PDA

View Full Version : Εφαρμογή Midland bt2


eolos
25-04-2011, 11:16
Παληκάρια, χρόνια πολλά, Χριστός Ανέστη.
Να κάνω μιά ερώτηση.
Θέλω να πάρω κράνος και να εφαρμόσω επάνω του μια ενδοσυνενόηση που έχω, Midland bt2.
Έχετε καμμία ιδέα, σε ποιά κράνη εφαρμόζουν καλά αυτές οι ενδοσυνενοήσεις ?
Το κράνος θέλω να είναι ανοιγόμενο και προσανατολίζομαι προς τo shoei multitec αλλά με ψιλοχαλάει που δεν έχει ζελατίνα-γυαλιά ηλίου, χωρίς να είναι απαγορευτικό αυτό.
Έχετε εφαρμόσει σε κράνη την πιό πάνω ενδοσυνενόηση ? (Στο shoei multitec ?)
Και αν ναί σε ποιά ?
Θα προτιμούσα να εφαρμόζεται με το βιδωτό σύστημα και όχι με το κολλητό.
Σας ευχαριστώ πολύ όλους.



Επίσης, εχω ακούσει οτι τα σκόρπιον είναι καλά κράνη και σε καλές τιμές.Ξέρετε τίποτα ?

Arkas
25-04-2011, 11:20
Στο system 5 της BMW,
μπαίνει μια χαρά!
Με ταινία διπλής όμως
κι όχι κουμπωτό.

peterv
25-04-2011, 11:54
Στο schuberth c3 μπαίνει μια χαρά αφού τα μαξιλαράκια κάτω από τα οποία βάζεις τα ηχεία, βγαίνουν από μόνα τους χωρίς πολύ κόπο.

Επίσης θα σου πρότεινα (προσωπική εκτίμηση) να βάλεις την κολλητή βάση και όχι αυτή με το μανταλάκι. Σε ταξίδι στο εξωτερικό το μανταλάκι λόγο της πίεσης που δέχεται και του ότι εξέχει στο κάτω μέρος του κράνους σπάει εύκολα. Σε αντίθεση με την κολλητή βάση που είναι κολλημένη σε ένα system 5 και στο schuberth πολλά χρόνια τώρα. Αρκεί να βρείς το σημείο στο κράνος που θα εφαρμόζει καλά η βάση (να μην έχει δηλ μεγάλη καμπυλοτητα το κρανος εκεί γιατί δεν θα κολλησει σωστά).

CPretenteriS
25-04-2011, 12:47
Σε όλα μου τα κράνη την είχα προσαρμόσει με αυτοκόλλητο κ´ ουδέποτε αντιμετώπισα προβλημα!!

Την είχα σε SHOEI Multitech κ´ όταν αποφάσισα να πουλήσω το κράνος βλαστήμησα γιατί η BT2 δεν ξεκολούσε ουτε με κατσαβίδι!!

aeriko
25-04-2011, 13:04
Σκέψου καλά πριν το κολλήσεις σε οποιοδήποτε κράνος, λάβε υπ' όψη σου ότι θα υπάρχουν και αεροδυναμικοί θόρυβοι. Το είχα σε system 5 και το έβγαλα.

eolos
25-04-2011, 23:16
Σκέψου καλά πριν το κολλήσεις σε οποιοδήποτε κράνος, λάβε υπ' όψη σου ότι θα υπάρχουν και αεροδυναμικοί θόρυβοι. Το είχα σε system 5 και το έβγαλα.

Το ίδιο θα συμβαίνει τότε και όταν είναι βιδωμένο πάνω Αερικό, έτσι ?
Ή διαφοροποιείται επειδη είναι λίγο πιό κάτω ?
Εξάλλου, αυτό εξαρτάται και απο την ζελατίνα που έχει πάνω η μηχανή, νομίζω.


Αυτό με το κόλλημα, άν είναι τόσο σίγουρο δεν είναι κακό, αλλά πρέπει σίγουρα να δείς την καμπυλότητα του κράνους, να είναι περίπου ίδια με της ενδοσυνενόησης, έτσι ?


Σε ποιά άλλα κράνη έχετε βάλει Midland, ρε παιδιά ?

peterv
26-04-2011, 07:51
Αυτό με το κόλλημα, άν είναι τόσο σίγουρο δεν είναι κακό, αλλά πρέπει σίγουρα να δείς την καμπυλότητα του κράνους, να είναι περίπου ίδια με της ενδοσυνενόησης, έτσι ?


:sm8:

aeriko
26-04-2011, 10:30
Το ίδιο θα συμβαίνει τότε και όταν είναι βιδωμένο πάνω Αερικό, έτσι ?
Ή διαφοροποιείται επειδη είναι λίγο πιό κάτω ?
Εξάλλου, αυτό εξαρτάται και απο την ζελατίνα που έχει πάνω η μηχανή, νομίζω.


Αυτό με το κόλλημα, άν είναι τόσο σίγουρο δεν είναι κακό, αλλά πρέπει σίγουρα να δείς την καμπυλότητα του κράνους, να είναι περίπου ίδια με της ενδοσυνενόησης, έτσι ?


