "φάει" αρκετές βροχές, κ δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα...;)




Jefe

siraxanz
19-04-2011, 22:45
στο λουη με 29 ευρώ ολόσωμη μαματη....

ΔΑΣΚΑΛΟΣ
20-04-2011, 02:10
Για του λόγου το αληθές, το πάνω της φόρμας το είχα πέντε χρόνια απροβλημάτιστα. Χρήση ταξιδιωτική και καθημερινή, έχω να πω τα καλύτερα λόγια για αυτό. Έθιξα το θέμα του κάτω μέρους κυρίως για την προοπτική της εγγύησης που δεν τηρήθηκε ως όφειλε. Πιθανότατα επρόκειτο για μεμονωμένο ελάττωμα, δεν είμαι σε θέση να λοιδωρίσω το προϊόν το ίδιο. Φέτος εντούτοις και αυτό παρέδωσε πνεύμα, ήδη το έχω αντικαταστήσει με το ανανεωμένο μοντέλο. Είναι ενισχυμένο, το χρώμα ευδιάκριτο αν και όχι της αρεσκείας μου, στα μείον η σχετική ακαμψία και η έλλειψη εσωτερικής φόδρας που διέθετε το προηγούμενο. Η αίσθηση με γυμνό χέρι φορώντας κοντομάνικο λίγο σκληρή και "πλαστική". Για κάτω πάντως προμηθεύτηκα ένα αναλώσιμο των είκοσι ευρώ. Επαναλαμβάνω η περιγραφή του συμβάντος αφορά ειδικά την εγγυητική προοπτική.

varaderiadis
27-04-2011, 22:29
colori εγγυηση εφ'ορου ζωης

Syvaris
28-04-2011, 00:04
Δεν ασχολήθηκα πέραν του επεισοδίου που ανέφερα. Εντούτοις η επινοητικότητα του ανθρώπου - αναβάτη είναι άφθονη. Το χρησιμοποιώ στη μαγειρική, για να στραγγίζω τα μακαρόνια.....:sm7:


ακριβό το.... σουρωτήρι:sm7::sm7:

NLS
28-04-2011, 00:21
colori εγγυηση εφ'ορου ζωης

Αφού έγραψες ονομαστικά εταιρία να απαντήσω: ΑΣ ΓΕΛΑΣΩ! "ΑΧΑΧΑΧΑ"

Παίρνω πριν λίγους μήνες καινούριο μπουφάν. Colori βεβαίως.
Ελληνική brand να την υποστηρίξουμε.
Μέσα σε δυο μέρες τυχαίνει μπόρα (ΕΥΤΥΧΩΣ!)... Απόσταση Μεταμόρφωση - Πειραιάς (ΜΟΛΙΣ 20χλμ.) ...ευτυχώς δεν ήταν κάνα ταξίδι σε κάνα βουνό 300χλμ από το σπίτι.
Παίρνουν ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ ΜΑΣΧΑΛΕΣ νερό (όχι δηλ. στο κέντρο στο φερμουάρ, όχι στην "είσοδο" των μανικιών (να πεις πήρε από το γάντι).
Μετά από δυο μέρες, το πάω στο μαγαζί. Μάλιστα πήγα ακόμα και με διάθεση να πάρω κάτι καλύτερο (ήταν ήδη καλό μοντέλο) ΠΛΗΡΩΝΟΝΤΑΣ διαφορά χρημάτων.
- "α δεν μας έχει ξανασυμβεί, να το ελέγξουμε, να δούμε τι θα κάνουμε"
- "ευχαρίστως να το ελέγξετε, αλλά μη μου πείτε α δεν είχε τίποτα, ενώ δεν κατάλαβα και το να δούμε τι θα κάνουμε... δεν θα το αλλάξετε;"
- "ε μήπως έχει ένα ελάττωμα και το φτιάξουν"
- "και θα περιμένω την επόμενη βροχή; αν είναι μπορώ να πάρω και κάτι καλύτερο αν μου προτείνετε, τι θα γινόταν αν ήμουν σε ταξίδι;"
- "άστε να δούμε τι έχει και θα σας πάρουμε τηλέφωνο"
- "οκ απλά πείτε σε αυτούς που θα το ελέγξουν ότι υπάρχει και ΙΝΚΑ και καλύτερα να το ελέγξουν καλά" (φαεινή ιδέα τελικά)
...περνάνε μέρες... φυσικά περισσότερες από όσες έλεγαν...
επειδή δεν είχα όρεξη να κουρδιστώ, ούτε χρόνο, στέλνω τη μάνα μου (πολύ... καλή σε θέματα "συναλλαγής" - με δημόσιο επίσης κλπ.)
παίρνει ένα τηλ. πρώτα, της λένε πράγματι "περάστε από εδώ οκ το έλεγξαν"
πάει... και τι της κάνουν; ΤΗΣ ΔΙΝΟΥΝ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΠΙΣΩ!
"μα γιατί, δεν μπορείτε να το αλλάξετε με ένα άλλο; έστω να πληρώσουμε κάτι καλύτερο"
"όχι δεν πειράζει γιατί είπε και για το ΙΝΚΑ ο κύριος"

