PDA

View Full Version : Έχω βαρεθεί να με υποτιμούν


ckk
09-05-2011, 17:51
Σε υποβάθμιση της αξιολόγησής της για την μακροπρόθεσμη και τη βραχυπρόθεσμη πιστοληπτική ικανότητα της Ελλάδας σε «Β» και «C», από «ΒΒ-» και «Β» αντίστοιχα, προχώρησε σήμερα η Standard & Poor's.
Και οι δύο αξιολογήσεις παραμένουν σε καθεστώς CreditWatch με αρνητικές προοπτικές.
«Η υποβάθμιση αντανακλά την άποψή μας ότι ενισχύεται μεταξύ των κυριότερων κρατικών δανειστών της Ελλάδας στην ευρωζώνη ότι είναι επιτακτική ανάγκη η επιμήκυνση της περιόδου αποπληρωμής των διμερών δανείων ύψους 80 δισ. ευρώ», σημειώνει στην έκθεσή του ο οίκος αξιολόγησης.


Η ανακοίνωση του υπουργείου Οικονομικών
«Η αξιολόγηση από τον οίκο Standard and Poor's έρχεται σε μία περίοδο που δεν έχει προστεθεί καμία πληροφορία και καμία απόφαση που να επιδεινώνει την κατάσταση της Ελλάδας σε σχέση με την προηγούμενη αξιολόγηση του οίκου που είχε λάβει χώρα ένα μήνα πριν», αναφέρει σε ανακοίνωσή του το υπουργείο Οικονομικών, σχολιάζοντας την υποβάθμιση.
«Οι αποφάσεις των οίκων πιστοληπτικής αξιολόγησης πρέπει να βασίζονται πάνω σε στοιχεία, αποφάσεις και πραγματική αξιολόγηση ως προς τα ουσιαστικά δεδομένα κάθε οικονομίας», τονίζει το υπουργείο και σημειώνει πως «η εγκυρότητά τους τίθεται σε αμφισβήτηση, όταν βασίζεται σε στοιχεία πέρα από αυτά».


Το υπουργείο γιατί απαντάει και δεν, απλώς, πράττει? Γιατί ακριβώς δεν πράττει.

Έχει δει ότι πείθει κάποιον με τις απαντήσεις? Από σφαλιάρα σε σφαλιάρα πάμε. Τί κρίμα. :(:(:(

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
09-05-2011, 19:02
Χθες βράδυ, άκουγα στον ΣΚΑΙ ότι,

είναι προτιμότερη μια πτώχευση για την Ελλάδα,

παρά η αναδιάρθρωση του χρέους ή το κούρεμα .... έλεγαν οι "ξένοι" ... :hmmm:

ltsiorak
09-05-2011, 19:22
κοιτα να δεις που στο τελος θα παρακαλαμε να πτωχευσουμε.....

erasel
09-05-2011, 19:31
Νομίζω έπρεπε να είχαμε πτωχύνει από πέρυσι.
Απλώς αυτός ο τρόπος δεν θα απέδιδε όσο θα ήθελαν οι δανειστές μας.:cool:

MARK
09-05-2011, 21:03
Χθες βράδυ, άκουγα στον ΣΚΑΙ ότι,

είναι προτιμότερη μια πτώχευση για την Ελλάδα,

παρά η αναδιάρθρωση του χρέους ή το κούρεμα .... έλεγαν οι "ξένοι" ... :hmmm:

Εκεί είμαστε αλλά δεν μας το ανακοινώσαν ακόμα :hmmm:

ckk
10-05-2011, 00:07
Χθες βράδυ, άκουγα στον ΣΚΑΙ ότι,

είναι προτιμότερη μια πτώχευση για την Ελλάδα,

παρά η αναδιάρθρωση του χρέους ή το κούρεμα .... έλεγαν οι "ξένοι" ... :hmmm:

Νίκο το βασικότερο από όλα είναι να μας πουν αν επαρκεί το προϊόν της χώρας για μισθούς και συντάξεις.

Αν επαρκεί, πτώχευση. Με option να αποπληρώσουμε τους δανειστές με τους δικούς μας όρους. Ενώ θα μπορούσαμε να μην τους δώσουμε τίποτα. Μετά, σωστές ελληνικές λογιστικές εταιρείες, να δουν τι μας χρωστάνε αυτοί, από παράνομους τόκους – δάνεια κατοχικά – πολεμικές αποζημιώσεις κλπ καλούδια. Αποτελέσματα, τόσα σας χρωστάμε ή μας χρωστάτε, πάρτε τα. Για να δουν ότι δεν πάμε να τους τα φάμε. Οι Γερμανοί θα το σεβαστούν αυτό, θα δείξει ΚΑΙ τιμιότητα, ΚΑΙ κυριαρχία κράτους αλλά ΚΑΙ νοικοκυριό στα οικονομικά μας. Αν πάλι δεν το θελήσουν, θα έχουμε πτωχύνει, οπότε να πιάσουν το αυγό να το κουρέψουν και να κρατήσουν τις τρίχες του.

Αν δεν επαρκεί το προϊόν της χώρας, αναδιάρθρωση ή οτιδήποτε άλλο θέλουν να το ονομάσουν. Και πάλι με τους όρους μας για 30ετία με επιτόκια 1%. Αν πάλι δεν το θελήσουν, ‘οικονομικές’ λύσεις εξόδου από το €υρώ, θα κάνουν την δουλειά τους. Σε τέτοιες εκβιαστικές μεθόδους, τέτοιες εκβιαστικές απαντήσεις.

Αλλιώς κουρεματάκι. Όχι του ανωτέρω αναφερομένου αβγού. :D Του χρέους. Με τις τράπεζες, ξένες και Ελληνικές, να πληρώνουν το μεγαλύτερο μέρος του λογαριασμού. Αυτές έτσι και αλλιώς, φέρνουν και την μεγαλύτερη ευθύνη της κατάστασης. Όχι μόνον στην Ελλάδα, αλλά σε όλη την Ευρώπη. Επίσης και περισσότερο και στην Αμερική. Από εκεί άλλωστε ξεκίνησε και η καταστροφή με τις ιδιοκτησιακές και τραπεζικές ΄φούσκες΄.

Και με εμάς τους Έλληνες να έχουμε πάρει το μεγαλύτερο μάθημα στην Ιστορία μας, να μην εμπιστευόμαστε πλέον τους πολιτικούς. Να εφαρμόζουμε και τους στίχους ‘κομμένα πια τα δανεικά – αν θες να ζήσεις ζήσε με τα αληθινά.’ Και δουλειά στους παραδοσιακούς τομείς της οικονομίας μας, πρωτογενή – λίγο δευτερογενή, ας αφήσουμε στους Γερμανούς την κατασκευή της βαριάς βιομηχανίας και πολύ και ποιοτικό τριτογενή, υπηρεσίες - τουρισμό.

Ας το αφήσω εδώ, γιατί το σεντονάκι πάει για διπλό σιγά - σιγά.

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
10-05-2011, 00:23
Άραγε Χρήστο, είναι τόσο απλά ???

Και αν ναι, γιατί δεν τα υλοποιούν οι "ανωτέρω" ???

ckk
10-05-2011, 00:47
Άραγε Χρήστο, είναι τόσο απλά ???

Και αν ναι, γιατί δεν τα υλοποιούν οι "ανωτέρω" ???


Αυτές είναι οι βασικές γραμμές Νίκο. Επάνω σε αυτές, θα πρέπει να συνεχίσει τα σενάριά της η χώρα. Το ήδη παρμένο μονοπάτι, οι περισσότεροι βλέπουμε ότι, μας οδηγεί στον γκρεμό. Απλό δεν είναι τίποτα. Θα με είχαν κάνει πρωθυπουργό. Απόφαση θέλει και γνώστες χειρισμών. Έλληνες με πυγμή.


Οι ανωτέρω δεν το πραγματοποιούν διότι:

http://www.gsforum.gr/374832-post58.html (http://www.gsforum.gr/374832-post58.html)

kostas_366
10-05-2011, 07:43
Νίκο το βασικότερο από όλα είναι να μας πουν αν επαρκεί το προϊόν της χώρας για μισθούς και συντάξεις.

Αν επαρκεί, πτώχευση. Με option να αποπληρώσουμε τους δανειστές με τους δικούς μας όρους. Ενώ θα μπορούσαμε να μην τους δώσουμε τίποτα. Μετά, σωστές ελληνικές λογιστικές εταιρείες, να δουν τι μας χρωστάνε αυτοί, από παράνομους τόκους – δάνεια κατοχικά – πολεμικές αποζημιώσεις κλπ καλούδια. Αποτελέσματα, τόσα σας χρωστάμε ή μας χρωστάτε, πάρτε τα. Για να δουν ότι δεν πάμε να τους τα φάμε. Οι Γερμανοί θα το σεβαστούν αυτό, θα δείξει ΚΑΙ τιμιότητα, ΚΑΙ κυριαρχία κράτους αλλά ΚΑΙ νοικοκυριό στα οικονομικά μας. Αν πάλι δεν το θελήσουν, θα έχουμε πτωχύνει, οπότε να πιάσουν το αυγό να το κουρέψουν και να κρατήσουν τις τρίχες του.

Αν δεν επαρκεί το προϊόν της χώρας, αναδιάρθρωση ή οτιδήποτε άλλο θέλουν να το ονομάσουν. Και πάλι με τους όρους μας για 30ετία με επιτόκια 1%. Αν πάλι δεν το θελήσουν, ‘οικονομικές’ λύσεις εξόδου από το €υρώ, θα κάνουν την δουλειά τους. Σε τέτοιες εκβιαστικές μεθόδους, τέτοιες εκβιαστικές απαντήσεις.

Αλλιώς κουρεματάκι. Όχι του ανωτέρω αναφερομένου αβγού. :D Του χρέους. Με τις τράπεζες, ξένες και Ελληνικές, να πληρώνουν το μεγαλύτερο μέρος του λογαριασμού. Αυτές έτσι και αλλιώς, φέρνουν και την μεγαλύτερη ευθύνη της κατάστασης. Όχι μόνον στην Ελλάδα, αλλά σε όλη την Ευρώπη. Επίσης και περισσότερο και στην Αμερική. Από εκεί άλλωστε ξεκίνησε και η καταστροφή με τις ιδιοκτησιακές και τραπεζικές ΄φούσκες΄.

Και με εμάς τους Έλληνες να έχουμε πάρει το μεγαλύτερο μάθημα στην Ιστορία μας, να μην εμπιστευόμαστε πλέον τους πολιτικούς. Να εφαρμόζουμε και τους στίχους ‘κομμένα πια τα δανεικά – αν θες να ζήσεις ζήσε με τα αληθινά.’ Και δουλειά στους παραδοσιακούς τομείς της οικονομίας μας, πρωτογενή – λίγο δευτερογενή, ας αφήσουμε στους Γερμανούς την κατασκευή της βαριάς βιομηχανίας και πολύ και ποιοτικό τριτογενή, υπηρεσίες - τουρισμό.

Ας το αφήσω εδώ, γιατί το σεντονάκι πάει για διπλό σιγά - σιγά.
Πολύ ωραία τοποθέτση.

ckk
10-05-2011, 11:22
Πολύ ωραία τοποθέτση.

Σε ευχαριστώ βρε Κώστα μου, αλλά ποιός ακούει? Ειδικότερα αν δεν είσαι του συστήματος, γίνεσαι και αόρατος για αυτούς. Το θέμα είναι όμως τι γίνεται, αν ξέρεις το σύστημα… Δεν σε πνίγει το δίκιο σου?

Προκειμένου όμως να μην πνιγώ, επειδή έχω και οικογένειες πίσω μου, θα κάνω ότι πρέπει για να σωθώ. Και θα παίξω και βρώμικα.

Και αν ξέρω να παίζω περισσότερο βρώμικα από το σύστημα? Έ? :D:D:D

vpentza
10-05-2011, 12:57
σε γενικές γραμμές η πορεία της δικής μας χώρας αλλά και της Ευρώπης γενικότερα είναι ένα στοίχημα τύπου ΟΠΑΠ...
κάποιοι ισχυροί όμοιλοι (πχ οίκοι αξιολόγησης) έχουν ποντάρει ότι η χώρα θα κηρύξει πτώχευση...Στο στοίχημα που έχουν ποντάρει (δηλ με αγορά ασφαλίστρων κινδύνου) η απόδοση είναι (αν θυμάμαι καλά 1/100 ή 1/1000)... Αν λοιπόν η χώρα δηλώσει ότι δεν έχει την ικανότητα να αποπληρώσει τις υποχρεώσεις της τότε κάποιος που έχει επενδύσει 100.000 ευρώ αγοράζοντας ασφάλιστρα κινδύνου, θα αποζημιωθεί απο την ασφαλιστική εταιρεία επί 100 ή επί 1000 ;)
Έτσι λοιπόν πριμοδοτούν δημοσιεύματα επί δημοσιευμάτων ώστε να κατευθύνουν κοινή γνώμη, κυβερνήσεις, οργανισμούς και να δηλωθεί αδυναμία πληρωμής....
Βέβαια αυτό δεν είναι και το μοναδικό αίτιο της σημερινής κατάστασης που έχουμε περιέλθει και σαφώς δεν φταίνε μόνο οι "κακοί" κουτόφραγκοι που παίζουν με κανόνες αγοράς....:hmmm:

yannis
10-05-2011, 15:40
Νομίζω πως οι τοποθετήσεις των αγαπητών CKK και Vpentza (για να μην γεμίζουμε με παραθέσεις) είναι ακριβέστατες ως προς την περιγραφή της πραγματικότητας, η οποία φυσικά και δεν είναι απλή!!!!!!!;)
Λίγη νηφάλια, λοιπόν μελέτη από αρκετούς συν/έλληνες/φορουμίτες/κλπ θα απάλλασε και τους υπολοίπους από την "ηχορύπανση" στην οποία μας υποβάλουν.:D
Πάντως (και) δική μου άποψη, είναι πως δεν υπάρχει η δυνατότητα για πτώχευση και με αυτό το σκεπτικό έχω "βαδίσει" από νωρίς. Αν πάλι καταρεύσει η Ε.Ε. τότε... έτσι κι αλλιώς θα έχουμε άλλα τεράστια προβλήματα.
Όσον αφορά τους όρους διαπραγμάτευσης, φυσικά και δεν γνωρίζω ούτε βαθειά οικονομικά, ούτε βαθειά διπλωματικά, γι αυτό και κολυμπάω στα ρηχά και δεν αμολάω κοτσάνες (κάντε αυτό ή το άλλο). Ο CKK εξ' όσων λέει, γνωρίζει... όμως εγώ δεν μπορώ να επικροτήσω ή απορίψω τίποτα.
Για το θέμα των πολιτικών, διαφωνώ με την προσέγγιση. Ουδέποτε ήταν διαφορετικά, οπουδήποτε στον πλανήτη και δεν νομίζω να αλλάξει κάτι σύντομα, χωρίς απαραίτητα να με νοιάζει ή να το θεωρώ αναγκαίο!!!! Μεγάλη κουβέντα κι αυτή... η αλήθεια είναι πως αναζήτησα τον CKK στον καφέ που μπόρεσα να έρθω, για να "ψαρέψω" τίποτα ενδιαφέρον, αλλά δεν τον πέτυχα!!!!:o
Υπομονή... και προσπάθεια να περάσουμε την στενωπό (με κάθε τρόπο όπως είπατε:D), αφού προέχει η επιβίωση!!!!
Ε, κατά τ' άλλα κάθε φορά που θα μπαίνουμε στο φόρουμ θα τρώμε στη μάπα, διάφορες αρχαιοελληνικοθρησκευτικοαγωνιστικές κορώνες... δεν βαριέσαι... σημεία των καιρών.:p

ckk
20-05-2011, 18:19
Φρέσκα είναι... Πάρε - πάρε....


Ο οίκος Fitch υποβάθμισε την μακροπρόθεσμη αξιολόγηση της Ελλάδας, σήμερα το το απόγευμα. Επίσης, χαρακτήρισε τις προοπτικές της ελληνικής οικονομίας περαιτέρω «αρνητικές».

ortho
20-05-2011, 19:42
Φρέσκα είναι... Πάρε - πάρε....


Ο οίκος Fitch υποβάθμισε την μακροπρόθεσμη αξιολόγηση της Ελλάδας, σήμερα το το απόγευμα. Επίσης, χαρακτήρισε τις προοπτικές της ελληνικής οικονομίας περαιτέρω «αρνητικές».


Επίσης ότι θα θεωρήσει ενδεχόμενη αναδιάρθρωση του ελληνικού χρέους, χρεοκωπία.

Τα παιδάκια που καταστρέφουν χώρες θέλουν οπωσδήποτε να ενεργοποιηθούν τα CDS. Θα ψάξει άραγε κανείς το ρόλο τους κι αν έχουν στοιχηματίσει στη χρεοκωπία της χώρας μας οι αξιότιμοι χαρτογιακάδες;

Ακούει κανείς κατά Μαξίμου μεριά;! Αλλά τι λέω.....:hmmm::hmmm:

ckk
21-05-2011, 12:26
Επίσης ότι θα θεωρήσει ενδεχόμενη αναδιάρθρωση του ελληνικού χρέους, χρεοκωπία.

Τα παιδάκια που καταστρέφουν χώρες θέλουν οπωσδήποτε να ενεργοποιηθούν τα CDS. Θα ψάξει άραγε κανείς το ρόλο τους κι αν έχουν στοιχηματίσει στη χρεοκωπία της χώρας μας οι αξιότιμοι χαρτογιακάδες;

Ακούει κανείς κατά Μαξίμου μεριά;! Αλλά τι λέω.....:hmmm::hmmm:



Δεν ακούνε, διότι έχουν τον νου τους στην επερχόμενη περαιτέρω υποβάθμιση των ελληνικών τραπεζών. Πριν το τέλος Μαΐου υποθέτω, όπως είναι τα πράγματα.

Εγώ απορώ πώς δεν έχουν πλακώσει στις υποτιμήσεις και τις αντίστοιχες γαλλικές και γερμανικές τράπεζες με τον βαθμό έκθεσης που έχουν στα ελληνικά ομόλογα. Φόβος - 'συναδελφικότητα'...? Άλλωστε είναι και ο λόγος που δεν μας δίνουν μια, να πάμε ακόμη πιο κάτω.

jarhead
21-05-2011, 13:11
κοιτα να δεις που στο τελος θα παρακαλαμε να πτωχευσουμε.....

Ρε παιδια προπαγανδα τυπου Γκαιμπελς ειναι ολα αυτα....Οσο μεγαλυτερο ειναι το ψεμα τοσο ποιο ευκολα το πιστεουμε με την συνεχη επαναληψη του....Αντε να βγαινουμε στους δρομους και να γινουμε αρνητες της καθε κρατικης νουθεσιας και θα σε πω μετα εγω ...πιπες θα μας κανουνε για να μας δινουν δανεικα αγυριστα:):):)

ltsiorak
21-05-2011, 13:42
Ρε παιδια προπαγανδα τυπου Γκαιμπελς ειναι ολα αυτα....Οσο μεγαλυτερο ειναι το ψεμα τοσο ποιο ευκολα το πιστεουμε με την συνεχη επαναληψη του....Αντε να βγαινουμε στους δρομους και να γινουμε αρνητες της καθε κρατικης νουθεσιας και θα σε πω μετα εγω ...πιπες θα μας κανουνε για να μας δινουν δανεικα αγυριστα:):):)


ακουστε ενα καλο

προχθες μιλουσα με ενα γερμανο συναδελφο, και με λεει σε μια φαση, ελπιζω η ελληνες να καταλαβουν οτι χρωστανε και να αρχησουν να πληρωνουν εφορια.

και τον απανταω... ενας προγονος μου ειπε... ουκ λαβεις εκ του μη εχοντος...

οταν το καταλαβε με εκλεισε το τηλεφωνο... κοινος μαγκες...

ελατε ρε κοπριτες ΝΑΖΙ να πληρωσετε το χπιτακι του παππου μου που καψατε, να πληρωσετε το θειο μου που εκτελεσατε στον αγιο παυλο, να αποζημιωσετ τις ξαδερφες μου που μεγαλωσαν στο δρομο ορφανες.... και μετα θα σας πω τη θα παρετε,,,

Αλλα μας δικασε ο θεος... δεν μας εστειλε ενα μεγα ΜΕΤΑΞΑ να τους χεσει, μπερδευτικε και μας εστειλε τα #####....

ckk
24-05-2011, 10:30
Δεν ακούνε, διότι έχουν τον νου τους στην επερχόμενη περαιτέρω υποβάθμιση των ελληνικών τραπεζών. Πριν το τέλος Μαΐου υποθέτω, όπως είναι τα πράγματα.

.............................................................................................................................


Στην υποβάθμιση της μακροπρόθεσμης (ακόμα χειρότερα) πιστοληπτικής αξιολόγησης πέντε ελληνικών τραπεζών, προχώρησε σήμερα ο οίκος αξιολόγησης πιστοληπτικής ικανότητας Fitch Ratings.
Πρόκειται για τις: Εθνική Τράπεζα, EFG Eurobank, Alpha Bank, Τράπεζα Πειραιώς και ATEbank.