PDA

View Full Version : Καταστροφη της Καρεττα-καρεττα απο το ΧΥΤΑ!!!!! ΖΑΚΥΝΘΟΣ


γιαγια αρκουδα
29-04-2011, 12:24
Στα δικαστήρια τρέχουν από χτες τον πρόεδρο του Συνδέσμου Καθαριότητας Ζακυνθου μετά από την περιβαλλοντική καταστροφή που προκαλεί η χωματερή (και όχι ΧΥΤΑ όπως θέλουν να τον λένε) στον κόλπο του Λαγανά. Για άλλη μια φορά τα νερά της θάλασσας βάφτηκαν μαύρα από τα τοξικά απόβλητα ,οι συνέπειες δε που προκαλούνται στο περιβάλλον από αυτούς τους ανεγκέφαλους είναι ανυπολόγιστες . Οι αστοιχείωτοι αυτοί κύριοι οι οποίοι διαχειρίζονται τα απορρίμματα της νήσου, εκτός του ότι προσβάλουν την νοημοσύνη του κοσμάκη με της φτηνές δικαιολογίες που προβάλλουν , έχουν στήσει και ολόκληρη κομπίνα σχετικά με την επιχείρηση για να φάνε για άλλη μια φορά τα φράγκα που τόσο λατρεύουν.
Εάν νομίζουν ότι ο κόσμος κοιμάται και δεν παίρνει χαμπάρι, εάν νομίζουν ότι με τις ηλίθιες απάτες που στήνουν (αγοράζοντας οικόπεδα μαζί τα μπατζανάκια τους στα βουνά για να τα χρυσοπουλήσουν για νέους ΧΥΤΑ ή ΧΥΤΥ) θα μας αφήσουν αμέτοχους και δεν θα αντιδράσουμε είναι πολύ γελασμένοι . Το αν θα φτιαχτεί ένας νέος ΧΥΤΑ το ίδιο δυσλειτουργικός με τον προηγούμενο και με αμφιβόλου προέλευσης μελέτες και συμφωνίες ποσώς σας ενδιαφέρει ,άλλωστε τι σας νοιάζουν οι καρκίνοι και λευχαιμίες που θα αποκτήσουμε εμείς οι υπόλοιποι, να έχετε το νου σας όμως κύριοι για τις συνέπειες που θα υποστείτε.
Ετοιμαστείτε για έναν καινούριο πόλεμο κύριοι, βλέπετε Λευκιμη και Κερατέα και να είστε σίγουροι ότι οι μόνοι υπόλογοι και χαμένοι θα είστε εσείς. Την δική μας την οργή δεν θα την καταλαγιάσει καμιά δικαιολογία ,από κανένα κομματόσκυλο του στυλ σας. Όσον αφορά την περιβόητη θέση Λίβα άντε να φυτέψετε κάνα πευκάκι να ομορφύνουν και λίγο τα οικοπεδάκια σας γιατί άχρηστα θα μείνουν σαν εσας

Στη θέση Λίβα, όπου αναμένεται να φτιάξουν την νέα χωματερή , περνάει ακριβώς από κάτω ο υδροφόρος ορίζοντας και φτάνει στο χωριό Κερί ,από το οποίο τροφοδοτείται όλη η Ζάκυνθος με νερό ,από την ύδρευση
Όταν ρωτήθηκε ο δήμαρχος σχετικά με την περίπτωση μόλυνσης του υδροφόρου ορίζοντα Απάντησε “Θα φτιάξουμε εργοστάσιο αφαλάτωσης”.

adventure
29-04-2011, 13:12
Που το βρήκες αυτό Γιώργο ... πηγή ??????

:confused: :confused:

γιαγια αρκουδα
29-04-2011, 13:30
το εχει περασει φιλοσ μοτοσυκλετιστης στο φορουμ τους ειναι απο την ζακινθο και το αναφερει για τα προβληματα που εχει ο τοπος τους,
αν θες μπορω να σου βαλω λινκ που να σε στελνει σε αυτον.

adventure
29-04-2011, 13:32
το εχει περασει φιλοσ μοτοσυκλετιστης στο φορουμ τους ειναι απο την ζακινθο και το αναφερει για τα προβληματα που εχει ο τοπος τους,
αν θες μπορω να σου βαλω λινκ που να σε στελνει σε αυτον.

