PDA

View Full Version : BMW system 6


isobitis
02-05-2011, 09:21
Παιδια καλημερα, καλο μηνα και καλη εβδομαδα.

σκεφτομαι την αγορα ενος κρανους bmw system 6.
διαβαζω πολλα ομως σε διαφορα forum συμπεριλαμβανομενου και εδω οτι τα κρανη αυτα υποφερουν απο διαρροες νερου.

θα ηθελα τις γνωμες σας σε αυτο το θεμα απο πρακτικη εμπειρια.

επισης αναρωτιεμαι: απο οτι ξερω τα system 6 ειναι ιδια κρανη με τα c3 της schuberth. συνεπως θα εχουν και τα c3 το ιδιο προβλημα??

ευχαριστω εκ των προτερων..

φιλικα
γιαννης

nivam
02-05-2011, 10:21
Καλημέρα, το C3 δεν είναι ίδιο με το System 6, τουλάχιστον όχι οπτικά.
Αν και δεν το χω χρησιμοποιήσει σε ακρέες καιρικές συνθήκες το C3, δεν είχα μέχρι στιγμής προβλήματα στεγανότητας.
Πέρνα κι απ τα νέα μέλη να σε καλωσορίσουμε.:)

Translatoras
02-05-2011, 11:04
Φοράω και εγώ ένα C3.
Την Τρίτη του Πάσχα έφαγα τη βροχή της αρκούδας.

Δεν έμπασε στάλα νερό παρότι η ζελατίνα δεν ήταν εντελώς κουμπωμένη (για να μη θολώνουν τα γυαλιά.

Από την άλλη όμως να ομολογήσω ότι φοράω ζελατίνα από Adve με πλευρικά φλαπς, τα οποία στέλνουν τον αέρα μακριά από από το στήθος και στην κορφή του κράνους.

isobitis
02-05-2011, 11:21
ευχαριστω παιδια. σκεφτομουνα ενα απο τα δυο αυτα κρανη γιατι ηθελα να εγκαταστησω συστημα BT μιας και εχω πολλα τελ στο κινητο λογω δουλειας και αρκετες αποστασεις μεσα στην πολη

Hekima
02-05-2011, 11:51
Παιδια καλημερα, καλο μηνα και καλη εβδομαδα.

σκεφτομαι την αγορα ενος κρανους bmw system 6.
διαβαζω πολλα ομως σε διαφορα forum συμπεριλαμβανομενου και εδω οτι τα κρανη αυτα υποφερουν απο διαρροες νερου.

θα ηθελα τις γνωμες σας σε αυτο το θεμα απο πρακτικη εμπειρια.

επισης αναρωτιεμαι: απο οτι ξερω τα system 6 ειναι ιδια κρανη με τα c3 της schuberth. συνεπως θα εχουν και τα c3 το ιδιο προβλημα??

ευχαριστω εκ των προτερων..

φιλικα
γιαννης


Γιάννη καλημέρα ο σύζυγος έχει το system 6 το οποίο έπαιρνε νερό από την ζελατίνα και του το αντικατέστησε αμέσως η εταιρία.
Το καινούριο είναι άψογο, δοκιμασμένο πολλές φορές, συνεπώς δεν είναι πανάκεια ότι όλα τα κράνη της bmw έχουν προβλήματα.
Εγώ έχω το C3, από την πρώτη στιγμή που το αγόρασα ήταν εξαιρετικό και φθηνότερο ;)

isobitis
30-05-2011, 21:26
παιδια καλησπερα,

θελω την γνωμη σας σε ενα θεμα μιας και ειμαι βεβαιος οτι εδω διαβαζουν πολυ πιο εμπειροι αναβατες απο εμενα.

εχω αποφασισει στην αγορα του schuberth c3. πηγα δοκιμασα το κρανος αλλα εχω θεμα με το νουμερο.

το κεφαλι μου ειναι 58.5cm
δοκιμασα το 58/59 και μου φανηκε λιγο στενο. το μπροστινο μερος του κρανους δε οταν κλεινει βρισκει λιγο στο σαγονι μου καθως κατεβαινει αλλα οταν ειναι κλειστο εχει αποσταση.

απο την αλλη το 60/61 ηταν σαφως πιο ανετο αλλα ο τυπος λεει οτι με τον καιρο θα ανοξει πολυ και δεν θα εφαρμοζει καλα.
για τον ιδιο λογο λεει να παρω το 58/59 το οποιο ειναι το καταλληλο για το κεφαλι μου και μολις καθισουν τα μαγουλα μεσα μετα απο καποια χρηση θα εφαρμοζει τελεια.

εσεις τι λετε?

ευχαριστω θερμα... :D

Translatoras
30-05-2011, 23:33
Με κεφάλι στα 59,5 cm αγόρασα το C3 σε Large (58/59), άρα και εσύ μάλλον για αυτό προορίζεσαι.

Αν σου φάνηκε γενικά στενό μην το φοβάσαι.
ΠΡΕΠΕΙ να είναι σχετικά στενό και εφαρμοστό και σε καμία περίπτωση άνετο!

Η μόνη μέριμνα που πρέπει να έχεις είναι μήπως σε χτυπάει κάπου συγκεκριμένα μετά από αρκετή ώρα.
Αυτό ακριβώς έχω πάθει με μια ραφή πάνω από το δεξί φρύδι που μετά από 1,5 ώρα γίνεται σχεδόν ανυπόφορο.

Αν είσαι αποφασισμένος να το αγοράσεις από συγκεκριμένο κατάστημα, τότε πήγαινε στο μαγαζί και προσπάθησε να το κρατήσεις φορεμένο όσο το δυνατόν περισσότερο (δεν μιλάω για 5 λεπτά, αλλά για καμιά ώρα).

Όσον αφορά το σαγόνι στο κλείσιμο μην ανησυχείς καθόλου, είναι η επιπλέον αεροκουρτίνα που ενοχλεί.
Το καλοκαιράκι αυτή βγαίνει και τα πράγματα καλυτερεύουν.

Αν θες πάντως μπορούμε να κανονίσουμε και να φορέσεις το δικό μου και να το δοκιμάσεις υπό πραγματικές συνθήκες.

Ελπίζω να σε καθησύχασα.

isobitis
31-05-2011, 09:59
Με κεφάλι στα 59,5 cm αγόρασα το C3 σε Large (58/59), άρα και εσύ μάλλον για αυτό προορίζεσαι.

Αν σου φάνηκε γενικά στενό μην το φοβάσαι.
ΠΡΕΠΕΙ να είναι σχετικά στενό και εφαρμοστό και σε καμία περίπτωση άνετο!

Η μόνη μέριμνα που πρέπει να έχεις είναι μήπως σε χτυπάει κάπου συγκεκριμένα μετά από αρκετή ώρα.
Αυτό ακριβώς έχω πάθει με μια ραφή πάνω από το δεξί φρύδι που μετά από 1,5 ώρα γίνεται σχεδόν ανυπόφορο.

Αν είσαι αποφασισμένος να το αγοράσεις από συγκεκριμένο κατάστημα, τότε πήγαινε στο μαγαζί και προσπάθησε να το κρατήσεις φορεμένο όσο το δυνατόν περισσότερο (δεν μιλάω για 5 λεπτά, αλλά για καμιά ώρα).

Όσον αφορά το σαγόνι στο κλείσιμο μην ανησυχείς καθόλου, είναι η επιπλέον αεροκουρτίνα που ενοχλεί.
Το καλοκαιράκι αυτή βγαίνει και τα πράγματα καλυτερεύουν.

Αν θες πάντως μπορούμε να κανονίσουμε και να φορέσεις το δικό μου και να το δοκιμάσεις υπό πραγματικές συνθήκες.

Ελπίζω να σε καθησύχασα.

καλημερα και σε ευχαριστω παρα πολυ για την προσφορα σου να εισαι καλα
με το ποστ σου ξεκαθαρισες το τοπιο ;)
ναι οντως ειναι η αεροκουρτινα που βρισκει.
μου αρεσει πολυ αυτο το κρανος και λεω να το προχωρησω.

το θεμα ειναι οτι η καλυτερη τιμη που εχω βρει ειναι απο το fcmoto και λεω να το φερω απο εκει. εκτος και αν καταφερω τον ελληνα να πεσει 50 ευρω :D

alevbas
30-08-2011, 17:13
Καλησπέρα,
μόλις αγόρασα και εγώ το system 6 από αγγλικό ebay shop, σε χρώμα dark grey και μέγεθος 56-57. Το δοκίμασα και ενώ έχω μετρηθεί 57.5, μου έκαναν και το 56-57 και το 58-59. Αφού το 56-57, σφιχτότερο μεν, δεν με πονούσε πιστεύω ότι το 58-59 που μου ήταν πιο άνετο, θα άνοιγε με τον καιρό. Όσο για την τιμή, στην Ελλάδα 625€ με 10% έκπτωση με μετρητά, ήτοι περίπου 560€, ενώ οι Άγγλοι το είχαν 395λίρες ή κάνε την προσφορά σου, τους έκανα 370λίρες και μου απάντησαν ότι μπορούν και με 347 και 61(!!!) μεταφορικά, σύνολο 408 λίρες περίπου 460€. Συμπέρασμα 100€ παρακάτω από Ελλάδα. Σημειωτέον δε, ότι είναι πιο φθηνό και από Γερμανία (495€) όπου βέβαια τα μεταφορικά είναι πολύ πιο φθηνά (17€). Συγκεκριμένα εγώ το αγόρασα από:
BMW System 6 Helmet Dark Grey Size 56-57 | eBay (http://www.ebay.co.uk/itm/BMW-System-6-Helmet-Dark-Grey-Size-56-57-/320746984768?pt=UK_Motorcycle_Helmets&hash=item4aae029540)
Ο έτερος Άγγλος το είχε 395λίρες, χωρίς να μπορείς να του κάνεις εσύ προσφορά, με μεταφορικά όμως φθηνότερα (30λίρες), άρα θα πήγαινε 425λίρες, δηλαδή 480€.
Το γεγονός να είναι οι Άγγλοι BMW αντιπρόσωποι φθηνότεροι από τους Γερμανούς ισχύει και στον ρουχισμό BMW. Για τους Έλληνες δε, αφήστε το...