PDA

View Full Version : Συνελήφθη η υπεύθυνη γιατρός εφημερίας στο Αττικό Νοσοκομείο


ortho
02-05-2011, 22:56
Στη σύλληψη της υπεύθυνης γιατρού εφημερίας στο Αττικό Νοσοκομείο προχώρησε η αστυνομία, μετά από καταγγελία συγγενούς ασθενή, που υποστήριξε ότι ο ασθενής βρέθηκε σε κίνδυνο καθώς δεν υπήρχαν κρεβάτια νοσηλείας και τοποθετήθηκε σε ράντζο.
Το περιστατικό έφερε στη δημοσιότητα ο πρόεδρος των νοσοκομειακών γιατρών, Δημήτρης Βαρνάβας, ο οποίος τονίζει ότι η κατάσταση στο ΕΣΥ παίρνει πλέον ανεξέλεγκτες διαστάσεις γιατί στοχοποιήθηκαν οι γιατροί ώστε να μετακυλήσει σε αυτούς η «ελεεινή κατάσταση των νοσοκομείων» και καταλήγει ότι το αποτέλεσμα είναι να βρίσκονται στο «κρατητήριο έντιμοι γιατροί ως κοινοί εγκληματίες».
Η γιατρός συνελήφθη μετά το τέλος της εφημερίας, κρατήθηκε στο αστυνομικό τμήμα Χαϊδαρίου και μετά οδηγήθηκε στην Ευελπίδων, όπου και ορίστηκε τακτική δικάσιμος.
Όπως επισημαίνει ο πρόεδρος των νοσοκομειακών γιατρών, στη χθεσινή εφημερία του νοσοκομείου έγιναν 162 εισαγωγές. Κάποιοι ασθενείς, λόγω έλλειψης κρεβατιών, μπήκαν σε ράντζο. Η συγγενής ενός από τους ασθενείς πήγε στο αστυνομικό τμήμα Χαϊδαρίου όπου και υπέβαλε μήνυση, καθώς εκτίμησε ότι ο συγγενής της βρέθηκε σε κίνδυνο.
Στη συνέχεια ο εισαγγελέας έδωσε εντολή να συλληφθεί η γιατρός.
ΑΠΕ-ΜΠΕ




Τι γίνεται ρε παιδιά;!



Μιά χαρά το παίζει το παιχνίδι που του όρισαν ο μέγιστος Λοβέρδος...


Σε λίγο θα στρέψει όλο τον κόσμο κατά του ιατρικού προσωπικού της χώρας. Ο κοινωνικός αυτοματισμός εξελίσσεται...


Οι γιατροί και φαρμακοποιοί έχουν ήδη στοχοποιηθεί. Επίορκοι, φοροφυγάδες, κλέφτες. Ποιός έχει σειρά;

saitman
02-05-2011, 23:14
εγω θα εκανα μηνυση στον υπουργο!

erasel
02-05-2011, 23:26
Μην έχουμε εμείς σειρά !!! :D

ortho
02-05-2011, 23:27
Απ'ότι διάβασα, τη μήνυση κατέθεσε συγγενούς καρκινοπαθούς, που σημαίνει χρόνιου ασθενή. Κάτι δε μου κάθεται....

skippybi
02-05-2011, 23:28
εγώ θα την ευγνωμονούσα που με δέχτηκε σε ράντζο και δεν μου είπε σόρυ είμαστε πλήρης...

napgeo
02-05-2011, 23:36
εγω θα εκανα μηνυση στον υπουργο!


Πρόσεχε σε παρακαλώ τι γράφεις η τι θα έκανες για να μην βρεθείς με 2 χρονάκια στην πλάτη σου. :cool:

Εν συντομία ,δεν έχεις δικαίωμα να κάνεις σε Υπουργό μήνυση η εάν κάνεις θα πρέπει να σου την επιστρέψει για συκοφαντία και όλα τα συναφή. Αυτός έχει ασυλία……..

ntinopoulos
03-05-2011, 00:33
Μην έχουμε εμείς σειρά !!! :D

κατσε να δεις μην εχει ο gsmaniac σειρα!:rolleyes:

Πρόσεχε σε παρακαλώ τι γράφεις η τι θα έκανες για να μην βρεθείς με 2 χρονάκια στην πλάτη σου. :cool:

Εν συντομία ,δεν έχεις δικαίωμα να κάνεις σε Υπουργό μήνυση η εάν κάνεις θα πρέπει να σου την επιστρέψει για συκοφαντία και όλα τα συναφή. Αυτός έχει ασυλία……..


