PDA

View Full Version : Τον Χάρο με τα μάτια μας


Eftixis
03-05-2011, 20:46
Μόλις επιστρέψαμε από τα Χανιά που είχαμε πάει για το πρώτο Servis τις κατρουλούς (RT) είμαστε πολύ τυχεροί που γυρίσαμε αστραπατσάριστοι παιδιά είδαμε τον χάρο με τα μάτια μας . 10 μποφόρ νοτιάς πριν το Ρέθυμνο έκανε το RT με τα 500 κιλά να μοιάζει με καρυδότσουφλο και σαν ένα αόρατο χέρι να το σπρώχνει να καρφωθεί στο αντίθετο ρεύμα με ένα Ibiza. Την τελευταία στιγμή και αφού είχα πλαγιάσει στο έπακρο, σκέφτηκα και κατέβασα την ζελατίνα, με αποτέλεσμα η μηχανή να γκελάρη και μπει στην σωστή πορεία. Η ταχύτητα των 60 χιλ. δεν ήταν ικανή με αυτό τον αέρα να κρατήσει την μηχανή στον δρόμο. Δόξα τον θεό τα καταφέραμε και γυρίσαμε σώοι και ασφαλείς στο σπιτάκι μας . 37 χρόνια οδηγό μηχανάκια, αυτό με τον αέρα πρώτη φορά μου έτυχε. Η Γιάννα θα θέλει μέρες για να συνέλθει .

pirate
03-05-2011, 20:50
τέλος καλό όλα καλά, φιλαράκι ;)

staga1200
03-05-2011, 21:00
Μας τρόμαξες φίλε !!! Τόσο πολύ αέρα είχε ???:)

evan400f
03-05-2011, 21:05
Τυχερή ήσαστε! Εμένα στην Σέριφο με έχει πετάξει κάτω σε μία στροφή!!! Να πάτε να ανάψετε κανένα κερί. Τέλος καλό όλα καλά.:(:)

yns
03-05-2011, 21:12
Πω πω φίλε, σε σκεφτόμουν σήμερα... Είχα πάει με μια φίλη για μπυρίτσα το μεσημέρι και τα πατατάκια πέταγαν γύρω γύρω σαν τις πεταλούδες!! Πάλι καλά...

princess
03-05-2011, 21:16
Ευτυχουλη ελπίζω να ήταν το τρίτο και το τελευταίο.Σκέφτομαι τη Γιάννα....:(

ESCOBAR
03-05-2011, 21:22
επειδη ειμαι παθων απο αερα σε καταλαβαινω Ευτυχη!!!!!!!!!!!!!!!!
οτι χειροτερο !!!!!!!!!!!!
τελοσ καλο παντως !!!!!!!!!!

nivam
03-05-2011, 21:23
Τέλος καλό όλα καλά!!!
Πήρες μούδα στη ζελατίνα και σώθηκες.:)

zervas
03-05-2011, 21:34
Τέλος καλό όλα ΟΚ
Όλα αυτά όμως είναι εμπειρίες.
Σκέψου το κ έτσι !!!!

ntinopoulos
03-05-2011, 21:36
ευτυχως ολα καλα!:)

SenseiG
03-05-2011, 21:37
Τελος καλο ολα καλα .Περασε τωρα χαλαρωστε .Ο αερας ειναι ατιμο πραγμα εχω φαει καλοκαιρι αερα στην Τηνο που παραλιγο να κανω την μηχανη υποβρυχιο!!:) :)

ortho
03-05-2011, 21:54
Τέλος καλό όλα καλά φίλε μου!

Να κάνω και μιά ερώτηση προς γνώστες; Οταν φυσάει πολύ δεν είναι προτιμότερο να πηγαίνουμε πιό γρήγορα; Ο πλευρικός άνεμος βέβαια δεν πολυπαλεύεται....

husa
03-05-2011, 22:12
Τέλος καλό όλα καλά φίλε μου!

Να κάνω και μιά ερώτηση προς γνώστες; Οταν φυσάει πολύ δεν είναι προτιμότερο να πηγαίνουμε πιό γρήγορα; Ο πλευρικός άνεμος βέβαια δεν πολυπαλεύεται....


Και εγώ έτσι έχω ακούσει.Αλλά δεν μου έχει τύχει ακόμη:o

Albatros
03-05-2011, 22:33
Την πρωτομαγιά ήταν το ίδιο,βγήκα για βόλτα στην Εθνική και γύρισα κακήν κακώς από την άλλη είσοδο πίσω.
Ευτυχώς γυρίσατε ασφαλείς.
:hmmm:

syan
04-05-2011, 02:42
Τέλος καλό όλα καλά φίλε μου!

Να κάνω και μιά ερώτηση προς γνώστες; Οταν φυσάει πολύ δεν είναι προτιμότερο να πηγαίνουμε πιό γρήγορα; Ο πλευρικός άνεμος βέβαια δεν πολυπαλεύεται....

:sm8:

Μόλις επιστρέψαμε από τα Χανιά που είχαμε πάει για το πρώτο Servis τις κατρουλούς (RT) είμαστε πολύ τυχεροί που γυρίσαμε αστραπατσάριστοι παιδιά είδαμε τον χάρο με τα μάτια μας . 10 μποφόρ νοτιάς πριν το Ρέθυμνο έκανε το RTμε τα 500 κιλά να μοιάζει με καρυδότσουφλο και σαν ένα αόρατο χέρι να το σπρώχνει να καρφωθεί στο αντίθετο ρεύμα με ένα Ibiza. Την τελευταία στιγμή και αφού είχα πλαγιάσει στο έπακρο, σκέφτηκα και κατέβασα την ζελατίνα, με αποτέλεσμα η μηχανή να γκελάρη και μπει στην σωστή πορεία. Η ταχύτητα των 60 χιλ. δεν ήταν ικανή με αυτό τον αέρα να κρατήσει την μηχανή στον δρόμο. Δόξα τον θεό τα καταφέραμε και γυρίσαμε σώοι και ασφαλείς στο σπιτάκι μας . 37 χρόνια οδηγό μηχανάκια, αυτό με τον αέρα πρώτη φορά μου έτυχε. Η Γιάννα θα θέλει μέρες για να συνέλθει .

Μήν ξεχνάτε πάντα στους δυνατούς ανέμους...ζελατίνα κάτω και αύξηση ταχύτητας...;)

siraxanz
04-05-2011, 08:28
:sm8:

Μήν ξεχνάτε πάντα στους δυνατούς ανέμους...ζελατίνα κάτω και αύξηση ταχύτητας...;)


+1 και ακόμα:
αφήνετε την κεφαλή σας ελεύθερη να την γέρνει ο αέρας,
μην προσπαθείται να κρατάτε το κεφάλι σας εναντίον του αέρα.
επειδή το κέντρο ισσοροπιας μας είναι μέσα στα αυτιά μας,
βοηθά πολύ να μην αντιστεκόμαστε στον αέρα, βρίσκουμε καλύτερα ισσοροπία!!
Δεν το γράφει πουθενά αυτό, σας μιλάω εκ πείρας;)

pkiriakos
04-05-2011, 08:54
Τι μου θύμισες ρε αδελφέ??Με το transalp απο Σητεία πρός Ηράκλειο και να μην μπορώ να στρίψω αφού δεν με άφηνε επ ουδενί να πλαγιάσω.Είδα τον χάρο με τα μάτια μου αφόυ κάτι γκρεμοί απο δίπλα πλησίαζαν απειλητικά.Και ακόμη μία φορά στην Σαμοθράκη κινούμενος απο Καμαριώτισσα πρός Ξηροπόταμο με σήκωσε στον αέρα τουλάχιστον ενα μέτρο απο το έδαφος και με πέταξε μέσα σ ενα ξερό οργωμένο χωράφι με εδαφος σαν της τοστιέρας.Για καλή μου τύχη προσγειώθηκα σχεδόν κάθετος και θυμάμαι τον ήχο απο τις μπουκάλες να τερματίζουν και να κοπανάνε κι εγώ να κάνω εξάσκηση στο κομπρεσέρ.Να σαι καλά και τέλος καλό ολα καλά.

vasorfa
04-05-2011, 09:46
Μα δεν σου εχουνε πει οτι το Ρεθυμνο ειναι μόνο για Αντρες!!:D:p:p:sm7::sm7:

αφού την γλύτωσες μή μιλας καθόλου:o:rolleyes:

gemara
04-05-2011, 09:59
Πάλι καλά! Η μηχανή με τέτοιο αέρα, είναι ταλαιπωρία...
Πέρσυ το καλοκαίρι στην Κρήτη, πηγαίνοντας για Σούγια, Παλαιοχώρα, τέτοιον αέρα δεν είχα ξαναδεί. Στην άκρη του βουνού και να παίρνουμε τις στροφές με μαρσάρισμα πρώτη και φρένο συνέχεια... Να σταματήσω δεν τόλμαγα γιατί ήξερα ότι με τα πόδια δεν θα την κράταγα όρθια τη μηχανή...

NLS
04-05-2011, 12:18
Πωπω το έχω ζήσει σε πλαγιά κάποτε (δεν ξέρω αν ήταν και 10 μποφόρ εμένα) και είναι τρομακτικό πράγμα - βασικά νιώθεις αρκετά αβοήθητος, δεν σε παίρνει ούτε να σταματήσεις και το μόνο που κάνεις είναι να πρέπει να ΠΟΛΛΑΠΛΑΣΙΑΣΕΙΣ τα αισθητήρια σου για να αντιδρούν σε κάθε τι που συμβαίνει

Μπρρρρ...

Αυτά θέλουν μεγαλύτερη ταχύτητα (όσο σε παίρνει βέβαια - όχι να σωθείς από αέρα και να πας από χιλιόμετρα) λόγω του ότι όλα αυτά είναι θέμα vectors και μικρότερη αντίσταση όσο γίνεται (δύσκολο με τέτοιες μηχανές). Έχω δει ότι βοηθάει να... ανοίξεις τα γόνατα (οι ειδικοί λένε να ανοίγεις το γόνατο από την πλευρά του αέρα, αλλά δεν έχω δει αντί να ψάχνεσαι να ανοίγεις και τα δυο να βλάπτει). Δεν ξέρω γιατί, ίσως "απλώνει" τη γεωμετρία; Ίσως ο αέρας που περνά ανάμεσα στα πόδια λειτουργεί ως σταθεροποιητική αεροτομή; Δεν ξέρω, υπάρχει ειδικότερος να μας πει (να εδώ ο George ίσως πράγματι εξηγήσει κάτι αφού είναι πιο κοντά στην επιστήμη του). Επίσης ΙΣΩΣ είναι καλό να είστε κοντά σε μπροστινό αυτοκίνητο (και στη μέση του) σε τέτοιες περιπτώσεις μια και ο αέρας που τον χτυπάει δημιουργεί ένα κλωβό πίσω του.

MARK
04-05-2011, 12:31
Όλα καλά αφού απέφυγες τα χειρότερα ;)

adventure
04-05-2011, 14:03
Τέλος καλό Ευτύχη αυτό μετράει και προσοχή ο αέρας είναι πολύ δύσκολος αντίπαλος στο δρόμο με μηχανή .

;) :)

Jefe
04-05-2011, 14:10
Όλα καλά φίλε! :) Μία κακή εμπειρία ήταν, παέι, πέρασε! ;)




Jefe

Kimwnas
04-05-2011, 22:06
Τέλος καλό, όλα καλά!... :)

Spam on/

Τυχερή ήσαστε! Εμένα στην Σέριφο με έχει πετάξει κάτω σε μία στροφή!!! Να πάτε να ανάψετε κανένα κερί. Τέλος καλό όλα καλά.:(:)

Ακόμη το θυμάμαι κι εγώ στην Σέριφο, πέρυσι 6 μέρες είχε 9άρια-10αρια σερί... Θυμάμαι είχε πετάξει ένα δικάβαλο ΧΤ μπροστά μας κάτω σε στροφή μια ριπή αέρα γυρνώντας απο Γάνεμα... Στο "Καρνάγιο" και στην ταβέρνα της Μαργαρίτας τις βγάλαμε τις διακοπές... :D

/spam off

Eftixis
04-05-2011, 22:46
Όλα καλά φίλε! :) Μία κακή εμπειρία ήταν, παέι, πέρασε! ;)




Jefe

Στο μυαλό μου ήρθατε εσείς Θανάση με τον αέρα στο Νορτκαρρ και δεν φανταζόμουνα την δύναμη του αέρα .Τελικά μπροστά στις δυνάμεις τις φύσης δεν είμαστε τίποτα.

Σας ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον σας και τα καλά σας λόγια
Θετικό είναι να δημοσιοποιούμε τις εμπειρίες μας για την αποφυγή προβλημάτων στο μέλλον.

Syvaris
04-05-2011, 22:56
τέλος καλό όλα καλά


με προσοχή, και μπράβο που τα κατάφερες

gepol
05-05-2011, 06:31
Στο μυαλό μου ήρθατε εσείς Θανάση με τον αέρα στο Νορτκαρρ και δεν φανταζόμουνα την δύναμη του αέρα .Τελικά μπροστά στις δυνάμεις τις φύσης δεν είμαστε τίποτα.

Σας ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον σας και τα καλά σας λόγια
Θετικό είναι να δημοσιοποιούμε τις εμπειρίες μας για την αποφυγή προβλημάτων στο μέλλον.


Και λίγα λες.... Ευτυχώς βγήκατε καθαροί :)

Χωρίς να ξέρω τις ακριβείς συνθήκες πάντως, όταν έχουμε πολύ αέρα, το καλύτερο που έχουμε να κάνουμε (παντα αναλογως των συνθηκών) είναι να αναπτύξουμε ταχύτητα....