Ναι Γιώργο με ενδιαφέρει και θα απαντήσω αναλόγως .

Σε ευχαριστώ .

:) :)

γιαγια αρκουδα
29-04-2011, 13:35
εχεισ πμ
και με ανδιαφερει να μαθω αν εχεις τιποτε νεοτερο γιατι εχω πολους φιλους εκει στην ζακυνθο

siraxanz
29-04-2011, 14:55
Τόση μυστικοπάθεια γιαγια???...

Αφου κάνεις κάτι αντιγραφή επικόλληση, βάλε και την πηγή για να μπορούμε όσοι ευαισθητοποιηθούμε με το θέμα να μπορούμε να το παρακολουθήσουμε...

Προς τι τα πμ???:)

napgeo
29-04-2011, 15:25
Τόση μυστικοπάθεια γιαγια???...

Αφου κάνεις κάτι αντιγραφή επικόλληση, βάλε και την πηγή για να μπορούμε όσοι ευαισθητοποιηθούμε με το θέμα να μπορούμε να το παρακολουθήσουμε...

Προς τι τα πμ???:)

Χριστός Ανέστη.
Μόνο οι Hondaκηδες δεν έχουν μυστικά φίλε μου.
Και τι να κρύψωμεν άλωστε που λέει και ο Επίτημος (που τον θυμήθηκα τώρα,πάω να ανάψω κεράκι)...

1. Zakynthos News

2. Zante News

Kαλό Σαββατοκύριακο να έχεις

adventure
29-04-2011, 15:25
Τόση μυστικοπάθεια γιαγια???...

Αφου κάνεις κάτι αντιγραφή επικόλληση, βάλε και την πηγή για να μπορούμε όσοι ευαισθητοποιηθούμε με το θέμα να μπορούμε να το παρακολουθήσουμε...

Προς τι τα πμ???:)

Θα απαντήσω το απόγευμα τώρα θα βάλω τα παιδιά για ύπνο και δεν έχω χρόνο .

;) :)

adventure
29-04-2011, 21:26
Αγαπητέ φίλε Γιώργο θα ξεκινήσω λέγοντας ότι ένα από τα μεγαλύτερα προβλήματα στο νησί είναι η διαχείριση και η διάθεση των απορριμμάτων .

Είναι ένα σοβαρότατο πρόβλημα που ταλανίζει τη Ζακυνθινή κοινωνία τα τελευταία 7 χρόνια και κανείς πολιτικός η αιρετός δεν σκύβει πάνω στο πρόβλημα αυτό .

Και ερχόμαστε στο σήμερα και με την αφορμή στο θέμα που ανέβασες για να ξεκαθαρίσω κάποια πράγματα από τη θέση του εργαζόμενου στο Σύνδεσμο Διαχείρισης Στερεών Αποβλήτων χωρίς βέβαια να θέλω να δικαιολογήσω κανέναν από αυτούς τους κυρίους που μόνο κύριοι δεν είναι .



Υπήρχε μια διαρροή από τις δεξαμενές και στην συγκεκριμένη περίπτωση από μια κεντρική σωλήνα που για κάποιο λόγο έσπασε (μάλλον από καθίζηση του εδάφους από ότι είπαν οι μηχανικοί ) στον υφιστάμενο χώρο αυτό είναι σίγουρο αλλά πόσο μεγάλη ήταν αυτή η διαρροή !!!



Ήταν είκοσι κυβικά στραγγίδια μαζί με βρόχινο νερό και αυτό προκύπτει από τα σημάδια που υπάρχουν μέσα στις δεξαμενές δεν το λέω τυχαία όπως βλέπεις έχω όλα τα στοιχεία .



Πως είναι δυνατόν με είκοσι κυβικά στραγγίδια μαζί με το βρόχινο νερό να μαύρισε ο κόλπος του Λαγανά και που τα περισσότερα έμειναν στις κοιλότητες από το υφιστάμενο λαγκάδι ??????



Δεν υφίσταται κάτι τέτοιο όπως και τα τοξικά που αναφέρει για να το καταλάβει ο κόσμος που θα διαβάσει αυτό το θέμα δεν έχουμε βαριές βιομηχανίες στο νησί που να παράγουν τέτοιου είδους απόβλητα το μόνο βλαβερό που έμπαινε παλιά στο ΧΥΤΑ ήταν οι μπαταρίες που και αυτές αυτή τη στιγμή ανακυκλώνονται σε αρκετά μεγάλο ποσοστό όπως και τα ογκώδη δεν μπαίνουν στο ΧΥΤΑ αλλά και οι ηλεκτρικές συσκευές με αναλύσεις που έχουν γίνει είμαστε στα επιτρεπόμενα όρια .



Γίνεται μια πολύ φιλότιμη προσπάθεια από τον συγκεκριμένο Πρόεδρο πού παρέλαβε ένα Σύνδεσμο σε πολύ άσχημη οικονομική κατάσταση με πεπαλαιωμένο στόλο με πάρα πολλά προβλήματα σε εκκρεμότητα δλδ μπάχαλο και προσπαθεί για την εξυγίανση του φορέα αλλά και για να βρεθεί ο καινούριος τόπος εναπόθεσης των απορριμμάτων γιατί η κατάσταση είναι πάρα μα πάρα πολύ επικίνδυνη .



Για τα μπατζανάκια στο νέο χώρο που επιλέχτηκε ανάμεσα από τρείς δλδ στη θέση Λίβα όπως αναφέρει πιο πάνω είναι πραγματικά ένα τυχαίο γεγονός και γιατί το λέω αυτό .



Η μελέτη για το νέο ΧΥΤΑ είναι από το 2004 και οι χώροι είχαν επιλεγεί από τότε γιατί πληρούσαν όλες τις προϋποθέσεις που ανέφερε η μελέτη με πρώτο τη θέση Λίβα .



Τότε δεν υπήρχε ο συγκεκριμένος Πρόεδρος στο Σύνδεσμο ούτε καν σαν σύμβουλος σε αυτόν λοιπόν μπορείτε να καταλάβετε ότι ο καθένας γράφει ότι του κατέβει για να δημιουργήσει εντυπώσεις και υπάρχουν δυστυχώς πολλοί από αυτούς τους κυρίους όπως δεν αναφέρουν πουθενά ότι από τη στιγμή που προέκυψε συγγένεια με τον Πρόεδρο ο άνθρωπος δήλωσε παραίτηση τρείς φορές στον Δήμαρχο που δεν έγινε φυσικά αποδεκτή για να μην νομίσουν ότι γίνεται ότι γίνεται για την συγκεκριμένη θέση με βάση τα συμφέροντα του συγκεκριμένου Προέδρου και απλά προσπαθεί να λυθεί το πρόβλημα όσον το δυνατό πιο γρήγορα και πάντα με βάση τα επιστημονικά δεδομένα και τις μελέτες .




Το μεγάλο πρόβλημα που προκύπτει είναι ότι η αρχική μελέτη είναι για ΧΥΤΑ και όχι για ΧΥΤΥ που βάσει της Ευρωπαϊκής οδηγίας από το 2011 κι μετά μόνο ΧΥΤΥ μπορούν να κατασκευαστούν και να πάρουν άδεια λειτουργίας οπότε για να ξαναγίνει καινούργια μελέτη θα περάσουν άλλα τέσσερα χρόνια και δεν έχουμε αυτήν την πολυτέλεια στο συγκεκριμένο χώρο γιατί η κατάσταση είναι άκρος επικίνδυνη .



