PDA

View Full Version : Κυριακη 5-6-2011 χωματινη βολτα


emix
17-05-2011, 16:56
Θα ηθελα να σας ανακοινωσω οτι την κυριακη 5-6-2011 εγω με μια παρεα, κατα 80%, αποφασισαμε να κανουμε την τελευταια χωματινη βολτα πριν το καλοκαιρι. Η βολτα αυτη θα ειναι στα ορη Παρνασσος, Γκιωνα, Βαρδουσια, Οιτη.

Η εισοδος, κατα πασα πιθανοτητα θα ειναι απο Παρνασσο, θα παμε προς Γκιωνα, λιγο ανατολικα τα Βαρδουσια και απο το χωριο Αγ.Αθανασιος (Μουσουνιτσα) θα μπουμε Οιτη. Τελικος προορισμος η Παυλιανη.

Οπως συνηθιζουμε πλεον, φαγητο σε ταβερνες δεν θα υπαρχει. Θα εχουμε πανω μας οτι φαγητο θελει ο καθενας, θα κατσουμε κατω απο ενα δεντρο και θα απολαυσουμε την φυση, τρωγοντας.

Η επιστροφη θα γινει απο την εθνικη οδο. Απο ασφαλτο, φυσικα θα ειναι και η αφιξη μας στην Αραχωβα.

Η εκδρομη θα ειναι ημερησια και επειδη ειναι καπως μακρια θα ξεκινησουμε πολυ-πολυ πρωι. 530 δηλαδη, ωστε να ειμαστε 8-830 στο σημειο εισοδου για χωμα.

Σας βαζω και εναν χαρτη στο περιπου με την διαδρομη. Συντομα θα την αναλυσω περισσοτερο και με την βοηθεια ενος γνωστου μου που ειναι απο τα μερη και θα οριστικοποιηθει.

Φυσικα, ακομα και για μενα, δεν ειναι τιποτα σιγουρο. Οι υποχρεωσεις παντα μας κανουν ν αναβαλλουμε πολλες απο τις δευτευουσες ασχολιες μας.

Σημειο συναντησης θα ειναι τα Mc Donalds στην εθνικη οδο στο βενζιναδικο της BP, λιγο πιο πανω απο τα διοδια των Αφιδνων, στις 530πμ.


Αυτα για την ωρα.




ΥΓ. Επειδη κατα πασα πιθανοτητα θα κουβαλαω μαζι μου το εξτρα τεποζιτο, ισως για καποιους να θεωρηθει επικινδινο να με ακολουθησουν. Το καταλαβαινω. ;);)

emix
17-05-2011, 16:57
Και ο χαρτης φυσικα.

staga1200
18-05-2011, 01:09
Για βάλε και εμένα στην λίστα Ηλία !!! Πρώτα ο ΘΕΟΣ θα γυρίσω την προηγούμενη Κυριακή από ΣΥΡΡΑΚΟ ,αλλάζω ζάντες και πάμε χώμα !!!:)

giamil
18-05-2011, 11:32
Γεια σου ρε Σταυρο μαχημεεε!!!!!!:D
Μηπως ξερουμε αν η διαδρομη "βγαινει" και με ασφαλτινα?:confused: ή ειναι πολυ hardcore?

ntinopoulos
18-05-2011, 11:38
Γεια σου ρε Σταυρο μαχημεεε!!!!!!:D
Μηπως ξερουμε αν η διαδρομη "βγαινει" και με ασφαλτινα?:confused: ή ειναι πολυ hardcore?
εσυ ετοιμασου για το level 2 και παρε ενα ζευγαρι χωματινα!;)

emix
18-05-2011, 11:50
Γεια σου ρε Σταυρο μαχημεεε!!!!!!:D
Μηπως ξερουμε αν η διαδρομη "βγαινει" και με ασφαλτινα?:confused: ή ειναι πολυ hardcore?


Αν και θα ειναι καλοκαιρι με τα χιονια να εχουν λιωσει και ισως και με ουτε καν βρεγμενα σημεια, ειμαι λιγο επιφυλακτικος για τ ασφαλτινα. Λογικα θα γινεται αλλα δεν μπορω να σου πω. Ισως αν ρωτησω τον γνωστο μου που ειναι απο εκεινα τα μερη, να μπορεσει να μας πει.

staga1200
18-05-2011, 11:54
Γεια σου ρε Σταυρο μαχημεεε!!!!!!:D
Μηπως ξερουμε αν η διαδρομη "βγαινει" και με ασφαλτινα?:confused: ή ειναι πολυ hardcore?
Γιάννη μου δεν έχω πάει από την διαδρομή που έχει βγάλει ο Ηλίας , αλλά γνώμη μου είναι για να ευχαριστηθείς πιο πολύ την μηχανή να βάλεις χωμάτινα !!! Η μπέμπα πατάει πιό καλά και εσύ σιγά σιγά θα κάνεις βήματα χωμάτινα και λασπωμένα !!!!:)
Το θέμα ξέρεις φίλε πιό είναι όμως .... Μετά δεν θα θέλεις να τα βγάλεις τα χωμάτινα:sm7::sm7:

giamil
18-05-2011, 11:55
εσυ ετοιμασου για το level 2 και παρε ενα ζευγαρι χωματινα!;)
οντως! πρεπει ρε γμτ..
αχχχχχχ....εχουν σπασει τα δαχτυλακια :yz μου να δινω απ το μαρτιο που την πηρα την ρουφιανα την μπουμπου!:sm7:

ntinopoulos
18-05-2011, 11:57
οντως! πρεπει ρε γμτ..
αχχχχχχ....εχουν σπασει τα δαχτυλακια :yz μου να δινω απ το μαρτιο που την πηρα την ρουφιανα την μπουμπου!:sm7:
εμ!μου θελεις ακριβα σπορ!:sm7:

giamil
18-05-2011, 12:04
Γιάννη μου δεν έχω πάει από την διαδρομή που έχει βγάλει ο Ηλίας , αλλά γνώμη μου είναι για να ευχαριστηθείς πιο πολύ την μηχανή να βάλεις χωμάτινα !!! Η μπέμπα πατάει πιό καλά και εσύ σιγά σιγά θα κάνεις βήματα χωμάτινα και λασπωμένα !!!!:)
Το θέμα ξέρεις φίλε πιό είναι όμως .... Μετά δεν θα θέλεις να τα βγάλεις τα χωμάτινα:sm7::sm7:
Εχεις δικιο φιλαρακι!
για να το δω μεχρι τοτε μπας και κανω καμια κινηση να της παρω και κανενα τακουνακι....να ειμαι και πιο ανετος στο λεβελ 2!!! :cool:

emix
18-05-2011, 12:28
Εχεις δικιο φιλαρακι!
για να το δω μεχρι τοτε μπας και κανω καμια κινηση να της παρω και κανενα τακουνακι....να ειμαι και πιο ανετος στο λεβελ 2!!! :cool:


Βρες κανενα μεταχειρισμενο TKC80 σε καλη κατασταση, δες αν σου αρεσει το χωμα και μετα προχωρας αναλογα.

Εχω εναν γνωστο που εχει ενα ζευγαρι μεταχειρισμενο TKC80. Κανενα 100αρι ευρω θα τα δινει. Αν θες ρωταω και μου λες.

ntinopoulos
18-05-2011, 12:39
Βρες κανενα μεταχειρισμενο TKC80 σε καλη κατασταση, δες αν σου αρεσει το χωμα και μετα προχωρας αναλογα.

Εχω εναν γνωστο που εχει ενα ζευγαρι μεταχειρισμενο TKC80. Κανενα 100αρι ευρω θα τα δινει. Αν θες ρωταω και μου λες.

και γιατι να μην δωσει λιγα ακομη να παρει καινουργιο?:rolleyes:
για λαστιχα μιλαμε,οχι για ...μπαγκαζιερα!;)

NLS
18-05-2011, 13:01
Βρες κανενα μεταχειρισμενο TKC80 σε καλη κατασταση, δες αν σου αρεσει το χωμα και μετα προχωρας αναλογα.

Εχω εναν γνωστο που εχει ενα ζευγαρι μεταχειρισμενο TKC80. Κανενα 100αρι ευρω θα τα δινει. Αν θες ρωταω και μου λες.

με πρόλαβες αυτό πήγα να γράψω

να βάλει μτχ χωμάτινα, πολύς κόσμος τα βάζει για μια συγκεκριμένη χρήση και μετά τα πουλάει για να μη ξεραθούν

αν κάνει και ο 2ος κάτοχος το ίδιο σιγά γιατί να πληρώνει καινούρια

βρίσκεις και κάτω από 100 (έχω πέσει σε τέτοια περίπτωση)

kostasx
19-05-2011, 14:44
Ηλία περιμένουμε λεπτομέριες για την διαδρομή κυρίως για τις απαιτήσεις και την δυσκολία..;)
Για να δώ αν μπορώ να ακολουθήσω και να οργανωθώ..αλλιώς..:(:(

emix
19-05-2011, 15:04
Ηλία περιμένουμε λεπτομέριες για την διαδρομή κυρίως για τις απαιτήσεις και την δυσκολία..;)
Για να δώ αν μπορώ να ακολουθήσω και να οργανωθώ..αλλιώς..:(:(


Κωστα συμφωνα με τον χαρτη το συγκεντρωτικο που εχω βαλει, εχω κανει το 2008 το κομματι απο Παυλιανη προς τα πανω και με καταληξη τον Αγ.Αθανασιο (Μουσουνιτσα). Αυτη η διαδρομη ειναι απο τις πιο ομορφες που εχω κανει ποτε μου. Το τεραιν ειναι παρα πολυ δυσκολο, εφοσον ειναι καταχειμωνο, εχει βρεξει κλπ. Να φανταστεις οτι τοτε που πηγαμε, ειχαμε κανει 50χλμ σε 6 ωρες!!!!
Μαζι με στασεις βεβαια, αλλα το τεραιν ηταν δυσκολο και ειχε τρομερη ομιχλη.

