PDA

View Full Version : Αθήνα-Θεσσαλονίκη με μοτό ???


Slane
19-04-2011, 22:12
Καλησπέρα & χρόνια πολλά. Μια ερώτηση σε όλους σας εδω: Αθήνα - Θεσσαλονίκη με μηχανή βγαίνει εύκολα ;

264George
19-04-2011, 22:19
Την κάνω περίπου μια φορά το μήνα..
Αν έχεις παρέα θα'ταν καλύτερη η διαδρομή..

saitman
19-04-2011, 22:22
σε 5,5 εισαι πανω!!το καλοκαιρι την εκανα στο ανεβα!στο κατεβα θεσ/κη-Κορινθος σερι.αν ειχες παρεα ακοαμ καλυτερα!μουσικη φροντισε να εχεις να ακους και εισαι ετοιμος!

Jefe
19-04-2011, 22:28
Mιά γκαζιά είναι.....που λέει κ ο φίλος μου ο theo...;)



Jefe

NLS
19-04-2011, 22:30
εύκολα φίλε slane

σε ~5 ώρες κανονικά, σε 5.5-6 αν είσαι ριλάξ, και σε 4.5 (και ίσως πιο λίγο) αν είσαι λίγο πιο... στη σκιά του νόμου (το έκανα 4.5 και με αυτοκίνητο πρόσφατα, άρα με 1200 το βλέπω πιο εύκολο)

thomavridis
19-04-2011, 22:35
αθηνα κομοτηνη ανα 2μηνο σε 8 ωρουλες, οπως λεει και ο φιλος πιο πανω φροντισε για μουσικη. καλο ταξιδη φιλε.

maner
19-04-2011, 22:36
~6 ώρες χαλαρά.Με τα καφεδάκια σου και με τα τσιγάρα σου.;););)

264George
19-04-2011, 22:37
~6 ώρες χαλαρά.Με τα καφεδάκια σου και με τα τσιγάρα σου.;););)



ΦΊΛΕ καλώς ήρθες στην παρέα (με την ευκαιρία...)

siraxanz
19-04-2011, 22:41
αθηνα κομοτηνη ανα 2μηνο σε 8 ωρουλες, οπως λεει και ο φιλος πιο πανω φροντισε για μουσικη. καλο ταξιδη φιλε.



Αλεξανδρούπολη >Άργος 8 ωρούλες....:rolleyes:

και όχι με όλη την Εγνατία...2003 γαρ:sm7:


σορρυ για το σπαμ...


5 ωρες φίνα... με μιά στάση στην Πελαγία ...από Άργος..

από Αθήναι στο 4 και 30 λεπτά χαλαρά φίλε Slane:cool:

Αθήνα - Θεσσαλονίκη με μηχανή βγαίνει εύκολα

NLS
19-04-2011, 22:44
αν δεν μπορούσε εύκολα και το 1200GS μια Αθήνα-Θεσ/νίκη φίλε μου, τι νόμιζες ότι είναι;
για Ρέθυμνο - Ηράκλειο;

paschalis
19-04-2011, 22:52
Λεφτα θελει φιλε και μια τσεπη ευκολη για τα ψιλα των διοδιων..
Οσο για την ωρα...απο 3 και πανω:)

264George
19-04-2011, 23:00
Α! και μη ξεχάσεις στην playlist να βάλεις και αυτό !


YouTube - Motorhead- Ace of Spades


(θέλει στροφές βέβαια. . που η διαδρομή ελάχιστα περιλαμβάνει. . )

gsmaniac
19-04-2011, 23:02
4 ωριτσες,αν δεν πληρώνεις διόδια.....:sm7:
Αν πληρώσεις,ας προσεχες.....;)

gemara
19-04-2011, 23:08
Άμα ακούς τους παππούδες εδώ μέσα να σου λένε ότι είναι εύκολο, στα 34 σου δεν έχεις πρόβλημα.;)
Λίγο μετά τη Λάρισα θα στην "βαρέσει" λίγο, αλλά η θέα του Ολύμπου στα αριστερά σου θα σε τραβήξει μέχρι την είσοδο της πόλης.
Το έκανα προ 2 μηνών, αναχώρηση 0400 το πρωί, επιστροφή 1400 επομένης με θερμοκρασίες 4C-8C και με πολύ ομίχλη στα Τέμπη. Τώρα θα είναι μια χαρά.
Να κρατάς μαζί σου 120€ για τις βενζίνες (160 μ.ω.τ.) και καμμιά 30άρια για τα διόδια, αν τα πληρώνεις όλα.