Σε κάποιο σημείο του άρθρου αναφέρει για κάποια επιχείρηση αυτή δεν υφίσταται έχει κλείσει εδώ και τέσσερα χρόνια πριν αναλάβει ο συγκεκριμένος Πρόεδρος .



Επειδή δεν θέλω να δικαιολογήσω κανέναν η να υποστηρίξω τον συγκεκριμένο Πρόεδρο αλλά μου τη δίνει η αδικία και αυτά που γράφονται στο μόνο άνθρωπο που προσπαθεί να δώσει μια λύση και πάντα με το γράμμα του νόμου και ο χώρος δεν προσφέρεται για τέτοιου είδους συζητήσεις και αναλύσεις και να καταλάβετε τη γίνεται σε τούτο το άμοιρο τον τόπο να γράψω κάτι τελευταίο και θα καταλάβετε .



Κανείς από τους αιρετούς εκτός από έναν περιφερειακό σύμβουλο και έναν δημοτικό σύμβουλο δεν έχουν επισκεφτεί το ΧΥΤΑ και αυτοί χωρίς τις τεχνικές υπηρεσίες του Συνδέσμου με ισοπέδωση του θεσμού και βέβαια την παραπληροφόρηση προς τα έξω.



Όλοι οι υπόλοιποι ξέρουν να λένε από τις καρέκλες τους όπως και οι δημοσιογράφοι (κοινός παπαγαλάκια ) και αυτοί για δικά τους συμφέροντα.



Δεν αναφέρεται πουθενά το 1.200 000 ευρώ για την υποστήριξη του υφιστάμενου ΧΥΤΑ για να λυθούν τα προβλήματα που αντιμετωπίζουμε τα τελευταία 6 χρόνια από τις κατολισθήσεις και η διαχείριση των στραγγιδίων με την αντίστροφη όσμωση και όχι μόνο όπως και η μελέτη για την ολοκληρωμένη διαχείριση και επεξεργασία των απορριμμάτων που το αποτέλεσμα θα είναι το γνωστό σε όλους κομπόστ που θα τρέχει παράλληλα με την κατασκευή του νέου ΧΥΤΑ η ΧΥΤΥ .




Τέλος θέλω να καταλάβετε ότι σαν εργαζόμενος στο φορέα και σαν Ζακυνθινός πολίτης θέλω το καλύτερο για τον τόπο μου και να βρεθεί άμεσα μια λύση αρκεί να είναι όλα σύμφωνα με τις προδιαγραφές που ορίζει η Ευρωπαϊκή Ένωση γιατί ο ΧΥΤΑ που λειτουργεί αυτή τη στιγμή στο νησί είναι μια ωρολογιακή βόμβα που το ρολόι της έχει αρχίσει και λειτουργεί .


:hmmm: :hmmm: :hmmm:

γιαγια αρκουδα
30-04-2011, 10:01
Τόση μυστικοπάθεια γιαγια???...

Αφου κάνεις κάτι αντιγραφή επικόλληση, βάλε και την πηγή για να μπορούμε όσοι ευαισθητοποιηθούμε με το θέμα να μπορούμε να το παρακολουθήσουμε...

Προς τι τα πμ???:)

γιατι φιλε το λινκ στελνει σε αλλο φορουμ και αν το βαλω θα το διαγραψουν η θα το κληδοσουν:yz

γιαγια αρκουδα
30-04-2011, 10:25
Αγαπητέ φίλε Γιώργο θα ξεκινήσω λέγοντας ότι ένα από τα μεγαλύτερα προβλήματα στο νησί είναι η διαχείριση και η διάθεση των απορριμμάτων .

Είναι ένα σοβαρότατο πρόβλημα που ταλανίζει τη Ζακυνθινή κοινωνία τα τελευταία 7 χρόνια και κανείς πολιτικός η αιρετός δεν σκύβει πάνω στο πρόβλημα αυτό .

Και ερχόμαστε στο σήμερα και με την αφορμή στο θέμα που ανέβασες για να ξεκαθαρίσω κάποια πράγματα από τη θέση του εργαζόμενου στο Σύνδεσμο Διαχείρισης Στερεών Αποβλήτων χωρίς βέβαια να θέλω να δικαιολογήσω κανέναν από αυτούς τους κυρίους που μόνο κύριοι δεν είναι .