Τωρα τα πραγματα θα ειναι σαφως καλυτερα. Ειναι καλοκαιρακι, δεν θα εχει λασπες. Βεβαια,ακομα και στην Αθηνα, ειδες οτι σημερα εβρεξε. Να μην εβρεξε και εκει;

Οποτε φανταζομαι οτι θα εχει μονο λασπες, λασπολακουβες και τετοια πραγματα. Οχι ιδιαιτερες δυσκολιες.

Περισσοτερες πληροφοριες θα εχω οταν ρωτησω εναν γνωστο μου που ειναι απο εκεινα τα μερη και τ ανεβαινει συχνα με τζιπ.

Παντως, επειδη μου εχει κατσει μια στραβη με την δουλεια μου, υπαρχει μια περιπτωση τελικα να μην μπορεσω να παω. Θα ξερω αυριο ή το πολυ την Δευτερα.

emix
19-05-2011, 15:16
Προσθετω οτι το κομματι απο Αραχωβα εως Αγ.Αθανασιο δεν το εχω κανει, οποτε δεν ξερω τι συνθηκες επικρατουν εκει.

Βαζω και μερικες φωτογραφιες για να παρετε μια ιδεα για την περιοχη μεταξυ Παυλιανης και Αγ.Αθανασιο.
Να τονιισω οτι η βολτα ειχε γινει Νοεμβριο.

kostasx
19-05-2011, 15:28
Οποτε φανταζομαι οτι θα εχει μονο λασπες, λασπολακουβες και τετοια πραγματα. Οχι ιδιαιτερες δυσκολιες.

Περισσοτερες πληροφοριες θα εχω οταν ρωτησω εναν γνωστο μου που ειναι απο εκεινα τα μερη και τ ανεβαινει συχνα με τζιπ.


..άρα θέλει χωμάτινα:rolleyes:
Μακάρι να κάνει καλό καιρό και να γίνει η βόλτα..;)

emix
19-05-2011, 15:33
..άρα θέλει χωμάτινα:rolleyes:
Μακάρι να κάνει καλό καιρό και να γίνει η βόλτα..;)


Για την καλυτερη απολαυση της βολτας, θεωρω οτι θα ηταν καλο να ειχαμε ολοι χωματινα.

adventure
20-05-2011, 07:14
Με το καλό παιδιά καλά να περάσετε .

;) :) :)

emix
23-05-2011, 10:41
Παιδια τελικα δεν θα εχω υποχρεωσεις εκεινη την ημερα, οποτε κατα μεγαλο ποσοστο θα παω.

Να πω εδω οτι μεχρι στιγμης ειμαστε 11 ατομα αυτα που θα ερθουν στην βολτα, απο αλλο φορουμ ομως. Οποτε υπαρχουν συμμετοχες για την ωρα. Ολοι μας βεβαια κραταμε και μια "πισινη" σε περιπτωση που χαλασει κατι με τις υποχρεωσεις μας.

Καποιοι μαλιστα θελουν να πανε απο το Σαββατο, να μεινουν σε καποιο καμπινγκ στην Αραχωβα και κυριακη να συναντηθουν μ αυτους που μπορουν μονο ημερησια.

Οποτε η βολτα ισχυει και εφοσον δεν γινει κατι τραγικο θα πραγματοποιηθει.

GiannisLoupasakis
26-05-2011, 12:39
Ο Παρνασσός σχετικά είναι εύκολος στην διαδρομή που επιλέξατε, ένα κομάτι κατηφορικό πρός Γραβιά θα σας δυσκολέψει, στο υπόλοιπο πρός Οίτη και Γκιώνα ο καιρός μπορεί ανα πάσα ώρα και στιγμή να σας δυσκολέψει ας είναι και καλοκαίρι.
Στην επιστροφή θα ήταν κρίμα να μην περάσετε απέναντι στον καλλίδρομο και να κάνετε την ειδική του Ακρόπολης και να βγείτε Ελάτεια ή Ορχομενό.
Πάντος μου φαίνετε ζόρικο για μονοήμερο....αλλά δεν μασάμε.....
Μπορεί να ανταμώσουμε μιας και είμαι τακτικός πελάτης της περιοχής.

Σταύρο η καλύβα στο βουνό είναι έτοιμη, αλλά η μαούνα σου πρέπει να πληρώσει διόδια για να μπεί μέσα....!!!!! και να κάνεις και κάμποσες μετάνοιες!!!

emix
26-05-2011, 12:46
Ο Παρνασσός σχετικά είναι εύκολος στην διαδρομή που επιλέξατε, ένα κομάτι κατηφορικό πρός Γραβιά θα σας δυσκολέψει, στο υπόλοιπο πρός Οίτη και Γκιώνα ο καιρός μπορεί ανα πάσα ώρα και στιγμή να σας δυσκολέψει ας είναι και καλοκαίρι.
Στην επιστροφή θα ήταν κρίμα να μην περάσετε απέναντι στον καλλίδρομο και να κάνετε την ειδική του Ακρόπολης και να βγείτε Ελάτεια ή Ορχομενό.
Πάντος μου φαίνετε ζόρικο για μονοήμερο....αλλά δεν μασάμε.....
Μπορεί να ανταμώσουμε μιας και είμαι τακτικός πελάτης της περιοχής.

Σταύρο η καλύβα στο βουνό είναι έτοιμη, αλλά η μαούνα σου πρέπει να πληρώσει διόδια για να μπεί μέσα....!!!!! και να κάνεις και κάμποσες μετάνοιες!!!


Δεν εχουμε και τρελο θεμα για το αν θα βγαλουμε ολη την διαδρομη. Αν δεν υπαρχουν απροοπτα πιστευω οτι βγαινει. Αλλα δεν εχουμε προβλημα.

Μεχρι στιγμης παντως ισχυει η βολτα και αναμενουμε.

emix
27-05-2011, 17:07
Τελικα παιδια απο δω μεσα ποιοι θα ερθουν;

Μεχρι στιγμης παντως ειμαστε 10 ατομα, απο τα οποια τα 4 θα πανε απο Σαββατο, θα διανυκτερευσουν καπου στην Αραχωβα και θα συναντηθουμε οι υπολοιποι 6 για να συνεχισουμε την κυριακη προς τα πανω.

Ο καιρος παντως προετοιμαζει το πεδιο καταλληλα για να γελασει και ο καθε πικραμενος εκει πανω...!

Να υπενθυμισω οτι σε καποια σημεια εκει περα το υψομετρο που θα φθασουμε θα ειναι και 1850μετρα.

taksidiotis
29-05-2011, 21:03
με το καλο παιδια να την πατε την βολτουλα σας.με προσοχη.περιμενουμε και φωτογραφικο υλικο.

emix
01-06-2011, 16:29
Αν και δεν βλεπω ενδιαφερον, οφειλω να ενημερωσω οτι η βολτα θα γινει κανονικα. Εκτος συγκλονιστικου απροοπτου φυσικα.

Ωρα αναχωρησης 530πμ στα Mc Donalds στην εθνικη οδο μετα τα διοδια των Αφιδνων.

Ημερα Κυριακη 5/6/2011.

Κατευθυνση προς Αραχωβα, οπου θα συναντησουμε καποια παιδια που θα εχουν παει απο το Σαββατο.

Οποιος θελει λοιπον, ερχεται...

forester
02-06-2011, 07:14
Καλά να περάσετε, αν δεν είχα δουλειά το ΣΚ, ακολουθούσα με χαρά!!! Πάτε και σε παλιά μου αγαπημένα λημέρια! "Ακροπολικά"..... :yz Πάντως, 10 μοτοσυκλέτες είστε μια χαρά, παραπάνω γίνεται λίγο "τουρλού" το σύστημα ;)
Καλή βόλτα και παρόλο που θα έχετε φαγώσιμα μαζί σας, αξίζουν τα μέγιστα οι ταβερνούλες στη Μουσουνίτσα και στο Μαυρολιθάρι:);)

emix
02-06-2011, 09:15
Καλά να περάσετε, αν δεν είχα δουλειά το ΣΚ, ακολουθούσα με χαρά!!! Πάτε και σε παλιά μου αγαπημένα λημέρια! "Ακροπολικά"..... :yz Πάντως, 10 μοτοσυκλέτες είστε μια χαρά, παραπάνω γίνεται λίγο "τουρλού" το σύστημα ;)
Καλή βόλτα και παρόλο που θα έχετε φαγώσιμα μαζί σας, αξίζουν τα μέγιστα οι ταβερνούλες στη Μουσουνίτσα και στο Μαυρολιθάρι:);)

Δυστυχως η οικονομικη κριση και η ακριβεια της βενζινης μας αναγκαζει να φυλαμε τα λεφτα μονο για τις βενζινες.
Αλλα και το ν αραξεις στη φυση και να χτυπησεις ενα καλο γευμα δεν ειναι και ασχημη ιδεα, γενικα.
10 μοτοσυκλετες ειναι οριακα εως πολλες. Αλλα η παρεα δεν μπορει να χωριστει.

ntinopoulos
02-06-2011, 10:58
Ωρα αναχωρησης 530πμ...

για ψαρεμα θα πατε λιακο?:sm7:

emix
02-06-2011, 11:05
για ψαρεμα θα πατε λιακο?:sm7:

Ακριβως.
Τι διαφορα εχει αλλωστε; Ειμαστε οι ψαραδες των βουνων!

ntinopoulos
02-06-2011, 11:27
Ακριβως.
Τι διαφορα εχει αλλωστε; Ειμαστε οι ψαραδες των βουνων!