Σε ποιά άλλα κράνη έχετε βάλει Midland, ρε παιδιά ?
Καταλαβαίνεις ότι με την τοποθέτηση της ενδοσυνενόησης είτε κολλητα είτε βιδωτά αλλάζει η αεροδυναμική του κράνους, δημιουργούνται θόρυβοι και πιαθανόν στροβιλισμοί σε υψηλές ταχύτητες. Συγκεκριμένα είχα βουητό στο αριστερό αυτί.

ntinopoulos
26-04-2011, 11:51
Καταλαβαίνεις ότι με την τοποθέτηση της ενδοσυνενόησης είτε κολλητα είτε βιδωτά αλλάζει η αεροδυναμική του κράνους, δημιουργούνται θόρυβοι και πιαθανόν στροβιλισμοί σε υψηλές ταχύτητες. Συγκεκριμένα είχα βουητό στο αριστερό αυτί.
καλα ρε φιλε,εσυ πας με 250 πατημενος συνεχεια,γι αυτο τα αισθανεσαι ολα αυτα!:D

aeriko
26-04-2011, 12:31
καλα ρε φιλε,εσυ πας με 250 πατημενος συνεχεια,γι αυτο τα αισθανεσαι ολα αυτα!:D
σαν συντηρητικός οδηγός οδηγώ με ταχύτητες 120-140χλμ/ώρα, εκτός και μπλέξω με πολύ γρήγορους;)

eolos
26-04-2011, 14:12
καλα ρε φιλε,εσυ πας με 250 πατημενος συνεχεια,γι αυτο τα αισθανεσαι ολα αυτα!:D

:sm7: Τώρα εξηγούνται όλα.

Πάντως για να σοβαρευτούμε, δεν έχω ξανακούσει γι'αυτό.

pexis
26-04-2011, 14:29
:sm7: , δεν έχω ξανακούσει γι'αυτό.


Ούτε εγώ:cool::hmmm:

aeriko
26-04-2011, 16:27
:sm7: Τώρα εξηγούνται όλα.

Πάντως για να σοβαρευτούμε, δεν έχω ξανακούσει γι'αυτό.
Φίλε, κάποιος ρωτάει κάτι και εμείς που έχουμε προσωπικές εμπειρίες με συγκεκριμένα κράνη και συγκεκριμένες συσκευές ενδοσυνενόησης απαντάμε. Αν θέλει τα λαμβάνει κι αυτά υπ όψη, αν όχι.Τα γέλια κράτα τα για πάρτυ σου.

eolos
26-04-2011, 18:23
Φίλε, κάποιος ρωτάει κάτι και εμείς που έχουμε προσωπικές εμπειρίες με συγκεκριμένα κράνη και συγκεκριμένες συσκευές ενδοσυνενόησης απαντάμε. Αν θέλει τα λαμβάνει κι αυτά υπ όψη, αν όχι.Τα γέλια κράτα τα για πάρτυ σου.

Ωπ,χίλια συγγώμη.
Δεν γελάω αμφισβητώντας, ούτε περιγελώντας κάτι, αλλά απλά συνεχίζοντας το χιούμορ του ntinopoulos.Αν ήτανε άστοχο εκ μέρους μου, συγγνώμη.

aeriko
26-04-2011, 19:36
Ωπ,χίλια συγγώμη.
Δεν γελάω αμφισβητώντας, ούτε περιγελώντας κάτι, αλλά απλά συνεχίζοντας το χιούμορ του ntinopoulos.Αν ήτανε άστοχο εκ μέρους μου, συγγνώμη. Τέλος καλά όλα καλά.

gemara
26-04-2011, 19:37
Η ΒΤ2 προσαρμόζεται σε όλα τα κράνη. Μετά από κάμποσα χρόνια καθημερινής χρήσης διαπίστωσα ότι η αυτοκόλλητη βάση είναι η καλύτερη και η σταθερότερη. Στροβιλισμούς δεν κάνει καθόλου και σε οποιαδήποτε ταχύτητα.
Στην GS με τη ζελατίνα, εξ' ορισμού δεν υπάρχει αέρας στο ύψος της, άρα και στροβιλισμοί.

eolos
26-04-2011, 19:45
Τέλος καλά όλα καλά. :)

eolos
26-04-2011, 19:47
Η ΒΤ2 προσαρμόζεται σε όλα τα κράνη. Μετά από κάμποσα χρόνια καθημερινής χρήσης διαπίστωσα ότι η αυτοκόλλητη βάση είναι η καλύτερη και η σταθερότερη. Στροβιλισμούς δεν κάνει καθόλου και σε οποιαδήποτε ταχύτητα.
Στην GS με τη ζελατίνα, εξ' ορισμού δεν υπάρχει αέρας στο ύψος της, άρα και στροβιλισμοί.