chiner
19-04-2011, 23:18
Να πάρεις το tank bag μαζί σου και να βάλεις πάνω στην ζελατίνα του ψιλά για τα διόδια.Αν πάρεις και καφεδάκι μαζί σου για να μην αναγκάζεσαι να σταματάς στα βρωμομάγαζα και να τον ακριβοπληρώνεις, αλλά να σταματάς κάπου με θέα και να τον απολαμβάνεις;););)

teo71
19-04-2011, 23:20
Ένα πράγμα που δεν αναφέρθηκε, είναι η ανία της συγκεκριμένης διαδρομής...


Μιλάμε για την πιο βαρετή διαδρομή της χώρας..

Είναι τόσο αδιάφορος και ανιαρός (μοτοσυκλετιστικά), ο συγκεκριμένος δρόμος, που όταν περνάς τα Τέμπη, (τα μοναδικά 20 χλμ με οδηγικό ενδιαφέρον), θα σου φαίνετε ότι διασχίζεις το Paso Stelvio...:sm7:

Καλό Ταξίδι

Eftixis
19-04-2011, 23:33
Γιώργο με το F650GS είναι χαλαρά με κατούριμα 6 ωρούλες για μας τους κρητικούς που δεν ξέρουμε να πετάμε :sm7::sm7:

squad
20-04-2011, 00:08
και με τα 800αρια τα gs ανετα την βγαζεις την διαδρομη..χωρις κανενα προβλημα.. εξαλλου μικρη διαφορα τα 800 απο τα 1200:D

REK
20-04-2011, 00:08
05:30 Aθηνα - 10:20 Λ.Νικης,Θεσ/νικη(παραλία Λ.Πύργου) για καφε ανετα,χαλαρα και ξεκούραστα και χωρίς μουσική....:D:D

Καλο σου ταξείδι φίλε..;)

NLS
20-04-2011, 00:19
και με τα 800αρια τα gs ανετα την βγαζεις την διαδρομη..χωρις κανενα προβλημα.. εξαλλου μικρη διαφορα τα 800 απο τα 1200:D

καλό :)

btw η διαδρομή είναι βαρετή μετά τα Τέμπη μεν, αλλά δεν είσαι υποχρεωμένος να πας και ευθεία :P

(αν δεν βιάζεσαι)

nivam
20-04-2011, 01:23
...κι αν κουραστείς, κάνεις μια στάση Βόλο για τσίπουρα:D

γιωργος
20-04-2011, 09:52
ανετα την εκανα πριν 5 μερες αθηνα δραμα και σε 2 μερες πισω.μονο προβλημα που ειχα στον γυρισμο εβαλα βενζινα στον κορινο και στα διοδια της πελασγιας ειχα μονο 10 χλμ ακομα.οποτε με τα ποδια στο απεναντι ρευμα στο βενζιναδικο που ευτιχως ειναι εκει.η αναστροφη ηθελε 24χλμ:yzομως οπως και να το κανουμε το ταξειδι με το gs ειναι αψογο,ανετο και προσωπικα μου αρεσε η διαδρομη.

Uriah Heep
20-04-2011, 14:29
Αυτά είναι threads!




heepy easter guys and girls!

aeriko
20-04-2011, 14:36
Αυτά είναι thread!




heepy easter guys and girls!
Πικρόχολο και ειρωνικό.
Το φόρουμ έχει και πρωτόπειρα μέλη, δεν είμαστε όλοι ταξιδευταράδες. Κατά την ταπεινή μου γνώμη μου καλά κάνουν και ρωτάνε, μαζεύουν εμπειρίες/γνώμες.

ARGI
20-04-2011, 14:48
Πικρόχολο και ερωνικό.
Το φόρουμ έχει και πρωτόπειρα μέλη, δεν είμαστε όλοι ταξιδευταράδες. Κατά την ταπεινή μου γνώμη μου καλά κάνουν και ρωτάνε, μαζεύουν εμπειρίες/γνώμες.

