PDA

View Full Version : Ιστορίες μικρής καθημερινής τρέλλας...


Kimwnas
18-05-2011, 14:16
Σήμερα έπρεπε να πάω στην ΔΕΗ Καλλιθέας για μια δουλειά.
Καθ΄οδόν και πλησιάζοντας το κτήριο έχω μπροστά μου έναν τυπάκο (μεσήλικα) μέσα σε ένα κυριλλέ τουτού ο οποίος αφ' ενος δεν είχε ανακαλύψει ακόμα τα φλάς αφ' ετέρου αποφάσισε να πετάξει το τσιγάρο του χαρακτηριστικά απο τα παράθυρο.
Φτάνοντας τον έχω περάσει και βλέπω ένα κενό στα παρκαρισμένα όπου και βάζω την μηχανή. Πίσω μου ακριβώς είναι ο τυπάκος ο οποίος προφανώς πήγαινε και αυτός στην ΔΕΗ και μου κάνει νόημα να ανεβάσω την μηχανή στο πεζοδρόμιο για να παρκάρει.
Κατεβαίνω πάω στο παράθυρο του και (σχετικά) ευγενικά του λέω ότι για το τσιγάρο και μόνο που πέταξε απο το παράθυρο δεν την πάω πουθενά και φεύγω.

Αποτέλεσμα, απλά ο τύπος το άφησε διπλοπαρκαρισμένο (σε ένα πολύ στενό δρόμο) αλλά εμένα μου έφτιαξε η μέρα για κάποιο λόγο.

Και να πώ ότι μπορεί να φανεί αψυχολόγητο, ότι σιγά του "έκλασα μια μάντρα", αλλά μέσα μου έχω πλέον κουραστεί να βλέπω γύρω μας πράγματα που τα θεωρούμε "φυσιολογικά" και να τα περνάμε στο ντούκου...

Έτσι μου βγήκε, έτσι έκανα, και πραγματικά ένοιωσα λίιιγο καλύτερα...

Σόρρυ για την πολυλογία, απλά ήθελα να το μοιραστώ...

NLS
18-05-2011, 14:20
καλά έκανες - έπρεπε να του πεις και για τα φλας ότι δεν είναι φωτορυθμικά για πάρτι, ενώ και οι καθρέφτες δεν είναι για να βάζει το κραγιόν του

δεν απάντησε τίποτα;

btw εφόσον πληρώνεις τέλη, φυσικά δικαιούσαι και τη θέση, αν σε έγραφαν στο πεζοδρόμιο θα του έδινες την κλήση να την πληρώσει;

Kimwnas
18-05-2011, 14:23
Παραδόξως δεν είπε τίποτα, ενώ εγώ περίμενα να γίνει λίγο τζέρτζελο....
Ίσως με είδε λίγο αγριεμένο, ίσως απλά να το σκέφτηκε, ίσως απλά να μην είχε την δυνατότητα να σκεφτεί τι του είπα... όλα παίζουν....

NLS
18-05-2011, 14:56
Πάλι καλά.

Μου τη σπάει ΤΡΕΛΑ να έχει κάποιος το 101% άδικο και να θέλει να βγει και από πάνω.
Νομίζω ότι έχουν λιγοστέψει αυτά τα παραδείγματα ευτυχώς (ίσως απλά εγώ έχω απομακρυνθεί από τέτοιες... δοκιμές).

Kimwnas
18-05-2011, 15:04
Κι εγώ συνήθως δεν ασχολούμαι πλέον γιατί παίζει πολύ τρέλα εκεί έξω κι έχω και μια οικογένεια πίσω μου.... Απλά σήμερα "μου βγήκε"...

ckalfas
18-05-2011, 15:26
Έκανες ως όφειλες!
Η κοινωνία ανθρώπων δημιουργήθηκε από την ανάγκη για συνύπαρξη μεταξύ μας, αλλά στην κοινωνία υπάρχουν γραπτοί και άγραφοι κανόνες για όλους μας, αν θέλουμε να μετέχουμε...

NLS
18-05-2011, 15:39
αν έχει φτάσει μεσήλικας και δεν το έχει μάθει, λογικά δεν θα το μάθει τώρα

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
18-05-2011, 17:00
αν έχει φτάσει μεσήλικας και δεν το έχει μάθει, λογικά δεν θα το μάθει τώρα


Νικόλα, σκέψου ότι, κι εσύ έρχεσαι στην ηλικία του ...

Σκέψου ότι, για την παιδεία σου, είχες την δυνατότητα να "την έχεις" ...

Αυτός, μπορεί να μην είχε την ίδια δυνατότητα ...

Μεγάλωσε σε άλλες εποχές, με πολέμους και πείνα ...

Μεγάλωσε σε εποχή, που στα ΜΜΜ κάπνιζαν μέχρι πρόσφατα ...

Μεγάλωσε σε εποχή, που στον ηλεκτρικό, είχε πτυελοδοχεία (πέριξ του οποίου πτύομε :D)

Όσο για την θέση ... κατ' εμέ, είναι αμαρτία μια μοτό να καταλαμβάνει θέση αυτοκινήτου ....

Και μιλάμε για την Καλλιθέα - από τις πιό "δύσκολες" περιοχές για πάρκινγκ ...

Όσο για τα φλας, καθρέφτες αντανακλαστικά ... "ου γαρ έρχεται μόνον" ....

Και μην μου πεις να παρατήσει το τιμόνι,

γιατί θα σου ανταπαντήσω ... πόοοοοσες φορές εσύ δεν οδήγησες μοτό ή αυτοκίνητο,

μετά από 2-3 ποτηράκια (ή και παραπάνω) ή ψόφιος στην κούραση ???

Γιατί και τότε, έχουμε "χαμηλά" αντανακλαστικά

και τότε πιθανότατα δεν θα προσέξουμε κάποιον επερχόμενο στον καθρέφτη μας ...

Σκέψου επίσης, αν ήταν ο πατέρας σου, με πόση επιείκεια θα το έβλεπες ...

Γι' αυτό, ας είμαστε λίγο πιο επιεικείς με τους υπερήλικες αλλά και ....

"Ο αναμάρτητος πρώτος τον λίθο βαλέτω" ... :o



Υ.Γ. Νίκο (NLS), δεν απευθύνομαι σε σένα προσωπικά ... απλά πήρα σαν αφορμή το δικό σου post ... ;)






.

Kimwnas
18-05-2011, 17:55
Συμφωνώ κατά στην βάση των παραπάνω και συνήθως ποτέ δεν πιάνω θέση αυτοκινήτου όταν μπορώ (όχι μόνο από αλτρουισμό αλλά και από φόβο μην μου την ρίξουν σε κανα παρκάρισμα/ξεπαρκάρισμα)... Αυτή ήταν μάλλον ειδική περίπτωση που μου βγήκε ανάποδα...

Το ξέρω ότι ειδικά στις εποχές που ζούμε ο καθένας μπορεί να έχει χίλια δυο στο κεφάλι του, αλλά άμα δεν ανοίξουμε το στοματάκι μας να αρχίσουμε να διορθώνουμε μερικά κακώς κείμενα και τα περνάμε όλα με δικαιολογίες, το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν μας βλέπω καλά...

Και εννοείται ότι αρχίζουμε πρώτα απο τους εαυτούς μας...

NLS
18-05-2011, 18:10
Νίκο ο μεσήλικας δεν είναι υπερήλικας.
Ο υπερήλικας ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΟΔΗΓΕΙ.

Η παιδεία είναι υπερεκτιμημένη. Περίμενα στο σχολείο να μου που ότι ΑΝ καπνίζω δεν πρέπει να πετάω το τσιγάρο έξω από το παράθυρο του εν κινήσει αυτοκινήτου μου; Ο εγκέφαλος τι ρόλο παίζει;

Όπως είπες δεν είμαι τόσο μικρός και πλησιάζω σιγά σιγά (εσύ μένεις ίδιος μη κοιτάς :D :)). Δεν πρόλαβα πόλεμο και πείνα (ούτε αυτός αν είναι μεσήλικας), όμως ζω σε μια εποχή που πιστεύω θα βγει... χειρότερη. Δεν ξέρω τι ρόλο έχει αυτό. Πρόλαβα να καπνίζουν στα ΜΜΜ βέβαια, ενώ από πτυελοδοχεία πρόλαβα μόνο ξεχασμένες πινακίδες.

Για τη θέση αυτοκινήτου έχω έρθει πολλές φορές σε αυτό το... δίλημμα, όντας και κάτοχος τετράτροχου ΣΤΟΝ ΠΕΙΡΑΙΑ (όπως ξέρεις). Όμως το γεγονός παραμένει, έχουν πληρώσει τέλη και δικαιούνται νόμιμη θέση παρκαρίσματος. Εννοείται ότι προτιμώ (όταν είμαι δίτροχος) να ΜΗ φάω θέση, αλλά από την άλλη σκέψου πέρα από την παρανομία που είπα στο από πάνω post και την περίπτωση αυτός που... διευκόλυνες να είναι από αυτούς που σταματάνε στους προφυλακτήρες το μπρος ή του πίσω για να μπουν και να βγουν... και δεν είναι πρόβλημα αν οι προφυλακτήρες είναι... ο boxer σου... τι λες για αυτό; Εντωμεταξύ αν πιάσεις θέση αυτοκινήτου ΣΙΓΟΥΡΑ δίπλα σου θα βρουν χώρο ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΜΗΧΑΝΕΣ (άρα χαμένο δεν πάει). Αντιθέτως δεν ξέρω πολλούς αυτοκινητιστές που δεν θα έπιαναν ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΣ θέση με σήμανση "μόνο μοτό" αν έχει γίνει το λάθος να μην έχει και στενά διαχωριστικά καγκελάκια.

Όσο για τα περί αντανακλαστικών και "μεταβολών" τους... έχω οδηγήσει μόνο πολύ κουρασμένος. Εννοείται και με όλους τους παράγοντες υπέρ μου έχω κάνει βλακεία και δίτροχος και τετράτροχος. Δεν κοιτάμε όμως τα χειρότερα, κοιτάμε τα καλύτερα νομίζω.
Με τον πατέρα μου θα τα έπαιρνα χειρότερα, γιατί πάντα πάσχιζε να είναι σωστός στο δρόμο (και επίσης τσαντίζεται όταν κάποιος δεν είναι), οπότε αν σταματήσει να είναι ο ίδιος θα του... το πω σίγουρα.

Βέβαια εννοείται ο αναμάρτητος πρώτος το λίθο βαλέτω, τότε να μη λέμε τίποτα. :) Αλλά έχω ένα κόλλημα: Η οδήγηση είναι επικίνδυνο πράγμα για μας ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ (βασικά). Να πω ότι είναι εν δυνάμει δολοφονία; Ακούγεται σκληρό; Είναι ψέμα όμως; Άρα ΠΡΕΠΕΙ να είμαστε όσο σωστότεροι γίνεται, αλλιώς να απέχουμε. Εν τέλει θα συγχωρέσω αυτόν που θα καταλάβει το λάθος του και θα το παραδεχτεί (εγώ που τώρα φωνάζω, έχω χτυπήσει φιλικά στην πλάτη και άνθρωπο που με έβγαλε από το δρόμο). Αυτός που το έχει φιλοσοφία ζωής "έλα μωρέ σιγά" όμως (ακόμα και με την ΜΗ δικαιολογία ότι έτσι... έμαθε - τι σημαίνει έμαθε, που ζει σήμερα;...)... δεν είναι για καμία συγχώρεση από μένα. Ας τον συγχωρέσει Ο Θεός όταν έρθει η ώρα.