Και αν επιτρέπεται, σε ποιά κράνη έχει μπεί ?

stiris
26-04-2011, 19:51
Σε σύστεμ5 τα τελευταία 2 χρόνια-κανένα πρόβλημα.Ούτε στροβιλισμοί, ούτε φασαρία,τίποτα.Ύψος αναβάτη 1,82.:)

stiris
26-04-2011, 19:52
Ξέχασα να πω, ταχύτητες ταξιδιού περίπου 150-160.

gemara
26-04-2011, 19:55
Και αν επιτρέπεται, σε ποιά κράνη έχει μπεί ?

Σε NOLAN ανοιγόμενο, σε 2-3 ARAI, σε Jet ανοιχτό κράνος, κ.ο.κ...

eolos
27-04-2011, 12:41
Κανένα λίνκ για το σύστεμ 5 υπάρχει παιδιά ?
Ευχαριστώ.

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
27-04-2011, 12:48
Κανένα λίνκ για το σύστεμ 5 υπάρχει παιδιά ?
Ευχαριστώ.


Υπάρχουν αναλυτικές φωτογραφίες για την τοποθέτηση - ειδικά για το System5,

στο θέμα με την ομαδική ... ;)

eolos
27-04-2011, 13:17
Υπάρχουν αναλυτικές φωτογραφίες για την τοποθέτηση - ειδικά για το System5,

στο θέμα με την ομαδική ... ;)

...

eolos
27-04-2011, 13:39
Υπάρχουν αναλυτικές φωτογραφίες για την τοποθέτηση - ειδικά για το System5,

στο θέμα με την ομαδική ... ;)
Ok, βρέθηκαν οι αναλυτικές Λεοντόκαρδε .Αν χρειαστεί ...

Κανένα λίνκ-μαγαζί πώλησης του σύστεμ 5 υπάρχει ?
Μόνο το 6 βρίσκω.

1200GS
27-04-2011, 15:05
Καλησπερα κι χρονια πολλα,

το εχω σε τρια multitec shoei. Το ειχα με την αυτοκολλητη την βαση αλλα επειδη δεν ταιριαζει ακριβως, εβαλα την βιδωτη και ειναι μια χαρα δυο χρονια τωρα.

Αν χρειαστεις βοηθεια ενημερωσε με ;)

eolos
27-04-2011, 18:04
Καλησπερα κι χρονια πολλα,

το εχω σε τρια multitec shoei. Το ειχα με την αυτοκολλητη την βαση αλλα επειδη δεν ταιριαζει ακριβως, εβαλα την βιδωτη και ειναι μια χαρα δυο χρονια τωρα.

Αν χρειαστεις βοηθεια ενημερωσε με ;)

Οκ, 1200GS. Ευχαριστώ.

eolos
28-04-2011, 14:17
Ερώτηση.
Το σύστεμ 5 πόσο βάρος έχει παιδιά ?
Ευχαριστώ.

ntinopoulos
28-04-2011, 19:51
Ερώτηση.
Το σύστεμ 5 πόσο βάρος έχει παιδιά ?
Ευχαριστώ.
με το κεφαλι η χωρις?:sm7:

eolos
28-04-2011, 21:13
με το κεφαλι η χωρις?:sm7:
Με το κεφάλι το δικό σου π.χ, που ξέρεις πόσο ζυγίζει. :D

NLS
28-04-2011, 23:04
Του Ντινόπουλου νομίζω ότι όλοι ξέρουν πόσο ζυγίζει. :)

(περίπου τόσο και το δικό μου)

ntinopoulos
29-04-2011, 12:54
Με το κεφάλι το δικό σου π.χ, που ξέρεις πόσο ζυγίζει. :D

δε ξερω...:rolleyes:;)

eolos
29-04-2011, 13:12
δε ξερω...:rolleyes:;)
:sm8: Άστα αυτά. Λέγε πόσο. :D

ntinopoulos
29-04-2011, 19:40
:sm8: Άστα αυτά. Λέγε πόσο. :D
εδω και καιρο δεν πλησιαζω ζυγαριες...:yz

eolos
29-04-2011, 19:58
εδω και καιρο δεν πλησιαζω ζυγαριες...:yz

:sm7: Ok.

dimisp
30-04-2011, 01:07
μπορείτε να μου πείτε όσοι το έχετε τοποθετήσει σε shoei multiteck, πώς καταφέρατε να κουμπώσετε το πλαινό μαξιλαράκι του κράνους με την βάση του μικρόφωνου μέσα σε αυτό? Ρωτάω γιατί το δοκίμασα και δεν το κατάφερα , μιάς και η βάση του μικροφώνου έχει κάποιο πάχος και ξεκουμπώνει το μαξιλαράκι με το παραμικρό! Μήπως το βάλατε σε κάποιο άλλο σημείο?

eolos
14-05-2011, 18:38
Για την ιστορία παληκάρια, τελικά πήρα ενα shoei Qwest fullface και προσάρμοσα το ΒΤ2 κολλητό.
Αυτό που μου έκανε εντύπωση στο κράνος, το πόσο δροσερό είναι, με ανοικτούς τους εξαερισμούς.Φοβερό.