PDA

View Full Version : Blu Ray;


renovatio
13-05-2011, 11:05
Blu Ray, μία τεχνολογία που θα πεθάνει πριν γεννηθεί;

Φανταστική τεχνολογία και φοβερή ποιότητα εικόνας αλλά ρε παιδιά είναι αρκετά χρόνια ήδη και το θέμα δεν προχωράει.
Δεν μπορώ να πω πως ο κόσμος έχει δείξει ιδιαίτερο ενθουσιαμό γενικά αλλά και οι τίτλοι ακόμα ελάχιστοι...
Δεν ξέρω αν είναι ιδέα μου αλλά νομίζω πως τελικά δεν θα γίνει ποτέ mainstream αυτή η τεχνολογία. Η πλάκα είναι ότι μας ήρθε και το blu ray 3D χωρίς κανένα τίτλο...

Επίσης ΕΞΟΡΓΙΣΤΙΚΗ είναι η τιμή των νέω blu ray που είναι γυρω στα 30eur. τη στιγμή που τα ίδια έχουν 20 το πολυ στα ιντερνετομάγαζα...

Μα που ζουνε οι ανθρωποι και για κορόιδα ψάχνουν. Είμαι σίγουρος πως σε 2 χρόνια τα ίδια εργα θα τα έχουν πεταμένα στα καλάθια με 5 ευρω. Τότε ίσως σκεφτώ να συνεχίσω τη συλλογή μου... Δεν την ξαναπατάω όπως με το DVD.:mad:

Παντως το AVATAR είναι μαγεία στο blu! :P

adventure
13-05-2011, 12:32
Επίσης ΕΞΟΡΓΙΣΤΙΚΗ είναι η τιμή των νέω blu ray που είναι γυρω στα 30eur. τη στιγμή που τα ίδια έχουν 20 το πολυ στα ιντερνετομάγαζα...

Μα που ζουνε οι ανθρωποι και για κορόιδα ψάχνουν. Είμαι σίγουρος πως σε 2 χρόνια τα ίδια εργα θα τα έχουν πεταμένα στα καλάθια με 5 ευρω. Τότε ίσως σκεφτώ να συνεχίσω τη συλλογή μου... Δεν την ξαναπατάω όπως με το DVD.:mad:

Παντως το AVATAR είναι μαγεία στο blu! :P

Πρέπει να κάνουμε λίγο υπομονή Χρόνη είναι τα γνωστά παιχνίδια των εταιριών .

:cool: :cool:

Όσο για το AVATAR είναι όλα τα λεφτά σκέτη απόλαυση .

:p :p

NLS
13-05-2011, 12:35
για την μη μεγάλη ανάπτυξη του blu-ray (που πάντως είναι μονόδρομος - μέχρι να βγει ένα προτόκολο φτηνής μη επαναγράψημης flash μνήμης) φταίνε οι... υπολογιστές

εγώ χτες είδα το Inception σε 1080p χωρίς κανέναν περιορισμό στο τι είναι ο εξοπλισμός μου και αν αρέσει στο blu-ray προτόκολο (ξέρετε ότι μέσω HDMI το blu-ray επιβάλει συγκεκριμένες προδιαγραφές και ειδικά περιορισμούς που έχουν σχέση με DRM) τραβώντας το από τον server μου με τους 12 δίσκους...

αν μάλιστα το οργανώσω (απλά κάποια στιγμή βαρέθηκα) θα τα είχα όλα αυτά οργανωμένα με briefing, εξώφυλλα κλπ. ΜΕΣΑ στον υπολογιστή - καμία σχέση με το βάλε βγάλε δισκάκι κλπ.

εξάλλου ο ρομαντισμός του δίσκου πέθανε μαζί με το βινύλιο (και είναι κάτι που δεν συνέβη ποτέ με τις VHS κασέτες)

πάντως σήμερα περιμένω και ένα blu-ray player (και DVD writer) για το home cinema PC μου για τον απλό λόγο ότι... έφτασε το ένα πενηντάρικο

syan
13-05-2011, 16:15
....εξάλλου ο ρομαντισμός του δίσκου πέθανε μαζί με το βινύλιο

Εγώ να δείς που αγοράζω ακόμη (..γιατί κακά τα ψέμματα η ποιότητα του βινυλίου δεν παίζεται..)

NLS
13-05-2011, 16:43
Εκεί διαφωνώ, καταλαβαίνω μόνο το ρομαντικό της υπόθεσης (έχω μερικές χιλιάδες βινύλια) είμαι ψηφιακός τύπος και αδύνατο αυτί για να καταλάβω αυτά που κάποτε διάβαζα στα ΣΟΥΠΕΡ ΕΙΔΙΚΑ περιοδικά (που άκουγαν κάτι απίστευτα πράγματα). Ίσως φταίει που είμαι άνθρωπος της πληροφορικής.

Βέβαια από τότε που βγήκε το CD-DA (το λεγόμενο κόκκινο βιβλίο) με τα συμπιεσμένα sampling που επενέβαιναν με την έννοια της ψυχο-ακουστικής, έχει κυλήσει πολύ νερό στο ποτάμι.

Εντωμεταξύ ήρθε το blu-ray, μόλις το παρέλαβα. Αφού φτάσαμε με 50-κάτι ευρώ να παίρνεις blu-ray σε... υπερ-bulk συσκευασία (με το ζόρι είχε χαρτόκουτο και είναι και Samsung) και μάλιστα να διαβάζει 12x το BD, να γράφει και DVD και να είναι και light-scribe και παρά ότι είναι bulk να έχει μέσα το cyberlink για blu-ray, τότε πάμε καλά. Δεν κυβερνά την τεχνολογία πια τόσο ο ελιτισμός.

...α και δείχνει ότι τελικά δεν πουλάει ΤΟΣΟ ΛΙΓΟ το BD.

(είμαι σίγουρος ότι το blu-ray deck των 3000 ευρώ είναι το ίδιο πράγμα μέσα)

syan
13-05-2011, 17:42
[QUOTE=NLS;379804]Εκεί διαφωνώ, καταλαβαίνω μόνο το ρομαντικό της υπόθεσης (έχω μερικές χιλιάδες βινύλια) είμαι ψηφιακός τύπος και αδύνατο αυτί για να καταλάβω αυτά που κάποτε διάβαζα στα ΣΟΥΠΕΡ ΕΙΔΙΚΑ περιοδικά (που άκουγαν κάτι απίστευτα πράγματα). Ίσως φταίει που είμαι άνθρωπος της πληροφορικής.
QUOTE]
Ααααμα σου λέω......εχω προσωπικές εμπειρίες 35 ετών στο HiFi και πέρασα απο όλα τα ηχητικά στάδια...για την κουβεντούλα περισσότερο τα γράφω.

Και επι τη ευκαιρία, μήπως μου κάνουν τίποτα βινύλιά σου..;;)

NLS
13-05-2011, 18:05
γιατί στα δίνω; :)

adventure
13-05-2011, 23:02
γιατί στα δίνω; :)

Η τεχνολογία τεχνολογία και τα βινύλια βινύλια .

:D :D

NLS
13-05-2011, 23:23
ε ναι

Capitain
14-05-2011, 08:58
για την μη μεγάλη ανάπτυξη του blu-ray (που πάντως είναι μονόδρομος - μέχρι να βγει ένα προτόκολο φτηνής μη επαναγράψημης flash μνήμης) φταίνε οι... υπολογιστές

εγώ χτες είδα το Inception σε 1080p χωρίς κανέναν περιορισμό στο τι είναι ο εξοπλισμός μου και αν αρέσει στο blu-ray προτόκολο (ξέρετε ότι μέσω HDMI το blu-ray επιβάλει συγκεκριμένες προδιαγραφές και ειδικά περιορισμούς που έχουν σχέση με DRM) τραβώντας το από τον server μου με τους 12 δίσκους...

αν μάλιστα το οργανώσω (απλά κάποια στιγμή βαρέθηκα) θα τα είχα όλα αυτά οργανωμένα με briefing, εξώφυλλα κλπ. ΜΕΣΑ στον υπολογιστή - καμία σχέση με το βάλε βγάλε δισκάκι κλπ.

εξάλλου ο ρομαντισμός του δίσκου πέθανε μαζί με το βινύλιο (και είναι κάτι που δεν συνέβη ποτέ με τις VHS κασέτες)

πάντως σήμερα περιμένω και ένα blu-ray player (και DVD writer) για το home cinema PC μου για τον απλό λόγο ότι... έφτασε το ένα πενηντάρικο
Με τι το τράβηξες από το σερβερ σου στην τηλεόραση? Εχεις κάποια συσκευή που κάνει streaming μέσω wi-fi?
To σκέφτομαι πολύ καιρό και μου τη σπάει να πηγαινοφέρνω τον σκληρό απο το pc στο media player που είναι στην TV..

peterv
14-05-2011, 09:25
Με τι το τράβηξες από το σερβερ σου στην τηλεόραση? Εχεις κάποια συσκευή που κάνει streaming μέσω wi-fi?
To σκέφτομαι πολύ καιρό και μου τη σπάει να πηγαινοφέρνω τον σκληρό απο το pc στο media player που είναι στην TV..

για να καταργήσεις την μεταφορά σε δίσκο....

gia pc υπάρχει το WD TV Live στο οποίο συνδέεις usb wifi adapter και βλέπεις από το pc στην τηλεόραση.

Εγώ επειδή έχω iMac έχω βάλει το apple TV 2G με 99 ευρώ που παίρνει την ταινία ασύρματα και την προβάλει στην tv.

Και με τα δύο όμως πρέπει να έχεις γρήγορο ασύρματο router στο σπίτι γιατί αλλιώς οι ταινίες θα σου κολάνε.....

SenseiG
14-05-2011, 09:26
Η τεχνολογία τεχνολογία και τα βινύλια βινύλια .


:D :D

Ετσι οπως τα λες.....;)

NLS
15-05-2011, 00:20
έχω άλλο ένα PC σε ωραίο κουτί HTPC κάτω από την TV :)