Υπήρχε μια διαρροή από τις δεξαμενές και στην συγκεκριμένη περίπτωση από μια κεντρική σωλήνα που για κάποιο λόγο έσπασε (μάλλον από καθίζηση του εδάφους από ότι είπαν οι μηχανικοί ) στον υφιστάμενο χώρο αυτό είναι σίγουρο αλλά πόσο μεγάλη ήταν αυτή η διαρροή !!!



Ήταν είκοσι κυβικά στραγγίδια μαζί με βρόχινο νερό και αυτό προκύπτει από τα σημάδια που υπάρχουν μέσα στις δεξαμενές δεν το λέω τυχαία όπως βλέπεις έχω όλα τα στοιχεία .



Πως είναι δυνατόν με είκοσι κυβικά στραγγίδια μαζί με το βρόχινο νερό να μαύρισε ο κόλπος του Λαγανά και που τα περισσότερα έμειναν στις κοιλότητες από το υφιστάμενο λαγκάδι ??????



Δεν υφίσταται κάτι τέτοιο όπως και τα τοξικά που αναφέρει για να το καταλάβει ο κόσμος που θα διαβάσει αυτό το θέμα δεν έχουμε βαριές βιομηχανίες στο νησί που να παράγουν τέτοιου είδους απόβλητα το μόνο βλαβερό που έμπαινε παλιά στο ΧΥΤΑ ήταν οι μπαταρίες που και αυτές αυτή τη στιγμή ανακυκλώνονται σε αρκετά μεγάλο ποσοστό όπως και τα ογκώδη δεν μπαίνουν στο ΧΥΤΑ αλλά και οι ηλεκτρικές συσκευές με αναλύσεις που έχουν γίνει είμαστε στα επιτρεπόμενα όρια .



Γίνεται μια πολύ φιλότιμη προσπάθεια από τον συγκεκριμένο Πρόεδρο πού παρέλαβε ένα Σύνδεσμο σε πολύ άσχημη οικονομική κατάσταση με πεπαλαιωμένο στόλο με πάρα πολλά προβλήματα σε εκκρεμότητα δλδ μπάχαλο και προσπαθεί για την εξυγίανση του φορέα αλλά και για να βρεθεί ο καινούριος τόπος εναπόθεσης των απορριμμάτων γιατί η κατάσταση είναι πάρα μα πάρα πολύ επικίνδυνη .



Για τα μπατζανάκια στο νέο χώρο που επιλέχτηκε ανάμεσα από τρείς δλδ στη θέση Λίβα όπως αναφέρει πιο πάνω είναι πραγματικά ένα τυχαίο γεγονός και γιατί το λέω αυτό .



Η μελέτη για το νέο ΧΥΤΑ είναι από το 2004 και οι χώροι είχαν επιλεγεί από τότε γιατί πληρούσαν όλες τις προϋποθέσεις που ανέφερε η μελέτη με πρώτο τη θέση Λίβα .



Τότε δεν υπήρχε ο συγκεκριμένος Πρόεδρος στο Σύνδεσμο ούτε καν σαν σύμβουλος σε αυτόν λοιπόν μπορείτε να καταλάβετε ότι ο καθένας γράφει ότι του κατέβει για να δημιουργήσει εντυπώσεις και υπάρχουν δυστυχώς πολλοί από αυτούς τους κυρίους όπως δεν αναφέρουν πουθενά ότι από τη στιγμή που προέκυψε συγγένεια με τον Πρόεδρο ο άνθρωπος δήλωσε παραίτηση τρείς φορές στον Δήμαρχο που δεν έγινε φυσικά αποδεκτή για να μην νομίσουν ότι γίνεται ότι γίνεται για την συγκεκριμένη θέση με βάση τα συμφέροντα του συγκεκριμένου Προέδρου και απλά προσπαθεί να λυθεί το πρόβλημα όσον το δυνατό πιο γρήγορα και πάντα με βάση τα επιστημονικά δεδομένα και τις μελέτες .




