PDA

View Full Version : ταξιδάκι


kifinas
13-04-2009, 18:32
Τον Μαίο θα πάμε Ιταλία μεσω Αλβανίας Σερβιας Κροατίας και Σλοβενίας. Ξέρει κανείς α)κατάσταση δρόμων(μόνο κεντρικά θα πάμε) β)βενζινάδικα Γ) αστυνομια

Arkas
13-04-2009, 20:02
Chris, το μέλος μας που μπορεί να σου δώσει τις καλύτερες πληροφορίες είναι ο Θανάσης (Bedouin).
Πιθανότατα θα είναι στον καφέ της Τετάρτης (αν δεν έχει φύγει ακόμα για το εξωτερικό) όπου θα σου λύσει όλες τις απορίες.;)

Arkas
13-04-2009, 20:08
Chris, το μέλος μας που μπορεί να σου δώσει τις καλύτερες πληροφορίες είναι ο Θανάσης (Bedouin).
Πιθανότατα θα είναι στον καφέ της Τετάρτης (αν δεν έχει φύγει ακόμα για το εξωτερικό) όπου θα σου λύσει όλες τις απορίες.;)
Επίσης ο Στράτος (Syan) έχει πολύ μεγάλη εμπειρία από χιλιόμετρα στο εξωτερικό!

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
13-04-2009, 20:28
Chris, το μέλος μας που μπορεί να σου δώσει τις καλύτερες πληροφορίες είναι ο Θανάσης (Bedouin).
Πιθανότατα θα είναι στον καφέ της Τετάρτης (αν δεν έχει φύγει ακόμα για το εξωτερικό) όπου θα σου λύσει όλες τις απορίες.;)


Ο Θανάσης, φεύγει αύριο για Ολλανδία .....:yz

fidemporas
13-04-2009, 23:19
Τον Μαίο θα πάμε Ιταλία μεσω Αλβανίας Σερβιας Κροατίας και Σλοβενίας. Ξέρει κανείς α)κατάσταση δρόμων(μόνο κεντρικά θα πάμε) β)βενζινάδικα Γ) αστυνομια

Εκτος την Αλβανια εχω παει σε ολες τις υπολοιπες χωρες που αναφερεις.
Το 2005 πηγα και οι δρομοι ηταν λιγο καλητεροι απ΄οτι οι Ελληνικοι δρομοι εκεινον τον καιρο.Αλλα εκαναν πολλα εργα.

Στα συνορα μεταξυ των χωρων αυτων ειχε πολυ χασομερι.
Φροντισε να εχεις την πρασινη καρτα ευκαιρη.
Εγω γενικα επειδη ειμαι παντα μεσα στα ορια ταχυτητας ( ισως μονο ενα + 10%) δεν ειχα το παραμικρο προβλημα με αστυνομια.
Το καλητερο ειναι να κραταει καποιος τα ορια και τον ΚΟΚ γιατι αν σε σταματησουν αντε να βρεις ακρη. Εγω παντως απο παζαρια και φακελακια δεν εχω καμια εμπειρια.
Τα βενζιναδικα πολλα .. ενα συστημα οπως στην Ελλαδα. Εγω πληρωνα σε ευρω το 2005 και οι τιμες ηταν λιγο τσιμπημενες. Κατι σαν της Ιταλιας 20-30 λεπτα ακριβοτερα απο Ελλαδα.
Ελπιζω να σε βοηθησα καπως αλλα και για οτι αλλο πολυ ευχαριστος να σε βοηθησω. Ελπιζω να γνωριστουμε και απο κοντα την Τεταρτη στην Αιγλη.
Αν οχι μην διστασεις να μου στειλεις ΠΜ η ακομα και τηλεφωνο, θα το βρεις στο προφιλ μου.
Βαγγ

kifinas
14-04-2009, 09:58
Σας ευχαριστώ. Οι ληροφορίες που έχω μαζέψει είναι αυτές πάνω κάτω. Απ΄λα για την Αλβανία άκουσα δίαφορα. Ειδεικά για τους δρόμους και την βενζίνη!

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
14-04-2009, 10:45
Σας ευχαριστώ. Οι ληροφορίες που έχω μαζέψει είναι αυτές πάνω κάτω. Απ΄λα για την Αλβανία άκουσα δίαφορα. Ειδεικά για τους δρόμους και την βενζίνη!


...κι εμείς θα σ' ευχαριστούσαμε,

αν ότι πληροφορίες έχεις, τις μοιραστείς μαζί μας .....;)

Αύριο - μεθαύριο, κάποιος άλλος θα θελήσει να κάνει το ίδιο ταξίδι ...




.

emix
14-04-2009, 13:38
Επειδη ηθελα να παω Brno φετος το καλοκαιρι απο τις χωρες που θα περασεις και συ αλλα τελικα το ανεβαλα για την Σουηδια, οι πληροφοριες που ειχα μαζεψει για την Αλβανια μου ελεγαν οτι δεν υπαρχει κανενα προβλημα να κυκλοφορησεις στην χωρα αυτη. Στην αρχη μονο και μεχρι το Ελ-Μπασαν οι δρομοι ειναι λιγο ασχημοι και εχει πολλες στροφες, αλλα μετα φτιαχνουν.
Ολα ομως ειναι κομματι της περιπετειας στην οποια αποφασιζεις να εμπλακεις και πρεπει να τα δεχτεις και εσυ και οι συνταξιδιωτες σου. Αλλιως, αεροπλανακι...
Ευχομαι να περασετε καλα και ν' αποκτησετε εμπειριες.
Αν θυμαμαι καλα, μου ειπες χθες οτι θα πατε για το motogp στο Mugello. Αλλη μια εμπειρια που θα σου μεινει αξεχαστη. Παρα πολυς κοσμος (λενε για πανω απο 100000) και η αισθηση του να εισαι τοσο κοντα σ αυτα τα θηρια που οδηγουνε οι Stoner, Rossi κλπ, ειναι μοναδικη.

Adrian
25-04-2009, 13:20
Επειδη ηθελα να παω Brno φετος το καλοκαιρι απο τις χωρες που θα περασεις και συ αλλα τελικα το ανεβαλα για την Σουηδια, οι πληροφοριες που ειχα μαζεψει για την Αλβανια μου ελεγαν οτι δεν υπαρχει κανενα προβλημα να κυκλοφορησεις στην χωρα αυτη. Στην αρχη μονο και μεχρι το Ελ-Μπασαν οι δρομοι ειναι λιγο ασχημοι και εχει πολλες στροφες, αλλα μετα φτιαχνουν.
Ολα ομως ειναι κομματι της περιπετειας στην οποια αποφασιζεις να εμπλακεις και πρεπει να τα δεχτεις και εσυ και οι συνταξιδιωτες σου. Αλλιως, αεροπλανακι...
Ευχομαι να περασετε καλα και ν' αποκτησετε εμπειριες.
Αν θυμαμαι καλα, μου ειπες χθες οτι θα πατε για το motogp στο Mugello. Αλλη μια εμπειρια που θα σου μεινει αξεχαστη. Παρα πολυς κοσμος (λενε για πανω απο 100000) και η αισθηση του να εισαι τοσο κοντα σ αυτα τα θηρια που οδηγουνε οι Stoner, Rossi κλπ, ειναι μοναδικη.


¨Οπως τα λες είναι ...Φίλος μου που έκανε ΄τη διαδρομή στην Αλβανία μου είπε οτι τα "πράγματα" είναι πολύ καλά !!!!!!!!!;)

frappe rider
30-04-2009, 23:35
Σε λίγες μέρες θα πάω κι εγώ βόρεια Ιταλία και Σλοβενία αλλά με το πλοίο από Ανκώνα.Αν βολεύουν οι ημερομηνίες και θέλεις πλοίο στείλε ένα μηνυμα.14 Μαίου θα φύγω από Πάτρα.

nikosf800
04-05-2009, 00:52
Μπραβο παιδιά ταξιδεψτε εσείς που μπορείτε και για μας που θα μείνουμε πισωωωωωωωωω :(:(:(:(:(:(:(

gnik
13-05-2009, 02:16
Πώς πάνε οι προετοιμασίες ;;;;; :confused:

Ενημέρωνέ μας, για να συμμετάσχουμε κι εμείς,

έστω και με τη σκέψη ....;)

essel
13-05-2009, 17:38
φιλαρακι εκανα το ταξιδι το 2007 Αλβανία Μαυροβοούνιο Κροατία θα προσπαθήσω να ειμαι για καφέ το απόγευμα αν εισαι και εσύ εκεί τα λεμε...

kifinas
16-05-2009, 08:54
Πώς πάνε οι προετοιμασίες ;;;;; :confused:

Ενημέρωνέ μας, για να συμμετάσχουμε κι εμείς,

έστω και με τη σκέψη ....;)

