Οι μπλούζες μου είναι πολύύύ παλιές.... έχουν μόνο 4... :(:(

:D:D:D

Jefe
06-05-2011, 22:41
Ένα πολύ μεγάλο μπράβο στον Παναθηναϊκό! Ελπίζω να πάνε όλα καλά κ την Κυριακή να σηκώσει το κύπελλο! ;)

Κι όταν το κύπελλο (ξανα)σηκώσω!

Αγκαλιά με το έκτo! Ο Παναθηναϊκός παρέταξε ποιότητα κόντρα στο… κατς της Σιένα, τη νίκησε με 77-69 και θα είναι παρών στον τελικό της Κυριακής, περιμένοντας μία εκ των Μακάμπι ή Ρεάλ!

Λάθη, αδράνεια και… Σιένα!

Ο μεγάλος ημιτελικός ξεκίνησε με τυπικά γηπεδούχο τον Παναθηναϊκό και τον Ζέλικο Ομπράντοβιτς να παρατάσσει στο παρκέ τους Διαμαντίδη, Καλάθη, Σάτο, Φώτση, Βουγιούκα και τον Σιμόνε Πιανιτζιάνι να «απαντάει» με Γιάριτς, Μος, Χέρστον, Λαβρίνοβιτς και Ράκοβιτς. Έπειτα από τρία λεπτά στο παρκέ του Παλάου Σαν Τζόρντι, ο αγώνας ήταν ισόπαλος με 7-7, με τους παίκτες του Παναθηναϊκού να έχουν υποπέσει σε 5(!) λάθη, κάνοντας μελιτζανί από νωρίς τον Ζέλικο Ομπράντοβιτς. Στα μισά του δεκαλέπτου, με τον Παναθηναϊκό να παρουσιάζεται ανεξήγητα νωθρός στην άμυνα (3 χαμένα αμυντικά ριμπάουντ), η Σιένα προηγήθηκε 7-11, με τους Λαβρίνοβιτς (5 πόντοι) και Ράκοβιτς (4 πόντοι) να«κάνουν θραύση» στην πράσινη ρακέτα και τον Ζοτς να καλεί time out προκειμένου να «συνεφέρει» τους παίκτες του.

Ο Κακουκένας με δίποντο έδωσε προβάδισμα πέντε πόντων στην ιταλική ομάδα (10-15), τρία λεπτά πριν από το τέλος του δεκαλέπτου, ενώ είναι εμφανές ότι ο Παναθηναϊκός δεν έχει κάνει ακόμα την… εμφάνισή του στο φετινό Final Four, τη στιγμή που ο Πιανιτζιάνι περνά στο παρκέ για πρώτη φορά τον Νίκο Ζήση.

Το δεκάλεπτο έκλεισε με σκορ 17 – 21, με τον Ζήση να σκοράρει στη λήξη του χρόνου με τον Μπατίστ κρεμασμένο πάνω του, ενώ ο ίδιος ο Μάικ λίγο νωρίτερα είχε τραβήξει το στεφάνι, «ακυρώνοντας» ουσιαστικά το τρίποντο του Διαμαντίδη. Η εικόνα του Παναθηναϊκού ήταν σταθερά κακή, καθώς παρά τις αλλαγές ο Ομπράντοβιτς δεν είχε βρει το σχήμα που θα του επέτρεπε να ελέγξει τον ρυθμό, με αποτέλεσμα η Σιένα να προηγείται απολύτως δίκαια βάσει της εικόνας των δύο ομάδων.

Ο Panathinaikos άργησε, αλλά εμφανίστηκε!

Το προβάδισμα της Σιένα έφτασε στο +7 (17-24), καθώς η εκπληκτική άμυνα των Ιταλών είχε βραχυκυκλώσει πλήρως το παιχνίδι του Παναθηναϊκού, ο οποίος στα πρώτα 12 λεπτά του ημιτελικού θύμιζε τον… προ Μπαρτσελόνα εαυτό του. Χαρακτηριστικό είναι ότι η Σιένα κυριαρχούσε στα ριμπάουντ (6-16), τη στιγμή που ο Παναθηναϊκός είχε 5 ασίστ, όλες από τα χέρια του Διαμαντίδη. Ο Περπέρογλου σημείωσε το πρώτο του καλάθι και μείωσε στους 3 (24-27) 4:30 λεπτά πριν από το τέλος του ημιχρόνου, με τον Παναθηναϊκό να προσπαθεί να κόψει το ρυθμό της Σιένα, αν και τα 20 ριμπάουντ των Ιταλών (10 αμυντικά και 13 επιθετικά!!!) είχαν κάνει τρομερή ζημιά.

Ο Αντώνης Φώτσης βρήκε στόχο από τα 6,25 και έδωσε για πρώτη φορά προβάδισμα στον Παναθηναϊκό (32-30) μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς από περίπου 3.000 φιλάθλους του Παναθηναϊκού, οι οποίοι έβλεπαν την ομάδα τους να «σφίγγει» την άμυνά της και να βρίσκει λύσεις από τα 6,25 στην επίθεση. Με αντεπίθεση διαρκείας και τον Διαμαντίδη να σκοράρει τον πρώτο πόντο του στον αγώνα (1/2 βολές, 0/1 τρίποντο, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 λάθος), ο Παναθηναϊκός πήρε προβάδισμα με 39-35, 40 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος του ημιχρόνου, δείχνοντας -έστω και με καθυστέρηση- εικόνα ομάδας ψημένης σε δεκάδες do or die αγώνες.

Το ημίχρονο τελείωσε με τον Παναθηναϊκό να προηγείται 40-36 πραγματοποιώντας ολική επαναφορά στο τέλος του δεκαλέπτου, καθώς είναι ίσως η μοναδική ομάδα στην Ευρώπη που θα κατάφερνε με 13 λιγότερα ριμπάουντ (13-26 υπέρ των Ιταλών) να προηγείται με +4 ύστερα από 20 αγωνιστικά λεπτά. Εντυπωσιακό είναι το γεγονός ότι ο Παναθηναϊκός έκανε μόλις ένα (!) λάθος στο δεύτερο δεκάλεπτο μετά τα έξι στο πρώτο… πεντάλεπτο (10 η Σιένα), αλλά και τα 1/9 τρίποντα των Ιταλών (4/8 ο Παναθηναϊκός), αριθμοί που αποτυπώνουν τον τρόπο με τον οποίο κατάφεραν οι «πράσινοι» να γυρίσουν τον αγώνα.

Της αμύνης τα παιδιά

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με τον Ντρου Νίκολας να χάνει τρία συνεχόμενα ελεύθερα τρίποντα (1/4 από τη γραμμή) και τις δύο ομάδες να συναγωνίζονται η μία την άλλη σε ρεσιτάλ κακών επιλογών και λαθών. Έπειτα από πέντε λεπτά στην 3η περίοδο, το σκορ ήταν 42-38 (από ένα καλάθι είχαν βάλει οι δύο ομάδες), με πρώτους σκόρερ τον Φώτση (10 πόντοι, 2/2 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 3/4 βολές) και τον Λαβρίνοβιτς (7 πόντοι, 2/2 δίποντα, 1/1 τρίποντο), που όμως είχε ήδη χρεωθεί με 4 φάουλ. Ο Καλάθης έφτασε τους 11 πόντους (3/3 δίποντα, 5/7 βολές) και έδωσε το μεγαλύτερο προβάδισμα στον Παναθηναϊκό (45 - 38), με τη διαφορά στο +7, με τον Πιανιτζιάνι να βλέπει τους παίκτες του να σουτάρουν 8% στα τρίποντα (1/12) και 40% στα δίποντα (13/32) αδυνατώντας να αξιοποιήσουν τις εξτρά επιθέσεις που τους προσέφερε ο Παναθηναϊκός.

Δύο λεπτά πριν από το τέλος του δεκαλέπτου, ο Φώτσης ευστόχησε σε τρίποντο και έφτασε τους 13 πόντους, δίνοντας αέρα 12 πόντων στους Πράσινους (52-40) τη μεγαλύτερη διαφορά. Στο 30’ του ημιτελικού ο Παναθηναϊκός ήταν μπροστά με 56-47, έχοντας περιορίσει τη Σιένα στους 11 πόντους σε όλο το δεκάλεπτο, με τους παίκτες του Ομπράντοβιτς να επιβάλλουν πλήρως τον ρυθμό τους σε άμυνα και επίθεση.

Πολύ καλός για να χάσει δική του πρόκριση…

Ο Διαμαντίδης έβαλε το πρώτο του καλάθι στον αγώνα και με τρίποντο έφτασε τους 4 πόντους (7 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 ριμπάουντ) και «έγραψε» το 61-52, μετά από, με τον Στόουνρουκ να απαντά (πρώτο εύστοχο τρίποντο έπειτα από τρία άστοχα, αλλά και 12 ριμπάουντ) και να μειώνει σε 61-55, επτά λεπτά πριν από το τέλος του ημιτελικού. Ο Καλάθης έκανε την εμφάνιση της ζωής του (17 πόντοι -6/7 δίποντα και 5/7 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα) και οδηγούσε τον Παναθηναϊκό, με τη διαφορά στους 11 (68-57), με πέντε λεπτά να απομένουν στο χρονόμετρο.

Η Σιένα μείωσε σε 72-67, 1:30 πριν από το τέλος εκμεταλλευόμενη τα συνεχόμενα λάθη και την αμυντική αδράνεια του Παναθηναϊκού, αλλά ο Μπατίστ σκοράρει για να φτάσει τους 16 πόντους (74-67) και να κόψει μια καλή τα όνειρα για ανατροπή των Ιταλών. Οι 3000 φίλοι του Παναθηναϊκού χόρευαν στις θέσεις τους, βλέποντας την ομάδα τους να παίρνει την πρόκριση για τον τελικό (τον έβδομο από το 1996 και μετά), ενώ όλος ο πράσινος πάγκος, όρθιος πανηγύριζε!

Ο ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟΝ ΤΕΛΙΚΟ και οι φίλαθλοί του το γιορτάζουν με το γνώριμο σύνθημά τους στους ρυθμούς του Μανόλο Εσκομπάρ, γνωστό και ως… Ομπράντοβιτς πορόμ πομ πομ πομ!!!

Τα δεκάλεπτα: 17-21, 40-36, 56-47, 77-69
Παναθηναϊκός (Ομπράντοβιτς): Περπέρογλου 5 (1), Μπατίστ 16, Φώτσης 14 (2), Σάτο 6 (1), Νίκολας 3 (1), Τσαρτσαρής 2, Διαμαντίδης 8 (1), Βουγιούκας 6, Καλάθης 17
Σιένα (Πιανιτζάνι): ΜακΚάλεμπ 7, Ζήσης 4, Χέρστον 12 (2), Καραρέτο 2, Ράκοβιτς 10, Λαβρίνοβιτς 7 (1), Καουκένας 13 (1), Ρες, Ακιντέλε 4, Γιάριτς, Στόουνρουκ 4, Μος 6#