Το μεγάλο πρόβλημα που προκύπτει είναι ότι η αρχική μελέτη είναι για ΧΥΤΑ και όχι για ΧΥΤΥ που βάσει της Ευρωπαϊκής οδηγίας από το 2011 κι μετά μόνο ΧΥΤΥ μπορούν να κατασκευαστούν και να πάρουν άδεια λειτουργίας οπότε για να ξαναγίνει καινούργια μελέτη θα περάσουν άλλα τέσσερα χρόνια και δεν έχουμε αυτήν την πολυτέλεια στο συγκεκριμένο χώρο γιατί η κατάσταση είναι άκρος επικίνδυνη .



Σε κάποιο σημείο του άρθρου αναφέρει για κάποια επιχείρηση αυτή δεν υφίσταται έχει κλείσει εδώ και τέσσερα χρόνια πριν αναλάβει ο συγκεκριμένος Πρόεδρος .



Επειδή δεν θέλω να δικαιολογήσω κανέναν η να υποστηρίξω τον συγκεκριμένο Πρόεδρο αλλά μου τη δίνει η αδικία και αυτά που γράφονται στο μόνο άνθρωπο που προσπαθεί να δώσει μια λύση και πάντα με το γράμμα του νόμου και ο χώρος δεν προσφέρεται για τέτοιου είδους συζητήσεις και αναλύσεις και να καταλάβετε τη γίνεται σε τούτο το άμοιρο τον τόπο να γράψω κάτι τελευταίο και θα καταλάβετε .



Κανείς από τους αιρετούς εκτός από έναν περιφερειακό σύμβουλο και έναν δημοτικό σύμβουλο δεν έχουν επισκεφτεί το ΧΥΤΑ και αυτοί χωρίς τις τεχνικές υπηρεσίες του Συνδέσμου με ισοπέδωση του θεσμού και βέβαια την παραπληροφόρηση προς τα έξω.



Όλοι οι υπόλοιποι ξέρουν να λένε από τις καρέκλες τους όπως και οι δημοσιογράφοι (κοινός παπαγαλάκια ) και αυτοί για δικά τους συμφέροντα.



Δεν αναφέρεται πουθενά το 1.200 000 ευρώ για την υποστήριξη του υφιστάμενου ΧΥΤΑ για να λυθούν τα προβλήματα που αντιμετωπίζουμε τα τελευταία 6 χρόνια από τις κατολισθήσεις και η διαχείριση των στραγγιδίων με την αντίστροφη όσμωση και όχι μόνο όπως και η μελέτη για την ολοκληρωμένη διαχείριση και επεξεργασία των απορριμμάτων που το αποτέλεσμα θα είναι το γνωστό σε όλους κομπόστ που θα τρέχει παράλληλα με την κατασκευή του νέου ΧΥΤΑ η ΧΥΤΥ .




Τέλος θέλω να καταλάβετε ότι σαν εργαζόμενος στο φορέα και σαν Ζακυνθινός πολίτης θέλω το καλύτερο για τον τόπο μου και να βρεθεί άμεσα μια λύση αρκεί να είναι όλα σύμφωνα με τις προδιαγραφές που ορίζει η Ευρωπαϊκή Ένωση γιατί ο ΧΥΤΑ που λειτουργεί αυτή τη στιγμή στο νησί είναι μια ωρολογιακή βόμβα που το ρολόι της έχει αρχίσει και λειτουργεί .


:hmmm: :hmmm: :hmmm:








μπορω το ποστ σου να το βαλω στο αλλο φορουμ να ενιμερωθουν και εκει?
προσοπικα η απαντηση σου με ικανοποιησε και σε ευχαριστω.