δε παιρνετε καμια καραμπινα τουλαχιστον να κανετε και κηνυγι?:p:sm7:

emix
02-06-2011, 12:05
δε παιρνετε καμια καραμπινα τουλαχιστον να κανετε και κηνυγι?:p:sm7:

Μπα, θα εχω κανιστρο με βενζινη. Θα τα κανω ολα μπουρλοτοοο!
:):)

ntinopoulos
02-06-2011, 12:12
Μπα, θα εχω κανιστρο με βενζινη. Θα τα κανω ολα μπουρλοτοοο!
:):)
:sm7::sm7::sm7:

staga1200
03-06-2011, 23:04
Ο Παρνασσός σχετικά είναι εύκολος στην διαδρομή που επιλέξατε, ένα κομάτι κατηφορικό πρός Γραβιά θα σας δυσκολέψει, στο υπόλοιπο πρός Οίτη και Γκιώνα ο καιρός μπορεί ανα πάσα ώρα και στιγμή να σας δυσκολέψει ας είναι και καλοκαίρι.
Στην επιστροφή θα ήταν κρίμα να μην περάσετε απέναντι στον καλλίδρομο και να κάνετε την ειδική του Ακρόπολης και να βγείτε Ελάτεια ή Ορχομενό.
Πάντος μου φαίνετε ζόρικο για μονοήμερο....αλλά δεν μασάμε.....
Μπορεί να ανταμώσουμε μιας και είμαι τακτικός πελάτης της περιοχής.

Σταύρο η καλύβα στο βουνό είναι έτοιμη, αλλά η μαούνα σου πρέπει να πληρώσει διόδια για να μπεί μέσα....!!!!! και να κάνεις και κάμποσες μετάνοιες!!!
Γιαννάκο Καλησπέρα !! Αν είσαι στο χωριό έλα βολτίτσα να σε δούμε φιλαράκο !!! Ασε την κόρη με το Κατερινιό !!
Να τους δώσεις πολλά φιλιά χαζομπαμπά !!! :) :) :)

paschalis
04-06-2011, 07:37
Δυστυχως η οικονομικη κριση και η ακριβεια της βενζινης μας αναγκαζει να φυλαμε τα λεφτα μονο για τις βενζινες.
Αλλα και το ν αραξεις στη φυση και να χτυπησεις ενα καλο γευμα δεν ειναι και ασχημη ιδεα, γενικα.
10 μοτοσυκλετες ειναι οριακα εως πολλες. Αλλα η παρεα δεν μπορει να χωριστει.


Σωστος φιλε!!
Κι αν οι δεκα εχουν ξαναβγει βουνο δεν
τρεχει τιποτα με το μεγαλο γκρουπ..
Τα προβληματα αρχιζουν αν εχεις στην ομαδα
τελειως ασχετους οι οποιοι σε εχουν ξεγελασει
μαλιστα με τα λεγομενα τους.
Να μας προσεχεις το Σταυρακο:)

kostasx
06-06-2011, 14:44
Τι έγινε τελικά με την χωμάτινη..γυρίσατε ή σας άρεσε και κάτσατε εκεί ??;)

emix
06-06-2011, 15:27
Πηγαμε, γυρισαμε και περασαμε πολυ ομορφα.

Απο δω μονο ο staga ηρθε και τον ευχαριστω. Πολυ καλο παιδι και πολυ καλο τιμονι, απ οτι ειδαμε ολοι.

Ημασταν 9 ατομα, απο τα οποια τα 3 ειχαν παει απο το Σαββατο.

Συναντηθηκαμε στην Αραχωβα και ξεκινησαμε για βορεια. Ολα καλα, ωραιες διαδρομες. Ειδικα στο Δρυμο του Παρνασου τα τοπια μαγευτικα.

Σε καποια σημειο χαθηκαμε πανω στο βουνο, καναμε εναν κυκλο πανω απο το Βαγονετο και ξαναγυρισαμε ασφαλτο. Εκει και κατευθυνομενοι προς Αγ.Αθανασιο ωστε να κανουμε το τελευταιο χωματινο κομματι μεχρι την Παυλιανη, χασαμε στην ασφαλτο δυο παιδια, γιατι πηραν λαθος δρομο σε μια διχαλα.

Καπου εκει η ομαδα χωριστηκε και ο καθενας πηρε τον δρομο της επιστροφης.

Δεν πειραζει. Συμβαινουν κι αυτα.

Η Παυλιανη αρνειται πεισματικα να κατακτηθει για 2η φορα, αλλα θα το κανουμε απο Σεπτεμβριο θελει δεν θελει...!

Φωτογραφιες δεν τραβηξα. Ισως τραβηξε ο staga.

Μια μονο εχω να σας βαλω, αρκετα χαρακτηριστικη της ομορφιας των τοπιων, ειδικα στον Δρυμο του Παρνασου.


ΥΓ Το κανιστρο με την βενζινη δεν προλαβε να ερθει και βρηκα μια εναλλακτικη λυση, που φαινεται στην φωτο, κοστους μολις 8 ευρω!
Δουλεψε αψογα χωρις κανενα προβλημα διαρροης, χωρις κανενα προβλημα ν ανατιναχθει το συμπαν επειδη ηταν κοντα στην εξατμιση.

kostasx
06-06-2011, 15:43
Μια χαρα..:sm8:
Να είμαστε καλά..και τον Σεπτέμβρη η Παύλιανη θα πολιορκηθεί από περισσότερους..;)

paschalis
06-06-2011, 19:03
Μπραβο παιδια;)
Τελικα ολοι εχουν απωθημενα με την Παυλιανη..
Εχει κι απο εκεινα τα χωματα που αμα βρεξει εμπλεξες...

Υ.Γ.
Ο Σταυρος ειναι κορυφαιος οδηγος!
Απο εκεινους που κανουν καποιους 'γρηγορους" να ψαχνουν τι διαολο τους περασε απο την....εσωτερικη πλευρα του εγωισμου τους:)

staga1200
06-06-2011, 19:32
Πηγαμε, γυρισαμε και περασαμε πολυ ομορφα.

Απο δω μονο ο staga ηρθε και τον ευχαριστω. Πολυ καλο παιδι και πολυ καλο τιμονι, απ οτι ειδαμε ολοι.

Ημασταν 9 ατομα, απο τα οποια τα 3 ειχαν παει απο το Σαββατο.

Συναντηθηκαμε στην Αραχωβα και ξεκινησαμε για βορεια. Ολα καλα, ωραιες διαδρομες. Ειδικα στο Δρυμο του Παρνασου τα τοπια μαγευτικα.

Σε καποια σημειο χαθηκαμε πανω στο βουνο, καναμε εναν κυκλο πανω απο το Βαγονετο και ξαναγυρισαμε ασφαλτο. Εκει και κατευθυνομενοι προς Αγ.Αθανασιο ωστε να κανουμε το τελευταιο χωματινο κομματι μεχρι την Παυλιανη, χασαμε στην ασφαλτο δυο παιδια, γιατι πηραν λαθος δρομο σε μια διχαλα.

Καπου εκει η ομαδα χωριστηκε και ο καθενας πηρε τον δρομο της επιστροφης.

Δεν πειραζει. Συμβαινουν κι αυτα.

Η Παυλιανη αρνειται πεισματικα να κατακτηθει για 2η φορα, αλλα θα το κανουμε απο Σεπτεμβριο θελει δεν θελει...!

Φωτογραφιες δεν τραβηξα. Ισως τραβηξε ο staga.

Μια μονο εχω να σας βαλω, αρκετα χαρακτηριστικη της ομορφιας των τοπιων, ειδικα στον Δρυμο του Παρνασου.


ΥΓ Το κανιστρο με την βενζινη δεν προλαβε να ερθει και βρηκα μια εναλλακτικη λυση, που φαινεται στην φωτο, κοστους μολις 8 ευρω!
Δουλεψε αψογα χωρις κανενα προβλημα διαρροης, χωρις κανενα προβλημα ν ανατιναχθει το συμπαν επειδη ηταν κοντα στην εξατμιση.
Φίλε Ηλία και εγώ χάρηκα που σε γνώρισα μαζί και όλα τα παιδιά τον Στρατή,τον Γιώργο,τον Αλέξανδρο,τον Ανδρέα,τονΚωστή,τον Ολυβ ( δεν ξέρω αν το γράφω σωστά ) και τον Νίκο !!!! Δέν πειράζει που δεν κάναμε όλη την διαδρομή που είχες σχεδιάσει !!! Τη επόμενη φορά φίλε !! Ηλία να δώσεις χαιρετίσματα στους φίλους !!
Τώρα όσο αναφορά φωτό και βίντεο κάντε υπομονή για λίγες μέρες !!! Εχω φροντηστήριο απο τον φίλο Σταύρο Frits σε λίγες μέρες !!! :)

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
06-06-2011, 19:48
Μπράβο παίδες ... πάντα τέτοια ... ;)


http://www.gsforum.gr/attachments/%CE%A7%CF%89%CE%BC%CE%AC%CF%84%CE%B9%CE%BD%CE%B5%CF%82-%CE%B5%CE%BE%CE%BF%CF%81%CE%BC%CE%AE%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-82/8388d1307362833-%CE%9A%CF%85%CF%81%CE%B9%CE%B1%CE%BA%CE%B7-5-6-2011-%CF%87%CF%89%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B9%CE%BD%CE%B7-%CE%B2%CE%BF%CE%BB%CF%84%CE%B1-imag0393o-jpg (http://www.gsforum.gr/attachments/%CE%A7%CF%89%CE%BC%CE%AC%CF%84%CE%B9%CE%BD%CE%B5%CF%82-%CE%B5%CE%BE%CE%BF%CF%81%CE%BC%CE%AE%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-82/8388d1307362833-%CE%9A%CF%85%CF%81%CE%B9%CE%B1%CE%BA%CE%B7-5-6-2011-%CF%87%CF%89%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B9%CE%BD%CE%B7-%CE%B2%CE%BF%CE%BB%CF%84%CE%B1-imag0393o-jpg)

adventure
06-06-2011, 20:03
Και στην επόμενη παιδιά .

:sm8:

GiannisLoupasakis
06-06-2011, 20:28
Στην απέναντι κορυφή είμουν!!!! αλλά ο staga δεν το σήκωνε το ρημάδι το τηλέφωνο, σας περίμενα να βγείτε στο Μπράλο!!! δεν πειράζει στην επόμενη θα ανταμώσουμε. Έγραψα όλη την διαδρομή σε GPS απο Ορχομενό μέχρι το Ελευθεροχώρι (Καλλίδρομο απέναντι απο Παύλιανη) 132 Khm χώμα & 1,5 άσφαλτο στο Ρεγγίνη, όποιος την θέλει τηλ στον Staga.

Ο Κακός ο Λύκος
07-06-2011, 02:42
Η Παυλιανη αρνειται πεισματικα να κατακτηθει για 2η φορα, αλλα θα το κανουμε απο Σεπτεμβριο θελει δεν θελει...!

Φωτογραφιες δεν τραβηξα. Ισως τραβηξε ο staga.


Μήν αγχώνεσαι Ηλία, έχω τραβήξει τα καλά....:D

εμείς τα είπαμε.....:cool:

staga1200
07-06-2011, 11:00
http://i1216.photobucket.com/albums/dd365/staga1200/P6050030.jpg

http://i1216.photobucket.com/albums/dd365/staga1200/P6050031.jpg

http://i1216.photobucket.com/albums/dd365/staga1200/P6050032.jpg

http://i1216.photobucket.com/albums/dd365/staga1200/P6050033.jpg

Oι πρώτες φωτό του Staga στο GSforum....:)

adventure
07-06-2011, 11:04
Oι πρώτες φωτό του Staga στο GSforum....:)


Οι πρώτες και μάχιμες φιλαράκι .;)

Πάντα τέτοια .

:sm8::sm8:

Arkas
07-06-2011, 12:29
Μπράβο φιλαράκια !!!

yns
07-06-2011, 12:37
Δώσε χώμα στο λαό!!!! :D:D:D

Μπράβο κοπέλια, ωραίο βολταράκι φαίνεται πως ήταν!
Αλλά βλέπω και κάτι κάμερες κράνους αν δεν με απατούν τα μάτια μου... Βίντεο ή snapshots από τα βίντεο είναι καλοδεχούμενα! ;)

Σταύρο είδες εύκολο που είναι το photobucket; Θα σου πρότεινα να φτιάχνεις και albums για να υπάρχει τάξη στις φωτογραφίες και για να μπορείς να δημιουργείς και τον κώδικα για το φόρουμ αυτόματα για μεγάλο αριθμό αυτών.. (αυτόν τον οδηγό όλο λέω να τον φτιάξω κι όλο δεν το κάνω..)

Markas
07-06-2011, 21:07
Oι πρώτες φωτό του Staga στο GSforum....:)


Ωραίοι !
Και οι φωτογραφίες αν και λίγες, είναι όμορφες.
Δυστυχώς δεν έχουν όλοι μια συνεπιβάτιδα να σαρώνει το σύμπαν στις φωτογραφίες...

Strats
07-06-2011, 21:43
Oι πρώτες φωτό του Staga στο GSforum....:)


Γεια σου ρε Σταύρο, αργηγός είσαι ;)

saitman
07-06-2011, 23:12
κακοπερασατε βλεπω!!παντα τετοια!δωστε και αλλες φωτο!!

frits
07-06-2011, 23:24
Ωραίοι !
Και οι φωτογραφίες αν και λίγες, είναι όμορφες.
Δυστυχώς δεν έχουν όλοι μια συνεπιβάτιδα να σαρώνει το σύμπαν στις φωτογραφίες...

Φίλε, αν κάτσει συνεπιβάτιδα πίσω από τον Staga το τελευταίο που θα μπορεί να κάνει είναι να τραβάει φωτογραφίες....:sm7:

REK
07-06-2011, 23:25
Oι πρώτες φωτό του Staga στο GSforum....:)


:sm8::sm8::sm8:

staga1200
07-06-2011, 23:39
:sm8::sm8::sm8:

Γιώργη εγώ ένας απλός Μπακαλομανάβης είμαι !!!!
Καλά που ήρθε ο Σταύρος ο Frits !!!!! :) :)

REK
07-06-2011, 23:56
Γιώργη εγώ ένας απλός Μπακαλομανάβης είμαι !!!!
Καλά που ήρθε ο Σταύρος ο Frits !!!!! :) :)


η αρχη παντα φιλε μου είναι το ημισυ του παντος...;)
να ειναι καλα βεβαια και ο Σταυρος που σου εδειξε:sm5:

teo71
08-06-2011, 00:02
Φίλε, αν κάτσει συνεπιβάτιδα πίσω από τον Staga το τελευταίο που θα μπορεί να κάνει είναι να τραβάει φωτογραφίες....:sm7:


:sm7::sm7::sm7:

bogart
08-06-2011, 14:40
Contour >> Stories >> By bogart >> Parnassos Mountain Off Road 3 (http://contour.com/stories/parnassos-mountain-off-road-3--3)

Markas
08-06-2011, 16:14
Contour >> Stories >> By bogart >> Parnassos Mountain Off Road 3 (http://contour.com/stories/parnassos-mountain-off-road-3--3)

Πανέμορφα τοπία!
Στο συγκεκριμένο κομμάτι πηγαίνατε αργά για να θαυμάσετε τα τοπία ή μου φάνηκε;

yns
08-06-2011, 16:20
Contour >> Stories >> By bogart >> Parnassos Mountain Off Road 3 (http://contour.com/stories/parnassos-mountain-off-road-3--3)

:sm8:
Απίστευτα μέρη!!!
Μου φτιάξατε το απόγευμα! :)

bogart
08-06-2011, 16:32
Πανέμορφα τοπία!
Στο συγκεκριμένο κομμάτι πηγαίνατε αργά για να θαυμάσετε τα τοπία ή μου φάνηκε;

όντως πηγαίναμε αργά λόγω του μέρους και της ομορφιάς του τοπίου...
επιπλέον υπήρχανε πολλά άτομα με σκηνές μέσα στο δάσος τους οποίους έπρεπε να σεβαστούμε ;)

Strats
08-06-2011, 17:48
Contour >> Stories >> By bogart >> Parnassos Mountain Off Road 3 (http://contour.com/stories/parnassos-mountain-off-road-3--3)

Πολύ ωραία πράματα! Μπράβο παιδιά!

staga1200
08-06-2011, 19:09
Contour >> Stories >> By bogart >> Parnassos Mountain Off Road 3 (http://contour.com/stories/parnassos-mountain-off-road-3--3)
Ωραίος ο Αντρίκος !!! Φίλε περάσαμε ωραία παρόλο που δεν την κάναμε όλη την διαδρομή !!! Την επόμενη θα γίνει σίγουρα . Χαιρετισμούς στα φιλαράκια !!!! :)

bogart
09-06-2011, 00:56
Ωραίος ο Αντρίκος !!! Φίλε περάσαμε ωραία παρόλο που δεν την κάναμε όλη την διαδρομή !!! Την επόμενη θα γίνει σίγουρα . Χαιρετισμούς στα φιλαράκια !!!! :)

την επόμενη θα γίνει Στάυρο σίγουρα!!
προς το παρόν και με τέτοιες ζέστες θα το ρίξω στις παραλίες, τα λέμε απο Σεπτέμβρη :)

siraxanz
09-06-2011, 08:40
Ωραίοι!!!
:sm5::sm5:

bogart
09-06-2011, 09:50
Contour >> Stories >> By bogart >> Parnassos Mountain Off Road 4 (http://contour.com/stories/parnassos-mountain-off-road-4)

bogart
09-06-2011, 09:55
Contour >> Stories >> By bogart >> Parnassos Mountain Off Road 5 (http://contour.com/stories/parnassos-mountain-off-road-5)

emix
09-06-2011, 12:16
Πανέμορφα τοπία!
Στο συγκεκριμένο κομμάτι πηγαίνατε αργά για να θαυμάσετε τα τοπία ή μου φάνηκε;


Πηγαινανε αργα τα παιδια εξ αιτιας μου.

Υπηρχε κινδυνος ν ανατιναχτει το μπετονι με την βενζινη που κουβαλουσα πισω μου!!!

;);)

Markas
09-06-2011, 15:03
Contour >> Stories >> By bogart >> Parnassos Mountain Off Road 5 (http://contour.com/stories/parnassos-mountain-off-road-5)

Ευτυχώς που είχες τη κάμερα μαζί σου και είδαμε και οι υπόλοιποι πόσο όμορφα μέρη περάσατε. Ωραία η contour και ο συνδυασμός με το gps και το χάρτη λέει!
Και την άλλη με το καλό παίδες.

yns
09-06-2011, 15:07
Υπηρχε κινδυνος ν ανατιναχτει το μπετονι με την βενζινη που κουβαλουσα πισω μου!!!

;);)

ΩΧ! :D:D
Να μη γίνει αυτό, σε θέλω να μου πεις 5 πράγματα για τις βαλίτσες που έφτιαχνες! Στείλε μου το τηλέφωνό σου σε PM. ;)

Είδα και τα καινούρια βιντεάκια, τα μέρη είναι απλά τέλεια.. Είστε τυχεροί που έχετε τόσο δάσος (σχετικά) κοντά και ωραίο χώμα.. Εδώ στο Νότο έχουμε βαρεθεί την πέτρα..
Και τελικά μεγάλη μαγκιά το GPS της Contour, μ'αρέσει πολύ το tracking που σου κάνει κι έχει πραγματικά νόημα σε χωμάτινη διαδρομή.

bogart
10-06-2011, 09:26
Contour >> Stories >> By bogart >> Parnassos Mountain Off Road 6 (http://contour.com/stories/parnassos-mountain-off-road-6)

staga1200
16-06-2011, 19:40
Εφυγε η κάμερα από το κράνος και πήρε και μια τουμπίτσα !!!:) :) :)

http://www.youtube.com/watch?v=BZmzJ1Nyqlg

teo71
16-06-2011, 20:07
Απίστευτη φάση...:sm7:

sliv
16-06-2011, 20:16
Σταύρο ......απίθανο !!!!

Ρε φίλε και να το προσπαθούσες…. τέτοια λήψη δεν θα τη έβγαζες με τίποτα ..!!!!
:sm7::sm7::sm7:

Markas
17-06-2011, 13:55
ΕΛΕΟΣ :sm7:
Πολύ γκαντέμης ο άλλος. τόθελε η μοίρα του να φάει δούλεμα για την πτώση...
Ποιος είναι που έπεσε;