γιαουρτακια ομως παιζουν ετσι!:D
δεν στα επιστρεφει!;)

geolag
03-05-2011, 07:38
Μήπως πρέπει να πάρουν σειρά και άλλοι στις μηνύσεις?Οπως διευθυντές κλινικών και διοικητές και μετά οι γιατροί?
Σε εμένα έτυχε να βάλουν το μικρό μου παιδί 7 μηνών σε ράντζο γιατί ο γιατρός-διευθυντής ολόκληρης κλινικής κρατούσε θάλαμο κενό για τους 'δικούς του' οι οιποίοι τον πλήρωναν.
Το θέμα λύθηκε όχι με μήνυση αλλά με απειλή στον διοικητή ότι θα βγει προς τα έξω η 'κράτηση' των κρεβατιών από τον συγκεκριμένο πασίγνωστο παιδίατρο.
Από τότε όποτε έμπαινα στο ίδιο νοσοκομείο με θυμόντουσαν όλοι και η εξυπηρέτηση ήταν άμεση.
Πρέπει να αρχίσουμε να τους τα χώνουμε κάποια στιγμή μήπως και αλλάξουν κάποια πράγματα.
οχι τόσο με μηνύσεις αλλά και τα γιαούρτια καλά είναι αρκεί να είναι και κάποιων ημερών ληγμένα

SenseiG
03-05-2011, 08:42
Το σχεδιο ειναι να καταστρεψουν τη δημοσια υγεια και να στραφουμε στην ιδιωτικη αργα η γρηγορα θα γινει γιατι......ΟΛΟΙ μας ειμαστε φετααααα...;)

GeorgeP
03-05-2011, 10:02
Μήπως πρέπει να πάρουν σειρά και άλλοι στις μηνύσεις?Οπως διευθυντές κλινικών και διοικητές και μετά οι γιατροί?
Σε εμένα έτυχε να βάλουν το μικρό μου παιδί 7 μηνών σε ράντζο γιατί ο γιατρός-διευθυντής ολόκληρης κλινικής κρατούσε θάλαμο κενό για τους 'δικούς του' οι οιποίοι τον πλήρωναν.
Το θέμα λύθηκε όχι με μήνυση αλλά με απειλή στον διοικητή ότι θα βγει προς τα έξω η 'κράτηση' των κρεβατιών από τον συγκεκριμένο πασίγνωστο παιδίατρο.
Από τότε όποτε έμπαινα στο ίδιο νοσοκομείο με θυμόντουσαν όλοι και η εξυπηρέτηση ήταν άμεση.
Πρέπει να αρχίσουμε να τους τα χώνουμε κάποια στιγμή μήπως και αλλάξουν κάποια πράγματα.
οχι τόσο με μηνύσεις αλλά και τα γιαούρτια καλά είναι αρκεί να είναι και κάποιων ημερών ληγμένα

μα τι λες τωρα? φταιει ο Γιατρος, ο Διοικητης, ο μεγαλοπαιδιατρος??? ΟΧΙ φιλε μου....το κρατος φταιει!!! Αφου αυτο τους ειπε οτι τα κρεβατια των νοσοκομειων τους ανηκουν εφεξης και επ'αοριστον!!!!! Και ειδικα ο Λοβερδος που κανει οτι του ειπαν!!!;)

ntinopoulos
03-05-2011, 10:34
μα τι λες τωρα? φταιει ο Γιατρος, ο Διοικητης, ο μεγαλοπαιδιατρος??? ΟΧΙ φιλε μου....το κρατος φταιει!!! Αφου αυτο τους ειπε οτι τα κρεβατια των νοσοκομειων τους ανηκουν εφεξης και επ'αοριστον!!!!! Και ειδικα ο Λοβερδος που κανει οτι του ειπαν!!!;)
γιωργο φταιει ο διοικητης(κοματοσκυλο του κερατα στη συντριπτικη πλειοψηφια των περιπτωσεων) που δε μπορει να κουμανταρει το νοσοκομειο του,δηλαδη δεν ειναι ικανος να κανει τη δουλεια του,και ο λοβερδος και η κυβερνηση με τα γαμoκριτηρια τους που τον εβαλαν εκει...!

GeorgeP
03-05-2011, 10:59
γιωργο φταιει ο διοικητης(κοματοσκυλο του κερατα στη συντριπτικη πλειοψηφια των περιπτωσεων) που δε μπορει να κουμανταρει το νοσοκομειο του,δηλαδη δεν ειναι ικανος να κανει τη δουλεια του,και ο λοβερδος και η κυβερνηση με τα γαμoκριτηρια τους που τον εβαλαν εκει...!

καλα- καλα, εξω απο τον χορο πολλα τραγουδια λεγονται!!!!!!!!
Θυμασαι τι ελεγα για τους φαρμακοποιους πριν 5-6 μηνες? Θυμασαι μετα την συναντηση μας τι ελεγα? Προφανως ειχα κανει λαθος στις τοποθετησεις μου πριν συναντηθουμε!! Μην κανεις κι εσυ το ιδιο λαθος λοιπόν!!!!!!!!