οπως ξερεις εκτος απο τα πυροσβεστηκα που ασχολουμε προσφατα παραλληλα με την δουλια μου ειμαι αδειουχος εγκαταστατης υδραυλικος.
εχω εμπιρια απο βιομηχανικες εγκαταστασεις (βιολογικους κλπ) που εχω κατασκευασει σε διαφορα εργοστασια σε ολη την ελλαδα και καταλαβενω μεσα απο αυτα που γραφεις περισοτερα απο οσα λες. και αυτο γιατι τα εχω αντιμετοπισει και ο ιδιος.
λογο του οτι πιστευω οτι ο χρυσος του μελοντος ειναι το νερο και μια πηγη με καθαρο ποσιμο νερο στο μελων θα αξειζη οσο 100 χρυσοριχεια και πιστευω οτι μελοντικα οι πολεμοι θα γινονται για το ποσιμο νερο. ειμαι λιγο παραπανω ευεσθιτος στο θεμα παριβαλων.
οπως θα σου πουνε τα παιδια μου που το θυμουνται απο μωρα, πιθανων να ειμαι ο πρωτος που στο αυτοκινητο του απο το 1980 ειχα αναμεσα στα πισο καθησματα ενα μικρουλικο καλαθακι αποριματων για να τους μαθω να ριχνουν μεσα εκει τα χαρτια απο τις καραμελες και τις σοκολατες τους και να μην τα πετανε απο το παραθυρο στον δρομο.
αργοτερα πολλοι μου ελεγαν οτι ειμαι γυφτος γιατι μεσα στο φορτιγακι μου αναμεσα στα καθισματα ειχα μια σακουλα και εριχνα τα χαρτια απο τα σουβλακια και τα κουτια απο τις κοκακολες και μαζευοντουσαν εκει. αλλα προτιμουσα να με λενε γυφτο παρα να τα πεταξω στον δρομο.
ετσι εμαθαν και τα παιδια μου.
μαλιστα σε καθε δεντροφυτευση που ανακηνονετε απο την τηλεωραση προτιμουν να πανε εκει παρα για καφε και ετσι εμαθαν και τα κοριτσια τους και τους ακολουθανε.
οποτε βλεπω κατι που ειναι κατα του περιβαλοντος θα το ποσταρω παντου για να το μαθενουν ολοι να ξεσικονονται.
υγ.
ξερεις τους πυροσβεστηρες του co2 που ειναι αχριστοι τι τους κανουν οι πυροσβεστηραδες? αδιαζουν το co2 στο περιβαλων και δινουν τιν παλια μπουκαλα για σηδερο.
τι κανω εγω? τους μαζευω και τους στελνω στο εργοστασιο που μου γεμιζει της φιαλες να το ανακικλοσει στην κρητη και πληρωνο για αυτο.....
######ς ρωμαντικος? μπορει αλλα τουλαχιστον εχω την συνηδιση μου καθαρη οτι τουλαχιστον προσπαθησα να μην μολινο το περιβαλον......

MARK
30-04-2011, 10:38
:hmmm::hmmm::hmmm:

adventure
30-04-2011, 10:54
Αγαπητέ Γιώργο χαίρομαι που είσαι γνώστης εν μέρει σε κάποιους τομείς όσον αφορά τη διαχείριση των υγρών στοιχείων και όχι μόνο και φυσικά για την ευαισθησία σου όσο αφορά το περιβάλλον πορευόμαστε σε δρόμους παράλληλους όμως θα ήθελα να καταλάβεις τη δική μου θέση και να μείνει το θέμα εδώ γιατί αν ξεφύγει θα πρέπει να γράφω με νόμους και μελέτες που υπάρχουν και αποφάσεις που έχουν παρθεί από το παρελθόν κάτι που δεν έχω τη πολυτέλεια του χρόνου να το κάνω και που δεν είναι αρμοδιότητα μου.



Νομίζω ότι καταλαβαίνεις τη λεπτότητα του θέματος και φυσικά δεν έχει τελειώσει ακόμα τίποτα όσον αφορά το νέο χώρο και που θα είναι αυτός και με τη προϋποθέσεις και από ότι φαίνεται θα πάρει χρόνο .



:cool: :cool: