PDA

View Full Version : Διακοπές και πρόωρες συνταξιοδοτήσεις


Hekima
18-05-2011, 12:04
Η Γερμανία είναι πρόθυμη να βοηθήσει την Ελλάδα, υπό συγκεκριμένους όρους και προϋποθέσεις, επανέλαβε η Άνγκελα Μέρκελ, βάζοντας στο στόχαστρο τις πρόωρες συνταξιοδοτήσεις, αλλά και τις διακοπές και τις αργίες των Ελλήνων εργαζομένων.

«Δεν μπορούμε να είμαστε απλώς αλληλέγγυοι και να πούμε ας συνεχίσουν απλά αυτές οι χώρες να κάνουν ό,τι έκαναν μέχρι τώρα […] Ναι, η Γερμανία θα βοηθήσει, αλλά θα το κάνει μόνον όταν οι άλλοι καταβάλλουν προσπάθειες. Και αυτό πρέπει να αποδειχθεί», σημείωσε, σύμφωνα με την Deutsche Welle.

Δεν μπορεί «σε χώρες όπως η Ελλάδα, η Ισπανία και η Πορτογαλία να συνταξιοδοτούνται οι εργαζόμενοι πιο νωρίς από εκείνους στη Γερμανία. Θα πρέπει όλοι να καταβάλλουν λίγη προσπάθεια και αυτό είναι σημαντικό»,

«Δεν μπορούμε να έχουμε ένα νόμισμα και ο ένας να κάνει πολλές διακοπές και ο άλλος πολύ λίγες. Αυτό δεν μπορεί να γίνεται στο διηνεκές», ανέφερε χαρακτηριστικά.


Newsroom ΔΟΛ

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
18-05-2011, 12:08
Θυμάμαι στη δεκάετία του '90,

που αν κάποια αργία, έπεφτε σε μέρα αργίας,

μεταφερόταν στην αμέσως επόμενη ...

Και αν η επόμενη, ήταν κι αυτή αργία μεταφερόταν στην επόμενη εργάσιμη ...

Κάτι τέτοια έχουν υπόψιν τους οι "παλιογερμανοί" κ μας βάζουν τα 2 πόδια σ' ένα παπούτσι ...

Hekima
18-05-2011, 12:52
Θυμάμαι στη δεκάετία του '90,

που αν κάποια αργία, έπεφτε σε μέρα αργίας,

μεταφερόταν στην αμέσως επόμενη ...

Και αν η επόμενη, ήταν κι αυτή αργία μεταφερόταν στην επόμενη εργάσιμη ...

Κάτι τέτοια έχουν υπόψιν τους οι "παλιογερμανοί" κ μας βάζουν τα 2 πόδια σ' ένα παπούτσι ...


Και μην ξεχνάμε και την διάρκεια των διακοπών που απολαμβάνει μια τεράστια μερίδα εργαζομένων μέσα σε ένα έτος 12 εβδομάδες μόνο για το καλοκαίρι......, 6 για τους Γερμανούς αντίστοιχα :cool:

pirate
18-05-2011, 13:11
δεν νομίζω ότι έχουν άδικο ......... ;)

Fuji
18-05-2011, 13:45
Ναι, δεν έχουν άδικο, αλλά ποιά είναι η αγοραστική δύναμη του Γερμανού, και ποιά του Έλληνα; Τι αμοιβές έχουν οι αντίστοιχοι Γερμανοί υπάλληλοι; Κι ο καημένος ο Γερμανός πάλι, με τις μισές διακοπές και τον τριπλάσιο μισθό ...
Έρχονται στο Ελλάντα για 2 βδομάδες, και περνάνε άρχοντες, με όσα μαζεύουμε εμείς σε τρεις μήνες (και λίγα λέω).

Τι συγκρίνει η Μέρκελ; :confused:

ortho
18-05-2011, 14:00
Θα μου επιτρέψετε να έχω άλλη γνώμη!
Η Μέρκελ λέει μακακίες!
Οι Γερμανοί εργαζόμενοι έχουν περισσότερες μέρες διακοπών από τους Ελληνες κι επίσης τουλάχιστο ίσον αν όχι μεγαλύτερο αριθμό επίσημων αργιών του κράτους!

Οποιος θέλει ας ανοίξει ένα γερμανικό καλεντάρι και θα το δει.

Αντε πιά με τις ######## τους!

Το μόνο που θέλουν είναι να μας κάνουν φτηνή εργατική χώρα.
Για να ρίξουμε μιά ματιά στους μισθούς των σκανδιναυών, θα δούμε ότι το υψηλό μισθολόγιο δεν έχει σχέση με την ανταγωνιστηκότητα! Αλλού είναι τα προβλήματα με πρώτο και κύριο της γραφειοκρατείας και της πολυνομίας.


Θα σας δώσω ένα παράδειγμα.

Γνωστή μου,νέα οδοντίατρος άνοιξε πρόσφατά ιατρείο.

Για να πάρεις άδεια από την νομαρχία πρέπει να προσκομίσεις τα τιμολόγια αγοράς των μηχανημάτων και τα CE.

Για να κάνεις έναρξη και να ανοίξεις βιβλία στην εφορία πρέπει να τους πας την άδεια λειτουργείας από την νομαρχία! Και τώρα η παπαριά. Επειδή αγόρασες τα μηχανήματα πριν να ανοίξεις τα βιβλία, τρως πρόστιμο!
Πιάς το αυγό και κούρεφτο!!!

erasel
18-05-2011, 14:14
Μου φαίνεται και μένα "βαριά" η δήλωση της Μέρκελ.
Δηλαδή τι θέλουν από τον Ελληνα?
Εργασία 7 ημέρες την εβδομάδα και εργασία 50 και 60 ώρες?
ΚΑι μισθό 600 ευρώ?

Καλύτερα να μην μας βοηθήσει πλέον η Γερμανία
Καλύτερα να μην βοηθήσει κανένας
Ούτως ή άλλως θα έρθει και η στιγμή που θα βρεθούμε μόνοι μας με τα καμώματά μας.

Χρειάζεται πατριωτική επανάσταση !:(

emix
18-05-2011, 14:49
Παντως για το θεμα των διακοπων να πω το εξης:

Το 1984 ειχα επισκεφτει οικογενεια μου τον Θειο μου, που δουλευε ως καθηγητης στο Μοναχο. Ιουνιος μηνας ηταν.

Οι καλοκαιρινες διακοπες των μαθητων κρατουσαν 1,5 μηνα, αν θυμαμαι καλα και οχι 3 μηνες. Αλλα, στην διαρκεια της σχολικης περιοδου τα παιδια καθοντουσαν τρια 15νθημερα. Ενα τα Χριστουγεννα σαν και μας, ενα το Πασχα σαν και μας και ενα για την γιορτη της Πατατας!!!

Οποτε, στο περιπου, μπορουμε να συγκρινουμε τι γινεται εκει με τι γινεται εδω.

ortho
18-05-2011, 15:05
Παντως για το θεμα των διακοπων να πω το εξης:

Το 1984 ειχα επισκεφτει οικογενεια μου τον Θειο μου, που δουλευε ως καθηγητης στο Μοναχο. Ιουνιος μηνας ηταν.

Οι καλοκαιρινες διακοπες των μαθητων κρατουσαν 1,5 μηνα, αν θυμαμαι καλα και οχι 3 μηνες. Αλλα, στην διαρκεια της σχολικης περιοδου τα παιδια καθοντουσαν τρια 15νθημερα. Ενα τα Χριστουγεννα σαν και μας, ενα το Πασχα σαν και μας και ενα για την γιορτη της Πατατας!!!

Οποτε, στο περιπου, μπορουμε να συγκρινουμε τι γινεται εκει με τι γινεται εδω.


Θα ήθελα να δω τα Γερμανάκια να κάνουν μάθημα με τις καλοκαιρινές θερμοκρασίες της Ελλάδας. Τους έκανε το 2006 ή 2007 πολύ θερμό καλοκαίρι και τα είδαν όλα οι φίλοι μας οι Γερμανοί.

Αυτή η καραμέλα για τους δουλευταράδες βόρειους και τους τεμπέληδες νότιους πρέπει να σταματήσει.

Πήρα το ποστ σου απλά σαν έναυσμα.... :)

ckalfas
18-05-2011, 15:21
Η διαφορά μεταξύ Ελλήνων και Γερμανών, είναι ότι οι Γερμανοί αγαπούν την χώρα τους με ότι αυτό επακολουθεί και οι Έλληνες αγαπούν πρώτα τον εαυτό τους!
Ούτε είναι πιο εργατικοί, ούτε πιο έξυπνοι, απλά ότι κάνουν το κάνουν με σοβαρότητα, συνείδηση, οργάνωση και με γνώμονα το κοινό καλό.

Όλα τα άλλα τ' ακούμε βερεσέ!

klagenfurt
18-05-2011, 16:05
καποτε επαθα ζημια με το φουντουρο ταξιδευοντας για σκωτια,
εξω απο το komblen, 14 αυγουστου,
στην ελλαδα δεν υπηρχε υπευθυνος ανθρωπος ουτε στην οδικη βοηθεια,
που εψαχνα μεσω Ελλαδας,
εκει συναντησα ενα ελληνα γιο μεταναστων και του ειπα τον φοβο μου,
οτι αυριο 15αυγουστος που θα βρω να μου φτιαξουν την μηχανη?,
αυτος με βεβαιωσε οτι δεν υπαρχουν τετοιες αργιες στη γερμανια,
πραγματι την αλλη μερα πηγα κανονικα συνεργειο...

στην Ισπανια ομως στο Μπιλμπαο που ημουν 15αυγουστο,
ηταν σαν και εμας και μαζευονταν οι οικογενεις στην αυλη των σπιτιων και ετρωγαν επιναν και χορευαν

στο βελγιο στη Οστανδη ηταν αργια σαν και εμας και δεν υπηρχε θεση για σκηνη στα καμπινγκ