Θα σου πω μοναχα οτι εδω και 30 χρονια οταν πρωθυπουργος, υπουργος και οποιοσδηποτε επισημος πηγαινε να δει την Διοικηση του καθε νοσοκομειου, ΔΕΚΟ, Οργανισμο Κοινης Οφελειας κ.λ.π. ΠΡΩΤΑ περναγε να χαιρετησει το Σωματειο του καθενος απο τα παραπανω και να συζητησει μαζι τους και ΜΕΤΑ πηγαινε στην διοικηση!!!!!!!!

Και περιμενεις η Διοικηση να εχει λογο και να παιρνει αποφασεις??

Αντε να σου πω και κατι άλλο που αφορα κεντρικοτατο και μεγαλο Νοσοκομειο της Αθηνας, οταν η Διοικηση του ηθελε να παρει μια αποφαση την συζητουσε ΠΡΩΤΑ με τους Συνδικαλιστες του Νοσοκομειου οι οποιοι ηταν σε ευθεια γραμμη με τους μεγαλογιατρους του. Αν συμφωνουσε ο συνδικαλιστικος φορεας εχει καλως, αν οχι ΔΕΝ!!!
Ετσι το 2005, επι Υπουργιας Γιαννοπουλου (ΝΔ) ο οποιος ειχε πει οτι ''θα καταργησει τα ραντζα σε 30 ημερες'', ζητηθηκε απο τους Διοικητες να δωσουν λυσεις για το θεμα ''ραντζα'' οι οποιοι απαντησαν οτι δεν υπαρχει λυση διοτι υπαρχει ελλειψη κρεββατιων!!! Η ευθεια γραμμη που λεγαμε!!!

Αυτο τωρα απο οτι φαινεται αλλαζει, με αργα βηματα αλλα μαλλον αλλαζει γιαυτο και η συλληψη της γιατρου. Καμπανακι ειναι για τους υπολοιπους μεγαλογιατρους και γιατρους που κανουν οτι τους λεει ο μεγαλογιατρος!

ntinopoulos
03-05-2011, 11:12
καλα- καλα, εξω απο τον χορο πολλα τραγουδια λεγονται!!!!!!!!
Θυμασαι τι ελεγα για τους φαρμακοποιους πριν 5-6 μηνες? Θυμασαι μετα την συναντηση μας τι ελεγα? Προφανως ειχα κανει λαθος στις τοποθετησεις μου πριν συναντηθουμε!! Μην κανεις κι εσυ το ιδιο λαθος λοιπόν!!!!!!!!

Θα σου πω μοναχα οτι εδω και 30 χρονια οταν πρωθυπουργος, υπουργος και οποιοσδηποτε επισημος πηγαινε να δει την Διοικηση του καθε νοσοκομειου, ΔΕΚΟ, Οργανισμο Κοινης Οφελειας κ.λ.π. ΠΡΩΤΑ περναγε να χαιρετησει το Σωματειο του καθενος απο τα παραπανω και να συζητησει μαζι τους και ΜΕΤΑ πηγαινε στην διοικηση!!!!!!!!

Και περιμενεις η Διοικηση να εχει λογο και να παιρνει αποφασεις??

Αντε να σου πω και κατι άλλο που αφορα κεντρικοτατο και μεγαλο Νοσοκομειο της Αθηνας, οταν η Διοικηση του ηθελε να παρει μια αποφαση την συζητουσε ΠΡΩΤΑ με τους Συνδικαλιστες του Νοσοκομειου οι οποιοι ηταν σε ευθεια γραμμη με τους μεγαλογιατρους του. Αν συμφωνουσε ο συνδικαλιστικος φορεας εχει καλως, αν οχι ΔΕΝ!!!
Ετσι το 2005, επι Υπουργιας Γιαννοπουλου (ΝΔ) ο οποιος ειχε πει οτι ''θα καταργησει τα ραντζα σε 30 ημερες'', ζητηθηκε απο τους Διοικητες να δωσουν λυσεις για το θεμα ''ραντζα'' οι οποιοι απαντησαν οτι δεν υπαρχει λυση διοτι υπαρχει ελλειψη κρεββατιων!!! Η ευθεια γραμμη που λεγαμε!!!

Αυτο τωρα απο οτι φαινεται αλλαζει, με αργα βηματα αλλα μαλλον αλλαζει γιαυτο και η συλληψη της γιατρου. Καμπανακι ειναι για τους υπολοιπους μεγαλογιατρους και γιατρους που κανουν οτι τους λεει ο μεγαλογιατρος!

γιατι λοιπον δεν τους τα βγαζουν στη φορα οι διοικησεις?
φοβουνται μη χασουν τους τεραστιους μισθους και τη βολη τους?
η υπαρχει περιπτωση αν κανουν κατι καλο να βρουν μπελα?ισα ισα πρωτοι μαγκες θα φανουν!
δε μπορω να πιστεψω οτι οι κυβερνησεις θελουν να βαλουν ταξη και δε μπορουν...:rolleyes:
μαλλον λειπει η πολιτικη βουληση...:o

yns
03-05-2011, 11:16
καλα- καλα, εξω απο τον χορο πολλα τραγουδια λεγονται!!!!!!!!

[cut]

Αυτο τωρα απο οτι φαινεται αλλαζει, με αργα βηματα αλλα μαλλον αλλαζει γιαυτο και η συλληψη της γιατρου.


Ο γιατρός "υπεύθυνος εφημερίας" (τουλάχιστον στα νοσοκομεία που έχω δουλέψει μέχρι στιγμής) ορίζεται αυθαίρετα από τη διοίκηση κυκλικά από τους γιατρούς του νοσοκομείου. Σπάνια είναι "μεγαλογιατρός" (οι οποίοι κλασικά δεν εφημερεύουν ή εφημερεύουν από το σπίτι), συνήθως είναι ένας καημένος επιμελητής Β' που δεν τον έφτανε το τρέξιμό του πρέπει να ξέρει και τι γίνεται σε όλο το νοσοκομείο και είναι ο μ@λ@κ@ς της υπόθεσης όταν γίνει καμιά στραβή.

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
03-05-2011, 11:51
ΠΡΩΤΑ περναγε να χαιρετησει το Σωματειο του καθενος απο τα παραπανω και να συζητησει μαζι τους και ΜΕΤΑ πηγαινε στην διοικηση!!!!!!!!




Το ακούω Γιώργο και δεν ΘΕΛΩ να το πιστέψω ... "βγαίνω απ' τα ρούχα μου" ... :mad:

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
03-05-2011, 11:53
Ο γιατρός "υπεύθυνος εφημερίας" (τουλάχιστον στα νοσοκομεία που έχω δουλέψει μέχρι στιγμής) ορίζεται αυθαίρετα από τη διοίκηση κυκλικά από τους γιατρούς του νοσοκομείου. Σπάνια είναι "μεγαλογιατρός" (οι οποίοι κλασικά δεν εφημερεύουν ή εφημερεύουν από το σπίτι), συνήθως είναι ένας καημένος επιμελητής Β' που δεν τον έφτανε το τρέξιμό του πρέπει να ξέρει και τι γίνεται σε όλο το νοσοκομείο και είναι ο μ@λ@κ@ς της υπόθεσης όταν γίνει καμιά στραβή.


Πες τα ρε Γιάννη ... εσύ τα ξέρεις "από μέσα" ... :cool:

ntinopoulos
03-05-2011, 12:00
Ο γιατρός "υπεύθυνος εφημερίας" (τουλάχιστον στα νοσοκομεία που έχω δουλέψει μέχρι στιγμής) ορίζεται αυθαίρετα από τη διοίκηση κυκλικά από τους γιατρούς του νοσοκομείου. Σπάνια είναι "μεγαλογιατρός" (οι οποίοι κλασικά δεν εφημερεύουν ή εφημερεύουν από το σπίτι), συνήθως είναι ένας καημένος επιμελητής Β' που δεν τον έφτανε το τρέξιμό του πρέπει να ξέρει και τι γίνεται σε όλο το νοσοκομείο και είναι ο μ@λ@κ@ς της υπόθεσης όταν γίνει καμιά στραβή.
ορθως!
πχ προχθες ειχα εφημερια και διανυκτερευση,εφημερευε το κρατικο,και ΟΛΕΣ οι συνταγες ηταν γραμμενες απο ειδικευομενους(σκλαβους)...:(

ortho
03-05-2011, 13:24
Εχω έναν ασθενή, 16 χρονών, είναι τελείως αναξιόποστος όσον αφορά την τήρηση των ραντεβού. Ενημέρωσα τη μητέρα του ότι με αυτές τις συνθήκες δε μπορώ να του προσφέρω την καλύτερη δυνατή θεραπεία.
Πρέπει να με μηνύσει; Δε μπορώ να κάνω κάτι καλύτερο. Κατ'αναλογία, ο γιατρός στο δημόσιο νοσοκομείο προσπαθεί για το καλύτερο.
Αν αρχίσουν οι μηνύσεις επειδή ο γιατρός δε μπορεί να προσφέρει το τέλειο λόγω αντικειμενικών συνθηκών, καταφέρνουμε αυτό που γράφει ο ΑΡΚΑΣ στην υπογραφή του!