PDA

View Full Version : Στο ΣτΕ προσέφυγε ο Ιατρικός Σύλλογος Αθηνών


ortho
26-04-2011, 22:54
Ο Ιατρικός Σύλλογος Αθηνών με προσφυγή του στο Συμβούλιο της Επικρατείας υποστηρίζει ότι είναι αντισυνταγματική και παράνομη η υπουργική απόφαση που δεν επιτρέπει στους δημόσιους υπαλλήλους ασφαλισμένους στον Οργανισμό Περίθαλψης Ασφαλισμένων του Δημοσίου (Ο.Π.Α.Δ.) να χρησιμοποιούν γιατρούς οι οποίοι δεν είναι συμβεβλημένοι με τον Ο.Π.Α.Δ.

Ειδικότερα, με την υπ' αριθμ. Υ9/137380/2011 υπουργική απόφαση, τροποποιήθηκε ο κανονισμός του Ο.Π.Α.Δ. και οι δημόσιοι υπάλληλοι δεν μπορούν να χρησιμοποιούν γιατρούς εάν αυτοί δεν είναι συμβεβλημένοι με τον εν λόγω Οργανισμό. Και σε περίπτωση που χρησιμοποιήσουν γιατρό μη συμβεβλημένο με τον Ο.Π.Α.Δ., ιατρική αμοιβή δεν καλύπτεται.

Ο Ιατρικός Σύλλογος υποστηρίζει ότι η επίμαχη υπουργική απόφαση είναι αντίθετη στα άρθρα 5, 21, 25 και 43 του Συντάγματος, καθώς περιορίζει το δικαίωμα των γιατρών να δέχονται πλέον τους ασθενείς τους - ασφαλισμένους του δημοσίου τομέα - εκτός και εάν έχουν προβεί υποχρεωτικά σε σύναψη σύμβασης με τον Ο.Π.Α.Δ.

Οι γιατροί υπογραμμίζουν ότι η επίμαχη υπουργική απόφαση τους εξαναγκάζει να συμβληθούν με τον οργανισμό και μάλιστα με τους όρους και τις προϋποθέσεις που θέτει εκείνος. Ο εξαναγκασμός αυτός αποτελεί υπέρμετρο περιορισμό της επαγγελματικής και οικονομικής ελευθερίας τους, σε αντίθεση με το άρθρο 5 του Συντάγματος και το άρθρο 361 του Αστικού Κώδικα που κατοχυρώνουν την οικονομική ελευθερία και την ελευθερία των συμβάσεων, προσθέτει ο Ιατρικός Σύλλογος.

Όμως είναι αντίθετη και στις αρχές ασφάλειας του δικαίου και της προστατευόμενης εμπιστοσύνης που απορρέουν από την αρχή του κράτους δικαίου, αφού ανατρέπουν δραστικά διαμορφωμένες προσωπικές σχέσεις μεταξύ γιατρού και ασθενούς που είναι μάλιστα σχέσεις εμπιστοσύνης.

Ο αποκλεισμός και συνακόλουθα ο "εξαναγκασμός" των ιατρών να συμβληθούν με τον εν λόγω Οργανισμό δεν υπαγορεύεται από κανέναν λόγο δημοσίου συμφέροντος, τονίζει ο Ιατρικός Σύλλογος, παρά το ότι η Πολιτεία προβάλλει ανύπαρκτους λόγους δημοσίου συμφέροντος.

Ακόμη, ο αποκλεισμός αυτός περιορίζει υπέρμετρα το δικαίωμα του ασθενή δημοσίου υπαλλήλου να επιλέξει το γιατρό του, στον οποίο εμπιστεύεται την υγεία του, αλλά παραβιάζει και τη συνταγματική αρχή της αναλογικότητας.

Τέλος, υποστηρίζουν οι γιατροί, ότι ο περιορισμός αυτός, σύμφωνα με τις συνταγματικές επιταγές, μπορεί να προβλεφθεί μόνο με Προεδρικό Διάταγμα και όχι με υπουργική απόφαση, όπως έγινε στην προκειμένη περίπτωση. Πηγή: ΑΠΕ


| , | v4.ethnos.gr (http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=11424&subid=2&pubid=62977280)



Απίστευτο κράτος! δεν έχω κάτι να προσθέσω σε αυτά που αναφέρει ο ιατρικός σύλλογος, αλλά θα πω το εξής.... κάνεις σύμβαση με τον ΟΠΑΔ, δεν πληρώνεσαι για κάμποσους μήνες ( μειώνεται εικονικά το έλλειμμα ), πληρώνεις φόρους για χρήματα που δεν έχεις εισπράξει και στο τέλος, το κράτος μπαταχτσής, μπορεί να έρθει να σου πει ότι θα σε πληρώσει με ομόλογα του δημοσίου ( εδώ ξεκαρδιστείτε ελεύθερα ).

ntinopoulos
26-04-2011, 22:58
εχε υπομονη και πιστη στην κυβερνηση ιωαννη!τα πραγματα θα αλλαξουν!:rolleyes:


:sm7::sm7::sm7:

ortho
26-04-2011, 23:07
εχε υπομονη και πιστη στην κυβερνηση ιωαννη!τα πραγματα θα αλλαξουν!:rolleyes:


:sm7::sm7::sm7:


Ρε Ντινό! με το δάχτυλο στη σκανδ.... ε στο πληκτρολόγιο θέλω να πω, είσαι;:sm7::sm7::sm7:

Είμαι σίγουρος ότι θα αλλάξουν! θα χάσω κιλά και θα μειωθεί η αναλογία κιλών/ίππων! Δραματικά όμως λέμε! ;)

ntinopoulos
26-04-2011, 23:10
Ρε Ντινό! με το δάχτυλο στη σκανδ.... ε στο πληκτρολόγιο θέλω να πω, είσαι;:sm7::sm7::sm7:

Είμαι σίγουρος ότι θα αλλάξουν! θα χάσω κιλά και θα μειωθεί η αναλογία κιλών/ίππων! Δραματικά όμως λέμε! ;)

οποτε θα ανεβουν κι οι επιδοσεις σου!:rolleyes:
θα τραβας καλυτερα και στις ανηφορες!:rolleyes:
τιποτα δε γινεται τυχαια απο αυτη την κυβερνηση!:rolleyes:

:yz:yz:yz

ortho
26-04-2011, 23:20
οποτε θα ανεβουν κι οι επιδοσεις σου!:rolleyes:
θα τραβας καλυτερα και στις ανηφορες!:rolleyes:
τιποτα δε γινεται τυχαια απο αυτη την κυβερνηση!:rolleyes:

:yz:yz:yz


Ετσι! Δεν είναι τυχαίοι! Αντί να πας να πάρεις aftermarket τελικό για να γλυτώσεις 2-3 κιλά, χάνεις 10 κι είσαι και τζόβενο! Τα λεφτά βέβαια δε σου μένουν, στα έχει ήδη πάρει το κράτος απατεώνας!:p:p

ntinopoulos
26-04-2011, 23:22
Ετσι! Δεν είναι τυχαίοι! Αντί να πας να πάρεις aftermarket τελικό για να γλυτώσεις 2-3 κιλά, χάνεις 10 κι είσαι και τζόβενο! Τα λεφτά βέβαια δε σου μένουν, στα έχει ήδη πάρει το κράτος απατεώνας!:p:p

στο αμερικα λενε "το απτοελεσμα μερταει"!:rolleyes:

ntinopoulos
26-04-2011, 23:24
Ετσι! Δεν είναι τυχαίοι! Αντί να πας να πάρεις aftermarket τελικό για να γλυτώσεις 2-3 κιλά, χάνεις 10 κι είσαι και τζόβενο! Τα λεφτά βέβαια δε σου μένουν, στα έχει ήδη πάρει το κράτος απατεώνας!:p:p
στο αμερικα λενε "το απτοελεσμα μερταει!":rolleyes:

ortho
26-04-2011, 23:25
στο αμερικα λενε "το απτοελεσμα μερταει"!:rolleyes:


Επίσης μπορώ να τρώω συνέχεια φασόλια και κλάνοντας να έχω έξτρα προώθηση!!!!
Θα βάλω κι ένα σπίρτο να γίνω after burner!

ntinopoulos
26-04-2011, 23:25
στο αμερικα λενε "το απτοελεσμα μερταει"!:rolleyes:

στο αμερικα λενε "το απτοελεσμα μερταει!":rolleyes:
το λενε συχνα...!:rolleyes:

ntinopoulos
26-04-2011, 23:27
Επίσης μπορώ να τρώω συνέχεια φασόλια και κλάνοντας να έχω έξτρα προώθηση!!!!
Θα βάλω κι ένα σπίρτο να γίνω after burner!

καντα εσυ αυτα,να φορολογησουν τις κλανιες να σε δω μετα!:rolleyes:

ortho
26-04-2011, 23:29
καντα εσυ αυτα,να φορολογησουν τις κλανιες να σε δω μετα!:rolleyes:


Αφού έχω κατοχυρώσει δικαιώματα "εκπνοής" πριν μήνες, δεν το θυμάσαι;!:sm7::sm7::sm7:

Θα πουλάω τον αέρα τσάμπα και κάθε είδους εκπνοή θα χρεώνεται! Εκτός από τις δικές μου φυσικά!

ortho
26-04-2011, 23:30
Επρεπε να το είχα βάλει στα χιουμοριστικά, το μαμήσαμε τελείως το θέμα!!!:D:D

ntinopoulos
26-04-2011, 23:30
Αφού έχω κατοχυρώσει δικαιώματα "εκπνοής" πριν μήνες, δεν το θυμάσαι;!:sm7::sm7::sm7:

Θα πουλάω τον αέρα τσάμπα και κάθε είδους εκπνοή θα χρεώνεται! Εκτός από τις δικές μου φυσικά!

βρηκες παραθυρακι ε?:rolleyes::sm7:

ntinopoulos
26-04-2011, 23:31
Επρεπε να το είχα βάλει στα χιουμοριστικά, το μαμήσαμε τελείως το θέμα!!!:D:D
η αληθεια ειναι οτι το ξεσκισες το θεμα!:rolleyes::sm7:

ortho
26-04-2011, 23:35
η αληθεια ειναι οτι το ξεσκισες το θεμα!:rolleyes::sm7:

Ασε μέσα την ουρά σου! Σουπιά!:p:p


Πάω για ξάπλα! με βαρέθηκα! καλό βράδυ Κώστα!