Θα συμφωνήσω απόλυτα με τον aeriko...
Τι πιο σωστό, να θέτουν τα διάφορα μέλη, διάφορα θέματα..!!!
Μπορεί να είναι βαρετά σε κάποια μέλη, αλλά είμαστε μια διακτυακή ομάδα, όπου κάποιοι έχουν λιγότερη πείρα σε ταξίδια μακρυνά, από άλλους... (βάζω και τον ευαυτό μου σε αυτήν την κατηγορία)....
Πρέπει όμως, όπως πολλάκις έχουμε ανάφερει, να δείχνουμε το μέγιστο ποσοστό σεβασμού και αλληλεγγυής σε όλα τα μέλη....
ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΙΑ ΟΜΑΔΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΝΤΙΠΑΛΟΙ....
;););)

CPretenteriS
20-04-2011, 14:50
4-4,5 ώρες να υπολογίζεις φιλαράκο... Καλό ταξίδι !!

Το είδα το ΠΜ σου αλλά είμαι πηγμένος και δεν πρόλαβα να σου απαντήσω...

Θα μιλήσουμε για ευχές !!!

panagiotis.farmer
20-04-2011, 14:51
Θα συμφωνήσω απόλυτα με τον aeriko...

Τι πιο σωστό, να θέτουν τα διάφορα μέλη, διάφορα θέματα..!!!
Μπορεί να είναι βαρετά σε κάποια μέλη, αλλά είμαστε μια διακτυακή ομάδα, όπου κάποιοι έχουν λιγότερη πείρα σε ταξίδια μακρυνά, από άλλους... (βάζω και τον ευαυτό μου σε αυτήν την κατηγορία)....
Πρέπει όμως, όπως πολλάκις έχουμε ανάφερει, να δείχνουμε το μέγιστο ποσοστό σεβασμού και αλληλεγγυής σε όλα τα μέλη....
ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΙΑ ΟΜΑΔΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΝΤΙΠΑΛΟΙ....

;););)

:sm8:

ARGI
20-04-2011, 14:52
...κι αν κουραστείς, κάνεις μια στάση Βόλο για τσίπουρα:D

... Εαν πιστεύεις ότι ο Βόλος δεν έχει καλά τσίπουρα, κάνεις και μία μικρή παράκαμψη, και έρχεσαι Καρδίτσα....!!!!:D:D:D

Μην φοβού, το ταξίδι, βγαίνει όμορφα και άνετα σχετικά...
FOLLOW YOUR HEART....!!!!
;););)

Slane
20-04-2011, 19:28
Ο καιρός ας βοηθησει.

Σας ευχαριστώ πολύ όλους παιδιά.

Να γιατί gsforum !!!

siraxanz
20-04-2011, 20:29
Αυτά είναι threads!




heepy easter guys and girls!


Μπα εγώ τα ποτήρια μισογεμάτα και όχι μισοάδεια....:sm7:

δεν θα το έλεγα πικρόχολο το σχόλιο...αλλά θετικότατο:D


Κάλο Πάσχα ΛοξοΒασίλη...έτσι θα σε λέγανε στο χωριό μου φίλε :)

GO.
20-04-2011, 22:48
Ένα πράγμα που δεν αναφέρθηκε, είναι η ανία της συγκεκριμένης διαδρομής...


Μιλάμε για την πιο βαρετή διαδρομή της χώρας..

Είναι τόσο αδιάφορος και ανιαρός (μοτοσυκλετιστικά), ο συγκεκριμένος δρόμος, που όταν περνάς τα Τέμπη, (τα μοναδικά 20 χλμ με οδηγικό ενδιαφέρον), θα σου φαίνετε ότι διασχίζεις το Paso Stelvio...:sm7:

Καλό Ταξίδι

+1000000!συμφωνω απολυτως!Το εκανα το ταξιδι πριν 2 χρονια μονος και μονος μου και μεχρι να φτασω τεμπη παραμιλουσα...Αν εξαιρεσεις τα Τεμπη ειναι μια ατελειωτη ευθεια....

minaskapetanakis
20-04-2011, 23:35
σιγα την αποσταση, ενα ρεζερβουαρ βενζινη ειναι!!!