...ΤΟΣΟ εμπιστεύονται τα προϊόντα τους. I rest my case.

Σαρδελιάνος Νίκος (για να μην αρχίσει καμιά φάση που θα τα πάρω)

ntinopoulos
28-04-2011, 08:51
Το χρησιμοποιώ στη μαγειρική, για να στραγγίζω τα μακαρόνια.....:sm7:
και δεν περνανε κι αυτα?:sm7:

nivo
28-04-2011, 09:55
Δεν ασχολήθηκα πέραν του επεισοδίου που ανέφερα. Εντούτοις η επινοητικότητα του ανθρώπου - αναβάτη είναι άφθονη. Το χρησιμοποιώ στη μαγειρική, για να στραγγίζω τα μακαρόνια.....:sm7:
ειμαστε λατρεις του μακαρονιου δεν μας το δανειζεις ???:sm7::sm7::sm7::sm7:

ΔΑΣΚΑΛΟΣ
28-04-2011, 12:01
Αν περνούσαν και τα μακαρόνια, η εγγύηση θα ίσχυε. Θα τηρούνταν οι προδιαγραφές του ελαττώματος, καθώς η ευδιάκριτη τρύπα θα μπορούσε να φωτογραφηθεί και να σταλεί στη μαμά εταιρεία για τη γνωστή διαδικασία....Επιφυλάσσομαι εντούτοις για το νούμερο 11 της Μisko. Δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα!:sm7:Πέρα απο τη πλάκα πάντως, οφείλω να ομολογήσω πως, αν δεν είχα ήδη άριστες εντυπώσεις απο την ανθεκτικότητα του πάνω μέρους της φόρμας, δεν θα πλήρωνα αδρά για την αγορά του κάτω. Υπερκοστολογημένο μεν, εξαιρετικά ανθεκτικό δε. Ίσως αν τα είχα αγοράσει προ πενταετίας μαζί, να γλίτωνα την ελαττωματική παρτίδα. Αυτά έχουν οι μισοδουλειές!

ntinopoulos
28-04-2011, 12:30
επρεπε μπροστα τους να το ξηλωσεις και να τους πεις"να!τωρα παρτε το φωτογραφια!":sm7:

ΔΑΣΚΑΛΟΣ
28-04-2011, 13:58
Ίσως... Έλα όμως που είμαι θύμα της καλής μου ανατροφής και των πολιτισμικών της τρόπων. Και αυτό πάντα σημαίνει έλλειψη θάρρους και θράσους. Δυστυχώς.:yz

kostasx
28-04-2011, 14:08
- "οκ απλά πείτε σε αυτούς που θα το ελέγξουν ότι υπάρχει και ΙΝΚΑ και καλύτερα να το ελέγξουν καλά" (φαεινή ιδέα τελικά)

"όχι δεν πειράζει γιατί είπε και για το ΙΝΚΑ ο κύριος"



Είπες την λέξη κλειδί και έσωσες την παρτίδα..:sm7: