PDA

View Full Version : "27 πανσέληνοι στην Ανατολή" (14 Μαΐου) Ηλίας Βροχίδης


nikos-x
26-04-2011, 14:41
http://i51.tinypic.com/2n8qz6a.jpg


Ταξίδι σε 14 ασιατικές χώρες μ' ένα XR 250

Πολλοί έχετε διαβάσει στις σελίδες του MOTO το οδοιπορικό μου στην Ασία. Στις 14 Απριλίου του 2007 ξεκίνησα μονάχος από τη Θεσσαλονίκη με μια μικρή μοτοσικλέτα για να περιηγηθώ σε δέκα μήνες τέσσερις χώρες: Τουρκία, Ιράν, Πακιστάν και Ινδία. Τα σχέδια άλλαξαν πολλές φορές στην πορεία και κατέληξα να επιστρέψω στην Ελλάδα μετά από δύο χρόνια και δυόμισυ μήνες, έχοντας ταξιδέψει σε δεκατέσσερις χώρες: Τουρκία, Ιράν, Πακιστάν, Ινδία, Νεπάλ, Τουρκμενιστάν, Ουζμπεκιστάν, Τατζικιστάν, Κυργιζστάν, Καζακστάν, Αζερμπαϊτζάν, Γεωργία, Αρμενία και Ναγκόρνο–Καραμπάχ.

Το βιβλίο που περιγράφει αυτή μου την οδύσσεια θα κυκλοφορήσει στα μέσα του Μαΐου από τις εκδόσεις Όραμα και θα έχει τίτλο "27 πανσέληνοι στην Ανατολή". Δεν είναι μια απλή συλλογή των κειμένων που δημοσιεύτηκαν στα 17 τεύχη του MOTO. Μέσα από τις 330 σελίδες του γίνεται μια πιο εκτεταμένη παρουσίαση των όσων έζησα σ' αυτή μου την περιπλάνηση. Ξεδιπλώνοντας το ταξίδι, προσπαθώ να εξοικειώσω τον αναγνώστη με τον πολιτισμό, την ιστορία, τη θρησκεία και τα προβλήματα των κοινωνιών που συνάντησα, για να κατανοήσει και να βιώσει πιο ζωντανά αυτή τη μεταφορά σ’ έναν άλλο κόσμο.

Με τη βοήθεια της λέσχης TDM Hellas θα διοργανωθεί μια παρουσίαση του οδοιπορικού μου το Σάββατο 14 Μαΐου στις 19:00 στο συνεδριακό χώρο της Ευρωπαϊκής Πίστης, στη Λεωφόρο Κηφισίας 274, στο Χαλάνδρι. Η είσοδος θα είναι ελεύθερη. Τη μοτοσικλέτα ή το αυτοκίνητό σας θα μπορείτε να το αφήσετε στο parking που διατίθεται. Έχοντας δίπλα μου τη μοτοσικλέτα με την οποία ταξίδεψα, θα μιλήσουμε για την προετοιμασία αυτού του ταξιδιού, καθώς και για τα όσα βίωσα στο δρόμο αυτά τα δύο χρόνια και τους δυόμισυ μήνες, ενώ θα εκθέτονται συναρπαστικές φωτογραφίες που έχουν χαραχτεί στη μνήμη όλων όσων συνταξίδευαν μαζί μου μέσα από τις σελίδες του ΜΟΤΟ.

Ελπίζω να σας γνωρίσω από κοντά στις 14 Μαΐου!
Ηλίας Βροχίδης

.

Ηλία σου εύχομαι καλή επιτυχία στην παρουσίαση του βιβλίου σου, πάντα καλοτάξιδος για να σε απολαύσουμε και σε νέες περιπέτειες :)

.

ckalfas
26-04-2011, 15:30
Καλή επιτυχία Ηλία!

SenseiG
26-04-2011, 15:40
Με το καλο,καλη επιτυχια!!

Jefe
26-04-2011, 15:50
Θα διαβαστεί απαρέγκλιτα....;)
Μας δίνει ιδέες....:rolleyes:



Jefe

adventure
26-04-2011, 20:41
Καλή επιτυχία .

;) :)

siraxanz
27-04-2011, 19:42
Ο Ηλίας.....άπαιχτος, καλή επιτυχία:)

Uriah Heep
27-04-2011, 21:55
Θα πρότεινα, μέχρι την ημέρα παρουσίασης του βιβλίου η παρούσα πρόσκληση να αναρτηθεί στο section "Συναντήσεις-Εκδηλώσεις".