Markas
20-04-2011, 23:44
http://www.gsforum.gr/%CE%A4%CE%B1%CE%BE%CE%AF%CE%B4%CE%B9%CE%B1-%CF%83%CF%84%CE%BF-%CE%B5%CE%BE%CF%89%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%B9%CE%BA%CF%8C-9/%CE%A3%CE%B5-2-%CE%BC%CE%B5%CF%81%CE%B5%CF%82-18405/

Αγκώνα Λονδίνο βγαίνει με Vespa. Αθήνα Θεσσαλονίκη φαντάζομαι πιο άνετα ρε Γιώργο!

Slane
24-04-2011, 11:28
Το πρώτο σκέλος έγινε. Μεγάλο ταξίδι - μεγάλη εμπειρία.
Η μουσική στα αυτιά είναι περισότερο από απαραίτητη. Επίσης απαραίτητη είναι προστασία από τον άνεμο (το λέω επειδή εγώ δεν έχω..) με ένα καλό ανεμοθώρακα.
Οι τεράσιες ευθείες της Θεσσαλίας φέρνουν λίγη βαρεμάρα & φαίνονται ατέλειωτες. Εκεί & να θέλεις να μην τρέξεις δε γίνεται.
Πάντως το απαραδεκτο της υπόθεσης είναι τα διόδια: Πέρασα 11 διόδια, μόνο το ένα ανοικτό με συνολικό κόστος 16,10 ευρώ !!!

264George
24-04-2011, 17:30
Χριστός Ανέστη!

Αν βρίσκεσαι Θεσσαλονίκη μέχρι Τετάρτη, κάπου θα πίνουμε καφέ έλα να γνωριστούμε !

Akyla
20-05-2011, 09:28
Για εμάς τους μικρούς πόσο εύκολο είναι?
(650 DAKAR) και δικάβαλος...

Βέβαια το είχα κάνει κάποτε με 250αρι scooter αλλά τραβιξε πολυυυυυυυύ

Θα με ενδιέφερε να ακούσω απόψεις γιατί λέμε με την γυναίκα να πάμε μια εβδομάδα Χαλκιδική

xurxes
20-05-2011, 10:00
Για εμάς τους μικρούς πόσο εύκολο είναι?
(650 DAKAR) και δικάβαλος...

Βέβαια το είχα κάνει κάποτε με 250αρι scooter αλλά τραβιξε πολυυυυυυυύ

Θα με ενδιέφερε να ακούσω απόψεις γιατί λέμε με την γυναίκα να πάμε μια εβδομάδα Χαλκιδική


περνα και απο Αρμενιστη(στηνω τροχοσπιτο καθε χρονο), δευτερο ποδι...θα κερασουμε και mohito...:)

NLS
20-05-2011, 10:33
Για εμάς τους μικρούς πόσο εύκολο είναι?
(650 DAKAR) και δικάβαλος...

Βέβαια το είχα κάνει κάποτε με 250αρι scooter αλλά τραβιξε πολυυυυυυυύ

Θα με ενδιέφερε να ακούσω απόψεις γιατί λέμε με την γυναίκα να πάμε μια εβδομάδα Χαλκιδική

Μια χαρά είναι. Είναι πιο κουραστική η "κύλιση" και ίσως λίγο χαμηλότερος ο μέσος όρος ταχύτητας, αλλά η σέλα είναι πιο άνετη.

Θες συχνότερες στάσεις αλλά μια χαρά.

Αν δεν βιάζεσαι θα κουραστείς ΑΠΕΙΡΩΣ λιγότερο αν πας πιο "περιφερειακά" (ακόμα και αν σου βρει λίγο πιο μακρινή η απόσταση) μόνο και μόνο για το ενδιαφέρον. Η μονοτονία στην Εθνική κουράζει.

Επίσης κουράζουν (αυτό έρχεται λίγο αντίθετο με το ακριβώς από πάνω αλλά έχει εξήγηση) οι απότομες αλλαγές ταχύτητας (επιταχύνσεις και επιβραδύνσεις). Προσπάθησε ακόμα και περιφερειακά να έχεις σταθερή ταχύτητα σε ευθείες και στροφές (ή με ομαλές διακυμάνσεις), ενώ αν πας από Εθνικές μην κάνεις το λάθος να κολλάς πίσω από έναν αργό και μετά να τον περνάς με τα 1000 (συνήθως το κάνουμε αν βαρεθούμε και φέρνει εκνευρισμό). Αυτό θα σε κουράσει περισσότερο.