Τα πάντα είναι έτοιμα. Τα service εχουν γίνει, ο εξοπλισμός είναι πλήρης, και η διαδρομή (χωρίς να είναι "περιοριστική") έχει ως εξής.
Ξεκινάμε το Σάββατο απόγευμα (λόγω δουλειάς) και πάμε Κακκαβιά. Ξυπνάμε Κυριακή πρωί και μπαίνουμε Αλβανία. Περνάμε Μαυροβούνιο και φτάνουμε Κυριακή απόγευμα Ντουμπρόβνικ. Δευτέρα μεσημέρι αναχωρούμε για Σπλίτ. Τρίτη ή τετάρτη μεσημέρι (αναλόγως το πόσο θα μας έχει αρέσει το Σπλίτ ή το Ντουμπρόβνικ) μπαίνουμε Σλοβενία (Λουμπλιάνα) και Πέμπτη μεσημέρι μπαίνουμε Ιταλία για να είμαστε μέχρι το βραδάκυ Τοσκάνη. (θα μας βρεί άλλος ένας εκεί). ΠΣΚ moto gp, δευτέρα μουσείο της Ducati, και τρίτη απόγευμα επιστροφή. (Πρώτα ο Θεός:))

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
16-05-2009, 11:46
Τα πάντα είναι έτοιμα. Τα service εχουν γίνει, ο εξοπλισμός είναι πλήρης, και η διαδρομή (χωρίς να είναι "περιοριστική") έχει ως εξής.
Ξεκινάμε το Σάββατο απόγευμα (λόγω δουλειάς) και πάμε Κακκαβιά. Ξυπνάμε Κυριακή πρωί και μπαίνουμε Αλβανία. Περνάμε Μαυροβούνιο και φτάνουμε Κυριακή απόγευμα Ντουμπρόβνικ. Δευτέρα μεσημέρι αναχωρούμε για Σπλίτ. Τρίτη ή τετάρτη μεσημέρι (αναλόγως το πόσο θα μας έχει αρέσει το Σπλίτ ή το Ντουμπρόβνικ) μπαίνουμε Σλοβενία (Λουμπλιάνα) και Πέμπτη μεσημέρι μπαίνουμε Ιταλία για να είμαστε μέχρι το βραδάκυ Τοσκάνη. (θα μας βρεί άλλος ένας εκεί). ΠΣΚ moto gp, δευτέρα μουσείο της Ducati, και τρίτη απόγευμα επιστροφή. (Πρώτα ο Θεός:))



....με το καλό !!!!!!!!!!! http://i247.photobucket.com/albums/gg124/ELINADOUR/SMILES-2/DIAF68.gif



.

leonidas
16-05-2009, 12:47
Μπράβο παιδιά, με το καλό!!!
Φυσικά περιμένουμε ανταπόκριση:):)

kifinas
23-05-2009, 12:28
Φιλαράκια η μεγάλη μέρα έφτασε. Στις 3 ξεκινάμε. Θα τα πούμε με την επιστροφή. :p:p:p

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
23-05-2009, 16:16
Καλό ταξίδι ....


http://i140.photobucket.com/albums/r26/iluvrobbiewilliams/BonVoyage1.jpg (http://i140.photobucket.com/albums/r26/iluvrobbiewilliams/BonVoyage1.jpg)





http://www.photooftheday.gr/photos/123654984290679300.jpg





.

kifinas
08-06-2009, 09:15
Καλημέρα σε όλους. Μετά απο 10 μέρες και συνολικά 3.200 χιλιόμετρα επιστρέψαμε. Το όλο ταξίδι ήταν μια ανεπανάληπτη εμπειρεία. Όπως σας είχα γράψει περάσαμε απο Αλβανία (απο κρυσταλλοπηγή) Μαυροβούνιο, Κροατία, Σλοβενία και "μπήκαμε" Ιταλία, για να φτάσουμε κοντά στη Φλωρεντία για το moto gp. Σε όλες τις χώρες μέναμε απο 1-2 βράδυα εκτός απο την Ιταλία που μείναμε 5. Απίστευτες διαδρομές στις Δαλματικές ακτές, στη Τοσκάνη και απο Φλωρεντία για Μαρανέλο( μουσείο Ferrari). Πάρα πολλές παρέες με μηχανές (το καλύτερο ήταν μια παρέα απο 5 γυναίκες απο Αυστρία με gs kai adventure!!!) Μια πρώτη γεύση. Φωτογραφίες σύντομα.

skippybi
08-06-2009, 09:30
καλωσόρισες και περιμένουμε φωτό σύντομα!!!!!:)

georgekostas
08-06-2009, 09:31
:sm5:Περιμενουμε και φωτο