Σε μια εποχή που οι υπνοφόρες αναθημιάσεις της μοτοσυκλετιστικής μοδός, έχουν μεταλλάξει την ταξιδιωτική όραση,
.
.
...μια συνάντηση εκ του σύνεγγυς με τον Ηλία Βροχίδη, θα βάλει πολλά πράγματα στη "θέση" τους...

Ο Ηλίας είναι ένας πραγματικός μοτοσυκλετιστής που αξίζει την στήριξη όλων.


Εμείς που δεν θα έχουμε την ευκαιρία λόγω αποστάσεως να παρευρεθούμε στην παρουσίαση του βιβλίου του,
.
.
.
...το λιγότερο που μπορούμε να κάνουμε (πριν κατέβει στην αθήνα) είναι...
.
.
.
.
...μια παρουσίαση του βιβλίου του στο Χολομώντα, συνοδεία ρακής και κοψιδίων!;)



ΥΓ Εξαιρετικός ο τίτλος του βιβλίου!!!

paschalis
27-04-2011, 22:26
Mια ολιγολεπτη συνομιλια
με τον Ηλια
ισοδυναμει με παρακολουθηση
ταχυρρυθμου προγραμματος
ψυχολογικης εξισσοροπησης..

Αλλα ειναι και αφορμη
επαναπροσδιορισμου
της αξιας του ατομικου
μοτοσυκλετιστικου
-και μη-ταξιδιωτικου παρελθοντος...

Να μη χασετε- οι κοντινοι -με τιποτα αυτην την εμπειρια!

Οι υπολοιποι στο.....Χολομωντα με πανσελ-οινο:)

nikos-x
27-04-2011, 22:59
...μια παρουσίαση του βιβλίου του στο Χολομώντα, συνοδεία ρακής και κοψιδίων!;)


Τουλάχιστον κανονίστε η ρακή να είναι λίγα Amper, για να μπορούμε να παρακολουθούμε και τον Ηλία

.

Jefe
27-04-2011, 23:58
Τουλάχιστον κανονίστε η ρακή να είναι λίγα Amper, για να μπορούμε να παρακολουθούμε και τον Ηλία

.



:sm7::sm7:




Jefe

ilias vara
28-04-2011, 23:33
Τουλάχιστον κανονίστε η ρακή να είναι λίγα Amper, για να μπορούμε να παρακολουθούμε και τον Ηλία

.


ΓΙΑ ΤΑ ΚΟΨΙΔΙΑ ΔΕΝ ΕΙΔΑ ΝΑ ΓΡΑΦΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ.....

nikos-x
28-04-2011, 23:37
Σ' αυτά, είμαστε ανθεκτικοί :p

Uriah Heep
30-04-2011, 10:22
Χθές βράδυ μίλησα με τον Ηλία Βροχίδη για την παρουσίαση του βιβλίου του στο Χολομώντα.
Δυστυχώς, στις 28 του μηνός έφυγε το κείμενο για το τυπογραφείο κι αυτή τη στιγμή ετοιμάζεται ένα φωτογραφικό λεύκωμα που θα μπεί στο πίσω μέρος του βιβλίου.
Το βιβλίο θα το δεί κι ο ίδιος για πρώτη φορά στην παρουσίασή του, στις 14/05/2011 στην Αθήνα,
.
.
…εάν δεν υπάρξουν περαιτέρω κβαντικές ανωμαλίες στο τυπογραφικό σύμπαν!

Μετά την παρουσίαση, δεν θα επιστρέψει Σαλονί αλλά θα πάει σε κάποιο νησί για επαγγελματικούς λόγους.

Έτσι, μας χαλάει την αβάν πρεμιέ παρουσίαση και τις ταξιδιωτικές διαλεκτικές θύελλες που ετοίμαζα για να προλογίσω.




Αλλά, φορ δε λαβ οφ Τζίζας, τίποτα δεν αγγίζει τα κοψίδια και τα δίλιτρουμ ρακής…
.
.
...εν ευθέτω χρόνω, θα σας αποσταλεί …Ατομικόν Φύλλον Πορείας, με τις σχετικές οδηγίες.;)

madnomad
30-04-2011, 18:33
Σας βρήκα κι εγώ! Σας ευχαριστώ όλους για τις ευχές!
Εσένα Νίκο θα σου κάνουμε ηλεκτροσόκ με ρακές πολλών Amperes! :sm7:
Δυστυχώς, όπως τα λέει ο Βασίλης είναι. Από Σεπτέμβρη - Οκτώβρη θα ξανανέβω Θεσσαλονίκη, αν όλα πάνε καλά και ευχαρίστως τότε να κανονίσουμε ότι παρουσίαση θέλετε.

Μέχρι τότε αναμείνατε τα ατομικά φύλλα πορείας σας!