Επίσης κάνα mp3 θα βοηθήσει γιατί εδώ που τα λέμε συμπαθητικός ο ήχος του μονοκύλινδρου αλλά όχι για 4-5-6 ώρες.

Akyla
20-05-2011, 10:54
περνα και απο Αρμενιστη(στηνω τροχοσπιτο καθε χρονο), δευτερο ποδι...θα κερασουμε και mohito...:)


Άγιο Παύλο πάω...έχουμε σπίτι εκεί (τα πεθερικά μου) αλλά φυσικά δεν λέω ποτέ ΟΧΙ σε ενα καλο Mohito...αρχές Ιουλίου να βάλεις πάγο να γίνεται, θα σου έρθω :sm7::sm7::sm7::sm7:

Akyla
20-05-2011, 10:57
Μια χαρά είναι. Είναι πιο κουραστική η "κύλιση" και ίσως λίγο χαμηλότερος ο μέσος όρος ταχύτητας, αλλά η σέλα είναι πιο άνετη.

Θες συχνότερες στάσεις αλλά μια χαρά.

Αν δεν βιάζεσαι θα κουραστείς ΑΠΕΙΡΩΣ λιγότερο αν πας πιο "περιφερειακά" (ακόμα και αν σου βρει λίγο πιο μακρινή η απόσταση) μόνο και μόνο για το ενδιαφέρον. Η μονοτονία στην Εθνική κουράζει.

Επίσης κουράζουν (αυτό έρχεται λίγο αντίθετο με το ακριβώς από πάνω αλλά έχει εξήγηση) οι απότομες αλλαγές ταχύτητας (επιταχύνσεις και επιβραδύνσεις). Προσπάθησε ακόμα και περιφερειακά να έχεις σταθερή ταχύτητα σε ευθείες και στροφές (ή με ομαλές διακυμάνσεις), ενώ αν πας από Εθνικές μην κάνεις το λάθος να κολλάς πίσω από έναν αργό και μετά να τον περνάς με τα 1000 (συνήθως το κάνουμε αν βαρεθούμε και φέρνει εκνευρισμό). Αυτό θα σε κουράσει περισσότερο.

Επίσης κάνα mp3 θα βοηθήσει γιατί εδώ που τα λέμε συμπαθητικός ο ήχος του μονοκύλινδρου αλλά όχι για 4-5-6 ώρες.

Ευχαριστώ και να σου πώ την αλήθεια ποτέ δεν βιάζομαι...βόλτα πάμε και όχι αγώνες,Θα με ενδιέφερε μια εναλλακτική διαδρομή!!! Αν θέλεις δώσε λίγο παραπάνω λεπτομέριες - πληροφορίες. :confused::confused:

forester
25-05-2011, 00:26
Το ταξίδι στην ΕΟ, δεν είναι το δυνατό σημείο του GS , σε σχέση με ένα Varadero ας πούμε.... Επιπλέον, η διαδρομή είναι η πλέον βαρετή στην Ελλάδα. Οπότε , αν υπάρχει χρόνος θα σου πρότεινα ένα όμορφο ταξιδάκι, 10ωρο ας πούμε, και βλέπεις όμορφα μέρη κι απίθανα τοπία και -το κυριότερο- ΣΤΡΟΦΙΛΙΚΙ, που είναι το δυνατό σημείο του GS:)
Παρόλα αυτά, το έχω κάνει 5-6 φορές με Africa (καραστημένη για χώμα..... , ότι χειρότερο στην ΕΟ, με χαμηλή ζελατίνα και ψηλωμένη με χωματερές αναρτήσεις...), σε 4-5 ώρες ανάλογα με τα κέφια και την κούραση. Πάντως βγαίνει, άμα σου αρέσει η μηχανή, όλα βγαίνουν....;)

ΥΓ: τα παραπάνω είναι -βέβαια- προσωπικές απόψεις :)